Balastowanie toru

  Рет қаралды 13,570

PMMH0

PMMH0

2 жыл бұрын

Wbudowanie podsypki w modelowy tor to często nie lada wyzwanie. Podsypka na modelowym torze powinna być realistyczna i trwała.Jak to zrobić?
O tym dowiecie się z przygotowanego dla Was poradnika.
Utwór Country Cue 1 autorstwa Audionautix jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommons.org/licenses/...
Wykonawca: audionautix.com/

Пікірлер: 74
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Jeśli macie jakieś pytania co do materiałów i technologii pokazanych na filmie - piszcie w komentarzach. Na pewno odpowiemy - oczywiście jeśli będziemy znali odpowiedź.
@Janosik_Janosikowy
@Janosik_Janosikowy Жыл бұрын
Czy to jest klej wikol?
@PMMH0
@PMMH0 Жыл бұрын
@@Janosik_Janosikowy Jest to klej typu "wikol", ale obecnie stosujemy klej Mode Podge produkcji amerykańskiej. Lepszy i dostępny w Polsce choć droższy od naszego wikolu. Na filmie widać pojemnik z tym klejem. Aha - koniecznie matowy (bo jest też wersja błyszcząca).
@mdkardio1910
@mdkardio1910 2 жыл бұрын
szkoda, że nie wiedzialem o tym vioklu zanim zacząłem budować swoją makietę. piękny efekt. dziękujemy!
@rafabednarz886
@rafabednarz886 2 жыл бұрын
Można słuchać i oglądać Was godzinami... Dobry wieczór 🙂
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Z wzajemnością, czego doświadczyliśmy podczas spotkania "face to face". Dziękujemy za odwiedziny w Majdanie.
@rafabednarz886
@rafabednarz886 2 жыл бұрын
Super!!!
@rafabednarz886
@rafabednarz886 2 жыл бұрын
@@PMMH0 To ja (my) bardzo dziękujemy za miłe spotkanie z Wami🙂 Co real to real. Pozdrawiam serdecznie 🙂
@Agropatryk656
@Agropatryk656 2 жыл бұрын
lubię pana filmy o modelarstwie kolejowym h0 są świetne
@KolejoweZagłębie
@KolejoweZagłębie Жыл бұрын
Ładnie pokazana technika modelarska. Pozdrawiam.
@reneq1232
@reneq1232 2 жыл бұрын
Świetny poradnik ,który potrzebowałem uwielbiam was!
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
🙂
@piotrzrodumajor4255
@piotrzrodumajor4255 2 жыл бұрын
Rewelacja, świetna robota...
@ryanverbinski2040
@ryanverbinski2040 2 жыл бұрын
Mod Podge Mat używam wiele lat, jest znacznie lepszy od wikolu. Nie ma po wyschnięciu objętości i jest ekstra matowy. A Pan LL mówi zapewne o koledze z Australii magiku dioram Luke Towan ;-) Pozdrawiam modelarz kolejowy!
@jarekfranczyk880
@jarekfranczyk880 2 жыл бұрын
Ooo.... 19:30 coś się kroi. Suuuper :)
@pawelwachaczi2547
@pawelwachaczi2547 Жыл бұрын
Pierwsze szutrowanie w zyciu😊Wszystko zrobiłem tak jak na filmie i wyszło perfekt, pełen sukces za pierwszym razem😁 Super film i wskazówki 🥰
@PMMH0
@PMMH0 Жыл бұрын
I o to chodzi!!!
@Agropatryk656
@Agropatryk656 2 жыл бұрын
super kocham was
@michalborzucki8333
@michalborzucki8333 2 жыл бұрын
Fajny filn instruktarzowy
@waldekprezner4172
@waldekprezner4172 2 жыл бұрын
No ładnie 🚂👍
@matisekks
@matisekks 2 жыл бұрын
To może jeszcze jakiś praktyczny poradnik montowania wykolejnic ;) ?Tym bardziej, że coraz więcej osób jest świadomych ich istnienia na realnej kolei :)
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
W przypadku zakupu wykolejnicy firmy Weinert otrzymuje się w zestawie obrazkową instrukcję montażu. Trzeba zrobić wszystko dokładnie według niej.
@marcinolenderek302
@marcinolenderek302 2 жыл бұрын
Jak zwykle mistrzowski poradnik, od razu samemu chce się usiąść i zacząć "dłubać". Chciałbym zapytać jakie farby zostały użyte przy malowaniu szyn? Rdza wygląda bardzo dobrze. Pozdrawiam i nie mogę się doczekać następnych materiałów od Państwa.
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Szyny pomalowałem farbą Tamiya XF-79.
@marcinolenderek302
@marcinolenderek302 2 жыл бұрын
@@PMMH0 Dziękuje bardzo za odpowiedź :D
@ukaszwieczorek2404
@ukaszwieczorek2404 2 жыл бұрын
No, efekt super. Jak zawsze. Czy mógłbym dostać jakieś namiary na ten klej? Pozdrawiam.
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Bardzo proszę: paperconcept.pl/pl/mod-podge/16405-medium-3-w-1-mod-podge-matowe-946-ml.html?gclid=CjwKCAjwjtOTBhAvEiwASG4bCNOOJRLoAbBjpSInUS5Ck72H1PKbkPqox-D-qk17pieEFnjUbGf-1xoCpBEQAvD_BwE
@Markaz8374
@Markaz8374 2 жыл бұрын
Luke Towan, kolega z Australii :) Jego kanał, podobnie jak Wasz z wielkim zainteresowaniem śledzę od ok. roku, czyli od chwili gdy po ponad 30-tu latach "zdradziłem" modele plastykowe na rzecz modelarstwa kolejowego (też trochę plastykowego :) ). Mój wzrok przykuł m.in bardzo ładny zielony budynek. Można go kupić jako zestaw do sklejenia, choćby podstawowe elementy bryły, okna i drzwi? Panie Leszku, propos prezentowanego kleju, sam też go używam np. do sadzenia trawy. Bardzo dobry produkt. Pozdrawiam.
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Ów "zielony budynek" to budynek stacyjny ze stacji Cisna Majdan. To projekt indywidualny Marcina. My również do pewnego czasu sadzimy trawę używając kleju Mod-Podge matt.
@Markaz8374
@Markaz8374 2 жыл бұрын
@@PMMH0 Budynek jest świetny sam w sobie i wykonanie jego miniatury również. Doskonale oddaje klimat pierwowzoru. Pozostając przy tym temacie, czy jest możliwość uzyskania od Pana Marcina choćby planów do samodzielnego wykonania? Oczywiście odpłatnie. Panie Leszku, a może zrobił by Pan odcinek o projektowaniu miniatur takich obiektów. Od zrobienia samodzielnie dokumentacji zdjęciowej, pomiarów, przeskalowywania itp. a skończywszy na rozrysowaniu metodami tradycyjnymi oraz w programie graficznym. Ten ostatni zabieg jest przecież podstawą do uzyskania możliwości wycinania elementów konstrukcji za pomocą lasera. Pozdrawiam Marcin Kazub.
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
@@Markaz8374 Marcin dostał plany budynku nieodpłatnie z BKL, więc raczej tam należałoby się zwrócić z pytaniem o możliwość ich otrzymania. My - jako PMM H0 - nie otrzymaliśmy "delegacji" do ich udostępniania, sprzedaży itp. Zastanawiamy się jak miałby wyglądać taki poradnik o rysowaniu budynków (broń Boże nie o projektowaniu, bo od projektowania są projektanci, a nie modelarze!). Po prostu trzeba pójść w teren, pomierzyć, zrobić zwymiarowane szkice lub zdobyć oryginalne plany danego obiektu. Później wszystkie wymiary należy przeskalować do np. podziałki 1:87 i narysować - najlepiej wektorowo (zwłaszcza jeśli zamierza się wycinać elementy laserem). Modelarstwo to nie nauka AutoCAD'a lub innego Corel'a, więc raczej taki film instruktażowy nie powstanie w PMM H0 TV.
@adrianpodleski2683
@adrianpodleski2683 2 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie odnośnie zastosowanego Izopropylan-u,na tle innych ogólnodostępnych alkoholi.Czy wyróżnia się innymi właściwościami fizyczno-chemicznymi wpływających na efekt finalny prac związany z torowiskiem? Czy w tej kwestii można zastosować dowolność (choćby denaturat) ? Pozdrawiam
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Jest to czysty spirytus, który nie śmierdzi jak denaturat dlatego wolimy stosować ten preparat.
@dnm2463
@dnm2463 2 жыл бұрын
Widziałem gdzieś, że na tej makiecie będzie rzeka, może poradnik o modelarskiej wodzie, Państwo najlepiej wszystko objaśniają
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Tak, będzie kawałek rzeki Solinki. Jeśli będziemy pracowali nad wykonaniem w kilka osób, to nie wykluczone, że taki film instruktażowy powstanie.
@Kowski0pium
@Kowski0pium 2 жыл бұрын
A czy zamiast izopropanolu można użyć płynu do dezynfekcji w takiej formie?
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Nie wiemy. Nie stosowaliśmy.
@Qbus245
@Qbus245 2 жыл бұрын
Szacun, tylko czekać 24 h aż podeschnie klej..., nie lepiej wykonać dłuższy fragment torowiska aby czasowo było krócej w wykonaniem segmentu?
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
A jeśli ktoś buduje moduł jednosegmentowy?
@Qbus245
@Qbus245 2 жыл бұрын
@@PMMH0 no wtedy to inna broszka, jeden segment aale kilka to prace nieco szybciej.
@arturolesinski
@arturolesinski 2 жыл бұрын
Rozumiem że nie woda (woda + denaturat lub woda + płyn do naczyń) bo lepiej odparuje? Robiliście testy z pyłem (125-300 mikronów)?
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Płyn do naczyń się pieni, a bańki płynu zostawiają ślady na podsypce - zwłaszcza żwirowej. Dlatego wybraliśmy izpropanol jako środek optymalny i stosunkowo... tani. Jedyna jego wada jest taka, że szybko odparowuje i trzeba "psikać" na bieżąco tuż przed zapuszczeniem kleju (a przy drobnym pyle - nawet po).
@arturolesinski
@arturolesinski 2 жыл бұрын
@@PMMH0 mój Ludwik się nie pieni :) Ta wasza IPA nie ma ostrego zapachu alkoholu? to jest ta o wysokiej czystości powyżej 99%? Bo tą co ja mam to daje ostro, chociaż to bardzie znośny zapach niż np Troton (lakier akrylowy na bazie żywicy), czy woda z denaturatem. Co do pyłu to dobra podpowiedź. Może w weekened uda mi się to przetestować. Jak ostatnio poprawiałem port to jeszcze inaczej to robiłem ale nie jestem zadowolony z procesu wypełniania i obsypywania. Ten wydaje się łatwiejszy i w sumie znany poza IPA :)
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
@@arturolesinski Izopropanol ma zapach spirytusu. Dla niektórych przyjemny, dla innych drażniący. Każda metoda (technologia) jest dobra jeśli daje oczekiwany efekt. My stosujemy taką i chyba z powodzeniem.
@JW.AGTOMA
@JW.AGTOMA 10 ай бұрын
Do klejenia posypki na torach jakiego kleju najlepiej użyć ?
@PMMH0
@PMMH0 10 ай бұрын
Mod Podge (patrz 2:15)
@JW.AGTOMA
@JW.AGTOMA 10 ай бұрын
​@@PMMH0dzięki za pomoc
@Agropatryk656
@Agropatryk656 2 жыл бұрын
dzień dobry ja też interesuję się lokomotywami piko h0 mam zestaw startowy piko sm42 926 z bohunami i zestaw startowy piko lokomotywa fikcyjna parowa ma nazwę oi2 29 z wagonami bi29 i mam taką małą makietę kolejową w skali h0
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Od kolejki PIKO do realistycznego modelarstwa kolejowego jest długa droga. Bardzo długa i wymagająca wielu lat cierpliwości i stałego doskonalenia modelarskiego warsztatu. Ale mimo tych "przeciwności" zachęcamy do zajęcia się tym hobby.
@MrLeszczu2010
@MrLeszczu2010 2 жыл бұрын
Panowie napiszcie proszę coś o samych napędach rozjazdów - jakie i jak zamontowane no i skąd takie rewelacyjne wskaźniki Wz no i jak takei cuda zamontować żeby pięknie się prezentowały
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Napędy do rozjazdów i wykolejnic w Cisnej Majdanie to tzw. serwomechanizmy. Każdy rozjazd ma dwa takie napędy: jeden do przestawiania iglic w zwrotnicy, a drugi do obracania lampy - wskaźnika zwrotnicowego. Wskaźniki zwrotnicowe które stosujemy to produkty Zbyszka Kluby lub firmy Weinert.
@MrLeszczu2010
@MrLeszczu2010 2 жыл бұрын
@@PMMH0 no właśnie diabeł tkwi w szczegółach czemu nie użyć jednego mechanizmu żeby ogarnął dwie rzeczy - to może być cenna rada - to kwestia pieniędzy? no i sam montaż takich detali tez byłby bardzo edukacyjny dla wszystkich
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
@@MrLeszczu2010 jak już wyżej wspomniano, jedno servo steruje zwrotnicą rozjazdu, drugie latarnią zwrotnika. Dlaczego? To proste, chciałem osiągnąć efekt identyczny jak na prawdziwym torze, gdzie ruch latarni zwrotnika rozpoczyna się gdy są iglice mniej więcej w "połowie drogi". Na komentowanym filmie tego efektu za bardzo nie widać. Dopiero teraz zabieram się za ustawienia elektroniki, aby w ten sosób wysterować mechanizmy. Wszystko zostanie omówione w jednej z najbliższych audycji. Obserwuj nasz kanał :)
@MrLeszczu2010
@MrLeszczu2010 2 жыл бұрын
@@PMMH0 czyli ciężko jest zrobić cięgno połączone z latarnią żeby obracało się tak jak chcemy?
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
@@MrLeszczu2010 Tak, to bardzo trudna sztuka. Ale takim mistrzom mechaniki precyzyjnej jak nasz Tomasz to się udaje.
@arghon.symuluje
@arghon.symuluje Жыл бұрын
Super film! A kolejkarze dalej szutrują zamiast balastować jak modelarze.
@PMMH0
@PMMH0 Жыл бұрын
:-)))
@KolejoweZagłębie
@KolejoweZagłębie Жыл бұрын
Cała różnica między balastem, a szutrem jest taka, że balast to zapożyczenie z angielskiego (ballast-podsypka), a szuter z niemieckiego (schotter-tłuczeń kamienny)
@PMMH0
@PMMH0 Жыл бұрын
@@KolejoweZagłębie Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz. Sięgnij do polskich katalogów dotyczących nakładów pracy w robotach kolejowych, literatury fachowej lub ... podręczników do technikum kolejewgo i dowiesz się, że poprawną nazwą elementu jest podsypka, a proces jej wbudowania to balastowanie.
@KolejoweZagłębie
@KolejoweZagłębie Жыл бұрын
@@PMMH0 mimo wszystko wolę w tym temacie zdanie pana Andrzeja Haraska, który uważa obie za błędne. Z ciekawości się o to go spytałem na naszym forum. O to odpowiedź: "...dla mnie i jedno (balastowanie), i drugie (szutrowanie) są niepoprawne, ale określenie szutrowanie jest powszechnie używane, więc mniej razi. Ja bym o to kopii nie kruszył. Słowo "szuter" na określenie żwiru jest w polskim powszechnie stosowane, ale jednak na trochę coś innego: chodzi raczej o drobny żwir, absolutnie nienadający się na podsypkę kolejową (mówi się o szutrowych drogach). Natomiast "balastowanie" jest dla mnie w ogóle nie do przyjęcia, bo jednak "balast" po polsku znaczy coś zupełnie innego. Ale faktem jest, że w języku kolejowym formalnie nie występuje termin "szutrowanie". Tym słowem potocznie określa się cały proces polegający na (1) zasypaniu położonego toru tłuczniem i następnie (2) podbiciu go z regulacją w pionie i poziomie."
@KolejoweZagłębie
@KolejoweZagłębie Жыл бұрын
...a już czynienie zarzutu, że użycie któregoś określenia czyni z modelarza kogoś gorszego, jak to niegrzecznie zrobił kolega, pod którego komentarzem piszemy jest niestosowne. Robił to z resztą i u mnie na kanale więc się pożegnaliśmy. Formy nazewnictwa czy ogólnie nomenklatury kolejowej są istotne ale nie czyńny z niej oręża by kogoś ośmieszyć, obrazić czy urazić. Pozdrawiam serdecznie i z całym szacunkiem dla pana zasług w polskim modelarstwie.
@krzysztofbosak7027
@krzysztofbosak7027 2 жыл бұрын
Honestly, Sand&Gravel Glue by Armor by Ammo is 100% better: full matt, one shot application from drinking pipe+finger. very stiff after application, extremely low surface pressure when it is not cured, perfectly I mean perfectly transparent, the result sticks since 7 years on my rails hanging on the wall and not a stone is dropping off.
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Sand & Gravel Glue from Armor by Ammo? We do not know such glue. Is it available in Poland?
@dariuszzelazowski2804
@dariuszzelazowski2804 2 жыл бұрын
Niestety urlop skończył mi się 25.04 i nie mogłem was odwiedzić. Taka praca.
@michalborzucki8333
@michalborzucki8333 2 жыл бұрын
Czy odbendzie sie w gliwicach kolej w miniaturze
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Najlepiej zapytać o to organizatorów tego wydarzenia. Nie jesteśmy to my - Grupa PMM H0.
@michalborzucki8333
@michalborzucki8333 2 жыл бұрын
Dzienki
@szymoncwojdzinski5624
@szymoncwojdzinski5624 Жыл бұрын
p. Leszka słychać tylko na prawym kanale, na lewym podkład muzyczny - jakież było moje rozgoryczenie gdy od 4:18 włączyło się muzyczne zagłuszanie p. Leszka - oglądałem film tylko na jednej (lewej) słuchawce - szanowna ekipo PMMH0, w przypadku tego typu materiału (prelekcja/wykład) to "stereo" zupełnie niepotrzebne, a dla osób z jednostronną wadą słuchu może być wręcz uciążliwe, pozdrawiam
@rychterbb
@rychterbb 2 жыл бұрын
Wszystko ładnie pięknie ale ten podkład muzyczny kłuje po uszach…
Waloryzacja budynku.
35:00
PMMH0
Рет қаралды 18 М.
Spotkanie przy makiecie - Tychy 2019
12:35
PMMH0
Рет қаралды 31 М.
Khó thế mà cũng làm được || How did the police do that? #shorts
01:00
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 91 МЛН
Каха ограбил банк
01:00
К-Media
Рет қаралды 11 МЛН
Podstawy budowy makiety modułowej
13:32
PMMH0
Рет қаралды 87 М.
Waloryzacja wagonu pasażerskiego
22:21
PMMH0
Рет қаралды 47 М.
Moduł Załubice segment 1 cz1 #zmk #ojciecisyn #msmk #msmkpl #h0 #fremo
5:40
Załubicka Makieta Kolejowa
Рет қаралды 1 М.
Waloryzacja parowozu (wersja HD)
25:31
PMMH0
Рет қаралды 102 М.
Budowa makiety modułowej
15:20
PMMH0
Рет қаралды 53 М.
Spotkanie przy makiecie - Pobiedziska 2015
19:39
PMMH0
Рет қаралды 65 М.
How to Ballast and Weather Realistic Model Railroad Track
11:07
Model Railroading The Southwest
Рет қаралды 25 М.
II Wystawa Realistycznych Makiet Kolejowych - Reda 2024
3:50
Przemysław Ślusarczyk
Рет қаралды 793
Do you like icecream?
0:21
dednahype
Рет қаралды 12 МЛН
Это что за ?
0:27
ЛогикЛаб
Рет қаралды 1,5 МЛН
Love Challenge With Mellstroy And Mrbeast
0:19
BigSchool
Рет қаралды 7 МЛН
ДЕДУШКА ВЫ ГДЕ? 🤣🤣
0:59
РЕАЛЬНЫЙ ВОВАН
Рет қаралды 2,7 МЛН
Don’t Bully a Vampire Girl 👿
0:38
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 6 МЛН
Парковка ТАКСИ от клоуна!
0:22
Клаунхаус Kids
Рет қаралды 3,9 МЛН