Podstawy budowy makiety modułowej

  Рет қаралды 89,697

PMMH0

PMMH0

Күн бұрын

Пікірлер: 90
@CJWarlock
@CJWarlock 2 жыл бұрын
Fajny kanał. Właśnie znalazłem. :) Miło się słucha o modelarstwie kolejowym. :)
@szymonwalich2320
@szymonwalich2320 2 жыл бұрын
Ja też właśnie znalazłem
@arghon.symuluje
@arghon.symuluje Жыл бұрын
Mądrego warto posłuchać. Jak widzę słowo "szutrowanie" już wiem, że mam do czynienia z kolejkarzem, a nie modelarzem.
@andrewooddotcom
@andrewooddotcom Жыл бұрын
Dziękuje za film, któregoś dnia chcę zrobić niedużą makietę. Pewnie skorzystam z Waszych nauk :)
@kabanos_video_comapny
@kabanos_video_comapny Жыл бұрын
Dzięki za informacje,będe budować swoją pierwszą makietę
@PMMH0
@PMMH0 Жыл бұрын
Ciekawe, czy się uda? Wielu zamierza. Niwielu udaje się zamiary zrealizować.
@TommyPassion
@TommyPassion 3 жыл бұрын
Super kanał właśnie budujemy swoja makietę ...będziemy tu chętnie zaglądać...Pozdrawiamy🙋‍♂️🙋👍😎🤠
@Marecheck1978
@Marecheck1978 6 жыл бұрын
Brakuje mi takich programów od czasów Słodowego w TV. Spokojny i rzeczowy przekaz. Bardzo rzadko trafiają się w mediach takie osobowości - miło się tego słucha...
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Dziękujemy za miłe słowa.
@kolejlove4372
@kolejlove4372 6 жыл бұрын
Dziękujemy Panie Leszku za przejrzysty poradnik, jest pan najlepszym modelarzem w Polsce, nie dość, że ma Pan pasję, to jeszcze Pan się nią dzieli.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Jest wielu świetnych modelarzy w naszym kraju. My, tworząc PMM H0 TV, mieliśmy właśnie na uwadze dzielenie się naszymi modelarskimi doświadczeniami z innymi. Gdy pojawiają się głosy, że komuś to pomaga i służy - jest nam bardzo miło.
@przemeks.3639
@przemeks.3639 6 жыл бұрын
Ja zapytam troszkę z innej beczki - czy są szanse na wycieczki kolejowe z komentarzem Pana Leszka, wzorem tych z Dni Techniki Kolejowej ~8 lat temu? :)
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Oj, raczej nie... To już inna rzeczywistość. Czasem Arriva coś zorganizuje, czasem inny przewoźnik. L.L.
@przemeks.3639
@przemeks.3639 6 жыл бұрын
Szkoda, bardzo dobrze wspominam tamte przejazdy. Nie porzucam jednak nadziei. Pozdrawiam i dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!
@reneq1232
@reneq1232 3 жыл бұрын
bardzo wartościowe wskazówki dziękuję
@CyberMaximum
@CyberMaximum 6 жыл бұрын
Czekałem na taki materiał, ponieważ chciałbym zacząć swoją przygodę od budowy pierwszego segmentu kolejowego. Dziękuję serdecznie za ten film i profesjonalny komentarz.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Zawsze jest nam bardzo miło jeśli ktoś skorzysta z naszych modelarskich porad.
@bobo327
@bobo327 Жыл бұрын
Super filmik 😉 pozdrawiam ✨
@tipi8340
@tipi8340 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał! Dziękuję i czekam na następny odcinek!
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Jak już pisaliśmy, postaramy się, aby widzowie naszego kanału zainteresowani modelarskimi poradnikami nie musieli czekać zbyt długo :-)
@mariuszciecierega8347
@mariuszciecierega8347 6 жыл бұрын
Można oglądać i suchać godzinami, brawo pnie Leszku.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Dziękuję. Cieszę się, że się podoba. L.L.
@jacekszczepanski2050
@jacekszczepanski2050 6 жыл бұрын
Szanowny Panie Leszku..!! Jak zawsze świetny materiał - ciekawostką jest, że w dniu kiedy Pan opublikował ten materiał mój syn w dniu swoich 10-tych urodzin dostał w prezencie cyfrowy zestaw PIKO :) Mamy w planie budowę makiety więc prosimy o więcej takich filmów..!! Pozdrawiamy Jacek i Oliwier..!!
@tadziollo
@tadziollo 6 жыл бұрын
Prosto zwięźle i na temat ,chyba trzeba sie zabrać za budowe wymarzonej makiety ,skala 1:87,pozdrawiam i czekam na więcej
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Uważamy, że to dobra decyzja (co do budowy makiety). Pozdrawiamy również.
@tadziollo
@tadziollo 6 жыл бұрын
szkoda że nie mogę was odwiedzić na warsztatach ,może w przyszłości się uda.
@mechtech4678
@mechtech4678 2 жыл бұрын
Super filmik instruktażowy. A jeszcze fajnie by było jakbyście pokazali podobny przekrój dla modułu z torem biegnącym po łuku. :)
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
Niestety, takiego filmu nie będzie, bo w Wytycznych budowy makiet PMM H0 nie ma możliwości wykonania przekroju przejściowego na łuku. U nas łuki rozpoczynają się i kończą krzywymi przejściowymi. Staramy się budować model kolei, a nie "kolejkę".
@mechtech4678
@mechtech4678 2 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Aczkolwiek dość zaskakująca ona jest. Czy dobrze wnioskuje, z tej odpowiedzi, że każdy moduł (obojętne czy tory na nim biegną prosto czy po łuku) ma kształt prostokąta?
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
@@mechtech4678 Bardzo proszę. Dla nas w PMM-ie zaskoczeniem jest to, że można połączyć moduł na łuku, bo jak wówczas kształtować poprawnie układ geometryczny toru? Wnioskowanie jest całkowicie błędne. Moduł (składający się z segmentów) musi zaczynać się i kończyć na odcinku PROSTYM i tam też umieszcza się łączenie modułów, czyli znormalizowany przekrój przejściowy. Każdy moduł z łukiem ma zatem swój początek i koniec na prostej, a to oznacza, że każdy moduł łukowy ma określony kąt zwrotu i promień łuku oraz krzywe przejściowe na początku i końcu łuku z odpowiednio ukształtowanymi rampami przechyłkowymi.
@mechtech4678
@mechtech4678 2 жыл бұрын
@@PMMH0 Chyba się nie zrozumieliśmy. Chodziło mi o możliwość zobaczenia jak w przekroju jest rozwiązany tor biegnący po łuku, tak jak w analogicznym filmie ( to że koniec i początek jest na prostej z profilem przejściowym było i jest oczywiste) Ale mniejsza o to. :) Pozdrawiam
@karolcarolos
@karolcarolos 3 жыл бұрын
Moje marzenie :)
@PMMH0
@PMMH0 3 жыл бұрын
Marzenia należy realizować. Dlatego trzeba czym prędzej wziąć się za budowę kawałka swojej makiety modułowej. To naprawdę nie jest trudne!
@jarekfranczyk880
@jarekfranczyk880 6 жыл бұрын
Fajny materiał. Czekam na więcej. Może wyczerpujący materiał o sadzeniu zieleni niskiej, propozycji zastosowania konkretnych produktów, itd.. jak wiadomo na rynku jest wiele "traw" ale ich kolory nie zawsze trafione dla uzyskania fajnego efektu. Jak z tej masy wyłuskać coś wartościowego wizualnie? To byłoby fajne.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Do tego tematu "podchodziliśmy" już kilkakrotnie i... pewnie spróbujemy jeszcze raz. Może z lepszym skutkiem :-)
@robertreniewich9595
@robertreniewich9595 6 жыл бұрын
Excellent video Pan Leszek ,I always wet my ballast with water from a spray bottle with a little dish washing liquid and spray unto the ballast then i use white glue mixed with water and use an eye dropper on the ballast and let it dry over night,keep up the good work! Happy New Year,Pozdrawiamt
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
We do it the same way. Happy New Year!
@ukosawpancerny9580
@ukosawpancerny9580 6 жыл бұрын
Dziękuje za podzielenie się wiedzą Pani Marysiu . Dobra z Pani Kobieta , że troche swoich wdzięków przekazuje nam niedpłatnie Buzole
@Nxxkyyy
@Nxxkyyy 6 жыл бұрын
Mam nadzieję ,że za niedługo będzie poradnik o drzewach z drutu !!!
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
My też mamy taką nadzieję, że nam się uda zrealizować takowy film ;-)
@MrAliennos
@MrAliennos 7 ай бұрын
Super materiał. Gdzie w okolicy W-wy można dolaczyc do klubu/zrzeszenia PMM?
@PMMH0
@PMMH0 7 ай бұрын
Nie jesteśmy klubem. Nie jesteśmy organizacją. Jesteśmy grupą kolesi, którzy bawią się w realistyczne modelarstwo kolejowe. O Grupie PMM H0 można przeczytać na naszej stronie internetowej.
@ascorpik
@ascorpik 6 жыл бұрын
Panie Leszku, chylę czoła przed doświadczeniem i umiejętnościami. Pięknie prowadzony kanał. Jeżeli Pan pozwoli pozwolę sobie na dygresję bowiem nie wiem czy do końca można się zgodzić z tym zastrzeżeniem co do słowa "szuter". Wprawdzie nie przeważa w literaturze i opracowaniach technicznych czy naukowych jednak jest tam spotykane. Ponadto nie jest wulgaryzmem, występuje ono w słowniku języka polskiego, przypisane ma zasady gramatyczne i jest pełnoprawnym synonimem (1:1) słowa tłuczeń, kruszywo itp. Jest bowiem spolszczonym słowem niemieckiego Schotter. W polskim języku jest mnóstwo zapożyczeń z niemieckiego (i nie tylko) które funkcjonują bez zastrzeżeń. Jeśli nie używać słowa szuter to nie należałoby używać poprzez analogię również słowa szyna (Schiene), szyba (Scheibe), ślusarz (Schlosser), szynka (Schinken), szwindel (Schwindel) i wiele, wiele innych. Zamiast tego należałoby np. mówić nie szyna tylko stalowy profil dwuteowy, nie szyba tylko tafla szkła, nie ślusarz tylko specjalista obróbki metalu, nie szynka tylko zadnia część półtuszy wieprzowej i nie szwindel tylko przekręt/oszustwo. Co prawda niektóre pozycje literatury technicznej wydane w starszych czasach odradzały używanie słowa szuter na rzecz innych ale język jest "organizmem żywym" i cały czas podlega zmianom niezależnie od opinii konserwatywnych nauczycieli przedmiotów technicznych. W sportach samochodowych mówimy przecież o nawierzchni szutrowej i oponach na nawierzchnie szutrowe a nie np. opony na drogi tłuczniowe czy kruszywowe. Język ulega uproszczeniom fleksyjnym i takie zmiany są jak najbardziej naturalną koleją rzeczy. Nowomowy, neologizmy, czy też zapożyczenia stają się uzusami językowymi aby po jakimś czasie nabrać pełnych praw języka formalnego. Kto wie co z np. dzisiejszej "gwary młodzieżowej" będzie figurowało oficjalnie za jakiś czas w słownikach. Dziś mamy wiele słów jak "biznes", "wow!", "internet" itp. których nikt nie kwestionuje choć pewnie dało by się stosować bardziej rdzennie polskie odpowiedniki jak interes, o raju!, światowa sieć komputerowa. Oczywiście sam nie jestem skłonny do jakiegoś skrajnego liberalizmu językowego i staram się operować poprawną polszczyzną jednak cytując klasyka - nie dajmy się zwariować. Nie istnieje bowiem nawet jeden język, który nie miałby zapożyczeń od innych, a już w szczególności sąsiednich narodów. Na podsumowanie podam ciekawostkę, że i tak wszystkie języki europejskie (i nie tylko) czerpią garściami z łaciny i starożytnej greki (a i te z kolei mają swoje źródła w odmętach historii), a co za tym idzie u źródła są po części tą samą "mową" z której wyewulowały obecne języki poszczególnych nacji. Przepraszam za tą dygresję natury filologicznej, ale tak Pan żarliwie prosił o nie używanie słowa "szuter", że aż mnie korciło aby podjąć małą polemikę. ;) Jest Pan świetnym modelarzem, z bardzo głęboką wiedzą w dziedzinie kolejnictwa, inżynierii i modelarstwa, także historii ale również z ogromną pasją w sercu obdarzonym w dodatku zmysłem artystycznym. Mam nadzieję, że będę mógł osobiście podziwiać Pana dzieła na najbliższej radomskiej imprezie zlotu modularzy. Teraz pytanie dot. samych modułów. Czy norma przewiduje aby profile czołowe miały zawsze i wyłącznie pojedynczy tor do spięcia z innymi modułami bo wydaje mi się, że widziałem również podwójne i potrójne czoła i były to moduły różnych twórców. Ciężko sobie np. wyobrazić piękny, długi szlak dwutorowy zbudowany przez jednego modelarza (żadna impreza modelarska nie da nikomu takiego monopolu powierzchni jak sądzę) lub przez kilku ale z przewężeniami do pojedynczego toru aby się mogli "spiąć" razem. Psuło by to efekt.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczny komentarz. Pozwolę sobie na odniesienie się do poruszonych tematów: Ad.1. Z mojej długoletniej praktyki zawodowej na kolei wiem, że gdyby w kopalni zamówić "szuter", to sprzedano by nam... żwir (najprawdopodobniej mieszankę żwirową 0-16), gdyż w polskim języku inżynierskim "szutrowa droga" to droga ze żwiru (lub ostatecznie klińca), ale na pewno nie z tłucznia. Ze słowników języka polskiego korzystam dość często (i to z tych w wersji papierowej, bom człowiek stary i taką "wiekową" metodę preferuję) i nim powiedziałem o tym "szutrze" w czasie nagrania, to wcześniej poczytałem sobie, co językoznawcy na ten temat napisali. Ad.2. Na najbliższym spotkaniu w Radomiu nie będzie ani mnie, ani moich prac, gdyż w tym roku Organizator przewidział (z tego co mi wiadomo) makiety w innej wielkości niż H0. My, jako Grupa Modelarska PMM H0, byliśmy w Radomiu w roku ubiegłym. Może za kilka lat znowu otrzymamy zaproszenie od Grzegorza, by pokazać na przykład modele w wielkości H0e. Ad.3. Proszę zaglądnąć pod wskazany na filmie link do naszych "Wytycznych". Znormowany jest również profil czołowy dla linii dwutorowej. Ba, nawet kawałek takiego szlaku mamy w naszych PMM-owych zasobach (proszę sięgnąć na przykład do filmów sylwestrowych). Pozdrawiam, L.L.
@ascorpik
@ascorpik 6 жыл бұрын
Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Nie miałem oczywiście w swojej dygresji najmniejszego zamiaru kwestionowania Pańskiej wiedzy dot. aspektów inżynieryjnych i powiązanej z nią nomenklatury. Z wypowiedzi w filmie odniosłem wrażenie, iż chodziło o to że jest to określenie niemieckie i jako takie niepoprawne w naszym języku z czym się nie zgodziłem i do tego głównie mój komentarz się odnosił, nie zaś precyzyjnych dziedzin, i związanych z nimi form-norm nazewniczych. Jestem daleki od dzielenia włosa na czworo, zaś Pana odpowiedź świadczy, że traktuje Pan rozmówców z szacunkiem i dlatego z tym większą ochotą będę dalej śledził dokonania i kibicował waszym dziełom zarówno jako grupie PMM H0 jak i każdemu z członków z osobna. Materiały są na niezmiennie wysokim poziomie technicznym jak i merytorycznym. Gratuluję. Faktycznie ostatni rysunek w normach "Profil II" dotyczy "dwutorza". Jak dostrzegłem oba tory posadowione są w tym przypadku na wspólnym, szerszym pasie podsypki, choć w rzeczywistości zdarza się czasem spotkać podsypki indywidualne dla każdego z torów szlaku z osobna. Czy dobrze interpretuję normy PMM H0 wnioskując, że wasza grupa określa swoją działalność w ramach przełomu III i IV epoki kolejnictwa? Czy wtedy czytając w dokumencie o stosowaniu norm i przepisów PKP mamy na myśli te aktualne czy te obowiązujące w ww. epokach? Jeśli zalecane są tory z szynami nie wyższymi niż 2,1 mm co sugeruje tzw. 80-tki to dyskwalifikuje to tym samym bardzo popularne również 100-tki (bodajże 2,5 mm), które umożliwiły by stosowanie niektórych modeli starszej produkcji (rozmiary kół). Na poprawnie zrobionym torowisku nie powinno to mieć znaczenia estetycznego, jednak jak sądzę kompatybilność modułów (ich łączenie) musi być jakimś reżimem określona aby wszystko pięknie grało. Jak już się tak rozpędziłem z tym moim entuzjazmem dotyczącym "modularstwa" to chciałbym spytać czy nie dało by się na stronie internetowej PMM H0 umieścić jakichś materiałów dotyczących przepisów PKP, również tych dotyczących sterowania ruchem (opis zapór, semaforów, i innego rodzaju sygnalizacji oraz norm dotyczących ich obsługi). W sieci są pewne materiały dostępne, ale przeważnie niekompletne bądź też dość chaotyczne. Pan Grzegorz z Radomia o ile kojarzę, faktycznie preferuje osobiście skalę TT. Szkoda, ale może na innych imprezach krajowych uda się spotkać.Czy gdzieś można znaleźć kalendarium na 2018 gdzie się pojawicie swoją ekipą? Jako świeżo upieczony entuzjasta mini-kolejnictwa DCC pewnie mógłbym tak w nieskończone zasypywać Pana pytaniami i przepraszam, że tak dużo próbuję się na raz dowiedzieć. Chłonę wszystko co w temacie znajdę, ale chcę być krytyczny aby oddzielić mitologię od rzeczywistości. Interesuje mnie wyłącznie rzetelna wiedza i dlatego moje zainteresowanie PMM H0. Jeśli to nie problem to z następnymi kwestiami będę zwracał się ewentualnie drogą mailową. Serdecznie dziękuję za światełko w tunelu świata modułów i życzę dalszych sukcesów i nieustającej, modelarskiej satysfakcji. Pozdrawiam, A.N.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Ad.1. Jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu całej ekipy PMM H0 TV. Ad.2. Na profilu dwutorowym pryzma podsypki ukształtowana jest na międzytorzu na płask. Dokładnie tak, jak jest to w oryginale, gdy odległość osi torów wynosi 4,00-4,50 m. Ad.3. Tak, preferujemy makiety z przełomu III i IV epoki modelarskiej i polską kolej z tych lat staramy się odtwarzać w naszych modelach. Oczywiście, zawsze korzystamy z historycznych przepisów, które obowiązywały w tamtym okresie. Ad.4. Polecamy stosowanie szyn o wysokości 2,1 mm, ale na naszych makietach (na tych starszych segmentach) są także szyny 2,5 mm, gdyż innych wówczas po prostu... nie było. Ad.5. Nie zamieszczamy przepisów na naszej stronie, gdyż są strony internetowe poświęcone tylko takiej tematyce. Ot, choćby kolej.krb.com.pl/ Ad.6. O wszystkich wystawach, w których zamierzamy uczestniczyć piszemy na naszej stronie w zakładce Aktualności, zwykle z dużym wyprzedzeniem. Najczęściej są to wystawy poza naszym krajem. Ad.7. Oczywiście, proszę pisać na poczta@pmmh0.pl Postaramy się odpowiedzieć na pytania najlepiej jak potrafimy. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam. L.L.
@Kowski0pium
@Kowski0pium 6 жыл бұрын
Super film. Będzie poradnik O budowie budynków ,patynowania oraz wykonania wnętrz itp?
@tipi8340
@tipi8340 6 жыл бұрын
JENIMON Dołączam się po raz kolejny do prośby.
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
To miło, że materiał się podoba. Jeżeli chodzi o kolejne poradniki to przed warsztatami, czyli w pierwszych dniach lutego, Leszek z Marcinem zaplanowali nagranie materiału o sadzeniu zieleni niskiej. Skupimy się na elekro-sadzarce i niedużych krzaczkach. W czasie warsztatów zbyt wiele czasu nie będzie, ale zakładamy, że uda się nagrać kolejny poradnik o wykonaniu drzewek z drutu.
@zielina7299
@zielina7299 6 жыл бұрын
Super😎
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Dzięki.
@waldekprezner4172
@waldekprezner4172 3 жыл бұрын
Do kształtowania krajobrazu nadaje się także pianka montażowa 🚂 łatwo się ją układa i łatwo kształtuje nożem itp.😄
@PMMH0
@PMMH0 3 жыл бұрын
Naszym zdaniem nie nadaje się kompletnie. Jest nieprzewidywalna i można nią zrobić więcej szkód niż pożytku.
@Yconer
@Yconer 6 жыл бұрын
Witam Panie Leszku pytanie jakiej firmy tory stosuje pan na modułach ?
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Na mojej makiecie są tory przeróżnych firm. Proszę pamiętać, że najstarsze segmenty mają ponad 25 lat! Jest tam nawet stary Pilz, RocoLine, Tillig Elite. Obecnie stosowałbym wyłącznie tory Weinert'a.
@piotrbojdo4009
@piotrbojdo4009 5 жыл бұрын
Witam panie Leszku mam pewien pomysł z zastosowaniem skrzynek w normalnej makiecie kolejowej że względu na brak miejsca u syna w pokoju.Zrobie kilka segmentów z których można zrobić koło lub jeden bogromny i długi odcinek torowy
@PMMH0
@PMMH0 5 жыл бұрын
Kiedyś pokazałem coś podobnego na łamach miesięcznika "Świat Kolei" - jak domową makietę wykonać w taki sposób, aby łatwo można było "przebudować" ją na moduł makiety segmentowej. Życzę udanych prób. L.L.
@EweInka
@EweInka 2 жыл бұрын
tłuczek kamienny dzięki
@PMMH0
@PMMH0 2 жыл бұрын
tłuczeŃ (a nie tłuczeK)
@ArkosPolska
@ArkosPolska 2 жыл бұрын
@michabaszczak9575
@michabaszczak9575 5 жыл бұрын
Proszę O wszelką informację i schemat budowy Elektro Sadzarki jak można bezpiecznie zbudować elektrosadzarkę .
@PMMH0
@PMMH0 5 жыл бұрын
Kompletnie nie znam się na budowie takiego ustrojstwa. Po prostu nabyłem takową drogą kupna i staram się ją używać zgodnie z przeznaczeniem. Jak - o tym opowiadam na filmie o elektrotrwosadzeniu. L.L.
@franciszekhala2506
@franciszekhala2506 3 жыл бұрын
Makieta kolejowa mam makiete
@kiteq3967
@kiteq3967 10 ай бұрын
skąd wziąśc taką grubszą mate korkową , lub jak ją tak idealnie wyciąć po bokach?
@PMMH0
@PMMH0 10 ай бұрын
A po cholerę komu mata korkowa?
@kiteq3967
@kiteq3967 10 ай бұрын
a skąd ten korek na torowisko ?@@PMMH0
@PMMH0
@PMMH0 10 ай бұрын
My zasadniczo stosujemy karton lub cienką sklejkę.
@ruben3101
@ruben3101 6 жыл бұрын
Panie Leszku a z jakiego materiału wyciąć profil czołowy?
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
My wycinamy profile czołowe z dobrej jakościowo sklejki o grubości 10-16 mm. Jak dotąd się sprawdza.
@Nxxkyyy
@Nxxkyyy 6 жыл бұрын
Jak zbudować drogę asfaltową ? Od dawna próbuje ją zrobić, ale nie wygląda to estetycznie z kartki papieru
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Nasz pomysł na drogę asfaltową to... zawartość zużytego sitka od filtra do wody. Wystarczy to, co w nim jest zmielić w młynku do kawy, przesiać przez sitko, które jest także w tym filtrze, dodać łyżkę kleju typu wikol i trochę wody. Wymieszać wszystkie te składniki do uzyskania jednolitej, dość gęstej masy. Masę układać cienką warstwą na przygotowanej podbudowie. Po lekkim wyschnięciu - wałować wałkiem malarskim do tapet lub zwykłym słoikiem lekko zwilżonym wodą. Po całkowitym wyschnięciu spoconymi palcami zrobić ślady kół (wzdłużne paski). I... gotowe!
@PMMH0
@PMMH0 6 жыл бұрын
Próbowaliśmy. Z efektów nie byliśmy zadowoleni. Dlatego opisana została metoda, która przyniosła oczekiwany efekt.
@Nxxkyyy
@Nxxkyyy 6 жыл бұрын
PMMH0 dziękuję za poradę
@Nxxkyyy
@Nxxkyyy 6 жыл бұрын
Viz12345 dzięki
@stanisawwrzosek991
@stanisawwrzosek991 3 жыл бұрын
Ja mam fragment Helskiej linii kolejowej od przejścia do pierwszej zwrotnicy (samo miasto Hel) jeszcze nie skończona. Brakuje mi drzew, przejścia, przejazdu i słupków.
@PMMH0
@PMMH0 3 жыл бұрын
Czyli jeszcze nie ma nic :-(
@stanisawwrzosek991
@stanisawwrzosek991 3 жыл бұрын
@@PMMH0 nie. Jest trawa posiana.
@stanisawwrzosek991
@stanisawwrzosek991 3 жыл бұрын
@@PMMH0 ja nie nie robię tego na skrzynce tylko po prostu na sklejce.
@stanisawwrzosek991
@stanisawwrzosek991 3 жыл бұрын
Namalowałem jeszcze ulice.
@stanisawwrzosek991
@stanisawwrzosek991 3 жыл бұрын
@@PMMH0 gdzie mogę kupić kalkomanię do pkp ic h0?
@lukaszciunel2719
@lukaszciunel2719 29 күн бұрын
Mam pytanko do Pana zrobiliśmy makiete o długości 3 m i chciał bym rozdzielczości ja na 2 modułu czy nie będzie problemów z połączeniem torow z lewej strony 4 tory a z prawej strony 6 torow czy połączę szy ny wsowkami wszystkie na raz podczas łączenia 2 modolow
@PMMH0
@PMMH0 28 күн бұрын
@@lukaszciunel2719 My na łączeniach segmentów nie stosujemy żadnych "wsuwek". Szyny modelowych torów po prostu dolegają do siebie. Tak robi większość modelarzy w Europie.
Jak zacząć budować makietę? - cyfrowa czy analogowa
34:53
Robert Jankowski
Рет қаралды 21 М.
Poradnik wykonania krzewów niskich
5:10
Modele PKP 1:87
Рет қаралды 18 М.
Walking on LEGO Be Like... #shorts #mingweirocks
00:41
mingweirocks
Рет қаралды 7 МЛН
Players vs Pitch 🤯
00:26
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 129 МЛН
ТЮРЕМЩИК В БОКСЕ! #shorts
00:58
HARD_MMA
Рет қаралды 2,4 МЛН
Man Builds Miniature RC Excavator Using Only PVC | by @VangHa
23:41
Quantum Tech HD
Рет қаралды 18 МЛН
Kolejowe Krajobrazy: Wzgórza. Budowa makiety kolejowej H0
18:32
MKH0 Makieta Kolejowa
Рет қаралды 28 М.
Makiety SKMK i PMM H0 w Lipuszu 2024
14:27
matim
Рет қаралды 3,6 М.
Makieta kolejowa cz.8 - szutrowanie
15:50
Moja makieta H0
Рет қаралды 7 М.
Moja makieta - Styczeń 2024r. Makieta kolejowa H0 w budowie.
4:50
MKH0 Makieta Kolejowa
Рет қаралды 8 М.
Jak wykonałem Wodę na mojej makiecie - budowa makiety kolejowej H0
9:55
MKH0 Makieta Kolejowa
Рет қаралды 23 М.
Makieta H0 budowa
4:56
janrad
Рет қаралды 2,8 М.
Making a Diorama of The Railroad Crossing which is Never Opened of Hankyu Line in Osaka Japan
24:19
Cityscape Studio シティスケープスタジオ
Рет қаралды 1,7 МЛН
Poradnik „szutrowania” torów
5:33
Modele PKP 1:87
Рет қаралды 48 М.
Walking on LEGO Be Like... #shorts #mingweirocks
00:41
mingweirocks
Рет қаралды 7 МЛН