💡 Jeśli podoba Ci się ten materiał, nie zapomnij o subskrypcji i łapce w górę! 📩
@banytube2 күн бұрын
To jest właśnie piękne naginanie rzeczywistości. Sprawność układu to jest stosunek energii oddanej do pobranej i nic mniej, ani więcej. Falownik wyłączył się na początku, oraz na końcu testu. Oddał rozładowując baterię według licznika 3 kWh, a ładując ją pobrał 4,31 kWh (9:26 filmu) 3/4,31=0,696 niemal 70%.😀
@_Slawek_2 күн бұрын
I masz rację bo zawsze interesuje nas sprawność całości, a nie samego akumulatora
@banytubeКүн бұрын
@@_Slawek_ Dokładnie. Efektywności agregatu prądotwórczego nie opieramy tylko na sprawności prądnicy.
@piolat89Күн бұрын
Ok, ale wraz ze wzrostem pojemności magazynu sprawność będzie wzrastać, tak?
@torqo726523 сағат бұрын
Masz rację, ale podczas użytkowania magazynu i ładowania go z PV najważniejsze jest jaki % energii z naładowanego akumulatora jesteś w stanie odzyskać, bo jeżeli ładujesz z PV to dołożenie 10 czy 15% więcej paneli na rzecz pokrycia strat przy ładowaniu to koszty niemal pomijalne przy cenach samego magazynu (podkreślam przy ładowaniu z PV a nie np. w nocnej taryfie czy agregacie)
@piolat8923 сағат бұрын
@@torqo7265 no tak, ale pytanie jaka będzie sprawność przy jakiejś realnej pojemności baterii, a nie 3kWh :D jak będzie bliska 90% to już będzie spoko moim zdaniem
@Kenny882 күн бұрын
Praktyczne testy zawsze warto pokazywać. Opowiastki nie do każdego trafią, a tu widzimy jak jest faktycznie. Pozdrawiam 👋
@KażdyOZEjakmoze-g8xКүн бұрын
Dziękuję za ciekawe doświadczenie, na tych obliczeniach nie znam się aż tak dobrze, ale przynajmniej już wiem z grubsza jak można zrobić taki test
@w0jci3chКүн бұрын
Piotrze czyli pojemność użyteczna to dla ciebie ilość energii, która weszła do akumulatora. A dlaczego nie ta, którą można odebrać? Szacujesz pojemność nie wykorzystaną a dlaczego po prostu nie sprawdziłeś realnej pojemności całkowitej skoro wiesz jak przestawić Victrona, żeby korzystał z większego zakresu napięcia magazynu energii? Nie ma tu co gdybać ile energii zostało. Moje Deye ma zakres pracy 40-60v i co z tego jak do 40v nie zejdzie na magazynie energii. Co do sprawności ładowania i rozładowania to zbyt kreatywne wyszło ci liczenie (92,15%). Na ładowanie magazynu zużyłeś 4310wh a wyciągnąłeś 3000wh, więc sprawność wyszła ci 69,6% - bez zawyżania o pojemność magazynu z której nie udało ci się skorzystać. Czyli wychodzi nieco gorzej niż na starych zasadach rozliczania energii. Szkoda, że nie masz miernika energii do prądu stałego, bo tak to wiedzielibyśmy ile konkretnie weszło i wyszło z magazynu energii a i widać byłoby realną sprawność Victrona. Test jak dla mnie do ponowienia ;)
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
Absolutnie nie. Użyteczna pojemność to ta, którą można odebrać. W tym wypadku użytecznej pomijając błąd pomiarowy było 3kWh + 0,25 kWh (zgromadzone jeszcze w baterii, ale nie wykorzystane aby jej nie niszczyć). W praktyce nikt nie rozładowuje baterii do całkowitego zera. Zrobię jeszcze jeden taki test tylko tym razem z miernikiem po stronie DC i pozwolę się baterii wyłączyć (niech BMS ją odetnie a nie Victron). Ładowanie od strony AC to zupełnie inna kwestia. Tutaj oprócz inwertera i chargera mamy jeszcze dodatkowo pobór przez zintegrowany Cerbo GX oraz Regulator MPPT. Dlatego wynik był mocno zniekształcony. Jedynie pomiar po stronie DC baterii da faktyczny pogląd na to ile energii wchodzi i ile wychodzi. Do tego gdyby np. akumulator ładował się z PV, to też wyglądałoby to inaczej niż przy konwersji AC->DC i DC->AC. Dlatego tutaj mamy nieścisłość. Ale dawno temu to mierzyłem i sprawności wyszły mi nawet większe niż 92% całości systemu. Ale wtedy pracowałem na Quattro a nie na EasySolar.
@marek_pl2 күн бұрын
Myślałem że policzysz faktyczną sprawność tej baterii, czyli podzielisz energię oddaną przed energię wprowadzoną do niej. Całe to ładowanie i rozładowanie było trochę bez sensu bo do obliczeń sprawności systemu wziąłeś wartości katalogowe zamiast rzeczywiste. :( Moja bateria LiFeYPO4 (Winston Thunder Sky) ma sprawność 96.41%, obliczoną na podstawie 775 cykli ładowania i rozładowania.
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Tyle, że tutaj wartości katalogowe zgodziły się z tymi osiągniętymi, więc sprawność także musiała się zgodzić. To co przeszło przez samego Victrona także się zgodziło z karta katalogową, co pokazało, że ogólna sprawność jest faktycznie na poziomie 92%+ a samego akumulatora tak naprawdę na poziomie 97%+. Już to kiedyś sprawdzałem i wyszło identycznie, tylko wtedy rozładowałem do samiutkiego zera, czyli do napięcia 44,5V. Ten test pokazał jak to wygląda faktycznie, bo wiele osób twierdziło i nadal twierdzi, że te systemy mają sprawność mniejszą od 70%, co jest oczywistą bzdurą.
@marek_pl2 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Może ten test akumulatora powinien być przeprowadzony przy pomocy SmartShunta. Wiedzielibyśmy jak działa sam akumulator bez wpływu inwertera.
@wlodek1981wlodek2 күн бұрын
@@EkoNiezalezny70 % to na kwasiakach którymi się jara mnóstwo ludzi na yt a są tak naprawdę nie wiele warte i to nie ważne czy trakcyjne, gel czy AGM.
@Rafal382 күн бұрын
Sprawność rozładowania w miarę się zgadza czyli 0.97*.95*3.37=3.1 z testu 3 to w granicach błędu pomiarowego, ale ładowania to wyszło znacznie więcej bo według miernika 4.31 a powinno wyjść bliżej 3.6 bo 3.37/0,97*/0,95 czyli sumaryczna sprawność około 81% powinna wyjść
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
To jest kwestia tego, że starałem się pokazać ogólnie jak pracuje falownik. Tzn. pracował i inwerter i charger oraz wentylatory. Gdyby, ustawił tylko charger to wynik byłby sporo lepszy, ale nie i to mi chodziło, gdyż w typowych warunkach i jedno i drugie może pracować. Jednocześnie sporo energii poszło w ciepło ogrzewając pomieszczenie. I tutaj pojawia się pytanie, czy należy to rozpatrywać w kategorii straty czy może raczej jako zysk, bo o tyle mniej trzeba grzać budynek innymi źródłami. To zawsze jest kontrowersyjne. Gdyby jednak nawet przyjąć, ze ogólna sprawność byłaby na poziomie 81% to jest to i tak minimalnie lepiej niż stary prosument. Do tego stary prosument za kilka lat się ludziom skończy a własny OFF GRID nie. A dodatkowo i co moim zdaniem jest najważniejsze to że mając magazyn energii nie martwimy się o skoki napięć, wyłączanie falowników i brak z tego powodu możliwości ładowania akumulatora. No i oczywiście nie ma problemu z mocą instalacji PV. Możemy mieć nawet 150kWp i nikt nam wtedy nie zmieni sprawności systemu na 70%.
@Rafal382 күн бұрын
@ owszem straty to ciepło, kwestia czy da się je odebrać i wykorzystać bo wiadomo pomieszczenie techniczne będzie ciepłe i być może okolicą ale przy większych instalacjach przydało by się ukierunkowanie tego ciepła. W sumie można pompę ciepła montować w takim pomieszczeniu i grzać wodę.
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
@@Rafal38 Dokładnie tak. I właśnie mam taki plan na mój duży system. Będzie duża pompa ciepła, która schładzając pomieszczenie będzie mi ogrzewała wodę.
@Rafal382 күн бұрын
@ sporo tej wody może być w lecie z 150kwp paneli to może być z 3m3 to jeszcze można myjnię otworzyć
@bartowl2 күн бұрын
@@EkoNiezaleznyjak wiele osób często patrzysz na świat swoimi kategoriami. Większość ma nawet instalacje offgrid podpięte do sieci w trybie ESS który jest świetnym kompromisem między offgrid a ongrid. Przejście na 100% offgrid wiąże się z gigantycznymi kosztami (przewymiarowanie) lub niedogodnościami (agregat) lub nawet obydwoma na raz. A z kolei będąc podpiętym do sieci musisz mieć zakupiony przyłącz o mocy co najmniej takiej jak większa z mocy falowników/modułów PV. S tym trybie 150kW można raczej zapomnieć bo to juzcwykracza poza prosumenta…
@piotrr5972 күн бұрын
"I juz jedna setkna kWh weszla" :D Nieposkromiona moc !
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Powiedziałbym, że wręcz gigantyczna. Mógłbym wymusić szybkie ładowanie, ale nie ma sensu niszczyć akumulatora a do tego ta jednostka Victrona tez ma ograniczenia i stosunkowo niewielkiej mocy charger.
@repacar525914 сағат бұрын
witam dzięki za film mam na victronie zrobiony of grid i sofarze on grid nie licytuję się w procentach zysku i strat końcowy wynik jest dla mnie ważny 0 zł przez cały rok i 176 zł nadpłaty zużyte ok 9 mwh w okresie styczeń- grudzień super system dobra robota pozdrawiam
@isxkamil2 күн бұрын
Piotrze, błagam, jakieś mikrofony :) W warunkach idealnej ciszy na słuchawkach da się tego posłuchać, ale w terenie / w drodze / w normalnych warunkach w domu jest ciężko bez mocnego podbicia. Serdeczne POZDRO!
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Informowałem w poprzednich odcinakach, że mam usterkę mikrofonu (ułamałem wtyk USB-C). Nowe mikrofony ze względu na święta nie zdążyły dotrzeć i stąd gorszy dźwięk. Ale myślę, że zaraz po Nowym roku znów będzie OK.
@isxkamil2 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Serdeczne dzięki za odpowiedź.
@wlodek1981wlodek2 күн бұрын
Podpisuje się pod prośbą o lepszy mikrofon. 😊
@EkoNiezaleznyКүн бұрын
@@wlodek1981wlodek Będzie tak jak we wcześniejszych filmach. Po nowym roku wrócimy do dobrego dźwięku.
@bartowl2 күн бұрын
Fajny materiał ale wartość merytoryczna w całości zależy od tego ile rzeczywiście energii było w akumulatorze na starcie. A wystarczyło rozpocząć rozładowaniem do odcięcia, później ładowanie i rozładowanie do takiego samego odcięcia. Lub dorzucić zapis z ładowania do tego samego poziomu co na filmie… wtedy można by dokładnie określić sprawność samego akumulatora jak i falownika. Bo całość nie może mieć 92% jak pobór z sieci 1500w daje 1300w ładowania… choć faktycznie bardziej opłacalny niż 80/20% przynajmniej w bilansie dzień/noc. Powyżej kilku dni zapasu możliwe jedynie z ekonomicznie nieuzasadnionymi wydatkami na przewymiarowane magazyn i wręcz absurdalnie przewymiarowane farmę PV, z której w lecie większość energii będzie się marnować. W takich okolicznościach prawie da się w pełnym offie pokryć 365 dni. Ja wolę jednak wydać lepiej taki nadmiar kasy…
@wlodek1981wlodek2 күн бұрын
Prawdziwy test to pokazanie sprawności aku i falownika z wyraźnym oddzieleniem jednego od drugiego. A odnośnie przewymiarowane paneli przy dzisiejszych cenach to nie problem a inwestowanie 900 tys to już tylko dla bogatych. Ale jak już to wolałbym kupić 2 mieszkania w Łodzi lub Warszawie najlepiej kawalerki i mieć miesięcznie zysk na czysto 4 tys zł. , na rok 48 tys zł czyli po 19 latach mieszkanie wychodzi na zero a licząc tendencje wzrostową 15 lat. Po 15 latach instalacji baterie będą już wyeksploatowane a wartosc mieszkania będzie cały czas rosnąć. Po 15 latach dziecko ma swój dach nad głową. 😊
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
Tutaj te około 200W uciekało nam na więcej niż jedno urządzenie. A mianowicie ten Victron składa się z 4 urządzeń. Z inwertera, chargera, zintegrowanego GX'a oraz zintegrowanego regulatora MPPT. Wszystkie te urządzenia pracują stąd też o wiele większy pobór energii, co przekłada się na błędny odczyt jej poboru. Ale będę robił jeszcze jeden test, tylko raczej tak jak kiedyś, czyli na zwykłym Quattro i z miernikeim po stronie DC.
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
@@wlodek1981wlodek Ja na to patrzę inaczej. Budując tak duży system pokaże, że można być OFF GRID bez agregatu przez cały rok. Do tego stawiając stację ładowania samochodów prawdopodobnie uda się zarobić miesięcznie o wiele więcej niż na wynajmie mieszkania i bez ryzyka, że lokator nie będzie płacił i że będzie się go trudno pozbyć. Każdy ma inny pomysł na biznes ale zobaczymy jak to będzie wyglądało. Finalnie będę chciał udostępnić publicznie LIVE 24h jak to działa i jak następuję zwrot z tej inwestycji.
@czrs10569 сағат бұрын
Lapę dałem !! Wszystko jest piękne co pięknie kosztuje i jak nie pęknie!!! :D😁
@dawidwesoly8176Күн бұрын
Nie rozumiem dlaczego nie użyłeś miernika na dc wpiętego między falownik a baterię test byłby wtedy tylko dla baterii. Pozdrawiam
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
Jakoś nie pomyślałem. Ale zrobię jeszcze jeden materiał, tylko tym razem zdejmę ograniczenie Victrona i pozwolę się baterii rozładować tak głęboko, aby BMS ja odciął. Zmierzę wtedy miernikiem po stronie DC oraz być może dodatkowo jeszcze SmartShuntem i wtedy porównamy odczyty i wyniki z obu urządzeń.
@piotrbpm2 күн бұрын
Do tego falownika nie dają dławików skręcanych dla szczelności?
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Nie. EasySolar to prosty i tani falownik i tutaj są tylko gumowe uszczelki. Jak ktoś chce, to może sobie oczywiście dokupić dławiki i je wkręcić.
@kormidolo6712Күн бұрын
@@EkoNiezalezny nie zamontujesz dławic w środku niema miejsca viktron nie przemyślał jak tak mam w Easysolar-II, jestem skazany na gówniane gumki które z czasem zmurszej
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
@@kormidolo6712 Są takie z krótkim gwintem. Bez problemu można zamontować. A jak ktoś ma z dłuższym, to można zrobić mały tuning i wtedy będą pasowały.
@mariusz765432 күн бұрын
tylko pomijasz niewygodny fakt, że nie da się przechować 5-6MWh z lata żeby je użyć w zimie także 80% czy 70% to nadal świetny wynik
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Ale tutaj nikt nie mówi o przechowywaniu z lata na zimę. Zresztą już ZE kombinują i za chwilę nikt energii w starym prosumencie nie przechowa sobie na zimę. Zauważ także , że często latem jest tak wysokie napięcie w sieci, że falowniki albo wcale nie pracują albo bardzo często się wyłączają i produkcja jest zerowa. A jak jest awaria w sieci to energii ani nie można do niej oddać ani z niej pobrać. A mając OFF GRID te problemy nie istnieją. Zatem według mnie OFF GRID zdecydowanie wygrywa.
@wlodek1981wlodek2 күн бұрын
To wiedzą nawet dzieciaki z podstawówki. A odnośnie sprawności ładowanie/rozładowanie to realnie wychodzi 10%/10% I tu jedna rzecz o której nikt nie pisze a mianowicie te wartości są inne dla prądów 1C a inne dla 0,1 C a jeszcze inne dla 2C. Jeśli ktoś nie wierzy to niech sam sprawdzi. Podsumowując magazyn musi być przewymiarowany!!!
@EkoNiezaleznyКүн бұрын
@@wlodek1981wlodek A z tymi prądami to jak najbardziej. Generalnie im większa moc falownika tym na ogół mniejsza jego sprawność. Dlatego często duże układy buduje się na wielu mniejszych falownikach a nie na jednym o olbrzymiej mocy.
@mariusz76543Күн бұрын
@@EkoNiezalezny co konkretnie ZE kombinują ? ostatnio modny temat to zmiana okresu rozliczeń - temat bez istotnego znaczenia, wynika ze nieznajomości reguł i nakręcania "afery" przez "clickbajterów". ZE muszą przestrzegać prawa i dopiero jego zmiana (której narazie nie ma w planach) mogłaby coś popsuć. na razie banda zajmuje się nic nie robieniem :P i igrzyskami więc luz
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
@@mariusz76543 ZE cały czas kombinują w jaki sposób zniechęcić ludzi do produkcji własnej energii, bo wiadomo, że na tym tracą. Podnoszenie napięcia na trafo i problemy z praca PV latem. Po zgłoszeniach jego obniżenie, co w zimie skutkuje zbyt niskim napięciem w wielu miejscach. Nie przestrzegają maksymalnych odległości linii od trafo i zamiast do 500m budują nawet 3000km. Efekty widać gołym okiem. Sprzedają moc umowną o wiele większą niż możliwości trafo licząc na to, że jednoczesność nie będzie zbyt duża. Ale jak widać teraz to wychodzi, bo potrzeby ludzi rosną a ani trafo ani przekroje przewodów nie są dopasowane do takich mocy jakich odbiorcy potrzebują. Ciągłe kombinacje i zmiany na fakturach mające na celu jeszcze większe zagmatwanie i zmniejszenie czytelności rachunku. I wiele, wiele innych.
@darekzakrzewski20132 күн бұрын
odebrane z baterii według miernika 2,8kwh, a zużyte do naładowania baterii 4,31kwh, więc sprawność tego układu to niecałe 0,65. czyli kolejna bzdura.
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Oj chyba nie wystarczająco dokładnie oglądałeś. Sugerują obejrzeć ponownie. Wszystko było wyraźnie widać na filmie. Odebrane z baterii 3kWh a nie 2.8kWh (oprócz tego w baterii pozostało jeszcze dodatkowo około 0,25kWh) a do naładowania zużyte 3,384kWh. Natomiast 4,31kWh to energia idąca na zasilanie falownika, chargera i wentylatorów oraz w ciepło, co zasadniczo nie jest stratą bo może ogrzewać np. budynek.
@marek_pl2 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Jeżeli energia dostarczona do akumulatora to 3.384kWh a odebrana to 3.25kWh, to sprawność przechowywania to 96.04% a nie 97%. Trzeba również zauważyć że akumulator nie był do zera rozładowany zanim zacząłeś go ładować i przyjął on 3.384kWh od tego "niezerowego" poziomu. Rozładowanie pozostawiło w akumulatorze podobną ilość energii, więc te 3.00kWh powinno być brane do obliczenia sprawności przechowywania energii. Rzeczywista sprawność powinna więc wynosić 88.65%. Myślę jednak że jest ona gdzieś pomiędzy 96.04 a 88.65%.
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
@@marek_pl Ale w akumulatorze pozostało około 2.5kWh (minimum tyle). Pylontech i tak ma troszkę więcej niż podają w karcie katalogowej. Do ogólnego rozrachunku przyjąłem całość, bo kiedyś faktycznie wyjechałem go do totalnego zera. >45,5V. I wtedy właśnie jak sobie robiłem pomiary, to wyszło mi, że jest ponad 97%. Dlatego na początku filmu powiedziałem, że wiem jakie będą wyniki ale postanowiłem je pokazać jednocześnie informując, że mamy założone ograniczenie na 47V, żeby nie psuć baterii. Do tego trzeba oczywiście jeszcze przyjąć błąd pomiaru, bo to pomiar chałupniczy a nie profesjonalnym, kalibrowanym i wzorcowanym miernikiem.
@darekzakrzewski20132 күн бұрын
@@EkoNiezalezny jak kolwiek bys nie liczył - podałem wartości z widocznego na filmie miernika a nie z gdybająco wydumanych liczonych wartości, a i 0,25kwh było również w bateri zanim rozpoczołeś ładowanie. Mówisz o tym kilkukrotnie, a film Piotrusiu oglądałem kilka razy bo niedowierzałem w te wartości, które tu wyszły
@darekzakrzewski20132 күн бұрын
Tak czy inaczej podałem tutaj sprawność całego twojego układu, a nie sprawność akumulatora
@mpeter201222 сағат бұрын
Nie no ten material jest strasznie slaby... po pierwsze MIKROFON!!! ciezko sie tego slucha w takiej jakosci. Po drugie... zamiast opowiadac ze sie nie da dokladnie zmierzyc energii z i do baterii, trzeba bylo uzyc bocznika DC (na przyklad Victron SmartShunt) bylo by i dokladniej i wiarygodniej. I po trzecie i najwazniejsze... dla koncowego uzytkownia najwazniejsze jest ile energii musi wpakowac do baterii i ile z tego odzyska!!! Wiec opowiadanie ze bateria ma 96% moze wskazywac klientowi ze jak wpompuje do baterii 10kwh to wyciagnie z niej 9.6kwh... no tak nie bedzie! Zawsze powinno sie rozpatrywac uklad w calosci... i tu pokazales ze ten uklad ma niecale 70% sprawnosci. Jako klient czulbym sie rozczarowany jakby sie okazalo ze ktos mi zamontowal baterie o sprawnosci 96% po czym z wpompowanych 10kwh moge odzyskac "tylko" 7kwh a mowili ze bedzie 9.6 😂
@marek_pl20 сағат бұрын
Delikatnie mówiąc, trochę mącisz. Sprawność przechowywania energii przez baterię jest bardzo istotna. Inwestor powinien wiedzieć jakie są różnice w tej sprawności pomiędzy różnymi typami /chemiami. Moja LFP ma rzeczywistą sprawność 96.41%. Jeśli tą baterię ładuję tylko ze słońca to mnie nie interesuje sprawność ładowarki. Sprawność systemu wtedy wynika ze sprawności przechowywania i sprawności konwersji DC-AC. Jeśli sprawność tej konwersji przyjmiemy na 95% to sprawność systemu wyniesie 96.41 x 95 = 91.59%. Znacznie wyżej niż to Twoje "niecałe 70%" Jeśli nie mam PV i ładuję z sieci to sprawność ładowarki AC jest istotna i trzeba ją wziąć pod uwagę. Dla dłuższego niż jeden-dwa dni przechowywania energii trzeba jeszcze uwzględnić szybkość samorozładowania baterii a ta zależy od wielu czynników.
@mpeter201217 сағат бұрын
@marek_pl mowienie o sprawnosci calego ukladu jest maceniem? Prawda jest taka ze ten uklad z filmu uzyskal 70% sprawnosci i to jest fakt a nie macenie. Z doswiadczenia wiem ze inwestora w wiekszosci interesuje ile z takiej baterii bedzie mogl wyciagnac kWh, malo kto pyta ile najlpierw trzeba w taki magazyn wpompowac energi zeby go naladowac. A o straty na konwersji AC-DC-AC to od swieta sie pytanie zdarza. Jak powiesz klientowi ze ma magazyn 10kWh to on w wiekszosci bedzie sie interesowal tym zeby te 10kWh z niego wyciagnac... a to co sie dzieje po drodze, straty na kowersji, zuzycie energi przez sam system itp to malo kogo interesuje. P.S. jezeli twoj system osiaga sprawnosc 92% to nic tylko sie cieszyc, to baaardzo dobry wynik (chociaz dalej uwazam ze malo realny)
@mpeter201217 сағат бұрын
@@marek_pla jeszcze przy okazji wedlug katalogu sprawnosc Multiplusa 48/5000 to max 96%... ale tyle to on osiaga przy obciazeniu 400W... przy 2000W ta sprawnosc spada ponizej 90%... przy normalnym uzytkowaniu (nawet jakbys mial sprawnosc ladowania DC 100% co jest nierealne) uzyskanie z calego ukladu 92% jest po prostu malo realne... nigdy nie spotkalem sie z kims kto chcialby placic za multiplusa 5000 jakby jego obciazenia oscylowaly w granicy 400-1000W.
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
Nie masz racji. Czym innym jest akumulator i ilość energii, która do niego wejdzie i która można z niego wyciągnąć i tutaj jest to 97%+ Natomiast sprawność całego układu to 92% a nie 70%. A dlaczego tylko 92%. Otóż pokazowy falownik to combo, w którym oprócz invertera i chargera jest także zintegrowany moduł zarządzania Cerbo GX oraz regulator ładowania MPPT. Każdy z tych elementów pracował równolegle i pobierał energię. Stąd po stronie AC o wiele większy pobór niż zasadniczo powinien być. Natomiast zawsze najistotniejszym jest poinformowanie klienta o tym jakie będzie miał parametry. One w przypadku Pylontecha i Victrona zawsze są zgodne z kartami katalogowymi a ten test miał jedynie pokazać, że tak jest faktycznie. I wykazał to. Oczywiście, że mogłem użyć SmartShunta, ale akurat chwilowo nie posiadam na stanie, więc zrobiłem na tym, co miałem pod ręką. Czy dane były by bardziej precyzyjne? Owszem i wyszłoby to jedynie na plus zarówno dla baterii jak i falownika. Być może powtórzę jeszcze za jakiś czas ten test z zastosowaniem Shunta oraz dodatkowo miernika po stronie DC i porównamy wtedy odczyty. A mikrofon - niestety się popsuł więc musiałem się ratować nagrywaniem z zestawu wbudowanego. Po nowym roku będą nowe mikrofony i dźwięk ponownie wróci do normy.
@marek_pl14 сағат бұрын
@@mpeter2012 Jeśli ładujesz z PV to pierwsza konwersja AC-DC nie istnieje.
@teamadiksi0nkeek5362 күн бұрын
Piotruś szarlatanie kłamiesz jak Macierewicz potrzebujesz do naładowania 4.31 kWh a odzyskasz 3 kWh to jest strata 30% Jak tak można oszukiwać potencjalnych klientów
@michatalaga6653Күн бұрын
To teraz niech ktoś mądry policzy czy opłaca się ładować w nocy z taniej taryfy i używać z dzień.
@teamadiksi0nkeek536Күн бұрын
@michatalaga6653 pomnóż wszy przez 100x4.31=431kwh x0.70 gr nocna taryfa 100x3=300 kWh x 1.20gr dzienna taryfa Jesteś do przodu 60 zł i 131kwh ciepła jak ktoś potrzebuje więcej energii to więcej zostanie
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
Właśnie pokazałeś, że zupełnie nie masz pojęcia o czym mówisz. Ale ja to tego przywykłem. Poczytaj proszę o tym falowniku. Zobacz z czego on się składa a będziesz wiedział dlaczego wyniki były takie a nie inne. A jak nie chcesz szperać po dokumentacji to poczytaj komentarze. Znajdziesz odpowiedź.
@michawencel51832 күн бұрын
Pokaż sprawność całego układu wraz z falownikiem Solaredge gdzie prąd DC zamieniamy na AC później znowu w Victronie, żeby naładować akumulator musimy zamienić znowu na DC, i z DC na AC żeby wykorzystać prąd w domu. Takie układy budujesz i jesteś świadomy tego, że są tam ogromne straty. Jak wyjdzie 60% sprawności to będzie huk.
@marek_plКүн бұрын
A ja bez kozery powiem pincet. :) Oskarżasz Piotra a sam wyjmujesz cyfry z kapelusza. AC-DC (95%) x sprawność DC (97%) x DC-AC (95%) = 87.54% O konwersji DC-AC w SE zapomnij bo to DC jest ze Słońca.
@michawencel5183Күн бұрын
@ nie ważne czy to DC jest ze słońca czy nie, to też strata którą można pominąć stosując inne rozwiązania, np mptt Victrona. Poza tym ten film to kolejna manipulacja Piotra, bo sprawność będzie się zmieniać w zależności od obciążenia.
@marek_plКүн бұрын
@@michawencel5183 Potrafisz ocenić wielkość tej straty? No i jeszcze zapomniałeś dodać stratę na sprawności paneli PV. Jedne mają sprawność 15% a inne 25%. Czy zawsze kupujesz te 25%-owe aby zmniejszyć stratę?
@michawencel5183Күн бұрын
@@marek_pl życzę sukcesów oraz miłego dnia. Pozdrawiam.
@marek_plКүн бұрын
@@michawencel5183 Ze wzajemnością. Też pozdrawiam.
@KreatywneBudowanieКүн бұрын
@arekbober87202 күн бұрын
Witam ja mam magazyn energii LIFEPO4 16x3,2V 280A = 51,2V ,minimum to16x3V= 48V a max to16x3,6V= 57,6V , falownik hybrydowy ( hińczyk ) jakie napięcie potrzymania powinno być
@rdcabal2 күн бұрын
Podtrzymania, znaczy float? Pewnie z 54
@EkoNiezalezny14 сағат бұрын
W tzw. fazie float powinieneś mieć napięcie 55.2V.
@arekbober872013 сағат бұрын
@@EkoNiezalezny ok dziękuję
@rdcabal10 сағат бұрын
@@arekbober8720 Chińczyk piszemy przez ch 💪
@damiankaczmarek7152 күн бұрын
4.45 a klucz dynamometryczny ? 😁
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
Nie potrzeba do takich zabaw. Już kiedyś ten temat omawiałem. Tutaj mamy do czynienia z podkładkami sprężynowymi. Ich dociśnięcie emituje charakterystyczna dźwięk, który mówi, że nakrętka jest dokręcona z odpowiednią siłą i dalsze dokręcanie nie ma sensu. Prócz tego doświadczenie też nie jest bez znaczenia. Po wykonaniu setek instalacji wiem z jaką siła dokręcać zaciski. Oczywiście, że nie będą one dokręcone idealnie tak samo, ale w tym konkretnym przypadku nie ma to żadnego znaczenia.
@damiankaczmarek7152 күн бұрын
@@EkoNiezaleznyzrobisz ten sam test a dobrym liczniku ? Nie jakies tam srednie i inne takie ? No chcialbym Cie pochwalic ale jak widze test na tym czymś......
@EkoNiezalezny2 күн бұрын
@@damiankaczmarek715 Powiem tak - wyniki byłyby lepsze na sprzęcie profesjonalny tzn. na + dla całego systemu. Trochę mi szkoda czasu, bo ten test robiłem cały dzień nie mówiąc już o tym, że montaż tego materiału zajął mi prawie 2 dni. Także dla powiedzmy 1% na plus nie ma to większego sensu. Ogólnie ważne było dla mnie to, aby udowodnić niektórym osobom, że te systemy nie mają wbrew temu, co twierdzą, sprawności na poziomie >70%
@damiankaczmarek7152 күн бұрын
@@EkoNiezaleznyale teraz bez zgrywu....kiedys zastanawialem sie ile to faktyc,nie ma procent wg delkaracji Victrona i Pylontech.