Jeśli planujesz budowę, remont lub modernizację domu, ten odcinek pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i uniknąć niepotrzebnych kosztów. 👉 Zostaw łapkę w górę i subskrybuj kanał, żeby być na bieżąco z kolejnymi poradami dotyczącymi energetyki i fotowoltaiki! ✍ Daj znać w komentarzach, co Ty wybrałeś: jedną czy trzy fazy? I dlaczego!
@zbigniewlachowicz72589 күн бұрын
Ciepła w zimie życzę i ognia w kominku !!! Pozdrawiam z W miarę ciepłego Podlasia .
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
A dziękuję, dziękuję. Z pewnością okazjonalnie w święta nie jedna osoba mająca pompę ciepłą ale także kominek napali sobie w nim.
@andrzej35112 күн бұрын
Witam pana Piotrusia! Mam nadzieję, że nie czarnego... ;))) Na początek pozdrówka i życzenia świąteczne i noworoczne dla całego piotrusiowego stadła wszelkiej pomyślności. A na deser kombinacja: jeden falownik on-gridowy pracujący i z paneli PV i z sieci i z baterii, drugi tylko z paneli i baterii za to trójfazowy i off-gridowy. Wszystko razem pod nadzorem HA i z pięknym tabletem w domciu. I oba mogą być pędzone z jednej baterii!!! Wie pan, że jak dla mnie falowniki niekoniecznie w niebieskim kolorze? Z pewnością pan wie! :))) Tak więc, przynajmniej co do kwestii trzy, czy jedna faza, tym razem pełna zgoda. Jeśli nie ma trzech faz to jeszcze świat się nie wali! Tak sytuacja w pewnym sensie WYMUSZA większą autokonsumpcję co w sumie nie jest wcale takie złe. Jeśli jednak przejście z jednej fazy na trzy nie nastręcza ani wielkich problemów formalnych w rejonie energetycznym, ani nie pociąga za sobą astronomii kosztowej jestem zdania, że trzy fazy są zawsze lepsze od jednej, pod każdym względem. Inawet mając trzy fazy w szafce rozdzielczej nadal możemy zbudować system z dwoma falownikami w dowolnych proporcjach mocy. Takich by nie dać się kroić elektrowni. I nadal nie muszą one być w niebieskim kolorze, za to nadal mogą zarządzane jako jeden system przez HA.
@mariusz765439 күн бұрын
może zrobiłbyś odcinek jak podłączasz victrony od strony AC, przełaczanik sieć agregat, kwestie uziemienia itd. jak sie zachowuje system wyspowy w trakcie burzy - czy jest bezpieczniejszy. wydaje mi sie ze to calkiem ciekawe tematy i mozna by pokazac przewage victrona nad np deye
@pokrec9 күн бұрын
Krakowskim targiem: dwie. ZE obchodzi ile masz po stronie DC, bo jeśli masz tam np. 10 kWp, to od poranka do wieczora masz do sieci pchane 3,68 kW. Jakbyś miał po stronie DC te 4 kWp, to 3,68 kW masz tylko w okolicach południa latem. W sumie wepchniesz do sieci ze 2 razy więcej kWh, z których w net-meteringu ZE ma tylko koszty...
@MrMarianek909 күн бұрын
To nie ma znaczenia, zakłady muszą zbierać dane po stronie DC bo polska ma spełnić normy UE w zakresie OZE, a dokładniej mocy z OZE. Jeżeli byłyby dane tylko z falowników to sumaryczna moc zainstalowana byłaby dużo mniejsza a tym samym propaganda by się nie zgadzała. Gdyby to ludzie z zakładów decydowali o tym to już dawno zostałoby to uproszczone i nikt by nie pytał o panele.
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Dokładnie - dwie. I to jest właśnie przedsiębiorcze podejście i równowaga. Ale zawsze można iść dalej i negocjować - np. 2.5 fazy 🤣🤣🤣 A co do oddawania to ZE ma jakeś koszty, ale tak naprawdę ma czyste zyski, bo tą energię natychmiast sprzedaje tym, którzy właśnie nie mają większej mocy albo w ogóle nie mają PV. Idąc dalej tym tropem, to mając przyłącze 3,68 kW mam prawo zarówno przez 24h/dobę pobierać taką moc jak i ja oddawać i nie mogą tego zabronić.
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
@@MrMarianek90 Ale niech sobie zbierają. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Mogą liczyć ile jest po stronie DC i to dawać do statystyk. Natomiast tym, co ma faktyczny wpływ na sieć i tak będzie falownik.
@MrMarianek909 күн бұрын
@@EkoNiezaleznyno to albo niech zbierają albo nie. No bo jak niech zbierają to po co te teksty typu a co to ich interesuje itd. Jak mają zbierać to interesuje a jakby nie musieli zbierać to by ich nie interesowało. A wpływ na sieć ma wiele czynników zarówno to czy jest pobór czy oddawanie charakter poboru czy wytwarzania, harmoniczne, etc. I nie zgadzam się że stwierdzeniami, że nikogo nie powinno obchodzić czy ktoś wprowadza czy pobiera. Otóż OSD i OSP muszą dbać o bezpieczeństwo sieci a taka wolna amerykanka doprowadzi jedynie do uszkodzeń sieci, instalacji odbiorczych czy porażeń ludzi. Naprawdę polecam wszystkim zapoznać się z tym jak działa sieć elektroenergetyczna i jakie problemy się pojawiają. I proszę pamiętać, że nieprawdą jest, że zakład nie może sprawdzić Państwa instalacji proszę zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli a okaże się, że w asyście policji zakład może dużo skontrolować.
@pokrec9 күн бұрын
@EkoNiezalezny Masz prawo, ale oni nie mają Twojego płaszcza i co im zrobisz? Jak wszyscy na raz w sieci NN skorzystają ze swojego prawa, to korki w podstacji trafo polecą z hukiem. Takie realia. I obawiam się, że jak się wczytasz w umowę, to te 3,68 kW to moc maksymalna jaką w ogóle masz prawo pociągnąć czy wepchać, ale nie gwarantowana zawsze. Bo są klauzulę typu "awarie sieci niezależne od dystrybutora" itp, itd. Podobnie masz prawo do poruszania się po drogach publicznych. Ale nie przywilej wolności od korków drogowych. Tak samo jest z prawem do mocy elektrycznej z Twojego gniazdka.
@KreatywneBudowanie9 күн бұрын
Ciekawe. 👌
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Takie właśnie miało być. Prosty przekaz, który może pewną grupę zainteresuje.
@mojrzesz019 күн бұрын
👍
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Dzięki.
@jerzycieslar14719 күн бұрын
Jeżeli ktoś nie potrzebuje dużych silników (powyżej 4kW) 3-fazowych, mniejsze silniki 3-fazowe można zasilić przez falownik, to instalacja 1 fazowa, odpada problem z potencjalnymi problemami w przypadku uszkodzenia przewodu neutralnego (zera).
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
Właśnie dlatego najlepiej użyć takiego Victrona. Jeśli tutaj dojdzie do uszkodzenia zera od strony sieci, to system przejdzie na OFF GRID i nic się z urządzeniami nie stanie. Jeśli od strony domu to natychmiast (poniżej 20ms) się wyłączy i nie uszkodzi urządzeń. To jest właśnie jedna z ogromnych zalet Victrona.
@filipsz67288 күн бұрын
Po co 3 falowniki żeby mieć 3 fazy? Nie ma falowników które jako jedno urządzenie zamieniają dc na ac 3 fazowe?
@Mariusz-bk5gd8 күн бұрын
Ja zastanawiam się czy żyję w innym kraju, bo dom budowałem 20 lat temu i instalacja 3-f to był standard, powiem więcej dom moich rodziców budowany na początku lat 70-tych też ma instalację 3-f, domy z instalacją 1-f można policzyć na 1 no może obu rękach. I jeszcze płyta indukcyjna czy ceramiczna nie jest zasilana napięciem międzyfazowym 400V, tylko 230V i może pracować na jednej fazie tylko by można obciążyć na max wszystkie pola grzejne potrzebuje zasilania 2x 230V, inaczej 4 pola grzejne podzielone są po 2 pola każde zasilane osobną fazą (wiem z autopsji mojej starej płyty ceramicznej). A tak na koniec to pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
@DanielDaniel-ok3tk7 күн бұрын
I dalej 3 fazy to standard. Ciężko znaleźć kogoś z 1.
@Piorun19 күн бұрын
bardzo ciekawy materiał .
@abiogaz2 күн бұрын
Dzień dobry, w nocy i o północy, sam myślę o instalacji pv coraz bardziej się skłaniam do 1f, chwilowo jedynym silnikiem 3f to ten od dojarki 500W, przy użyciu rocznie 2,5MW, ładowanie się w większą niż 3,5kWp instalację jest trochę bez sensu. Trzeba maksymalnie zwiększyć użycie i zminimalizować koszty.
@KażdyOZEjakmoze-g8x5 күн бұрын
Wiem, że jeśli chodzi o budynki jednorodzinne to trzy fazy są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Sama w sumie nie mieszkam w takim budynku ale mam wielu znajomych, którzy mieszkają i widząc jakie tam są potrzeby trudno mi sobie nawet wyobrazić te funkcjonalności na jeden fazie.
@kamilgaazka13688 күн бұрын
Kiedy recenzja turbiny DOSPEL?
@pawelka2029 күн бұрын
4 falowniki to już raczej znacznie powyżej 10 kWp, bo same falowniki pociągną z 7 kWh na dobę. Ale jak ma się miejsce na gruncie na duże instalacje to fajne rozwiązanie.
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
Tu bardziej chodziło o Victrona. On nie jest falownikiem fotowoltaicznym tylko działa jako osobne fazy. Ale fakt - przy dużych mocach może pobrać nawet 7kWh/dobę. Mój system 18 falowników będzie pobierał około 48kWh/dobę. 😉
@marekjasinski74128 күн бұрын
@@EkoNiezalezny No to będzie dużo ciepełka:) Zimą się przyda, gorzej latem...
@SlawomirBaj9 күн бұрын
Mam u siebie jedną fazę 5kW, dom 6 osób, daje radę ale gotuje i grzeję gazem, myślałem o zmianie na 3 fazy ale to wymagało by zmiany na 11-12kW aby na jednej fazie było dalej 16A dla gniazd.
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
Zgadza się. I wtedy albo przeróbka instalacji w domu i przyłącza od ZE, albo właśnie np. montaż falowników Victron Energy i podział w RG budynku w odpowiedni sposób. Wtedy nawet większe moce można osiągać i oczywiście nie musisz robić tego na raz. Można etapami.
@SlawomirBaj8 күн бұрын
@@EkoNiezalezny oczywiście, ale tak się z rodziną nauczyłem że nie przekraczamy tej mocy w jednym czasie, poniekąd nawet nauczyliśmy się szanować energię
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
Dawaj Piotr na moje 3 fazy 🎉🎉
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
No po mojemu to też raczej trzy. Ale różnie mówią...
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
@@EkoNiezalezny oni się nie znają 😜
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
@@radekwoffgrid6872 Też takie wrażenie czasem odnoszę. Ale trzeba edukować - do upadłego...
@michalangrzyk19679 күн бұрын
Dużo prościej i taniej będzie przyłączenie osobnego kabla 5x4 i postawienie nowej rozdzielnicy
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
Można wykonać montaż nowego kabla. Ale wówczas największym błędem jaki można zrobić jest właśnie zastosowanie przekroju 4mm2. Jak się już przerabia to daje się min. 5x10 albo 5x16. A jak ktoś myśli o większych mocach to i 5x25-35 nie będzie za mało.
@michalangrzyk19678 күн бұрын
@EkoNiezalezny jeśli ktoś potrzebuje więcej niż 16kw moc przyłącza na 3f to owszem
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@michalangrzyk1967 16kW to wcale nie jest jakoś dużo. Jak jeżdżę montować Victrona, to na ogół ludzie mają jeden, dwa albo nawet 3 auta elektryczne i naprawdę duże domy. W nich basen. saunę, jacuzzi i masę innych energochłonnych rzeczy. Na ogół wówczas moce przyłączeniowe to 25-30+kW.
@kuba01299 күн бұрын
płyta indukcyjna nie działa na 400v tylko na 230v ona jest podzielona na na pół dwa pola są na jednej fazie 230v i drugie dwa pola są na drugiej fazie 230v to nie znaczy że ona pracuje miedzy fazowo na 400v tylko na 230v sterowanie płyty jest na jednej z faz i nawet jak braknie tej drugiej fazy to tam gdzie jest sterowanie będą grzały dwa pola indukcje też można podłączyć na jednej fazie tylko trzeba mieć solidną instalacje elektryczną .
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
Zgadza się 😜tylko teraz weź to kobietą wytłumacz że jakaś część nie działa 😂
@kuba01299 күн бұрын
To trudne ale spróbować warto
@grzegorzchrust17189 күн бұрын
Tak. Ja zazwyczaj na tą trzecią podłączam piekarnik.
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
@@kuba0129 właśnie 🤣
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
@@grzegorzchrust1718 zgadza się
@MobilMis9 күн бұрын
@PompaCiepłaiPV9 күн бұрын
Piotr ma fazę na offgrid... A nie 3 fazy ;-)
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
@@PompaCiepłaiPV ty dziś cię off uratował bo byś dostał od żony że koledzy mają a ty nie
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Bo to pierwsza faza za 900 tys. + pierdoły. Jak się uda, to jeszcze dwie takie będą. W sumie 3 x 900 tys. + 3 x pierdoły 🤣
@grzegorzchrust17189 күн бұрын
A robiliście już program jak się uchronić przed przerwanym N na trafo? Waldek pewnie zna skuteczne sposoby. Pomijam offgrid oczywiście. Pozdrawiam.
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@grzegorzchrust1718 W trybie hybrydowym Victron dba o takie rzeczy. Nie ważne gdzie zostanie uszkodzone zero nigdy nie dopuści do uszkodzenia się urządzeń przez zbyt wysokie napięcie.
@a-test-serwis9 күн бұрын
A moźna mieć tylko 2 fazy? 😅
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Można mieć układ 3-fazowy ale podłączone 2 w sensie korzystać z dwóch. Natomiast jeśli buduje się system np. na Victronie, to można skonfigurować układ 2-fazowy.
@radekwoffgrid68729 күн бұрын
@@a-test-serwis można
@gugo6969 күн бұрын
Tesla miał, dopiero Doliwo-Dobrowolski zrobił 3!
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@gugo696 Można mieć nawet więcej - np. 6. Pytanie tylko czy jest to jakoś uzasadnione. W wojsku używają np. silników 6-cio fazowych.
@rafakopyciel12419 күн бұрын
W stanach to mają 3 x 0.5 fazy bo 110V😅
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Coś w tym zdecydowanie jest 🤣🤣🤣
@hublanek9 күн бұрын
3x 0,5 to jest na dwóch pod warunkiem że jeden nie pije :)
@maciekkowal72369 күн бұрын
W USA w domkach jest zawsze 2 fazy i mają niższe napięcie.
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@hublanek O to, to, to. 😂😂😂😂
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@maciekkowal7236 Dokładnie. Oni mają inaczej zbudowana sieć i u nich siła to 220V (międzyfazowego)
@dominikbrzezinski22789 күн бұрын
@EkoNiezalezny żadna płyta indukcyjna nie działa na 400V. Proponuje zajrzeć w schemat ideowy dołączony do płyty - przeważnie jest. Ba... Do działania płyty wystarczy 1faza. Przyjęło się, że 2 fazy, ponieważ chodzi o rozłożenia obciążenia, można wtedy też dać inną, czytaj mniejszą średnicę przewodu. Sprawdziłem pierwszą lepszą sztukę z marketu, deklarowana moc 7200W - blisko 32A, czyli minimum 6mm2 jakby to wrzucić na 1f. Przy rozbiciu na 2 fazy każda z żył może mieć 2,5mm2 - jest różnica. W kwestii 3,6kW - Unia swojego czasu narzuciła taki przepis, że maksymalna moc urządzenia 1fazowego to 3,6kW - po tajemnicy
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Tu jesteś w błędzie. Zwykłe płyty mogą działać albo na 1 fazie albo na 2 ale właśnie w rozbiciu czyli na 230V. Ale te większe można podłączać na 400V, czyli między fazowo. Natomiast widziałem płytę jeśli dobrze pamiętam to był Bosch ponad 11kW i podłączone wszystkie 3 fazy. Płyta oczywiście pracowała na 400V.
@marekjasinski74128 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Płyty indukcyjne 90 cm z 5 lub 6 polami grzewczymi (mają właśnie do 10,8 kW) mogą być na 400V ale to tylko takie oznaczenie, w środku są trzy moduły 230V dlatego są wyprowadzone trzy L-ki i trzy N-ki. Gdyby N-ki zmostkować (ale nie podłączać) i podłączyć same L-ki to ogień gwarantowany:) Z tego samego powodu zwykła indukcja "czteropalnikowa" podłączona do dwóch faz ulegnie uszkodzeniu jeśli poluzuje się przewód N, czasami od razu a czasami po włączeniu któregokolwiek pola.
@dominikbrzezinski22787 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Czyli jak zawsze racja leży po środku. Przy większych nie spodziewałbym się niczego innego jak 400V, ale mało kto montuje w domu płytę o mocy 11kW. Finał finałów prawda zależy od tego co producent danej płyty wpisze w karcie katalogowej. Wesołych Świąt :)
@EkoNiezalezny7 күн бұрын
@@dominikbrzezinski2278 Zgadza się. Producent określa co i jak, natomiast często nowo budowane domy (duże domy) mają już właśnie płyty o tak dużej mocy. Ale standard to raczej 7.2kW. Pozdrawiam i także Wesołych Świąt.
@hublanek9 күн бұрын
nie rozumiem czemu rozmawiamy o wyborze 1 lub 3 - ja mam 5 przy czym każda ma dowolne losowe przesunięcie wobec pozostałych
@gugo6969 күн бұрын
A taki Nicola miał dwie, i też się kręciło?
@hublanek8 күн бұрын
@@gugo696 Michał Doliwo Dobrowolsk jako pierwszy wytworzył prąd trójfazowy 1 października 1899 roku w Łobzie z małej elektrowni wodnej w Prusinowie
@onoff2809 күн бұрын
Ja w weekend mam 4 fazy. Też tak macie ? 😆
@boobuu53819 күн бұрын
Jak szwagier przychodzi do mnie to i 5 Faz się robi😂
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
Ja abstynent, to tej czwartej nie mam. Ale w sumie ciekawe podejście do tematu. 🤣🤣🤣
@EkoNiezalezny9 күн бұрын
@@boobuu5381 Słyszałem o ludziach hybrydach - dwugłowych. Wtedy dwie fazy w jednym ciele mogą być 😀
@timgareth66919 күн бұрын
3 fazy patrzac na rynek produktow AGD. Ja zwyczajnie jestem zwolennikiem ograniczonej konsumpcji. Nie szanujemy energii, kto bogatemu zabroni. Pytanie czy musimy. Przestalismy szukac alteenatyw i chyba miedzy innymi dlatego tak czesto przewymiarowujemy instalacje PV. Pozdr. PS. Jesli macie domowy SZR w ukladzie 3f to miejcie na uwadze kierunek wirowania.
@DanielDaniel-ok3tk7 күн бұрын
Dlaczego chcesz ograniczać? Nie konsumują ile wlezie.
@tomaszt40459 күн бұрын
Indukcja 2 fazy 230v
@gugo6969 күн бұрын
No nie do końca! Układ i tak jest 3 fazowy (co 120*)
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
Nie każda. Małe indukcje 1 faza, większe 2 fazy ale działające osobno lub w układzie 400V. A te największe 3 fazy 400V.
@EkoNiezalezny8 күн бұрын
@@gugo696 Dokładnie tak. Chociaż są indukcje ponad 11kW i wtedy działają na 400V.