Az előnyök, hátrányoknál, egy dolgot elfelejtettél, ami szerintem a legfontosabb, és pedig az hogy az 1x11, 1x12-es rendszerek minimum a duplájába kerülnek mint egy hagyományos 3x9-es rendszer, csináltam egy gyors számítást, az 1x11-es rendszer fogaskoszorú, lánc, váltó az kb. olyan 80K forintnál kezdődik, míg egy hagyományos 3x9-es már 30-40 ezer forintból kijön/a hajtóművet direkt nem számoltam mert ott nincs akkora különbség/. És bizony mondjon bárki bármit az 1 tányéros rendszerek gyorsabban kinyírják a láncot, a fogaskoszorút, és a váltót is, tehát hamarabb kell cserélni, szóval Ok hogy jobban néz ki meg könnyebb tisztítani, de az biztos hogy sokkal drágább a fenntartása mint egy 3x9-es rendszernek.
@gyorgyhanko2 жыл бұрын
Nem kell sűrűbben cserélni, ezt azok hangoztatják, akik a büdös életben nem használtak 1x hajtást. Az árat aláírom, legalább 2,5x-es a szorzó a kilenceshez képest a sor-lánccserénél, de azt mindenki el tudja dönteni, hogy ez belefér-e neki anyagilag.
@attiladomper14012 жыл бұрын
@@gyorgyhanko A fizika törvényeit nem lehet becsapni, az 1x11-12-es rendszereknél a láncvonal eltérése sokkal nagyobb mint egy 3x9 rendszernél, így jóval nagyobb súrlódási erő hat a láncra, és a fogakra.
@gyorgyhanko2 жыл бұрын
@@attiladomper1401 az meg se fordul a fejedben, hogy a mérnökök gondoltak erre és úgy tervezték át a láncot, hogy nagyobb elhajlást tudjon elviselni?
@attiladomper14012 жыл бұрын
@@gyorgyhanko Persze hogy tudnak a mérnökök ilyen láncot tervezni, mondjuk az ára egy ilyen 12 sebességes sram láncnak 30-40 ezer forint, egy hátsó fogaskeréksor 80-100 ezer forintnál kezdődik, ha neked ez megéri csak vegyed, nem sajnálom tőled.
@gyorgyhanko2 жыл бұрын
@@attiladomper1401 1x11-hez való sor nem különbözik a 2x11-hez valótól, a lánc meg asszem 12-ért vettem legutóbb.
@korcskutya2 жыл бұрын
Az első váltós rendszereknél nem a váltó fogja meg a láncot, hanem a láncnak, jobb esetben, nincs akkora keresztben hajlása, hogy emiatt ledobná a láncot. A kérdések és válaszoknál, pont említetted is. A műanyag bizbaszt láncterelőnek hívják. ;-)
@tamasl7556 Жыл бұрын
Korábban használtam egy régi Csepel outit. Sikerült szereznem egy 13-32T racsnit, és az első 42T lánckerékkel bárhol felmentem. Lefele onnét már nem tudtam lejönni, az már más kérdés. Elgondolkodtam hetes kazettás rendszerre váltani a hatos racsnisról, így elhagyva az első nagytányért és váltót. Aztán végül annyiban maradt, a kerékpár gazdasági totálkáros volt, egy 27" bringát meg nem akartam teljesen felújítani.
@zsnorbert2 жыл бұрын
Nekem 3x10-es a Cube Kathmandu, de feleslegesnek érzem. Ha elkopik a hajtás, biztos, hogy váltok 1x10-11-12-re, vagy max a 2 tányéros verzióra. Legszivesebben egy Gates szíjas Cdx rendszerre váltanék Alphine 11es agyváltóval, volt tapasztalatom vele, nagyon jó, főleg egy túragépnél. Mióta van egy single speed városi keróm is, teljesen áttértékelődött bennem ez a váltós dolog. A hegymeneteket kivéve kis túlzással mindent meg lehet oldani ezzel is és sokkal jobban motivál edzésnél.
@ensomhet812 жыл бұрын
Én is 3x10-ről indultam, most 2x10 van (36-26, lényegében lehagytam a 48-as nagyot), mert úgy tapasztaltam, hogy az én erőnlétemhez ez elég, úgyse bírok 28-30km/h feletti sebességeket kitekerni, viszont az 1x rendszer is tetszik, pont az említett egyszerűség és letisztultság miatt. Lehet maj valami Microshift Advent vagy AdventX-et összerakok, ha lesz rá keret. (És köszi a választ a hajtáshangról!)
@tuharskygabor2 жыл бұрын
En is szemezem egy 1x12 es szettel. Itt ott azt hallottam, hogy nagyon erzekeny. Gyakran kell utannaallitani a pontos valtasert. 11 es gravelt hasznalok 2 eve. Azzal nincs problema, ha nem csapom oda vhova 😢. Az agyvalto varosban aranyat er, csak a hozzaerto szerelot nehez megtalalni.
@sanyi00005 ай бұрын
Az a fura az egytányéros rendszereknél ,hogy a láncvonal kb a 3. lánckerékkel fut, viszont a 11- es sor közepe a 6. lánckerék. Ezért hajlik nagyot a lánc a legnagyobb lánckeréken. Ezt a mérnökök szerintem azért csinálták, hogy ne érjen bele a láncvillába és a sor kisebb lánckerekeit használva ne érjen bele a lánc a következő nagyobb lánckerékbe. Ettől függetlenül szerintem simán lehetne két lánckerékkel beljebb a láncvonal, mivel az országútis hajtókarok is működnek egytányérral és ott sokal beljebb esik a láncvonal.
@gyorgyhanko2 жыл бұрын
Előnyöknél lehagytad, hogy terepen veretés fennforgása esetén nem kell vesződni az átdobóval, hogy mikor kell tányért váltani, csak pakolod föl-le a fokozatokat ész nélkül és jóság van. 😅
@kisskolos2 жыл бұрын
ez igaz látod 😄
@gyorgyhanko2 жыл бұрын
@@kisskolos és köszi a választ! 😊
@KrisztianMolnar-fz7ju5 ай бұрын
Majdnem vettem mostanság egy ilyen teljes szettet az össztelósomra kiló husznötè.Majdnem. Végül maradtam egy gyerekkori àlmom megvalósìtásán:full xtr group set.
@pyxsiss8 ай бұрын
Az első váltókart nagyvonalúan kihagytad a súlyok összehasonlításából.
@donatbertli54782 жыл бұрын
Szerintem a hosszú kanál inkább a nagyobb áttételtartományhoz kell, amit ugye a 2x rendszer tud. A rövid kanál pedig az 1x rendszekhez. A tévedés jogát fenntartom. A 2x rendszereknek pedig mintha igenis nagyobb lenne az átttételtartománya még kisebb kazettával is bőven.