Co nam mówi bardzo dobry wynik AfD w Niemczech❓ 👉Część społeczeństwa wschodnioniemieckiego poczuła się rozczarowana. To rozczarowanie jest wyczuwalne i słyszalne na każdym kroku - spóźniona modernizacja i upodobnienie okazały się trudniejsze, niż się spodziewano. 👉Teraz rozczarowanie jest jeszcze większe, napędzane przez instrumentalną politykę partii politycznych takich jak AfD, a także ruch Sahry Wagenknecht. 👉To rozczarowanie jest trochę pułapką, ponieważ wschodni Niemcy, mimo tego rozczarowania, żyją w jednym z najbogatszych krajów na świecie, z dużym zakresem wolności i możliwości. Ich rozczarowanie jest związane z systemem wartości i kulturą polityczną. Ciekawe jest to, że w tej sytuacji wybierają AfD. 👉Niemcy wschodnie relatywnie się wyludniają w stosunku do Niemiec zachodnich, które obecnie są wyraźnie bardziej zaludnione niż przed drugą wojną światową. Częściej wyjeżdżają kobiety, co sprawia, że wschodnie Niemcy są obecnie zdominowane przez mężczyzn. Socjologowie wskazują, że ten stan rzeczy sprzyja głosowaniu na AfD. 👉Większość ważnych osób w sferze publicznej oraz instytucji to ludzie i organizacje z zachodnich Niemiec. Mają oni w rękach tytuły medialne i możliwość wpływu. Są na stanowiskach i w miejscach systemu, które dają im poczucie sprawczości. Większość wpływowych gazet jest zarządzana i pisana na Zachodzie. Nawet jeśli redakcje znajdują się na wschodzie, wielu autorów to osoby wychowane na zachodzie. 🎤Więcej o sytuacji w Niemczech, społeczeństwie wschodnioniemieckim, ksenofobii oraz partnerstwie z Polską w rozmowie z Mateuszem Falkowskim, wicedyrektorem Instytutu Pileckiego. 🔗Link do rozmowy: bit.ly/3VGyDN9
@alexbucza63826 ай бұрын
Psia krew, czego, czego - a o dziesiątku różańca nie spodziewałem sie usłyszeć.. Dzięki za robotę i za inspiracje - oby padała ona (jak ziarno z Ewangelii) na urodziajny i nie zachwaszczony grunt..! A dziesiątek odmówie. I efekt motyla nastąpi!
@piotrborewicz39656 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę.
@RasTecPL6 ай бұрын
Dobra rozmowa Panowie - ciekawa i z odrobiną rezerwy do tematu. Dzięki!
@kristofmikulski35516 ай бұрын
Dzieki za ta Rozmowe !
@p.b.6786 ай бұрын
Mądry facet, lubię go słuchać.
@AlexS-gn9tq6 ай бұрын
Wystarczy spędzić jeden wieczór sprawdzając jak zrealizować jakikolwiek pomysł na biznes żeby raz na zawsze zrezygnować z marzenia bycia przedsiębiorcą. Próg wejścia stworzony przez polityków i urzędników jest tak duży, że zupełnie nie opłaca mi się rezygnować z dobrze płatnej pracy tylko po to żeby wydać kupę pieniędzy na prawników, księgowych i doradców zanim cokolwiek sprzedam.
@bartekplencler53695 ай бұрын
Dobre i mądre
@lukasn70466 ай бұрын
Jestem za UE ale zgadzam się z tym panem w 100%
@duszam6 ай бұрын
Kdz. Dobry odcinek.
@mmaci1586 ай бұрын
Ta teoria z osiedlaniem się w dużych miastach a powstaniem warszawskim to Pan popłynął. W średnim lub małym mieście dojazd do pracy i z pracy max 15-20 min. (prawdopodobnie połowa chodzi pieszo lub rowerem), mniej problemów z parkowaniem, możliwość posiadania większych posesji w rozsądnej cenie, możliwość szybkiego wyjazdu na działkę, ryby, grzyby, rekreację itp. poza miastem. Mniej betonu i asfaltu. Można wymieniać i wymieniać. A Pan tu o powstaniu warszawskim 4 pokolenia po wojnie.
@krzysztofmarciniak92146 ай бұрын
Może popłynął, ale nie bardziej niż Ty w tym rozumowaniu. W pierwszych latach po wojnie raczej mało kto myślał o czasie odjazdu do pracy czy większej działce w rozsądnej cenie. To dzisiejsza perspektywa. Wtedy zapewne ważne było, żeby w ogóle mieć pracę, a przez to jakieś perspektywy na utrzymanie się i wyżywienie rodziny. I tu naturalnie wygrywa stolica bo w niej kumulują się pieniądze a przez to przemysł i miejsca pracy. To, że w przypadku Polski jest to bardziej rozśrodkowane, może wynika z traumy po powstaniu a może i nie. Ja też pierwszy raz spotykam się z tą argumentacją. Być może jest ona słuszna.
@adamfranc12545 ай бұрын
@@krzysztofmarciniak9214 Dla czystości dyskusji pytanie : Czym różni się praca przedszkolanki, ekspedientki w mieście poniżej 50 tysięcy i powyżej 500 tysięcy mieszkańców? Moja żonka jest lekarzem a ja jestem serwisantem maszyn przemysłowych. Lekarz dojeżdża do pracy 5 minut a ja średnio 250 kilometrów zależnie od klienta. Dlaczego mielibyśmy przenieść się do Wrocławia? Proszę podać jeden powód? Ale jeżeli będziemy mówić o operze ....
@pndzer6 ай бұрын
Świetna rozmowa, ciekawy i zabawny gość.
@Tomasz_42 ай бұрын
12:38 - w Rumunii istnieje taki system podatkowym dla mikroprzedsiębiorstw - Pan Cezary coś musiał pomylić i chyba chodziło mu o jakieś inne widełki albo detale tych widełek.
@lovtza6 ай бұрын
Nizsze podatki to rozwoj przedsiebiorczosci a to wzrost PKB. Tylko problem w tym, ze panstwo nie chce promowac ludzi niezaleznych od nich.
@toja88246 ай бұрын
To mit ze same podatki daja rozwój . Generalnie najwazniejsza jest stabilnosci i system edukacja prudukujacy ogarniete społeczeństwo itp . Podatki nie moga byc za wysokie ale to mit ze np. sama obnizka podatków tworzy jakies innowacyjne bogate społeczeństwo . To bardziej kwestia systemu edukacji i jego wspolpracy z biznesem a takze umiejetnego interewencjonizmu panstwa zeby dofinansowywac jakies berspektywiczne sektory dajece technologie itp .
@PMK-lq8bz6 ай бұрын
Idac za twoim rozumowaniem to panstwa skandynawskie powinny byc biedne bo podatki bardzo wysokie a panstwa afrykanskie bardzo bogate bo tam prawie zadnych podatkow sie nie sciaga
@lovtza6 ай бұрын
@@PMK-lq8bz no ok ale nie ma nic przeciwko jak podwyzka podatkow idzie ZA pensjami a nie przed. To, ze wyzsze podatki rozwijaja kraj to jest glupota powtarzana przez politykow. Co do skandynawow, proponuje tam pojechac i zobaczyc jak sie zyje.
@toja88246 ай бұрын
@@PMK-lq8bz Państwa skandynawskie zbudowały swoje bogactwo na tym że nie zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej tylko handlowały z Hitlerem i wcale nie miały od zawsze wysokich podatków .
@toja88246 ай бұрын
@@lovtza Ta dyskusja o podtakach jest kreytynska bo sytuacja nie jest zero jedynkowa i same podatki nie sa jedynym czynnikiem generujacym dobrobyt . Wszystko trzeba umiec zbalansowac
@blazejnycz16 ай бұрын
Podatki i inne prawa musza być w Polsce skomplikowane żebyśmy za łatwo nie mieli sie rozwijać. Lobbyści i agenci zagraniczni dbaja o to żeby tak było. A jak nie, to zagraniczny ambasdor czy inny dyplomata lub wysłaniec wielkiego koncernu przychodzi do polityków i straszy/szantażuje że wycofa inwestycje, zamknie fabryke, cofnie licencje... itp itd... Tak wyglada rzeczywistość. Brak własnych praw patentowych, własnych wielkich koncernów, własnych technologii.... powoduje strategiczne uzależnienie od sił zewnętrznych... reszta to piep..nie głupot i robirnie młodym ludziom wody z mózgu.... Sanacja zaorała przemysł motoryzacyjny wpuszczajac fiata... itp itd....i tak do dzisiaj....
@adamfranc12545 ай бұрын
Nawet sam nie wierzysz w to co napisałeś. Żaden niemiecki przedsiębiorca nie będzie lobbował za skomplikowaniem prawa w Polsce. Dla niego liczą się elastyczność polskiego pracownika oraz skromniejsze wymagania finansowe.
@Ajotus6 ай бұрын
Kto ma firmę w Polsce ten się w cyrku nie śmieje ;)
@orcheystra6 ай бұрын
takie własnie osoby powinny kierować polskim państwem 👍👍👍
@lovtza6 ай бұрын
nie jest i to bardzo
@robertlulk6 ай бұрын
Mieszkam na Pidlasu na wsi 100 domów 2 krowy jeden koń i 3 samochody w stodole w całej wsi
@michakieliszczyk32566 ай бұрын
u nas jest jeden jedyny problem są to rosnące koszty utrzymania pracowników w naszych firmach dlatego polskie Małe firmy upadają a często są to rodzinne firmy wiadomo duża znana firma przetrwa każdy kryzys ja gdybym był premierem wspierał bym firmy te mniejsze wiadomo kosztem tych większych firm ale wiadomo coś za coś jak to mówią
@robertprawendowski28506 ай бұрын
⭐
@StanisławPL-x8s6 ай бұрын
Ciekawa rozmowa, sensowne uwagi gościa.
@adamfranc12545 ай бұрын
Z Polskiego punktu widzenia! W RFN jest przedsiębiorstwo we Frankfurcie, które drukuje już od kilkunastu lat ponad 90 mld Euro miesięcznie. To jest jakieś 2 tysiące na pracującego Niemca. Czy w takich oparach absurdu można w ogóle rozumować?
@bart_jan6 ай бұрын
A ja jestem ciekaw na jakie 2-3 specjalizacje Polski by Pan postawił na kolejne 10-20lat?
@PMK-lq8bz6 ай бұрын
A podobno sztuczna inteligencja ma zabrać nam prace, a nasze pseudo-biznesmeny nawet pewnie nie pomyślały ze to ich może wspomóc w rozliczaniu podatku. Ale czego można się spodziewać od ludzi którzy jedynie co maja w ofercie eksportowej to kurczak
@adamfranc12545 ай бұрын
Mieszkam koło miasteczka Mikstat. Tam zabijają 80.000 kaczek dziennie. Oczywiście nie wszystko idzie na eksport. Pies mojej żony je kacze skrzydełka 3 razy dziennie. I nadal je lubi. A tak między nami jak zaczną się srogie problemy to ten gość zacznie zarabiać jeszcze więcej.
@Ja-fd9mq6 ай бұрын
ale jak się nie podoba, co kolwiek, to będzie domiar i 1000 godzina na podatki + wezwania upewniające
@odmorzadomorza6 ай бұрын
Gadu gadu, smichu chichu. Ma ten typ lobbistyczą siłę? Raczej słabo to po co ta organizacja?