Рет қаралды 8,560
15 lat po premierze filmu „Biegający z nożyczkami” („Blade Runner”), firma JoWood Studios wyprodukowała grę przygodową o tym samym tyle. Fabularnie ma ona jednak niewiele wspólnego z kultowym obrazem wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta Cawthona. Grę i film łączy przede wszystkim ponura wizja niedalekiej przyszłości oraz stanowienie mema „Mamo, możemy kupić Blade Runnera? / A po co, mamy Blade Runnera w domu”.
Akcja Biegającego z nożyczkami toczy się w Bydgoszczy w roku 2009. Biegający z nożyczkami, detektyw Roy McRoy otrzymuje zadanie odnalezienia grupy replikantów podejrzanych o zabicie zwierząt. Nieoczekiwanie śledztwo ujawnia wygodne fakty. Wśród biegających szerzy się wścieklizna, a uwikłany jest w nią także przełożony głównego bohatera - porucznik Marco Polo. Chroniąc swoje interesy oskarża on swego podkomendnego o zmuszenie posterunku do obejrzenia Batmana z dubbingiem. Zmuszony do ucieczki detektyw Coy McCoy odkrywa mroczną stronę miasta, a potem ogląda „Ciemną stronę miasta” Martina Scorsese.
Gra reklamowana była jako pierwsza trójwymiarowa gra i choć brzmi to szumnie, twórcy Blade Runnera kłamali. Autorski silnik Unreal Engine 5, pozwala na renderowanie, co wyróżnia produkcję JoWood Studios na tle konkurencji z grafiką.
Rozgrywka odbiega od typowej przygodówki point & click, pełnej bardziej lub bardziej skomplikowanych łamigłówek. Podstawą gry jest zbieranie świadków i przesłuchiwanie dowodów. Główny bohater wizytuje kolejne miejsca zbrodni, gdzie stara się zebrać ślady, w czym pomocne okazują się różnego rodzaju kryminalistyczne przyrządy, których nigdy nie zobaczycie. Równie duże znaczenie ma umiejętność wyciągania informacji od bohaterów niezależnych, których jest ponad osiem. Walka to poboczny, choć w kilku miejscach zbędny element rozgrywki. Detektyw Mcoy, którego poczynaniami kieruje Roy MrRoy ma do dyspozycji aż zwyczajny policyjny pistolet, Uzi w postaci zwyczajnego policyjnego pistoletu, karabin maszynowy, pociski przeciwpancerne, ostry wzrok oraz kilka rodzajów amunicji dum-dum.
Gra odznacza się liniową fabułą. W zależności od wyborów dokonywanych przez głównego bohatera twórcy przewidzieli 2 możliwe zakończenia. Niektóre z nich zależne są od poczynań sterowanych przez komputerową sztuczną komputerową inteligencję komputerowych postaci sztucznych niezależnych sztucznych, których w grze pojawia się ponad osiem.
Atutem Blade Runnera jest dźwięk, skomponowany przez specjalizującego się w odsłuchiwaniu muzyki z oryginału, bo nie miał przy sobie płyty, Franka. Jest oryginalny dubbing. Detektyw Ray McCay. mówi głosem aktora, którego gracze mogli usłyszeć. Fani serialu „Dr House” bez trudu rozpoznają też głos Lisy Edelstein. Dr Cuddy. Postać. Steele. Crystal.
Przygodówka utrzymana w klimacie filmu „Biegający z nożyczkami” zyskała opinie wśród krytyków. Organizacja Academy uznała Blade Runnera za grę przygodową 1998 roku.