Úžasné video a úžasné stavby. Človek cíti obdiv a pokoru pred ich staviteľmi, veď celú trať aj s tunelmi stavali len štyri roky a to v období 2. svetovej vojny. Nádhera.
@milankanka53293 жыл бұрын
Prekrásne video . Perfektné . Srdečne pozdravujem .
@miroslavkriska12012 жыл бұрын
Krásny a poučný dokument
@vladimirhutta64024 жыл бұрын
Super video :)
@marekmarkycigler30612 жыл бұрын
Zaslužene veru 🍻 krasny dokument :-)
@secretplace52544 жыл бұрын
Krásne prostredie, ale iba 480p rozlíšenie...
@pavoltaras1035 Жыл бұрын
Kedy sa zamyslite nad opravou tých tunelov ja som pracoval na oprave Cremosnanskeho tunela. Mal som sa stať revízny technikom pre tunely. Na čo čakáte na zaval, nešťastie sú staré a treba ich opravovať. Dajte si povedať kým nedôjde k nešťastiu.
@lubomirtomasik4420 Жыл бұрын
Neviem, kde ste nabrali, že železničné tunely ide zavaliť. Stav tunelov na ŽSR podlieha viacstupňovej pravidelnej kontrole (aj keď funkcia nejakého revízneho technika pre tunely nejestvuje) a diagnostika je skutočne podrobná (stačí nahliadnuť do tunelových kníh). Závady, ktorých vývin by mohol ohroziť bezpečnosť prevádzky alebo stabilitu ostenia tunelári ŽSR odstraňujú alebo do opravy zaisťujú podskružením. Pradoxne, v najlepšom stave vo zvolenskom obvode sú najstaršie tunely (kremnické), ktoré od harmaneckých delí celé 70-ročie.
@mh1705573 жыл бұрын
Superior Ľubo !
@bluemeth87644 жыл бұрын
Kraasne
@kamilhummel22385 жыл бұрын
A co vlastně provedl autor videa je to v čase 25.15
@TumekSNV4 жыл бұрын
Zaujímavé video ale malo by tam byť uvedené že je vstup do tunela zakázaný a vlastne aj do obvodu dráhy
@lubomirtomasik44204 жыл бұрын
Však to tam v závere filmu je! Ako železničiar však viem, že pre každý zákaz platia výnimky s požiadavkami splnenia podmienok (školenie, poučenie, povolenie). So zákazom vstupu do obvodu dráhy som sa nikdy nevedel stotožniť, pretože ani mnohí železničiari nevedia presne, kam siaha. A ani dotazom na ministerstvo dopravy som nedostal uspokojivú odpoveď na niektoré nezrovnalosti zákona o dráhach (stotožnenie obvodu dráhy s neoznačenými hranicami pozemkov je pre verejnosť veľmi "jednoznačné").
@CFORCE_TRAVEL4 ай бұрын
vie mi niekto povedať nazov toho filmu v ktorom sa natačalo pri tunely?
@lubomirtomasik44203 ай бұрын
Prerušená pieseň (1960)
@CFORCE_TRAVEL3 ай бұрын
@@lubomirtomasik4420 ďakujem
@janpavelek20972 жыл бұрын
Tím pojmem Velký tunel zřejmě mate na mysli tzv. Tunel Dr. Edvarda Beneše, začíná u stanice Harmanec Jaskyna. A ty krasové jeskyně jsou v tomto kraji vápencových hor normální. A nutno opravdu počítat s tím, že v něm zije medvěd. Ale proč chodit tunelem, když nad ním je tak nádherně v kraji Velké Fatry?!!
@lubomirtomasik44202 жыл бұрын
Veľký tunel je turistický pojem (tak je označený na turistickej smerovke). Benešovo meno niesol počas výstavby (a krátko po vojne), pretože bol osobne prítomný pri zahájení stavby v r. 1936, pri dokončení v r. 1940 niesol pochopiteľne už iné meno, dnes je označovaný ako Čremošniansky, alebo Tunel č. 14, resp. Štrnástka. Medzi stanicou Harmanec jaskyňa a ním sú ešte tri tunely: Kosiensky, Rabkinský (v evidencii ŽSR nesprávne ako Rybkinský) a Túfenský. Vo Veľkej Fatre je krásne odhora dole.
@janpavelek20972 жыл бұрын
@@lubomirtomasik4420 díky za informace, je to velice známá stavba i v Česku, protože za časů Ceskoslovenska to byl nejdelší tunel ČSSR. Při cestě přes něj vlakem jsem počítal podle nárazu kol o dilatace v kolejnicích celkovou délku tunelu, a opravdové mi vychází asi na 4900 metrů, tedy něco málo pod 5km. A před 10 lety jsem šel na túru na Ostriedok kolem toho harmaneckeho portálu a skutečně tam byla tabule s názvem Tunel Dr. Edvarda Beneše. A jedna dopravní zajímavost: první v Čechách vyrobené dieselelektricke lokomotivy o výkonu 1400 kW řády T679.0, zvané Pomeranč, schopné nahradit parní stroje v čele vlaků na hlavních trasách, byly turnusove nasazeny právě sem z důvodu délky tunelu - otrava kouřem hrozila nejen osádce lokomotivy, ale i cestujícím.