Przygotowywanie tych filmów jest dla mnie obecnie praktycznie pracą pełnoetatową. Osoby które pragnął wesprzeć działalność kanału zapraszam do skorzystania z buycoffee.to/mrocznewieki BuyCoffee pobiera jedynie 9% prowizji od darowizn (tyle samo co Patronite), KZbin zaś poprzez "Podziękowania" bierze dla siebie... 43% :)
@marta91278 ай бұрын
Dziękuje serdecznie za dwa ostatnie odcinki! Oktawian August wydał mi się interesujący, gdy usłyszałam o nim po raz pierwszy, jako dziecko. Ta fascynacja trwa nieprzerwanie do dziś :) P.S. Pański sposób snucia opowieści jest idealny. Czekam z niecierpliwością na kolejne perełki!
@mrocznewieki8 ай бұрын
Dziękuję uprzejmie ;)
@greenonions25658 ай бұрын
@@mrocznewiekilikewise ❤
@user-bu8dm8fb2u8 ай бұрын
Bardzo lubię sposób opowiadania oraz język, którym posługuje się prowadzący kanał
@justynajurzynska79748 ай бұрын
Pytania o Tyberiusza już padly, więc czekam z niecierpliwością. Dziękuję za Oktawiana pierwszego i największego z cesarzy😊
@patrycjazurawska34398 ай бұрын
I sobota od razu lepsza. W ciemno 🥰
@andrieiandrzej61418 ай бұрын
Cudownie mi się słuchało .Więcej się dowiedziałam niż z popularnych książek na temat tego okresu!
@krzysztoflanger60158 ай бұрын
Masakra..... Żył 2000 lat temu, a nadal jest jedną z najważniejszych postaci w historii Europy. Jak mityczny heros ...
@wojciecholender15618 ай бұрын
Był większy i lepszy od Cezara, zdecydowanie
@jacekwidor33067 ай бұрын
@@wojciecholender1561 W gruncie rzeczy to on zbudował mit Boskiego Juliusza, był częścią jego strategii. Co prawda gens Iulia to nie była najściślejsza elita Rzymu, ale jednak bardziej znacząca niż gens Octavia, a bez powiązań rodzinnych z dyktatorem raczej nie zrobiłby aż takiej olśniewającej kariery. Chociaż to wszystko mocno pokręcone, powoływał się na koligacje z dyktatorem, który niemal jawnie dążył do wprowadzenia faktycznej monarchii, samemu starannie utrzymując fikcję odnowienia Republiki.
@maksmaron49147 ай бұрын
I to jest fascynujące, że żyjąc tyle lat temu, On wciąż wpisuje się w to grono. Genialna postać, która mimo fizycznej ułomności zapisał się tak znacząco w historii.
@jacekwidor33067 ай бұрын
@@maksmaron4914Jest w historii mnóstwo postaci przereklamowanych (poniekąd należy do nich również Juliusz Cezar) ale co do Oktawiana Augusta nie mam wątpliwości, że można go zaliczyć do pierwszej dziesiątki "najbardziej wpływowych" ludzi w historii.
@crisu89037 ай бұрын
czyngis han to tez był ktoś
@Igor_Delega8 ай бұрын
Czekamy z niecierpliwością na odcinek o Marku Aureliuszu!
@karolkwasior8 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu w ciemno, bo wiem, że odcinek będzie świetny! Zresztą jak każde inne😊
@remigiuszkurczab4868 ай бұрын
" Lepsze ciuchy zakładał wyłącznie wychodząc na miasto" :)))) ... słuchanie to czysta przyjemność
@etmanix37308 ай бұрын
August to przykład człowieka którego decyzję zmieniły bieg historii - przeistoczył upadającą republikę w cesarstwo i panował wystarczająco długo by ten nowy twór sie ugruntował, dzieki czemu państwo rzymskie mogło istnieć jeszcze kolejne półtora tysiaca lat
@Maciex2958 ай бұрын
Czas na kogoś takiego w naszych czasach jak August
@JANUSZ1FROM1POLAND8 ай бұрын
Dodajmy że ta "upadającą republika" była w znacznej mierze "upadającą" dzięki niemu i takim jak on...
@PomorskiWilk8 ай бұрын
@@JANUSZ1FROM1POLAND Niestety wszystko wskazuje, że powstanie cesarstwa było niezbędne, bo Republika nie była w stanie zapanować nad wodzami legionów
@etmanix37308 ай бұрын
@@JANUSZ1FROM1POLAND nie zgodzę się Republika zaczęła przeżywać kryzys na wiek przed Augustem i przez ten czas nie znalazł sie nikt kto byłby w stanie utrzymać pokój na więcej niż kilka lat. To wina systemu jaki był odpowiedni dla państwa miasta a nie imperium, Senatu który kurczowo trzymał sie władzy i pragnął ograniczyć wpływy plebejuszy oraz powstrzymać postępowe reformy, a także zmian w armii i powstanie systemu wodzowskiego.
@HakuQ998 ай бұрын
@@PomorskiWilkczemu niestety?
@RichardNeville5888 ай бұрын
Rewelacja. Ten kanał to dla mnie absolutny top. Lektor genialny.
@jarekrippel94028 ай бұрын
Idealnie na pracę w ogrodzie, dzięki wielkie! Na pewno będzie się świetnie słuchało
@alanheraklesalexanderarsal58938 ай бұрын
Dziękuję za podcast. Nie wiem kiedy minęły te ponad 2 godziny.
@patrykpro12348 ай бұрын
Nic dodać nic ująć ,świetny materiał.
@Uncas2588 ай бұрын
Myślę,że cudownie byłoby gdyby powstał tu prawdziwy poczet cesarzy rzymskich ,niczym ten od Profesora Krawczuka.
@ewaradecka42378 ай бұрын
O tak, tak. Wspaniały pomysł, a w takim wykonaniu, byłby to super materiał! ☺️
@cyncynat338 ай бұрын
Uwielbiam, Ciebie za te nawiązania do współczesnych wydarzeń
@anonimowyczowiek54638 ай бұрын
Uwielbiam was!
@robinlc238 ай бұрын
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
@predatormanpredator12578 ай бұрын
Prawdziwa uczta.❤
@tamaraarmata38076 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 🎉🎉❤❤❤😮😮😮❤❤🎉🎉
@wojfer878 ай бұрын
Sobota, wolne popołudnie po dniówce, trochę ponad miesiąc temu odeszła ode mnie dziewczyna. Widzę nowy odcinek z kanału Podcast Mroczne Wieki i od razu poprawił mi się nastrój. Dziękuję. :)
@mrocznewieki7 ай бұрын
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
@TomaszGontarzVlogHistoryczny8 ай бұрын
Dzięki za świetny podcast. O wyprawach rzymskich przeciwko Sabijczykom i Kuszytom napisałem nawet około 1,5 roku temu dwa krótkie artykuły dla portalu Imperium Romanum.
@ewabjellqvist52808 ай бұрын
Jak zwykle pozdrwiam!!!
@adamszymak1688 ай бұрын
najbardziej wyczekiwane filmy na yt
@krzysztofgil89558 ай бұрын
Kolejny podkast ahhh siadło, sprzątałem łazienkę na błysk a przy okazji się świetnie słuchało ahhh czysta przyjemność!!!
@renatamarkert95978 ай бұрын
Jak zwykle swietnie opowiedziane, z duza dawka dobrego humoru . Wlasnie tak, powinna wygladac historia w szkolach :) Dziekuje za dwie godziny , dobrze spedzonego czasu na Yutubie :)
@Czajacz8 ай бұрын
szacun dla autorów:) super , czekałem na to niecierpliwie:)
@madmonkey3017 ай бұрын
Ten kanał to cudo 😮 wszyatko klimat muzyka e tle grafiki jak i język i sposob opowiadania. Chylę czoła.
@mrocznewieki7 ай бұрын
Dziękuję
@izaostrowska82248 ай бұрын
Bardzo czekałam. Ciekawe czy będzie dużo o Liwii...niezłego fikołka wykonała z tym ślubem, a potem synkowi załatwiła robote po Auguście...
@mrocznewieki8 ай бұрын
Liwia dostała wzmiankę chociaż z pewnością mniejsza niż zasługuje, na pewno pojawi się w kolejnym epizodzie.
@martagajewska38188 ай бұрын
Dawno już tak się tak nie zasłuchałam. Tak opowiada się historię. Rewelacja. Serdecznie dziękuję ❤️
@mrocznewieki7 ай бұрын
Dziękuję
@adamkowalski79088 ай бұрын
Kapitalny jest ten podcast. Z wielką przyjemnością daje suba i czekam na kolejne odcinki 🙂
@heleekotper44768 ай бұрын
i tak można rozpocząć weekend 😀
@sylwesterstadnik49788 ай бұрын
Świetny materiał! Z niecierpliwością czekam na Marka Aureliusza 🎉😊
@wojtekm81488 ай бұрын
Jestem fanem gry Rome total war 1 i 2. Jak i pochodnych. Słuchając tych historii o Rzymie mam chęć na nowo i z nowym zrozumieniem rozegrać sobie tą wirtualną historie. Ale gra to tylko gra, a historia tamtych czasów jest niesamowita i taka zarazem ludzka. 😊
@YaphetS_CWP8 ай бұрын
Rozpieszcza nas pan ostatnio ❤😊
@marcinmazurek34875 ай бұрын
Chciałbym zwrócić uwagę na pewien błąd, który pojawiał się w Państwa materiale - dokładnie w tym momencie materiału filmowego 40:50 - 41:10. Omawia Państwo, krótko powstanie Londinium (Londynu) wskazując na pochodzenie tego miasta, czyli że zostało ono założone przez Brytów (plemiona celtyckie zamieszkujące Wyspy Brytyjskie) oraz istnienia tam osady w okresie panowania Cesarza Augusta, drugie kwestią o której Państwo wspominają jest też wpływ czynnika handlowo-ekonomiczny na powstanie miasta/osady. Co do tej pierwszej kwestii, czyli że powstanie Londinium (Londynu) jest związane jest osadnictwem celtyckim bądź istniejącym w tym miejscu oppidum celtyckim to jest to spotykany od czasu do czasu spotykany pogląd w polskiej historiografii (jakby nie patrzyć, historia Wysp Brytyjskich okresu rzymskiego jest dość „egzotyczna” dla polskich badaczy). To jednak w tym przypadku konsensus naukowy jest jeden i początki Londium (Londynu) jako miasta należałby upatrywać z okresem rzymskim panowania i podbojem Wysp Brytyjskich przez Cesarza Klaudiusza w roku 43 n.e. - więc trudno mówić tu o osadnictwie na terenie obecnego Londynu w okresie panowania Cesarza Augusta. Tu warto przytoczyć publikację takich badaczy, jak vide: D. Perring, „Roman London.” 1991, London / T. Brigham, N. Brown, J. Cotton, et all. „The archaeology of Greater London: An assessment of archaeological evidence for human presence in the area now covered by Greater London.” 2000, London / L. Wallace, „The Origin of Roman London.” 2015, Cambridge / R. Hingley, „Londinium: A Biography: Roman London from its Origins to the Fifth Century” 2018, London - czy traktująca w znacznym szerszym kontekście praca, vide: G. De La Bedoyere, „Roman Towns in Britain.” 2003, Stroud Tu trzeba podkreślić, że na tych terenach nie istniała wcześniej żadne większe osadnictwo celtyckie, co do tego jest pełen konsensu naukowy wśród badaczy - vide: D. Perring „London of the Roman World” Oxford, 2022 s. 32-44. Jeśli chodzi o przyczyny powstania samego miasta (wspominają państwo w materiale o przyczynę ekonomiczno-handlowych), to w tym przypadku mamy dwie hipotezy i spinającą ją w całość trzecią. Pierwsza z hipotez zakłada, typowo militarny początek miasta (za powstanie miast miały odpowiadać tu legiony rzymskie przybyła tu w okresie podboju/kampanii wojskowej Cesarza Klaudiusza), vide: Perring, D. „Two studies on Roman London. A: London's military origins. B: Population decline and ritual landscapes in Antonine London.” 2011, Journal of Roman Archaeology, vol. 24, s. 249-282. oraz przeciwną do niej hipotezę o charakterze powstania miasta z przyczyn ekonomiczno-handlowych, vide: L. Wallace, „The Foundation of Roman London: Examining the Claudian Fort Hypothesis.” 2013, Oxford Journal of Archaeology, tom. 23, nr. 3 s. 275-291. Te dwie dwie koncepcje łączy hipoteza, zakładająca współdziałanie czynnika militarnego oraz czynnika ekonomiczno-handlowego w przypadku powstania miasta, vide: M. Pitts, „Debating the Roman origins of Londinium, with questions about its material signature.” 2015, Journal of Roman Archaeology, tom. 28, s. 723-726. Jeśli chodzi o skąd w polskiej historiografii wziął mit o celtyckich początkach Londynu, to warto sięgnąć do vide: R. Coates. „A New Explanation of the Name of London.” Transactions of the Philological Society tom. 96, nr 2, s. 203-229. - a szerzej należy doszukiwać się korzeni tego mitu w źródle historycznym jakim było w okresach wcześniejszych, vide: Geoffrey of Monmouth, „Historia Regum Britanniae.” Pozdrawiam MM
@AbcDef-ny4ix8 ай бұрын
Świetny materiał
@basiagk8 ай бұрын
Jej! Nie mogłam się doczekać!🎉
@krzysztofborkiewicz24818 ай бұрын
Dziękujemy.
@mrocznewieki8 ай бұрын
Serdecznie dziękuję
@kamilkosciuk11358 ай бұрын
Dzięki :D już mam co oglądać
@eskil60966 ай бұрын
Pisałem wielokrotnie jak bardzo zachwycony jestem Pańskimi materiałami. To co Pan robi jest epickie i jeśli to tylko możliwe , to proszę nigdy nie przestawać Mistrzu :)
@adamchomicz32537 ай бұрын
łapka w górę za 1:21:25 - materiał wspaniale wykonany. Dziękuję za Twoją pracę i wyczerpanie tematu.
@RR-vr5ze7 ай бұрын
Dziękuje te podcasty pomagają mi zasnąć 🙂
@mrocznewieki7 ай бұрын
Podcast na sen, i to bez recepty:)
@HimminbrjotirАй бұрын
Fantastyczny materiał! 😊
@Lasiodoria8 ай бұрын
Świetny odcinek.
@avahiresport53495 ай бұрын
Super filmik 😊
@Szy_Zl2 ай бұрын
Panie Michale - wielkie dzięki
@mrocznewieki2 ай бұрын
Ależ proszę, nie wiedziałem że słychać mnie aż w Pjongjang!
@SEBFNIE8 ай бұрын
Wytkniecie gazety wyborczej. Mistrzostwo.
@Pierdolala8 ай бұрын
Materiał zacny. Oby przebił miliard. 😊
@mrocznewieki7 ай бұрын
Skromny milion wystarczy
@Lordflorexx8 ай бұрын
Jak zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki, dzieki piekne, swietna robota 😊
@jakubwisniewski59507 ай бұрын
Wspaniale, jak zawsze 😘
@xanoo77348 ай бұрын
W ciemno wiem, że materiał na najwyższym poziomie! a komentarz dla zasięgów
@vetulani7 ай бұрын
Uwielbiam materiały o starożytnym Rzymie!
@Bucuzniw937 ай бұрын
Kolejne miło spędzone godziny w traktorze,dzięki😀
@jakubysek75097 ай бұрын
Dosłownie mój ulubiony podcast na yt ❤️
@asceta37 ай бұрын
Super materiał ❤
@Balmora19908 ай бұрын
Nigdy jeszcze nie kliknąłem tak szybko :)
@rafablangiewicz28478 ай бұрын
Piękne ..
@twardy91868 ай бұрын
Jak zwykle swietnie. Czekam na odcinek o Sertoniuszu, wielki Rzymianin ktory pokonał Pompejusza na półwyspie Iberysjskim
@rudboypaintbrawl8 ай бұрын
Super odcinek, zresztą jak zawsze :) Zawiodłem się jednak poważnie, bo kardynalny błąd współmieszkaniec ze złowrogiego podkarpackiego popełnił i to jeszcze z pewnością siebie jak Cezar przy każdej morskiej przeprawie ^^ Rzecz w % budżetu przekazywanego na wojsko, 50-70% budżetu wydaje się dużo przy naszych NATOwskich 2% PKB, tylko właśnie u nas w sojuszu ma być to liczone od całości produkt krajowego brutto. Na przykładzie nam najbliższym, czyli w Polsce na chwilę przed pelnoskalową wojną u sąsiada w 2020 roku rekordowe 2,37% PKB zostało zapisane w budżecie dla wojska, po październikowej nowelizacji budżetu wyszło kwotowo 52 mld złotych, a budżet zamknął się w kwocie 505 mld co znaczy, że wydatki na armię to było 10,3% budżetu państwa. Daje to już nie 25-35 razy więcej niż frontowe państwo sojuszu sąsiadujące z krajem napadniętym,w stanie wojny podjazdowej oraz napastnikiem, a tylko 5-7x więcej. Rzym zasadniczo stałe budował znaczące fortyfikacje i je utrzymywał, posiadał flotę wojenną etc.etc. w stosunku do populacji mieli zależnie od wieku od x1,5 do x3 więcej wojska, które było całkowicie samodzielne pod względem przemysłu zbrojeniowego. Tutaj pytanie czy kolonie dla weteranów, ich infrastruktura itp. były finansowane z zakładki wydatków armii czy innej części budżetu, jak płacono za drogi budowane przez legiony, w ogóle wiele różnych rzeczy. A przecież bliżej im było do Polski z 20lecia międzywojennego niż obecnej jeśli chodzi o sytuację "międzynarodową" i tutaj wydatki okazują się zbliżone, w trakcie wojny z bolszewikami to było 55-75% budżetu. Później to zmalało, ale było kilka razy więcej niż dziś, coś około 35-40% całości wydatków państwa. Moim zdaniem Rzym czasu Imperium nie był jakąś aberracją pod względem kosztów armii w porównaniu do choćby Polski, a w dodatku zakres odpowiedzialności tej armii był ogromny i skutecznie realizowali te zadania. Pozdrawiam serdecznie i czekam cierpliwie na serię odcinków o późnym Imperium, "arturiańskiej" Brytanii czy wczesnym Bizancjum ^^ Zdrowia, sprzyjającego algorytmu YT etc., itp. :D
@iwonasliwinski12268 ай бұрын
Wspaniale wspaniale
@antosiag.borodo22448 ай бұрын
Że też wiedziałeś że akurat wsiadałam do pociągu zakładając słuchawki...
@deun18117 ай бұрын
Hej, właśnie skończyłem oba podcasty o Auguście i muszę Ci przyznać, że masz dar opowiadania. Autentycznie w "scenie" jego śmierci poczułem ukłócie smutku. Nie, żeby łzy cisneły się do oczu, ale Twój ton i spokój sprawiły, że żal mi było tak wielkiego cesarza. Świetny materiał, świetne doświadczenie. Dziękuję.
@WolvGame7 ай бұрын
Wybitny materiał jak i postać 👑👑👑👑👑
@kfpolska14948 ай бұрын
Dla mnie bomba! Zajmuje się gadaniem do ludzj i doceniam ten sposób narracji.
@senator9678 ай бұрын
Jak mówi tomizm, łaska buduje się na naturze. Dlatego Nasz Pan (jak mówił mi pewien kapłan) przyszedł na świat podczas pierwszej globalizacji (pokój rzymski), a przyjdzie podczas drugiej. PAX Romanum umożliwiał apostołom bezpieczne podróżowanie. Okrutni Rzymianie doczekali się łaski, a ich geniusz w ludach, które z nich powstały, trwa dalej.
@HarryUrazman7 ай бұрын
No to chyba przegapił moment. Dwa razy. Pax Britannica minął, a Pax Americana właśnie się kończy.
@kurtgliwice84053 ай бұрын
👍👍👍
@jakub50086 ай бұрын
Od kiedy odkryłem ten kanał nie mam czasu oglądać innych twórców 😉
@marekf4138 ай бұрын
Pięknie.
@jacekmarcinkowski99957 ай бұрын
Wspaniały kanał! Lecę kupić kawę!
@mrocznewieki7 ай бұрын
Dziękuję
@dominiktokarski80547 ай бұрын
Dzięki za kolejny super odcinek. Mała prośba albo raczej sugestia aby utrzymywać chronologię wydarzeń starożytnego Rzymu tak jak robiłeś to teraz, bo dużo łatwiej mi poukładać sobie historię w głowie.
@mrocznewieki7 ай бұрын
Odcinki lądują na playliście rzymskiej w kolejności chronologicznej.
@heleekotper44768 ай бұрын
Podczas, gdy imperium Aleksandra rozpadło się mikrosekunde po jego śmierci, August podłożył podwaliny pod imperium, które przetrwa jescze przez kolejne 15 wieków , a jego wpływ jest widoczny aż do teraz.
@olk23948 ай бұрын
Jest pomiędzy nimi mała różnica. Jednego upierdzielił komar, a drugiego nie. Nie wiadomo, co by było, gdyby Aleksander pożył chociaż z 20 lat dłużej, o 40 nawet nie mówiąc
@ballen1888 ай бұрын
@@olk2394Zdecydowanie to nie jedyna różnica
@dariuszstaszewski9398 ай бұрын
Super
@grzegorzpedrycz26308 ай бұрын
W ciemno wiem ze kolejny świetny odcinek;)
@szymonwiatr13727 ай бұрын
1:17:00 - brak swobodnej krytyki politycznej, tak charakterystyczny dla Egiptu, potem także Rzymu i Cesarstwa Wschodniego, był uważany przez Feliksa Konecznego za jednen z głównych powodów słabości tych państw.
@mrocznewieki7 ай бұрын
Może tak być, ale w czasach Egiptu, Rzymu czy Cesarstwa Wschodniego brak swobodnej krytyki politycznej był standardem. W zasadzie w historii ludzkości swobodna krytyka polityczna kojarzona najczęściej z demokracjami jest anomalią, charakterystyczną dla ostatnich stuleci i to jedynie w części świata. W starożytności mieliśmy do czynienia z tym w niektórych poleis Hellady, w Republice Rzymskiej, może jeszcze Kartaginie.
@krzysztofborkiewicz24818 ай бұрын
Maestro szacun wielki To jak objasniasz mroczne wieki Przed wielu Laty byłem na prelekcji Krawczuka i chyba przeczytałem wszystko jego Ale to jakbyś wypełnił treścią formę Śledzę i wspieram i trzymam kciuki 👍
@mrocznewieki8 ай бұрын
Dziękuję z całego serca ♥️
@jacekwidor33067 ай бұрын
Akurat schyłek Republiki i początek cesarstwa (czyli czasy Augusta i tuż przed nim i po nim) to najlepiej udokumentowany okres starożytności. więc w tym przypadku wieki nie tak bardzo mroczne
@przemekwozniak79318 ай бұрын
Nowy Kuźniar - nowe święto :)
@atlas49838 ай бұрын
Co do tych magicznych 2% wydawanych budżetów w krajach NATO na zbrojenia... te 2% to wartość PKB kraju w skali roku, nie państwa! Oznacza to że np Polska wydając teraz 4% PKB na wojsko nie wydaje 4% budżetu, ba nawet nie wydaje 4% środków państwa które są wieksze od budżetu (spółki skarbu państwa, instytucje własności publicznej). Mówimy tu o 4% CAŁEJ EKONOMI KRAJU. Biorąc pod uwage że Polskie państwo posiada mniej więcej pomiedzy 33% a 40% majątku kraju (reszta jest w rękach prywatych lub obcych państw). Dochodzimy do wniosku że wydatki budżetu na zbrojenia to regularne ponad 10% budżetu. Aktualnie podchodzi do ponad 20% jego wielkości. Problemem tu są zatwierdzone ogromne wydatki na zbrojenia będące wydatkami poza budrzetowymi z ostatnich dwóch lat. To tyle w sprawie MITU rozbrojonych państw XXI wieku, gdzie armia stanowi w większości państwa europejskich jeden z największych obciążeń fiskalnych jak to zawsze bywało w historii.
@mrocznewieki8 ай бұрын
W porządku, ciągle jednak nasze 10% w warunkach pokojowych to znacznie mniej niż 50-75% Rzymian. A w III wieku n.e. to jeszcze poszybowało, chociaż wtedy wojna była praktycznie non-stop.
@greenonions25658 ай бұрын
@@mrocznewiekik
@atlas49838 ай бұрын
@@mrocznewieki Za Flawiuszy wydawali połowę budżetu. Dotarłem do informacji że Domicjan zbił wydatki na armie nawet do 1/3 budżetu.
@RoXoR_PL8 ай бұрын
Czy można liczyć w przyszłości że zajmiecie się historią Piastów? Może genezą Polan?
@mrocznewieki7 ай бұрын
Może w odległej przyszłości
@gorzaciunhg88638 ай бұрын
1:20:34 - 1:20:58 - piękne :D
@dorotastyra31418 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤❤
@marcinxd7778 ай бұрын
Świetnie 😉
@gilgamesh16448 ай бұрын
I cyk kolejny odcinek o POTĘŻNYM pierwszym obywatelu. Bdzie co sluchac na rowerze DZIĘKI! :)
@HakuQ998 ай бұрын
Swietny odcinek. Z wielką checia posluchalbym o Trajanie
@mrocznewieki7 ай бұрын
Będzie kiedyś Trajan
@A.Z.A19837 ай бұрын
Świetna dykcja. Wprowadza Pan Nas w Świat Antyku niczym Ś.P Aleksander Krawczyk
@mrocznewieki7 ай бұрын
Dziękuję chociaż nie wiem czy profesor Krawczuk chciałby być „świętej” pamięci;)
@A.Z.A19837 ай бұрын
@@mrocznewieki Sugerujesz zaliczenie na poczet Bogów? ;)
@gonzogorf70198 ай бұрын
O jak dobrze!
@Eniu79918 ай бұрын
„niektórzy historycy (...) profilaktycznie woleli kończyć swoje dzieła tuż przed historią najnowszą, a całość okraszali głośnym moralizatorstwem, zgodnym z linią nowego reżimu” dobrze, że za naszych czasów wcale tak nie jest XD
@sawekgowacki83488 ай бұрын
Pozdrawiam z Francji ✋✋✋
@mrocznewieki7 ай бұрын
Pozdrawiam
@maciej28198 ай бұрын
Świetny odcinek będę miał co oglądać, postac bardzo ciekawa tak samo jak jego mennictwo imperialne i prowincjonalne
@sirhill38048 ай бұрын
rewelacja ! ... sobotnie prace pierwszy raz wydały się za krótkie:) ... btw. zarządcy USA dzieje Augusta mają w jednym palcu:) divide et impera!
@NaSkrzydlachHistorii7 ай бұрын
Pontifex Maximus to nie był najwyższy kapłan tylko głowa kolegium pontyfików. W Rzymie były też inne kolegia kapłańskie
@mrocznewieki7 ай бұрын
Ok, moje przeoczenie.
@NaSkrzydlachHistorii7 ай бұрын
@@mrocznewieki ale i tak świetny kontent robisz. Lubię sobie słuchać do chodzenia. Czekam na kontynuację serii o cesarzach.
@josearkadiomorales43358 ай бұрын
Nowy Kuźniar to święto ❤️
@piotrsliwinski38268 ай бұрын
Szacunek do Augusta, ale jeszcze większy dla Twórcy podcastu. Michał Kuźniar narrator przeszłości!
@pawelitooflusito73588 ай бұрын
Sobota uratowana. A mówiłem wczoraj kolegom w pubie o chwale starożytnego Rzymu xD
@FeuerKriegDivisionPoland8 ай бұрын
Musisz być świetnym kompanem do picia
@ortsac12558 ай бұрын
I o to chodzi centurionie 😉
@ilyo16878 ай бұрын
Nie urodzenie, ani wiedza nabyta z ksiąg tworzy meżów stanów, a wrodzona mądrość i pomyślność fortuny.
@donaj30538 ай бұрын
❤
@serek_heterogenizowany4 ай бұрын
Z tego co tu usłyszałem Oktawian mógł mieć autyzm.
@arekp008 ай бұрын
Liczyłem tylko że zakończysz podcast cytatem Augusta: "Czy dobrze odegrałem swoją rolę w tej życiowej farsie?" i puścisz melancholijny podkład na zakończenie historii princepsa.