Świetny materiał! Wiemy czym się różni paludarium od "doniczki" jeśli chodzi o estetykę. Brakuje informacji: - jaka jest różnica w dbaniu o "doniczke", a paludarium? - w jaki sposób i jak często trzeba całość myć? - jak często wymienia się rośliny? -koszty? np. sztucznej mgły
@piotrdawidowicz200 Жыл бұрын
Dzień Dobry, śpieszę z odpowiedziami: - o roślinę w doniczce wystarczy zadbać: najpierw wiedzą a następnie podlewaniem i oświetleniem + ewentualne nawożenie ale to dla bardziej zaawansowanych użytkowników doniczek, w przypadku paludarium ważne jest obserwowanie i reagowanie. Cały biotop który budujemy jest żywy, począwszy od roślin a skończywszy na małych organizmach które mają za zadanie opiekować się równowagą biologiczną zbiornika. Przy moich pracach nie robię praktycznie nic, pompa pracuje przez wiele miesięcy bez ingerencji a wodę dobrze wymieniać raz na miesiąc (na zbiornik szerokości 80cm jest to około 10l). W wyniku zraszania na szybach może pojawiać się kamień z wody + ewentualne zabrudzenia które dobrze jest czyścić w trosce o poczucie estetyki. Całości nie myjemy nigdy, to ma być las deszczowy a on rozwija się samoczynnie, konieczne jest jednak przycinanie roślin gdyż warunki tropikalne, które zaistnieją przez duże oświetlenie i podwyższoną temperaturą sprawiają że rośliny rozwijają się z dużą prędkością. Jeżeli chodzi o koszty to kompletny zbiornik o szerokości 80cm i wysokości 40cm to koszt około 2tys. zł.
@cartha91 Жыл бұрын
@@piotrdawidowicz200 Dziękuję za odpowiedź! Czy w skład kompletnego zbiornika wchodzi ogrzewanie i lampy naświetlające? Jaki może być koszt utrzymywania takich tropikalnych warunków? Czy zdarza się, że rośliny poobumierają i trzeba je wymienić?
@piotrdawidowicz200 Жыл бұрын
@@cartha91 Jest to cena bez oświetlenia która determinowana jest gatunkami zwierząt oraz docelowego przeznaczenia. Zazwyczaj do ogrzania terrarium wystarczy oświetlenie choć w przypadku większych realizacji konieczne jest wsparcie matami grzewczymi, których koszt zazwyczaj zamyka się w kwocie 100zł. Oczywiście zdarza się że roślina sie nie przyjmie, wtedy wymieniamy brakujące elementy. Koszt utrzymania pasywnego czyli prądochłonność to kwestia kilkudziesięciu złotych miesiecznie. W przypadku naszego serwisu to zależy od lokalizacji projektu.