Brzuch po porodzie - co wpływa na jego wygląd 🤔

  Рет қаралды 28,376

Maria Lepucka

Maria Lepucka

Күн бұрын

Brzuch po porodzie - mało która kobieta jest z niego zadowolona. Co najwyżej można go bardziej lub mniej zaakceptować. U jednej kobiety dojdzie do stanu sprzed ciąży, u innej będzie to trudne. Od czego to zależy❓ Tego dowiesz się z tego odcinka❗
👉 Opowiem o 5 najważniejszych czynnikach warunkujących wygląd brzucha po porodzie. Podpowiem też, jak możemy wpłynąć na niektóre z nich. Dowiesz się m.in.:

➡️ czy kremy na rozstępy działają,
➡️ jak droga porodu wpływa na wygląd brzucha,
➡️ czy pielęgnacja skóry ma znaczenie,
➡️ czy wszystkiemu winne są geny.
🎥 Film o tym ile przytyć w ciąży znajdziesz tutaj:  • Ile przytyć w ciąży❓ W...
👉 Osoby zainteresowane konsultacjami ze mną online lub we Wrocławiu, zapraszam po więcej informacji:
ℹ️ online: marialepucka.p...
ℹ️ Wrocław, stacjonarnie: poloznawroclaw...
__________________________________________________________
INSTAGRAM ► / maria.lepucka.polozna
FACEBOOK ► / maria.lepucka.polozna
STRONA ► marialepucka.pl/
__________________________________________________________
#ciąża #poród #brzuch #dieta #rozstępy #cięciecesarskie #cesarka #poródnaturalny #położna #vlog

Пікірлер: 74
@bgirl5love
@bgirl5love 2 жыл бұрын
Przechodziłam katorgi po pierwszej ciąży. Waga zeszła mi szybko, ale chyba nawet zbyt szybko. Bo z brzucha został mi paskudny flak. Skóra była bardzo długo wiotka. Będąc też jeszcze dość młodą osobą pogłębiam swój problem w głowie. Zapatrujac się właśnie na przeidealizowane zdjęcia tak zwanych "fit mamusiek". Najlepszym sposobem było zwyczajnie skasowanie konta na IG. Ćwiczenia też na niewiele się zdawały. Skóra potrzebowała czasu tak naprawdę przybranie tkanki tłuszczowej poprawiło wygląd. Teraz jestem 4 tygodnie po drugim porodzie. No niestety brzuch jest duży, ale przynajmniej jędrny. Być może wolniejszy spadek wagi uchroni mnie przed utratą jędrności.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Warto dać sobie trochę czasu. Gwałtowne chudnięcie, nie tylko po ciąży pogarsza kondycję skóry.
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 7 ай бұрын
To chyba nie jest regula, ja bardzo szybko zgubilam wagę (22kg) i brzuch nie byl wiotki i calkowicie plaski juz 3-4miesiace po drugim porodzie. Ale dbalam duzo przed ciążą, w trakcie i po.
@mariaszyndler1304
@mariaszyndler1304 2 жыл бұрын
Dziękuję za to co powiedziałaś na koniec ☺️ to jest takie trudne, przestać się porównywać z innymi. A przecież nie wiemy jak wyglądała czyjaś ciąża, może komuś po prostu jest łatwiej niż nam. Jestem 8 tygodni po drugim cc i cóż… ten zwis nad blizną jest nieciekawy. Mam nadzieję, że są sposoby na niego 😒
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Trochę się na poprawić wygląd brzucha nad blizną - spróbuj najpierw z fizjoterapeuta uroginekologcznym, poproś też o wskazówki kiedy i co możesz ćwiczyć. I pamietam o masowaniu i nawilżaniu brzucha.
@mariaszyndler1304
@mariaszyndler1304 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka dzięki, właśnie tak zamierzam działać. Szkoda, że po pierwszym cc jeszcze tyle nie wiedziałam.
@w.418
@w.418 7 ай бұрын
Porównywanie się z innymi nie ma sensu, bo każdy z nas zaczyna w innym miejscu i inną drogą idzie. Zmiana myślenia trochę mi pomogła. Ale tak, to jest trudne. Ale jeszcze musimy pamiętać, że wcale nie musimy wyglądać idealnie, rozstępy czy wiotka skóra, czy nieładny brzuch w okolicy blizny nie czynią nas mniej wartościowymi ludźmi. I jeszcze jedno: naprawdę nie musimy pokazywać swojego brzucha, jeśli się go wstydzimy.
@martchewka4661
@martchewka4661 2 жыл бұрын
Jestem trzy tygodnie po cięciu cesarskim (którego cholernie nie chciałam, walczyłam o poród naturalny). Mam nawis nad blizną, umówiłam wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nie wyobrażam sobie nie dbać o siebie po porodzie.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Wizyta u fizjo to pierwszy ważny krok i potem ćwiczenia pod jego kierunkiem lub według jego wskazówek. Ważna jest też dieta i masaże brzucha.
@AlexanDra-td7qc
@AlexanDra-td7qc 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka a co do masażu brzucha to wchodzi w grę szczotkowanie na sucho?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
@@AlexanDra-td7qc tak, w prawidłowej ciąży nie ma przeciwwskazań.
@AlexanDra-td7qc
@AlexanDra-td7qc 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka bardzo dziękuję za odpowiedź:) Nawet nie myślałam, że w ciąży można, jakoś się obawiałam, bardziej myślałam o szczotkowaniu już po urodzeniu dziecka. A w przypadku cięcia cesarskiego pewnie taki "zabieg" upiększający można zacząć wykonywać dopiero po wyrażeniu zgody przez lekarza (ze względu na bliznę)? Pozdrawiam
@jasmintea2132
@jasmintea2132 2 жыл бұрын
Pomysł na odcinek: hipnobirthing. Czy miałaś do czynienia w swojej praktyce z kobietą, która zastosowała techniki autohipnozy? Jakie jest podejście personelu medycznego do takich rodzących?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Tak, mam czasem takie pacjentki, chociaż nie jest to częste. Podejście personelu jest bardzo, bardzo różne. Zależy na kogo się trafi. Z reguły położne są bardziej otwarte na poród w zgodzie z kobietą, lekarze trochę rzadziej ;-)
@orianam9835
@orianam9835 Жыл бұрын
@@MariaLepucka poród raczej zawsze powinien być w zgodzie z kobietą , w końcu to ona rodzi! :)
@ewalisowska6480
@ewalisowska6480 Жыл бұрын
Świetny film 😊
@majakasprzak2071
@majakasprzak2071 6 ай бұрын
Dla mnie najgorsze po porodzie było nietrzymanie moczu... Z polecenia kupiłam pessar EFEMIA wielokrotnego użytku, który jest wyrobem medycznym i polecam!
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 2 жыл бұрын
Podczas ciąży odpowiednia suplementacja oraz codzienna pielęgnacja skory, mimo skłonności do rozstępów na brzuchu udało się jej uniknąć. 3miesiace po porodzie już był plasicutki i wyrzeźbiony mimo 2cm rozejścia mięśni - polecam pokochać zdrową zbilansowaną dietę i mądry sport jako styl życia , oczywiście samozaparcie i cierpliwość są tez niezbędne. Życzę wszystkim powodzenia i sobie tez, bo drugi poród niebawem i dużo kg do zrzucenia 😄
@karolina_763
@karolina_763 2 жыл бұрын
Oczywiście masz rację. Natomiast masz szczęście i masz takie geny. Na moim przykładzie. Pierwsza ciąża czułam się fantastycznie pracowałam fizycznie do 8 miesiąca. Spacerowałam, ćwiczyłam. Do szpitala trafiłam z 8 cm rozwarciem i poród Trwał 26 godzin po porodzie miałam płaski brzuch i 56 kolo. Potem karmiłam 24 na dobę dziecko było mega wymagające straszne kolki. Nigdy nie spało. Zero ruchu, zero snu. Przytulam 15 kilo. Druga ciąża czułam się źle od pierwszego dnia. Nie mogłam chodzić bo potwornie mnie bolał brzuch, pachwiny, plecy. Ciągle spałam nie mogłam pracować bo puls miałam 150 spoczynkowe i było mi słabo. Także czasem poprostu nie mamy wpływu na pewne rzeczy.
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 2 жыл бұрын
@@karolina_763 jasne, ja również w pierwszej pomagałam mężowi w budowie domu, druga mnie zmiotła z nóg. Mimo genów na przykład rozstępów na brzuchu udało mi się uniknąć całkowicie, tak czy siak nie warto sobie odpuszczać „bo tak będzie i koniec”. W filmiku zapomniano o chyba najważniejszej kwestii - kobiety zaczynaja dbać o brzuch/ciało dopiero w ciąży i po rozwiązaniu. Warto myśleć o tym dużo wcześniej, skóra jest w lepszej kondycji i łatwiej wraca do swojego stanu. Nie na wszystko mamy wpływ, ale nie można odpuszczać i się poddawać 😊
@pi7204
@pi7204 7 ай бұрын
@@klaudiaas6281jak dbałaś o brzuch ?
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 7 ай бұрын
@@pi7204 nie bylo dnia bez kremu i olejku. Mieszalam babydream balsam dla dzieci z olejkiem z pestek moreli i chyba kameliowy?… nie pamietam musialabym odswiezyc historie zakupow. Olejek wchodzacy w glebsze warstwy skory i nawilzanie. Dzien w dzien i po porodzie to ze mna zostalo, poza rozejsciem miesni brzucha mam lepszy brzuch niz dziewczyny bez dzieci, ale potrzeba systematycznosci i zrobic z tego nawyk jak mycie twarzy
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 7 ай бұрын
@@pi7204 czasu zajmuje niewiele, postawic kolo kranu na umywalce i nie zapominac. Skora podziekuje ja ze sklonnosciami do rozstepow i +22kg w kazdej ciazy nie mam rozstepow tylko na brzuchu o ktorym po prostu nie zapominalam.
@doobryduch
@doobryduch 3 ай бұрын
w ciąży przytyłam ledwie 7kg, choć naprawdę próbowałam więcej :) ze szpitala wróciłam z lewdo 2 dodatkowymi kilogramami, ale nie dość że już waga nie poszła w dół to poszła lekko w górę (dalej jest prawidłowa ale bliżej górnej granicy). na brzuchu lekka tkanka tłuszowa której tam wcześniej nie było :( ale i tak najgorsze uda :( nie mam już tyle czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, choć wciąż staram się nie jeść byle czego to jednak częściej sięgam po słodycze. Najgrsze jest to, że często jestem głodna i mam ochotę na słodycze, a przy zmęczeniu i zaanagżowaniu w opiekę nad dzieckiem samokontrola jednak schodzi na dalszy plan. karmienie niestety mamy mieszane więc pewnie nie mam zapotrzebowania +500 kc a takie mam wrażenie. Najgorsze chyba jest ogrniaczenie aktywności - wcześniej sporo się ruszałam a teraz jak uda się rower pół godziny lub ćwiczenia z youtuba to max, a przy obniżeniu narządów po porodzie odpadają podskoki i tym podobne. Wygląd nie jest najważniejszy, ale trudno mi się odnaleźć w nieco większym ciele :/
@MariaLepucka
@MariaLepucka 3 ай бұрын
Po porodzie czasem niełatwo znaleźć czas na siebie, ale zawsze da się coś poprawić w granicy swoich możliwości. Można np zamienić podjadanie słodyczy na orzechy, nasiona, pestki, owoce. Są tak samo łatwo dostępne ale zdrowsze. Świetną formą aktywności są także spacery z dzieckiem zwłaszcza, że pogoda jest teraz sprzyjająca. No i może warto rozważyć np zostawienie dziecka z ojcem chociaż na godzinę dziennie, by w tym czasie wyjść na fitness czy przygotować jakiś fajny posiłek na 2 dni.
@kiiiiinia18
@kiiiiinia18 7 ай бұрын
Proszę mi powiedzieć dlaczego tak jest ,że na początku karmienia piersią waga ładnie spadała teraz ani drgnie;(jestem 3.5 mc po CC......w nocy około 3 pobudek rano wstaje tak spuchnięta 😢twarz jak księżyc w pełni:(jestem załamana......
@MariaLepucka
@MariaLepucka 7 ай бұрын
W okresie połogu zachodzą zmiany w układzie krążenia, zmniejsza się objętość krwi krążącej, zwija się macica, więc też zmienia się masa ciała. Potem zostaje już efekt finalny, łącznie z ewentualnymi zapasami tkanki tłuszczowej. One mogą być łatwej zużyte w czasie laktacji, oczywiście przy prawidłowej diecie.
@w.418
@w.418 7 ай бұрын
Początek 32. tygodnia. Brzuch mam - wg mnie - wielki, ale nie mam rozstępów. Mam nadzieję, że się nie pojawią, w okresie dorastania żadnych nie miałam, więc może mam dobre geny. :) Przed ciążą byłam bardzo aktywna fizycznie, przez pierwsze pół ciąży totalnie nic nie byłam w stanie robić, tak źle się czułam. W drugiej połowie delikatnie się ruszam, ile mogę, ale też mam mało siły. Na niezbyt zdrowe jedzenie czasem sobie pozwalam, ale w bardzo małych ilościach, z resztą całe życie mam niedowagę, więc nadmiaru tkanki tłuszczowej się nie boję.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 7 ай бұрын
Geny mają tu rzeczywiście spore znaczenie, więc warto też przypomnieć sobie jak wyglądał brzuch Twojej mamy. Oprócz tego bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie.
@karolinaorlinska6995
@karolinaorlinska6995 Жыл бұрын
Idealny film! Poprosiłabym o film kiedy piersi po laktacji i ciąży wróci do swojego wyglądu. Mówię o olbrzymich, prawie czarnych brodawkach i olbrzymich sutkach jak w reklamie mentosa. Kiedy moje piersi będą znów małe i różowe?
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Najczęściej dzieje się to po całkowitym ustaniu laktacji oraz powrocie do równowagi hormonalnej.
@dariawendzik5664
@dariawendzik5664 2 жыл бұрын
Ja w ciąży nie przytyłam dużo, smarowałam sie balsamem Mama Care od Efektimy przeciw rozstępom. To sprawiło że brzuch nie jest w złym stanie. Po prostu wisi trochę skóry. Tyle mogę doradzić innym przyszły mamusiom. Może też pomoże
@juziajuzia1234
@juziajuzia1234 Жыл бұрын
Balsam ci nie pomogl nie jest mozliwe zeby balsam zapobiegl rozstepom. Poprostu masz swietna skore. Ja po dwoch porodach i nie widac ze bylam w ciazy. Zero balsamow.
@karolinaszczesny2034
@karolinaszczesny2034 Жыл бұрын
Ten balsam jest rewelacyjny, też polecam!
@iwonabryks1348
@iwonabryks1348 2 жыл бұрын
Jestem mamą dwu miesięcznej Florki. Dziecko rozwija się prawidłowo co mnie cieszy. Jednak trudno przyzwyczaić mi się do nowego ciała. Zawsze byłam filigranowa. Teraz ważę 10kg więcej. Najbardziej przeszkadzają mi piersi. Z miseczki C urosły na dobre F. Plecy powoli dają o sobie znać.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Jeśli dalej karmisz piersią to po zakończeniu laktacji piersi powinny wrócić do stanu wyjściowego. A co do masy ciała, to nawet w okresie laktacji można zacząć trochę pracować nad powrotem do formy. Jeśli potrzebujesz konsultacji, chętnie pomogę.
@Jol4nci4v4
@Jol4nci4v4 7 ай бұрын
Ja właśnie po cesarce mam problem z nadmiarem kg bo przez leki i problem z ciśnieniem musiałam dużo leżeć wręcz odpuścić aktywność fizyczna i z 58kg przed ciąża do 85 w dniu porodu to dużo, co robić?!
@MariaLepucka
@MariaLepucka 7 ай бұрын
W przypadku nadciśnienia część tej masy mogą stanowić obrzęki. Brak aktywności też jest oczywiście problemem, ale na masę ciała ma wpływ głównie dieta. Dlatego po porodzie warto sprawdzić jaka będzie masa po miesiącu, a w międzyczasie poprawić dietę. Duże znaczenie ma też karmienie piersią, bo pozwala spalić każdego dnia więcej kalorii niż trening ;-)
@Jol4nci4v4
@Jol4nci4v4 7 ай бұрын
Dziękuję za radę, trochę mi to dało nadzieję na odzyskanie swojej sylwetki 😊
@MilkaK135
@MilkaK135 8 ай бұрын
Jakie kosmetyki polecasz? :)
@MariaLepucka
@MariaLepucka 8 ай бұрын
Z kosmetyków polecam przede wszystkim naturalne, odżywcze olejki. Ale moim zdaniem znacznie ważniejsze jest odpowiednie odżywianie, ewentualna suplementacja kwasów omega3, dobrej jakości białko w diecie.
@amel.ka1
@amel.ka1 Ай бұрын
A ja proponuję nie martwić się na zapas, masować, kremować, ruszać się oczywiście ale co będzie to będzie, najważniejszy jest zdrowy maluszek... Ja byłam przekonana, że będę musiała się pożegnać z dwuczesciowymi kostiumami, tymczasem mój brzuch wygląda super (mimo że mam 36 lat więc ta skóra nie jest aż tak elastyczna. I mimo cesarki, z 3 miesięcznym maluchem chodzę nad jezioro :) nic mi nie wisi, zostało może kilka kg w nadmiarze i tyle.
@amel.ka1
@amel.ka1 Ай бұрын
A pisze to, żeby uspokoić trochę, że nie zawsze jest tak źle :)
@MariaLepucka
@MariaLepucka Ай бұрын
W dużej mierze to jest kwestia genów, chociaż fakt, że po 30tce trudniej zachować skórze elastyczność po ciąży, ale jest to nadal możliwe.
@katarzynajakubczak3040
@katarzynajakubczak3040 10 ай бұрын
Czy mogę szczotkować brzuch i piersi? Jestem w 3 tyg. połogu i karmie piersią. Pozdrawiam 😊
@MariaLepucka
@MariaLepucka 10 ай бұрын
Nie ma przeciwwskazań.
@AnnaDąbrowska-x2k
@AnnaDąbrowska-x2k 5 ай бұрын
A czy w ciąży można szczotkować brzuch i piersi? Na początku szczotkowałam. Później gdzieś przeczytałam, że nie wolno bo może wywołać skurcze. Wystraszyłam się 😒
@sylwisnowak6497
@sylwisnowak6497 3 ай бұрын
​@@AnnaDąbrowska-x2k można, ja szczotkowalam całe ciało do końca ciąży
@bgirl5love
@bgirl5love 2 жыл бұрын
Mam takie jedno ważne pytanie. Czy tak zwane pasy poporodowe mają w ogóle sens? Czy jest to w ogóle polecane? Chodzi mi w kontekście porodu naturalnego, ale myślę też, że inne mamy chętnie też dowiedzą się jak to jest w przypadku po CC
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 2 жыл бұрын
Od fizjo uroginekologicznego - pasy poporodowe - nie nie nie! Ja zrobiłam ten błąd po pierwszej ciąży, w drugiej już owego pasu nie założę. Nabawiłam się przez niego wiele problemów. Polecam wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, tam można otrzymać fachową pomoc również w temacie brzucha.
@klaudiaas6281
@klaudiaas6281 2 жыл бұрын
Mi szybko zszedł brzuch do naprawdę płaskiego (kilkuletni staż na siłowni), używałam pasa poporodowego, późniejsze komplikacje pokazały mi, ze naprawdę niewarto go stosować, tylko zająć się rozejściem mięśni brzucha i wzmocnieniem odpowiednich jego partii. Dodam - przytyłam 20kg przy wyjściowej wadze 51kg, w drugiej tyle samo.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Absolutnie nie polecam tego stosować! To wyrządza naprawdę ogromne szkody i nie przynosi żadnego pożytku. Mięśnie brzucha w takim gorsecie nie mają szansy prawidłowo pracować, a narządy wewnętrzne nie mogą wrócić na swoje właściwe miejsca po porodzie. Po cesarce to podwójne nieporozumienie - bo po porodzie operacyjnym zmiana położenia organów oraz ułożenia brzucha są jeszcze większe.
@bgirl5love
@bgirl5love 2 жыл бұрын
@@klaudiaas6281 właśnie od położnej dostałam namiary do fizjoterapeuty uroginegologicznego. Wizyta w ramach programu w którym współpracują. Więc opieka nad kobietami po porodzie naprawdę się poprawiła.
@edytauc6508
@edytauc6508 2 жыл бұрын
Ja mam brzuch, mniej wiecej taki jak widac na miniaturce filmiku, mniej obwisly i troszke mniejszy. Czy da sie cos z tym zrobic ? Mam na mysli cwiczenia czy jedynie plastyka brzucha ? Brzuch jest bardziej miekki niz prze porodem, synek juz ma 4 lata i wstydze sie swojego brzucha. Pozdrawiam.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Jeśli brzuch nie wrócił do formy po 4 latach, warto to skonsultować. W pierwszej kolejności z fizjoterapeutą (może np. po ciąży pojawił się rozstęp mięśni brzucha). Jeśli on nie stwierdzi nic niepokojącego, wtedy warto ustalić plan ćwiczeń wzmacniających brzuch. Dodatkowo pomóc może spotkanie z dietetykiem.
@sweetchomik
@sweetchomik Жыл бұрын
Mój nawis znikł po 10 latach
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Za sprawą czego się tak stało?
@asiapalczek2355
@asiapalczek2355 5 ай бұрын
Jak pozbyć się takiego brzucha jak na miniaturce? Po drugiej ciąży został taki okropny smętny zwis skóry w dodatku wygląda jak celulitis w strukturze i jest tam pełno rozstępów... Przez to mam problem z doborem ubrań majtki się rolują, spodnie to samo a koszulki podjeżdżają 🤦
@MariaLepucka
@MariaLepucka 5 ай бұрын
W pierwszej kolejności warto odwiedzić fizjoterapeutkę uroginekologiczną, aby ocenić czy nie doszło do rozstępu mięśni brzucha. Warto też zadbać o dietę, aktywność fizyczną i kondycję skóry (odpowiednie nawilżenie). Jeśli rozstępy nie stana się wystarczajaco mało widoczne, można siegnąć np po zabiegi laserowe czy inne z zakresu medycyny estetycznej.
@michalinkazofia
@michalinkazofia Жыл бұрын
Wiele aktywnych zawodowo osób, a aktorki pracują ciałem, ma potrzebę pokazać, że ta naturalna przerwa nie jest wcale taka duża w ich CV i że szybciej będą mogły znów zarabiać na swoje utrzymanie. Chęć utrzymania rodziny i zarobienia pieniędzy nie powinna dziwić.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Życie to sztuka wyborów. Czasem warto zastanowić się jakie mamy priorytety.
@michalinkazofia
@michalinkazofia Жыл бұрын
Jakkolwiek to nie zabrzmi, to utrzymanie rodziny może być tym priorytetem. Nie widzimy, jaka walka odbywała się w głowie tych osób. Gdybym miała taką pracę, w której 2 tygodnie po porodzie musiałabym udowodnić, że za miesiąc będę gotowa pracować, to na pewno bym przeżywała trudny czas. Wiele kobiet na działalności rozkręcając firmę nie może sobie pozwolić na dzieci, bo niepracowanie oznacza brak dochodu. Wiadomo - płaci się składki, ale wypłata jest znacząco niższa na macierzyńskim. Mam dużo empatii dla takich osób.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
@@michalinkazofia jeśli priorytetem w danej chwili z różnych względów jest praca i zmusza ona do rozłąki z dzieckiem, to znaczy, że zdecydowanie nie jest to czas na macierzyństwo. Dziecko to odpowiedzialność, czas i przywiązanie. Nie będzie drugiej szansy, aby się nim zająć, drugi raz dziecko nie będzie już noworodkiem, niemowlęciem przeżywającym ciągłą potrzebę bliskości (pierwsze 3 miesiące nazywane są IV trymestrem ciąży- nie bez powodu). Wiele kobiet nie może sobie pozwolić na posiadanie dzieci w tym kraju, to jest przykre. Ale znacznie gorzej jeśli te kobiety mimo wszystko mają dzieci.
@michalinkazofia
@michalinkazofia Жыл бұрын
@@MariaLepucka Wydaje mi się, że siedząc z mamami jesteśmy w jakiejś bańce. Wiele ludzi jednak poza rodziną ma karierę, która aby utrzymać tę rodzinę wymaga pewnej iluzji ciągłości. Moim zdaniem można pozwolić sobie na work-life balance i ciągle być na bieżąco z pracą mimo, że przy piersi jest noworodek. Nowe prawo, przepisy czy trendy rozwoju branży nie czekają na to aż odchowamy maluszka. Oczywiście, potrzebę bliskości trzeba chronić, nie ma co do tego wątpliwości, ale macierzyństwo to nie jest urlop od dorosłego życia. Tak samo jak praca nie zwalnia nas od dbania o siebie, o zdrowie, o redukcję stresu. Te rzeczy mogą istnieć równolegle i moim zdaniem się nie wykluczają nawzajem.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
@@michalinkazofia oczywiście, trendy w rozwoju branży nie będą czekać aż odchowamy dziecko. Ale to działa też w drugą stronę - dziecko także nie poczeka, czas się nie cofnie, a to, co przegapisz, stracisz bezpowrotnie. Priorytet pracy bardzo często wcale nie dotyczy osób, które maja problemy finansowe i nie mogą sobie pozwolić na chwilę wytchnienia i towarzyszenia najbliższemu człowiekowi w najważniejszych etapach jego rozwoju.
7 przykrych dolegliwości w połogu o których mało się mówi
14:42
Jak rozluźnić BLIZNĘ po cesarskim cięciu? - WSZYSTKO co musisz wiedzieć!
39:46
Krzysztof Szarski D.O. - Osteopata
Рет қаралды 44 М.
5 BŁĘDÓW PO CC  | MOJE BŁĘDY
11:54
Kobiecość w formie
Рет қаралды 78 М.
6 błędów po cięciu cesarskim - film ostrzegawczy ⚠️
14:33
Maria Lepucka
Рет қаралды 57 М.
TORBA DO SZPITALA. Jak położna pakuje się do swojego porodu.
31:38
RODZIMY RAZEM PL
Рет қаралды 17 М.
Dlaczego dziś kobiety "nie potrafią" karmić piersią❓🤔
17:53
Połóg po porodzie AKADEMIA MŁODEJ MAMY
16:51
KATAREK - aspirator kataru do odkurzacza
Рет қаралды 5 М.