Świetna robota, jestem pod wrażeniem dokładności, pozdrawiam :)
@StanisławGrześkiewicz Жыл бұрын
to polano ! Polana jeast w lesie :) Fajny materiak!
@pawetrzaskowski81152 жыл бұрын
Pamiętaj że każdy rodzaj drewna. Wzięte kg niezależnie jakiego gatunku ma ta samą energię.
@GrzechUG2 жыл бұрын
Wychodzi na to że za pomocą termostatu pokojowego masz dużo dłuższy czas wychłodzenia bufora. Muszę wkoncu podłączyć ten termostat tylko jak narazie niewiem jak się za to zabrać. Rozcinać kabel od pompki tak jak to pokazałeś w jednym z filmów czy mogę podłączyć się do kabla pompki przy jej sterowniku. Dodam że posiadam sterownik ST 27i.
@jaktorobie2 жыл бұрын
Podobnie zrobiłem ale wpiołem się przed wtyczka więc cały sterownik się załacza
@grzegorzslowianin14712 жыл бұрын
Potrzebuje tani sterownik do tego pieca tylko do pieca że wlancza się prz 85 i wylancza np na 80 bez alarmów bo teraz ręcznie,większość ma ustawienia do 70.
@jaktorobie2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/sGPHoaGEm8Z3nqs ja używam tego
@grzegorzslowianin14712 жыл бұрын
@@jaktorobie Dzięki to je ono.wykorzystal bym tylko do pompy obiegowej piec bufor i miarkownik.mam MPM18.
@grzegorzslowianin14712 жыл бұрын
Witam mój MPM18 kw ciężko mu idzie zagrzać bufor do połowy gdy idzie w tym czasie na CO bufor m 1000l i pewnie w piecu i instalacji jakieś 200l wychodzi teraz mróz -10. Dwa, trzy podkładania do pieca na dobę.Duze znaczenie ma czym palimy,jakim drzewem. Zazdroszczę że ładujesz bufor jednym załadowaniem.
@matwer4450 Жыл бұрын
Też mam MPM 18kw i bufor 800l. Podłogówkę włączam dopiero jak powrót bufora ma ok 50st., Wcześniej widziałem, że piec się męczył ze zbyt chłodną wodą i często wyłączał pompkę obiegową. Mi w ten sposób piec zużywa 1,5 wsadu a temperaturę w domu z 20 do 22 st. Poza tym zostaje jeszcze ciepło w buforze.
@gosc48682 жыл бұрын
Witam czy sezon grzewczy można opalać wyłącznie sosna ? Jeśli tak to do jakiej temperatury minusowej będzie to efektywne?
@jaktorobie2 жыл бұрын
Rok temu tylko sosną paliłem i bez problemu bufor nagrzewała
@wojtekf72202 жыл бұрын
Czy drewno o długości 50 cm mieści się przy załadunku z góry ?
@rajmundb6852 Жыл бұрын
Nawet 70cm może mieć kłoda! Trochę dłużej się spala ale da rady!
@rafaolejniczak62132 жыл бұрын
Hej chciałbym zaplanować rozmieszczenie urządzeń w kotłowni. Proszę podpowiedz mi jaki bufor do domku 114 m2, 4osobowej rodziny 2+2. Zdecydowałem się na kocioł zgazowujący ok 14 kw jednak nie wiem kompletnie jaki bufor i jaki bojler do cwu. Powiedz proszę jakie dokładnie modele ty masz użyte.
@jaktorobie2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/q6Wzg5yfbdF1g6M ten film może pomoże
@rafaolejniczak62132 жыл бұрын
@@jaktorobie pamiętasz dokładny model Twojego bufora?
@jaktorobie2 жыл бұрын
zbiornik-buforowy.eu/lsx-0700-d650-0v.php to jest mój
@jaktorobie2 жыл бұрын
Ale lepsze są jak mają dwie pary przyłaczy np Austria Psm
@rafaolejniczak62132 жыл бұрын
@@jaktorobie dzieki za odp
@abes52222 жыл бұрын
A podłogówka jest non stop włączona czy włączacie ją, jak jesteście w domu?
@jaktorobie2 жыл бұрын
Uruchamia się jak spadnie temp poniżej zadanej w sterowniku
@radeks26782 жыл бұрын
Jaką pompę obiegową pan posiada jaki model i moc do podlogowki a jaka do cwu?
@jaktorobie2 жыл бұрын
Ibo beta 2 25-60 i rohtembach 25-40 rozstaw 180
@andrzejsowa25510 ай бұрын
A co jak nałozysz drewna a juz wczesniej miaies rozpzlony i nagle zabraknie prady czy grawitacja idzie do bufora i co jak bufore osiagnie kolo 100 st czy iest zawor bezpieczenstwa
@jaktorobie10 ай бұрын
Zabraknie prądu i klapa powierza pierwotnego się zamyka i dochodzi do wygaszenia kotła
@jaktorobie10 ай бұрын
Tak samo jest gdy kocioł osiągnie temp zadaną
@jozefswierczek6709 Жыл бұрын
Witam! Mam MPM DS 14 pierwszy sezon grzewczy , mam do Pana pytanie odnośnie przesłony dyszy spalania - nie upaliło ją? Moja rozsypała się , cała końcówka zagięta w kierunku zawirowywacza.Myśle że trochę słabo odporna tą blacha na ogień. Pozdrawiam!
@jaktorobie Жыл бұрын
U mnie też zgniła po roku i założyłem drugą
@pigeon85372 жыл бұрын
Na ile masz ustawioną przesłonę przy palnik i za klapką w drzwiach?
@jaktorobie2 жыл бұрын
Przesłane mam na max otwartą a klapką reguluje moc.
@pigeon85372 жыл бұрын
@@jaktorobie jedna i druga masz otwarta całkowicie? A powietrze wtórne też.
@jaktorobie2 жыл бұрын
@@pigeon8537 prędzej miałem teraz jedno jest przymknięte i testuje
@antiwino2 жыл бұрын
@@pigeon8537 zależy jaki opał , na jodle u mnie najlepiej chodzi jak mam przymknięte obydwie klapki od PW tak na o,5 cm przysłonę na palniku opuściłem na 5 cm, mam włożony jeden zawirowywacz. I jeszcze nie domykam całkiem klapki od krótkiego obiegu, tak nie cały centymetr na rączce bo inaczej zaczyna zdychać bo mam niski komin. Ważne też jest ułożenie drewna na ruszcie zwłaszcza na samym dole
@lukaszlesniak2 жыл бұрын
Witam i szacunek za eksperymenty. Próbowałeś może sprawdzić wyliczenia ilości energii przez porównanie wzajemnych wyników? Głównie chodzi mi już o to ile pobrała podłogówka. Chyba jednym z pewniejszych pomiarów które masz to ile kwh udało się już na samym buforze zmagazynować z temperatury i ilości wody, po pełnym naładowaniu bufora łączne kwh oddane na podłogówkę przez pracę pompki a to ile kwh było w buforze lub nawet policzyć z tego ile temperatura spadła w buforze. Pytam dlatego że jakoś nie jestem przekonany co do brania przepływu z samej tabeli pompy bo i jak zrozumiałem z filmu też podłogówka ma sekcje które się odstawiają, biorę pod uwagę to że na eco pompka się dostosowuje ale jednak przepływy są mocno uzależnione od oporów. Nie myślałeś o tym aby zrobić sobie łatwiej przez założenie ciepłomierza? I to nawet jeden by wystarczył aby dokładnie zmierzyć ilość kwh załadowanych do bufora, już to ile pójdzie na dom nie będzie tak krytyczne a nawet porównanie strategii oddawania ciepła można zrobić przez kwh potrzebne do uzupełnienia z dnia poprzedniego.
@jaktorobie2 жыл бұрын
Tak myslałem nad ciepłomierzem. Ale zainstaluje go dopiero jak będę ingerować w instalację. A z przepłwem pompy wychodzi bardzo wiarygodny wynik ale jak dokładny to tego niewiem. Dlatego informuję że to są tylko poglądowe wyniki a nie laboratoryjne
@pablok4782 жыл бұрын
Witam. Czy da się wykonać bufor wraz z kotlem w instalacji otwartej a grzejniki I podlogowka w zamkniętej? Pozdrawiam
@jaktorobie2 жыл бұрын
Tak
@jaktorobie2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/rYClfoelq9x5qtE tu link do schematu
@pablok4782 жыл бұрын
@@jaktorobie jeszcze jedna pytanie. Teraz mam odzielony obieg kotłowy od instalacji wymiennikiem płytowym. Myślę żeby zasilenie dać prosto kotła do bufora a z bufora do wymiennika. I za wymiennikiem dalej instalacja będzie pobierać sama na grzejniki I podlogowke. Czy to ma sens i będzie działać? Dzwoniłem do paru hydraulików i nikt nic nie chce doradzić
@jaktorobie2 жыл бұрын
@@pablok478 można ale na każdym wymienniku są straty
@jozefswierczek6709 Жыл бұрын
Zapytam Pana jeszcze odnośnie tej przesłony. Skladał Pan reklamację do producenta w ramach gwarancji, czy we własnym zakresie Pan ją wykonał? Pozdrawiam!
@Pawelb5913Mr2 жыл бұрын
Mam 2 pytania. 1.Czy w takim piecu można palić zrębką - zmielonymi gałęziami itp. 2. Czy w tym piecu można palić np deskami z gwoździami /wkrętami - drewno rozbiórkowe.?
@jaktorobie2 жыл бұрын
2x tak
@jaktorobie2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/rKrOkIunqLFqZpI w tym filmie pale pociętymi gałęziami
@lukki9314 Жыл бұрын
@@jaktorobie a jakby się sprawdzał opał typu pocięte uszkodzone palety ?
@rajmundb6852 Жыл бұрын
@@lukki9314 nie ma znaczenia! Mpm przyjmuje wszystko! Nawet miał! - spala kompletnie bez dymnie! Sąsiedzi myślą że nie ma ognia w piecu😁
@rafaolejniczak62132 жыл бұрын
Nie rozumiem trochę zagadnienia jeżeli w układzie zamkniętym bufor na dole osiągnie temperaturę ponad 40 stopni to z jakiego źródła mieszana jest odpowiednia woda na na podłogówkę?
@jaktorobie2 жыл бұрын
Z powrotu podłogowki
@rafaolejniczak62132 жыл бұрын
@@jaktorobie dziękuje za informację powoli zaczynam rozumieć zasady działania tego wszystkiego :) dopiero za 2 lata mam zamiar dokończyć dom do zamieszkania ale już od nowego roku zaczynam zbierać i suszyc drewno :)
@pawelszuba8172 жыл бұрын
A co słuchać w popielniku.Pytam ponieważ w moim MPM-ie pojawia się smoła ,która scieka z paleniska.
@jaktorobie2 жыл бұрын
Miałem nagrać jak wygląda popiół ale się zamotałem i zapomniałem. Ogólnie to niema problemu smoła się ładnie wypala
@NiterXGame2 жыл бұрын
Lepiej doradźcie czemu więcej niz 65 stopni z tego pieca nie moge wyciagnac jak mam puszczone ogrzewanie na dom z bufora >?
@jaktorobie2 жыл бұрын
@@NiterXGame ustaw pompę by załączała się od 70 stopni.
@NiterXGame2 жыл бұрын
@@jaktorobie Miałem na 65 zmienilem na 70 jeszcze jakies ustawienia ? co z moca wiatraka i wysokoscia klapki ? a moze te wloty na dole pieca trzeba jakos ustawic specjalnie ?
@jaktorobie2 жыл бұрын
@@NiterXGame dobrze i teraz cały bufor musi nagrać się do 70 i dopiero potem temp będzie rosnąć
@Mikikikii2 жыл бұрын
Drewno podrożało dla tego aby pompa ciepła wyszła na ta najtańszą opcję grzania. Węgiel tez cena z niczego kiedy 1 tona warta jest 300 zł a nie 3 tys
@ooasys2 жыл бұрын
Bez urazy, ale twój kocioł nie jest prawdziwym kotłem zgazowującym opał. Owszem, posiada pewne cechy takiego kotła ale w rzeczywistości jest to typowy kociołek dolnego spalania. Analizując jego konstrukcję można się pokusić o stwierdzenie, że przez pewien nieznaczny czas procesu dochodzi do tzw. pirolizy czy jak kto woli suchej destylacji wsadu. Bardzo bym chciał, żeby ten porządny kociołek w atrakcyjnej cenie był tym czym nie jest, a jak trochę na wyrost reklamuje go producent. Pozdrawiam.