Też dam przykład z życia :) Jestem po liceum humanistycznym - zawsze miałam zajawkę na rysowanie, malowanie, fotografię. Obsługi programów typu Photoshop uczyłam się już w gimnazjum - totalnie na czuja. Na maturze rozszerzona matma, bo jednak zaczęło ciągnąć w bardziej w techniczne przedmioty. Studia - informatyka (!!!). Przed studiami jeszcze praca w drukarni, gdzie złapałam totalną chcicę na projektowanie pod druk, naukę programów itd. I jak wiadomo na informatyce samo programowanie i założenie, że wszyscy muszą robić to samo. W trakcie pierwszego roku stwierdziłam, że "halo, trzeba znaleźć jakąś działkę w tych studiach dla siebie" - i tak zaczęło się robienie projektów stron, aplikacji, kodowanie, współpraca z ludźmi przy studenckich projektach itd. - czy studia mi pomogły i były mi potrzebne? TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAK. Bo mam bardzo szerokie pole myślenia jeśli projektuję www - wiem, co można, czego nie można, co jest dobrym rozwiązaniem, co nie. Wiem, jakie są frameworki, umiem szukać informacji i nie mam problemu z dogadaniem się z developerami. Dodatkowo, to co, sobie zaprojektuję, mogę sobie zakodować - więc bajka :). Więc na pytanie czy studia są potrzebne zawsze odpowiadam: "Tak, jeśli umiesz je dobrze wykorzystać". Pozdrawiam :)
@arko1287 жыл бұрын
Za bardzo fotoszopujesz te zdjęcia na fejsie
@katjas25067 жыл бұрын
za bardzo mnie to nie rusza :P
@byZebza7 жыл бұрын
Więc na pytanie czy studia są potrzebne zawsze odpowiadam: "Tak, jeśli umiesz je dobrze wykorzystać". - sto razy tak :)
@TNTMatiStudio4 жыл бұрын
Można gdzieś z Panią na priv się skontaktować?
@bookanka38067 жыл бұрын
Masz taką fajną łatwość mówienia, a jak miło się ciebie słucha. Uwielbiam Twój kanał :).
@bookanka38067 жыл бұрын
P.S. Ja byłam na informatyce Inżynier multimediów ;)
@byZebza7 жыл бұрын
dzięki :)! ?
@paweonorin29787 жыл бұрын
dzięki za listę pytań z odnośnikami do czasu
@kingak81587 жыл бұрын
Oj jak szybko kliknęłam w powiadomienie;) Dzięki za ten filmik!
@rafales15256 жыл бұрын
Ale fajny vlog- super się Ciebie słucha ;)
@ms.vavrovski5 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o wybór studiów, to mogę powiedzieć jedną rzecz z własnego doświadczenia: zależy jakie ASP. Aktualnie studiuję projektowanie graficzne na ASP w Katowicach i na dobrą sprawę "bardzo artystycznie" jest wyłącznie na pierwszym roku. Od drugiego roku wybiera się wyłącznie jeden przedmiot artystyczny - malarstwo lub rysunek/plakat, ale jest wiele różnych pracowni do wyboru u różnych profesorów. Oprócz tego z manualnych przedmiotów pozostaje grafika warsztatowa. W przypadku Katowic problem (albo duża zaleta, jak kto woli) pojawia się bardziej na przestrzeni bardzo rozbudowanego programu multimedialnego, tzn praca z filmem, animacją, technikami przetwarzania obrazu ruchomego, nauka projektowania gier (programy przykładowo Cinema 4D, Unreal). Są to studia bardzo rozległe tematycznie, wymagające ogromu pracy i czasu. Ale! Dają świetne narzędzia, które żaden kurs tego nie zapewni. Czy są konieczne? Absolutnie nie. Jeśli nie interesuje kogoś 80% przedmiotów, to o wiele lepiej zapisać się na kurs w konkretniej dziedzinie i rozwijać się na własną rękę niż tracić kupę czasu i sił. Sama mam za sobą milion rozterek, perypetii, dziekankę, staże, pracę na etat i ostatecznie... powrót na studia i praca na freelance, często po nocach :D Każdy musi tutaj zrobić mega dogłębną analizę uczelni i kursów, bo zła decyzja = strata czasu.
@marcelapasiut81854 жыл бұрын
Bardzo przydatna opinia :D Mam zamiar wybrać się właśnie tam. Póki co jestem w drugiej liceum i przerabiam wszystkie podstawy rysunku aby jak najlepiej zdać egzamin wstępny :) Zastanawiam się tylko jeszcze czy na pewno ten kierunek. I jeśli mogę spytać, jakie są mniejwięcej wydatki na materiały na tym kierunku?
@jpol82823 жыл бұрын
Hej! Jest jakaś możliwość kontaktu z Tobą? Mam kilka pytań dotyczących właśnie tego kierunku ;)
@grynszpanful7 жыл бұрын
polecam instytut grafiki na SWPS we WRO :)
@UniwersytetSWPS7 жыл бұрын
My też się polecamy! :)
@pulllak5 жыл бұрын
Szkoda tylko, że czesne gigantyczne...
@auleonn6 жыл бұрын
super @--}--}------
@LoganPL1005 жыл бұрын
jestem po grafice komputerowej i mogę powiedzieć kilka słów. Studia nie zagwarantują pracy, właściwie z mojej grupy to tylko osoby, które pracowały przed studiami w branży lub dorwały coś w trakcie to obecnie pracują w tej dziedzinie. Świetnym przykładem jest kolega, który zapisał się na te studia chyba z nudów bo już miał stałą dobrą pracę i radził sobie lepiej sam niż my wszyscy razem wzięci... później zrezygnował bo nie chciało mu się tego ciągnąć. Przedmiotów typu matematyka, fizyka nie było, ale miałem filozofie - to jest zło!!! zaliczyłem za 7 razem! słysząc - masz pan 3 i nie chcę więcej pana widzieć. Miałem też zajęcia z rysunku (jeśli ktoś nie potrafi w ogóle rysować to nie ma co liczyć że te zajęcia pomogą), miałem programowanie na ostatnim roku (tworzenie stron, ale to luzik bo tym się zajmuję i wiedzą przewyższałem nauczyciela), miałem fotografię (fajne zajęcia, bardzo pomogły i zachęciły do fotografii). Gdyby podsumować zdobytą wiedzę i kwotę wyłożoną na studia to znacznie bardziej opłaca się kupić jakieś kursy i samodzielnie się uczyć. Jeżeli też nie macie jakiegoś takiego "drygu" do grafiki i designu to studia raczej nie sprawią że to się zmieni. Wracając do pracy po studiach, to może wszystko zależeć od miasta. Obecna sytuacja na południowym wschodzie Polski to zapotrzebowanie na specjalistów i brak ofert dla juniorów więc... jest cholernie ciężko zacząć delikatnie mówiąc.
@monika37277 жыл бұрын
Ja tylko dodam dla sprostowania, że np. na Projektowaniu graficznym na ASP w Katowicach nie ma przedmiotów takich jak malarstwo czy rysunek (jak już to rysunek użytkowy / ilustracja), bo to wydział projektowy, a nie artystyczny.
@marcelapasiut81854 жыл бұрын
Jakie wrażenia na tym kierunku? Pytam, bo dość ciężko znaleść jakieś konkretne opinie o tym kierunku w Katowicach :/ A myślę nad wybraniem się właśnie tam na studia
@jpol82823 жыл бұрын
Hej, czy jest możliwość kontaktu z Tobą? Mam kilka pytań dotyczących tego kierunku
@kin52386 жыл бұрын
Co sądzicie o Collegium Da Vinci w Poznaniu ?
@Kidoxx5 жыл бұрын
Miło że ktoś ci odpowiedział po całym roku °-°
@Paulina37387 жыл бұрын
Świetny filmik kochana! :) Ja bym chętnie posłuchała albo poczytała o TALENCIE. Jakie on ma znaczneie w tym zawodzie, czy osoby ze śrendnimi umiejętnościami maja szanse, ucząc sie i ćwicząc itp. Wiem, ze poruszałas ten temat, ale na osobny filmik mysle, ze byłby świetny ! Wiele osób hamuje sie i traci motywacje myślą, ze graficy to osoby z wielkim talentem do malowania itp :) Pozdrawiam Paulina N i dziękuje za odp na fejsie :)
@Paulina37387 жыл бұрын
oraz czy coś wiadomo, czy podczas studiowania warto zaczynac szukać zlecen i czy jest szansa dostania sie podczas studiow dziennych na praktyki/staze. Jak firmy na to patrza itp
@byZebza7 жыл бұрын
Dzięki, temat talentu na pewno poruszę, ale ciągle wpada coś co ma większy priorytet :P na następny tydzień już mam zarys materiału, więc może na za dwa tygodnie się uda :) Co do pracy na studiach - uważam, że to absolutnie koniecznie :) nie ma sensu czekać 3 czy 5 lat ze zleceniami, praktyki i tak masz obowiązkowe, więc siłą rzeczy trzeba je zrobić. Studiując i pracując (nawet w małym zakresie) tylko robisz sobie przysługę - kończąc studia miałam praktycznie doświadczenie zawodowe mid-level grafika, co czyniło mnie bardzo konkurencyjną na tle koleżanek i kolegów ze studiów, którzy dopiero szli na pierwsze staże. A firmy chętnie zatrudniają studentów (bo studentom, no cóż, płacą mniej), więc trzeba też to wykorzystać :P
@Paulina37387 жыл бұрын
Wiesz moze czy na dziennych tez chętnie firmy zatrudniaja studentów ?
@byZebza7 жыл бұрын
u mnie na roku były osoby, które pracowały równocześnie studiując - też jestem tego przykładem, więc jest taka możliwość :) czasami po prostu zatrudniają na pół etatu lub zdalnie i wykonujesz projekty sobie wieczorem, czasem wpadając do firmy. są też wakacyjne staże dla studentów itp :)
@Paulina37387 жыл бұрын
Dziekuje za szybką odpowiedź :)
@dzemor4u7 жыл бұрын
love Zebza
@annamaja64546 жыл бұрын
Dzieki za przydatne info :) PS Bardzo jestes podobna do aktorki ktora grala Mihrimah (Wspaniale stulecie)
@katarzynaplaskowska98914 жыл бұрын
PJATK w Gdańsku ma w ofercie studia podyplomowe Projektowanie graficzne. Co o nich myślisz? Będę wdzięczna za odpowiedź :))
@byZebza4 жыл бұрын
Hej, nie mam opinii - nie śledzę na bieżąco uczelni, ale warto podpytać obecnych studentów. Na bank mają jakąś grupę na fejsbuku ;)!
@adriannazdziarska89137 жыл бұрын
Nie wiem czy tylko ja mam taki problem ze znalezieniem w internecie odpowiedzi na to pytanie, ale co trzeba zdać na maturze by dostać się na grafikę na ASP itp.? Jakie przedmioty są dodatkowo punktowane, jakie warto mieć rozszerzenia pozdawane, jakie są progi itd. Ktoś wie?
@byZebza7 жыл бұрын
Se Szatan heja - jeżeli na stronie wydziału w dziale rekrutacja nie ma nic o maturze to oznacza tyle, że nie jest brana pod uwagę - tzn musi być zdana ;) studia artystyczne rekrutują na podstawie teczki prac lub egzaminów i ewentualnie rozmowy kwalifikacyjnej - nikogo nie interesuje czy zdal ktos matme na 50 czy 80 procent :)
@adriannazdziarska89137 жыл бұрын
by Zebza dzięki wielkie 😘
@paulinawegrzyn54954 жыл бұрын
Czy na PJATK ciężko się dostać? Potrzebuję lustrzanki na studia graficzne na PJATK? Czy były tam bardziej ścisłe przedmioty czy to uczelnia bardziej artystyczna? :)
@byZebza4 жыл бұрын
Cześć! Studiowałam na PJATK lata temu i na pewno sporo się zmieniło. Dlatego najlepiej zadać to pytanie na jakiejś fejsbukowej grupie studenckiej, dzięki temu będziesz mieć informacje z pierwszej ręki. Kiedy ja studiowałam, dość łatwo było się dostać. Lustrzankę można było wypożyczyć z pracowni foto (choć większość osób miała swoje aparaty), a zajęcia były zdecydowanie artystyczne, z dodatkiem bardziej technicznych :)
@paulinaszwed9637 жыл бұрын
Witam ! Czy Pani mogłaby dodać z napisami bo Jestem Głucha? Chociaż trochę. Chciałam studiować grafikę Pozdrawiam
@byZebza7 жыл бұрын
Oczywiście! Mam to nawet w planach :)! Postaram się zatem spiąć z tematem i dam znać jak pojawi się transkrypcja - na blogu również opisuję zazwyczaj tematy z video (jest link w opisie filmiku) w razie gdyby ktoś jednak wolał czytać niż słuchać :)
@byZebza7 жыл бұрын
Hej! Dodałam napisy do tego filmiku :)
@arko1287 жыл бұрын
A czy nie lepszym rozwiązaniem od studiów zaocznych są studia dzienne, ale w trybie indywidualnym? (czyli teoretycznie trzeba przyjść przynajmniej raz w miesiącu na dane zajęcia)
@byZebza7 жыл бұрын
myślę, że sporo się wtedy traci - spora część zajęć jest warsztatowa, często w grupach lub opierająca się na konsultacjach - konsultujesz swoje projekty, ale również jesteś przy konsultacji prac innych osób z grupy - to jest duża dawka wiedzy zawsze : ) zajęcia z rysunku, malarstwa to praca w pracowni, gdzie wykładowcy krążą między sztalugami i komentują Twoje prace w trakcie pracy nad nimi dla mnie taka opcja to była by strata kasy i czasu ;)
@arko1287 жыл бұрын
Ale za dzienne nie musisz płacić o ile nie są to prywatne studia
@byZebza7 жыл бұрын
ale masz koszty w postaci materiałów, softu choćby - więc nawet na publicznej uczelni musisz się liczyć z wydanym hajsem pytanie czy przy trybie indywidualnym masz wtedy wszystkie, wszystkie zajęcia z programu? szczerze mówiąc nie interesowałam się tym, więc nie wiem jak to dokładnie wygląda :) i czy zawsze taki tryb jest możliwy?
@arko1287 жыл бұрын
Na zaocznych tak samo są koszty w postaci materiałów, chociaż moze mniej, jesli jest mniej zajęć, no i soft, chpociaż nie oszukujmy sie i tak, kazdy jedzie na piratach o ile nie dorwał jakiejś dodatkowej pracy. U mnie na licencjacie było tak, że tych na indywidualnym toku obowiązywał ten sam program, jedyna róznica w porownaniu do reszty była taka, że praktycznie nie patrzyli na obecnoci(toretycznie trzeba było przyjść przynajmniej raz w miesiącu na zajęcia z każdego przedmiotu), a chodzisz jak ci sie podoba. Jednak prace i tak te same trzeba oddać, a na takie malarstwo, czy grafike warsztatową tak czy siak pasuje chodzić, no chyba, że ktoś ma u siebie warunki u siebie w domu do malowania, czy warsztatowania
@byZebza7 жыл бұрын
ciekawe, miałam trochę inne wyobrażenie o takim trybie w takim razie :) myślę, że sama bym się na taki nie zdecydowała, ale wychodzi na to, że to ciekawa alternatywa. Pytanie jak bardzo trzeba kombinować żeby zakwalifikowali Cię na tryb indywidualny?
@Vio18606 жыл бұрын
Witam mam pytanie czy jak skończę technikum informatyczne to będzie mi łatwiej znaleść prace jako grafik czy równie dobrze mogę iść do technikum górniczego i będę w tej samej sytułacji?
@byZebza6 жыл бұрын
Żadna ze szkół niestety nie da gwarancji łatwości znalezienia pracy w zawodzie.
@Ola-bq6qw4 жыл бұрын
Co zdawać na maturze, by dostać się na takie studia?
@byZebza4 жыл бұрын
Z reguły nie ma konkretnych wymaganych przedmiotów - może się okazać, że wymaga się teczki prac, rozmowy kwalifikacyjnej bądź egzaminów (lub kilku egzaminów). Warto jednak sprawdzić na stronie wybranej uczelni - zawsze umieszczają niezbędne informacje dla kandydatów :)
@Ola-bq6qw4 жыл бұрын
Wielkie dzięki za odpowiedź:)
@kharie20874 жыл бұрын
to gdzie powinnam iść po szkole podstawowej jak chcę być grafikiem ?
@byZebza4 жыл бұрын
Właściwie do jakiej chcesz :) Możesz spokojnie skończyć liceum zwykłe, kierunkowe plastyczne, czy technikum - dobierz sobie profil do tego, co Ci się podoba :)
@fluffymarshmallows7 жыл бұрын
Czy ktoś mógłby napisać coś o grafice na WIT w Warszawie? Godna polecenia?
@byZebza7 жыл бұрын
słyszę coraz więcej pozytywnych opinii :) nawet u nas w fejsowej grupie kilka osób polecało :)
@aniaprosciak42587 жыл бұрын
Czy grafika jest mocno powiązana z fotografią?
@byZebza7 жыл бұрын
Ania Prościak zależy w jakim kontekście i w jakiej specjalizacji :) projektanci graficzni często pracują ze zdjęciami w kreacjach, dobierają je lub zlecają sesje - czasami sami robią zdjęcia :) umiejetność kadrowania itd bardzo sie w tej pracy przydaje No i sa retuszerzy, którzy pracują wyłącznie na fotografii :D
@nnanakinoa32127 жыл бұрын
to nie był pojazd :D chodziło mi tak ogólnie, wytłumaczyłam w odpowiedzi w grupie ;)
@byZebza7 жыл бұрын
nnana kinoa Hyhy wieeem, zgrywam się ;D niemniej jednak było to jedno z najciekawszych pytań jakie ktos kiedys mi zadał jesli chodzi o studia graficzne! :D
@nnanakinoa32127 жыл бұрын
:D dzięki za odpowiedź :)
@ana53646 жыл бұрын
zawał przy tym głośniku, pozdro dla wszystkich w słuchawkach :>
@Jonam5 жыл бұрын
XD Nie potrzeba studiów bo pytają czy ogarniasz b.dobrze jakiś zasób programów używanych w firmie czy miejscu gdzie się chce pracować
@mahrcheen79667 жыл бұрын
Boszszsz Miałem niestety nieprzyjemność pracować Z paroma ludzikami po ASP i przeważnie byli nade mną w hierarchii firmy - co za ból - Przykładowa akcja - renderuje animacje maszyny co ma większą pojemność od innych i chcemy te pojemność zaznaczyć na filmie. No to pytam Zaznaczamy na zielono bo zielony się pozytywnie kojarzy czy na czerwono bo czerwony rzuca się w oczy. 3 miesiące mojej samodzielnej roboty był spokój i musiałem niestety o to zapytać A ona mi - Zróbmy niebiesko. Nieważne, że ocean i niebo wokół. Ludzie nie idźcie na ASP bo duża większość z was będzie wkurzająca dla współpracowników. Wszystkim, sposobem bycia, mówienia, poczuciem własnej wyższości a przede wszystkim zwykłą ludzką codzienną wiedzą i rozsądkiem. ASP odrywa od rzeczywistości. Potem sie odpowiada na pytania jak Komorowski na wywiadach.
@oliwierpalczewski53696 жыл бұрын
Ja mam 12 lat i jestem grafikiem komputerowym
@wiktoriaweb786 жыл бұрын
A to spoko
@pancebulka77704 жыл бұрын
Ja bym normalnie studiował a w weekendy pracował
@Dariusz_K445 жыл бұрын
Studia są potrzebne: poznajecie ludzi, środowisko, nawiązujecie znajomości! Poznajecie inny punkt widzenia który zmienia wasz punkt widzenia. Zarobienie w pracy zajmuje wam cały czas i nie macie już czasu na poszukiwanie własnej drogi. Zarobieni w jakimś projekcie nie macie czasu żeby zobaczyć że w tym czasie świat jest już inny.