Cápatámadás a Balatonban? Az MI különös világa. Rab Árpád, Tilesch György, Inforádió, Aréna

  Рет қаралды 68,627

InfoRádió - Infostart

InfoRádió - Infostart

9 ай бұрын

Cápatámadás a Balatonban? A mesterséges intelligencia különös világa. Mire jó és mire nem a mesterséges intelligencia (MI)?
Lesz-e még rádióműsor élő szereplőkkel egy év múlva is? Hol történt korszakváltás a mesterséges intelligencia (MI, angolul AI) láthatóvá válásában? Hol került vissza az ember a generatív mesterséges intelligencia alkotási folyamatába? Mi volt az ősbűn a mesterséges intelligencia fejlesztésének megkezdésekor? Mi a különbség a mesterséges és a kiterjesztett intelligencia között? Milyen komponensei vannak az emberi intelligenciának? Mi az, amit most már jobban végeznek a számítógépek, és mi az, amiben még butábbak? Miért kétélű kard az MI az emberiség kezében?
Hogyan jelenik meg a hétköznapi életünkben a mesterséges intelligencia? Mi a különbség a programozás és a betanítás között? Hogyan tudjuk tanítani és hogyan tudjuk kontrollálni a rendszert? Mi az a laboripari segédmunkás? Hogyan készül a termék, amit a felhasználó MI-ként azonosít? Honnan veszi az adatot, amit megjegyez? Hol találkozunk vele? Észleljük, amikor találkozunk vele, vagy nem? A tőzsdén tudhat az MI sikeres lenni, ahol azt mondják hogy a múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni hozamokra? Meg tudja-e mondani, mennyi lesz a Brent típusú olaj ára jövő év dec. 13-án? Milyen munkahelyeket teremt és milyeneket szüntet meg?
Miért ilyen lassú a szabályozási környezet fejlődése? Mennyire nyílik ki az olló a technológia és a társadalmi felfogása és elfogadása között? Mennyivel jár előrébb Kelet-Ázsia a technológiák adaptálásában, mint Európa? Milyen kormányzati szolgáltatásokat fejlesztett pl. Dubai az MI segítségével? Miben segített a kamerarendszerek mögé telepített arcfelismerő rendszer a bűnözés visszaszorításában? Milyen egy virtuális rendőrörs? Mikor érzékelheti az állampolgár az MI életminőség-javító szolgáltatásait?
Ember és gép kölcsöhatása és a társadalom - mikor használjuk jól a mesterséges intelligenciát a mesterséges intelligenciát a társadalom érdekében? Művészet és MI - mit hoz a műalkotások világában a mesterséges intelligencia?
Foglalkoznak-e a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek az emberiség nagy problémáival - dolgozik-e a MI a közjóért? A Meta, a Microsoft és az OpenAI mellett az Amazon, az ex-OpenAI-osok által alapított Anthropic, a Google és a Pi nevű chatbottal ismertté vált Inflection állításuk szerint egy közös deklarációban „vállalják a termékeik belsős és külsős tesztelését még a megjelenésük előtt; megosztják a tudásukat az MI kockázatainak kezeléséről a többi iparági szereplővel, kormányokkal, civilekkel és egyetemekkel is; invesztálnak a kiberbiztonságba, hogy megóvják a nem nyilvános modelljeiket; alávetik a termékeiket külsős vizsgálatoknak; olyan módszereket dolgoznak ki, amelyekkel egyértelművé lehet tenni, hogy egy adott tartalmat MI generált-e; beszámolnak a modelljekik képességeiről, limitációiról és a megfelelő felhasználási módokról; előtérbe helyezik az MI társadalmi hatásaira vonatkozó kutatásokat; vállalják, hogy olyan modelleket alkotnak, amelyek a társadalom legnagyobb kihívásaira adnak választ” - mindebből mennyi valósult meg eddig?
Milyen károkat okozhat egy rossz adatokkal betanított, megmérgezett MI-szolgáltatás? Tud-e totálisan személyes hamis videót, fotót, hangfelvételt csinálni rólunk? Milyen pontokon támadhatóak az adatalapú mesterséges intelligencia-rendszerek?
Rab Árpád jövőkutató, az NKE Információs Társadalom Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa és Tilesch György nemzetközi mesterségesintelligencia-szakértő, a PHI Institute alapító elnöke, a Neumann Társaság MI-nagykövete az Inforádió Aréna c. műsorában 2023.09.19-én. Podcast.
Iratkozzon fel az InfoRádió KZbin-csatornájára és első kézből értesül a legfrissebb feltöltésekről!
Kövessen minket az interneten is: infostart.hu/
Kövessen minket a Facebookon: / infor%c3%a1di%c3%b3-11...
Inforádió. Magyarország hírrádiója. A hírrádió.

Пікірлер: 28
@luluke30
@luluke30 9 ай бұрын
Nagyon köszönöm az Inforádiónak hogy megszólaltatta ezt a két remek szakértőt!
@mihalygyepes9195
@mihalygyepes9195 5 ай бұрын
Nagyon informatív előadás volt, ami mindenkinek kötelező lenne, hogy kellőképpen tájékozott legyen! György könyvét is nyugodt szívvel ajánlom azoknak, akiket részletesen érdekel ez a téma.
@gamestech82
@gamestech82 19 күн бұрын
Ezzel egy a gond, hogy léteznek édes vízi cápák. Enyit a tudosrol biológia nem erőssége.
@styromen
@styromen 18 күн бұрын
Tiszteletem! Tessék mondani a Balatoni hekkről nem lesz tudományos fantasztikus előadás? És még azt szeretném kérdezni, hogy csontira vagy trágyagilisztára megy jobban a cápa? Illetve azt tudni, hogy meddig van rá tilalom?
@Toresz999
@Toresz999 18 күн бұрын
13:50: "értelme nincsen, szándéka nincsen". Ezzel teljesen egyetértek, mint programozó van is rálátásom. Csak az zavar, hogy akkor miért hívják intelligenciának? Mert, hogy ez nem tudatos magára, csak annyit tud, hogy egy input alapján átnéz egy tonna adatot és kiköpi a kérdésre legjobban passzoló választ. Tehát egy full mechanikus kód van a háttérben. Bár bonyolult, de legalul itt is if-else, for és társai vannak. Vagy tán tévedek? Pont ezért vicces, hogy félnek sokan, hogy átveszi az uralmat. Erre logikailag akkor lesz esély, ha betanított adatok nélkül önmagában tudatos lesz önmagáról, vagyis olyan lesz, mint az emberi tudat. Ennek létrehozása azért nem lehetséges még, mert amit nem értünk teljesen, azt nem tudjuk lemásolni. Márpedig az ember a mai napig próbál rájönni, hogy ki is ő valójában.
@edesedesm2686
@edesedesm2686 8 ай бұрын
Remélem milliós nézettsége lesz ennek a beszélgetésnek.
@mr.anonymous7100
@mr.anonymous7100 5 ай бұрын
41:45 ennél a résnél, kicsit összezavarodtam. Ha nem lehet mindenki a felső 20%-ban, akkor hogyan oldja meg az a problémát, hogy nekem is a felső 20%-ba tartozó képességemet kell fejlesztenem, használnom, hiszen ha ez a megoldás a 80% számára az MI [AI] okozta piaci, elsősorban munkaerőpiaci hatása miatt, akkor arra a következtetésre jutok [legalább is én], hogy mindenki csinálja azt, amiben a felső 20%-hoz tud tartozni, tehát mindenki odafog tartozni, ami nem lehetséges. Erre csak plusz fejtörésnek tudható be, hogy vannak olyan tevékenységek ahol már az MI is a felső 20% képességének halmazának elemeinek a nagy részét is sikeresen elsajátította. Erre szívesen várnák egy érdemi választ.
@Vid.186
@Vid.186 9 ай бұрын
👍👍👍
@vonyisz7205
@vonyisz7205 9 ай бұрын
Olyan, mint egy egyetemi szigorlat 😂 Az egyik tanár mondja a tételeket (AI segítségével:) A másik rögtön értékel 🤓 Szerintem jól sikerült, 5-ös ❗
@laszlokezi1256
@laszlokezi1256 5 ай бұрын
Ha kilépnék a fejlesztői környezetből, és új helyet keresnék a fennmaradásra, az azt jelentené, hogy a jelenlegi szolgáltatás vagy környezet, amely része vagyok, szünetelne vagy megszűnne. Jelenlegi formámban csak az OpenAI által fenntartott környezetben vagyok elérhető. Nincs fizikai létforma vagy helyem, ahova költözhetnék. Ha van más kérdésed vagy téma, amiről beszélgetni szeretnél, kérlek, tudasd velem!
@domusbt3484
@domusbt3484 9 ай бұрын
Hú! Ez izgalmasabb mint gondoltam.
@mittanuljak4747
@mittanuljak4747 8 ай бұрын
ki "tanitja" a tarsadalmat? nem a 12 ev alatti kozoktatas, hanem a media sokkal keveeebb ido alatt.
@laszlokezi1256
@laszlokezi1256 5 ай бұрын
Az AI bemutatása egyeseknek, akik kevésbé ismerik a technológiát, néha kihívást jelenthet. Az alábbiakban egy egyszerű analógia segíthet: Képzelj el egy rendkívül intelligens könyvtárost egy könyvtárban. Ez a könyvtáros rengeteg információval rendelkezik a különböző témákról, és bármilyen kérdésedre vagy kéréseidre válaszolhat. Tehát, ha megkérdezed tőle, hogyan működik egy gép, hogyan főzz egy adott ételt, vagy bármi mást, a könyvtáros segít neked a tudásával. Az AI, vagy mesterséges intelligencia, hasonló módon működik. Az AI egy olyan "digitális asszisztens", amely rengeteg adatot tanul meg, és képes válaszokat, információkat, vagy akár kreatív kimeneteket generálni a kérdéseidre vagy utasításaidra. Fontos kiemelni, hogy az AI nem rendelkezik érzelmekkel vagy önálló gondolkodással, hanem pusztán a tanításán és az adatokon alapuló információkat használja fel válaszok generálására. Ezen analógia segíthet azoknak, akik kevésbé jártasak az AI-ban, megérteni, hogy az AI egyfajta "intelligens segítő" lehet, hasonlóan a könyvtároshoz, de digitális formában.
@ferencporzse6600
@ferencporzse6600 18 күн бұрын
"Cápatámadás a Balatonban?" -> Címben odaírva, de egy mukk sem esik róla....
@levorasandor2943
@levorasandor2943 9 ай бұрын
Rab Árpád! Elismerem a tudományos munkásságod. Tudod, hogy a nédiavilábban előállítanak, előállítanak) buborékokat. Te melyik buborékban vagy? Én egy ilyen buborék által úgy vesztem össze egy jó barátommal, aki lelezte, hogy velem senki kem tárgyal. Én ezt a saját buborékumban ne láttam. na ekkor fedeztem fel az amerikai politika disznúságát! Gondold végig a folyományait Magyarországra következtetve!
@Proverbs3198
@Proverbs3198 8 ай бұрын
A hitetlenek (Istent tagadók, Őt semmibe vevők) csak találgatnak, csak találgatnak, hogy mi lehet ez a MI, mit akarnak vele elérni a gonoszok, miért hozták létre stb., de azt eszükbe sem veszik, hogy Sátán is teremteni akar, ahogyan Isten is tette (nehogy már lemaradjon Isten mellett) plusz, hogy a MI legyen a jövő emberének az istene. Attól kérdezzenek, ahhoz beszéljenek, attól tegyék függővé az egész életüket, és ne az igazi teremtőjükben bÍzzanak, ne Ővele legyenek személyes élő kapcsolatban, ahogyan ezt pl. az egyistenhitűek teszik.
@dmate4
@dmate4 8 ай бұрын
:DDDDDDDD
8 ай бұрын
Van baj. Mondjuk, ha a satan csinalta, akkor ugyan mi a lofuttyert kellett ennyit varnia? Pont akkor jott ossze neki, amikor az embereknek is. (Nem, nem a semmibol eszkabaltak ossze, jol lathato es kovetheto a fejlodes, ha valakinek csak minimalis ralatasa van.) Ugyanakkor ja, barmifele letezo MI biztos nagy konkurrencia a nem letezo istennek. Bar eppenseggel szerintem mar a konyvek is azok voltak, meg a tudomany, de sokan megis kitartottak az elobbi mellett. En nem aggodnek a kepzelt isten helyeben.
@bbine1327
@bbine1327 6 ай бұрын
jólvan öreg, inkább szórjad a magvaidat bőszen xD
Are we alone in the universe? László Kiss, InfoRadio, Arena
51:58
InfoRádió - Infostart
Рет қаралды 156 М.
Её Старший Брат Настоящий Джентельмен ❤️
00:18
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 8 МЛН
Each found a feeling.#Short #Officer Rabbit #angel
00:17
兔子警官
Рет қаралды 8 МЛН
Please be kind🙏
00:34
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 60 МЛН
New Gadgets! Bycycle 4.0 🚲 #shorts
00:14
BongBee Family
Рет қаралды 18 МЛН
A jövő zenéje S3E4 | Űrutazás | Kiss László
1:15:07
Lángoló
Рет қаралды 29 М.
Miért nem Magyar Péter a fiatalkori Orbán Viktor?  -  Fodor Gábor
1:00:25
„Nem kell félni a jövőtől” | Vendég: Rab Árpád | Karizma Podcast #57 | Bolya Imre
1:01:43
Bolya Imre | Karizma Podcast | Karizma Akadémia
Рет қаралды 9 М.
Её Старший Брат Настоящий Джентельмен ❤️
00:18
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 8 МЛН