dzięki za filmik. mam nadzieję że masz dociśnięte mimośrody w regulacji na max w zimie :)
@jasiaj3370 Жыл бұрын
I jak otwierać te dwa okna ? Myślę , że żona się ucieszy ,będzie więcej roboty .
@wiktoriaslominska80784 ай бұрын
Promieniowanie podczerwone odbija sie od powierzchni lustrzanych wiec odczyty z parapetu moga byc nieprawidlowe. Przez szybe tez podczerwien przenika... Jakies firany albo zaslony powinny przynajmniej czesciowo rozwiazac problem.
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
+1, dokładnie, super film, to samo dotyczy skraplania się wewnątrz wody na oknie, wciskają ludziom kit że pomieszczenie nie jest wietrzone a w rzeczywistości na oknach są zimne punkty na których w ciepłym pomieszczeniu skrapla się woda zgodnie z punktem rosy. Tam gdzie masz utratę ciepla to przy -20 stopniach na dworzu w środku następuje skraplanie wody.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Właśnie robiłem film, krótszy, ale pokazuje jak to wygląda od wewnątrz, niebawem wrzucę go. Myślę, że wiele okien ma wady, na pewno zależy to od wielu czynników. U mnie okna po pierwsze zamontowane są starą popularna metodą w przegrodzie w części konstrukcyjnej - w murze. Na pianę. Aby poprawić trochę tą sytuację, kazałem wykonawcy ocieplić szalety tak, by izolacja maksymalnie nachodziła na ramę okna. Niestety, ale będę go wzywał bo źle zamontował izolacje pod parapetem, co widać na filmie. Mam cieple parapety zewnętrze. Do tego oczywiście same okna maja wady. Zazwyczaj kupuje się okna zwracając uwagę na cenę, a producenta pytamy czy są ciepłe. On zapewnia że są i na tym się kończy zazwyczaj poszukiwanie szczegółowych informacji ;). Trzeba pamiętać o tym, że jest bardzo dużo różnych rozwiązań, są różne ramy, okna i możliwości montażowe. Na pewno jeszcze wrócę do tego tematu, właśnie zbieram materiały.
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o okna w Polsce to tylko profile Veka i okucia Roto, z modyfikacjami firm. Ale te modyfikacje są tak mało istotne że praktycznie można powiedzieć że wszystkie okna są takie same. Wadą są okucia które dociskają okna jedynie punktowo w jednym miejscu a nie na całej ramie co kawałek i głównie w rogach. Dodatkowo trwałość uszczelek przyszybowych. Jeśli chodzi o montaż to nikt nie robi ciepłego montażu w bloku. Tylko nieliczni potrafią zrobić ciepły montaż w domku jednorodzinnym. W Finlandii są właśnie okna podwójne z dużą przerwą między nimi, tak jak zaproponowałęś na filmie. Dlatego wtedy przy mrozach -20 stopni szyba w środku ma temperaturę ściany i na niej się woda nie skrapla. A w tych wszystkich oknach 3 szybowych i niewiadomo ile komorowych profilach to woda się zawsze skrapla. A po 5 latach jak zaczynają puszczać uszczelki i profil się odkształci to już nie ma właściwego docisku w rogach i woda tam się skrapla ciurkiem. A te okucia Roto nie mają regulacji docisku przy zawiasach i w rogach więc takie okno po kilku latach jest na śmietnik.
@mazakm853 жыл бұрын
@@FajnyAleZaNiski nie zgodzę się z tobą
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
@@mazakm85 jakiś argument? bo tak?
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
@@mazakm85 Wlej do czajnika zimnej wody i postaw na ogniu? czemu na zewnątrz skrapla się woda bo czajnik nie jest wietrzony? a może jak latem postawisz zimny napój na słońcu to też się skrapla woda bo napój nie był wietrzony? podziwiam takich ludzi... żyją w niewiedzy i są szczęśliwi, a tu człowiek na każdym kroku widzi jakieś błędy, kłamstwo i niedoróbki
@Matticitt2 жыл бұрын
Ciekawy pomysł przyznam. Taka współczesna wersja okien skrzyniowych. Dwa osobne skrzydła, tyle że każde z pakietem dwuszybowym. Proste, tanie i do tego jeszcze lepsza izolacja. Jak z pakietem czteroszybowym + bufor powietrza między oknami. Takie oczywiste a takie nieoczywiste jednocześnie.
@nickname475511 ай бұрын
1000% буде самий кращий варіант!Теж планую так зробити!
@romanszczepaniak951 Жыл бұрын
Wszystko pięknie ale czy maksymalne doszczelnienie i zostawienie ciepła i WILGOCI w domu z powodu braku cyrkulacji nie wpłynie na rozwój wszelkich szkodliwych grzybów ? Astma i inne choroby tylko na to czekają dlatego uważajcie na robienie z domu konserwy.
@sadeksadamAKPUR3 жыл бұрын
Witam, kamera flir a jaki model ?
@ukaszts96773 жыл бұрын
Pamiętam jak kiedyś u dziadków były okna drewniane podwójne jednoszybowe. Na wiosnę zdejmowało się wewnętrzne skrzydła a na jesień zakładało.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Zgadza się Łukasz, tak było. W tamtych oknach problemem była wilgoć, brak szczelności ( oczekiwany brak szczelności - wentylacja) oraz co kilka lat wymiana kitu okiennego ;). Dla równowagi dziś wymieniać się powinno uszczelki. Obecnie szczelność okien jest oczekiwana ale ściąganie i zakładanie raczej będzie unikane.
@kz-gg6im3 жыл бұрын
Pamiętam jak dziadków chodziło się do wychodka.
@franekgolas48912 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA i jeszcze w środku kładło się watę i było miło a na święta bombki i stroiki pozdrawiam
@marekand62 жыл бұрын
Zajmuję się oknami 20 lat. Badanie kamerą termowizyjną z zewnątrz niewiele wnosi. Pamiętać należy, iż obecnie montowane okna myszą mieć współczynnik 0,9 a ściana 0,2 czyli kilkakrotnie lepszy. Współczynnik dla okien to obecnie praktycznie max jaki da się wykonać i długo nic się tu nie poprawi. Były już próby budowania grubszych profili ale jest z tym wiele nierozwiązanych obecnie problemów. W odniesieniu do okuć to są okucia z regulacją siły docisku w tym również dla zawiasu. Jednak czym większy docisk tym ciężej porusza się klamka a normy określają maksymalną siłę. W twoim pomysle jest bardzo duże ryzyko, że nowe okno zewnętrzne będzie parowało. W normalnej sytuacji ciepłe powietrze unoszone konwekcją ogrzewa i osusza szybę wewnętrzną i jak zewnętrzne okno nie będzi miało tego osuszania to całe może być w zimnym okresie zaparowane. W odniesieniu do nawiewników to nie jest to wymysł producentów okien tylko przepisów, które zostały wprowadzone przez wzgląd na bardzo dużą szczelność okien. Całościowo temat jest zawiły ale uwierz mi nie masz pojęcia o tym o czym mówisz i wprowadzasz innych w błąd.
@PrawdziwyNaczelnik2 жыл бұрын
ależ oczywiście.....zresztą tutaj widać, że pan dokonujący pomiarów nie ma pojęcia nawet o zasadzie działania termokamery.....kierując ją na szybę i twierdząc, że przenika przez nią najwięcej ciepła..... Oprócz tego, że ta nakładka na androida nie ma możliwości wprowadzenia wartości współczynnika emisyjności przegrody, a ten jest diametralnie różny dla szyby i dla przegrody nieprzezroczystej!!! Emisyjność dla szkła wynosi około 0,83 - emisyjność dla ściany 0,93-0,95!
@MmMm-hu9yr3 жыл бұрын
witam. bardzo ciekawy film. na pewno zwrócę uwagę na to przy budowie swojego domu. a co do zastosowania dwóch okien to mam pewne wątpliwości, ponieważ w oknie szyby między sobą są szczelnie zamknięte. Natomiast między dwoma oknami będzie znajdować się powietrze o jakiejś wilgotności. Czy ta para wodna znajdująca się w tym powietrzu nie zacznie się skraplać, lub czy okna nie będą parować? moim zdaniem może być z tym problem. Wilgoć w powietrzu, przy 0ewnych warunkach może powodować rozwój pleśni między tymi oknami. Nie wiem czy te rzeczy wystąpią, ale mogą. w starych rozkręcanych oknach parowanie i skraplanie pary wodnej było normalnym zjawiskiem.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Bardzo celna i cenna uwaga. Jestem na wakacjach, ale przemyśle to, mam kilka koncepcji i hipotezę :) ale podzielę się nią, jak już to przemyśle dobrze. Bardzo dziękuję za ten komentarz !!.
@DomParterowyZPiwnica3 жыл бұрын
Byłby to problem marginalny, stare okna były mało szczelne. Ale samo rozwiązanie i tak mało praktyczne.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica Witaj, uwagę na problem wilgoci, którą opisał w komentarzu Mm Mm, jest bardzo istotna, jak pisałem mam kilka rozwiązań, podzielę się nimi jak je dopracuje. A druga cześć Twojego komentarza czego dotyczy? samego rozwiązania, które tu proponuję? Dlaczego mało praktyce? Możesz podać powody, chętnie poznam.
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Zgadzam się że to istotny problem. Musisz mieś świadomość że w starych typach była cały czas wymiana powietrza i napływała kolejna porcja i z pomieszczenia i z dworu. Tu mamy układ między oknami z podwójnymi szczelnymi szybami więc bez braku kolejnej porcji ciepłego wilgotnego powietrza do zimnej szyby praktycznie nie występuje skraplanie, jakby tak było to i przy 1 oknie miałbyś powódź. Co do praktyczności to często zdarza mi się wietrzenie mieszkania zwłaszcza szybka wymiana powietrza zimą jest wskazana. Inna kwestia to spanie przy otwartym oknie i opuszczonych roletach. Wiem że w nowych domach (sam też buduję) jest wymiana mechaniczna ale propozycja padła do starych domów.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica nie che powtarzać odp na temat wilgoci, pisałem już o tym wiele razy a dziś do @Paweł Dudek. Film porusza kwestie starego budownictwa, zaizolowanego ale ze starą stolarką okienną, więc wentylacja dowolna, przy czym polecam oczywiście rekuperacje, sam jestem w trakcie zakładania. Starość :) dotyczyła tego, że budynek istniejący ( stary) ale ocieplony i ze stara stolarką okienną montowaną w murze. Przez co są bardzo głębokie szplety, dajce miejsce na dodatkowe okno. Na temat wilgoci w tym rozwiązaniu dodam osoby dłuższy komentarz, ale po wynikach, nad którymi pracuję.
@mareklimanowski687 Жыл бұрын
Są takie okna pcv które maja klamkę wewnatrz a otwierają się na zewnątrz?
@lukaszmazurek51952 жыл бұрын
świetny pomysł
@marcinnaglik68832 жыл бұрын
Tyle komentarzy tyle wpisów a nikt nie zauważa jednej rzeczy, ramki międzyszybowe. Ciepła ramka międzyszybowa daje bardzo dużo, aluminiowa w zespoleniu dwuszybowym potrafi nawet przemarzać. Większość nie sprawdza tego, ba nawet nie wie że są różne ramki - te ciepłe również.
@pawelp49683 жыл бұрын
Sikanie i bełkot o montowaniu dodatkowego onkna przy już istniejącym poprostu rozwala mózg. Pozdrawiam
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Dzięki Pawełku za pozdrowienia. Nie spodziałem, że aż tak działa na Twój organ, ale lepiej by go nie rozwalać. A to, co kto widzi na filmie z kamery flir, to kwestia tego co chce się widzieć :). Sikanie, czy ciepła woda czy inne pomysły, ale to wiadomo, że co kto ma w głowie to widzi. Nad bełkotem popracuje, pod warunkiem, że podasz jakiś argument, a nie samą opinię.
@MrProkiter2 жыл бұрын
Hahaha nieźle w końcu coś z jajem xd
@ostoja20042 жыл бұрын
Ile kosztuje okno a ile zewnętrzna roleta aluminiowa . Ludzie myślcie trochę , to tak samo jest z klimą wszyscy rzucili się na klimę a w Hiszpanki i na południu Francji używane są markizy które zacieniają okno i połowę ściany . Dajcie spokój
@teksta4250 Жыл бұрын
Co z ciężarem okien oraz z izolacją rzeczywistą? Możesz to pokazać na kamerze z porównaniem z oknem trzyszybowym. Moim zdaniem okno trzy szyby zwykle jest gorsze niż dobre dwie.
@marekglinka65433 жыл бұрын
u mnie stare drewniane i nie narzekam ;) ludzie to teraz mają się z tymi oknami, mieli stare, że aż wiało i dom bez elewacji było dobrze, wstawiają plastiki, styro 15, 20 i nagle okna zimne i coś ten styropian nie grzeje.. no nie przeskoczy się pewnych żeczy a próba słono kosztuje dając często kilka procent efektów.Pozdrawiam
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Cześć Marku, stare drewniane nie znaczą złe, tylko ciekawe jakie maja parametry przepuszczalności cieplnej. Bo jeśli nie spełniają wymagań obecnych, lub są poniżej norm, to mogą być znaczące straty energii. Każdy ma prawo do swojego zdania, nie mniej ważne by mieć otwarta głowę, jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że inwestycja w izolację termiczną domu i wymiana okien + rekuperator to oszczędność, która doda komfortu i pozwoli zaoszczędzić pracy i pieniędzy w dłuższym terminie, to warto to przemyśleć. A, no i nikt nie zakłada styropianu by grzał dom ;). Izolacja spełnia funkcję ciepłego futra zimą na ciele człowieka. Oczywiście, można chodzić zimą bez cuchów, ale to raczej już do Wima Hoffa lub morsów, sam próbuje, fajne ale na krótko. Polecam jednak na co dzień ubrania, a na dom izolację + resztę. Pozdr.
@marcinderusa159611 ай бұрын
No nie było dobrze,jak by było dobrze to nikt by nie docieplał domów i wymieniał okien,Styropian nie ogrzewa tylko spowalnia uciekanie ciepła i przemarzanie ścian od zewnątrz dzięki czemu w domu nie ma wilgoci z tymi związanej,różnica gdy jest Styropian a wcześniej go nie było jest ogromna,okna pewnie też,ja miałem stare drewniane ,była tragedia z tym oknem,wiało mróz wchodził i wszystko było słychać co na zewnątrz się dzieją😊
@lukaspulut3162 Жыл бұрын
Co to za kamera termowizyjna?
@wojtekwojtek70002 жыл бұрын
Jakiej kamery użyłeś?
@ukaszkarpik34765 ай бұрын
Pomiar kamerą IR materiałów o różnych współczynnikach emisyjności nie jest miarodajna. O ile tynk, czy inne materiały budowlane mają wysoką emisyjność i niską refleksyjność, to w przypadku szyby okiennej czy blach, pomiar jest obarczony dużym błędem, gdyż te materiały cechuje bardzo wysoka refleksyjność. Doskonale widzisz swoje odbicie cieplne w szybie - pytanie zatem, co mierzysz - temperaturę szyby, czy wypadkową kilku wartości? Na szybę można zawsze nakleić kawałek taśmy, np. zwykłej malarskiej, która powinna pomóc zmierzyć temperaturę bliższą rzeczywistej.
@hazypaws57472 жыл бұрын
Jak ten kangur się sprawuje? Benzyna czy diesel?
@RafalGudzowski2 жыл бұрын
ciekawy pomysł, ale obawiam się, że w domu zrobi się bardzo ciemno, bo rama i dodatkowe warstwy styropianu i tynku ograniczą dostęp do promieni słonecznych.
@adamos50002 жыл бұрын
Co to za kamerka ?
@szwajcar_pl85712 жыл бұрын
Witam.Jakiej firmy jest kamerka?
@bogusawwojtas69602 жыл бұрын
Siemka co to za program w którym pokazujesz te montaże ?
@BestDaron2 жыл бұрын
a czy rolety piankowe, najtańsze ocieplą okno?
@damiandamian40612 жыл бұрын
Dzięki
@mariuszszyszka7903 жыл бұрын
Proszę Pana pomysł z dwoma oknami jest że tak brzydko powiem do dupy. Proszę kupić porządne okna a nie tanie badziewie. Dobre okna kosztują!
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Panie Mariuszu, proszę o rozwinięcie myśli, opinia nie podparta żadnym argumentem nie działa. Nie za wiele mogę napisać do takiego komentarza. Ale żeby wyjść na przeciw, zacznę od komplementu, celna uwaga - okna drogie kosztują i brzydko Pan powiedział ;). Dodam również, że wywnioskowałem, że film był za długi ( a to prawda) i nie obejrzał Pan całości. Nigdzie nie napisałem, że należy kupować "tanie badziewie", do tego mogę zagwarantować, że tanich wręcz odradzam. Namawiam na okna dobre, ale też nie te, które kosztują niewspółmiernie do ekonomicznej opłacalności. Więc zazwyczaj oba skrajne kierunki cenowe nie są najlepszym wyborem. Film w całości zmierza do pewnego rozwiązana, które w sowim założeniu nie podaje jakie okna należy założyć, bo to jest indywidualnie do policzenia, to raczej taka mała historyczna heuresytka budowlana, którą się dzielę. Będę wdzięczny, jeśli pochyli się Pan na tym materiałem i wejdziemy w fajną i upragnioną prze zemnie polemikę w temacie, która doprowadzi do tego, że wynik rozmowy pozwoli na poprawę życia o choćby 1kw energii i kilka złotych, ETH czy innych nośników wartości :).
@moralniezwichrowany98803 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Jestem ciekawy, co Mariusz odpowie ;)
@januszbezan28423 жыл бұрын
Pie.....sz jak potłuczony!!!
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
A wiesz dlaczego największa utrata ciepła jest w rogach? bo elementy okucia okna (Roto) są zazwyczaj na środku a nie w rogach. W rogach nie ma elementów dociskowych. Tak właśnie producenci okien myślą, produkują zwyczajnie buble. Ten temat powinno się nagłośnić jak ludzi robią w balona. Pakiet 2 lub 3 szybowy praktycznie ma tu małe znaczenie, a wciskają kity o wypełnianiu przestrzeni międzyszybowej argonem i kryptonem, zamiast zrobić porządne okucia które równomiernie dociskają ramę dookoła a nie tylko punktowo na środku ramy.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Umówiłem się z kolegą, który produkuje okna, będę z nim rozmawiał o tej sprawie, mam mi pokazać cały proces produkcji. Zebrałem tez sporo materiałów dotyczących różnych technologii i filozofii tworzenia okien. Postaram się zrobić bardziej profesjonalny film w tej kwestii. W moim przypadku, jeśli dotarłeś do końca filmu, to wiesz jak mam zamiar rozwiązać to u siebie, myślę, że to dobry sposób, na lepszy nie wpadłem.
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
To lepiej niech nie mówi prawdy o punkcie rosy i docisku punktowym okuć bo go zwolnią ;-) Producenci twierdzą że winą jest brak właściwego wietrzenia pomieszczenia. Wymyślili nawet w tym celu nawiewniki. Tylko te nawiewniki powodują w pomieszczeniu cały czas lekki przewiew i obniżenie temperatury w rzeczywistości dlatego punkt rosy nie zachodzi tak szybko (bo zwyczajnie temperatura powietrza przy oknie jest mniejsza). W internecie są kaklulatory punktu rosy. Można tam podać temperaturę powietrza w pokoju np. 20 stopni i wilgotność np. nawet 70% i wtedy wyliczy przy jakiej temperaturze nastopi skraplanie się wody (czyli znane kropelki na dole szyby, para na oknach, kropelki przy uszczelkach). Średnio to jest temperatura o 10 stopni mniejsza niż w pokoju, czyli jeśli temperatura jakiegokolwiek elementu okna ma około 10 stopni mniej niż w pokoju to na nim będzie się skraplać woda w takim pokoju. Wietrzenia daje niewiele i to można sprawdzić na kalkulatorze podając wilgotność nawet 30%, która w praktyce jest ciężka do uzyskania bez klimatyzacji. Gdyby okna izolowały tak jak mur i różnica temperatury by byłą około 2 stopni to nigdy by się woda nie skraplała. Ale producenci nie potrafią zrobić takich okien bo nie myślą. Stosują standardowe ramy Veka i okucia Roto i reszta ich nie obchodzi że to są okna do ciepłych krajów a nie do kraju gdzie w zimie jest -20 stopni.
@Hayer64493 жыл бұрын
@@FajnyAleZaNiski - a w krajach, gdzie w zimie jest -30 stopni to inne sa okna? czy moze takie same dziadostwo tylko np. w finlandii okna sa podwojne tak jak ktos napisal w komentarzach ?
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
@@Hayer6449 W Rosji jest zimno ale nie mam pojęcia jakie tam są okna. W Danii i Norwegii by też trzeba było poszukać, tylko typ skandynawski okna to takie okna uchylne dachowe, otwierane na zewnątrz, to nie ma z tym związku. Po prostu powinny być większe przerwy między szybami (na argon albo krypton szkoda kasy - to nic nie daje), najlepiej okna podwójne jedne otwierane do wewnątrz a drugie otwierane na zewnątrz tak jak było kiedyś dawno temu. Mogły by być oba okna otwierane do wewnątrz ale to by trzeba było jakoś konstrukcyjnie lepiej przemyśleć (przykładowo mniejsza futryna zewnętrzna), żeby było wygodne. Ogólnie teraz na rynku wszystkie okna są na jedno kopyto, tak samo bezmyślnie robione. Ładne ale niepraktyczne, nawet nie ma stoperów żeby zablokować skrzydło przed zamykaniem się przy przeciągu. Niby roto mają jakieś blokady na klamkach ale to lipa.
@peerelka93282 жыл бұрын
@@FajnyAleZaNiski Bardzo trafne uwagi ad punktu rosy i tych nawiewników. Dzięki.
@Fenixpablo3 жыл бұрын
A druga kwestia to żeby się otwierać okno zewnętrzne musiało by być niższe aby się zmieściło do tego wewnętrznego i nie przekraczało wymiarów ramy
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Pawle :). Dzięki za obejrzenie, mam nadzieję, że jest to w jakiś sposób inspirujący pomysł. Jeśli chodzi o okno drugie, poruszałem ten temat już z Arkadiusz Gzela w komentarzu, zajrzyj do niego :) i do mojej odpowiedzi dla Piotr Muchla, tam masz ten temat poruszony, mam nadzieje, że pomoże :). Jak będziesz miał jeszcze jakiś zastrzeżenia, chętnie poczytam, zawsze przyda się każda uwaga.
@piotrjach62613 жыл бұрын
Dobry pomysł dawno temu wiejskie domki miały podwójne okna. Trzeba pomyśleć o skroplinach które będą występować na parapecie między oknami
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Dzięki Piotr! :), jak widać historia lubi się powtarzać. Co prawda tamte czasy już za nami, co nie znaczy, ze idee były złe. Były dobre na tamte czasy, a w tych trzeba tylko je dopracować do nowych potrzeb. Mam już kilka pomysłów na rozwiązania w szczegółach, na razie wszytko w sferze przemyśleń. Jak tylko pozwoli czas, albo zmusi inwestor rozrysuję w detalu rozwiązania.
@LordPietrus2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA między oknami układamy watę higieniczną i kładziemy bombki hyhyhy
@cathathonium2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA ,zeby przez okno a raczej rame nie uciekalo cieplo specjalnie powiekszalem w murze otwory okienne tak zeby wpakowac 5-6cm ocieplenia-pianki wokol okien. ponadto od srodka na sciankach przylegajacych do okien(byc moze to nazywa sie glifami) zamontowalem styropian ,tak ,ze rama okna w zaden sposob nie wysysa ciepla z muru. u ciebiue widac ,ze tego nikt nie zrobil,ale co gorsza na zewnatrz masz nieocieplone pod parapetem i wokol okien ,albo ociepone styropianem 2cm. przy tak grubym styropianie okna powinny byc wysuniete poza mur i osadzone tak naprawde w styropianie a nie w murze. futryna w drzwiach stalowych jest jak najbardziej dobrze ocieplona pewnie,ale ze to rama stalowa to przewodzi cieplo pare tysiecy razy szybciej niz twoje 20cm styropianu. mozna by tez rozwazyc okiennice wykonane z dobrej pianki-bedzie taniej ale nie tak wygodnie jak w twoim rozwiazaniem z dwoma oknami. ja juz od dawna myslalem o takim rozwiazaniu.dwa okna trzyszybowe daly by wspolczynnik 0,17 W/mK co bylo by cieplejsze od muru ocieplonego gruba warstwa styropianu
@tomekporeba2078 Жыл бұрын
Najwięcej ciepła spyla wentylacją i dachem
@arturzareba64352 жыл бұрын
To najprościej dać rolety zewnętrzne. Jedziesz po bandzie z kombinowaniem.
@krakow88983 жыл бұрын
Super rozwiązanie. Ale film mógłby trwać 5-10 min. Lepiej by się oglądało.
@krzysztofpstrag64153 жыл бұрын
Za dużo bzdetow mało konkretów rozwleczonych w czasie
@mariuszr80663 жыл бұрын
Jest opcja przyśpieszenia filmu.
@krakow88983 жыл бұрын
@@mariuszr8066 I tak na predkosci 1,5 trwał z 10 min.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Zgadzam się Panowie, ale kto pierwszy film zrobił i odebrał Oskara czy Złoty Glob, ale dziękuję, wszelkie uwagi bardzo cenne, następny temat będzie skondensowany. Myślę, że wartość samej myśli jest wymierna, a forma na przyszłość do poprawy. Dzięki Kraków za komentarz i wspierającą opinie :).
@mariuszr80663 жыл бұрын
@@krakow8898 Rozumiem, że nie masz czasu na oglądanie, lub słuchanie np oddechów.... ale jak bedziesz oczekiwał od twórcy podania jego myśli w "pigułce" to pozbawiasz się informacji "dlaczego on tak myśli" to tak jakbyś czytał tylko abstrakty w badaniach naukowych, lub.... Tak jakbyś oglągał program z Gozdyrą w roli głównej, której zadaniem jest przerywać każdemu kto zaczyna mówić ciekawe rzeczy... By zrozumieć dlaczego piszę o tej pani, włącz sobie jej program a potem włącz sobie np "rozmowy niedokończone" u Rydzyka... Jedynym rozwiązaniem byłoby to co robi ator w swoich komentarzach, czyli pierwsze.minuty temat, a potem jego rozwinięcie.... Osoviście wolę oglądać twórczość autorską a nie "pod publikę". :)
@MichalK_Photo2 жыл бұрын
Pomysł naprawdę słaby. Stare okna najczęściej z wadami, rysami, zaciekami, słabymi profilami itd często wkład już rozszczelniony. Do tego skład szkła i 2 odsunięte ramy (zaciemnienie). Już lepiej przy elewacji wynająć dobrą ekipę która nie narobi zniszczeń i przesunąć okna w linię izolacji a najlepiej wymienić. Można też podciąć ścianę wokół okna na kilka cm tworząc miejsce na dodatkowy styropian. Właśnie wymieniali mi drzwi - prace tylko od zewnątrz, w środku bez zmiany obróbki (taśma rozprężna), wyszło na styk do starej gk, także da się.
@SILVESTROThingS3 жыл бұрын
Wymiana okien jest najmniej opłacalną inwestycją w termomodernizacji, w zasadzie tylko aspekt estetyczny jest tutaj czynnikiem decydującym, no a dodatkowe okno to już kompletna bzdura... Proszę pokazać u siebie założone dodatkowe okno...
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj SILVESTRO ThingS, pędzę z odpowiedzą :). Tak, wymiana okien jest najmniej opłacalną inwestycją, zwrot inwestycji przy wymianie okien, w stosunku do kosztów jakie trzeba ponieść może nie zwrócić się przez życie, chociaż - obecnie przez "Nowy Wał" ceny energii gdyby zliczyć to ponownie przy dzisiejszych kosztach może jednak ten zwrot byłby opłacalny. Tylko, że mówiłem o tym w filmie, zatem wnioskuję, że albo nie miałeś chęci poświęcić czasu na moje wywody i dukania ;), bo fakt jest to długi film. Więc, polecam obejrzeć cały i odczytywać go w całości nie wyrywkowo przewijając. Zatem, właśnie to było częścią istoty problemu, czyli brak opłacalności wymiany i wszystkich konsekwencji wymiany, ale to musisz sobie już wysłuchać na filmie. Z pewnością jest ułamek procenta inwestorów, który wymieniając okna z powodów estetycznych, nie jest to z pewnością powód podstawowy. Nad opinią, którą wydajesz, że jest bzdudrą kompletną drugie okno, myślę, że podaj powód ale po obejrzeniu całości :). Wtedy chętnie wejdę w polemikę. Prosisz tez o pokazanie u siebie - gdybyś obejrzał film, to byś znał odpowiedź na tą prośbę. Zatem podsumowując, po 1 oglądaj materiał w całości :), po 2 podawaj argumenty, bo może masz rację, ale to trzeba opisać, wyjaśnić.
@SILVESTROThingS2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA "Proponuje pomysł na "wymianę okien" a nawet raczej "dokładkę", która zmniejsza wydatki, zwiększa korzyści." To cytat z opisu. No jakie korzyści przynosi dodatkowe okno? Te straty widziane w kamerze warte są instalacji dodatkowego okna? Masz współczynnik strat 1W/m2*K, zredukujesz do 0,5W/m2*K, biorąc średnią temperaturę w sezonie 0 stopni C i 20 stopni masz różnicę 20 stopni * 24h daje to 480 razy zysk 0,5W czyli na dobę masz 0,24 kWh razy 180 dni sezonu grzewczego czyli daje to około 44 kWh/rok, no i teraz cena 1KWh może być różna ale większość źródeł ciepła mieści się tak w 45 gr/kWh czyli rocznie to jest oszczędność 20 zł /m2 okna a ile kosztuje m2 okna? Nawet z dotacją? Będzie 25 lat zwrotu? Moje wyliczenia są poprawne?
@peerelka93282 жыл бұрын
"Wymiana okien jest najmniej opłacalną inwestycją w termomodernizacji, w zasadzie tylko aspekt estetyczny jest tutaj czynnikiem decydującym" - chyba nie zawsze tak jest. Kupiłam dom i musiałam wymienić okna, uwierz, nie ze względów estetycznych 🙂. Te stare bardziej mi się podobały, miały fajne lufciki, otwierały się na zewnątrz (czyli prawidłowo!). Ale były bardzo nieszczelne - przy silnym wietrze śnieg wpadał na wewnętrzny parapet. I druga sprawa - aby je otworzyć całkowicie, należało użyć specjalnego klucza oraz mieć mnóstwo siły. Nie dawałam rady. Pozdrawiam.
@SILVESTROThingS2 жыл бұрын
@@peerelka9328 No może użyłem złego sformułowania, powinno być aspekt praktyczny :). Trzeba je było uszczelnić. Pamiętam jak ja 15 lat temu miałem w domu okna jednoszybowe zewnętrzne i wewnętrzne, czyli współczynnik wynosił 3W i liczyłem wtedy i nieopłacało się je wymieniać na nowe 1,1 W ze względu na oszczędności. Powymieniałem je ze względu na wygodę mycia no i żeby wyglądały lepiej z zewnątrz i wewnątrz. No bardzo rzadko mamy teraz w domu okna sprzed 30 lat.
@MacGyver23012 жыл бұрын
@@SILVESTROThingS dobrze czasem poczytać takie polemiki jak Wasze bo przy okazji można się czegoś istotnego dowiedzieć. U mnie sytuacja jest taka że mam okna dwuszybowe o takich oznaczeniach: press-glass 2003/05/06 P.10 4/6/4 tdp-glass U=1.1 AR . No i zastanawiam się czy wymieniać na coś 3 szybowego o gdzie U jest na poziomie 0.83. Byłbym zobowiązany jeśli otrzymałbym odpowiedź. Obecnie ogrzewam gazem - powierzchnia 70 m2. Okna nie są uszkodzone. Są w dobrym stanie. Dzięki!
@iw57573 жыл бұрын
Nie wiem czy koncepcję pozostawienie starych okien zaakceptują panie. Ja posiadam dom wybudowany około 1910 roku w którym zachowała się część oryginalnych okien. Pięć lat temu wymieniłem najbardziej zniszczone okna od północnej strony. Około roku 1985 prowizorycznie je naprawiałem. Okna te posiadały dwa małe skrzydła górne z niewielkim łukiem i dwa dolne. Ponieważ dolne zgniły - to je usunąłem i na ich miejsce zamówiłem podwójną klejoną szybę, taką jak do współczesnych okien i umocowałem ją na piankę montażową wzmocnioną listwami. Oczywiście otworzyć można było tylko małe skrzydła u góry. Z myciem nie było jednak problemu, bo dom jest parterowy z jednym pokojem na strychu, jednak okno w pokoju na strychu posiadające pojedyńcze szyby zamieniłem na połowę plastikowego okna z odzysku. W tym celu przeciąłem i zwęziłem ramę okienną aby pozbyć się jednego skrzydła. Powiększyłem też otwór okienny od dołu, przez co uzyskałem efekt podobny do okna balkonowego :-) Takie okna widziałem we Francji. Było to możliwe, bo oryginalne okno było znacznie niższe niż współczesne. Wolałem nie inwestować w mój dom, bo nie chcę w przyszłości płacić wysokiego podatku katastralnego, ale mama przed śmiercią nalegała abym wymienił okna na nowe - więc chciałem jej zrobić przyjemność. W salonie od południowej strony pozostały oryginalne okna, tylko dobrze je wysuszyłem, oskrobałem, zapokostowałem i pomalowałem a zamiast kitu użyłem silikonu. Mnie na termomodernizacji nie zależy bo zimą wyjeżdżam do pracy a tylko latem mieszkam na wsi. Ociepliłem tylko pokój na strychu. Niestety takie życie jest dobre tylko dla starego kawalera bez nałogów :-) Jak znam panie, żona podwójnych okien może nie zaakceptować - więc lepiej nie narażać zgody rodzinnej dla kilku groszy
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Hej I W, dzięki za komentarz. rozumiem, w Twoim przypadku faktycznie może być tak, że taka inwestycji jest zbędna, jeśli tylko korzystasz z domy jak z letniskowego. Zaciekawiło mnie to, że już bierzesz pod uwagę podatek katastralny. Każdy liczy na to, że go nie będzie, ale już nazywają go opłatą ;), bo przecież opłata to już nie podatek - jak to mówią znani politycy. Mycie okien, to nie taka znów uciążliwość. Obowiązki można też współdzielić :). Ciekawy jestem jak wyglądają te eksperymenty i roboty domowe przy oknach, które opisałeś. Pozdr.
@iw57572 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Gospodarstwo i dom na wsi kupiłem w 1983 roku. W najgorszym stanie był dach, piece kaflowe i okna od północnej strony. Dlatego tylko w tych oknach konieczna była prowizoryczna naprawa. Czasem nie ma w życiu nic bardziej trwałego niż prowizorka... Z myciem okien nie miałem problemu bo jest to dom z niskim parterem więc od zewnątrz wystarczyło postawić ławkę aby bez problemu umyć całą szybę. Ta prowizorka miała jedną zaletę, zewnętrznie pozwalała zachować oryginalny charakter domu, chociaż musiałem też wymienić pokrycie dachu. Wewnątrz robiłem różne modernizacje. Założyłem nietypowe centralne ogrzewanie w którym w kuchni zamiast grzejnika służył nieocieplony bojler. W pewnym stopniu spełniał on rolę bufora ciepła więc rano w kuchni było zawsze przyjemnie. Często mama była u mnie całe lato i jesień. Gdy już paliłem w kotle, to lubiła na bojlerze suszyć pranie i stawiać ciasto do wyrośnięcia. Mama kochała ogród i zioła, przez co nigdy nie mogłem równo skosić trawy - bo musiałem omijać kocanki, dziurawce, macierzanki, wrotycze, piołuny a czasem nawet babki lancetowate. Mniszki też były mile widziane. W starej spiżarni urządziłem łazienkę a zamiast posadzki betonowej zarówno w łazience jak i w kuchni położyłem kafelki. Rodzice często mnie odwiedzali i myślę że czuli się u mnie dobrze. Ojciec urodził się w 1913 roku a zmarł w 2009. Niemal do końca był aktywny zarówno sportowo jak i intelektualnie. Dużo jeździliśmy na rowerach, ojciec lubił też biegać. Ja nie jestem dobrym biegaczem chociaż dla towarzystwa wystartowałem nawet w Memoriale Anny Wierskiej i Romana Jaszczyka. Przybiegłem jako ostatni ale dostałem nagrodę za sportową postawę :-) Gdy ojciec zachorował, musiałem sprzedać zwierzęta aby się nim zaopiekować. Od tej pory na zimę wyjeżdżałem do pracy. Przez to aby nie zamarzło centralne ogrzewanie, musiałem na zimę spuszczać z niego wodę. Spowodowało to przyspieszoną korozję, więc ostatecznie CO zdemontowałem. Szkoda że przy zakładaniu CO musiałem rozebrać piece kaflowe... Latem mam jednak ciepłą wodę z kolektorów słonecznych które dawno temu wykonałem z rur stalowych które układam na podwórzu. Początkowo nakrywałem je folią. Nikt w okolicy nie używał wtedy instalacji słonecznych. Było to dobre uzupełnienie dla kotła CO w czasie gdy się w nim nie paliło a teraz chociaż tymczasowo, pozostało jedyną opcją. Zamiast CO w jednym pokoju zainstalowałem kominek a w drugim piec rakietowy o nietypowej konstrukcji. Ma on znacznie lepszą sprawność niż kominek. Zamontuję na nim wymiennik ciepła a bojler wykonam z nierdzewnej beczki KEG. Chciałem też zamontować nową instalację CO z buforem ciepła. Miała być ona zalana płynem niezamarzającym. Zrezygnowałem z tego po śmierci mamy ale zgodnie ze wskazówkami które zebrałem pięć lat temu sąsiad wykonał takie ogrzewanie i bardzo sobie je chwali. Początkowo pożyczyłem sąsiadowi mój kocioł CO ale teraz wymienił go na nowocześniejszy. W przeciwieństwie do mnie nie jest on zwolennikiem obiegu grawitacyjnego lecz zastosował pompy obiegowe i termostaty sterowane przez Arduino. Opracowaliśmy też rower treningowy dla jego mamy. Ma ona dodatkowy kaloryfer w pokoju, który nagrzewa się dopiero po wykonaniu krótkiego treningu. Czasem dodatkowy kaloryfer doskonale motywuje do uprawiania sportu bo w starszym wieku nawet w ciepłym pokoju jest miło przytulić się do czegoś ciepłego. Długość treningu też jest sterowana przez Arduino. W tym roku zamierzam nauczyć się programowania takich układów. Zamierzam też usprawnić moje kolektory wykorzystując jako bufor stary zbiornik hydroforowy
@wojteko38013 жыл бұрын
Witam mam nowe okna 2 szybowe 4/16/4 i jest duży spadek temperatury czyli od wewnątrz szyby jest 18.1 do 18.9 na szybie a od zewnątrz 10.1 do 11.0 a dalej jest roleta od strony okna jest ok 9.0 a na dworze 4 stopnie , niby okna maja indeks Ug 0.7 I tu pytanie czy nie tracą za dużo ciepła? Zamówiłem okna 3 szybowe a dostałem 2 jak wymienią pakiety to ok jak nie to do prawnika i czy może pan zrobić film okien na górze od wewnątrz ,zewnątrz za spadkami temperatur u pana najlepiej w dzień przy 4 stopniach ?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Wojtku, myślę, że sprawdź sobie szczegółowo co zaniemówiłeś, przyjrzyj się oknom, może faktycznie doszło do pomyłki. Na temat Twoich okien, nie chcę się wypowiadać, nawet ich nie widziałem. W temacie własnych, na pewno pojawi się film z obrazem tego, jakie są efekty od wewnątrz. Mam też fajne przykłady z budynków inwestorów, którzy nie wykonali poprawnie okien, tam będzie widać jakie są konsekwencje. Trzymam kciuki za korzystne zakończenie sprawy z Twoimi oknami, tym bardziej, że dziś to znaczące różnice cenowe.
@moralniezwichrowany98803 жыл бұрын
Jak Ci mają wymienić pakiet dwuszybowy na trzyszybowy? Przecież ten trzyszybowy nie wejdzie w ramy 4/16/4, chyba że, operują technologią z Nasa.
@widmo59273 жыл бұрын
@@moralniezwichrowany9880 grubość pakietu szybowego reguluje się listwą przyszybową. Im grubszy pakiet szyby tym cięższa listwa. No chyba że profil okna jest z dawnych lat i jego szerokość na to nie pozwoli. Pan wyżej ma pakiet szybowy 24mm , a mógłby mieć na przykład 56mm jeśli mu na to pozwoli szerokość skrzydła /ramy.
@jerzyka1154 Жыл бұрын
Parapet - nie wziąłeś pod uwagę, że jest koloru ciemnego a więc akumuluje więcej ciepła i stąd może być fałszywy wniosek o mostku cieplnym
@barbarad.49883 жыл бұрын
Widze problem w myciu okna zewnętrznego od zewnatrz. Chodzi mi o te otwierane na zewnatrz
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Hej Basiu, pisałem już o tym w komentarzach, na zewnątrz tylko na parterze proponuję i najlepiej z dużym okapem, reszta wymaga innych rozwiązań, podwałem już przykłady :) w innym komentarzu,(zajrzyj do mojej odpowiedzi dla Piotr Muchla) Podałem tam 4 różne rozwiązania. Są różne możliwości otwierana okien :). Dzięki za komentarz, chyba pierwsza Pani :).
@adambabiarz48393 жыл бұрын
Wyszło kto w naszych domach myje okna😆 .
@barbarad.49883 жыл бұрын
@@adambabiarz4839 jakby to było, gdyby w wyremontowanym domu nowe okna, super zaizolowane termicznie, były brudne. Praca i troska nad dobrym zaizolowaniem okna nie bylyby dostrzezone, gdyż przyslanialby je "efekt" wizerunkowy
@adambabiarz48393 жыл бұрын
@@barbarad.4988 😆Tylko drogie nasze kobietki dbajcie trochę o siebie,okien nie trzeba myć za wszelką cenę np.przy temp.-10.Bo mają być umyte i koniec,znam temat z obserwacji...Pozdrawiam.
@Old-Bald-and-Grumpy2 жыл бұрын
Otwierasz jedna polowe - myjesz ta zamnieta, a potem zmiana stron.... A tak w ogole to zagon chlopa do roboty!
@tomaszbyczek76113 жыл бұрын
Witam. Panie Krzysztofie - jaki to program w którym Pan edytuje rysunki ?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Szanowny kolego, od 18 lat Archicad :).
@marcingp53 жыл бұрын
Ja miałem takie drewniane podwójne okna domek drewniany i dzisiaj ludzie wracają do starych czasów xD... tyle że dawniej drewniane krzywiły się pękały i nie było takich uszczelnień jak dziś.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Tak, były okna kwaterowe, pisałem już o tym w komentarzach. Tym razem chodzi o podobne rozwiązanie, nazwałem to historyczną heurystyką ;). Myślę, że jeszcze wrócimy do małych okien, z kilku względów tj. izolacji, cen, ergonomii. Pozdrawiam marcingp5.
@bernackiandrzejab2 жыл бұрын
Takie rozwiązanie często widzę tu w Oslo stara zabytkowa fasada z zabytkowymi oknami a od środka nowe szczelne i budynek ocieplony od środka strefa przemarzania i okno jest na zewnątrz a nowe okno i reszta w środku
@ortalionowywiesaw94552 жыл бұрын
W starych budynkach problemem jest konserwator. Znajomy pracuje w firmie budowlanej w Niemczech, może godzinami opowiadać o historiach gdzie to konserwator decyduje co i jak będzie zrobione a nie inwestor. Właściciel nie ma nic do gadania. Zapewne dlatego w Oslo wolą się nie dotykać do tych okien w fasadzie. Zamówienie na specjalne życzenie czegokolwiek co by było nowe a wyglądało stylem jak stuletnie kosztuje krocie.
@dawidszewczyk37582 жыл бұрын
świetna muzyka;)
@dawidszewczyk37582 жыл бұрын
co to za kawałek ? dobry na wyciszenie po ciężkim dniu
@JanKowalski-bm3be2 жыл бұрын
Jak to zewnętrzne Pan otwiera na zewnątrz.
@piotrmuchla31493 жыл бұрын
Jak otwierać nowe okno ? Na zewnątrz ?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Dowolne rozwiązanie. Opcji jest kilka. Domy z wieloma oknami w jednym pomieszczeniu można rozsądnie podzielić i wybrać, które zrobić jako okna fix (nieotwierane - przy czym polecam tylko na parterze, można choćby umyć z zewnątrz). Okno może otwierać się na zewnątrz, wg mnie mniej korzystne rozwiązanie, ale jeśli ktoś ma okapy i inne rozwiązanie jest mniej korzystne, śmiało można robić. Ile razy w tygodniu otwiera się okna w domu z rekuperacją/ pasywnym / energooszczędnym? u mnie bardzo rzadko, raczej uchylam/rozszczelniam jak jest potrzeba. Pisałem już, że przy dużych oknach, okno wewnętrzne możne być większe kosztem otworu (doświetlenia) i oba mogą się otwierać do wewnątrz. Można też zastosować okna przesuwne - mam na myśli w szczególności takie jak na filmach amerykańskich, czyli do góry. Myślę, że mogą się tez pojawić inne opcje, ale już jest co najmniej 4 :). Mam nadzieję, że podpowiedziałem.
@dawiddydek22783 жыл бұрын
Po obejrzeniu filmu mogę wnioskować że nie ma Pan pojęcia dot interpretacji obrazów w zakresie podczerwieni. Radzę skorzystać z pomocy fachowców. Mimo wszystko zapisuje filmik jako wzór kilku podstawowych błędów więc mimo wszystko jednak stworzył Pan coś co komuś się przydało:)
@andygna22813 жыл бұрын
To wytlumacz bo on chce cos pomoc a Ty ?
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Dawid Dydek dzięki za komentarz. Dodam tylko, że temat już wyjaśniałem w komentarzach. Zobacz proszę odp. dla @Grzegorz Nowak i @Jan Kowalski, tam znajdziesz odpowiedzi na swój komentarz. Chętnie usłyszę Twoją odpowiedź po tym jak się zapoznasz z moimi odpowiedziami. Zachęcam również do jakiejkolwiek konstruktywnej krytyki wraz ze wskazaniem choćby jednego wyraźnego powodu, dla którego Twoja znajomość sprzętu ma wpłynąć na rozwiązanie jakie tu podałem, bo to przede wszystkim jest tematem. Po 2 jeśli masz pojęcie o interpretacji obrazów, napisz w choćby w skrócie jakie to błędy popełniłem, możesz podać np. przedział czasu w filmie i objaśnij tą rażąca Cię niekompetencję. Przyjmę każdą solidną krytykę. Czekam na Twój ruch.
@dawiddydek22782 жыл бұрын
Kasa na konto i gadamy:) bo czym to się różni od płatnych szkoleń
@peerelka93282 жыл бұрын
@@dawiddydek2278 Ręce opadają....
@3ndru12 жыл бұрын
@@dawiddydek2278 Nie masz pojęcia o przyjmowaniu kasy na konto. Masz rażące braki w wiedzy. Jesteś nisko pełzającym trolem. Wiem jak ci pomóc sie wyprostować - pała po nerach i migusiem glupoty wyskoczą uszami
@jpopowski3 жыл бұрын
bardzo ciekawe pomsły. I to nawiazuje tez do starych koncepcji podwojnych okien zakładanych kiedys na zime i zdejmowanych wiosna. przy okazji mam pytanie do autora czy ten FLIr to przystawka na adroid czy samodzielna kamera?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
dzięki ! Zgadza się, podwójne okna już były, pisaliśmy już o tym w komentarzach z Łukaszem. Kamera to FLIR® Lepton®3,0 i to kamera w telefonie :)
@robertrobert19653 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA pewne zjawiska ciężko ominąć stąd są problemy , sam kształt ma bardzo duże znaczenie , czyli ostre kąty wyrzucają energie,(dlatego mówią żeby nie siedzieć na rogu stołu bo najesz się samym siedzeniem na rogu stołu) kiedyś ludzie budowali zgodnie ze złotym podziałem , obecnie sami kładziemy sobie kłody pod nogi, dajemy się robić w ch... na każdym kroku.
@brentruoa36073 жыл бұрын
no i jak pomysl z podwojnym oknem ? Zrealizowany ? Mi sie podoba.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Jeszcze nie, mam kilka inny inwestycji wcześniej w domu, obecnie chcę wykorzystać słońce, nawet skusiłem się na inwerter hybrydowy ( na wszelki wypadek rozłączeń zwanych popularnie blackout). Muszę koniecznie weszczniesz założyć rekuperator :). A okna to ostatni etap "doizolowania" domu. Niestety na mój ruch trzeba będzie poczekać, ale pojawia się mnóstwo inwestorów, którzy robią przebudowy, a ceny stolarki jak i wszystkiego z subtelnie wycenianiom inflacją krajową "4-6%" a faktyczną 30% do skrajnych 200% powoduje, że mam coraz więcej chętnych na ten zabieg. Pamiętać trzeba, że budowlanka to inwestycje długoterminowe w zwrotach jak i w wykonaniu tym bardziej indywidualnym. Na pewno po wykonaniu pierwszych projektów jak i realizacji zrobię film o kosztach i efektach, ale to tylko dla widza cierpliwego :), to nie trading na krypto dźwigniach ;), trzeba cierpliwości. Choć widząc oglądalność filmu, może ktoś mnie wyprzedzi w realizacji :).
@marcinppp83543 жыл бұрын
Pomysł fajny, tylko jest jeden drobny szczegół dotyczący czyszczenia okien położonych powyżej parteru.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Marcin, ten problem już opisywałem z Panią Basią w komentarzach, tak samo jak rodzaje okien jakie można zastosować. Zajrzyj do komentarza Piotr Muchla, powinno ci to rozwiać pewne wątpliwości. Nie mniej, zawsze na pietrze jest taki problem, ale dla chcącego .... :).
3 жыл бұрын
Do moich prac kupiłem termowizje od boscha, mega przydatne urządzenie, pozdrawiam.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Można by było kiedyś porównać takie kamery, te z telefonów z tymi bardziej profesjonalnymi, czy są różnice w czułości. Ciekawe czy Bosch sam produkuje czy to te same fabryki w Państwie Środka.
@marcinc95193 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Kolego mam żal do Ciebie! Miesiąc czasu rycia po forach jaki profil wybrać veka aluplast iglo z 3 szybami czy z dwoma itd itd a Ty swoim filmem zaorales mój wybór...więc czy jest sens dopłacać do np. tzw okien pasywnych typu veka softline 82 z 3szybowym pakietem z ciepłą ramka czy z drutexa iglo energy clasic. Gdybyś chociaż opowiadał bez kamery termo to bym nie wierzył a tak... Po co ja tu trafiłem 😭
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
@@marcinc9519 Osobiście myślę, że jeśli wykonasz poprawnie ciepły montaż okien, oraz weźmiesz okno trój szybowe + ciepłą ramę, gdzie producent przestawi faktyczne starty czy też parametry przepuszczalności na każdej z części, to może być dobry wybór. Ale biorąc pod uwagę cenę okna z trzema (lub czterema szybami tym bardziej + droższy montaż i waga okna), lepszym wyborem do domu o założeniach pasywnych okazać się może założenie dwóch okien tańszych - zalet jest wiele. Cena będzie nie koniecznie wyższa, a może nawet niższa, mamy super szczelność z buforem ( tak sobie to nazwałem ;) - pomiędzy oknami przestrzeń powietrzna ). Można zakupić 2 okna dwuszybowe - tańsze. Pozwala to na większe bezpieczeństwo, jeśli dojdzie do zniszczenia jednego okna ( np. dzieciaki piłką, czy budowlaniec). Osobiście, uważam że, założenie wstępne do budowy domu pasywnego, bo teraz każdy robi prawie te 20cm ocieplenia na przegrodzie, jest komiczność założenia szczelnej stolarki ( pomijam ocieplenie dachu i fundamentów, które tez powinny być pasywne). Oglądam domy inwestorów kamerą termo i najczęstszy problem w 90% to stolarka okienna. Jeden z inwestorów ma dom pasywny, a w nim problem z bardzo zimnymi parapetami i "wiejące okno zimnem" (brak grzejników pod oknem, które też mają wyższą temp). Przy grzaniu podłogowym jest to bardziej odczuwalne - także w salonie na oknie maja ręczniki, by nie wiało - to jest jednak pewna uciążliwość. Wynika ona właśnie z problemu montażu i jakości stolarki okiennej. Podwójne okna trzeba przemyśleć, są pewne dylematy, jak np, drzwi balkonowe ( założyć dwie sztuki ? da się, ale to rodzi pewne rozterki). Ja na pewno założę, bo już mam jedne i to w ścianie, wiec drugie wylądują w ciepłym montażu, jestem przekonamy, że w przypadkach jak mój jest to najlepsze wyjście. Daj znać jak zdecydowałeś.
@moralniezwichrowany98803 жыл бұрын
@@marcinc9519 Więc jakie okna wybrałeś? Nie wiem jak drutex ale wstawiałem kiedyś z różnych firm powiem szczerze, że z veki byly najlepsze.
@marcinc95193 жыл бұрын
@@moralniezwichrowany9880 ja właśnie skończyłem wymianę w jednym domu w którym mieszkam części okien i wybrałem veka softline 82 3szybowe powiem szczerze że miałem okna około 15letnie aluplast i po wymianie czuć różnicę i co najważniejsze nie parują już szyby co najbardziej mnie denerwowało w kuchni czy sypialni.
@kojotewarga63003 жыл бұрын
apoco fstawiac?, zamurowac a w lato odmurowac
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj kojote warga. Napisałeś coś całkiem poprawnego, dobry kierunek myślenia, tylko trzeba jeszcze trochę nad tym popracować, zobacz o czym pisałem z @kristomen ( czym jest okno i przegroda ). Powinno pomóc.
@kojotewarga63002 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA rozumiem przeczytalem,ja zrobie takie lekkie ramki z szybami,ramki na haczyki obrotowe mimosrodowe,
@phoearwenien43552 жыл бұрын
Nie ma prawa być szczelne, jeśli okno czy drzwi nie zostały osadzone w warstwie ocieplenia. Je trzeba zamocować na kotwach i wysunąć od muru, aby ramy były zlite ze styropianem.
@dariuszr14513 жыл бұрын
Jakim kolorem zaznaczyć styropian grafitowy? - no jakże by inaczej - zielono! Podwójne okna... czy ja tego nie widziałem w jakimś stuletnim domu? Oj poniosło Cię... Jakie zyski w porównaniu do kosztów? Czy dożyję chociażby zwrotu tej inwestycji?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Darku, co się tak przylepiłeś do zielonego ;), może po prostu lubię. Przecież to nie ma znaczeniowa w tym temacie, tak się kliknęło. Nie do końca wiem o co pytasz? o potrójne okno ? czy o styropian grafitowy? czy o mój pomysł z oknem dodatkowym? Jeśli chodzi o ocieplenie domu, to polecam, to jakim materiałem to temat rzeka. Okno 3 szybowe obecnie jest obowiązkowe, a przynajmniej uzyskanie odpowiednich parametrów. A mój pomysł - myślę, że jest znaczenie lepszym pomysłem, niż sama wymiana. Jak dokonam tego zabiegu, pokażę tabelki i wyceny obu zabiegów - czyli samej wymiany i dodania okna.
@zbysawsozanski7902 жыл бұрын
A komfort posiadania np. samochodu po jakim czasie się zwrócić?
@terennNR12 жыл бұрын
12:20 padłem..... 😂🤣😂
@nomtbg3 жыл бұрын
Z tymi oknami to super pomysł. Ja mam w domu okna 3 szybowe z 1995 roku z Włoszczowej, drewniane. Chyba zrobię to samo co Ty, dołożę drugie okno na zewnątrz. Co to za super program? Tylko jak zamontować ona na zewnątrz na drugim piętrze?
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Wita Nom Nomek, dzięki za pozytywną reakcję ! Zanim zrobisz cokolwiek, pamiętaj trzeba to po 1 dobrze przemyśleć, każda inwestycja to indywidualne rozwiązanie, po 2 skonsultować z architektem. Program to Archicad. Okna montujesz na kilka sposobów, domową kombinacją czego nie polecam, rusztowania, zwyżka. Na pewno dobrze jest to zlecić, chyba że znasz się na robocie :) lub lubisz eksperymentować na własnym.
@nomtbg2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA może głupie pytanie, ale przyszło mi do głowy, czy nie prościej i taniej wymienić szybę zespoloną na nową trzyszybową?
@PrawdziwyNaczelnik2 жыл бұрын
@@nomtbg nie mieści się w ramce xD
@jasiaj3370 Жыл бұрын
dwa lata temu miałam wymieniane dwa duże okna zespolone z drzwiami balkonowymi z 3 szybowe i co ?Okno takie jest bardzo ciężkie i należy przemyśleć czy ten murek pod drugim oknem, to wytrzyma i ściany boczne . Okno musi być wyważone w równowadze i mocno osadzone . Może w tych parterowych domkach na wysokości 0,7 -0,8 metra od podłogi , to wiatr się na nim nie oprze .Ja mam na wysokim parterze od południowego zachodu i tak jest najczęściej mocny wiatr. Polecam to przemyśleć ,a nie "zaklejać się " ,bo i tak ogrzewać trzeba i wietrzyć inaczej już ludzie mają grzyba w kątach pomieszczeń. Pozdrawiam
@diskstation88803 жыл бұрын
Jakiej kamery używałeś do przygotowania tego filmu?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Kamera FLIR, o tym pisałem w komentarzach z @kristomen nawet szczegółowo :). Nie przyznałem się mu, ale znalazłem opcje materiałów w ustawieniach ;). Natomiast sprawdziłem i wyniki nie ulegały zmianą.
@dariuszmular10513 жыл бұрын
dość duże różnice, z jakiej kamery korzystałeś ?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Skusiłem się w zeszłym roku na zakup Blackview 9800 pro. Bardzo pomaga w branży budowlanej, weryfikowałem ogrzewanie podłogowe elektryczne ( bliskość ułożenia przewodów) i poprawiali.
@henrykbielenin33113 жыл бұрын
Teoretycznie wszystko o.k. w perspektywie mycie okien zewnętrznych z drabiny, już widzę błysk zadowolenia w oczach żony .Druga rzecz wycinanie styropianu z elewacji a potem powrotny montaż tegoż .Nigdy nie zdołasz tego zrobić bez widocznego śladu na łączeniach ponieważ nie da się połączyć starego tynku z nowym chyba że będzie bez tynku jak obecnie .Tak czy inaczej prościej zamontować rolety termiczne wewnątrz lub na zewnątrz ,przynajmniej w nocy zatrzymasz ciepło.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Hej Henryk, już poruszałem w komentarzach problem mycia, Pani Basia proszę zajrzyj sobie do komentarza Degaduss i mojej odpowiedzi tam mam temat rolet, a o rodzajach otwierania okien pisałem z Piotr Muchla zajrzyj tam:). Skupię się na temacie wycinania styropianu, to tylko zamysł, wiadomo że trzeba by było mega umiejętnego wykonawcę, który by tam swoimi sposobami wyciął styropian, siatkę, klej itp. Na filmie pokazałem rozwiązanie jedno, a jest wiele. Można zmienić kolor, można obłożyć deską itp. kwestia wyobraźni. Na pewno też coś ciekawego byś wymyślił :).
@zegarek8405253 жыл бұрын
napiszę z innej perspektywy korzystania z kamery termowizyjnej + podciąganie braku wiedzy... stań na przeciw dużego okna i skieruj tam kamerę, nagraj i wrzuć na yt... to co właśnie przedstawiasz i ja napisałem to postać w kamerze, czyli Ty będziesz "problemem"... rozbraja mnie ten "marketing" i "obłuda"... w moim zawodzie przydaje się, przez dym lepiej podczerwone przechodzi... kamery ustawione na czarno białe coby info nie zaciemniać... trzeba patrzeć na kontury, a nie, że "normalnie" człowiek "biała postać", często będzie to czarny górnik (coby za rasistę nie podłapywali)... pozdrawiam... kamera super sprawa, ale trzeba ją rozumieć i umieć z niej korzystać... IR przez plastik/plekse "przechodzi", przez szkło nie, od metalu "odbija się" itd... edit nagraj wideo z pomiarem temperatury płomienia i ludziom wytłumacz dlaczego tak a nie inaczej - to a pro po pomiarów z filmu... i zmierz "temp" przed drzwiami gdzie "odbijasz się" :D...
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Cześć Grześ. Powiem szczerze, że czytałem kilka razy komentarz, aby go zrozumieć :), chyba nie mam odpowiedniej płynności w rozumowaniu, ale zrozumiałem, że jest to krytyka. Jeśli chcesz, możesz opisać jak poprawnie korzystać z kamery. Ten problem już był poruszany w komentarzach, gdzie pisałem, że nie ma tu znaczenia temperatura po przecinku, czy też zakres 1-3st.C. Film nie porusza tematu termowizji, dokładności, czy ustawień kamery. To co pokazuje, jeśli nie przestawiłem dla Ciebie tego wyraźnie, to problem opisany pod tytułem filmu. To co oglądasz tu, to prezentacja ucieczki ciepła, która jest oczywista, ale zobrazowana i z wynikami (wystarczy, że zbliżonymi) by uświadomić sobie skalę. Różnicę między oknem 3 i 2 szybowym - to jest w temacie filmu. A następnie prezentuję propozycje rozwiązania. Wolałbym się skupić na tym problemie. ale jeśli chcesz, to zaproszę Cię i zrobisz film tych samych okien moją/swoją/profesjonalną kamerą i wykażesz różnice jakie są w wizualizacji temperatur. Założę się, że nie będą większe niż te 3 st.C, a do tego różnica ta będzie na większości badanych ucieczek i może nawet nic nie zmienić tylko podnieść lub obniżyć skalę. Nie mniej, nie jest przedmiot i temat filmu. Uparłeś się na ten problem z odbiciem w szybie, jak by w filmie był tylko taki obraz, przecież ta sytuacji jest tylko chwilowa kiedy przechodzę obok okna, a jeśli jest różnica, to widać czy się odbijam, czy nie. Większość czasu kamerę trzymam skierowaną tak, że nie odbijam się w oknie, co widać na filmie. Sprawdziłem to, odbicie w oknie, nie zmienia temperatury odczytywanej o więcej niż 1-2st.C w porywach, choć może to być zmiana po prostu temperatury na oknie. O jakim marketingu i obłudzie piszesz nie mam pojęcia? musisz wyjaśnić. Zaraz piszesz o tym, ze w Twoim zawodzie się przydaje? To już nie wiem, czego to dotyczy?. Z tym dymem ;) tez nie rozumiem ? czy to podpowiedź? chyba tak, no rozumiem, że sugerujesz tez by robić czarno białe filmy kamerą termo? hehe no powiem Ci, że mogę się tylko domyślać, że to sugestie, ale nie mam pewności, to odbicie i górnik ;) o co chodzi ? Co do rozumienia kamery termo, jest dla mnie jasne, że obrazuje i bada z określoną precyzją poziom temperatur i to widać na filmie, w kolorze, w stopniach i efektach. Myślę, że każdy kto go obejrzy, zrozumie, że ciepło ucieka z okna i jak to wygląda w postaci wizualizacji. Zaznaczam, że temat filmu jest inny, niż dokładność kamery oraz techniki obrazowania. Kamera termowizyjna ma skalę temperatur i nie pokaże ile ma płomień, ma granicę 120st.C.
@fejszter2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA to po prostu ból dupy "specjalisty"
@michaburzynski52102 жыл бұрын
Trzy szyby w oknie służą napędzaniu gospodarki,na drugim miejscu jest ratowanie klimatu 👊 jedno i drugie jestem niezbędne do życia 😁
@robertcichon94682 жыл бұрын
Czyli mycie okien z zewnątrz?
@KamilMT23 жыл бұрын
Hm dobry materiał, miałem właśnie lekcje o szczelności izolacji fasadach itd, i montowałem już tysiące okien, drzwi lecz o tym tak naprawdę nie myślałem, tak zastanawia mnie teraz dwa okna czy to będzie wszędzie pasowało i dobrze wyglądało ? Co jak bym np wymienił okno na nowe w nowym miałbym już rolety, te rolety tez dużo dadzą szczelności, bo ty nie masz rolet z tego co widziałem, czekam na odp :) pozdrawiam :)
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Witaj ! Rozumiem, że zajmujesz się montażem stolarki. Będzie mógł się wypowiedzi ktoś od strony praktycznej - fajnie. 1. Pytasz o to czy będzie wszędzie pasowało i wyglądało. Pasować - znam dwa znaczenia, potoczne - czyli chodzi o estetykę, harmonię czy kompozycję. W tym znaczeniu uważam, że to kwestia gustu, umiejętności projektanta oraz przyzwyczajenia się i rozumienia. To tak jak style architektoniczne zmieniają się z czasem. Np. w oknach stosuje się różne podziały, okna w różnych kształtach i wielkościach z dodatkami np. szprosy. Drugie znaczenie - Czy będzie pasowało fizycznie, czyli czy się zmieści - to bez problemu, kwestia inwentaryzacji i dobrego doboru rozwiązań i wielkości. 2. Sprawa rolet. Po 1 do czego służy roleta? wg. mnie ma spełniać minimum dwa zadania. Roleta ma być zabezpieczeniem - w zależności jaką kupisz - przed warunkami atmosferycznymi jak grad, nawet wiatr czy deszcz. Jednocześnie wzbudzić Twoje poczucie bezpieczeństwa przed niechcianą osobą , czy to złodziejem czy to podglądaczem, czy kamieniem lub piłka kiedy cię nie ma. Drugie zadanie to też ochrona ale przed światłem i może nawet przed dźwiękiem. Skracając - zabezpieczeniem przed warunkami zewnętrznymi. Pytanie brzmi, czy roleta chroni przed strata ciepła? pewnie tak, bo nawet jak przyłożysz do okna karton, to tez coś poprawi. Ale co i o ile? Z pewnością, roleta nawet jeśli będzie super wersją termoizolacyjną, to zmniejszy ucieczkę ciepła o jakiś procent - hmm moze kilkanaście ? nie wiem, może znasz przykład jakiś obliczeń producenta rolet, który gwarantuje np. 15% poprawy. Tylko po co ja to piszę ? :) a no, dlatego, że nawet jeśli będzie to super roleta, to cały czas jest to roleta. Nie okno. Działa zatem tylko w momencie jej całkowitego zamknięcia. Mam nadzieje, że udało mi się wskazać problem. A raczej nawet wytłumaczyć jakim narzędziem jest roleta. To nie to rozwiązanie. Roleta ma inne zadanie. Nie jest przeźroczysta - póki co nie znam takich(przeźroczystych rolet), ale sens istoty stosowania by się zatracił. Okno służy do czegoś innego. Trzeba zadać sobie te proste na pozór pytania. Czy m jest okno, do czego służy, jaką spełnia funkcję, jakie ma właściwości. Tu każdy powinien sobie poradzić, zatem przejdę do sedna. Moja propozycja jest rozwiązaniem na określony przypadek - dom ze starą stolarką, ocieplony - gdzie ja, jak i inni postawieni przed takim faktem i problemem ( trzeb go rozumieć ) muszą zdecydować, co zrobić? No i moja propozycja jest pomimo wszystkich rozważań uzasadniona, bo jak wspominałem już w poniższych komentarzach, mniej porządne konsekwencje zastosowania, na wadze korzyści nadal obciążają słabiej inwestora, czyli waga ta wskazuje, że jest bardziej zasadny właśnie taki sposób. (heheh :) ale kombinacja.) Prościej - stare okno jest ( jest również wartością finansową i termiczną) , nowe okno to ingerencja ( czyli demontaż, później naprawa i remont + zakup oraz minus okno istniejące ) Zatem lepiej mieć dwa :). Zaraz przekuję to we wzór matematyczny, bo już nie wiem jak prościej to wytłumaczyć :). Podsumowując. Roleta służy do czegoś innego, jej zalety i parametry wspomagające termoizolacyjność to tylko dodatek, a nawet efekt uboczny (czasem specjalnie wzmacniany i słusznie). No, chyba że, ktoś będzie miał cały czas opuszone, ale poco robić wtedy okno ;). Okno ma inną funkcję. 1 ma być przeźroczyste, 2 ma być jak najlepszym dostępnym przeźroczystym rozwiązaniem o najlepszych parametrach izotermicznych bo jest "wadą ściany - czyli dziurą w przegrodzie/ścianie - która jest brama termiczną domu" (mam nadzieje, że piszę możliwie jasno te skróty myślowe :). W nowych domach, gdzie trudno będzie się przekonać do takiego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, najważniejsze to - ekonomia = opłacalność czyli termin zużycia w stosunku do terminu zwrotu inwestycji. Jest to dość trudne, dlatego jeszcze nad tym pracuję, jak już będę miał wyniki, na pewno podzielę się nimi w kolejnym filmie. Mam już kilka danych i spostrzeżeń, ale za wcześnie na szczegóły. Do Ciebie miałbym pytanie, czy z punktu wykonawcy, widzisz jakieś problemy z montażem drugiego okna w ogóle? oraz drugie - czy w tym rozwiązaniu, które przestawiłem na filmie jakieś są? Z kolegą poniżej, który proponował montaż okna gospodarczego w szpalecie zimą dla przeprowadzenia testu, czy ten pomysł zadziała termicznie, zastanawiałem się jak to zrobić, by nie uszkodzić tynku, masz na to jakiś pomysł? Aa i tak, nie mam rolet, ale przy montażu drugiej stolarki zastanowię się nad mini, skoro już mam ingerować, to czemu by nie zrobić, choćby na parterach, u mnie są dwa ;). Na pewno to przemyślę.
@mariokites2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA proszę wziąć pod uwagę że roleta świetnie się sprawdza w przypadku dość silnego mroźnego wiatru. Inna jest termoizolacyjność okna jak wieje i jak nie wieje. Dodatkowo okna lekko odkształcają się w trakcie wiania wiatru i mogą prowadzić do nieszczelności wtedy chwilowej w budynku poprzez uszczelki okna.
@arkadiuszgzela94453 жыл бұрын
Okna otwierane na zewnątrz są droższe niż otwierane do środka pomieszczenia ze względu na konieczność zastosowania nietypowych profili.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Witaj. Tak, okna mogą być droższe, jest kilka konsekwencji takiego wyboru, które nie koniecznie muszą być zaletą. Nie mniej uważam, że pomimo tych mniej pożądanych konsekwencji - jak mniejsza ilość światła, czy nawet zakupienie okien otwieranych na zew. nadal przeważają zalety i warto mocno zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Przy czym, wcale nie trzeba kupować, okien otwieranych na zewnątrz. Mogą być okna otwierane do środka, mniej wygodnie standardowe, lub też z grubszą ramą ( lub mniejsze) , tak by otwierały się wygodnie. Osobiście mam węgarki, czy jak ktoś woli utopione okna w ociepleniu - zatem nowe mogę zamontować o mniejszych wymiarach uzyskując możliwość otwierania do wewnątrz bez dopłat :) bez przeszkód. W niektórych przypadkach, w szczególności tam gdzie jest w pomieszczeniu więcej niż 1 okno można na parterze montować okna fix ( nieotwierane). Myślę, że poza tymi i jeszcze kilkoma innymi "wadami", spróbuj przemyśleć ile jest zalet, te najistotniejsze podałem w filmie. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy zaakceptują takie rozwiązania, nie mniej jest to jedno z dobrych rozwiązań, które warto przemyśleć. Do mnie przemawia w szczególności mniejsza ilość pracy, brak remontu w środku, poprawiona terminka. Czy uzyskasz w takim przypadku ( domu z istniejącą stolarką i ocieplony) lepsze skutki innym rozwiązaniem?
@krystianjasinski822910 ай бұрын
Ten film moglby trwac max 3- 5min
@testerrtestowwyyy39413 жыл бұрын
ja ostatnio byłem u rodziców w bloku z kamerą Flir doczepianą do zwykłej komórki i dramat jakość osadzenia okien to żenada 10 letnie okna!
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Jeśli masz czas i szukasz rozwiązania na wymianę/uszczelnienie stolarki w budynku ocieplonym, zobacz cały film, tam pokazuje na końcu co sam zamierzam z tym problemem zrobić :). Teraz można fajnie rewidować jakość izolacji, kamerki są dostępne w telefonach i jako dodatki na usb. Także, warto dobrze spisać umowę :) i sprawdzać.
@terennNR12 жыл бұрын
Na drzwiach nie widać ciepła bo same z siebie przemarzają.
@marcinc95193 жыл бұрын
Ciekawe.tez o tym myślałem o podwójnych oknach.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
ponoć nie ma takiego czegoś jak "mój pomysł", tylko jest tak, że pomysły gdzieś tam latają, a my poszukując rozwiązań na nie uzyskujemy do nich dostęp ;). Ale wracając do rzeczy, jeśli zrobisz to wcześniej niż ja, daj proszę znać, będę bardzo wdzięczny za jakieś zdjęcia i uwagi po wykonaniu, a może zrobimy wspólnie jakieś badanie kamerką jak to się faktycznie sprawdza w rzeczywistości.
@RD-ft7js3 жыл бұрын
Chłopie , potrenuj trochę przed nagraniem bo ględzisz jedno i to samo.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Dzięki za uwagę, trenuję, myślę jednak, że ględziłem w miarę potrzebnie, podkreślając powody, powtarzając niektóre rzeczy w innych momentach po to by pokazać np. rozwiązanie tego wyględzonego problemu. Chętnie zobaczę przeróbkę tego filmu bez ględzenia :). Także, może jest to właśnie impuls dla Ciebie, Twój czas :) i szansa. Powodzenia !
@goodman11272 жыл бұрын
Najlepsze jest sikanie na termowizji
@arturdalgiewicz83953 жыл бұрын
Tyle ile ciepła ucieknie kominem i wentylacją to te okna to mały pikuś
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
tak, zgadzam się z Tobą Arturze :)! Każdy kto ma komin ma duże straty, każdy kto ma ma wentylacje bez odzysku również. Dlatego należy mieć po 1 dobre założenia do projektu, po 2 poprawnie go wykonać, po 3 wybrać odpowiednie materiały :). Niestety, jest wiele budynków z błędami, ale pamiętać należy o tym, że wszytko da się poprawić w ekonomiczny i ergonomiczny sposób. Mówimy o najlepszych wyborach, ale żeby ich dokonać, należy znać możliwości i pochylić się nad indywidualnymi rozwiązaniami. Tu wracam trochę do historii, ale sądzę, że mój pomysł jest jedną z takich propozycji. Polecam Ci gorąco nie zniechęcać się, nawet drobne oszczędności w skali życia, a zakładamy raczej optymistycznie długie (ok 75-85lat ) powinno się zwrócić znacząco, tym bardziej, że jak spojrzysz na rachunki za energię i nie tylko to może przypadnie Ci do gustu :) nawet taki pomysł, kiedy staniesz przed koniecznością dokonania prac remontowych :). Pozdrawiam.
@mateuszzaba49392 жыл бұрын
Dwa okna zeby nie robic remontu nie bede tego komentowal nawet 😀
@piotrszalik84523 жыл бұрын
Kiedyś tak robili tak zwane okno skrzynkowe
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
tak, zgadza się, skrzynkowe/kwaterowe - tylko różnica jest taka, że one były rozwiązaniem związane z wentylacją grawitacyjną. Nie miały technologicznie możliwości izotermicznych. Obecnie znów sam koszt okien o wyjątkowych parametrach jest absurdalnie wysoki, a 4 szybowe ciężkie i toporne. Dobrze jest przeliczyć koszty montażu nawet w nowym budynku podwójnej stolarki okiennej (taniej 2-szybowej), ma to rozwiązanie szereg zalet. Rozpisuję się o tym, dlatego że pomału wprowadzam takie rozwiązania do projektów, mam już pierwszych chętnych i liczymy koszty. Kiedyś 15 lat temu, kiedy mówiłem inwestorowi by zamontował 20cm styropianu na ścianie ( + dach i posadzka więcej ) to pukali się w głowę, bo sąsiad miał 5cm. Mówiłem, że normy się zmienią dziś to standard, a ci, który wtedy posłuchali, dziś nie muszą 2 raz płacić za prace przy elewacji i docieplać. Należy pamiętać, że okno to dziura w ścianie. Kawałek szkła i ramy pcv, niestety wiele os. nie zwraca na to uwagi spieszać się z decyzjami, by jak najszybciej ukączyć budowę. Także uczulam w tym temacie. W przyszłości będzie liczył się każdy kW energii i wody.
@piotrszalik84523 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Zgadzam się w 💯 procentach
@MatexProgramix3 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA trochę również śledzę od jakiegoś czasu możliwości ocieplenia domu. Trafiłem na filmik pokazujący współczynnik przenikania ciepła dla pustki nieruchomego powietrza, który jest prawie taki sam jak 10cm styropianu grafitu. Co z tego wynika? Ano to ze mam tez termowizje w telefonie akurat, i takie okna drewniane z pustka w środku nie dają praktycznie nic :) Może gdyby były nowe, dobrze uszczelnione po zamknięciu, stanowiły by lepsze zabezpieczenie termiczne niż nowe dwuszybowe okna. Pewnie się mylę ale daje to duży obraz tego jak pustka nieruchomego powietrza, tudzież gazu wiele zmienia. Patrz pakiety w oknach.
@trolls4823 жыл бұрын
Za dużej różnicy między starymi a nowymi nie ma różnicy
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Sebastian. Zgadza się, tu jednak największy problem występuje na ramach okien. Jak Ci się podoba moja propozycja na rozwiązanie tego problemu w domach zaizolowanych mających stare okna?
@PrawdziwyNaczelnik2 жыл бұрын
buahahahaha kierowanie kamery na szybę..... no tego jeszcze nie grali. Ja polecam dowiedzieć się jak termokamera traktuje szybę....xD xD
@izabelam.431911 ай бұрын
No nie. Przy wentylacji graeitacyjnej to rozeiazanie sie jie sprawdzi
@krzysztofhala81493 жыл бұрын
👍😄
@mirekskawinski62193 жыл бұрын
Żeby przy parapecie nie było mostków termicznych to niech pan zrobi sobie parapet z styropianu 👎
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Dzięki Mirek Skawinski, taki mam plan, przy wymianie okien i wyciąganiu parapetu, na pewno popracuję nad szczelnością przy parapecie. To widać na filmie, jak obecnie ucieka ciepło przez ten mostek termiczny. To częsta bolączka starego budownictwa.
@marcinderusa159611 ай бұрын
Dla mnie mocno poroniony pomysł
@JanKowalski-go1gr3 жыл бұрын
Pomiar z dupy . Do osiągnięcia właściwych pomiarów temperatury w poszczególnych pomieszczeniach musiałyby być idealnie takie same . W warunkach amatorskich jest niemożliwe osiągnąć identyczne parametry . Okno 3 szybowe doskonale izoluje podnosząc temp . wewnątrz pomieszczenia dlatego kamera pokazuje większe straty bo różnica temp jest znacząco większa .
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Wjechałeś tu na grubo ;). Janie, kilka spraw. Chętniej nawet przyjmuję krytykę niż pochwałę, tym bardziej kiedy jest konstruktywna, bo tylko tak można się czegoś nauczyć i coś poprawić. Po kolei. 1.Pomiar był robiony z urządzenia, podałem nazwę w komentarzu. 2. Fakt, temperatury nie są z pewnością identyczne laboratoryjnie, natomiast pomieszczenie z oknem 3szybowym i 2 szybowym u mnie są otwarte (połączone), zatem przyjmiemy różnice 2 stopni. W domu raczej utrzymuje się średnio podobną temperaturę, nie mam strefowania temperatur o znacząco różnych temperaturach. Zaznaczam również, że nie jest to praca naukowa, doktorska czy nawet magisterska. To badanie z natury - rzeczywistości. Być może spotkałeś się kiedyś z takim stwierdzeniem - że wyniki są podawane jako laboratoryjne i w określonych warunkach normą - robi się to po to, by każdy mógł porównać swój produkt poddany tym samym warunkom uzyskując lepsze lub gorsze wyniki. A rzeczywistość czyli badanie z natury ma zazwyczaj inne wyniki. Tu proponuję zajrzeć do np. wydajności rekuperatorów w opisie, a w rzeczywistości. Trzecie sprawa to napisałeś, że okna 3szybowe izolują podnosząc temp. wewnątrz pomieszczenia i dlatego wg. Ciebie kamera pokazuje większe straty. Sądzisz że to właśnie tak działa? Zakładasz okno 3szybowe i masz cieplej w pomieszczeniu? np. tam gdzie jest okno 2 szybowe np. mam 20st. a założę okno 3szybowe to będę miał np.25stopni? (na ścisłość jest to możliwe, ale gdyby ktoś tak robił, to by było dziwne, no i chyba nieznośne). Okna jak i cały system izolacji termoizolacji ma raczej w założeniu oszczędność energii czyli masz mniej kW zużyć dla uzyskania tego samego komfortu, a nie do podnoszenia temperatury ( nikt co prawa nie zabroni Ci podnosić temperatury do wyższej ale po co ? ).
@kristomen3 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Kamerą termo musisz ustawiać parametry mierzonych powieszchni beton, szkło . Tak więc na szkło by trzeba było najlepiej nakleić taśmę i na metale jak je chcemy mierzyć. W ten sposób co mierzyłeś mocno masz przekłamane pomiary.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
@@kristomen Zadziwiłeś mnie, ale dzięki za kolejny impuls do zgłębiania wiedzy. Chyba jednak kiedyś zrobię z tego doktorat. Nie jestem fizykiem, ale coś tak liznąłem, bo lubię, a nawet cały czas liżę ;) hehe ( śmiesznie rozwinięte powiedzenie). Byłbyś tak miły i podzielił się ze mną wiedzą lub jakimś linkiem z informacjami na temat tego, że należy rozróżniać materiały przy badaniu kamera termo?. Co znaczy w ogóle parametry powierzchni (porowatość?)? Chodziło Ci o rodzaj materiału? I jak byś mógł powiedzieć jaką taśmę i po co naklejać chcesz na metale? Może, tak napiszę. Wiem, że kamera termowizyjna korzysta z promieniowania podczerwonego w jakimś tam przedziale czułości, zależy od producenta, a nawet raczej od ceny urządzenia ( nie wnikając już w techniczne aspekty). Z tego co wiem, to wszytko powyżej zera bezwzględnego promenuje - to można wyczytać w pierwszych linkach googla. Piszesz, że stal, beton czy szkoło promieniuje inaczej? czy jak? i co z ta taśmą? Tzn. jeśli chciałbym sprawdzić czy ogrzewania podłogowe elektryczne działa poprawnie, a kable są z miedzi/aluminum czy polwinitu i są pod płytkami, to jak bym miał ustawić ? Przecież, jeśli coś oddaje ciepło, to nie zależy jakim jest materiałem tylko ile ciepła oddaje ( czy się mylę? - np. stal, szkło, węgiel rozgrzany do tej samej temp ). Wiem, że jest parametr emisyjności, który ustawia się w punktowych bezdotykowych urządzaniach. Ale szkło, pcv i beton maja prawie identyczne współczynniki. Nawet gdyby Twoja sugestia była w jakiejś części prawdą ( bo wiadomo, że jak będę mierzył komin oddolny o 500m, to będą jakieś zakłócenia przez wiatr itp) to w tym przypadku stałem przy samym oknie, kamerą 5-10 cm od okna :). to jeśli są przekłamania to minimalne i na wszystkich pomiarach, a nie tylko na szkle czy stali. Zatem :) czekam na jakieś materiały.
@kristomen3 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA Posiadam kamere Bosh i w niej masz dwie opcje do wyboru - emisyjność i temp otoczenia. Druga rzecz. Stań przed oknem i z pewnością zobaczysz własne odbicie w oknie na kamerze termo. Od środka domu było widać. Zerknij sobie Pomiary termowizyjne - jakich błędów unikać podczas procesów diagnostycznych www.conrad.pl/artykuly/guides/pomiary-termowizyjne Specjalistą nie jestem. Te informacje są w instrukcjach. Co do twojego rozwiązania drugich okien wygląda na fajne rozwiązanie. Ale jest kilka wad. Jak np. mniejsza ilość światła. Można by było pomyśle do rozważań pod względem estetycznym o zamontowaniu okienic z szyb. A wokół ramy dać uszczelki. Także można zamontować samemu 3 szybę okna dwu szybowe. Użyłem klejonej szyby z szlifowanymi rantami tak aby szyba była bezpieczna. Ja tak zrobiłem u siebie. Slikon bezbarwny i porządnie wyczyścić okno przed montażem. O tyle jest to fajne, że jak nikomu nie mówiłem to nikt nie zauważył 3 szyby. Szyba nachodziła na rant okna 5 mm. Takie rozwiązanie też działa bo w pokoju na szybie okna już nie skraplała się woda. Szyba była ciut cieplejsza. Nie miałem kamery wtedy aby porównać o ile. Także nie wstawiał bym okna w miejscach gdzie jest małe okienko. Zamiast tego szybę. Zrobił bym ala okno typu isofix albo prostą otwieralną szybe jak w aucie która jest uchylna
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
@@kristomen dzięki za fajna odpowiedź. Mój sprzęt nie ma ustawień takich. Mam kamerę FLIR. Zapoznałem się z informacjami wcześniej, ale z Twoimi linkami teraz też. Już wcześniej miałem pewną hipotezę, ale napisze teraz. Sądzę, że biorąc pod uwagę nawet wszystkie parametry jakie podawałeś, kiedy ustawi się już kamerę doskonale na materiały właściwe, a nawet ich parametry i nawet w laboratoryjnych warunkach - to co z tego? Przecież to zmieni tylko i wyłącznie skalę. Np. okaże się, że błąd był wielkości np. 3st - ale będzie to błąd na obu oknach 2 i 3szybowych. Nic to nie zmieni. Ten film pokazuje, jakie są różnice między wynikami szczelności termicznej obu okien. To, że dokładność ( skala by się przestawiła i zamiast -15 będzie -12 to nie zmienia faktu, że zmieni się na 2 szybowym i 3 szybowym) Zatem, nie ma znaczenia to czy ustawię te materiały i powierzchnie, bo błąd - jeśli już jest - to na obu oknach taki sam. :) Więc, nie zagłębiajmy się w to czy dokładność jest lepsza czy nie, czy jest to szyba, stal,pcv czy beton. Chodzi o to czy znacząca jest różnica miedzy termoizolacją okna 2 i 3 szybowego. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to jasno, bo w głowie jest znacznie bardziej oczywiste i prostsze. Wracając do wad i zalet. Oczywiście, że wszytko ma swoje konsekwencje, ale znając je, ośmieliłem się zaproponować takie rozwiązanie, ponieważ wg.mnie przeważają zalety. Sądzę, że dla kogoś, kto ma jakiś mikro okienka w domu (raczej w pomieszczeniach typu WC, gospodarcze czy inne dodatkowe pomieszczenie) jest to opcją, dodawanie szyby. Dla mnie nie. Jak coś robić to porządnie i w całości nie robić jakiś półśrodków. Kompromisy to rozwiązania, które nie spełniają założeń ani jednych ani drugich. Przepis doświetlenie zależy od rodzaju budynku, ale to stosunek pow. podłogi pomieszczenia do okna 1:8. Zazwyczaj w domach ten stosunek jest znacząco większy na rzecz okien. Nie obawiał bym się mroku ;). to zaledwie, nie liczyłem ale stawiam, że ok 2-5%mniej światła. Przypuszczam, że chodziło Ci o okno typu jednoszynowe do pomieszczeń gospodarczych, czy budynków tymczasowych - ten isofix, bo nie mogę wygooglwać. To okno też ma ramę, do tego bardzo słabe to okno- termiczne. Zatem jednak będę upierał się przy co najmniej 2szybowym jako drugie :). Gratuluje też chęci do własnej pracy i prób z doklejaniem szyby. Możesz sprawdzić wyniki? np. w tym pomieszczeniu z doklejoną a w innym gdzie nie masz? Wydaje się, że doklejanie szyby na szybę, nie zmieni znacząco termoizolacji. Cały sens izolacji w oknie, prawie całą pracę termoizolacyjności wykonuje pustka między oknami. Dlatego tam czasem daje się specjalnie dobrane gazy, które jeszcze poprawiają termoizolację. Gdyby doklejanie szyb było wystarczające, po co by były nowe okna? doklejali by ludzie, lub firmy szyby i po wszystkim. No może jeszcze ramy by ocieplali. A tak, wymienisz okno na 3szybowe bo masz 2 pustki z gazem. A w 4 szybowym dodatkową przestrzeń nr 3 :). To jest powód ilości szyb, one oddzielają przestrzeń z gazem. Gdyby doklejenie szyby pomagało, to okna nie były by tak grube, były by 4szyby sklejone i tyle. Faktycznie na filmie , w oknie kiedy odbija się ktoś ( ja) lub coś, może nieco zmieniać się temp. Tylko są tam 3 wskaźniki ustawione, zatem łatwo sprawdzić, że np. jeden pokazuje inny wynik, a błąd to 1-2 st.
@red.gniadek3 жыл бұрын
Nie ma tego złego... przynajmniej grzyba nie masz.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Gniadek NEWS. :) nie mam. Jeśli masz takie problemy w domu, to prawdopodobnie brak właściwej wentylacji na 65%, 25 to brak szczelnej izolacji przeciwwilgociowej i 10% nietypowe przypadki.
@piotrkowalski5193 жыл бұрын
✋👍
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Dzięki Piotr za kciuka !
@Fenixpablo3 жыл бұрын
ciekawe co twoja żona na to ile będzie teraz mycia
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Hej Pawełku, żona bierze to na klatę ;) w spółce ze mną. Wierzę w liczny, to się zwróci, jeszcze mam sporo życia statystycznie, a ceny energii jednak wypychają do takich rozwiązań. Masz lepszy pomysł? Ja mam taki jak na filmie, na razie nie mam lepszego i dziele się tymi wnioskami.
@Fenixpablo2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA sam stoję przed wymiana okien, pomysł ciekawy na pewno do rozważenia, jeszcze jedno mi się nasuwa przemyslenie czy przypadkiem nie powstanie efekt oblodzenia miedzy oknami
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
@@Fenixpablo to pytanie jest bardzo sensowne, tak samo jak skraplanie i ewentualne odprowadzanie wody. Wiadomo, że jak wilgoć się pojawia to nie za dobrze. Mam już kilka rozwiązań, ale chce wybrać to najsensowniejsze i je przedstawić. Niebawem pojawić się może pierwsza taka realizacja. Na pewno to opiszę :) Podzielę się tak samo jak samym pomysłem. Jestem na etapie rozważania tego problemu i badania czy w ogóle będzie takowy powstawał.
@Buszmanik2 жыл бұрын
Rama drzwi stalowa to autostrada dla ciepła.
@rghost16473 жыл бұрын
Zawsze można zrezygnować z okien i drzwi, wtedy nie będzie strat. Jak grafitowy to sam grzeje Hahahaha co za hipokryzja. Brednie powielane przez kolejnych youtuberów.
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Nie jest dla mnie klarowny ten komentarz. W pierwszym zdaniu, może się zdzwisz, ale napisałeś prawdę. Trzeba rozumieć to, że otwór w ścianie z perspektywy termoizolacyjności to wada - każdy otwór. Więc tak, najlepiej było by ich nie robić, no ale są potrzebne. Są różne rozwiązania. Np. sposób zamykania otworów w domu bezpiecznym Pana Koniecznego. Myślę, że spróbuj obejrzeć cały film, do końca, odczytaj go jako całość. A o czym piszesz z tym grafitowym ?( Styropian?) Napisz co Cię tak udeżylo bo nie rozumiem ?
@szczupak23012 жыл бұрын
zamuruj okno problem zniknie
@marcin-_11 ай бұрын
Chaotycznie nagrywane. Zamiast pokazać 2 szybową i 3 szybową to biegasz, skaczesz i w sumie nie wiem jakie mają straty.
@karpik25883 жыл бұрын
załóż styropian na okno i po problemie :)
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
Witaj Karpik, mam założony na ramach, widać na filmie. To się nazywa węgarek. Problem jest inny, mam nadzieje, że wiesz o co chodzi ;). Pewnie trzeba będzie poczekać na styropian przeźroczysty ;), wtedy będzie mógł być na całym oknie, wszyscy czekamy na takie nowości.
@karpik25883 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA tak sobie tylko zartuje :) dobra robota :)
@audi80tdi592 жыл бұрын
8
@pseudobudowlaniec3 жыл бұрын
Cezary Baryka
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
PseudoBudowlaniec dzięki :) zawsze to jednak "bohater" :). A co sądzisz o rozwiązaniu tego przypadku? Masz jakieś lepsze pomysły? Chętnie wysłucham.
@pseudobudowlaniec2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA najprostsze z możliwych. Załóż rolety i miej 4 stopnie więcej jeśli będziesz pilnował aby zamykać na noc
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
@@pseudobudowlaniec o, widzisz temat już opisywałem w komentarzach na temat rolet i okiennic. Zobacz sam co napiąłeś w tym zdaniu. Zysk kilku stopni to plus, ale chcesz sobie zmusić do pilnowania, podkreślam, codziennego ! By pamiętać o roletach czy okiennicach. Nawet jeśli masz dużo czasu w życiu lub uparcie powiesz, że dla Ciebie to żaden wysiłek, to nadal będziesz ich używał tylko w nocy. Nawet jak będziesz cfany i wydasz dużo montując jakieś siłowniki lub inne rozwiązania automatyzacji, to wydasz kasę i będziesz skutecznie pobierał energie na obsługę siłowników czy silników itp. Jednak będę tu jeszcze bardziej dokuczliwy i wrócę do obsługi. Dodawanie sobie do życia kolejnych zadań, pomimo tych które i tak już musisz codziennie lub często robić to skracanie czasu swojego. który możesz poświecić na coś innego. Wyobraź sobie, ze ten dom który ja pokazałem, to chata z 3 kondygnacjami, sądzę że co najmniej 25min do pól godziny codziennej roboty przy okiennicach, przy roletach może nieco mniej. Po co sobie życie skracać o takie zajęcie codziennie ? Co sądzisz o tym ? Widzisz, tu pojawia się wiele powodów, które wypchnęły mnie do tego pomysłu. To rezultat wielu przemyśleń.
@pseudobudowlaniec2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA co o tym sądzę? Że im więcej piszesz mi swoich racji, tym bardziej jestem skłonny przyznać Ci rację żebyś montował kolejne 3 okna w otwory. Ja mam niestety tylko dwie kondygnacje z oknami i wszędzie rolety zewnętrzne z napędem. Zaprogramowane aby opuszczały się o 17 i podnosiły o 8. Kupno automatyki nie przewyższy na pewno kupna kolejnych okien. PS. Okna mam 2 szybowe. Montowałem kilka lat okna i wyrobiłem sobie zdanie na ich temat. Wymieniałem rok temu- wszystko jest u mnie na kanale KZbin. Pozdro
@DomParterowyZPiwnica3 жыл бұрын
Kiedyś tak robiono ponieważ okna były 1 szybowe. A zostawianie stare okno w tym momencie jest głupotą. Demontaż to można drobić w 1 dzień a nie wqrzać sie przez kilka lat. Także tzw ciepły montaż jest bezsensu, głupota i danie możliwość włamu w 1 minutę.
@siekierka712 жыл бұрын
Jezeli chodzi o wlam to dla zlodzieja nie ma przeszkod niezaleznie od montazu.
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@siekierka71 Ale po co mu to ułatwiać??
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Marek Bochenek, tak zgadzam się z tym co piszesz w pierwszym zdaniu, tak robiono okna kwaterowe. A teraz wytłumacz dlaczego uważasz za głupotę zostawienie okna starego, które pokazywałem na filmie. Podałem wiele powodów, dla których warto zostawić je. Jeśli wysłuchałeś całości, to podaj kontrargumenty i chętnie się nad mini pochylę. Bo piszesz o demontażu okien, ale chyba nie rozbiłeś tego nigdy w domu który jest ocieplony i w którym się mieszka. Posłuchaj dokładnie o czym mówię w szczególności na temat prac przy oknach. Temat włamania już wyjaśnił Ci Piotr Sinda, a jednocześnie w odpowiedzi podałeś kolejny argument za tym, że jednak lepiej jest zostawić 2 okna :) - zgodzisz się z tym? wiesz o czym pisze?
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@ARCHITEKTuraKSA miałem do czynienia z demontażem... 1 dzień zrobiliśmy z bratem 4 okna które wymieniał. Jak się poszerza/podwyższa to wtedy jest masakra. Co do sensowności już pisałem dokładnie, lubię spać przy uchylonym oknie a 2 to zimą 2 lub 3x w tygodniu robię szybkie wietrzenie (nie oziębiam ścian wewnątrz). W nowszych domach robi się rekuperacje (ja przepuściłem powiertze przez 1m3 kamieni położonych 2.5m poniżej gruntu) a w starszych domach może być to trudne do zrobienia.
@ortalionowywiesaw94552 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica Złodziej zna zasadę działania zamknięć i nie potrzebuje niszczyć okna i elewacji. Sam widziałem jak rzemieślnik wiercił wkrętarką mały otworek w oknie i po chwili wchodził jak do siebie. Akcja była spowodowana potrzebą dostania się do zamkniętego domu osoby starszej i samotnej z którą urwał się kontakt.
@jarosawstawicki54862 жыл бұрын
Niestety ilość światła przechodzącego przez taki zestaw jest tragicznie niska
@miettar8073 жыл бұрын
Parapety zewnetrzne? Po co to komu?
@ARCHITEKTuraKSA3 жыл бұрын
rozwiń wypowiedź :) (nie wiem czy to sarkazm, czy uzasadnione spostrzeżenie ).
@arkadiuszk.38983 жыл бұрын
Dołóż witryny.
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Witaj Arku. Nie jestem zwolennikiem "witryn", o ile piszesz o okiennicach. Bo witryna to mebel, duże okno w sklepie ;) i jeszcze kilka znaczeń :). Popraw mnie, jeśli źle zrozumiałem. A rozwiązanie zewnętrze jak okiennice czy rolety to fajne rozwiązanie, ale nie tak wydajne izolacyjnie jak okno ( to drugie).
@polsattvn88402 жыл бұрын
No to te nowe bardziej chujowe
@sylwekwisiak29022 жыл бұрын
Budją albo kupują damy a potem pieniążków na ogrzewanie niema hehe
@sendai82563 жыл бұрын
Po co pokazujesz tam sikajacego faceta???
@ARCHITEKTuraKSA2 жыл бұрын
Hej Sendai sprawdź odp. na ten temat w komentarzu dla @Pawel p, jeśli to jest dla Ciebie najistotniejsze w tym filmie. Wiedz, że każdy skupia uwagę na tym, co go interesuje :). A to tylko ułamek filmu, spróbuj jednak skupić się na problemie jaki jest tu poruszany, może konstruktywnie skrytykujesz go i będę mógł zrezygnować z tego co wymyśliłem.
@robertperlicjan58662 жыл бұрын
Latasz z tym jak poparzony konkretnych gościu konkrety