Carl Gustav Jung: biografia, kult, psychologia - dr hab. Mirosław Piróg

  Рет қаралды 23,917

Filozofia Tak Bardzo

Filozofia Tak Bardzo

Күн бұрын

Пікірлер: 85
@tenno1981
@tenno1981 3 жыл бұрын
Oglądając tę ciekawą rozmowę nie mogę się oprzeć wrażeniu, że myśl Junga jest bardzo trudna do przekazania w formie mówionej, zwłaszcza w czasach internetu, gdy przyzwyczajeni jesteśmy do szybkiego tempa i zwięzłej formy (tak jak w memach, krótkich filmikach, zwięzłych, upraszczających wpisach, często kontrowersyjnych i towarzyszących im kłótniach w komentarzach). Coś istotnego tu ucieka. Junga warto by było studiować w jakiejś samotni, na odludziu, dysponując wolnym czasem i przestrzenią. Z dala od zgiełku i szybkiego tempa codziennego życia. Oczywiście jeśli kogoś jungowska myśl zafascynuje (opęta), to wtedy i jazda zatłoczonym autobusem nie będzie przeszkodą do lektury. Byle tylko nie musieć sprawdzać co chwilę powiadomień na smartfonach.... Pomocny jest ten element pewnego odcięcia się, który umożliwia refleksję (odbijanie się, rezonans, "echo"). To są treści, które trzeba przetrawić na spokojnie. Tzn w naszym wnętrzu pewnie nie będzie przy tym spokoju, bo to burzliwe i rewolucyjne są treści, natomiast dobrze jest mieć wtedy spokój i być wolnym od tego codziennego kołowrotka mediów społecznościowych. Jung nadaje na falach długich, a my dziś nie tyle, że na ultrakrótkich słuchamy naszego radia zazwyczaj, co raczej radia internetowego z czatem. Inne formaty, nie do końca kompatybilne. Traktuję ten odcinek "Filozofii tak bardzo" jako próbę zbudowania dekodera czy interfejsu. Ale dalej trzeba już będzie znaleźć sobie, każdy swoją, "wieżę" nad jeziorem....
@vlykk8809
@vlykk8809 2 жыл бұрын
Odniosłem takie samo wrażenie. Dla mnie, laika w kwestiach filozoficzno-psychologicznych niektóre kwestię są dość zawiłe i niezrozumiałe, ale nie od razu Rzymu zbudowano i przede mną długa droga do poszerzania wiedzy w tej materii. Pozdrawiam.
@tenno1981
@tenno1981 2 жыл бұрын
@@vlykk8809 dłuższa lub krótsza - któż to wie co go w życiu czeka. Warto czasem być ciekawym i dociekliwym oraz otwartym. Ale i krytycznym. I wtedy można, każdy w swoim tempie, się satysfakcjonująco rozwijać. Pozdrawiam również i życzę powodzenia. A z polskich "jungistów" chyba najbardziej lubię Jerzego Prokopiuka i ewentualnie bym jego teksty mógł polecić. Obkupiłem się swego czasu w jego książki za bezcen w księgarni typu tania książka i okazały się warte swej ceny po wielokroć.
@vlykk8809
@vlykk8809 2 жыл бұрын
@@tenno1981 Dziękuję. Przyjrzę sie z pewnością książkom Prokopiuka :)
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 10 ай бұрын
😊
@patikrysiuk6683
@patikrysiuk6683 2 жыл бұрын
Uwielbiam Junga. Dzięki niemu dość skutecznie czytam ludzi i procesy społeczne. Pięknie opisał psychologię głębi i archetypy, przede wszystkim archetyp cienia. Dla mnie to mistrz.
@lucjagerlach8651
@lucjagerlach8651 3 ай бұрын
Dziękuję wam za ten wykład i waszą ciekawą rozmowę
@EntheoSelf
@EntheoSelf 2 жыл бұрын
Dziękuje, super!
@bartekkonopa3093
@bartekkonopa3093 3 жыл бұрын
Dziękuję za strumyk taki piękny, moja niechęć do Junga minimalnie stopniała :>
@africandoo
@africandoo 11 ай бұрын
A skąd ta niechęć? Generalnie Jung jest raczej szanowany z tego co kojarzę 🤔
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 10 ай бұрын
@@africandoo Jung to szaman i buddysta. Każda religia jest taka sama ogłupia lub moralizuje.
@mobilusTV
@mobilusTV Жыл бұрын
Mam wrażenie, że Junga mogą zrozumieć tylko ci, którzy przeszli prawdziwy proces indywiduacji. Reszta miota się wokół jego biografii i zastanawia się czy był szalony, nawet nie zbliżając się do źródła jego badań (ciekawe jaki procent psychologów przeczytało dzieła Junga i jaki promil go rozumie). Dla tych, którzy przeszli ten proces, Jung jest geniuszem ze względu na konieczność uznania prawdziwości "jego teorii" wbrew logice i wcześniejszym przekonaniom, ale nie ma to nic wspólnego z wielbieniem go jako Boga lub zakładaniem sekt na jego cześć - nie na tym polega stawanie się indywiduum - jest wręcz przeciwnie. Nie wiem w jaki sposób nauka chce dochodzić prawdziwości nauk Junga i wielu podobnych (i zaprzestać mówić o koncepcjach i teoriach), skoro nie prowadzi żadnych statystyk w tym temacie, a przecież statystyka jest ich wyrocznią. Łatwiej nazwać Junga "dziwakiem", a jego wielbicieli członkami sekty, zamiast samemu spróbować i szukać.
@reniayogaashtanga
@reniayogaashtanga 2 жыл бұрын
Świetnie to wyszło ! 🧙🧹
@abo7636
@abo7636 2 жыл бұрын
Znakomity materiał
@jakub-monikalampart3424
@jakub-monikalampart3424 3 жыл бұрын
Wyczekuję kolejnych części, na razie za dużo plotek, ludzie wpadają w jakiś popłoch i podniecenie, gdy słyszą o sektach, a przecież nie ma nic dziwnego w większości z takich wyznań, nie odbiegają aż tak bardzo od "uniwersalistycznych" religii na poziomie doktrynalnym, izolują się by zachować czystość wyznania, większy ekskluzywizm ale reakcja większości ludzi na to moim zdaniem przesadna. Co do tego fermentu związanego z Jungiem to pierwszy raz o tyk słyszę i przerwsze co mi przychodzi do głowy to: czy nie możnaby zamiast tylu plotek po prostu skonstatować, iż Jung miał (Weberowsko rozumianą) "charyzmę" ?
@FilozofiaTakBardzo
@FilozofiaTakBardzo 3 жыл бұрын
W najbliższym czasie planów póki co nie ma, ale z pewnością pojawi się bardziej "konkretny" :). Jung zdecydowanie miał charyzmę i w połączeniu z innymi czynnikami (jak chociażby zajmowanie się tematyką religijną, ezoteryczną itd) prowokuje niechętnych i podejrzliwych ludzi do doszukiwania się czegoś więcej. Noll chociażby zarzuca rodzinie Junga, która udziela pozwoleń na dostęp do dokumentów, że ukrywają "prawdę" o nim. Z kolei rodzina twierdzi, że nawet się z nimi nie kontaktował. Jung żadnym guru czy bogiem zostać raczej nie chciał i wedle dowodów stale się przed takimi tendencjami dookoła niego wzbraniał, co nie zmienia faktu, że niektórzy mogli go tak mimo wszystko postrzegać. Przypomina się Żywot Briana: - Will you please listen? I'm not the messiah - HE IS THE MESSIAH!
@iistopienfilozofia1282
@iistopienfilozofia1282 3 жыл бұрын
Może zagląda tu ten profesor lub ktoś inny: do czego prowadzi ten proces indywiduacji? Profesor chyba powiedział, że do stania się miłością...to tak jak Jezus. Jezus jako symbol miłości. I jeszcze nadświadomość. Jak się ma, postrzega człowiek w takim stanie nadświadomości?
@floyd9985
@floyd9985 3 жыл бұрын
Proces indywiduacji prowadzi do stawania się naszą własną Jaźnią która na najgłębszym poziomie każdy z nas już jest ale zakrytą przez nasze Ego.Dlatego tak trudno jest ją Jaźń osiągnąć(stawać się) bo najtrudniej jest porzucić(zepchnąć na drugi plan ono nadal pozostaje) nam własne Ego i wszystko co z nim związane.Przejście z Egocentryzmu do Jaźniocentryzmu . Jaźń staje się Centrum Osobowości. W stanie Świadomości Chrystusowej człowiek staje się czystą egzystencją co jest miłością i postrzega z tego poziomu.Jest to trudne do opisania ,doświadczy to ten co świadomie rozpocznie proces indywiduacji lub zostanie "porwany" przez Nieświadomość do tego procesu i stanie się własną Jaźnia ,jak pisze Jung jest to dane niewielu lub powołanym do tego przez jakąś siłę która ich wręcz do tego przymusza
@iistopienfilozofia1282
@iistopienfilozofia1282 3 жыл бұрын
@@floyd9985 i co z tego człowiek będzie miał? Będzie szczęśliwy i kontemplował Ideę Dobra? Odnajdzie szczęście w sobie.
@floyd9985
@floyd9985 3 жыл бұрын
@@iistopienfilozofia1282 Kiedy wkroczymy w przestrzeń którą nazywamy byciem człowiekiem stąd nasza ewolucja nie jest już naturalnym procesem.Musi ona odbywać się w świadomości. Najbardziej znaczącym aspektem bycia człowiekiem jest to że możemy decydować o naturze ,o zakresie i o tempie swojej ewolucji.
@bartoszgowacki4033
@bartoszgowacki4033 3 жыл бұрын
Czy ktoś podrzuciłby jakąś podstawową bibliografię chcącemu się zainteresować Jungiem?
@Natalie-yg5rn
@Natalie-yg5rn 3 жыл бұрын
Nie, ale polecam biografię Kieślowskiego Krzysztofa reż., jest super.
@johnwild967
@johnwild967 3 жыл бұрын
@@Natalie-yg5rn co to ma do rzeczy?
@johnwild967
@johnwild967 3 жыл бұрын
@@Natalie-yg5rn piszesz dużo rzeczy nie ma temat i tyle.
@laberraz
@laberraz 3 жыл бұрын
Warto zacząć od "Człowieka i jego symboli" lub "Psychologii C.G. Junga" Jolande Jacobi. Potem można czytać wedle zainteresowań, bo każda książka porusza nieco inny obszar. Może oprócz "Czerwonej księgi", bo ją warto poznać po dłuższym kontakcie z twórczością Junga, a przynajmniej po "Aionie".
@johnwild967
@johnwild967 3 жыл бұрын
@@Natalie-yg5rn ok, ale pytanie dotyczyło konkretnie C. G. Junga. Szukasz atencji w komentarzach?
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Ciekaw jestem, jakie jest zdanie Pana profesora o "szkole warszawskiej" dra Zenona Dudka?
@MarggieOne
@MarggieOne 3 ай бұрын
Czy prowadzàcy mogą podać tutaj tytuły i autorów wymienianych książek
@Graven260486
@Graven260486 Жыл бұрын
Czy ktoś może się orientować o jaką książkę chodziło panu profesorowi, gdy mówił o polskim autorze "czterech typów umysłów"?
@mirekpirog3485
@mirekpirog3485 Жыл бұрын
Czesław Nosal.
@Graven260486
@Graven260486 Жыл бұрын
@@mirekpirog3485 Pięknie dziękuję. Skończyłem właśnie czytanie kolekcji Junga i "Kult Junga" Nolla od samego początku wydał mi się tak niedorzeczny i wyssany z palca, że zacząłem szukać recenzji naukowców, i tak natrafiłem na Pańską, a dalej na tę rozmowę. Fascynuje mnie koncepcja typów psychologicznych, dlatego z pewnością sięgnę po Nosala. Jeszcze raz dziękuję za nakierowanie i pozdrawiam serdecznie.
@ineffige
@ineffige 3 жыл бұрын
50:43 Błąd, polecam E. Goodwyna i Marka Solmsa, neurobiologia zaczyna przyznawac Jungowi racje. Unus mundus.
@anselmolemossilva7299
@anselmolemossilva7299 6 ай бұрын
LEGEND PORTUGUES???
@Anna-xn7hk
@Anna-xn7hk 3 жыл бұрын
Wiecie dlaczego dziewczyny w dyskusji uczepiły się tego tematu o urodzie uczniów i uczennic? Bo tekst doktora był szowinistyczny. Uroda została poruszona TYLKO w kontekście uczennic Junga, a nie miało to ZADNEGO merytorycznego znaczenia w rozmowie. Drugi moment, kiedy kobiety zostały przedstawione przedmiotowo, to kiedy dr wyliczał co jest potrzebne do zbudowania seksty: piękne miejsce, kobiety i pieniądze (w takiej wyliczance świetnie to uprzedmiotowienie widać. Dodatkowo wyraźnie tu widać, że taka seksta skierowana jest do heteroseksualnych mężczyzn... Tak, to były teksty uczniów szkoły średniej, ale dr powinien opatrzyć to komentarzem.Zakładam, ze w klasie były dziewczyny i może osoby nieheteronormatywne. Świetna okazja do takiej rozmowy równościowej. Nauka ma być oddalona od ideologii, więc warto wreszcie zauważać szowinizm w wypowiedziach niektórych naukowców (i u siebie też) i pozbyć się tego.
@mirekpirog3485
@mirekpirog3485 3 жыл бұрын
Ma Pani rację.
@ukaszmizioek8826
@ukaszmizioek8826 3 жыл бұрын
@@mirekpirog3485 Ile w objawieniach np. św. Faustyny psychologii a ile mistyki? Czy to naprawdę Jezus się objawia i przemawia? W jaskini Platona jest zobrazowane nawrócenie. Wydaje mi się, że zaczął postrzegać, w każdym bądź razie bardziej, sercem niż przed nawróceniem. Taka osoba może być rozdarta między światem owieczek a intelektualistów. Owieczki mają serce ale nie są zbyt mądre ;)Inna kwestia osobowości maniczne. Wydaje mi się, że z Bogiem są wszystkim a bez niego niczym i upadają. Nawet taka nasza Edyta Bartosiewicz przeżyła takie załamanie. Nie wiedziała, co się z nią dzieje. Straciła power w głosie i nie chciała nagrywać, bo była niezadowolona. Wracając do wcześniejszego wątku Jezus jako zjawisko się objawia ale diabeł nie. Pamiętam jak Mike Tyson powiedział, że w swoim życiu spotkał Diabła. Pamiętam też jak znajoma pani opowiadała mi, jak znajomy pijaczek opowiadał jej, że w pokoju jego była cytuję mara (czyli zjawa ;) Rozumiem że taka osoba może mieć zaburzoną percepcję ale jakby nie było jest pod władzą nałogu.
@koszek18q18
@koszek18q18 2 жыл бұрын
:D
@i.7807
@i.7807 6 ай бұрын
Te dziewczyny miały absolutną rację, to było chamskie. I jeszcze ta dzwoniąca komórka. Wiocha po prostu.
@DawidJurand
@DawidJurand 2 жыл бұрын
Bardzo fajny wykład. Przeszkadzał mi tylko dość mizoginistyczne narracje profesora. Aluzje o atrakcyjności fizycznej kobiet. Tekst w stylu „czego potrzeba aby zrobić sektę? Jezioro jakieś, kobiety, odludzie” Wiem że Pan Profesor to inna generacja prawdopodobnie (nie chcę tu krzywdzić profesora jakiś ejdżizmem) kiedy się takie odejście naturalizowało ale to z perspektywy feminizmu jest nie do przyjęcia. Fajnie aby na streamach było więcej kobiet.
@KopczynskiMateusz
@KopczynskiMateusz Жыл бұрын
prrrrrrrrrt
@cosac84
@cosac84 Жыл бұрын
Spierdalaj ze swoim feminizmem.
@battacik
@battacik Жыл бұрын
O czym ty gadasz lewaku?
@africandoo
@africandoo 11 ай бұрын
No ale w praktyce nierzadko tak to wygląda, kobiety są bardziej otwarte i podatne na narracje dotyczące sfery ducha, duszy, energii itp.
@marekjurek331
@marekjurek331 11 ай бұрын
Jesteś czatem gpt? Nikt normalny nie wypisuje takich andronów
@i.7807
@i.7807 6 ай бұрын
Studiowalam w Polsce i w Anglii. Różnice pomiędzy kulturą osobistą, obyciem i uprzejmością wykładowców jest ogromna. Szkoda mówić, wielki wstyd dla zarozumialych Polaków.
@laudani2008
@laudani2008 2 жыл бұрын
"Plotkarski magiel" o Jungu. No żałosne. Tym zajmuje się Akademia Jungowska ?
@FilozofiaTakBardzo
@FilozofiaTakBardzo 2 жыл бұрын
Spotkanie dotyczyło plotkarskiej książki, a nie plotek o Jungu.
@agnieszkanienartowicz902
@agnieszkanienartowicz902 Жыл бұрын
1:45:15 I kolejne szowinistyczne wypowiedzi. Wypowiedź odnośnie partnerek filozofów: "Pewne poglądy to są faktycznie poglądy tych partnerek tylko kobiety nie miały siły przebicia i wykorzystywały tych facetów". To nie kobiety "nie miały siły przebicia" tylko przez mężczyzn były wykluczone z dyskursu. I nie "wykorzystywały tych facetów" tylko ci faceci wykorzystywali je, aby na ich odkryciach, przemyśleniach i dokonaniach budować samych siebie. Wstyd, panowie.
@zapomniaemstarego4980
@zapomniaemstarego4980 Жыл бұрын
XDD slodka jestes:d
@izabelawieczorek4730
@izabelawieczorek4730 9 күн бұрын
Nie wszystkie kobiety były piękne ojjj 🤔🤯
@danielaweiss6293
@danielaweiss6293 3 жыл бұрын
ale to dziadzisko mogło już sobie oszczędzić tych komentarzy na temat piękności kobiet
@sackwinski3158
@sackwinski3158 3 жыл бұрын
mógł ale nie musiał. subiektywne komentarze są z natury subiektywne :)
@FilozofiaTakBardzo
@FilozofiaTakBardzo 3 жыл бұрын
W porządku, ale apelujemy o minimum kultury w komentarzach. Można na to samo zwrócić uwagę bez obelg w stronę profesora.
@Natalie-yg5rn
@Natalie-yg5rn 3 жыл бұрын
@@FilozofiaTakBardzo dziewczyna miała prawo się wkurzyć na to, co jest mówione. Oprócz szacunku możecie też mieć zrozumienie.
@FilozofiaTakBardzo
@FilozofiaTakBardzo 3 жыл бұрын
@@Natalie-yg5rn Pół komentarza jest o tym, że "rozumiemy oburzenie" :)
@Natalie-yg5rn
@Natalie-yg5rn 3 жыл бұрын
@@FilozofiaTakBardzo "w porządku, ale..." nie sugeruje na zrozumienie, a na zwrócenie uwagi na "szacunek"
@IxiColor
@IxiColor Жыл бұрын
"murzyni"? serio? co za żenada.
@klatapirata
@klatapirata 11 ай бұрын
Możesz wyjaśnić w czym problem?
@cyptar6416
@cyptar6416 3 жыл бұрын
Jung miał być w tajnym kontakcie z istotą pozaziemską imieniem SFATH www.futureofmankind.co.uk/w/index.php?search=Jung&title=Special%3ASearch&profile=default&fulltext=1
Jak w Praktyce Rozpoznać Swój Cień
19:55
Selfmastery.pl
Рет қаралды 105 М.
GAMBIT PREZYDENCKI KACZYŃSKIEGO I TUSKA! | Nocna Zmiana
13:41
Super Express
Рет қаралды 4,3 М.
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 33 МЛН
Sukces geopolityczny Trumpa | Salonik polityczny 2/3
19:24
Telewizja Republika
Рет қаралды 33 М.
Ostatnie wydarzenia i reportaże z Ukrainy: tłumaczenie wiadomości - 23.11.24
3:21:43
Jak wygląda retoryka w polskim parlamencie? | Lewy z Bicepsem
28:06
Telewizja Republika
Рет қаралды 1,8 М.
Młodzi wyborcy PO nie zagłosowaliby na Sikorskiego | Przyjaciele Republiki
33:50
Ogłoszenie wyników prawyborów KO - Rada Krajowa PO
14:19
Janusz Jaskółka
Рет қаралды 10 М.
Friedrich Nietzsche i wola mocy
1:36:38
Filozofia Tak Bardzo
Рет қаралды 6 М.
"Bóg. Tao. Synchroniczność." dr hab. Mirosław Piróg
53:55
Śląskie Centrum Psychosomatyki
Рет қаралды 25 М.
Duchowość i religia według Carla Gustava Junga - prof. Mirosław Piróg
1:06:29
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН