Bardzo ważny odcinek, szkoda że to nie tacy ludzie jak Pan mogą być w rządzie...
@Tomasz_Lebiedz2 ай бұрын
raczej nie chcą
@tomasz43782 ай бұрын
Wznowiłem zakupy inwestycyjne, mieszkanie dwa pokoje z osobną jasną kuchnią - cena niższe około 15 -17 proc niż jeszcze w grudniu 2023 r , duże polskie miasto, lokalizacja blisko centrum 😊 moi zbywcy zrozumieli że nie będzie nowego kredytu i kolejnych wzrostów ..
@pawe76952 ай бұрын
Rozsądny sprzedający i rozsądny kupujacy - pewnie obie strony zadowolone z transakcji. Podobnie jest z cenami uzywanych aut. Jak ktoś się zabardzo ceni to co sprzedaje będzie tylko "sprzddawać" a nie "sprzeda" bo kupujacy kupi od kogoś innego. 2 lata temu robiłem remont mieszkania generalny i tak ludzie i firmy szaleli z cenami w 2022 bo wykorzystywali panikę ze będzie drożej albo czegoś nie będzie ze teraz po 2 latach kupuje się te wszystkie materiały czy sprzęt do wyposażenia kuchni czy łazienki taniej niż w 2022 albo maksymalnie w tej samej cenie a przeciez wiekszosc osob zarabia w 2024 spokojnie 30-40% wiecej jak w 2022 wiec wszystko oprócz mieszkań jest taniej, więcej jest promocji i markety aż proszą się i zachecają o to by kupić i remontować. Wszystko należy brać na spokojnie a ludzie panikują I później zarówno kupujacy jak i sprzedający wpływają na wzrosty cen przez obawy ze będzie drożej albo czegoś braknie.
@Saturnus666Ай бұрын
Jakie miasto i jaka cena za metr?
@bartomiejsaweczko615222 күн бұрын
Wiadomo ze nietoperza mozna przegonic komperta z gotowka🎉
@mrk92532 ай бұрын
W Polsce rybek mieszkaniowy jest w złym stanie hmm. Jest jakiś kraj w którym łatwo o mieszkanie? Tak żeby każdy mógł sobie pozwolić na swoje? Bo mam wrażenie, że nie i to jest poprostu normą.
@dominikbecmer64302 ай бұрын
Ostatnio rozmawiałem z pewnym producentem prefabrykatów (głównie na Skandynawię). Zrealizowali oni w ostatnim czasie parę budynków wielorodzinnych w Polsce, w takiej technologii i trochę również mieli obawy, co do sprzedaży. Ale jak twierdził, dosłownie 2-3 osoby na ponad 50 mieszkań, zapytały o to w jakiej technologii został wybudowany tej budynek- to tak odnośnie oporu Polaków na prefabrykaty.
@Tomasz_Lebiedz2 ай бұрын
Co do tych oporów wobec nowych technologii to nie znam jakiś naukowych badań, ale... 1 - w podanym przez pana przykładzie Proszę zwrócić uwagę, że jak rozumiem dewelopera realizującego projekt technologii prefabrykowanej, pytały o tą technologię osoby, które do niego dotarły. Nie wiemy niestety Ile osób nie rozmawiało z tym deweloperem, bo z góry zrezygnowało z tej zakupu mieszkania w tej technologii? Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że mieszkania w budynkach ze starej wielkiej płyty, wbrew pozorom są dość łatwo sprzedawane. Oczywiście jeśli nie są na czwartym ostatnim piętrze bez windy. Z pewnością znaczenia ma niższa cena. Zaletą prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym winny być niższe koszty wytwarzania, Co oczywiście powinno przełożyć się na możliwą niższą cenę mieszkania. Wadą takich technologii jest mniejsza lub większa trudność w swobodnej aranżacji podziału wnętrz kupionego mieszkania. Przypuszczam jednak, że czynnik kosztowy może w przyszłości mieć coraz większe znaczenie. 2 - Póki co na rynku wtórnym domów jednorodzinnych obserwują ogromny opór potencjalnych kupujących przed kupowaniem domów wykonanych w innej technologii niż tradycyjna. Oczywiście nie wszyscy są przeciwni takim domom, ale bardzo często sprzedawane są one poniżej ceny domów o podobnej wielkości zniesionych tradycyjnie. Jako inżynier nie mam zamiaru tutaj prowadzić dyskusji o wyższości jednej technologii na inną. W filmie opowiedziałem jedynie o "konserwatyzmie" nabywców nie zajmując się jego oceną.
@hubertgawlik24382 ай бұрын
Dziękuję bardzo za materiał Panie Tomaszu 👌
@marekreontzki58272 ай бұрын
„…traktuje jak rezerwę złota w forcie Knox…..” Wszędzie to złoto :) Ciekawe spostrzeżenia, audycja ląduje na mojej złotej liście o nieruchomościach. Pozdrawiam
@Cardio-zb1mz2 ай бұрын
Ciekawe spostrzeżenie tylko że Polacy kupują głównie nieruchomości a nie złoto
@patrykbarbie427Ай бұрын
Odwrócę pytanie, kiedy BYŁO łatwiej? Konkretnie..
@patrykbarbie427Ай бұрын
Cisza...
@highspirit74832 ай бұрын
Jestem Amerykaninem po trzydziestce, a oboje moi rodzice pochodzą z Polski. Mam obywatelstwo amerykańskie i polskie, ale naprawdę chcę przeprowadzić się do Polski na stałe. Czy możesz zrobić odcinek o osobach z obywatelstwem polskim, które mieszkają za granicą, ale chcą wrócić do Polski?
@Tomasz_Lebiedz2 ай бұрын
Dziękuję za pomysł na odcinek, ale tak naprawdę nie wiem, o czym on miałby być, ponieważ ten kanał poświęcony jest rynkowi nieruchomości, a na tym rynku Polak mieszkający w Polsce i Polak powracający do Polski traktowani są tak samo. Oni kupują, sprzedają, wynajmują nieruchomości na dokładnie tych samych zasadach, więc nie ma żadnych szczególnych informacji dotyczących wyłącznie tych osób. Napisz dokładnie co chciałbyś wiedzieć o rynku polskim.
@highspirit7483Ай бұрын
Jest wiele czynników, które wpływają na Polaków mieszkających poza granicami kraju, o które Polacy mieszkający w Polsce nie muszą się martwić. Przygotuję listę rzeczy, które przychodzą mi na myśl: 1) Wymiana walut - osoby mieszkające za granicą zarabiają pieniądze w walutach obcych. Kursy walutowe bardzo się wahają. Byłoby ciekawie, gdybyś przeprowadził analizę kursu wymiany złotego w stosunku do dolarów amerykańskich, funtów angielskich, euro itp. i czy uważasz, że najbliższa przyszłość będzie wyglądać lepiej lub gorzej dla kupujących, którzy mają pieniądze w tych walutach. 2) Sposoby, w jakie agenci nieruchomości mogą próbować oszukiwać zagranicznych klientów, którzy nie znają polskiego rynku nieruchomości. 3) Nieoczekiwane opłaty, na które mogą natknąć się Polacy mieszkający za granicą, próbując kupić dom w Polsce (z którymi Polacy w Polsce nie muszą się mierzyć. 4) Wymagania dotyczące kredytów hipotecznych w Polsce - kiedy odwiedziłem bank w Polsce, powiedziano mi, że nie mogę otrzymać kredytu hipotecznego, ponieważ zarabiam pieniądze w dolarach amerykańskich, a nie w złotych. Powiedziano mi, że gdyby to było kilka lat wcześniej, mógłbym otrzymać pożyczkę, ale to się zmieniło. Byłoby ciekawie zobaczyć, czy pojawią się jakieś nowe informacje dotyczące możliwości uzyskania pożyczek bankowych przez Polaków pracujących za granicą. 5) Demografia dużych miast - Myślę, że wielu Polaków (w Polsce i za granicą) byłoby bardzo zainteresowanych zmianami demograficznymi w dużych miastach. Chciałbym wiedzieć, ilu jest obcokrajowców mówiących po angielsku z innych wysoko rozwiniętych krajów europejskich, ilu jest imigrantów z krajów trzeciego świata spoza Europy i jaka jest demografia rasowa miasta. 6) Rozwijające się obszary - Jestem zainteresowany informacjami o rozwijających się obszarach, które nie są powszechnie znane, ale rozwijają się szybko, do których wprowadzają się zagraniczne firmy i które przyciągają wielu wysoko wykształconych pracowników zagranicznych.
@stekon91122 ай бұрын
NIGDY? Bo jak spadną stopy % , to wzrośnie cena lub przynajmniej zwiększy się popyt. Jak będzie kryzys to ceny spadną ale nie będzie kredytów.
@salad77762 ай бұрын
czy ktoś może wskazać chociaż jedną dziedzinę gdzie coś co jest państwowe działa lepiej niż coś co jest prywatne?
@b.k.18172 ай бұрын
mnóstwo - służba zdrowia publiczna np w krajach Europy ma o wiele niższe koszty funkcjonowania i szerszą opiekę zapewnia w porównaniu do opierającej się na prywatnych ubezpieczeniach i prywatnych placówkach służba zdrowia w USA. druga dziedzina: badania i rozwój - domena opierająca się wyłącznie niemal o publiczne finansowanie a prywatny sektor jest marginesem.
@b.k.18172 ай бұрын
mieszkalnictwo również o wiele lepiej by działało gdyby ludzie nie głosowali na takie partie jak PSL, konfederacja, PO, albo PiS
@stekon91122 ай бұрын
Oj odnośnie B+R może i ma pan racje, ale jakość i ilość wdrożeń to wyłącznie sektor prywatny. Poprostu PAN bada życie żubrów czy jakieś inne bzdury, które nigdy nie wejdą do produkcji. @@b.k.1817
@merry6262 ай бұрын
Jak sie zapłaci to nietoperza już tam nie ma.
@prawiejakzywiec55962 ай бұрын
Panie, jakiego nietoperza? ;)
@adacho21902 ай бұрын
Kiedy bedzie taniej. Zgadlem?😅
@Tomasz_Lebiedz2 ай бұрын
Pudło ;-)
@GrzegorzNajskuteczAgentАй бұрын
Panie Tomaszu, po pierwsze znów wartościowonspędzony czas i to prawda tymi statystykami na początku to mnie Pan faktycznie zadziwił. Czy ma Pan może jakiś slajd lub screen, który to podsumowuje i może Pan zamieścić na stronie symen? Korzystając z okazji, prośba o odcinek dotyczący tego jak wygląda kwestia cesji na rynku pierwotnym po 1.07.24, czy ta pseudo walka z fliperami, która tylko utrudni życie zwykłym ludziom, którzy mają faktyczną potrzebę odstąpić prawo do lokalu weszła w życie? Jakie są prawne i podatkowe konsenkwencje zrobienia teraz cesji dla zwykłego Kowalskiego? P.S Rozmawiałem z kilkoma notariuszami i każdy mówi, że osoby fizyczne dalej mogą zgłaszać się do nich celem zorganizowania takiej czynności, prawo nic nie zabrania itd więc już zgłupiałem, skarbówka z kolei sugeruje wystąpić o indywidualną interpretację. Pomocy :-) może film z specem od podatków itd?
@pawe76952 ай бұрын
Ale po co maja taniec mieszkania ? Jak nie stanieją to naturqlne jest ze wypłaty beda gonić ceny i to się wszystko wyrówna. Tylko musi być silna presja płac. Jak wszystko drozeje to ludzie wydają pieniądze na rozne dobra i usługi i napędza się tym gospodarka Jak pieniądze są w ruchu.
@Medyka1002 ай бұрын
Presja plac w Polsce w ostatnich latach byla w duzej mierze wynikiem "dodruku" pieniadza przez NBP. Przedsiebiorcy dostwali pieniadze za nicnierobienie, kredyt byl tani, co nakrecilo inflacje i wzrost plac. To wlasnie sie konczy i zeby nadal rosly place musi byc zwiekszona produktywnosc, a w Polsce jest z tym bardzo slabo.
@HhGgg-ly9vs2 ай бұрын
Wrzesień jest słaby jeśli chodzi o handel...
@Saturnus666Ай бұрын
Jaki kryzys? Ceny spadły i w stosunku do zarobków nie są wysokie, patrząc na inne kraje
@EwaStella2 ай бұрын
Ano własnie! Wystarczyłoby aby pan Tomasz L. został ministrem odpowiedzialnym za budownictwo. Ale przecież władzy i tak nikt nie odda.
@Tomasz_Lebiedz2 ай бұрын
;-) ;-) ;-) unikam świata polityki jak ognia
@tomaszjaje2 ай бұрын
Niestety większość ludzi w polityce nie posiada kręgosłupa moralnego. Pan Tomasz to prawy człowiek!
@Cat-bz1ow2 ай бұрын
Politycy potrzebują ekspertyz jako podkładki. I dobrze by było, gdyby je robili znawcy tematu. Głowa do góry