Pod tym adresem to video jest na Wykopie. Bardzo proszę o wykopanie. www.wykop.pl/link/5066239/ciemna-strona-kosmosu/
@lucynk-aqz-ska41185 жыл бұрын
@@asqu gdyby rozchodziły się promieniście to te na obrzeżach musiały by poruszać się o wiele szybciej, bo miały by do pokonania większą odległość, większą część łuku.
@cirillariannon28155 жыл бұрын
Jak by nauczyciele za moich lat tak ciekawie i zwięźle przekazywali wiedzę to by wagary były czymś okropnym:) Super materiał. pozdrawiam
@DeBitcher5 жыл бұрын
Niestety to tylko takie gadanie. Prawda jest taka, że ktoś kto jest odporny na wiedzę i naukę - taki już pozostanie. Nawet jeśli zacznie mu wykładać Neil deGrasse Tyson 😎
@Sternmayer Жыл бұрын
@@DeBitcherno właśnie. Każdy by chętnie słuchał, ale jakby miał się uczuć w domu na egzamin, to by się skończyło.
@adst82575 жыл бұрын
Przydałby się jeszcze film o „ciemnej masie” , która zalewa nasz sejm :D pozdrawiam.
@grzegorzwrocawski63045 жыл бұрын
Taki film jest codziennie w tv pod tytułem fakty, wiadomości i inne 😉
@Jodelko5 жыл бұрын
To było by już 90% całości chyba 😅
@jk45465 жыл бұрын
te 30 % oświeconych zajmie się nami lepiej - nie ma to jak amnezja
@lewylew94855 жыл бұрын
,, to tylko wrażenie , faktycznie to super cwaniaki 🤦♂️🤦♂️😎😎
@malleusmaleficarum92485 жыл бұрын
Ciemna masa w Sejmie jest wybierana przez ciemną masę obywateli. To nie politycy są więc problemem, tylko niedojrzałe obywatelsko społeczeństwo.
@Nieichujj5 жыл бұрын
Jesteś super nie przestawaj nagrywać. Stay strong and keep going! I proszę cię, nagraj film o tym co może być poza granicami wszechświata, tj. w miejscu gdzie wszechświat jeszcze nie dotarł (nie rozszerzył się). Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.
@pasta0965 жыл бұрын
Astrofaza coś takiego już nagrał;)
@jacekkubis5 жыл бұрын
@@pasta096 Powiedział już wszystko?
@freedivert5 жыл бұрын
@@pasta096 Powiedzmy sobie szczerze, że Astrofaza to trochę nie ten poziom.
@pasta0965 жыл бұрын
@@freedivert Nie rozumiem o co Ci chodzi,Astrofaza ma merytoryczne i dobre materiały,Tylko w trochę innej formie
@luk11c45 жыл бұрын
Tam gdzie nie ma wszechświata nic nie ma, to raczej oczywiste xd Przecież nawet przestrzenie międzyplanetarne, już nie mówiąco międzygwiezdnych są puste, to co ma być tam, gdzie nie ma materii?
@wazzuppl92145 жыл бұрын
Ciemna energia, ciemna materia. A wszystko dzięki midichlorianom. 😎
@PortalAuditor3 жыл бұрын
Raczej atomom ciemności.
@sylwia_baranska5 жыл бұрын
"Nauka" mnie przeraża. Jest piękna, ale jest jej tak wiele, że nie jestem w stanie tego ogarnąć. Ciesze się, że tutaj mogę tą wiedzę powiększać i nareszcie ZROZUMIEĆ! Dziękuję!
@cam222mac5 жыл бұрын
Naj nie bierze się z nikąd😉 Jeden z najlepszych twórców popularnonaukowych na polskim YT🙂
@justynka123ify5 жыл бұрын
Aż zatrzęsłam uszkami z radości na Twój film :)
@naukatolubie5 жыл бұрын
Żeby Ci nie zostało na zawsze 😁
@glenn19745 жыл бұрын
Wincy materiałów o kosmosie, wincy! Mój mózg się gotuje jak słucham o tych tematach, ale jest coś fascynującego w kosmosie i jak to wszystko "działa".
@kasiazywicka21095 жыл бұрын
Nigdy nie piszę komentarzy. Tym razem zrobię wyjątek - super się Pana słucha i ogląda 😊 W tak prosty sposób przedstawić zawiłe kwestie to nie lada sztuka 👌🏼
@sebastiankulfoniasty49185 жыл бұрын
Mam pomysł na serię filmów. pt. "Skąd się wzięło?". Omawiane były by tam wszystkie procesy chemiczne i fizyczne które doprowadziły ludzkość do stanu obecnego. np: jak zrobić cement, jak uzyskać wysoką temperaturę, jak uzyskać karbid, jak wykonać rozkład ropy naftowej na frakcje, jak zrobić cegły. itp.
@rafnow5 жыл бұрын
Wspaniały odcinek. Dziękuję Panie Doktorze! :)
@michal47364 жыл бұрын
Kurcze, ciemna materia, energia, czarne dziury i gwiazdy neuronowe to dla mnie najbardziej fascynujące elementy kosmosu. Obejrzałem już chyba wszystkie materiały na KZbin dotyczące tych zagadnień i ciągle czuje niedosyt :) Mam też wrażenie, że nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkiego i coś mi mówi, że fizyka kwantowa połączona z tym czego nie potrafimy zaoferować, może właśnie z ciemną materią? To że cząstki pojawiają się i znikają to może właśnie kwestia tego, że nie widzimy z czego się pojawiają i do czego znikają. Trochę jak byśmy potrafili badać oka tłuszczu na czarnej wodzie, mogli je dostrzec, wywołać ale nie widzieli wody, nie mogli jej badać. Tak samo jak takie oko zniknie pod wodą i pojawi się gdzieś w innym miejscu bo wypłynie.
@patrykwroblewski30145 жыл бұрын
Tym więcej słucham o tego typu zagadnieniach mam wrażenie ,że 4 wymiar ma bardzo duży wpływ na to jak wygląda nasz wszechświat. Mam wrażenie ,że wygląda to w taki sposób jak by miejsca naszej materii zapadały się w materacu z 4 wymiaru. Tak samo mam wrażenie dotyczy atomów które po obrocie o 360 stopni wyglądają inaczej tak jak by były większe i przechodziły do 4 wymiaru i wracały. Mam nadzieję ,że nic nie pomyliłem ale fizykiem nie jestem ale w mojej małej wiedzy tyle wywnioskowałem. Swoją drogą tłumaczyło by to dlaczego nie widać ciemnej materii (jest w innym wymiarze nie widocznym dla nas ale grawitacyjnie oddziałowe). Zapewne nie jeden naukowiec brał to pod uwagę. Bardzo dobrze Pana się słucha, życzę powodzenia w rozwoju programu i propagowania nauki. Pozdrawiam
@kruku38935 жыл бұрын
3:30 Ciemna strona Pana Tomasza :)
@JacekCoin5 жыл бұрын
Świetne wideo i bardzo ciekawe, wszechswiat fascynuje i inspiruje
@mimi_mimi43915 жыл бұрын
Tradiłam tu z Astrofazy i baaaardzo się cieszę, takiego kanału szukałam😍
@Mirka_15055 жыл бұрын
Jestem zachwycona Wszechświatem. Jakże krótkie jest nasze ziemskie życie. Gdy słucham, zastanawiam się, czy dusza ludzka po naszej śmierci będzie To Wszystko widziała? Czy ja wtedy to wszystko zrozumiem? Ma nadzieję, że tak. Dziękuję za cudowne rozważania. Serdeczności z gorącej Warmii. 🌹 Mirka
@TheMrKimimaro4 жыл бұрын
kiedyś fizyk na lekcji opowiadał nam o anty-cząsteczkach i że w sumie praktycznie wszystko we wszechświecie posiada swój anty-odpowiednik a grawitacja jest zagwozdką bo w nie ma czegoś takiego jak anty-grawitacja a mimo to obserwuje się działanie nieznanej siły która wydaje się być czymś właśnie na ten wzór. Tak dowiedziałem się o ciemnej materii/energii. Nie żałuje ani jednej chwili spędzonej na lekcjach fizyki i bez kitu każdemu życzę takiego nauczyciela.
@TrockeyTrockey5 жыл бұрын
Pana nagrania coraz lepsze. Dziękuję
@mowmiadrian86085 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat, aż chciałoby się więcej filmów na ten temat
@shadowgamer90963 жыл бұрын
Świetna robota! Powodzenia w popularyzowaniu nauki :)
@bolesawmadej75824 жыл бұрын
Fenomeny ciemnej materii oraz ciemnej energii rozwiązuje mój kosmologiczny postulat "Energoczasoprzestrzeni" oraz oparta na nim "Teoria Wszystkiego". (Książka aktualnie jest w druku i za kilka dni ukaże się w księgarniach). Postulat oparłem na założeniach: "Przed wszystkim co było, co jest i co będzie była Energia, Czas i Przestrzeń. Po wszystkim co było, co jest i co będzie pozostawała i pozostanie Energia, Czas i Przestrzeń. Wszystko co było, co jest i co będzie to postaci, formy i struktury Energii, Czasu i Przestrzeni - to postaci, formy i struktury Energoczasoprzestrzeni". Nic dodać, nic ująć.
@yaqub9685 жыл бұрын
3:08 ,, Czym jest to coś co je czyma razem ? '' - Na razie nie wiemy - tyle.
@klapek87105 жыл бұрын
Bardzo chciałbym abyś powiedział coś więcej na temam reakcji fuzji jądrowej. Myślę, że temat niesłychanie ciekawy. Lajkujcie żeby widział.
@NorbertJaworowski5 жыл бұрын
Interesuje się od lat astronomią. Może nie fanatycznie, ale hobbystycznie. Czytałem różne teorie na temat kosmosu, ale ciągle słyszę, że był jeden wielki wybuch. Wszyscy mówią o jednym wielkim wybuchu, a nie trafiłem jeszcze na informacje, że wielki wybuch następuje co X miliardów lat. W moim wyobrażeniu wygląda to tak, że cała materia kosmosu zebrana w jednym miejscu wybuchła. Wybuch spowodował, że materia ciągle się oddala, jednak wśród gwiazd tworzą się czarne dziury, które mają ogromną grawitacje, więc ściągają do siebie wszystko wokoło rosnąc w siłę. Im większą mają siłę tym z dalszych rejonów kosmosu ściągają kolejną materię. W pewnym momencie wszechświat stanie się wyłącznie grupą czarnych dziur, które z czasem zaczną się łączyć, aż ostatecznie z całej materii kosmosu powstanie jedna niewyobrażanie wielka czarna dziura ( Choć może powstać kilka w bardzo dużej odległości od siebie ) A z doświadczenia życiowego wiemy, że jak w jednym miejscu zbiera się tak wielka energia no to musi coś łagodnie mówiąc "wybuchnąć". I tu historia zaczyna się od początku - Materia rozrzucona w kosmosie, przyciąga się, łączy w co raz większe obiekty, aż w końcu ściąga się do siebie w całości by znów wybuchnąć. Ktoś kiedyś przedstawił taką teorie??
@kufcio145 жыл бұрын
Szybkie pytanie skąd naukowcy wiedzą ile czego jest? Jak obliczyli/zauważyli ten podział? Pozdrawiam
@andrewgolara64685 жыл бұрын
W Google znaleźli
@grzegorzkarnas1145 жыл бұрын
Jest to wytłumaczone w filmie, tylko nie dosłownie. Z obliczeń mas i przyciągania wynika że Droga Mleczna powinna się rozsypać i odlecieć w kosmos. Wincyj YT-uba ssij ;) Polecam filmy z logiem Planet Chanell. Reszta to chłam.
@robertkalinowski94135 жыл бұрын
kufcio14 Naukowcy nic nie wiedzą , tylko wysuwają hipotezy podparte obliczeniami, bazując na tzw. "stałych", czyli liczbach , które podstawiane do wzorów dają konkretne wyniki. Bez tzw. stałych nic nie dało by się wyliczyć , ani odległości między gwiazdami, ani masy gwiazdy, czy energii jaka traci w jednej sekundzie. proponuje wykłady prof. Krzysztofa Meissnera , którego słucham już kilka lat. Fakt jest taki ,że słowo nauka nie bardzo pasuje do słowa teoria i nie chodzi mi o polską definicję słowa nauka, która ma się do prawdy jak pięść do nosa. Sensu stricte definicja słowa nauka to : "the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment." Czyli nic, na czym nie da się wykonać eksperymentu i zaobserwować/zmierzyć/zważyć tak, aby przy powtórzonych identycznych działaniach uzyskać identyczny efekt, nie może być zaliczone do zbioru określanego słowem "nauka". Teoria nie ma prawie nic wspólnego z nauką. Potocznie jednak uznało się uważać , że wszystkie działania mające jakikolwiek związek z obserwacjami i obliczeniami , ba... nawet języki obce, historię , polski czyli tematykę czysto humanistyczną , można zakwalifikować do zbioru , nad którym dumnie powiewa etykieta ze słowem nauka. Osobiście uważam - szczególnie w dzisiejszych czasach - , że jeżeli naukowcy coś mówią to niekoniecznie jest to tożsame ze słowem " naukowcy wiedzą". Upierałbym się ,aby rozgraniczyć ściśle słowo wiedza i nauka skoro sama definicja słowa "nauka" leży i kwiczy. Tak samo nie istnieje w słowniku angielskim taki twór jak teoria naukowa. To śmieszne i niedorzeczne. To ,że ktoś teoretyzuje (czyli ma teorię) nie możemy tego absolutnie nazywać nauką. Niestety jestem w mniejszości , choć nauka lubi rzeczy udowodnione i obliczone , to zawsze znajdzie się jakiś obrażony humanista , który mi nawciska i jeszcze nazwie teorię ewolucji "nauką", albo teorię ciemnej materii "nauką". ja tylko przypomnę ,że w czasach , gdy matematyka, fizyka, chemia, rozwijały się w najlepsze , gdzie Grecy rozpracowywali wzory matematyczne z 3ma niewiadomymi , my Polacy biegaliśmy po lasach z dzidami za zwierzyną niestety. W związku z powyższym , mimo ,że chylę czoło do ziemi przed polskimi wielkimi uczonymi i naukowcami, których osiągnięcia w świecie nauki są niezaprzeczalne, pozostanę przy anglojęzycznych i łacińskich terminach i definicjach. Tak na koniec rzucę "Niech żyje wspaniała Wikipedia w która podaje ,że sprawność grzałki elektrycznej jest równa 100%" . Tak to jest jak humaniści biorą się za science :-)
@grzegorzkarnas1145 жыл бұрын
@@robertkalinowski9413 Jakże to piękne i proste, podpinam się :)
@lilith321235 жыл бұрын
@@robertkalinowski9413 Jak osobiście definiujesz wiedzę, wiarę, przekonanie, założenie i naukę?
@artekm65885 жыл бұрын
dobry materiał. ciekawe światło na twarz😉 pasuje do tematu.
@hnutu5 жыл бұрын
w 1:23 - tam chyba chodzi o prędkość kątową, warto było by to podkreślić. Prędkość liniowa rośnie wraz z promieniem. W przeciwnym razie było by właśnie dokładnie tak jak z wirem wodnym
@Mufafa895 жыл бұрын
A mnie nurtuje pytanie, czy ta mucha, to członek ekipy? ;) P.S. Mam pytanie: Czy splątanie kwantowe wykracza poza relatywistykę? Doprecyzuję na przykładzie znanego wielu osobom filmu Interstellar i hipotetycznej planety z upływem czasu 7 lat ziemskich w godzinę na tamtej planecie: Splątana cząstka, zmieniająca stan kwantowy na Ziemi, będzie wymuszać na drugiej (na podobnej do filmowej planecie), zmianę stanu w czasie Ziemi, czy ta wolniejsza wymusi na ziemskiej powolniejszy ruch? Czy w ogóle taka sytuacja nie jest do przewidzenia/możliwa? Tak jak staram się ogarnąć podstawy fizyki kwantowej, tak w tym momencie rozważań zderzam się ze ścianą. Z góry dziękuję, jeśli uzyskam odpowiedź.
@kukukuka86285 жыл бұрын
Jakbyś był sithem byś wiedział gdzie jest ciemna energia. Każdy sith ma ją w serduszku.
@Krzyk19ochan885 жыл бұрын
Łooo, toż to już 200tyś subskrypcji, gratulacje... kiedy to tak się nazbierało?
@eaglebird1845 жыл бұрын
Czy chcecie , aby pan Tomasz zrobił odcinek o ciemnej energii? - No pewnie, że chcemy ! :)
@zejon90535 жыл бұрын
Mi tam dalej z tyłu głowy siedzi myśl że ciemna materia może być tak na prawdę pierwszym odstępem od ogólnej teorii względności a zarazem tropem do kwantowej grawitacji, czy też całkowitej teorii grawitacji. Natomiast dziś jesteśmy trochę jak taki jeden z obserwatorów z efekcie unruha, widzimy efekt i szukamy tych cząstek, jednak to nie do końca musi tak wyglądać
@noxfort22705 жыл бұрын
Panie Tomku mówił Pan kiedyś że studiował Pan w Niemczech, mógłby Pan coś więcej o tym opowiedzieć? Np na jakiej uczelni Pan studiował, jak wyglądają tamtejsze studia itp
@aldonaz42465 жыл бұрын
Mówił o tym w jakimś filmiku dawno temu. Niestety nie pamiętam o jakim tytule czy tematyce. Poszukaj
@ukaszkalis79505 жыл бұрын
Hawking fajnie opisał tą kwestię w swojej książce, w równie zwartej i dającej się przełknąć formie :)
@maniek_above5 жыл бұрын
Łapka w górę dla Pana! Miło się słucha
@pasta0965 жыл бұрын
Szacuneczek, dzisiaj znalazlem Twój kanał i próbuje nadrobić;)
@pawosz9115 жыл бұрын
Dobry materiał!
@ukaszpochocki1905 жыл бұрын
Szara taśma!! Ma 2 strony i spaja cały wszechswiat a wd40 utrzymuje go w ruchu. Z podsumowania wynika, że grawitacja jest bita z każdej strony przegrywa z odziaływaniami silnymi, słabymi i elektro magnetyzmem oraz ciemną energią.
@bogdanremix19025 жыл бұрын
Bardzo interesujące ,czy można przy tym temacie ciemnej materii i ciemnej energii wspomnieć o dylatacji czasu w pobliżu dużej masy (grawitacji) , lub jej skupiska np. galaktyki ,a przestrzeniach pustych tam gdzie czarna energia rozciąga przestrzeń niczym "membrana gumowa"
@MarusPolak5 жыл бұрын
chciałbym poznać tego gościa, który jako jedyny dał łapę w dół... Dziękuję, że mogę trafić na kanał, gdzie jest klasa i merytoryka
@liczasiecentymetry3 жыл бұрын
Ciemna materia i energia to nic innego niż objawy istnienia wszechświatów równoległych. Siła ich oddziaływania powoduje np przyspieszanie się ekspansji wszechświata. A jak wszystkie się zderza powstanie coś co my nazywamy Wielkim Wybuchem czyli początkiem wszystkiego.
@domwoj52505 жыл бұрын
chwila.przeczytaj to proste myślenie! im większy obiekt tym czas płynie wolniej dla mniejszych obiektów,więc gdy przyrównamy człowieka do galaktyki lub obiektu dużo większego to tworzy generalne spowolnienie czasu! reasumując: galaktyka ugina promienie światła tzw (to co my widzimy to już się wydarzyło w zależności od odległości lat świetlnych) czyli my widzimy zdecydowanie zwolniony wszechświat. dla osoby wielkości naszej galaktyki życie owej galaktyki trwa sekundę wszechświat puchnie jak wybuch jądrowy (zapala się robi swoje i wygasa) tak jak wszechświat i zostawi po sobie zastygnięte gwiazdy i planety nieaktywne ! proszę tą wiadomość do Q&A nie jestem HEJTEREM! to moja wizja i chcę ją z tobą skonfrontować :)
@Tajss5 жыл бұрын
Otwierasz mi oczy, pozdawiam ;)
@piotrjuszczyk15 жыл бұрын
1. Nikt nie wie czy jest w mniejszości. Część tego co określamy ciemną materią to może być: czarne dziury, nieświącące gazy itp. A wtedy jednak powinny być przerzucone do katalogu: zwykłej materii. A tak nawiasem pisząc: jeśli istnieje ciemna energia to powinna dawać także i efekt grawitacyjny przyciągania a nie tylko odpychania. I to mogłaby być część ciemnej materii. Itd.
@vlad1290palovic5 жыл бұрын
No dobra, szukamy nowych cząstek: WIMP-y, SUSY, oczekiwanie na silniejsze akceleratory, nowe detektory - czy to aby jednak nie coś, jak przed 150 laty, szukanie niewidocznej planety Vulcan dla wyjaśnienia ruchu peryhelium Merkurego? A może znowu dla wyjaśnienia "ciemnych sprawek naszego wszechświata" potrzebujemy poprawienia bazy teoretycznej? Pytanie, oczywiście retoryczne, bo dzisiaj nikt tego jeszcze nie wie, ale co z alternatywnymi podejściami do problemu, jak np. mocno kontrowersyjne (termodynamiczne) wyprowadzenie przez E. Verlinde grawitacji z zasady holograficznej?
@Helvett2225 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone.
@omeleq5 жыл бұрын
ja to mysle że jest cos takiego, że tam gdzie jest gęsto to wartość ciemnej materii = 1 a gdzie jest rzadko to powiedzmy = 0.5 . a do tego powstaje halo za galaktyką. I po prostu jak materii widzialnej jest gęsto to ciemnej materii może być max 1 , a więc ta pozostała materia która jest zsynchronizowana z gęstą materią musi się rozepchać gdzieś obok tej gęstwiny więc galaktyka ma rozmiar X a ciemna materia może np 10X . Więc tworzy się ogromne halu i zatopiona w nim widoczna materia. Przez to gwiazdy z zewnątrz mogą nabierać prędkości bo mają więcej jakgdyby materii dookola siebie niż w samym centrum galaktyki
@RiejuMrx1255 жыл бұрын
Jest Pan genialny.
@ForestValleyGame5 жыл бұрын
Więcej proszę!
@TivazDG5 жыл бұрын
Poproszę więcej o tym temacie
@zr06795 жыл бұрын
Kocham Pana materiały.
@lucjanl5 жыл бұрын
Czy mucha z 0:23 to ta sama, co w poprzednim odcinku? Chciałbym zauważyć, że przynajmniej na oko jest z ciemnej materii... 😉
@fmarecki775 жыл бұрын
Jedna z tez fizyki kwantowej jest fenomen, ze dla obserwatora ktory sie nie porusza, proznia jest pusta, a dla obserwatora poruszajacego sie z predkoscia bliska predkosci swiatla jest pelna obiektow i masy. Obaj obserwatorzy maja racje. Zatem, moze nie potrafimy dostrzec pewnej masy i energii, bo poruszamy sie za wolno? To wszystko jest takie poplatane, ze latwo zostac wysmianym za taki komentarz :)
@marcink51695 жыл бұрын
Nieda się jednoznacznie stwierdzić kto się porusza A kto nie.
@Devibar5 жыл бұрын
Możesz coś więcej powiedzieć o ciemnej energii i wykorzystaniu jej w energetyce? Pozdrawiam.
@ewadronzek4233 жыл бұрын
Wygląda jak układ nerwowy. Rozjaśniła mi się nieco ciemna materia. 🌷
@papapaniop5 жыл бұрын
Bardzo dobrze wypadłeś w reklamie
@s3rverius5 жыл бұрын
Obejrzałem, dzięki :)
@pawek70265 жыл бұрын
To jest ten ziomek co chcial ruszyc i reaktywowac sonde 2.0 w tvp ? Jesli tak to daje suba bo spoko gosc tylko mi jakos szybko zniknal z duzego ekranu
@Reziner5 жыл бұрын
Super
@NowhereStarKid4 жыл бұрын
Eksperyment: stoimy na środku kolistego pokoju o promieniu dajmy na to roku świetlnego. Albo dwóch. W ręce trzymamy laser i kierujemy jego wiązkę światła na ścianę i obracamy się w kółko. Załóżmy próżnię, aby wiązka się nie rozproszyła. I oczywiście pamiętamy, że światło potrzebuje „chwilę” żeby dotrzeć do ściany. Jak porusza się punkcik?
@RadioAktywneFM5 жыл бұрын
Skoro ciemna materia jest niewidoczna, to co z próżnią? Jakieś relacje ma próżnia z ciemną materią? Czy może otaczać próżnie albo ją "przeniknąć"?
@megamixusable5 жыл бұрын
Mam taka swoja teorie czym sa ciemna energia oraz ciemna materia. Podczas wielkiego wybuchu wskutek anihilacji cząstki materii i antymaterii zamienialy sie w energie. W 3/4 proces sie udal a pozostalosci to rozszeszajaca wszechwiat ciemna energia. W pierwszych ulamkach sekund w goracej na miliard stopni plazmie czastki zderzaly sie. Lecz nie zawsze natrafialy na czastke rownie blizniacza - co jesli pozyton natknął sie nie na swoj odpowiednik czyli elektron tylko na inna podobna ale ujemnie naladowana cząstkę? Anihilacja nie przeszla w pelni a pozostałość jej to właśnie ciemna materia. Podczas gdy wszechswiat ostygł , przestaly istniej odpowiednie warunki do kreacji stad energie nie kreowala materii/ antymaterii i pozostala ciemna energia. Z tej calej zupy pozostały niedobitki materii z czego jest zbudowany obserwowalny wszechświat. I tyle...
@janekjanek39595 жыл бұрын
A kim ty kur$#@! jesteś zeby mieć własną teorie
@Mprus905 жыл бұрын
Hej, czy byłbyś w stanie nagrać materiał o tym jak zapobiegać (i czy w ogóle jeszcze się da) procesom zmian klimatycznych spowodowanych przez aktywność człowieka? Pozdrawiam.
@piotrfret5625 жыл бұрын
Wariatów nie obsługujemy
@2fulcrum944 жыл бұрын
Tomku, skąd wziąłeś 30 dni świetlnych jako średnica Układu Słonecznego (6:00)?
@glinitr5 жыл бұрын
Powiedział pan, że grawitacja wygrywa walkę z ciemną energią na małych dystansach ale czy na pewno ? Z czego tak naprawdę wynika fakt, że chmura elektronów nie opada na jądro atomu, a planety nie giną pochłonięte przez gwiazdy ? Nie poddaje pod dyskusję tego jak opisujemy te zjawiska, pytam o ich podłoże. Może wyjaśniając czym jest ciemna energia uda się nam rozwinąć opisy zjawisk fizycznych które dzisiaj funkcjonują wyłącznie dzięki stałym ? Albo inaczej czy jest szansa na zastąpienie stałych fizycznych właśnie dzięki odkryciu charakteru ciemnej energii czy materii ?
@szymon51155 жыл бұрын
Może nagrasz film o ciemnej energii Panie Tomaszu?
@naukatolubie5 жыл бұрын
Panie Szgutek. Z przyjemnością ❤️
@dymitrmisiejuk69515 жыл бұрын
Res extensa - Kartezjusz vs. Empiryści 1:0 XD może pora spojrzeć na "próżnię" inaczej, traktując ją właśnie jako metafizyczną rozciągłość, a nie tylko "brak atomów"?
@A2PEMUSIC5 жыл бұрын
Dzień dobry.
@naukatolubie5 жыл бұрын
Dzień dobry 😁
@A2PEMUSIC5 жыл бұрын
@@naukatolubie
@szymonjas5 жыл бұрын
@@naukatolubie Dobry wieczór
@arokkAiArt4 жыл бұрын
ciekawe, dzięki
@ajg37684 жыл бұрын
Pytanie. Czy można matematycznie udowodnic, scisnøc widocznø materię do momentu uzyskania pustki jaka istnieje w Wszechswiecie I uzyskac temperature bezwzględne 0. -273.15*C.
@Byczycls5 жыл бұрын
Jeśli ciemna energia działa jak grawitacja i jeśli może być ona wszędzie to czy moglibysmy wykorzystać ja to napędzania statków tak jak np Voyager wykorzystal grawitację Jowisza?
@krzysiekszwejda51072 жыл бұрын
Z tą prędkością gwiazd w galaktyce dla mnie szok 😱
@adamosos124 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał
@roolon66045 жыл бұрын
Fajne , ale zdecydowanie za krótkie. Taka zajawka wyszła...
@marada44675 жыл бұрын
Możesz zrobić film- filmik o fuzji jądrowej ??
@kaczorpix5 жыл бұрын
to pewno te teoretyczne "białe dziury" wypluwają materię :D i cyk wszystko rozwiązane , przez to że mamy okrojone widzenie wszechświata, nie sposób ich zauważyć :D
@robertstawicki17325 жыл бұрын
W naszym kraju jest dużo ciemnej masy. Ponoć ojciec dyrektor ma otrzymać nobla w dziedzinie fizyki za poruszenie ciemnej masy przy pomocy fal radiowych.
@Skutki5 жыл бұрын
Czy taka siatka ciemnej energii wpływałaby na ewentualne podróże między gwiazdami? Trzeba by było omijać takie warkocze? Albo się naładować...
@kubin2265 жыл бұрын
mam pytanie skoro uznajemy że ciemna energia jest no tak jakby energią to jak może mieć masę? to tylko kwestia nazewnictwa czy o co konkretnie chodzi?
@marcink51695 жыл бұрын
Nie pomyliłeś ciemnej materii z ciemną energią?
@Kobix1785 жыл бұрын
Panie Tomaszu może jakiś odcinek nt dlaczego ludzi tak kusi niezdrowy socjalizm i jakie skutki społeczne z tego wynikają.
@puchaczytacz5 жыл бұрын
super, czekałem!
@naukatolubie5 жыл бұрын
Wiem. Dlatego to zrobiłem 😁
@alichank5 жыл бұрын
A z czego powstaje ciemna materia?
@SkrytyJa5 жыл бұрын
Czyli to jak każde giwiazdy w całej galaktyce krążą z taką samą prędkością to ma to wpływ na to jak z różnych części galaktyki postrzegamy czas ? Bo wiadomo, że różna droga w tym samym czasie oznacza dużo większa prędkość. Czyli to tak też trzeba uwzględniać przy obliczeniach? Oraz czy da się obliczyć prędkość naszej gwiazdy względem innej.
@pawejospen1735 жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek, a tak właściwie o co w nim chodzi??
@DOMINIKM65 жыл бұрын
X D
@matsonkepson83815 жыл бұрын
grubo, dawaj wiecej !
@MP-tn1pb5 жыл бұрын
Proszę o wytłumaczenie, dlaczego efekt grawitacyjny ma być ściśle związany z masą? Dlaczego nie może to być po prostu cechą czasoprzestrzeni, że w jednym miejscu grawitacja jest większa, a w innym mniejsza? A może materia jest w stanie trwale zagiąć czasoprzestrzeń? I po tym jak materia/masa zmieniła swoje położenie, czasoprzestrzeń wciąż jest zniekształcona, a my widzimy to jako niewytłumaczalną "czarną" materię
@marcink51695 жыл бұрын
Na chwilę obecną wiemy ,że nagromadzenie masy/energii wpływa na czasoprzestrzeń. Dlaczego tak jest nie do końca wiemy. Mimo wszystko pozwala nam to na bardzo dokładne przewidywania. Z tego co pokazują obserwacje czarną materia tworzy halo wokół galaktyki i nie wygląda jakby była skupiona .
@robertr35295 жыл бұрын
mnie męczy takie zagadnienie ... jeśli materia otrzymała pęd podczas Wielkiego Wybuchu i materia na krańcu Wszechświata porusza się szybciej niż ta bliżej jego centrum to dlaczego Andromeda, która w swojej drodze ku 'krawędzi' jest za Galaktyką porusza się szybciej i koniec końców za 5 mld lat dogoni Galaktykę. Skoro porusza się szybciej to dlaczego przez 13 mld lat nie dogoniła Galaktyki ?
@marcink51695 жыл бұрын
Cały problem polega na tym ,że "centrum" wielkiego wybuchu było wszędzie. Każdy fragment przestrzeni był taki centrum.
@robertr35295 жыл бұрын
@@marcink5169 tak słyszałem ale ... centrum było punktowe... czyż nie?
@marcink51695 жыл бұрын
@@robertr3529 tak ale wszystko było w tym punkcie przestrzeń i energia. Niedokładna analogia jest Z balonem Ale oddaje sedno sprawy. Jakbyś zmniejszał promień balonu dążąc do zera żaden punkt nie jest wyróżniony jako centrum gdyż wszystkie do niego dążą. Sam promień w analogi z balonem jest czasem.
@szymon92962 жыл бұрын
A jak to jest z tym Wielkim Rozdarciem. Mógłby ktoś mi wyjaśnić czy bardziej prawdopodobne jest to czy np. śmierć cieplna?
@szymon92962 жыл бұрын
Chodzi mi o hipotezy końca wszechświata
@KamilG5 жыл бұрын
3:11 "to coś co je czyma razem"?!😨
@Dariusz_K445 жыл бұрын
Może jednak grawitacja to złudzenie siły czyli to tylko zakrzywienie przestrzeni. A to w większej odległości wygina przestrzeń w drugą stronę dla równowagi. Daje to złudzenie przyciągania w małych odległościach a odpychania w większych skalach odległości. Podobno jedna z sond wysłanych na granice naszego układu zaczęła przyśpieszać i nie wiadomo dlaczego.
@grzechu93435 жыл бұрын
Świetne!
@imapctkowalaki73775 жыл бұрын
A co z wielką pustką w wolarzu
@MarekSmet5 жыл бұрын
Mam pytanie. Skoro gwiazdy poruszały się w galaktyce z tą samą prędkością to dlaczego galaktyki maja kształt taki jak gdyby zew fragmenty ramion poruszały się wolniej? Kształt sierpow. Przypomina to wir. I co z super masywnymi czarnymi dziurami, które mają znajdować się wew. galaktyk. Czy one mogą odpowiadać za te cześć, która wszystko trzyma razem?
@Litvin19755 жыл бұрын
czyli wszystko pływa w ciemnej energii?
@4QuietPeople3 жыл бұрын
Warto odwiedzić wystawę meteorytów w Wadowicach.
@JanKowalski-rd1kw5 жыл бұрын
Czy istnieją czarne dziury, które powstały z ciemnej materii? Jeśli tak - to czym się różnią od "normalnych" czarnych dziur? A czy w ogóle istnieją jakieś skupione obiekty w rodzaju np. gwiazd, planet itp. złożone z ciemnej materii?
@ukaszchojnacki98305 жыл бұрын
A czy może istnieć życie zbudowane z ciemnej materii?
@marcink51695 жыл бұрын
Najpierw coś więcej musielibyśmy wiedzieć o ciemnej materii. Narazie mamy bardzo niewiele informacji na jej temat
@grzib5 жыл бұрын
Matko święta jak to się stało ze ja dopiero teraz odkryłem ten kanał ???