Ten samolot może być bardzo przydatny, pod warunkiem, że będzie rozsądnie wykorzystany. Racjonalne byłoby, oprócz celów szkoleniowych, wykorzystywanie ich jako samolotów szturmowych, przede wszystkim do ataków na cele naziemne. W walce powietrznej na niewiele się zda, ale od tego bedzismy miec F16 i F35
@PanProper7 ай бұрын
Bardzo dobry samolot... szkolno - bojowy...👍👍👍
@PiotrKowalik-j6x8 ай бұрын
Ja nie mogę słuchać tego ciągłego narzekania ,ludzie przecież mamy 12 samolotów w niecały rok kolejnych 36 w następne 2 lata pokarzcie mi firmę która realizuje zamówienie w takim tępie.Zagrożenie jest tu i teraz a nie za 6 czy 8 lat.Zacznijcie wyciągać wnioski z historii a nie żyjcie marzeniami .!!! Piotr.
@izaakschweizer35087 ай бұрын
Żeby tylko nie okazało się, że równie szybko będą spadać z nieba...
@tomhistoryk7 ай бұрын
A jakie mamy uzbrojenie do nich ch ??? Skoro nie mamy nawet Amo do działka. Nie mówiąc o rakietach.
@gifox88327 ай бұрын
@@tomhistoryk Ammo mamy,tylko mało. Możemy podczepić Mavericka i bomby GBU, zasobnik Sniper. Powietrze-powietrze jest słabo ale o wiele lepiej niż SU-22. Przyleciały do nas w rok. Mamy wyszkolić pilotów na F-35,poza tym pilotów na F-16 i potem na FA-50. Czyli około 120-140 pilotów na tą chwilę. Czym mamy to zrobić,drzwiami od stodoły.
@tomekpl88257 ай бұрын
Oczywiście że trzeba narzekać! Wiadome było od 2012r że trzeba będzie zastąpić przynajmniej jedną eskadrę mig29 I 2 eskadry su22. Przez dekadę 3 ministrów miało wywalone a potem lud się cieszy że ktoś szybko dostarczy niepotrzebny samolot i pisze się pod niego wymagania. Prawda taka że w normalnych państwach wybiera się samolot ma dekadę przed zastąpieniem a nie 2 lata jak u nas
@andrzejblabus84977 ай бұрын
Właśnie ☝️ , wyciągać wnioski , to było myślę wcześniej o kilka naście lat , a nie teraz się budzą jak wojna za płotem , żenada z tego naszego wojska .
@polety41978 ай бұрын
12 szt. FA-50 GF powinny zostać do szkoleń obok 16 szt. M346 a kolejne 36 szt. FA-50PL do misji z możliwością tankowania w powietrzu ...
@bladlogiczny77118 ай бұрын
Wersja FA-50 PL też się nadaje do szkolenia.
@mlcs7 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s obrona nie jest problemem
@UnderTheBanner7 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s Tam już jest jeden specjalista od swszystkiego. Wystarczy.
@leszek.pp.krzyzowski8 ай бұрын
Wykorzystanie w warunkach bojowych drugiego pilota/operatora w obsłudze dronów jest bardzo korzystnym by ta maszyna była bardzo niebezpieczna dla wroga. Oczywiści jako wsparcie (zapchaj dziurę) dla F16 i F35. Nie można też pominąć faktu że to ma być spięte w jeden system bo to oczywiste by to miało sens.
@jakubmodzikowski21468 ай бұрын
FA-50 to samoloty czasu pokoju i ich zakup w celu oszczędzania na air policing czy szkolenia jest jak najbardziej potrzebny (w szczególności w specyfikacji -PL). Niemniej kraj o wielkości PL potrzebuje 10 eskadr - pełnoprawnych - samolotów bojowych. 4 eskadry F-16, 4 eskadry F-35 i 2 eskadry F-15/EX to byłby właściwy kierunek. Brakuje eskadry F-16, 2 eskadr F-35 i wprowadzenia F-15/EX jako samolotu przewagi powietrznej. Póki co na to się nie zapowiada. Będziemy mieli 7 (zakładając zakup 2 dodatkowych eskadr, o których się mówi. Błędem było kupno wyłącznie 2 eskadr F-35 zamiast 3 czy nawet 4. Patrząc na liczbę zakupów, to "wbicie" się w kolejkę z kolejnym zamówieniem graniczy z cudem. Zamówione teraz, dotarły by pewnie w pierwszej części lat '40-ych... Mam nadzieję, że te 2 brakujące eskadry (do 7) nie będzie oznaczały zakupu F-15/EX - wprowadzanie 4 typu samolotów przy tak niewielkiej ogólnej liczby samolotów bojowych będzie problematyczne (kadry, infrastruktura, czas...).
@pllonger60748 ай бұрын
Menago z Boening na defence dużo gadali o budowie zakładów w Polsce. Chcą dopieścić sprzedaż Apache i dorzucić F-15. Czas pokaże
@jakubmodzikowski21468 ай бұрын
No tak ale to nie zmienia faktu, że F15 potrzebne ale jako dodatek. Dokupimy F16 albo F35. A to wygląda tak że tamte nie są szybko dostępne to na szybko bierzemy F15... Które jeszcze nie są seryjnie produkowane i wydamy majątek na upgrade w pierwszych latach użytkowania. Co oszczędzimy na "zniżce" przy zakupie zapłacimy za dostosowanie ich do seryjnego standardu. F35 po tylu latach są dopiero na odpowiednim poziomie niezawodności.
@TimeMaker88 ай бұрын
A dlaczego np nie Eurofighter zamiast f15?
@jakubmodzikowski21468 ай бұрын
Bardziej ważne jest to, że tych samolotów różnych jest za dużo. Czwarty (obok Fa, 16 i 35) - bez względu czy będzie to F15, Eurofighter czy Rafael to oznacza przygotowanie dla nich odpowiedniej bazy, wyszkolenie załogi technicznej i pilotów, zbudowanie rezerwy części, uzbrojenia. To trwa i kosztuje. Zdecydowanie korzystniej lepiej jest zwiększać liczbę eskadr w ramach istniejących typów samolotów, gdzie mamy przeszkolone kadry, mamy infrastrukture. Samolot przewagi powietrznej jest nam potrzebny ale nie zamiast dodatkowych F16 lub F35. Tak jak pisałem - optymalnie po 4 eskadry F16 I F35 i dodatkowo 2 przewagi powietrznej.
@konradstrzakowski76468 ай бұрын
@@jakubmodzikowski2146Boeing przecież ma rozwiązanie jeśli chodzi o serwis , mianowicie wile części w F-15EX może być ujednorodnione z F-16, w tym nawet silniki, więc z F-15EX byłby znacznie mniejszy problem niż np. z Rafalem i w dodatku F-15EX jest znacząco tańszy w eksploatacji niż F-35.
@grzegorzkudirka64588 ай бұрын
Zasięg radaru: polskie F-16 150km, FA-50PL ~300km. Dzięki FA-50PL SP zyskują skokowy wzrost świadomości sytuacyjnej (i to za małe pieniądze). Świetny zakup. Tyle w temacie.
@grzegorzzak11098 ай бұрын
To teraz jeszcze porównaj możliwości radarów, które można wpakować do jednego i drugiego. Bo że modernizacja F16 jest zaniedbywana, to już wiemy.
@grzegorzkudirka64588 ай бұрын
@@grzegorzzak1109 Są porównywalne, bo ten z FA-50PL to nowa rewolucyjna technologia (miniaturyzacja przy zachowaniu wydajności).
@grzegorzzak11098 ай бұрын
Aha... sprawdź jeszcze raz. I sprawdź kto jest producentem urządzenia.
@grzegorzkudirka64587 ай бұрын
@@grzegorzzak1109 nie znasz się - nie pisz więcej
@grzegorzzak11097 ай бұрын
Pusta merytorycznie odpowiedź.
@mariuszmaasas56478 ай бұрын
Dla mnie są to samoloty ok bo są szybko, bo są tanie i idealne do prostych zadań...
@mariuszmaasas56477 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s ales ty merytoryczny... takie sa fakty.
@Ludek-Internetowy7 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s 😂
@booniehat20567 ай бұрын
@@RobertJurek-o3sw kategorii NOWYCH samolotów typu LCA dostępnych od ręki jest to dobry wybór. Jeśli uważasz inaczej zapraszam do dyskusji.
@pawelk577 ай бұрын
To nie jest f16 ani mig 29 ani ale jest tańszy i może szkolic pilotów. i to jest dobra maszyna z radarem. Powiniśmy wejśc f k21.
@piotrdobro31002 ай бұрын
Każdy samolot który może przenosić broń, a jest w naszym posiadaniu i ma lepszy system wykrywania to skarb. Wystarczy go dobrze skonfigurować.
@krzychukamieniarz50707 ай бұрын
Jeżeli ruski krytykuję ten zakup, to znaczy że jest dobry👍
@januszrzof46607 ай бұрын
Oczywiście ze bardzo dobry zakup ,może to i nie jest f16 ale będzie robił robotę zwłaszcza w wersji PL na ruskich wystarczy w zupełności tempo dostaw imponujące a f16 i tak nie ma na runku dostępnych.
@januszrzof46607 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s Ok już sie zamykam.
@januszrzof46607 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s Cieszę się że Ty zdążyłeś już posiąść tę tajemną wiedzę i że mamy tak douczonych obywateli w tym kraju.
@igorwysocki33748 ай бұрын
Po co się pocisz po prostu Iskra II i tyle , no może Grot II . Po wywalczeniu przewagi w powietrzu jak ulał.
@Fu11SpectrumWarrior7 ай бұрын
A co powiesz o następcy Su-22? Może nie potrzebujemy?
@Fu11SpectrumWarrior7 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s Chyba na papierze...
@marekw.97138 ай бұрын
co tu się rozwodzić nad tym niewypałem, a raczej zakupem wiązanym, uwarunkowanym PRZYMUSOWĄ KONIECZNOŚĆIĄ nabycia tego latadełka w zamian za MOŻLIWOŚĆ nabycia K2, K9 i kumcho srumcho. FA-50 w bliżej nieokreślonej przyszłości, czyli wiadomo, że nie wiadomo kiedy ma ponoć mieć: 1. możliwość instalowania zewnętrznego, 300 galanowego zbiornika paliwa oraz systemu tankowania w powietrzu, ciekawe jak bo takie coś łączy się z przeprojektowaniem całego samolotu a potem wielo, kurła wieloletnim testowaniem tego systemu, co z tego że KIEDYŚ zaimplementują ten system skoro POLSKA nie posiada powietrznych cystern, nie posiada możliwości obsługi bo to wieloletni proces szkolenia. 2. testowanie 1 kurła JEDNEJ maszyny FA-50PL ma się zacząć w drugiej połowie roku 3. integracja AESA i AIM -9X jest na etapie wstępnego przeglądu, czyli chuj wie kiedy nastąpi tak samo jak integracja z AMRAAM. 4. Pociski dalekiego zasięgu JSM czy Taurus nie są nawet w fazie integracji, nie są brane w ogóle pod uwagę bo koreańce będą nam chcieli wcisnąć swoje KALCM, Korea Air-Launched Cruise Missile nad którymi dopiero pracują nad integracją ale z KF-21 Reasumując możliwości operacyjne samolotu o zasięgu max 1800 km i 14000 m pułapu to "średniowiecze", póki co to latadełko może robić za nowocześniejszą wersję SU-25, samolot wsparcia lądowego.
@pavik808 ай бұрын
Polska przy tak małej ilosci samolotów bojowych MUSI iść w jakość. Niestety Fafik ustepuje każdemu samolotowi bojowemu ,bo został zaprojektowany jako szkolny. Po upgradzie naszych F-16 przewaga radaru znika, i robimy w zasadzid krok wstecz ,kupujac samolot gorszy nawet od F-16. Żadne inne normalne siły lotnicze nie kupują "lekkich samolotów bojowych". To jest podobny zakup jak Biedahawki dla specjalsów... Niby coś kupione, ale zamiast najlepsze ,to najgorsze.
@marek74437 ай бұрын
Ta ja też bym chciał słonia w karawce.. ale mam to co w danym momencie idzie zdobyć, autor tak pieprzy jakby nie pamiętał co się dzieje w tej chwili, leopardy też bym chciał tylko jakie? Plastikowe? Bo inne może za 10 lat będą..
@RomanPawlukiewicz-f6p2 ай бұрын
To będzie bardzo dobry samolot dla nas Będziemy z niego zadowoleni obniży cenę nalotów F 16 F 35 Cena godziny lotu plus obsługa FA 50 wynosi 38 k zł F 16 77 k zl F 35 145 k zł Na każdy samolot trzech pilotów razy 200 godzin To są duże pieniądze
@przemysawreliga55738 ай бұрын
Z bielikami mieliśmy problemy,to w końcu muszą się uczyć na czymś piloci..
@kolejorz827 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s lol
@RadoslawKotowski19847 ай бұрын
FA-50 nadaje się do Air Policing?
@andyfr40727 ай бұрын
No ruscy mowia ze zly jest.. co to znaczy?
@mysiopysio74877 ай бұрын
Interwencyjny zakup 12 szt. GF- ok. Na dzień dzisiejszy umowa na wersję PL nie obejmuje integracji pocisków A-A naprowadzanych radarem ani pocisków A-G dalekiego zasięgu. Tak naprawdę jedyne co się zmieni to nowy radar i możliwość tankowania w powietrzu (najprawdopodobniej systemem koszowym).
@jacekjacek76407 ай бұрын
na tą chwilę FA50PL nie jest przewidywany z integracją z pociskami średniego zasięgu smutna prawda ale prawdziwa
@jakubhass12288 ай бұрын
Na rosjan FA50 zupełnie wystarczy, pod warunkiem odpowiedniego radaru i uzbrojenia. Odpowiednie uzbrojenie w odpowiedniej ilości. Dlatego musimy uruchomić produkcję przynajmniej jednej rakiety dla FA50 dalekiego zasięgu...
@wloczykij.pustynny8 ай бұрын
Czysta głupota to co piszesz. Lekceważenie rosyjskiego lotnictwa to albo krecia robota, albo kompletna naiwność. Rosjanie maja bardzo dobre samoloty, gdyby dzisiaj wojna w powietrzu wyglądała tak jak w czasie II wojny światowej, to Rosjanie mieliby przewagę. Ich samoloty są świetne super-zwrotne, mają bardzo dobre osiągi, nierzadko lepsze od zachodnich. Tyle, że walka nie jest już tak bezpośrednia. Fa-50 jako uzupełnienie sił powietrznych - jest okej. Ale to na F-16kach i F-35 będzie się opierała nasza siła. No i miejmy nadzieję, że F-15EX. Z jednym mogę się zgodzić - Fafiki potrzebują najlepszego radaru i elektroniki. Ale to wciąż uzupełnienie i szkolenie. Nic więcej.
@jakubhass12288 ай бұрын
Dzisiaj wojna nie wygląda jak w czasie drugiej wojny, dzisiaj wszystkie statki powietrzne są strącane rakietami plot, z ziemi lub powietrza. Wygrywa ten kto wcześniej wykryje przeciwnika i wystrzeli skuteczną rakietę. Wstrząsające fiki-miki wyczyniane w powietrzu przez Rosjan, w walce są całkowicie bezużyteczne.
@mikoajjuz5337 ай бұрын
"Na rosjan FA50 zupełnie wystarczy", uśmiałem się po pachy, dzięki.
@konkurshopowy7 ай бұрын
@@wloczykij.pustynny Zużywanie resursów F-16 i F-35 to albo krecia robota albo kompletna naiwność. Wskaż jeden radiolokator rosyjski lepszy niż PHANTOM-STRIKE czyli docelowy radiolokator FA-50PL. Siły powietrzne Rosji są niewystarczające na Ukrainę, która walczy na dzień dzisiejszy wyłącznie przestarzałym sprzętem poradzieckim. FA-50 PL będzie posiadał zbliżone możliwości jako platforma do Grippena. Wystarczające do wypełniania misji czasu pokoju i misji przewidzianych dla lekkich myśliwców wielozadaniowych. W zakresie Bielików, są nieuzbrojone, mają słabe niewystarczające silniki i nie można nimi wykonywać żadnych misji nawet w czasie pokoju.
@peterka57767 ай бұрын
Piłeś nie pisz
@odnajdujacy59697 ай бұрын
A może lepiej wejść w program KA 50 5 generacja koreańska
@marcinbolda11087 ай бұрын
Mastery i firma Leonardo też nie jest dobrym partnerem, pytanie jak dlugo byśmy czekali na 48 szt
@konradcichosz74337 ай бұрын
Na air policing by mogły latać taniej
@SoWhiskey7 ай бұрын
Oj tam, oj tam Fafiki będą w sam raz jako opcja niskokosztowa do podtrzymywania nawyków i misji czasu pokoju. Poza tym jeśli wersja PL będzie mogła tankować w powietrzu, będzie mieć lepszy radar, możliwość wykorzystania zasobników celowniczych, przenoszenia ARAAMów, AIM-9X, bomb kierowanych i pocisków przeciwokrętowych to jak to nazwać jak nie wielozadaniowym. Generalnie używanie ich jako szturmowych czy nawet CAS to poroniony pomysł ale z drugiej strony przeżywalność nawet wyspecjalizowanych maszyn jest tej materii niezbyt wysoka...
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Nie bez powodu Kazik śpiewał, że "«gdyby» to najczęstsze słowo polskie" ;) K2PL miały mieć dodatkową oś, grubszy pancerz i separację przedziału bojowego a za wiele z tego nie zostało. Także tutaj spytam na jakim etapie jest integracja tych wszystkich systemów? I ile z nich zamierzamy zamówić? Bo Program Karkonosze przesunięto na 2035. Poza tym większość planów to krótki dystans a pociski takie jak AMRAAM siłą rzeczy będą miały mniejszy zasięg niż w F-16. Oczywiście są jeszcze JSM-y i Taurusy, ale tu dochodzi kolejny problem. Udźwig, nieco ponad tona. Mało, nawet bardzo. Zwłaszcza, że sam celownik waży 200 kilo. Przez to każda misja będzie sztuką kompromisu. Jak wezmą Taurusy to nic innego już nie wejdzie. A to mocno ogranicza możliwości. Poza tym ciekawe jak wygląda zasięg i prędkość po podczepieniu Mavericka, ze 2 AMRAAM-ów i po Sidewinderze dla pozostałych węzłów? Spadnie, ale jak bardzo? Niemniej użyteczność myśliwca to nie tylko lista pocisków, które potencjalnie może przenieść.
@SoWhiskey7 ай бұрын
@@pierogitozycie8426 Na etapie takim jak zabezpieczyła to wynegocjowana i podpisana przez nas umowa, czyli życzeniowym, jak cała powyższa specyfikacja. Koreańczycy to lepsze cwaniaki, obiecanki cacanki, a na papierze co innego. Choć gdyby na podobną specyfikację znalazło się większe grono chętnych to pojawiłaby się szybciej niż by Najman klepnął matę. Co do K2PL to od początku mówili, że Oni mogą nam za sowitą opłatą pomóc taki czołg opracować, ba, że nawet sami go sobie będziemy produkować jak Turcy Altaya. Tylko, że nam właśnie tej kasy brakuje, to i opcja co raz uboższa. Przemysł wynegocjował, co wynegocjował, Skarb Państwa nie miał, to nie dał i zaczął rzucać kłody pod nogi, żeby w czasie odwlec termin płatności.
@BADUL678 ай бұрын
Lepszy rydz niż nic
@greyeminence95368 ай бұрын
Gdybyś miał nieskończoną ilość pieniędzy a nie brał tego złomu na kredyt. To może wtedy. Nie stać nas na złom.
@bladlogiczny77118 ай бұрын
Niż Mig-29 bez oryginalnych części.
@bladlogiczny77117 ай бұрын
@@zibiosiak8897 Ale pozwoli utrzymać kompetencje pilotów. W Mińsku też mają swoje "pierdółki" szkolno-bojowe, więc przygadał kocioł garnkowi. A wyciągają ten zakup, bo boją się F-16 i nie chcą aby ludzie słyszeli o zakupie F-35, a FA-50 świetnie nadaje się do odwracania uwagi
@pawekuros72987 ай бұрын
Lepsze FA 50 niż PRLowskie antyki, a że były szybko dostępne i ogólnie to dobry samolot- to czemu nie?
@tomekpl88257 ай бұрын
Bo było 10 lat na zakup kolejnych f16 a nie 2 lata przed wybór następcy
@adrianmaliniak48177 ай бұрын
Ciekaw jestem kiedy Koreańczycy z Południa stworzą jednomiejscowego FA-50 o nazwie F-50, który jest na razie prototypem w skali modelu pokazywany na wystawach i mógłby być tańszą konkurencją i alternatywą obok f-16, gripena, typhoona oraz rafale'a. Bo gdyby Korea Południowa opracowała i stworzyła pierwszy prototyp F-50. To Polska mogłaby ustawić się w kolejce jako drugi kupiec po Korei Południowej na ten samolot, bo na pewno teraz w tym różnorodne kraje wykorzystują niezdecydowanie Polski i zamawiają sobie F-16, Gripeny, Typhoon'y oraz Rafale
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Myślałem, że oni zrezygnowali z tego projektu lata temu, ale mniejsza, bo wybacz, ale nie rozumiem Twojego spojrzenia. Jak wywalenie jednego kokpitu ma sprawić, że FA-50 stanie się tańszą konkurencją dla F-16, Gripena, Rafałka czy Typhoona? Przecież to są myśliwce zupełnie innej klasy. I stworzenie wariantu jednomiejscowego tego nie zmienia. Bo wartością dodaną jest tu tylko to, że piloci już nie wożą powietrza. Drugi kokpit wykorzystuje się praktycznie tylko na szkoleniu a potem pozostaje pusty. Bez niego samolot może mniej ważyć, przenosić więcej paliwa tudzież mieć nieco lepszy silnik lub awionikę. Zawsze coś, ale skoku jakościowego tym nie zapewnisz.
@gifox88327 ай бұрын
Jak to jest z tą integracją uzbrojenia. Czy my płacimy za integrację AIM-120 i S 9X, a potem KAI sprzedaje ten FA-50 BLK 20 każdemu i nikt już nie musi płacić za integrację bo my zapłaciliśmy a KAI sprzedaje i spija śmietankę.? Jak to właśnie jest.? Chodzi mi o to czy my zapłacimy dla KAI za coś z czego oni będą mieli dożywotnie profity a my nie będziemy mieli z tego NIC, ZERO. Za nasze pieniądze będziemy rozwijać produkt, który sami kupujemy. Ewentualnie jest to już wliczone w kontrakt (48szt.) i 12 pierwszych sztuk zostanie zmodernizowanych w tej kwocie którą zapłaciliśmy. Jeśli tak nie jest, to podstawiliśmy dla Kor. Płd. GŁĘBOKIE GARDŁO.
@tadeuszborek58326 ай бұрын
A najlepiej pan Morgański dołożyć pieniędzy
@tadeuszborek58326 ай бұрын
Ale mamy Holandia ma 3x więcej
@januszrzof46607 ай бұрын
Ale Fa50 wyposażony w bomby szybujące może sie sprawdzić w misjach CAS czemu nie?
@tomekzleszna75788 ай бұрын
co można było kupić zamiast FA-50 - ale w porównywalnych terminach dostaw, porównywalnych możliwościach (IMHO ciągle nie doceniamy FA-50 jako mobilnego SENSORA w SIECIOCENTRYCZNYM środowisku) - no i na końcu w porównywalnych pieniądzach (TCO)
@tomekpl88258 ай бұрын
IMHO od 2012r wiadome było że potrzebujemy na już 3 eskadr f16! Po pierwsze 32 sztuki za 2 eskadry su22 a co zrobiono? Ano zlikwidowano jedną eskadrę a drugą pomalowano nazywając to modernizacją 🤣 Po drugie 16 sztuk za mig29 zajechanych z 🇩🇪 do których nawet nie kupiono interfejsu swój/obcy. Także nie mów że co można było zrobić inaczej bo wiele rzeczy można było zrobić inaczej.
@tomek18627 ай бұрын
@@tomekpl8825 NRDowskie Migi 29 były w lepszym stanie od polskich. Nie pisz bzdur.
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Co można było kupić zamiast FA-50, ale co najmniej tak samo szybko i dobrze? Przede wszystkim używane F-16. Spójrz na Rumunię, kupiła ww. maszyny w norweskim komisie praktycznie w tym samym czasie co my nówki nieśmigane w koreańskim salonie i wychodzi na to, że skompletują zamówienie dużo szybciej od nas. A parametrycznie sorry, ale Fafiki nie mają podjazdu. Zanim wyskoczyć z tym, że przecież radar AESA daje im pewną przewagę to zwrócę uwagę, że nasze Jastrzębie mają już zaplanowane MLU ;) Także jedynym plusem FA-50PL względem używek jest to, że posłużą 30 lat a nie 15.
@tomekpl88257 ай бұрын
@@tomek1862 a to ciekawe czemu one nie dostały nowego komputera misji i swój/obcy tylko nasze i exczeskie🤔
@tomekpl88257 ай бұрын
@@pierogitozycie8426 należy zacząć od tego kto planuje zakup na dwa lata przed wycofaniem maszyn? Od 2012r było wiadome co i jak. 3 ministrów MON i każdy miał to gdzieś. Już dawno powinno być 6 eskadr f16 a teraz uzupełniane 4 eskadrami f35 do końca lat 30.
@jazon98 ай бұрын
Moim zdaniem to było tak. Coś nie gra z bielikami, wiec jakiś lobbysta sprzedał naszym historie o FA-50,m ze podobne do F16 to super do szkolenia. Jak nasi łykneli przynęte to im wmówiono, ze wiecie to prawie F-16 ale tanszy, moze robić wszystko. I nasi łyknęli. A potem się okazało, że weersji bojowej nie ma, ze się opracuje ją za nasze pieniądze i już się bali wycofać.
@jerzybaczyk27698 ай бұрын
Nie sądzę że kilkudziesięciu jak by nie było fachowców coś "łyka". Ale moze Krótki cos lyknął i nie było opcji.
@jazon98 ай бұрын
@@jerzybaczyk2769 Przecież to nie fachowcy podejmowali decyzje tylko politycy z Błaszczakiem na czele.
@romanjoniec47178 ай бұрын
Koreańczycy słyną na świecie z załatwiania części kontraktu pod stołem. I tu masz odpowiedź po co nam aż 48 latających Lanosów.
@bladlogiczny77118 ай бұрын
O tak jakiś lobbysta wmówił iż Fiat -126P to Mercedes? Jakaś hipnoza? Nikt nie miał złudzeń jakie to samoloty i od początku było jasne, że mogą używać tylko pocisków powietrze powietrze krótkiego zasięgu i tylko w starszej wersji oraz mały udźwig. Jeśli coś w tej umowie wydaje się niejasne to stopień możliwości modernizacji do wersji PL. Jeśli wstawią tam nowy radar i możliwość używania nowych wersji pocisków krótkiego i dodatkowo średniego zasięgu to będą użyteczne. Nie trzeba każdorazowo podrywać F-16 do prostych zadań zwłaszcza w czasie pokoju bo to drogo, a obsługa techniczna po wylądowaniu trwa długo.
@przeor838 ай бұрын
Acha tak było jak mówisz a teraz idź gnój wywal z obory bo to zadanie cię nie przerośnie intelektualnie
@pawezagrobelny-hr6ty7 ай бұрын
Pytam bo nie sprawdzałem z lenistwa ale czy jest chociaż jakiś cień pomysłu żeby zintegrować je z pociskami przeciw radiolokacyjnymi,? Albo (gdybyśmy kupili) mógłby chyba być używany do wystrzeliwania MALDow.. W takich zadaniach myślę , że mógłby odciążać F16 w wypadku konfliktu. A jeśli to prawda że Masterow jest zbyt mało do szkoleń, to tak jak pisał jeden użytkownik wcześniej, GFy zostawić w wersji szkolnej. Bo niby decydenci twierdzili, ze ma zastąpic Migi29 i Su22. To albo albo. Jako mysliwiec naprzeciw Migow czy czy obecnie juz Su 27 i wyzej, nawet z pociskami poqwietrze-,powietrze sredniego zasiegu, no to rac,ej nie. Znowu jako samolot szturmowy?, bombowiec taktyczny???, samolot wsparcia? Czy Mavericki i działko 20mm wystarczy? Np do atakowania kolumn zmechanizowanych? Jak dla mnie to raczej odciazanie 'samolotow w pelni bojowych w misjach takich jak pisalem wczesniej, HARMy, MALDy, ewentualnie bomby szybujace , nad dobrze rozpoznanym obszarem. Ale to tylko takie gdybanie
@akitabonus8 ай бұрын
Sorki ale to typowa zagrywka PIS :kupili cokolwiek zeby moc zrobic konferencje a teraz zdesperowani fani dorabiaja plany, koncepcje wizje...KUPILI COKOLWIEK w WERSJI GOLAS PLUS a te narracje o wersjach pl nigdy nie wejda w zycie! POBUDKA !!!
@kolejorz827 ай бұрын
Tak donald
@andrzejbo17 ай бұрын
Kupiliśmy szable, których nie potrzebujemy, ale możemy stworzyć kawalerię, która te szable wykorzysta. Oczywiście wszystko da się wykorzystać, ale za te pieniądze można było kupić np. tyle dronów, że nasza armia nie wiedziałaby co z nimi zrobić. I to własnych, np. amunicji krążącej Warmate.
@Fu11SpectrumWarrior7 ай бұрын
Może w ogóle zrezygnujemy z samolotów i skupmy się na dronach? Przypomnę Ci tylko że Su-22 potrzebują wymiany a FA-50PL doskonale się do tego celu na nadaje.
@polety41978 ай бұрын
Co do kolejnych 32 szt. to naprawdę wyboru nie ma, w grę wchodzi ze względu na F-16 i F-35 tylko F-15EX ...
@sheaker56348 ай бұрын
Co to za herezja, jeszcze więcej typów samolotów? Zdecydowanie F-35!
@polety41978 ай бұрын
@@sheaker5634 Wybór F 35 nie zwiększa ilości rodzajów misji do wykonania przez PSP :)
@sheaker56348 ай бұрын
@@polety4197 100% zgoda, ale użytkowanie większej floty tych samych maszyn będzie znacznie tańsze oraz nieporównywalnie łatwiejsze logistycznie oraz pod względem szkolenia.
@polety41978 ай бұрын
@@sheaker5634 Pułap 19200 m, zasięg rakiet ponad 100 km więcej od F35 i F22, elektroniczny stealth, trwaja rozmowy ...
@sheaker56348 ай бұрын
@@polety4197 USAF tnie zamówienia na te maszyny, nie negując wymienionych przez Ciebie zalet F-15EX, uważam, że byłyby one zbyt kosztowne w utrzymaniu w cyklu życia.
@aniaania52748 ай бұрын
A co ma być, kupiliśmy samolot klasy latawiec i będą latać, ale do walki to latająca trumna.
@wojciechczupta7 ай бұрын
wbrew komentarzom optymistów, konflikt na Ukrainie pokazuje dokładnie jak bezsensowny jest to zakup. 99% misji odbywa się w trybie BVR (beyond visual range) gdzie znaczenie mają 4 czynniki: 1) prędkość maksymalna, 2) pułap (im większy pułap i prędkość, tym większy zasięg rażenia pocisków rakietowych), 3) zasięg stacji radiolokacyjnej, 4) udzwig (a w zasadzie zasięg pocisków rakietowych). Do tego wypadałoby jeszcze dołożyć promień działania przy typowym podwieszeniu - czyli jak najdłuższe nogi. Ten samolot jest słaby w każdym aspekcie. A jego niska cena zakupu w kontekście kosztów całej imprezy logistycznej, szkoleniowej, kosztu uzbrojenia, ma pomijalne znaczenie (szczególnie w czasach wojny)
@wojciechczupta7 ай бұрын
Faktycznie jedynie do ganiania za pociskami manewrującymi jest ok. Podoba mi się określenie "prawie równorzędny". To znaczy że w starciu zajmie drugie miejsce:)
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Niestety, ale masz rację. Swego czasu broniłem tej platformy, ale im dalej w las tym więcej drzew. Jak podpisywaliśmy umowy to zarzekano się, że Fafiki zostaną mocno dozbrojone i dotrą do nas ekspresowo. Teraz niestety wiemy już, że ani nie dostaniemy je szczególnie szybko, ani nie będą wielce doposażone. Znaczy jasne, pierwsza dostawa z transzy, którą Korea nam odstąpiła była błyskawiczna, ale ten blok ma zdolności bojowe śmigłowca bez zalet bycia śmigłowcem a na resztę będziemy musieli poczekać, bez mała, 5 lat. Czy warto? No w porównaniu do obecnego bloku będzie to ogromny skok jakościowy, ale nadal poniżej przeciętnej. Bo co tym przeniesiemy? Jednego Taurusa? I to pod warunkiem, że Niemcy wyprodukują dla nas wersję Lite? A potem powrót na bazę, bo z powodu niskiego udźwigu był to jedyny pocisk jaki nim przenieśliśmy? Przecież to k... śmieszne XD Jeszcze się okaże, że w realnych warunkach F-15EX będący w stanie przenieść 2 takie Fafiki jest tańszy w utrzymaniu. Swoją drogą to ciekawe ile im się zostaje z prędkości i zasięgu jak podczepić kilka pocisków. Bo widzisz, może i przewiozą mało, ale za to wolno i na krótką odległość XD Dobra, starczy off-topicu. Teraz odniosę się do tego co napisałeś. Tak, na tych polach FA-50 niedomaga. Komentatorzy chwalą bardzo mocny radar i fajnie, że go mają, ale co dalej? Co zrobią z wykrytym celem? No właśnie, za bardzo nie mają czym go zwalczyć. A nawet jeśli to z tonowym udźwigiem na każdą misję będą latać z kompromisowym wyposażeniem. Zwłaszcza, że sam celownik waży 200 kilo. To co? Odpuszczamy 3 Mavericka czy spuszczamy paliwo? XD Albo jeszcze lepiej! Sorry, ale dzisiaj nie dostaniesz nawet Sidewinderów. Masz już Taurusa i ta platforma fizycznie już nic więcej nie uradzi. Także jak trafi się sytuacja w powietrzu to ten... niech Cię siła przyjaźni prowadzi XD Może się nie znam, ale nawet jakby Niemcy opracowali dla nas wersję Lite to nie opłaca się nam jej brać. Po prostu te maszyny nie nadają się do tak dużego ładunku na granicy jego udźwigu. Anyhow, z planowanych integracji największy zasięg powietrze-powietrze oferują AMRAAM-y, 160 km w wariancie AIM-120D. Tylko, że Fafiki latają nisko i wolno, więc realnie dolatywałyby zauważalnie bliżej. I to tyle, na tym BVR Koreańczyków zaczyna się i kończy. Reszta dostępnych pocisków to maks 50 km. Czyli w razie inwazji będą to samoloty, ja wiem, bliskiego wsparcia. Bardzo wąska specjalizacja, ale do innych celów zbytnio się nie nadają. A oni kupili ich tyle, że będą stanowić niemal 40% naszych Sił Powietrznych XD
@wojciechczupta7 ай бұрын
@@pierogitozycie8426 dokładnie. przy czym w bliskie wsparcie mało mam wiary bo to wymaga absolutnej dominacji w powietrzu. Ukraina pokazała jak niebezpieczne jest CAS przy dobrych manpadsach. dlatego Ukraińcy przestali nawet prosić o wycofywane A10 a fanów tej platformy jakby ubyło od 2022
@pierogitozycie84267 ай бұрын
@@wojciechczupta No niestety, ale Guźce kompletnie nie nadają się do naszego teatru działań. W walce z pustynnymi dyktaturami, które w ogóle nie dysponują OPL-em a już na pewno nie nowoczesnym, sprawdzają się idealnie, ale Rosja to nie Talibowie. Oni mają mnóstwo sprzętu i ogromne możliwości produkcyjne. Także niestety, ale u nas statystyczna przeżywalność A-10 byłaby taka, że pierwsza misja zazwyczaj byłaby ostatnią. Niemniej Fafiki powinny sobie poradzić lepiej, wszak nie są pancerną wanną, która musi podejść bardzo blisko. No, ale wszystko co potrafią, F-16 zrobi lepiej. I będzie mieć wyższą przeżywalność. Także w CAS nawet wierzę, tylko czy potrzebujemy aż 48 maszyn tego typu? Według mnie nie. Połowa z tego wystarczałaby z nawiązką. Szkolenie pilotów F-16, air policing i wyrabianie godzin lotu w czasie pokoju, na wypadek wojny rekonesans, bliskie wsparcie i inne mniej wymagające zadania, w których mogą wyręczyć Jastrzębie i Husarze. Z tym, że nie byłoby tego na tyle dużo, że większe ilości znalazłyby zastosowanie. To jak ze szkołą. Jeden woźny czy tam dwóch jest na wagę złota. Jakby było ich więcej niż matematyków to coś jest nie tak. No, ale tak się kończą kompulsywne zakupy, bo inwazja na Ukrainę w końcu uświadomiła MON, że nasze wojsko było zaniedbywane od 30 lat i potrzebujemy sprzęt. Dużo sprzętu i to na wczoraj. Lepsze to niż nic, ale dało się znacznie sensowniej. Ba, według mnie nadal się da. Już to nie raz pisałem, ale na miejscu WKK zagadałbym do Amerykanów, ze jakby oni lub sojusznicy sprezentowali nam używane F-16 w okazyjnej cenie to my możemy przekazać większość Fafików na Ukrainę jak nie wszystkie. Układ, na którym zyskują wszyscy. Waszyngton pomaga małym kosztem i Senat im tego nie blokuje. Warszawa pozyskuje sprzęt, który ma, zna i lubi. No a Kijów zyskuje niemałe wzmocnienie. Co prawda LCA, ale w ilości 48 sztuk, zdolne do przenoszenia pocisków NATO i zgodnego z F-16. Tylko czy są jakieś Jastrzębie na zbyciu? Tak, Ateny się przymierzają do sprzedaży swoich myśliwców i podobno nie są zainteresowane przekazaniem ich na Ukrainę. A co więcej dysponują dokładnie tymi samymi blokami co my. Idealna okazja na odkręcenie dyskusyjnej decyzji poprzednika. I wyprzedzając zarzuty, że chcę oddać sąsiadom samoloty, które zjechaliśmy to one nie są złe a poza tym na wojnie liczy się każda forma wsparcia. Nawet jeśli są to jednostki nazwane mocno na wyrost mniejszymi kuzynami F-16. Poza tym na tle tego czym Ukraina obecnie dysponuje. Wszystko w okolicach 30-tki, na granicy resursu. Normalnie byłem w szoku jak sprawdzałem. Mnie ciężko zrozumieć dlaczego nasi tak się ociągają z zakupami a co dopiero oni? Przecież powinni być świadomi niecnych zamiarów Rosji co najmniej od 2014 i co? Minęło 10 lat a doposażać zaczęli się dopiero jak doszło do pełnoprawnej inwazji. Ech, z przykrością to mówię, ale gdyby nie zachodnie dostawy to przegraliby już dawno temu. Bo zwyczajnie nie mieliby czym się bronić. W kontekście lotnictwa i tak cud, że tak długo się utrzymują. Dopiero F-16, które jeszcze potrzebuje trochę czas niż zostanie wdrożone, daje im możliwości na miarę współczesnego teatru działań. Niemniej sama wojna daje wiele ważnych lekcji. Co się sprawdza a co nie. Chociaż tutaj trzeba brać poprawkę na to, że z wielu rozwiązań obie strony korzystają źle. Niemniej to co widzę każe mi się zastanowić czy potrzebne nam zostanie drugim po Stanach operatorem Apachy. Chyba lepiej byłoby wziąć połowę tego co zamierzają a zaoszczędzone środki zainwestować w 2 eskadry F-15EX. Też ciekawą opcją byłoby podpięcie się pod Japończyków, którzy planują zastąpić swoje AH-64 dronami. Co ma mnóstwo sensu. Wszak żeby razić cel z kilku-kilkunastu kilometrów nie trzeba 10-tonowej kobyły z 2-osobową załogą i kosztującą 65 mln USD. Jakby wywalić kokpit, odchudzić konstrukcję i zostawić tylko Longbowa, śmigło i zasobniki to mielibyśmy naprawdę kompetentny UAV za ułamek ceny. Oczywiście osiągi byłyby gorsze, ale szczerze? Jak w cenie jednego AH-64E mielibyśmy 5 dronów to nie ma w ogóle o czym dyskutować. Zwłaszcza, że manpady jedzą śmigłowce na śniadanie. Zestrzelenie jednego Apache'a mocno by nas zabolało, ale UAV-a już dużo mniej. Po jedno dużo szybciej da się uzupełnić straty. Po drugie byłby o wiele tańszy. A skoro o kosztach mowa to prawda jest taka, że wcale nie wiemy czy to rzeczywiście będzie budżetowy podjezdek. Wszak kupiliśmy kota w worku. Sprzęt zamówiony przez nas jeszcze nie istnieje i wcale nie chodzi o to, że nie został fizycznie złożony. On nawet na papierze nie powstał. Innymi słowy uczestniczymy w beta-testach i jeszcze za nie płacimy. Ech, a mogliśmy mieć używane F-16. Jasne, nie posłużyłyby 30 lat tylko 10-15, ale za to przez ten czas oferowałyby pełnoprawną wielozadaniowość. A nas nie stać na półśrodki, nawet gapfillery powinny możliwie mocne. Oczywiście, jakbyśmy mieli wszystko czego potrzebujemy to Fafiki mogłyby wejść jako uzupełnienie czekające na ławce rezerwowej, ale problem w tym, że naszemu wojsku daleko od tego stanu. Licząc, że wszystkie obecne zamówienia zostaną zrealizowane to na 150-160 myśliwców, które potrzebujemy będziemy mieć 128 i z tego aż 48 to lekkie samoloty szkolno-bojowe. No nie... Na miejscu Ukrainy, która nie ma czym latać brałbym w ciemno. My jednak nie mamy noża na gardle i w naszym przypadku jak najbardziej można kręcić nosem. A nawet trzeba, bo znając geniuszy z MON-u to w ich mniemaniu sztuka jest sztuka i nieważne czego mamy więcej, gapfillerowych FA-50 czy highendowych F-35. Już nawet nie wspominam, że używane F-16 są lepsze i dostalibyśmy je szybciej. A kosztowo wyszlibyśmy pewnie podobnie. Tutaj oceniam na podstawie zamówienia Rumuniii.
@Fu11SpectrumWarrior7 ай бұрын
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie o co nam był Su-22 zamiast zachować MiG-23? FA-50PL będzie miał właśnie zastąpić Su-22 plus zdolności myśliwskie na poziomie Grippena czy fińskich F/A-18. Nie do każdych misji trzeba angażować F-16.
@artm13088 ай бұрын
Jeśli będą szkolne to po co modernizować te 12 GF. Szkoda pieniedzy by szkolne, które szybciej się zużywają, były przebudowywane do wersji bojowej
@Charlieband7 ай бұрын
Bardzo dobry somolot, jeżeli będziemy potrzebowali f-16, to dostaniemy od sojuszników. Piloci fa50, będą umieli w f-16 i f 35? Kupuję to, bo tak aUkraina nie jest w NATO a dostaje f16 w razie wojny. Uważam, że dobry wybór jeżeli będzie oszczędność i jakieś możliwości. Rosjanie f-50 oceniaja krytycznie ale tylko dlatego, że sprzedaja propagandę o walkach powietrznych, a przecież dziś to są kropki na radarach i pociski decydują. A taki Grippen na początku też był niewiadomą i jego możliwości urosły. F-50 zbiorniki konforemne, f-50 1 osobowe i możliwość zmiany silnika i już mamy zmiany.
@adammaly232662597 ай бұрын
Jak na
@jazon98 ай бұрын
Kupiliśmy wersje, które nawet nie mają specyfikacji. Super zakup.
@jacekjenot46098 ай бұрын
Sprecyzuj swój wpis , co to znaczy że nie mają specyfikacji ???
@jazon98 ай бұрын
@@jacekjenot4609 No nie mają, przecież w materiale jest o tym mowa. Specyfikacja jest w toku tworzenia, bo ta wersja samolotu się jeszcze tworzy.
@NwmNwm-uv8lg7 ай бұрын
A kiedyś były fajne projekty skorpion szerszeń i kilka innych
@Ludek-Internetowy8 ай бұрын
Panie a na gaz da się to przerobić? HEHEHE
@pawelk577 ай бұрын
polacy powinni wejsć w k21 oraz jas 39
@Oskar-zk9hj7 ай бұрын
Był czas by kupić Grippena czy Mirage a tu takie cos!? FA50 PL to nie bedzie wygladac, bo ich nie bedzie 🤣 tak jak K2 PL nie bedzie.
@michal20897 ай бұрын
Tak, bedziemy szkolic pilotów, ktorzy bedą walczyc na zachodnich maszynach i dla Zachodu. Podobnie, jak bylo w bitwie o Anglię w 2 WŚ.
@arturkania14948 ай бұрын
Ostro trenują aż bańka pęka od huku .
@arturkania14947 ай бұрын
@@RobertJurek-o3s Ja będę się bronił mam łuk i procę . Karabina kupić nie można bo władza boi się rodaków więcej niż ruskich .
@RobertPattinson-tu8st7 ай бұрын
Trener nie myśliwiec
@jaric828 ай бұрын
Zakup dalej bez sensu, to nie jest maszyna wielozadaniowa, to lekka maszyna szkolno-bojowa. Do dodatkowych zadań trzeba integracji wielu systemów, za które musimy zapłacić. Co do kosztów utrzymania to biorąc pod uwagę jak nasi debile negocjują z Koreańczykami nie zdziwiłbym się jak wyjdzie drożej niż f16. Z dobrych stron, wygląda na to że ten kontrakt to mała katastrofa w porównaniu z pozostałymi.
@andrzejandrzej81748 ай бұрын
A na czym mamy szkolić pilotów którzy finalnie będą latać f35? Na Iskrach?
@jaric827 ай бұрын
@@andrzejandrzej8174 Do szkolenia pilotów był kontrakt na M-346 Bielik. Tylko jak zwykle nasi nie ogarneli w nim kwestii części zamiennych i serwisu więc nie latają Teraz trzeba się modlić żeby z fa-50 wyszło lepiej, ale ja pieniędzy na taki rozwój sytuacji bym nie postawił.
@padzdar7 ай бұрын
Dzisiaj latały 4 sztuki nad Mińskiem
@arekjaronczyk22817 ай бұрын
Można by zasymulować starcie MiGów-29 z FA-50. Jeden FA-50 GF niszczy wszystkie posiadane przez Polskę MiGi-29. Taki patriotyczny pokaz mocy. Ale ludzie by się cieszyli...zrobić taki festyn, lud to kupi :)
@@MrBiba17 "Moc Yedi jest z nim" zaraz po pokropieniu przez księdza - ktoś kiedyś tak napisał i mi się to podoba. Trafia to do mnie.
@Kris1dark7 ай бұрын
Żeby zestrzelić naddźwiękowe monstrum nie jest potrzebne drugie naddźwiękowe monstrum. 😎 Walka 1 mach kontra 3 machy wcale nie jest z góry przegrana dla tego pierwszego. Żywy pilot w kokpicie to ograniczenie biologiczne na promień skrętu i przeciążenia, powyżej 1 macha nadwyżka prędkości nie ma już takiego znaczenia. Dobre systemy detekcji i uzbrojenie i ten 1 mach i 3 tony udźwigu w zupełności wystarczą. I jaką definicję Autorze stosujesz mówiąc "prawdziwy wielozadaniowy"? Od ilu ton udźwigu według Ciebie zaczyna się ta "wielozadaniowość"? 9 ton uzbrojenia to wielozadaniowy a 3 tony to już nie? Równie dobrze można udowadniać, że na morzach prawdziwe okręty to tylko pancerniki a wszystko poniżej 50 kt wyporności się nie liczy w prawdziwej walce morskiej. Trochę więcej wiary w naszego nowego małego orzełka. 😎
@pierogitozycie84267 ай бұрын
> Żeby zestrzelić naddźwiękowe monstrum nie jest potrzebne drugie naddźwiękowe monstrum. Trochę trzeba, od prędkości i pułapu zależy prędkość i zasięg wystrzelonego pocisku. > Walka 1 mach kontra 3 machy wcale nie jest z góry przegrana dla tego pierwszego. Tak samo pójście z nożem na strzelaninę może się udać XD > Żywy pilot w kokpicie to ograniczenie biologiczne na promień skrętu i przeciążenia, powyżej 1 macha nadwyżka prędkości nie ma już takiego znaczenia. Tak ostry promień skrętu powoduje duże przeciążenia, ale problem stanowi przyśpieszenie, nie prędkość sama w sobie. Ruchu jednostajnego nie czuje się w ogóle, nawet przy 3 machach Jak to czytasz to siedząc na fotelu poruszasz się z prędkością 107 tys. km/h z powodu orbitowania Ziemi wokół Słońca i co? Stanowisz biologiczne ograniczenie, przez które planeta musi zwolnić? XD No nie, także "nadwyżka prędkości" ma zastosowanie. Zwłaszcza, że myśliwce to nie tylko dogfighty. Ba, do nich dochodzi coraz rzadziej. > Dobre systemy detekcji i uzbrojenie i ten 1 mach i 3 tony udźwigu w zupełności wystarczą. Wystarczą do czego? Przecież te "naddźwiękowe monstra" mają jeszcze lepsze uzbrojenie i systemy detekcji, więc z czym do ludu? Jeszcze rozumiałbym jakby Fafiki były słabe i wolne, ale miały jeden parametr, który dawałby im jakąś przewagę. Nie wiem, częściowy stealth albo naprawdę wysoki pułap operacyjny, ale nic z tych rzeczy. One są Kią Picanto na każdym możliwym polu. No, z wyjątkiem naprawdę solidnego radaru, on jedyny jest z Mercedesa. Tylko szkoda, że z zagospodarowaniem go może być problem, bo na chwilę obecną maksymalny zasięg rakiet FA-50 to bodaj 35 km. Dopiero jak wejdzie integracja z AMRAAM-em to otrzymają możliwość BVR-u. Chociaż obniżoną przez słabą prędkość i pułap. > I jaką definicję Autorze stosujesz mówiąc "prawdziwy wielozadaniowy"? > Od ilu ton udźwigu według Ciebie zaczyna się ta "wielozadaniowość"? To nie kwestia udźwigu a ilości i rodzaju uzbrojenia. Bo jak sama nazwa wskazuje myśliwce wielozadaniowe powinny móc realizować wiele zadań a jak na chwilę obecną Sidewindery i Mavericki to na chwilę obecną maks możliwości bojowych Fafika to nadaje się on jedynie do bliskiego wsparcia. > 9 ton uzbrojenia to wielozadaniowy a 3 tony to już nie? A porównujemy jakieś konkretne myśliwce? Bo FA-50 wcale nie ma 3-tonowego udźwigu ani nawet połowy tego. Taurus waży niecałe półtora i jest za ciężki dla tej platformy. Także nie wiem skąd Ci się wzięła ta wartość, ale niech zgadnę. Sprawdziłeś na Wikipedii masę własną i maksymalną a potem odjąłeś jedno od drugiego. Wynik pasuje tak bardzo do argumentu kilkukrotnie użytego przez Ciebie, że to nie może być zbieg okoliczności. Szkoda tylko, że samolot bez paliwa nie poleci. Jeśli to uwzględnić to na uzbrojenie zostaje się nieco ponad tona. Przy czym sam zasobnik waży 200 kg. Także co tym przeniesiesz? Jednego Taurusa Lite? Pod warunkiem, że faktycznie powstanie. To może 2 JSM-y? A jak chcesz trzeciego to spuszczaj wachę XD Gorzej jak lecisz z konforemnym zbiornikiem paliwa. Wtedy sorry Winnetou, ale jeden pocisk musi się zostać. Staraj się nie spudłować, bo nie ma powtórek. Ta, wielozadaniowiec pełną gębą XD > Trochę więcej wiary w naszego nowego małego orzełka. Wiesz, możesz mieć wszystką wiarę na świecie, ale nie sprawi ona, że Kia Picanto stanie się samochodem dla 5-osobowej rodziny XD
@Kris1dark7 ай бұрын
@@pierogitozycie8426 Argument z Ziemią krążącą wokół Słońca naprawdę potężny. Potężny awersją do liczenia oczywiście. 😁 v kwadrat przez r i, jeśli dobrze liczę, wychodzi mniej niż jeden promil jednego g. v prędkość Ziemi wokół Słońca, r promień orbity Ziemi wokół Słońca. Ale najważniejsze że ta kosmicznie potężna, mniej niż promil jednego g 😉, siła odśrodkowa jest równoważona przez przyciąganie Słońca. Zostaje odczuwalny ułamek tego jednego promila g ze względu na siły pływowe. Ziemia nie musi zwalniać byśmy to przeżyli. 😉 Porównaj to z przeciążeniem 1 mach po okręgu o promieniu jednego kilometra. Wychodzi, jeśli dobrze liczę, 10 g. 😎 Wybacz, że do reszty Twoich argumentów się nie odniosę, naprawdę szkoda mi czasu. 🥳
@pierogitozycie84267 ай бұрын
@@Kris1dark Przepraszam za dosadność, ale dawno takich bzdur nie czytałem... Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę fizyczną, ale wypowiadasz się w temacie, o którym nie masz zielonego pojęcia i mieszasz wszystko ze wszystkim. I jeszcze mi zarzucasz zarzucasz, że się nie znam. Aż parsknąłem śmiechem. > Potężny awersją do liczenia oczywiście. Dokładnie takiego zdania się spodziewałem jako wprowadzenia do najgłupszych wyliczeń jakie zobaczę w tym miesiącu XD > v kwadrat przez r i, jeśli dobrze liczę, wychodzi mniej niż jeden promil jednego g. v prędkość Ziemi wokół Słońca, r promień orbity Ziemi wokół Słońca. Co Ty u licha tworzysz? Przyśpieszenie to zmiana prędkości przez czas, nie prędkość przez czas. Więc jaki promil jejdnego g? I jaki znowu promień? Przecież orbita Ziemi jest elipsą. Także ona nie ma czegoś takiego jak promień ;) > siła odśrodkowa jest równoważona przez przyciąganie Słońca. Znowu, co ma piernik do wiatraka? Wektor siły odśrodkowej jest pod kątem 90 stopni do prędkości, więc nijak nie wpływa na to co odczuwasz. > Zostaje odczuwalny ułamek tego jednego promila g ze względu na siły pływowe. Nic nie jest oczuwalne, bo Ziemia porusza się ruchem jednostajnym a tym samym nie ma przyśpieszenia. Na serio, poczytaj czym jest g, przyśpieszenie i jak to się ma do przeciążeń. > Ziemia nie musi zwalniać byśmy to przeżyli. Oczywiście, że nie musi, co chciałem Ci udowodnić. Bo w pierwszym poście pisałeś o machach a ja chciałem zwrócić Ci uwagę, że zabija nie Vmax a ΔV. > Wybacz, że do reszty Twoich argumentów się nie odniosę, naprawdę szkoda mi czasu. Cieszę się. Jakby to była równie mundro analiza jak w sprawie przeciążeń to jestem Ci wdzięczny, że mi to oszczędziłeś XD Nawet nie chcę wiedzieć dlaczego według Ciebie zasięg rakiety jednak nie zależy od prędkości i pułapu myśliwca XD
@Kris1dark7 ай бұрын
@@pierogitozycie8426 Istnieje coś takiego jak siła odśrodkowa. Jestem pewny że gdzieś na necie da się znaleźć co to za zwierzę i jak to to się karmi. 😎
@pierogitozycie84267 ай бұрын
> Istnieje coś takiego jak siła odśrodkowa. @@Kris1dark Fajnie, ale ja gdzieś temu zaprzeczałem? Bo nie widzę ;) > Jestem pewny że gdzieś na necie da się znaleźć co to za zwierzę i jak to to się karmi. A o promieniu elipsy też mogę poczytać? XD
@konradstrzakowski76468 ай бұрын
No ale gdybyśmy zakupili F-15EX to było by jak 70 F-16,natomiast FA- 50 niech będzie jak pół F-16 i już by nie było źle.
@Joz-x9o7 ай бұрын
😅 można by na przykład tym samolotem wrzucać małe bomby Do jakich stawów lub do na przykładzie jezior i polować nimi na ryby
@pogromcakaczek7 ай бұрын
czyli w skrócie, wsadzamy pilota do fa-szybowca...i jak będą odpowiednie warunki, to wystartuje i wróci...bo jak spotka starszych braci zza Buga w powietrzu to matka Polska , już tym pilotom obiadu nie nałoży....
@grzegorzskora1277 ай бұрын
Oj nie tylko kontrowersje sa z fa50. Dodalbym k2 I k9 do tych kontrowersji.
@jahnacci7 ай бұрын
Ja tutaj mam świetny cytat odnośnie zakupu FA- 50 cytat od Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki, 303rd Polish Fighter Squadron: {"Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć"}
@arekjaronczyk22817 ай бұрын
Szkolić pilota za miliony dolarów a potem wysłać go na śmieciu do walki - jakie to polskie, patriotyczne.
@henrykfiks79297 ай бұрын
Okażą się dobre jak na Polskie warunki i na Rusko-Bialoruskie trupy powietrzne!!!.
@jahnacci7 ай бұрын
Chyba że Polska sprzeda F-16 a później zakupią F-18 lub F-15EX lub Dassault Rafale lub JAS 39 Gripen lub KF-21 Boramae. I wtedy Polska będzie posiadać dwa typy samolotów a nie trzy tych głównych. F-35 plus samolot przewagi powietrzenej lub mniejszy wielozadaniowy bardziej ekonomiczny.
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Sprzedać F-16? Przecież to nie ma sensu. Zwłaszcza jakby mieli wziąć w ich miejsce Gripeny. Pod względem możliwości są na tyle porównywalne z naszymi Jastrzębiami, że nie opłaca ponosić ogromne koszty wdrożenia nowej platformy tylko po to, by mieć sprzęt jedynie trochę lepszy od obecnego. To samo F/A-18. One co prawda mają imponujące parametry, ale to konstrukcja powoli szykowana do zejścia ze sceny. KF-21 z kolei jest gorszy od F-35 pod każdym względem i nie wiadomo czy będzie tańszy. Już lepiej domówić Husarzy i według mnie powinniśmy to zrobić i to jak najszybciej, bo to przyszłość. W zwarciu będzie trudno walczyć z Rosjanami, ale technologia stealth to coś co daje nam przewagę. Rafale i F-15EX? No tu już prędzej. Zwłaszcza te drugie, tylko czy koniecznie powinniśmy pozbywać się Jastrzębi? Przecież my mamy za mało myśliwców. Tak więc wymiana jednych na drugie to półśrodek. Wolałbym jakby nasi domówili używek i ustawili się w kolejce po drugie tyle F-35. Niemniej oczywiście 3 platformy na 128 samolotów to ciut przydużo, ale dlaczego chcesz się pozbywać się dobrego samolotu? Nie lepiej sprzedać FA-50 Ukraińcom a w ich miejsce kupić F-16? Ewentualnie dogadać to przez Amerykę?