Co je to Autismus? - Vědecké kladivo AK 14

  Рет қаралды 52,111

Vědecké Kladivo

Vědecké Kladivo

Күн бұрын

Video bylo vytvořeno ve spolupráci s Pacientským hubem - www.pacientsky...
spolupráce spočívá v návrhu témat a doporučení pacientských organizací k získání materiálů na vytvoření videa.
Součástí je honorář 15 000 Kč, který je z rozpočtu na propagaci činnosti MZČR.
List organizací - pacientskyhub....
Patreon - / vedeckekladivo
Moje knížka - www.realgeek.c...

Пікірлер: 233
@tomcat9727
@tomcat9727 2 жыл бұрын
,,Největší problémy lidem s autismem nezpůsobuje autismus samotný, ale je to právě často negativní reakce okolí, šikanování, provokování..." Tony Attwood (psycholog specializující se na Aspergerův syndrom)
@michaljon1963
@michaljon1963 2 жыл бұрын
Aspergr je součástí aut. spektra?
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
@@michaljon1963 v ČR a většině EU je Asperger součástí autistického spektra. Ale třeba v ČR se rozlišuje Autismus od Aspergerova syndromu. Jak? To ví jen specializovaní psychologové. Každpoádně jak autismus tak Asperger spadají pod poruchu autistického spektra.
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
@@michaljon1963 třeba v USA, kde mají jiné diagnostické normy, se už označení Aspergerův syndrom nepoužívá.
@wejvy9650
@wejvy9650 2 жыл бұрын
Já mám Aspergerův syndrom a na první pohled jsem naprosto normální člověk. Tímto dochází k předsudkům ze strany mnoha lidí, kteří nejsou v tomto odvětví vzdělaní. Až na OCD, ADHD, strachu ze změn atp., jsem jako každý jiný, jenže ty přidružené poruchy ten život signifikantně ztíží, a to je to, co nás liší od ostatních. Hlavně je důležité, abyste si to nepletli s poruchy autistického spektra jako takovými, neboť mezi těmito tábory je signifikantní rozdíl, a to hlavně ve složkách intelektu. Většina běžných autistů má intelekt v pásmu idiocie, přičemž lidé s AS mají intelekt průměrný až nadprůměrný (viz. já - VIQ 130, PIQ 115).
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Tak to platí prakticky pro každou poruchu, nemoc či odlišnost, že největší problém nespočívá v té vlastnosti nebo stavu samotných, ale v interakci s okolím, s lidmi, s realitou. Negativní nebo pozitivní reakce ovšem způsobuje také ta vlastnost sama o sobě, krom tisíce dalších okolností.
@inactivechannel7826
@inactivechannel7826 2 жыл бұрын
Musím říct, že dost cením to, jak u těhle videí vždy zdůrazňuješ, že je důležité se ptát lidí, kterých se to přímo týká. Neurotypičtí lidé, kteří mluví o nás bez nás a myslí si, že ví, co je pro nás nejlepší, byť to myslí dobře, jsou velmi častý problém.
@verakreckova624
@verakreckova624 2 жыл бұрын
Moc pěkné video, ten jiný úhel pohledu na tuto poruchu, člověka nutí se pořádně zamyslet. Jo a k tomu člověk ještě zjistí, že je parádně pracovně pokroucený, když mu oči sjíždí na tu chemii za Martinem.
@ppolda
@ppolda 2 жыл бұрын
"věmy" Au. :D To polechtalo moje autistický spektrum.
@plaguesurvivor
@plaguesurvivor Жыл бұрын
Zdravím jsem na spektru moc pěkně vysvětleno. Prosím dál respektuje nás ❤️
@jeronym_noise
@jeronym_noise 2 жыл бұрын
jsem na spektru. mám superschopnosti co se týče jidla, chuti, textury. jsem vystudovaný šefkuchař. zaroven nedokážu komunikovat s lidma, nezvládám stres a podobně, takže ta samá kondice, která by mi mohla zajistit karieru mě o ni připravila
@MiKoSNAKE
@MiKoSNAKE 2 жыл бұрын
Docela na nic. Je to mutné :( Ale... komunikace s lidmi se dá přeci natrénovat (vím, o čdm mluvím) Nechci nijak zlehčovat či zesměšňovat Vaši situaci, jen... opravdu se s tou komunikací nedá už nic dělat? Jen si myslím, že je to škoda, tak pro to reaguji.
@jeronym_noise
@jeronym_noise 2 жыл бұрын
@@MiKoSNAKE ale dá, pracuji na tom. Jen to je pro mě mnohem náročnější než pro někoho jiného a prostě to tu práci shazuje. A komunikace samotná není ten hlavní problém, jsou tam i další drobnosti které ale dohromady opravdu dělají neplechu.
@MiKoSNAKE
@MiKoSNAKE 2 жыл бұрын
@@jeronym_noise Šťourat nebudu... Tak ať se Vám daří! 🍀
@peterlesnicky9449
@peterlesnicky9449 2 жыл бұрын
Musíš cvičiť komunikačné zručnosti, a zvládanie stresu dá sa to! Tým že si si vedomý svojej poruchy spektra, si si aj vedomý toho že nie si hlúpy. Musíš cvičiť viacej ako ostatný, ale dáš to. Držím palce.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Asi je potřeba, aby sis našel takový styl komunikace, který ti bude fungovat, a nějaké bezpečné zázemí lidí, kteří tě znají, berou tě mezi sebe a vědí, co od tebe mohou a nemohou čekat. Ale to je nedosažitelný sen i pro spoustu "normálních" lidí, které nikdo do žádného spektra ještě nestrčil. Přeju ti, abys měl to štěstí a aspoň se k tomu v životě trochu přiblížil. Úplně spokojený a stoprocentně šťastný je v práci a v životě málokdo.
@Petabik
@Petabik 2 жыл бұрын
Mám aspergera, a asi už tu nemám moc co dodat co nedodali ostatní v komentářích, ale za mě vztah s autismem fakt záleží na to, v jaké pozici člověk je. Jsem proti lidem, kteří chtějí kompletně přestat kategorizovat autismus jako mentální poruchu, protože obvyklá osoba bude pořád muset interaktovat se společností, a zvlášt v dětství v prostorech jako jsou školy toto může být pro ně extrémě těžké, a potřebují zaslouženou pomoc. Ale je super mít v dospělosti okolí, kde mi obvykle tyto starosti mohou být u prdele. Dobré video!
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Klasifikovat se samozřejmě dají i takové stavy a situace , které nejsou poruchami, ale vyžadují nějakou pomoc nebo podporu. Třeba porod, ztráta blízké osoby atd. MKN na to má několik kapitol.
@inactivechannel7826
@inactivechannel7826 2 жыл бұрын
Já nemám nic proti tomu to klasifikovat jako postižení. Spíš si myslím, že je lepší tohle slovo destigmatizovat, v dnešní společnosti jsou pojmy "postižení" a "porucha" brány dost negativně, jakoby byl dotyčný nenapravitelný blázen, což není pravda. Taky mám aspergera a upřímně nevím, co by se mnou bylo na prvním stupni, kdy jsem se nedokázala soustředit na výuku kvůli blbejm zářivkám. Díky mojí diagnóze se to dalo řešit s učitelkou, která mi potom poskytla různé úlevy. Ale dost mě sere přístup dnešní společnosti k postiženým lidem, to ne že ne.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@inactivechannel7826 Bývaly doby, kdy se i leváctví bralo skoro jako postižení. Je zajímavé, že dnes na některé vlastnosti je potřeba název a číslo diagnózy, které je jakoby "vysvětlují" či "ospravedlňují", místo aby se rovnou bralo jako fakt, že prostě někteří lidé například špatně snášejí zářivky. Ale někdy možná skutečně ta diagnóza (říkejme tomu třeba i nálepka či stigma) pomůže nějak pochopit ty souvislosti a tím i najít nějaká řešení - ale taky se na ni může nabalit spousta stereotypů, které ne vždy zcela odpovídají realitě.
@vitsilhavy5984
@vitsilhavy5984 2 жыл бұрын
Zdravím, na začátek musím říct, že jsi hodně dobře shrnul celé téma. Můj starší bratr spadá do autistického spektra. Abych byl přesnější, tak má Aspergerův syndrom. Na některé věci které zde zmiňuješ odpovídá a na některé ne, takže ano, vím, o čem tady mluvíš. Je to velice široký pojem.
@IsntThatMiZi
@IsntThatMiZi 2 жыл бұрын
Velmi pěkné video, skvěle vysvětlené i natočené, hodně si toho odnáším a zároveň nemám z hlavy pátrací balón. Takovýto typ videí vždy mile rád uvítám.
@hofmanom
@hofmanom 2 жыл бұрын
Ahoj mám poruchu autistického spektra. Jednoduše neumím zavřít hubu a jsem někdy až přehnaně upřímný k lidem a říkám věci co bych možná neměl. Jednoduše řečeno první mluvím a potom myslím. A upřímně řečeno mě samotného to teď dost zajímá a asi si zajdu k psychologovi abych věděl o co přesně jde protože kromě přehnané upřímnosti si na sobě nevšímam jiných "chyb"
@michaljon1963
@michaljon1963 2 жыл бұрын
A kdo vám jí diagnostikoval?
@michaelnovak2615
@michaelnovak2615 2 жыл бұрын
@@michaljon1963 praktik? Nebo psycholog většinou diagnostikuje.
@tomcat9727
@tomcat9727 2 жыл бұрын
Dřív jsem to měl podobně, taky jsem byl na několika psychologických ,,vyšetřeních" a nikdy nic nezjistili, jen že mám vyšší IQ, poněkud výstřední zájmy a sklony k depresím a úzkostem. V našich končinách je zkrátka povědomí o této problematice dost malé i mezi odbornou veřejností. Např. na přímý dotaz psychologa, jestli nemůžu mít autismus jsem dostal odpověď, že to ne, protože mám emoce (Lépe už urazit lidi na spektru ani nejde protože oni mají paradoxně naopak zvýšenou emotivitu, akorát se projevuje jinak než u neurotypických, např. zvýšenou/přehnanou reakcí na podnět, zvuky, světlo, doteky).. To co popisujete by mohly být příznaky právě Aspergerova syndromu, ale asi bych vám doporučil vyhledat někoho, kdo se tím doopravdy zabývá, ta diagnostika by se měla skládat ze dvou částí: písemný test + rozhovor. Tak jako tak, i kdyby Vám to někdo potvrdil, tak se tím reálně nic nemění, léčit se to samozřejmě nedá, protože se nejedná o nemoc, ta pomoc potom spočívá v terapeutických sezeních, které mají za cíl dotyčnému pomoci zvládat stresové situace. Většinu těchto informací mám ze zahraničních zdrojů, o tom jak je to u nás nemám vůbec představu a jsem k tomu spíš skeptický. Přeji hodně štěstí a pevné nervy.
@levitujupodzemi1891
@levitujupodzemi1891 2 жыл бұрын
Skvěle jsi to vysvětlil. :) Ono právě když se řekne spektrum, je to trochu složitější a fakt oceňuji, jak jsi video podal aby to každý pochopil. Já sama jsem přesvědčená o tom, že jsem neurodivergentní a to, že jsem "jiná" vím celý život. Netroufám si tvrdit, že jsem na spektru, když jsem stále nedostala diagnózu ale opravdu jsem o tom přesvědčena už nějakou dobu. Těm tikům se říká "stimming" kdyby to někoho zajímalo. :) Já sama stimmuju už odmala a to třeba tak, že se tahám za vlasy, houpu se dopředu a dozadu, třepu rukama a nebo třeba zničehonic se rozeběhnu. :D Dnes to už dokážu trochu krotit a skrývat ale jako dítě jsem takové tiky měla každou chvíli.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Když si proti tomu autistickému spektru nakreslíš druhou, neautistickou půlku spektra, získáš tím celé spektrum a na něm se pak už někde nachází úplně každý. Každý člověk je jiný a pokud by náhodou nějaký člověk byl úplně normální a stejný, tak už tím by byl naprosto výjimečný a jiný, možná úplně jedinečný.
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 2 жыл бұрын
Zajímavé video, které přesně odpovídá začátku videa.
@megabite3869
@megabite3869 2 жыл бұрын
jak to můžeš vědět, když to vydal před minutou?
@azar323
@azar323 2 жыл бұрын
Krasne receno :) chvalim
@MatejHanusMTJHmodels
@MatejHanusMTJHmodels 2 жыл бұрын
Krásně popsané, mám asbergerův syndrom, vydávám někdy zvuky který bych normálně nedělal, jsem zaměřený na vlaky, nezvládám situace když je více lidí, tento rok jsem začal pracovat s emocemi a abych začal chápat nějaké věci (sarkasmus, gesta atd...), za vlaky jsem byl na základní škole šikanován, ale teď jsem na škole kde jsem na svém oblíbeném oboru (strojvedoucí) a je tam více lidí který jdou stejným směrem
@paveljelinek772
@paveljelinek772 2 жыл бұрын
Naprosto přesné Martine. Náš kluk ujíždí na větrácích, vrtulích, vlastně na všem co se točí. A když se ždíme prádlo, hádej kdo u toho nesmí chybět?
@tondacizek1506
@tondacizek1506 2 жыл бұрын
Konečně to někdo pořádně vysvětlil.
@denispereiramatheus9935
@denispereiramatheus9935 10 ай бұрын
Máte můj respekt. Mám 4 letehi syna a zatím se snažíme zmapovat jaky druh poruchy má. U nás bude hrát velkou roli specifiku smysloveho vnimani. Kazdopadne sdílím video ať se toho co nejvíc lidi uvědomí protože jak se chovají vůči maminkám a dětem s aut. Na veřejnosti je fakt skarede🙌🏼🫱🏻‍🫲🏼🙋🏻‍♂️
@GAMEtime-zp2wr
@GAMEtime-zp2wr 2 жыл бұрын
Supér video 👍👍👍👍👍👍
@kitirsan6239
@kitirsan6239 2 жыл бұрын
Taková dobrá věc, co se dá zmínit je maskování ... někteří na spektru se přizpůsobují okolí a na pohled je asi nemožné říci, že na něm skutečně jsou. Ale prostě to že někdo není jen ve svém světě, umí plynule komunikovat, dobře se chovat nebo cokoliv neznamená, že je nt ... pořád vnímá svět kolem jinak, něco více něco méně. Je to spektrum lidí s obdobnými odlišnosti od nt, ve videu zaznělo dobré shrnutí.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Já bych se ohradil proti házení všech tzv. nt do jednoho pytle, jako by byli všichni stejní a netvořili žádná spektra. "Neurotypik" je jenom stereotypní konstrukce, které v reálném světě nikdo neodpovídá.
@kitirsan6239
@kitirsan6239 2 жыл бұрын
@@breznik1197 Přesně tak tomu je i u autismu. Já nikoho do pytle neházel, jen jsem napsal, že jakkoliv se člověk na spektru dokáže přizpůsobit, stále je odlišný od ostatních nt ... kde v tom zaznívá, že je považuji za homogenní skupinu?
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@kitirsan6239 Samotný ten konstrukt "neurotypičnosti" či "normality" vytváří iluzi té homogenity a toho, že nějaký imaginární prototyp by měl být etalonem normality. Není normální, aby byli všichni stejní. Naopak normální je, že lidé jsou různí. Kdo nemá žádnou specifickou osobitou vlastnost, ten není normální. Hypernormalita je závažná porucha.
@MartinDlabaja
@MartinDlabaja 2 жыл бұрын
chtěl bych jen řict pro všechny co tady píšou, že je teď každý autista, protože se chová jinak, ale ten rozdíl je vtom, že ty "zvláštní" vlastnosti NEJENOM lehce překáží, ale ZNEMOŽŇUJÍ žít každý den normální život (tj. jít ven za přáteli, na nákup) není to "quirky behaviour", ale damaging as fuck
@RenataKarnikova-ib6oj
@RenataKarnikova-ib6oj 6 ай бұрын
Přesně dík 😊
@hrdlik7015
@hrdlik7015 2 жыл бұрын
jo tohle je hodně zajímavý že každý to má uplně jiné
@jajac3
@jajac3 2 жыл бұрын
Díky za video
@joska4337
@joska4337 2 жыл бұрын
Znám jednoho člověka s tohle porucho bohužel je to případ který je opravdu vyhnaný na maximum musí mít ten sami film to samé jídlo k filmu proste každý den to samé pokud se něco změní nastává velmi agresivní chování křik a tak dále. Nic hezkého
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
má tady na youtube účet ?
@investicedh
@investicedh 2 жыл бұрын
Super video :)
@michaljon1963
@michaljon1963 2 жыл бұрын
Krása, díky:)
2 жыл бұрын
Najs, ale nejvíce se těším na díl AK 47.
@DigitalGamingTM
@DigitalGamingTM 2 жыл бұрын
Moc cenim video a moc mi je smutno za tie dementne komentare co tu citam :) pac a pusu PEACE
@evasurma1490
@evasurma1490 Жыл бұрын
Super video. Mám syna Jarecka který je na spektru
@cyrilanemcova6631
@cyrilanemcova6631 2 жыл бұрын
Super
@patrikpolasek
@patrikpolasek 2 жыл бұрын
Spíš mi to ještě víc zamotalo hlavu a dalo víc otázek než odpovědí, ale jinak celkově dobrý video dobře udělaný, ale takový zvláštní mindfuck na zamyšlení.
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 2 жыл бұрын
On to byl trochu můj úmysl. Neurologická nemoc, která má fyzické příznaky většinou nebude mít takové množství "ale", jako neurologická "porucha", která se projevuje celým spektrem psychologických příznaků. Když máme něco špatně na mozku a blbě se nám hýbe prstem, je mnohem snadnější říct, že to poškození je velký problém. Ale když máme něco na mozku a způsobuje to, že můžeme rychleji vypočítat abstraktní příklad, ale hůř se nám orientuje v lidmi vytvořeném sociálním světě... mnohem hůř už se hovoří o tom, zda-li je to vlastně problém v mozku a nebo problém společnosti kolem toho mozku.
@michaljon1963
@michaljon1963 2 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo třeba jednou budem žít ve světě kde se budeme všichni navzájem obdivovat, poznávat a snažit se pochopit, než chtít někoho měnit, házet klacky pod nohy, odsuzovat atp.
@vc6264
@vc6264 2 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo A nemáš náhodou poruchu širokého spektra sám vole?
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo Ona to není ani tak porucha, která se projevuje spektrem příznaků, jako spíš spektrum příznaků, které se může projevit jako porucha, a o kterých se nám z nějakých nezbadatelných příčin zdá, že spolu nějak mohou navzájem souviset. Jsou třeba lidé, kteří mají (někdy i částečně dědičnou) polydaktylii - například že mají po šesti prstech na rukou či na nohou: někdy bývá všech šest prstů normálně funkčních. Co z takové odlišnosti dělá poruchu? Co dělá poruchu z leváctví? Co z vrozené slepoty? Vždyť spousta živočišných druhů zrak vůbec nemá. Pokud ta porucha nepůsobí přímo sama například bolest, tak vždycky podstatou poruchy je interakce s okolím - že nějak selhává komunikace, naplňování potřeb či očekávání atd. Z tohoto hlediska může být "poruchou" i docela obyčejná genialita, pokud člověka vyloučí ze společnosti. Že někteří lidé spolu navzájem nejsou kompatibilní, to je prostě objektivní zákonitost, tak jako musíme počítat s tím, že dva stejné póly magnetu se navzájem odpuzují. Nebudeme snad za to ty magnety morálně odsuzovat, že se "nemají rády" - a naopak můžeme přijít na spoustu užitečných vynálezů, kde nám to odpuzování může dobře posloužit a stane se vlastně souhrou - třeba jako magnetická levitace. Někdo snadno chápe a snáší druhé, někdo hůře. Nemá smysl snít o nereálném utopickém světě, kde by každý chápal a snášel všechno. Kdo chápat a snášet umí, může pochopit a snášet toho, kdo chápat a snášet neumí, ale třeba zase umí něco jiného.
@jirka02ok32
@jirka02ok32 2 жыл бұрын
Dobrý den chci se zeptat před 3 měsíci jsem dostal kašel šel jsem k doktorce a ona mě píchla jehlou do prstu ( na pravé ruce prostředníček do bříška ) a vzala mi krev ale problém je že já to místo přesně na tom místě jakoby v té jehle cítím mám pocit jako bych tu tečku cítil vnucuji si to? nebo mi to mohlo poranit nerv ? Může se tam udělat jizva děkuji.
@Underbot_CZ
@Underbot_CZ 2 жыл бұрын
Jsem na spektru, když od chvíle, co jsi promluvil o své "přehnané gestikulaci", jsem naprosto přestal vnímat, co říkáš, a sledoval jenom tvoje ruce?
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Nedávno jsem jednoho člověka na KZbin zkritizoval, že má sice skvělej přednes, ale přehnanou a jednotvárnou gestikulaci, a teď si tedy nejsem jistý, jestli jsem ho zbytečně neranil, nebo jestli by skutečně neměl zapracovat na tom, aby s tou gestikulací pracoval, trochu ji obohatil a dal jí víc smyslu. U některých lidí i velmi výrazná gestikulace vypadá tak nějak přirozeně a logicky, a u jiných zase působí rušivě, odvádí pozornost, ale sama nic nepřidává.
@Watashi_Uomo
@Watashi_Uomo 2 жыл бұрын
Moc pěkně video... Ale chtěl jsem se zeptat.. Dá se k tomu počítat i OCD? (4:40) docela mi to tak zní. Kdyžtak se omlouvám za blbou otázku.
@dacchimoi1646
@dacchimoi1646 Жыл бұрын
Rituály k autismu patří a stejně tak k ocd. A o ocd se říká, že je to autismus 1. stupně lol
@sheriff9687
@sheriff9687 2 жыл бұрын
Rád bych uvítal videa o dalších poruchách či syndromy jako Torettův nebo Aspergerový
@renefortuna6906
@renefortuna6906 2 жыл бұрын
bomba video
@stv8162
@stv8162 2 жыл бұрын
Mám taky autismus(Ale jen lehkou formu)Aspergera
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Ja tiež. A ako by sa podľa teba malo hovoriť aspergerovému syndrómu, bez toho aby to ovplyvnilo Hansa Aspergera. Jeho meno je celkom kontroverzné kvôli tomu čo robil v druhej svetovej vojne.
@stv8162
@stv8162 2 жыл бұрын
@@artistbervucci1716 O tom že by něco dělal v 2.Světové nic nevím
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@stv8162 Pomáhal šlechtit árijskou rasu tím, že se podílel na plánu systematického zabíjení lidí se závažnými postiženími. Ty nadějné léčil, ty beznadějné posílal na smrt nebo je využíval k experimentům. Asi 800 mozků naložil do lihu k dalším budoucím výzkumům.
@stv8162
@stv8162 2 жыл бұрын
@@artistbervucci1716 Nevím jiný název
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
@@stv8162 Smutné...
@jsembilejanestydimsezato4351
@jsembilejanestydimsezato4351 2 жыл бұрын
Mám pocit, že v dnešní době už nemůžou/nesmí existovat normální lidé. Každý prostě musí mít nějakou vadu, nějaké postižení. ,,Chováš se jinak, než jak chce tvé okolí? Ses auťák!" Já to měl taky tak. Připadám si úplně normální, ale už do konce života budu mít někde v nějaké složce, že jsem prej na spektru
@SharkaOfSea
@SharkaOfSea 2 жыл бұрын
Spíš to je tak, že: "Chováš se jinak, než jak chce tvoje okolí? To tvoje okolí ti to dá sežrat! A ani ti nevysvětlí proč." Takže JE dobré vědět, že některé odlišnosti mají svůj důvod.
@Petabik
@Petabik 2 жыл бұрын
Spoustě lidí tyto zjištění pomáhají, protože si s nimi lépe sobě rozumí. Problémy nastávají teprve, když někteří kokoti buď dělají urychlené závěry z nějakého random online testu, nebo se chovají jako by toto mělo určovat celou jejich osobnost. Proto třeba na Twitteru máš šašky kteří všude vypisují všechny jejich OCD.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Nezbývá než to spektrum rozšířit kolem dokola i na druhou stranu, aby se na něj vešli všichni lidé, i ti, kteří mají protikladné rysy než autisti. Nevymezovat autisty vůči jakési hypotetické "typičnosti", ale vůči opačným vlastnostem, než mají oni. Pokud vezmeš spektrum typu sangvinik-melancholik-cholerik-flegmatik, tak na něm můžeš každého člověka někam umístit, a ideálně vzato - žádná poloha v tom grafu není "horší" než jakákoliv jiná. Není "porucha" být u kraje, není porucha být uprostřed a nevyhraněný, žádný z bodů není preferovaný jako jakási hypotetická "normalita". Ale pochopitelně od každého z těch lidí můžeš čekat jiné chování a prožívání. Když řekneš "můj šéf je cholerik" nebo "můj brácha je flegmouš", není to nálepka, která je dehonestuje, ale prostě charakteristika nějakého jejich rysu. Někdo je veselá kopa, někdo je zasněný, někdo vynalézavý, někdo umí něco počítat z hlavy nebo je "blázen" nadšený do nějakého tématu - každý člověk je někde na nějakých spektrech. Kolik spekter si vymyslíme, tolik jich budeme mít.
@MartinDlabaja
@MartinDlabaja 2 жыл бұрын
to tak neni ale, ten rozdil je o tom jeslti ti to jen prekazi, nebo jestli bys to chtel jinak ale ovlivnuje to kazdy tvu den tak, ze nejsi schopen existovat
@MartinDlabaja
@MartinDlabaja 2 жыл бұрын
@Seek Vapes tady ale nejde o to kdo je nebo neni normalni ale jen o to, jeslti to vybocuje tak moc z prumeru, ze dany clovek neni schopen existovat
@jurobezmena
@jurobezmena 2 жыл бұрын
Jsem na autistickém spektru a jako nevýhodu vnímám spíš poruchy často komorbidní s autismem, jako jsou úzkosti nebo deprese.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
To jsou časté průvodní jevy u skoro každé odlišnosti, nejen u autismu.
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
@@breznik1197 jo, a ty průvodní jevy se objevují jenom proto, že společnost nutí všechny, aby žili spolu v jednom kolektivu už od školy. Lidi kteří jsou jiní, by měli žít ve svém vlastním kolektivu, a pak by neměli žádné problémy.
@inactivechannel7826
@inactivechannel7826 2 жыл бұрын
@@mireknovacek9680 Jenže to je dost nerealistická představa. Nemůžeš úplně odříznout skupinu lidí na základě jejich odlišnosti jen proto, že je vůči nám okolí netolerantní. A ještě k tomu ve věku internetu a ve státě, kde je všechno provázané. A to, že spadáme do spektra ještě neznamená, že jsme všichni dobrovolně asociální.
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
@@inactivechannel7826 To ne, ale jako jsou zvláštní školy, nebo třídy pro slepé nebo hluché, tak zrovna tak by měly být třídy pro lidi s autizmem a poruchama osobnosti. Přece se nebudeš kamarádit s duševně zdravýma lidma, těma bychom měli my co jsme něčím zvláštní opovrhovat.
@user-dn8mn8wn8f
@user-dn8mn8wn8f Жыл бұрын
Mám autistu a musím říct, že jste to úplně nádherně vysvětlil, jste borec💪♥️ jste také autista?
@TheDjNomik
@TheDjNomik 2 жыл бұрын
Ze mě si rodina dělá srandu, že jsem tak trochu autista.. Nechci do obchodu, fakt minimálně a s někým jdu..i sám to zvladnu, ale prostě nechci.. Celkově se lidem výhybám a nevyhledávám je..když se ale zakecám..tak prý vypadám spíš extrovertně.. Skoro u všeho mám pocit že je něco špatně a jsem schopen někam nejít, i když bych mohl..ale ten pocit, že mě čeká moc kontaktu a usilí s lidmi... (Jako číšník jsem si zase lidi užíval, pozoroval a často pozitivně poznával všechny druhy lidské rasy 😂) Ono to bude spíše psychické:D ale dá se říct, že sem si sám vytvořil své spektrum, ale autistické nebude..
@blackhnedka666
@blackhnedka666 2 жыл бұрын
Tak to máme hodně podobné, až na to, že s cizíma lidma mi dělá problém vést vůbec nějakou konverzaci. Ven přes den vycházím většinou jen s někým, ale když musím sama kvůli nějaké povinnosti, tak mi to dělá velkej problém. Když už jdu sama třeba do obchodu, tak hlavně večer, prostě až se setmí a ještě se předem podívám ven z okna, jak to tam vypadá, zda je tam hodně lidí, či málo a pak se rozhoduju. Hlavně si s sebou beru vždy sluchátka a poslouchám hudbu, bez toho ani krok z baráku. Spíš to ale bude tím, že jsem introvertní typ. :-D
@viper8043
@viper8043 2 жыл бұрын
@@blackhnedka666 to vypadá spíš na sociální fobií než na autistu
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@viper8043 "Sociální fóbie", to je taky takové univerzální "vysvětlení", které se dá nalípnout na cokoliv, ale v podstatě stejně vůbec nic nevysvětluje ani neřeší. Já jsem třeba docela společenský člověk, ale lidí se často bojím, protože mám hromadu mindráků, nebo třeba málo společných zájmů. Někdy se mohu navenek jevit jako naprostý extrovert, jindy jako introvert nebo sociální fobik.
@blackhnedka666
@blackhnedka666 2 жыл бұрын
@@viper8043 Však já nepsala, že mám Autismus.
@viper8043
@viper8043 2 жыл бұрын
@@blackhnedka666 pardón, moje chyba
@zuzkaneubauerova215
@zuzkaneubauerova215 2 жыл бұрын
Bráchu zajímají vlaky, ale jen pokud jsou z blízka a pokud je může slyšet. A jinak je citlivý na hluk, nesnáší cizí lidi, nemluví, nechápe co se ve společnosti smí a nesmí, má rituály jako správně zasunout židli, dát hrnek na konkrétní přesnou vzdálenost od kraje stolu, zavírat všude dveře...
@zuzkaneubauerova215
@zuzkaneubauerova215 2 жыл бұрын
A taky umí ječet v tak extrémní výšce a hlasitosti, že to nedokáže ani nějaká hysterická Mařka :DD
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
@@zuzkaneubauerova215 A mohl by natočit nějáké video? O sobě, o svých zájmech atd. Mě by to zajímalo slyšet od někoho kdo to má, já mám něco podobného asi taky.
@kolacnik2001
@kolacnik2001 2 жыл бұрын
Ahojky, mohl by ses zasoustředit na syndrom FAS hromada lidí nebo studentů v oboru neví o co se jedná.
@superprocz
@superprocz 2 жыл бұрын
Já mám takovou otázku nevím jestli to sem patří, ale když se nudim tak mám příšernou tendenci se naučit něco nového. Neví někdo co to je :D
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Řekl bych, že to je tendence naučit se něco nového. Většina lidí takovou tendenci má, prý je každému vrozená. Jestli chceš, můžeš tu tendenci nějak pojmenovat. Pokud to jméno bude řecky, latinsky nebo anglicky, bude to vypadat strašně vědecky. Když něco pojmenuješ, získáš tím pocit, že dané věci nějak víc rozumíš nebo že ji dokonce ovládáš a jsi na ni odborník. Je to jen iluze, ale někdy funguje.
@superprocz
@superprocz 2 жыл бұрын
@@breznik1197 děkuji :D
@pelpol8867
@pelpol8867 2 жыл бұрын
Šprt
@osamelyvlk2604
@osamelyvlk2604 2 жыл бұрын
Dík za tohle video. Nutno říct, že u tohohle je strašný problém, jestli to má být bráno jako nemoc, či porucha, nebo ne. Tam, kde se k tomu ještě připojuje mentální zaostávání, tak asi ano. V případě, že ale člověk prakticky normálně funguje, tak to tak být nemusí. Pokud navíc není takový člověk odhalen jako dítě, může v případě problémů v pozdějším věku být chybně diagnostikován se všemi důsledky, neb autismus, nebo Aspergerův syndrom může připomínat psychické nemoci, nebo jiné poruchy.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Když si přečteš úvod k části F mezinárodní klasifikace nemocí, tak se tam dočteš, že právě v tom je problém s definicí a používáním pojmu "porucha" jako takového. Spousta "poruch" vlastně není poruchou sama o sobě. Najdeš funkční a plně socializované psychopaty, sadisty, pedofily, schizofreniky, oligofreniky, "vysoce citlivé" lidi aj. - anebo lidi, kteří prostě mají takové vrozené založení, ale protože jsou plně funkční, tak jim tyhle nálepky nikdo nedá a ty patologizující stereotypy na ně nepasují. A naopak, i jinak veskrze pozitivní vlastnost se může stát "poruchou", pokud člověka vyřadí ze společnosti nebo z normálního fungování nebo mu působí nějaký diskomfort - typickým příkladem je genialita. Někde na pomezí jsou odlišnosti jako leváctví či homosexualita, které z některých hledisek za poruchy lze považovat, anebo to brát tak, že právě tou stigmatizací z nich poruchu vytváříme. Pokud někdo má třeba rýpavou, přemýšlivou povahu anebo výrazné umělecké nadání, v nějak nastavené společnosti to pro něj může být přednost, v jiné handicap.
@doesntmatter007
@doesntmatter007 2 жыл бұрын
Hele proč máš ve skříni Dusičnan Draselný přeci jenom se využívá hlavně v pyrotechnice a nemyslím si že zrovna ty budeš riskovat ngl ? :D
@tynamyface6578
@tynamyface6578 2 жыл бұрын
Ahoj. Můj bratranec je autista je mu kolik 14 let ale mentálně je na 3 letech. Neuvědomuje si svou sílu a hledí přímo do očí úplně všem ale přijde mi že kouká skrz nebo se hodně směje ale moc rád kreslí a krásné staví z kostkách. Doktoři říkají že většinou nemají rádi zvířata a on je miluje ale neumí mluvit také tetě řekli že to může být z očkování nebo z pádu... Ale zvuky, pohyby a skoro vše sedí přímo na něj přijde mi hrozně moc mě mrzí že rodiče těchto dětí se o ně musejí starat pořád a neustále.
@petrtomsej6064
@petrtomsej6064 2 жыл бұрын
Good doctor
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
áno
@stewDOG-wd8mu
@stewDOG-wd8mu Жыл бұрын
11:11 nice
@jurajhoffman4320
@jurajhoffman4320 2 жыл бұрын
5:35 tam si to skoro prestrihol :) mohlo to byt kludne dlhsie
@stainingfan8382
@stainingfan8382 2 жыл бұрын
Proč mi přijde, že jsi mluvil většinu videa o Sheldonovi z Big Bangu? :D
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Ten seriál je jeden veľký stereotyp. Nie každý autista musí byť múdry, ale nie každý musí byť hlúpy. Bohužial v spoločnosti sú zakorenené dve veľké stereotypy. Prvý stereotyp je postavený na tom že autisti sú hlúpy, pretože "čo iné majú byť" keď majú neurologickú poruchu? Druhý je že sú geniálny. Musím napísať, ani jeden nie je pravdivý. Nikdy neexistoval a nikdy asi ani nebude taký veľký génius ako Sheldon Lee Cooper. Taktiež nikdy nebude autista ktorý nebude mať aspoň jednu "superschopnosť". Tú superschopnosť môže kľudne predstavovať len perfektné zoraďovanie farieb. Ja osobn "idem" úplne mimo stereotypom. Nie som génius, no nie som hlupák a o témach ktoré ma fascinovalujú si viem vyhľadať čo najviac informácii. V detstve moja "superschopnosť" bola schopnosť si zapamätať geografickú polohu štátov sveta, ale taktiež som nemal rád hlasné zvuky, objímanie s cudzími ľuďmi, nekorektné alebo nespisovné vyjadrovanie ľudí, atď... Nuž ale aby som zapadol do spoločnosti, naučil som sa niektoré sociálne "normy". Lepšie vnímam hlasné zvuky, ostré svetlo, sarkazmus - pretože proste jediná možnosť ako prežiť bolo sa tieto vedci naučiť a prispôsobiť sa verejnosti. Keďže už veľmi dobre zvládam sociálne "normy", tak ak ma niekto uvidí na ulici (a presne v daní moment nestimulujem), tak by ste si myslel že som neurotypický. Chcem tým poukázať že netreba vždy veriť stereotypom ktoré sú napríklad podávané médiami.
@erikdurak3318
@erikdurak3318 2 жыл бұрын
Na túto tému by mohol byť live stream s Urzom.
@andrewweinberger2349
@andrewweinberger2349 2 жыл бұрын
To je takové to co má můj spolužák Tomáš Řýha Řýha je úmyslně napsáno s y
@davidgavlas4569
@davidgavlas4569 2 жыл бұрын
Takže asika postava Adriana Monka trpela čiastočným autizmom ? ak som to dobre pochopil
@martinhroch344
@martinhroch344 2 жыл бұрын
Ano, taky si to myslím.
@P4tr8ck
@P4tr8ck 2 жыл бұрын
Mam kamarada s autismem a je normalni
@tomasnepras1905
@tomasnepras1905 2 жыл бұрын
Ono to tak bývá.
@tomcat9727
@tomcat9727 2 жыл бұрын
Tak to hodně záleží na tom, co je v tvym sociálnim okruhu považovaný za normální a co už je třeba za hranou. Lidi na autistickém spektru se zejména v pozdějším věku ve většině případů naučí svůj ,,hendikep" dobře kamuflovat, tudíž to jednoduše ani nemusíš poznat.
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
@@tomcat9727 souhlasím:)
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@tomcat9727 Možná bych tomu neříkal kamufláž, prostě se s tím naučí žít. "Normální" lidé se taky musí naučit žít s tím, jací jsou, a taky to nemají zadarmo.
@tomcat9727
@tomcat9727 2 жыл бұрын
@@breznik1197 Nikdo netvrdí, že i neurotypičtí lidé nemají své problémy, avšak u těch kterým mozek funguje atypickým způsobem vyvstává celá řada problémů, se kterými se potom potýkají od narození až do smrti. Lidé na spektru skutečně uvažují zcela odlišně, vnímají odlišně a logicky tedy i reagují odlišně. Pokud budou chtít skutečně zapadnout do společnosti, budou se muset od základů naučit všechna pravidla a společenské normy, na kterých společnost operuje. Nějaké zdravení, potřesení rukou, blahopřání k narozeninám, nic z toho jim nepřijde přirozené. Nejvíce problémů tedy vyvstává právě kvůli snížené míře socializace, a to zejména z toho důvodu, že lidé s autismem zkrátka nedokáží číst výrazy z tváří, neví jak navázat společensky přiměřený kontakt s druhým člověkem. Příklad: ,,Vy se na ně budete usmívat, oni to pochopí tak, že máte radost, ale už jim nedojde, že třeba máte rádi je, naopak vy se budete mračit, je napadne, že se asi zlobíte nebo že jste smutní, ale už si nedokáží vysvětlit proč nebo že se třeba zlobíte na ně." Proto se často zdá, že se chovají jako děti, Sheldon z TBBT je učebnicový příklad, přesně takhle totiž lidé s Aspergerem uvažují. U té postavy je to ale ještě umocněné tím, že jakoby zavrhne všechny snahy o navázání mezilidských vztahů z druhými, protože si kvůli své vysoké inteligenci připadá nadřazeně a tak je nepovažuje za důležité, na tom je postavena celá ta komedie.
@Ilovesciencystuff
@Ilovesciencystuff Жыл бұрын
Co je to cyklistika
@tentomas256
@tentomas256 2 жыл бұрын
Všichni jsme si vzpomněli na Dr. Murphyho.
@andyone5599
@andyone5599 2 жыл бұрын
Uplně mi to připomnělo Teorii velkého třesku😂
@arkornelsk7913
@arkornelsk7913 2 жыл бұрын
diagnóze Sheldon Cooper
@Zajko999
@Zajko999 2 жыл бұрын
Otázka: kreslíš si tie tabule sám ?
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 2 жыл бұрын
Ten šišatý mozek by měl sloužit jako odpověď... ano, i knížku jsem ilustroval já
@Zajko999
@Zajko999 2 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo pekne
@nevimzevim
@nevimzevim 10 ай бұрын
věmy ........... :DDD
@RenataKarnikova-ib6oj
@RenataKarnikova-ib6oj 6 ай бұрын
No ještě že jsme každej jinej,jinak by jsme se všichni zbláznily.
@katka_marova
@katka_marova 2 жыл бұрын
Já mám autismus a já treba když koukám na video kde hranou face to face a dělaj tam kraviny tak se nasmeju hodně ale vůbec nechápu vtipy
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
já taky, a nemáš skajp nebo diskord ? kolik ti je ? mě 16
@nightmarepogrs
@nightmarepogrs 2 жыл бұрын
Dle čeho se autismus určuje?
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
V ČR Je na to diagnostická norma MKN11 a to je souhrn bodů/kritérií pro diagnózu.
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
V USA mají např. DSM5
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Podľa symptómov.
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
@@artistbervucci1716 Ty nemusí být vždy jednoznačné - alespoň pokud jde o ty vnější…. To je vlastně taknějak řečené ve videu.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@AiryFake Proto taky už máme MKN11 a DSM5 - s každým vydáním a s každou revizí každého vydání se diagnózy i celková struktura klasifikace více či méně překopávají. A samozřejmě skutečně odborná pracoviště musejí být před těmi statistickými klasifikacemi vždy o pár kroků napřed.
@Vena8493
@Vena8493 2 жыл бұрын
To skoro zní jako hromada různých diagnóz, které se pokusil někdo dát dohromady :/
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 2 жыл бұрын
No ne, protože je to všechno způsobeno stejnými vývojovými záležitostmi. Jen mozek je složitý a ty věci se můžou projevovat zásadně jinak.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Jsou různé stragegie a typy klasifikace. V medicíně spolu soupeří hlavně princip fyletický (podle příčiny, podle původce) a princip fenetický (podle viditelných projevů). Podobné příčiny mohou způsobovat zcela rozdílné jevy, a podobné jevy mohou být způsobeny zcela rozdílnými příčinami. Pak se ještě liší přístup monotetický a polytetický (tj. jestli sledujeme pouze jeden parametr, nebo souhru a korelaci více parametrů). Psychiatrie pochopitelně musí vycházet primárně z toho principu fenetického (protože ty problematické vnější projevy jsou právě to, co z nějaké vlastnosti dělá poruchu a proč tu vlastnost vůbec potřebuje psychiatrie klasifikovat), ovšem pak se snaží hledat a poznávat ty příčiny, což se ovšem většinou až tak moc do hloubky nedaří. Nicméně je to důvodem, proč bývá celá psychiatrická klasifikace každou chvíli zgruntu překopávána, od celkové struktury až po jednotlivé diagnózy a jejich názvy i vymezení. Slovo "autismus" bylo původně v roce 1911 použito pro popis jednoho ze symptomů schizofrenie - dnes je naopak někdy schizofrenie považována za protiklad autismu (společné s ním má jen to vyčlenění ze společnosti a jeho následky). Zdá se, že ten pojem autismu byl od samého počátku poněkud mlhavý a nejasný, což prozatím vyústilo do toho, že bývá nahrazován tím "spektrem", které tu mlhavost aspoň přiznává. Původně ten pojem "autismu" vznikl na bázi těch potíží s komunikací, ostatní symptomy se k němu nabalily na základě koincidence či tušené souvislosti. V psychiatrii je to poměrně obvyklý způsob konstruování diagnóz - jen málokdy lze nalézt nějakou přímo měřitelnou organickou "příčinu", a u autismu se k jejímu nalezení, pokud vím, nikdo nepřiblížil. Možná zaplaťpámbu, protože jinak by to mohlo svádět k nějaké selekci a genocidě "postižených" na základě krátkozraké a stupidní představy o "normalitě".
@martinkubena5838
@martinkubena5838 2 жыл бұрын
Já su autista mám adh poruchu pozornosti a vnímání a sú epeleptyk
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
já mám taky něco podobného, nemáš skajp nebo diskord?
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
kolik ti je? mě 16
@DejvovaVidea
@DejvovaVidea 11 ай бұрын
Sice je dobře aby o tomle lidé věděli ale k čemu jim to je? Stejně se tímto videem dá třeba haterům spousta munice a rejpat budou stejně takže vysvětlení že se jedná o dost velikej stereotyp je nebude zajímat když z toho budou mít stejně srandu.
@hyneksmid3293
@hyneksmid3293 2 жыл бұрын
Kdy bude ADHD?
@michalgoc69
@michalgoc69 2 жыл бұрын
ja mám autizmus. mám rád vlaky a pohádky
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 2 жыл бұрын
A co tě na těch vlacích zajímá? Historické, nebo moderní? Znáš třeba Stephensonovu lokomotivu?
@user-ru7im4kz2g
@user-ru7im4kz2g 2 жыл бұрын
KNO3 v pozadí, vyrábaš pušný prach ? Som autista keď som si to všimol ?
@czforestforestik7470
@czforestforestik7470 2 жыл бұрын
vsak more co kdyz my jsme neuvedomili
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Nechápem.
@LOL_MANN
@LOL_MANN 2 жыл бұрын
:O
@LOL_MANN
@LOL_MANN 2 жыл бұрын
Yess
@vitbabka6918
@vitbabka6918 2 жыл бұрын
Četl jsem, že nedávno i Elon Musk zveřejnil, že má autismus.
@vladimirziffer2068
@vladimirziffer2068 2 жыл бұрын
Myslím, že Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku je dobrým příkladem člověka na aut. spektru.
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 2 жыл бұрын
No spíš je špatně napsaný stereotyp The Big Bang Theory je v tomhle ohledu právě dost problematická, protože to posiluje určité stereotypy, které jsou ještě problematičtější v tom, že vlastně ta diagnóza je tam jen naznačená, takže hodně postav jeho chování vnímá skutečně spíš jako jeho osobní "divnost" a někdy i "špatný úmysl" a ne jako patologii. Zároveň jsem slyšel od řady lidí na spektru, že pokud jim lidi budou neustále říkat "jsi jako Sheldon!" Tak pravděpodobně se u nich projeví "agresivní forma autismu".
@vladimirziffer2068
@vladimirziffer2068 2 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo to jsem nevěděl. Dík za vysvětlení.
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Ten seriál je jeden veľký stereotyp. Nie každý autista musí byť múdry, ale nie každý musí byť hlúpy. Bohužial v spoločnosti sú zakorenené dve veľké stereotypy. Prvý stereotyp je postavený na tom že autisti sú hlúpy, pretože "čo iné majú byť" keď majú neurologickú poruchu? Druhý je že sú geniálny. Musím napísať, ani jeden nie je pravdivý. Nikdy neexistoval a nikdy asi ani nebude taký veľký génius ako Sheldon Lee Cooper. Taktiež nikdy nebude autista ktorý nebude mať aspoň jednu "superschopnosť". Tú superschopnosť môže kľudne predstavovať len perfektné zoraďovanie farieb. Ja osobn "idem" úplne mimo stereotypom. Nie som génius, no nie som hlupák a o témach ktoré ma fascinovalujú si viem vyhľadať čo najviac informácii. V detstve moja "superschopnosť" bola schopnosť si zapamätať geografickú polohu štátov sveta, ale taktiež som nemal rád hlasné zvuky, objímanie s cudzími ľuďmi, nekorektné alebo nespisovné vyjadrovanie ľudí, atď... Nuž ale aby som zapadol do spoločnosti, naučil som sa niektoré sociálne "normy". Lepšie vnímam hlasné zvuky, ostré svetlo, sarkazmus - pretože proste jediná možnosť ako prežiť bolo sa tieto vedci naučiť a prispôsobiť sa verejnosti. Keďže už veľmi dobre zvládam sociálne "normy", tak ak ma niekto uvidí na ulici (a presne v daní moment nestimulujem), tak by ste si myslel že som neurotypický. Chcem tým poukázať že netreba vždy veriť stereotypom ktoré sú napríklad podávané médiami.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
@@artistbervucci1716 Na stereotypech neboli uvažování v pojmech je lidské myšlení a mluvení do značné míry založeno. Abych slova mohl používat, musím mít nějakou stereotypní či prototypickou představu co je dům, jaro, nenávist, dluh, kamarád, chřipka, jablko, pes... Ty stereotypy nám umožní mluvit a myslet i o nestereotypních věcech právě tím, že je můžeme vůči těm stereotypům vymezit, anebo ty stereotypy korigovat.
@CZpersi
@CZpersi 2 жыл бұрын
Ta postava byla inspirována některými stereotypy o lidech na vysoce funkční části spektra a v mnoha ohledech jsem se v ní, jako člověk s PAS, často dost viděl. Sheldonovi ale byly za komickým účelem dány do vínku i velmi silné narcistické a manipulativní tendence. Sheldon je rovněž extrémně sebevědomý a přesvědčený o své neomylnosti, zatímco lidé s PAS se často potýkají s úzkostí a obavou z vlastního selhání.
@aviko9560
@aviko9560 2 жыл бұрын
Dusičnan draselný? Na co, proboha? :D
@elrom_cz8949
@elrom_cz8949 2 жыл бұрын
petice na díl kde se bude vysvětlovat co to je sigma / sigma male xd
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
Čau!
@pavlinav7752
@pavlinav7752 2 жыл бұрын
Podle mě těch lidských abnormalit je až moc.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
A nebylo by to děsivé, kdyby všichni lidé byli úplně stejní a od sebe k nerozeznání?
@matousparpel2855
@matousparpel2855 2 жыл бұрын
První čtyři mynuty to znělo jako by ses bavil o Sheldonovi Cooperovi
@CZpersi
@CZpersi 2 жыл бұрын
Ta postava byla inspirována některými projevy osob s PAS. S jediným rozdílem - v té postavě jsou současně za komickým účelem výrazně posíleny narcistické a manipulativní tendence.
@metrix7513
@metrix7513 2 жыл бұрын
Promiň, ale cítím z tohoto videa 0 informační hodnotu. 5 minut mluvíš o tom jak se autismus může projevovat a pak dalších 5 minut mluvíš o tom, že to tak být nemusí.
@arisu9417
@arisu9417 2 жыл бұрын
To slovo "může" je docela důležité. Možná by bylo fajn začít vnímat nějaké věci právě na onom spektru místo snahy o to je přesně rozškatulkovat, věci jsou složitý.
@levitujupodzemi1891
@levitujupodzemi1891 2 жыл бұрын
Protože autistické spektrum je SPEKTRUM. Nějaký člověk na spektru může mít projevy deprese, další je třeba mít nemusí. Ten druhý může mít problémy s očním kontaktem, ten první třeba zase ne. Je to trochu složitější a hodně různorodé. To, jak to podal je správně.
@breznik1197
@breznik1197 2 жыл бұрын
Třeba s covidem-19 to máš úplně stejné. Může mít takové příznaky, nebo úplně jiné příznaky, anebo vůbec žádné příznaky. Může mít tisíc variant, a některé se můžou projevovat jinak nebo se neprojevovat vůbec. Anebo se můžou projevovat stejně jako nějaká úplně jiná nemoc způsobená úplně jiným typem viru. Autismus je definován pouze výskytem nějakých typických příznaků. Pozadí nikdo nezná, neznáme žádný "gen autismu" ani "vir autismu", zřejmě se nedá autismus poznat ani žádným skenováním mozku apod. Některé symptomy se berou spíše jako hlavní, některé spíše jako přidružené, ale nejsou tu ostré hranice - platí tu "čím víc příznaků a čím silnější, tím víc autismus". Ale za dvacet let se třeba budou používat úplně jiné pojmy a jiná klasifikace.
@bonnieparkerblack
@bonnieparkerblack Жыл бұрын
a presne tak to taky funguje
@vitnemec8365
@vitnemec8365 2 жыл бұрын
Osobní otázka - vy sám jste na spektru? Viděl jsem vaše diskuse s Urzou, který je otevřený "auťák" a přišlo mi že jste na stejné vlně. Nebo je to jen tím, že jste oba logicky zaměření a vy oproti němu máte empatii neurotypického člověka?
@AiryFake
@AiryFake 2 жыл бұрын
Než Martin osobně odpoví, tak mu do toho s nadšením vlezu… Martin minimálně přiznává, že v některých ohledech je na hraně neurotypického člověka, ale zároveň si nemyslí že by byl na spektru. Dále ale také přiznává že není stoprocentní ‘empath’. Také je na závěr dobré zmínit že lidé s poruchou autistického spektra rozhodně nemusí postrádat empatii - jedná se jen o další stereotyp který pouze vnáší předsudky. Nyní může přijít Martin a rozhořčit se nad tím, jak je možné že si dovoluju za něj mluvit když o něm prakticky nic nevím :D
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 2 жыл бұрын
Já jsem byl jako malý diagnostikovaný jen s poruchami pozornosti, za mě ještě v ČR "neexistovalo" ADHD, takže nemám tuhle diagnózu, ale rozhodně vykazuji řadu symptomů. Ale z poslouchání lidí na spektru můžu říct, že nemám pocit, že tam spadám. Některé mé vlastnosti se tak můžou jevit, ale mají jiný základ. Například sociální chování: já jsem divný, někdy nespolečenský a někdy neslušný, ovšem jako malý jsem byl velice společenský a komunikativní, ale byl jsem zároveň z té společnosti vyřazován z důvodu mého tělesného postižení. Takže já byl v podstatě naučený být nespolečenský v rámci určitého obraného mechanismu. S člověkem na spektru se pak můžu vlastně potkat v tom, že vykazujeme stejné chování, ale jdeme přesně z opačné strany a jen se potkáváme uprostřed. On byl přirozeně nespolečenský a musel se naučit, jak se chovat společensky, já byl přirozeně společenský a naučil jsem se, jak se chovat nespolečensky.
@Zajko999
@Zajko999 2 жыл бұрын
Že vraj ľudia ktorí majú aspergerov syndrom (nejaký ľahký typ autistického spektra) nevedia dobre klamať a sú dobrí v matematike
@sattanika666
@sattanika666 2 жыл бұрын
Ne každý z nich, můj přítel má aspergra, ale s matikou má velký problém (zvládá jen počty prvního stupně základky). To v čem naopak vyniká je skvělá znalost v mapách a dobře si pamatuje každou cestu kterou jde. Což je výhoda, já sama mám problém s orientací v terénu, tak se díky němu neztratíme 😅
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Skôr ťažší autisti "nevedia" klamať. Ja ako niekto s aspergerom viem klamať (nezviknem klamať). A v matematiky mám priemernú schopnosť vypočítať nejaké operácie - plus/mínus 5 sekúnd. A nejde o to že "nevieme" klamať. Skôr o to že nemáme dôvod klamať, lebo niekedy nevieme či to niekomu ublíži. Ja neklamem vôbec, niekedy je to výhoda a niekedy nevýhoda.
@denisaspackova3516
@denisaspackova3516 2 жыл бұрын
Já lhát neumím, ale v matematice jsem skoro propadla, takže ne všichni to tak mají. :D
@bonnieparkerblack
@bonnieparkerblack Жыл бұрын
vsichni vazne ne, ja jsem treba na matematiku totalni poleno.
@matuspestun5585
@matuspestun5585 2 жыл бұрын
Ja som strasny autista
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
První koment!
@artistbervucci1716
@artistbervucci1716 2 жыл бұрын
Okey.
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
@ A.tiska dobra nahledovka.
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
A sorry ale jestli vidíš místo komentáře zvratky tak by sis měl utřít monitor.@A.tiska
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
@A.tiska ???
@LejoungTalent
@LejoungTalent 2 жыл бұрын
@A.tiska Tak si přepni kanál jestli tě to nebaví.
@tenkdotiukazecestu2010
@tenkdotiukazecestu2010 2 жыл бұрын
Kámoš má bráchu. Nevím jakou formu má, ale je dost nepředvídatelný.
Co je to Epilepsie? - Vědecké kladivo AK 18
8:36
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 18 М.
Šance Dětem: Příběh Zity (dívka s dětským autismem)
23:05
Šance Dětem
Рет қаралды 238 М.
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
00:45
Gli occhiali da sole non mi hanno coperto! 😎
00:13
Senza Limiti
Рет қаралды 19 МЛН
👨‍🔧📐
00:43
Kan Andrey
Рет қаралды 11 МЛН
Co se děje při otužování? - Vědecké kladivo
10:06
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 275 М.
Jak pozorovat zakřivení Země na Lipně? - Vědecké kladivo
11:24
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 60 М.
Co je to endometrióza? - Vědecké kladivo AK 13
8:28
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 14 М.
Proč jsou zvířecí nemoci nebezpečnější? - Vědecké kladivo
8:10
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 63 М.
Co je to Lupénka? - Vědecké kladivo AK 5
8:27
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 18 М.
Co je to Downův syndrom? - Vědecké kladivo AK 6
8:27
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 35 М.
Co je to Parkinsonova nemoc? - Vědecké kladivo AK 17
8:45
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 13 М.
Co je to leukémie? - Vědecké kladivo AK 7
8:02
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 13 М.
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18