Co jest a co nie jest kaskadą pomp ciepła? Koszty eksploatacji pomp ciepła w blokach - porównanie.

  Рет қаралды 3,252

Goleniewski - Pompy Ciepła

Goleniewski - Pompy Ciepła

Күн бұрын

Пікірлер: 103
@jarosaw6146
@jarosaw6146 11 күн бұрын
Panie Łukaszu - świetny rzeczowy materiał. Czekam na analizę pompy ciepła (a najlepiej dwóch - markowa + chińczyk) pod kątem mocy cieplnej, temperatury zewnętrznej a sprawnością. Pozdrawiam!
@Markus-v1v
@Markus-v1v 9 күн бұрын
@@jarosaw6146 mi wysłali współczynnik mocy czy tam wydajność z kaisai i przy niskich nastawach COP ma s okolicy 3 przy +2-5 stopni, ale jeśli większy mróz i potrzeba wyjścia gorącego powietrza to współczynnik zbliża się do 2 przy konkretniejszych mrozach np -10/20
@rafakrasowski430
@rafakrasowski430 11 күн бұрын
Bardzo dobrze wytłumaczone pod kątem pracy prawdziwej kaskady. Właściwe połączenia hydrauliczne i odpowiednia automatyka, to klucz sukcesu 💪👌👍
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Dokładnie tak jest. Wszystkie te czynniki razem dają jak widać nawet 2krotnie lepszy efekt wykorzystania energii elektrycznej.
@pawe3528
@pawe3528 3 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Bardzo precyzyjne wyjaśnienie. Jestem ciekaw czy algorytm pracy kaskady został napisany pod specjalne zamówienie, czy producenci pomp dołączają takie sterowniki opcjonalnie? Sterowanie odbywa się po interfejsie 0-10 V. Świetne filmiki 👍
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 3 күн бұрын
@@pawe3528 algorytm indywidualny producenta funkcjonuje w takich kaskadach od przynajmniej 25 lat
@pawe3528
@pawe3528 3 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Sterownik Stiebel-eltron zobaczyłem w następnym filmiku. Bardzo estetycznie wykonana instalacja, co ważniejsze działa poprawnie. 👍
@michabury9217
@michabury9217 10 күн бұрын
Takich ludzi nam potrzeba :) Robisz dobrą robotę i zamykasz gębę niektórym firmą co uważają się za fachowe i profesjonalne a niestety dużo im do tego brakuje. Oby tak dalej. Świadomy wybór pompy ciepła poparty wiedzą się po prostu opłaca i tyle...
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
Dzieki.
@dariuszjanuszkiewicz2246
@dariuszjanuszkiewicz2246 8 күн бұрын
Brawo -Łukasz
@dawidlubinski5591
@dawidlubinski5591 11 күн бұрын
Dzień dobry, Jak zwykle merytoryka odcinka na najwyższym poziomie. Mam pytanie, czy możemy spodziewać się odcinka o hybrydzie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym. Jak sprawdzi się takie rozwiązanie jako magazyn energii przy nowych zasadach PV oraz jak z technicznego punktu widzenia rozwiązać taki układ, żeby instalacja działał poprawnie o wydajnie. Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Będzie taki odcinek niebawem. Na przykładzie mojego domu. Proszę o trochę cierpliwości.
@emceh
@emceh 11 күн бұрын
Dawno temu zanim na rynku pojawiły się kompresory inwerterowe kombinowałem czy nie warto zrobić kaskady z mniejszych sprężarek i tym sposobem modulować moc :) - pewnie na upartego można by było to zrobić przy użyciu tanich kompresorów lodówkowych.
@piotrmotyka6714
@piotrmotyka6714 11 күн бұрын
Kolejny raz bardzo dobrze wytłumaczone. Dobre podejście do projektowania i Klient/Inwestora. Nie mam pytań do przedstawionego materiału. Czekam na kolejny odcinek. Rozumie, że automatykę do pomp dostarcza producent tych konkretnych pomp. Czy do tej automatyki są też pompy o większej mocy? Dla budynków o większej powierzchni i zapotrzebowaniu na ciepło. Mój blok trzy klatki "wieżowca" w poprzednim sezonie grzewczym na CO potrzebował z PEC 1940 GJ ciepła na 7431 m2.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Jeśli chodzi o pompy powietrzne nie ma większych mocy , gruntowe tak. Żałuję że nie mają pompp powietrznnych inwerteroweych typu monoblok 20 i 40 kw .
@piotrmotyka6714
@piotrmotyka6714 11 күн бұрын
Ja też żałuję, że nie mają pomp powietrznych większych mocy. Pewnie na większe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać aż pompy ciepła staną się bardziej powszechne i dla większych budynków. Chociaż inni producenci chyba robią większe, ale nie koniecznie mają tak dobrą automatykę a to połowa sukcesu.
11 сағат бұрын
Oto FAKTY o budynku których Pan @LukaszGoleniewski nie uwzględnia w swoich wyliczeniach a które mogą mieć znaczący wpływ na nierzetelne w mojej ocenie wyniki tego porównania. Budynek wybudowany ok 40 lat temu w 100% technologii z wielkiej płyty - czyli prefabrykowane płyty żelbetonowe Instalacje grzewcze to poza paroma lokalami w tym budynku to grzejniki żeliwne tzw. żeberka Budynek posiada ocieplone w ramach termomodernizacji tylko 3 ściany. Ścianę północną, i dwa szczyty - brak jakiegokolwiek ocieplenia całej ściany południowej, tej z balkonami. Budynek posiada ocieplony strop. Brak ocieplonych fundamentów i piwnic. Stolarka okienna wymieniana indywidualnie przez mieszkańców na przełomie lat 2000-2011 (różnych producentów) a co za tym idzie w różnej technologii i z różnym parametrem Uw Mieszkańcy za ogrzewanie w poprzednim sezonie grzewczym płacili ok. 3,60zł/m2. Powyższe dane pochodzą od Inwestora. W mojej ocenie w tych warunkach jest to naprawdę niezły wynik. Jeśli ktoś się zgadza z tym, proszę o kciuk w górę. Pozdrawiam Tomasz Kułakowski - człowiek od wszystkiego i do niczego.
@danieldaniel2865
@danieldaniel2865 9 күн бұрын
Kiedy odcinek z porównania różnych pomp ciepła ?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 9 күн бұрын
Za 2 tygodnie
@dariusz8544
@dariusz8544 11 күн бұрын
Panie Łukaszu a moze pan zrobic wyliczenie zużycia energi tego bloku w urszulinie jeśli temperatura zewnętrzna będzie -15 przez 30dni to tylko teoretycznie mnie ciekawy bo zimy w polsce dawno nie bylo.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Za tydzień podliczę to. Zapraszam na odcinek. Pozdrawiam
@janek1976
@janek1976 11 күн бұрын
Tak na marginesie temperatur. 13-tą zimę mieszkam w wbudowanym domu, południe polski (między podhalem a sądeczyzną, nie najcieplejszy region). Dni że średnio dobową temperaturą pomiędzy - 15 a - 20 st w tym czasie było < 5.
@aw8640
@aw8640 8 күн бұрын
To się łatwo liczy. Jeśli wiadomo ile potrzeba mocy w okolicach 0*C, to wiadomo, że przy -15*C będzie jeszcze większe zużycie o 3/4 (15/20).
@arturem2008
@arturem2008 11 күн бұрын
Logika bardzo rozsądna. Zwłaszcza że macie rezerwę pewnie dwóch jednostek przy najbardziej niekorzystnych warunkach oszronienia wymiennika w okolicach 0,0*
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
W kaskadzie dodatkowym plusem jest niejednoczesności odszronienia poszczególnych jednostek.
@januszfifielski3702
@januszfifielski3702 11 күн бұрын
Nie negowałbym tak do końca uzywania pojecia "kaskada" w odniesieniu do schematu wiodącego dostawcy. Słownikowo jest to kaskada z uwagi na następujace po sobie uruchomienia pomp. Mają inny system sterowania. Można dyskutować, czy jest lepszy, ale kaskadą ten uklad mozna nazwać. Moze wychodzą z zalozenia, ze w przypadku awarii jednej z pomp, ta o najmniejszym zużyciu ją zastąpi. Z doświadczenia z kotłem elektrycznym wiem, że tam jest stosowana przemienność pracy grzałek. Osobiście postawiłbym na sprawność.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Nie zgodzę sie z Panem niestety. Ma Pan przykla 2ch kaskada w urszulinie , i jaki wpływ te " drobne szczegóły " mają na sprawność układu SCOP. Odnośnie lepszy czy gorszy to nie ma tu o czym dyskutować za bardzo. 2krotnie mniejsze zużycie prądu raczej nie podlega jakiejkolwiek dyskusji...
@januszfifielski3702
@januszfifielski3702 11 күн бұрын
Dlatego wspomniałem o słownikowym znaczeniu kaskady. Efektywność pańskiego rozwiązania nie podlega dyskusji. Dla mnie jest to również dowód, że dobór mocy pompy do domu jednorodzinnego w tzw. punkt nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przy okazji, na jakim czynniku pracują te pompy? Firma, która je produkowała wspomina o czynniku pozwalającym na pracę do -25 stopni i temperaturę max. 75 stopni.
@MM-lb2wl
@MM-lb2wl 9 күн бұрын
Jeszcze rok nie mimął zimy brak a oni koszty roczne znają 😊
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 10 күн бұрын
W porównaniu z moim domem wydaje mi się że te bloki sporo prądu zużywają. U mnie dom prawie 180m2, rodzina 2+3, zużycie roczne na co+cwu to max 2800kWh. System p.c. na wodę gruntową podskórną, z 2 studniami.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
Podłogówka czy grzejniki?
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 10 күн бұрын
@LukaszGoleniewski Tylko podłogowe.
@darudaru8669
@darudaru8669 10 күн бұрын
Świetny wynik. U mnie gruntówka 7 kW z wymiennikiem poziomym 5x 100mb pierwszy sezon rozpoczęty 30.09.2024 r. Na dzień 22.01.2025 r. zużycie z licznika nie z pompy to dokładnie 1766kWh. Dom 100 metrów średnio docieplony rodzina 2+1. Temperatura pomiędzy 22, a 24 stopnie Celsjusza.
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 10 күн бұрын
@darudaru8669 Ja nie utrzymuję tak wysokiej temperatury. W dzień mam ustawione na 22 stopnie, w nocy spada do 20,5 - 21. Z podłogówką zupełnie to wystarcza. Jaką masz temperaturę glikolu na wejściu do p.c i jaką deltę pomiędzy zasilaniem i powrotem glikolu? Jaka temperatura zasilania i powrotu podlogowki? Pompa o zmiennej mocy czy stałej?
@darudaru8669
@darudaru8669 10 күн бұрын
@@tomaszstepien628 Niestety nie mam wszystkich tych parametrów o które pytasz, ale już wyjaśniam. Instalacja CO jest 16 letnia 30% podłoga 70% grzejniki i nie mam rozdziału na podłogę i grzejniki. Podłogówka jest źle zrobiona przez poprzedniego hydraulika dlatego na chwilę obecną wszystko chodzi na jednym parametrze i przez to podłoga nie jest nigdy bardzo gorąca tylko dobrze ciepła - w planie na ten rok mam dołożyć podłogówkę wraz z rotametrami w rozdzielniach tak żeby zrównoważyć temperatury na podłodze. Moja pompa ma bardzo okrojone funkcje i wiele elementów nie można podejrzeć, ale obecnie jak sprężarka zaczyna pracę to wejściu do wymiennika jest 1.8 stopnia, a na wyjściu około minus 2.5. Na koniec pracy sprężarki jest minimalnie plus 0.3, a na wyjściu minus 3.5. Moim zdaniem nie jest to temperatura glikolu dolnego źródła tylko temperatura już na samym wymienniku. Tak niskie temperatury utrzymują się od około 20 dni. Dodam jeszcze że układ dolnego źródła nie jest dobrze odpowietrzony, bo czasem słychać jak powietrze jest przepychane przez pompę dolnego źródła. Na razie jest zima i nie chce mi się tym zająć, ale jak zrobi się cieplej to dobiję glikolu i porządnie odpowietrze układ. Mimo wszystko COP dzisiaj na CO 3.7, a SCOP 4.5.
@Lenkoff
@Lenkoff 11 күн бұрын
Chciałbym Pana poprosić, abyś opowiedział o swojej własnej kotłowni z gruntowej PC, jakie są COP, temperatury DZ itd.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Za 2-3 tyg będzie ten odcinek. Jeszcze muszę " wbić się " do 5 i 6 go sąsiad😉🥂
@janek1976
@janek1976 11 күн бұрын
To, to, temperatury Dz gruntówki i ich ewentualna zmiana w trakcie sezonu grzewczego na konkretnym przykładzie bardzo by mnie interesowały 😊
@miroslawszulc3707
@miroslawszulc3707 2 күн бұрын
Mam rotenso Aquami Split 16kw , rozbudowany dom do 650 m kw , chcę dołożyć jeszcze jedną pompę ,aby pracowały w kaskadzie, czy jest to możliwe i czy ma sens ?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 2 күн бұрын
Proszę sprawdzić jaką moc ma ta pompa przy -20c najpierw
@miroslawszulc3707
@miroslawszulc3707 Күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Dziękuję ,że znalazł Pan czas na odpowiedz . Dane z tabeli przy temp. 30 - calkowita moc grzewcza 8,50 , pobor mocy 3,59 ,cop 2,37 przy temp. 35 - calkowita moc grzewcza 7,07 , pobor mocy 3,88 , cop 1,82
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski Күн бұрын
​@@miroslawszulc3707 Pana dom przy - 20C ma zapotrzebowanie na poziomie 20÷25kw
@AWW78
@AWW78 10 күн бұрын
a temperatura do której oba budynki podgrzewają ciepłą wodę jest taka sama? Na pewno?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
Tak
@AWW78
@AWW78 10 күн бұрын
@ , no to ustawienia parametrów pracy do poprawy, chyba, że pompy ciepła są mniej wydajne.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
@@AWW78 opowiem w kolejnych odcinkach
@AWW78
@AWW78 10 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski na pewno komuś się przyda. Swoją drogą, napisałem maila z prośbą o kontakt 😀
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
@@AWW78 dzisiaj będę oddzwaniał na te prostu o okntakt
@asleczkowski8377
@asleczkowski8377 11 күн бұрын
Witam czy nie lepiej jakby Pan przeliczył koszty na 1m2 pow budynkui na 1m3 wody?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Pewnie tak by było, aczkolwiek w tym odcinku skupiłem się na pokazaniu zależności że koszt ogrzewania PC może różnic się nawet dwukrotnie
@wojciechpar801
@wojciechpar801 10 күн бұрын
Czyli wyszło ok 2,87 kwh/m2 na miesiąc... fajnie można sobie porównać ze swoim zużyciem. U mnie wyszło 3,3 kwh/m2. Więcej... ale uff nie ma tragedii biorąc pod uwagę, że tylko kaloryfery i dom z 97 roku. Pompa SPRSUN 15kw na r290, pierwszy sezon grzania.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
Grzejniki czy podłogówka?
@wojciechpar801
@wojciechpar801 10 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Grzejniki... z tym, że tam gdzie się dało wymieniłem na większe- z dużego pokoju-----> do małego a w dużym np. zamiast c11---->c22 itd. Można stosunkowo niedużym kosztem zwiększyć w ten sposób powierzchnie grzewcze i zejść z parametrem. Na razie na zasileniu nie przekroczyłem 41 stopni. Pompa naprawdę daje radę. Jak dotąd taniej niż gaz nawet płacąc za energię (a jest jeszcze PV).
@user-robeebor
@user-robeebor 10 күн бұрын
Lukasz jesteś jedyny w internecie co się zna. 1. Studia o kierunku i praca dyplomowa z pomp ciepła? Ile to lat temu 25? Ci znaFcy w większości lepili w piaskownicy zamki. 2. Praktyka ile lat montowałeś pompy i od kiedy 2004? Czy wczesniej. 3.Ile lat serwisujesz? Kto w tej branży może sie z tobą równać? Jest paru chłopaków, ale ich nie ma i nigdy nie będą na YT. A ci co są Wszyscy to szkoda słów!
@AWW78
@AWW78 10 күн бұрын
Algorytm kaskadowy nie tylko dla pomp ciepła a dla różnych źródeł ciepła jest standardowo ustawiony tak, żeby pracowały równomiernie i nie wieżę, że ten drugi układ mógł zostać uruchomiony, bo to nieracjonalne i oczywiście, że to błąd. Ludzie robią jeszcze takie rzeczy ?
@asleczkowski8377
@asleczkowski8377 11 күн бұрын
Takie przeliczenie bylo by bardziej porównawcze i obrazowe i profesjonalne bo tworzy się straszny zamęt z liczbami. Nie zarzucam Panu braku profesjonalizmu ale ma Pan twarde dane z liczników a pózniej mówi Pan okoł, ponad itd to tworzy podejrzenia i brak dokładnosci .mówię to z życzliwości.... twarde dane = twarde wyniki Pozdr
@danielkowalski7527
@danielkowalski7527 10 күн бұрын
na tapet - od niemieckiego zielonego stolika, nie na tapetę watów po polsku łats po angielsku noł hał A nie można po prostu 1 wielkiej przewymiarowanej pompy żeby pracowała na małym % mocy zamiast 10 małych pompek?
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 9 күн бұрын
@@danielkowalski7527 Pompa lepsza za mała niż za duża.
@darwag8333
@darwag8333 10 күн бұрын
Takie porównanie to jest nie do końca halo. Trzeba wziąć pod uwagę całą energię dostarczoną do budynku, ilość osób i zwierząt itd., a i potem zapotrzebowanie w energię obu domów są różne. Po zrobieniu takiego bilansu cieplnego można coś trochę powiedzieć, ale porównanie takie jest i tak niedokładne.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 10 күн бұрын
Myśli Pan że 2 czy 3 psy zrobią różnicę w zyskach ciepła. Blok to klocek jeśli dwa są podobnie ocieplone to powinny potrzebować mniej więcej jednakową ilość ciepła a tu mamy 2 krotna różnicę tu 5-6 osob wiecej nie zrobi takiej różnicy. Rozumiem jakby różnica była no max 20% można gdybać a tu mamy ponad 2x. No chyba że w tamtym bloku jest 30C a nie 24÷25 jak w naszym to może to mieć wpływ jakiś 25÷30%
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 9 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Trzeba spojrzeć na parametry pracy pomp żeby coś wywnioskować. Na temperatury górnego źródła, parametry pracy sprężarki (ciśnienie i temperaturę tłoczenia, ssania). Trzeba porównać jabłko do jabłka. Pompa ciepła to złośliwe urządzenie, ale do ujarzmienia.
@darwag8333
@darwag8333 7 күн бұрын
@@LukaszGoleniewski Właśnie, trzeba brać pod uwagę wszystkie parametry. Jeżeli chodzi o samą energię cieplną pompy ciepła to u mnie w domu biorę pod uwagę całe zużycie energii elektrycznej + wszystkie inne źródła ciepła, żeby bilans był w miarę rzetelny. W moim domu podczas braku domowników wzrost energii dostarczanej przez ogrzewanie wzrasta prawie dwukrotnie.
@andrzej3511
@andrzej3511 11 күн бұрын
Jest pan niesamowity panie Łukaszu! Nie dość, że odkrywa pan karty (no może nie całkiem do końca - o tem potem) to zapowiada pan otwartą konfrontację z internetowymi besserwiesserami!!! Musi pan być bardzo pewny swoich racji. Chociaż gdy wysłuchałem pańskiego opisu trudno się z panem nie zgodzić - to rozwiązanie jest tak logiczne, że nie do podważenia, Jak rozumiem cała tajemnica została zaklęta w sterownik dyrygujący wszystkimi pompami ciepła i w jego oprogramowaniu. A tego podrobić się raczej nie da. Myślę, że to jest ta pańska słodka tajemnica... :))) Ale cóż, wykombinował pan, opracował, no to trzeba chronić swoje zdobycze intelektualne. Dla mnie to w porządku. Samo się przecież nie zrobiło a w pomyśle są niezłe pieniądze i chętnych na ich łyknięcie na pewno znajdzie się wielu... Osobną kwestią jest nazwa "kaskada". Jeśli dobrze rozumiem sens tego słowa jest to taki układ gdy jeden element następuje po drugim. A więc to co zrobiła pańska konkurencja w Urszulinie, w mojej ocenie, JEST kaskadą. Natomiast pańska koncepcja nie!!!! W pańskiej wersji urządzenia dzielą się solidarnie obciążeniem dążąc do spełnienia dwóch warunków: 1. zapewnienia równomiernego obciążenia godzinami pracy, 2. i/lub równomiernego obciążenia mocą każdej pompy tak by zawsze pracowały na najniższym, możliwym poziomie mocy cieplnej (i naturalnie elektrycznej) - najkorzystniejszym ze względu na sprawność pompy. A więc de facto nie jest to kaskada a jakiś rodzaj pracy równoległej! Do niczego nie zmuszam, ale wymyśliłbym inną nazwę. "Kaskada" wprowadza w błąd. Może po prostu "sterowanie aktywne" by nie nadużywać dziś już zajechanej jak Bolka trampki nazwy AI? Pańska decyzja, ale ja osobiście, z nazwą kaskada pańskiej propozycji nie mogę się zgodzić...Albo snobistycznie z angielskiego: Active Parallel? ;)
@Markus-v1v
@Markus-v1v 11 күн бұрын
Profesorze, maszynownia ! 🙈😂 Jeszcze zapomniana rzecz, to koszt podtrzymania mocy od OSD dla 70-80kw bedzie pewnie to w okoicy 5-8tys na rok bez wliczenia kosztow samej energii elektrycznej
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Maszynownią to jest na statku
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
A miejsce w salonie gdzie wisi Panel sterujący będziecie nazwać MOSTKIEM KAPITANSKIM ?
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
A pompę ciepła nazywacie MASZYNĄ sory ale śmiech mnie ogarnia na to określenie.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 11 күн бұрын
Jeśli wam słowo Kotłownia nie przechodzi przez gardło to nazywajcie to pomieszczenie WĘZŁEM CIEPLNYM 😊
@jarosaw6146
@jarosaw6146 11 күн бұрын
1. Utrzymanie przyłącza o mocy 70 kW na rok to 22700 netto rocznie za samą moc + kilka dodatkowych opłat. 2. Pompy ciepła o mocy cieplnej 78kW będą miały maksymalnie 39 kW zapotrzebowania na moc elektryczną przy chwilowym cop 2.0. Przyłącze o mocy 40 kW w taryfie G11 to 250zl rocznie + kilka drobnych opłat. Wystarczy dobrać pompy, które utrzymują swoją moc znamionową przy niskich temperaturach aby uniknąć odpalania grzałek :-)
@michamizerski7570
@michamizerski7570 8 күн бұрын
Uważam że Pan Łukasz nie do do końca rzetelnie przedstawił porównanie obiektów. Są to dwa zupełnie różne obiekty które trudno do siebie porównać ze względu na lata budowy jak i technologie ociepleń czy materiałów budowlanych z jakich zostały wykonane. Rzeczą oczywistą będzie że obiekt z lat 50-60 będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło, bo nikt na to w tamtych latach nie zwracał na to uwagi. Nawet po dobrze wykonanej termomodernizacji będzie ciężko się zbliżyć wynikiem do budynku nowo budowanego w latach 2016, więc nie jest to zaskoczeniem że zużycie energii jest podobne w obu obiektach, mimo znacząco zróżnicowanej powierzchni ogrzewanej. Podchodząc rzetelnie do takiego porównania należało by porównać dane projektowe jakie otrzymali wykonawcy obu kaskad z poprzednich sezonów grzewczych oraz obliczyć dokładnie zapotrzebowanie na ciepło na podstawie przegród.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 6 күн бұрын
Nie będę się powtarzał dlatego odsyłam do moich odpowiedzi na komentarz powyższy . Urzytkownik " 300METRÓW"
8 күн бұрын
Panie Goleniewski, jestem autorem i producentem rzeczonego filmu, na który się Pan powołuje w tym materiale wideo. Mam nadzieję że Pana wyliczenia są na tyle wiarygodne, że będzie Pan w stanie udowodnić ich rzetelność, wiarygodność, oraz obronić porównanie przedstawionych przez Pana obliczeń, jak również twierdzeń w porównaniu do przedstawionych w pana materiale dwóch instalacji i budynków. Swoją drogą zastanawiam się jaki miał Pan cel publikując ten materiał? Co chciał Pan nim udowodnić, osiągnąć, lub jakie korzyści odnieść? W moim PRYWATNYM odczuciu Pana materiał wideo buduje narrację w której określa Pan swoją pozycję w branży jako jedynego z najlepszych. -> Więc jeśli nie chcesz trafić na tych którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i nie są rzetelni, to tylko JA i nikt inny. Smutne to, że ktoś tak (w mojej ocenie do tej pory) poważny i rzeczowy ulega agresywnemu marketingowi i stosuje te praktyki. Przykre jest również to, że oskarża Pan na podstawie swoich wyliczeń ,wiele podmiotów, osób, i w ten sposób dołącza Pan do grona publicystów wpisujących się w negatywną opinię wymierzoną w technologię POMP CIEPŁA, która jak wiemy jest obecna w obecnych przekazach każdego dnia. To nie służy całej branży...
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 6 күн бұрын
Proszę Pana moje porównanie ilości zurzytego prądu w obu inwestycjach nie opiera się na "obliczeniach" tylko odczytach z liczników energii elektrycznej zamontowanych w obu instalacjach. Ilość zużywanej ciepłej wody też jest odczytywana z urządzeń zliczających a nie założona z zależności ilości mieszkań w obu inwestycjach. ( chociaż widać po tych odczytach zależkośc że zużycie to jest podobne na "mieszkanie"). Zgadza się że te dwa budynki były budowane prz przestrzeni wielu lat i inna była technologią budowy ( konstrukcja budynku). Ale Wasz budynek przeszedł termomodernizację w ostatnich latach jak zresztą powiedziała w Pana filmie jedna z mieszkanek. ( ocieplenie ścian, dachu, wymiana stolarki okiennej). Tak więc co jest pod tymi 10cm styropianu w obu przypadkach nie ma aż tak dużego znaczenia w kwestii strat ciepła obu budynków. Nie ma możliwości że przełożyło by się to na 2krotnie mniejsze straty ciepła w Naszym budynku. Nadmienię dodatkowo że w obu przypadkach mamy doczynienia z instalacjami grzejnikowymi oraz wentylacji grawitacyjnej. Tak więc w tej kwestii jest podobnie. Te detale różnych konstrukcji lub "ewentualnych" błędów przy montażu okien mogą wpływać maksymalnie w 20% procentach na zwiększenie strat ciepła ale nie 2krotnie ! To jest po prostu niemożliwe.
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 6 күн бұрын
Odnosi się Pan do negatywnej opinii jaką niesie moje porównanie. Ja cały czas w swoim kanale propaguje Pompy Ciepła jako najtańsze źródło ogrzewania i jak doskonale widzowie wiedzą nie promuje konkretnego producenta. Często zresztą powtarzam : " Nie ma złych i dobrych PC są tylko źle i dobrze dobrane , źle i dobrze zamontowane, źle i dobrze zarządzane przez automatykę. " Problemem branży jest to że za montaż tych urządzeń kilka lat temu wzięli się "absolutnie wszyscy" nie związani wcześniej zawodowo z branżą grzewczą , nie mający podstawowej wiedzy. Ale NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM nie są ONI. Tym problemem są ludzie którzy ich szkołą. Maksymslnie 20% z nich w moim odczuciu zna się na branży grzewczej. Reszta czyli 80% to przypadkowi ludzie z łapanki którzy wcześniej zajmowali się zupełnie czymś innym. I tu zamyka się koło " wiódł ślepy kulawego" Dla producentów i importerów urządzeń pod " swoimi markami" najważniejsza jest sprzedaż. Maja do granic możliwości rozbudowane działy handlowe czy marketingu a działy techniczne to dla nich " piąte koło u wozu" I mamy jaki mamy efekt - PARAGONY GROZY itp. Widzi Pan przykład tej inwestycji z Pan filmu. Tam są podstawowe błędy po stronie koncepcji schematu technologicznego kotlowni KTÓRY ZAPEWNE NIEŚWIADOMY WYKONAWCA dostał od kogoś kto te pompy mu dostarczył. Domyślam się że ta firma która wykonała tą instalacje wykonała to zgodnie z wytycznymi jakie dostała. Domyślam się że ktoś ze wspomnianych wcześniej " działów technicznych" producenta czy dystrybutora tą Instalacje ODEBRAŁ. To nawet nie wiedzą te osoby że do bloku o powierzchni 800m2 gdzie jest 12 mieszkań czyli ok 36 punktów czerpalnych ciepłej wody urzytkowej o bardzo rozległej instalacji cwi i cyrkulacji NIE DOBIERA się dokładnie tej samej pompki cyrkujacyjnej co do domu jednorodzinnego o powierzchni 100-150m2 gdzie są 2 łazienki i jedna kuchnia. I jeszcze nikt z tego " działu technicznego " dostawcy czy producenta nie zainteresował się przez kilka miesięcy czy u nich wszystko ok czy są zadowoleni. Wtedy dostał by taki czlowiek informacje jaką dostałem ja u Nich na wizji lokalnej w lutym 2024 że jest problem z temperaturą cwu w odleglejszych mieszkaniach od węzła cieplnego. To taki błąd dostawycy "know how" do tej inwestycji który świadczy o tym co napisałem wcześniej. PRZYPADKOWI LUDZIE SZKOLĄ ABSOLUTNIE WSZYSYKICH CHETNYCH I WYDAJA IM "CERTYFIKATY".
@LukaszGoleniewski
@LukaszGoleniewski 6 күн бұрын
W przypadki Waszej inwestycji w Urszulinie i wcześniejszych kolosalnych rachunków za ciepło jakie otrzymywali z poprzedniego źródła to mają prawo czuć się zadowolenie tą instalacją. Ale co będzie jak PC zostaną zamontowane w budynkach gdzie za ogrzewanie dotychczasowym źródłem ciepła płacili nie 8÷12 zł za m2, tylko 3÷4 zł . I instalacja PC nie wygeneruje kosztów na poziomie 1.5÷2.5 zł tylko te 3÷4 zł to już nie będzie fajnie na takiej inwestycji tylko okaże się że taka wspólnota zainwestowała razem w PC i PV pół miliona zł. A rachuni za ogrzewanie będą takie same jak przed modernizacją a z obietnic pozostanie tylko kredyt do spłacenia . Co branżą wtedy powie ," no niekorzystny jest to rozliczenie z fotowoltaiki " , no na pewno nie powie " KURCZE trzeba było zrobić tak tą całą instalacje PC żeby zużywała 2krotnie mniej energii wtedy WSZYSCY byli by zadowoleni i nie było by kolejnego HEJTU NA POMPY Ciepła - tym razem w blokach. Wspomni Pan moje słowa. Ostatnio widziałem krótki film w necie o inwestycji tego typu gdzie trwa właśnie 1szy sezon grzewczy i jestem przekonany że będzie "głośno" po sezonie grzewczym że ludziom obiecano cuda i czują się oszukani.
@user-robeebor
@user-robeebor 5 күн бұрын
Jaki cel Pan Goleniewski?, aby ludzie z przypadku nie brali się za montaż pomp ciepła. To niszczy nasza branże i opinie o pompach ciepła. Już na domkach jednorodzinnych jest dziadostwo z opiniami bo się brali za to ludzie bez wiedzy i doświadczenia. Nikt nikomu nie zabrania montować pomp ciepła, ale za nim się za to weźmiecie popracujcie przy instalacjach grzewczych 10 - 15 lat - minimum, a potem dobierajcie układy grzewcze i urządzenia
@FONKOOZE
@FONKOOZE Күн бұрын
skomentowałem już ten materiał zauważając że podane dane dotyczące rzekomego kosztu ogrzewania ciepłem sieciowym są zawyżone na potrzeby uzasadnienia postawionej tezy, takie podejście jest nieprofesjonalne i źle służy sprawie pomp ciepła
TOP 10 błędów przy montażu pomp ciepła!
1:09:24
Goleniewski - Pompy Ciepła
Рет қаралды 6 М.
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 148 МЛН
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Proste sposoby na ograniczenie strat cieplnych budynku!
44:26
Nie kupuj pompy ciepła, dopóki nie obejrzysz tego filmu❗️
4:56
Galmet. Lubimy rzeczy mądre
Рет қаралды 245
TANIE OGRZEWANIE MIESZKAŃ. PRZEKRĘT na fotowoltaice?
31:45
biznesnaostro
Рет қаралды 73 М.
ABSOLUTNA REWOLUCJA W OGRZEWNICTWIE!! Wielofunkcyjny Panel Termiczny!!
25:26
Straty ciepła w zbiorniku buforowym - fakty i mity.
40:41
Goleniewski - Pompy Ciepła
Рет қаралды 14 М.
Chcesz dotację? Usuń kominek...
16:16
Działka i ja.
Рет қаралды 58 М.