Coś mi się zdaje, że ci wszyscy usługodawcy-magicy od modernizacji termicznych budynków bardzo was nie lubią... Publikujecie ich "wiedzę tajemną" dzięki której kroją klientów! :)))
@piotrm.26492 сағат бұрын
No dobrze, ale trzeba poruszyć kwestię większego zużycia prądu przez to że pompa ciepła w układzie równoległym musi grzać do wyższej temperatury oraz samego zużycia prądu przez dodatkową pompę obiegową za buforem
@LukaszGoleniewski2 сағат бұрын
A według Pana 2 pompki pracujące dla 1/2 układu każda zużyją więcej niż jedną pracującac na caly układ. Zgadza się pompa pracuje na wyższym parametrze ok 1.2C jak to wykazaliśmy w odcinku ale jeszcze dochodzi możliwość wydłużenia cykli pracy dzięki buforowi co może być na plus zużycia . Tak więc na kontekst zużycia prądu większego lub mniejszego należy spojrzeć w szerszym zakresie.
@andrzej35113 сағат бұрын
Merytorycznie - perfekcja. Ale... No kur zapiał, czy to na prawdę tak trudno nauczyć się języka polskiego na tyle by mówić "włącza" a nie "włancza"? Czy to tak trudno nauczyć się ODMIENIANIA JEDNOSTEK przez przypadki? Straszliwie irytujące błędy! Nie koncentruję uwagi na merytoryce zagadnienia a na wyłapywaniu kolejnych błędów. I to bardzo obniża walory, skądinąd bardzo dobrego, wykładu. Bo jednak pan prelegent wie, że jednostki się odmienia, wszak mówi "jeden stopień Celsjusza, dwa stopnie Celsjusza, pięć stopni Celsjusza"... Dlaczego te nieszczęsne waty nie są watami tyko "wat"? Skąd taka maniera? Że to niby fachowcy tak mówią? Nie, fachowcy właśnie ODMIENIAJĄ jednostki, nie odmieniają niedouczeni dyletanci! I choćby tylko dlatego warto wyzbyć się tych błędów.
@videodlavideo14694 сағат бұрын
Ekspert dużo i szybko gada, ale nie daj odpowiedzi na pytania. Może ten kto stawia pytania powinien nie palić głupa? Bo łudzi które oglądają te filmiki nie są głupie 1. Co to znaczy - nie znam takiej automatyki ? Automatyka to skład urządzeń plus program sterujacy. Jak nie potrafisz nic zmieniać - to jesteś handlarzem który szybko montuje standardowe systemy. 2. Zgromadzenie energii w dzień - nie da sie !!! Bo co ? A wsparcie fotowoltaniki ? Jaki jest problem udoskonalić automatyke? Jak ten Pan-Ekspert tak boję sie automatyki to nich montuje kopciuchy na węgiel.
@LukaszGoleniewski2 сағат бұрын
To proszę podać która automatyka obsługuje taki uklad chetnie poczytam instrukcję
@t_o4 сағат бұрын
16:08 jest mowa, że faktyczna różnica między układami to 1 - 1,5 stopnia, ale chyba nie zostało powiedziane z czego ona wynika,. Dlaczego na dolnym układzie wystarczy 44/39C a nie tak jkak na górnym 45/40C (przy zachowaniu delty 5c), skoro rozpatrujemy w obydwu układach taki sam grzejnik na końcu?
@LukaszGoleniewski2 сағат бұрын
Górny rusunek przepływ po lewej stronie 1x po prawej 2x. Dolny przeplyw tylko 1x
@forviperforviper7 сағат бұрын
1. Nazywanie bufora 800 l dużym to gruba przesada (zwłaszcza przy ogrzewaniu niskotemperaturowym). Do typowych kotłów na zgazowanie drewna stosuje się w Polsce wysokotemperaturowe bufory 2000l i nadal nie są duże pomimo przekraczania 80 stopni C po naładowaniu. Duży bufor do pompy ciepła to przynajmniej 24 m3 w podziemnym zbiorniku a nie 800 litrów ale oczywiście może być pojemniejszy niż 24 m3. 2. System z dużym buforem do pompy ciepła ma prostą konstrukcję złożoną z dwóch niezależnych obiegów. Pierwszy obieg z bufora to obieg pompy ciepła i w przypadku dużego bufora musi zacząć działać na długo przed początkiem sezonu grzewczego (na podstawie prognozy pogody) aby pompa ciepła zdążyła nagrzać bufor. Drugi obieg to obieg z bufora na grzejniki którego moc reguluje się przepływem i konstrukcja regulacji nie ma nic wspólnego z pompą ciepła (bufor może mieć jeszcze inne źródło ciepłą). 3. Delta 5 stopni C pomiędzy wyjściem i wejściem pompy ciepła może jest dobra dla jakiejś pompy ciepła ale należy o tym zapomnieć jako o nierozsądnym założeniu nakładającym wysoce szkodliwe ograniczenie dla całości systemu ogrzewania. Pompa ciepła typu powietrze woda ma podgrzać wodę do zadanej temperatury nawet jeśli na wejściu jest woda o temperaturze jeden stopnień C a nie wybrzydzać jaka ma być delta.
@vee-bo8 сағат бұрын
Świetne kompetentne działanie 👍
@oneferrdek33468 сағат бұрын
Woda z kranu ma jakieś 4 stopnie . Czyli wychodzi na to że można nią robić defrosty tak samo jakąś deszczówka że zbiornika 😂😎
@ziegnich19178 сағат бұрын
Prowadzący, nie rozumie tego układu z buforem gdzie pompa na instalację jest wpięta przed buforem a powrót wraca przez bufor. Tam zadna pompa nie pcha przez kolejną, bo przekrój rury zasilającej do bufora jest tak dobrany, że sama ona już działa jak sprzęgło spowalniając prędkość cieczy. Pompa na instalację musi być wpięta jak najbliżej króćca do bufora. Powrót po to wraca przez bufor aby zaangażować zład wody z bufora . Sterowników obsługujących taki układ jest sporo a nawet któryś model nibe ma taki układ w instrukcji instalacyjnej podany jako podstawowy.
@LukaszGoleniewski8 сағат бұрын
Jeśli tak jest jak Pan to opisuje z tą dużą średnicą rury bufor -trójnik to się z Panem zgodzę tak może być tylko ten film do którego widz podesłał linka nie pokazywał trójnika przy samym buforze ani tym bardziej ze znacznie powiększoną średnicą. Odniosłem się do konkretnego schematu z filmu. Ale widzę że rozumie Pan o co chodzi, jeśli ten trójnik byłby w znaczącej odległości od bufora i na takiej samej średnicy co do pompy to istnieje ryzyko że ta pompka na instalacje może pociągnąć mniejszą ilość wody przez PC gdy ona nie pracuje (jej pompka stoi ).
@LukaszGoleniewski8 сағат бұрын
Powiem Panu dodatkowo ciekawostkę z tego tematu. Mam bufor z wężownicą higieniczną cwu. Od połowy do góry trzymam 50C . A od połowy w dół 30C. Podłogówka zasilana jest z dolnej części i powrót na sam dół natomiast mam 2 grzejniki łazienkowe na pex 20 przy buforze potem do grzejnika 16 ka . Od bufora do obu grzejników po Lini po 10 m tam i z powrotem. Zasilanie tego układu jest z góry bufora 50c oczywiście ma ten układ swoją pompkę 25/40 ustawioną na minimum pobór 4w. Powrót jest wpięty na rurze która wychodzi z bufora na zasilenie podłogówki w odległości max 1 m od bufora.( pompka od podłogówki jest jeszcze 2m dalej idąc od tego miejsca w stronę instalacji. Pompka grzejników pracuje 4 godz dziennie resztę stoi. Wyobraził by Pan sobie że jak pompka od podłogówki pracuje a ta od grzejników łazienkowych nie ja mam przepływ przez grzejniki łazienkowe. Pompa podłogówki zamiast ciągnąć sobie tylko z bufora po najmniejszej Lini oporu gdzie ma 1 metr rury steel 28 od rzeczowego trójnika , przeciąga też częsciowo przez te 10m pexa 20ki i kolejne 10m pexa 16ki ? I tam jest jednak spory przepływ bo grzejnik mają niewiele niższą temperaturę na dole w stosunku do góry , praktycznie nieodczuwalną. Ciekawi mnie jak bym ten trójnik przepiął od razu za śrubunkiem przy buforze to też by dalej ciągnęło przez te grzejniki?
@ziegnich19177 сағат бұрын
@LukaszGoleniewski Dla tego stosuje się sprezynowe zawory zwrotne za pompami. Jezeli jedna pompa przestaje nagle praxowac a druga w tym czasie pracuje to zawsze powstaje różnica ciśnień, która wymusi jakiś przepływ. Dodatkowo, bez zaworu zwrotnego , 20 stopniowa stratyfikacja temperatury w buforze sama z siebie wymusiła by jakiś przepływ przez te grzejniki nawet gdyby żadna pompa obiegową nie działała.
@LukaszGoleniewski2 сағат бұрын
@@ziegnich1917 zawory zwrotną to oczywisty temat ale tu mamy przypadek że przepływ jest cały czas zgodny z kierunkami zaworów zwrotnych , czyż nie tak ?
@ziegnich1917Сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski ma Pan rację, nie doczytałem dokładnie jak był wpięty powroty od grzejników. Ogólnie powinno to być zrobione trochę inaczej. Pcha przez grzejniki bo ma lżej pchać część przeplywu przez te 2 linie z grzejnikami. Jakie straty ciśnienia ma grzejnik a jakie pętla podłogówki? Jak zwiększają się straty ciśnienia w pętli gdy przykładowo przeplyw przez nią zwiększymy 2x ? Na pewno nie liniowo i nie 2x , tylko znacznie więcej. Analogicznie jest w drugą stronę, gdy zmniejszymy przeplywy.Pompa znalazła poprostu bypass gdzie część przepływów z pętli podłogówki pcha przez linie z grzejnikami. Dąży do equilibrium.
@dominikes73849 сағат бұрын
7:33 nawet jak pompka jest na 1 biegu, to i tak nagrzeje ten grzejnik, tak samo jak na 3. To chodzi tylko o moc pompki przy wyrzucaniu wody w obieg. Co do początku filmu to jeszcze sa te różnice duze zasilanie/powrót na początku pracy pompki. Jesli uklad jest nagrzany to tak naprawdę wystarczy tylko przeczytać delte zasilania i nie bawic się w głupoty
@LukaszGoleniewski8 сағат бұрын
Uważa Pan że niezależnie czy pompka będzie na 1szym czy 3cim biegu to wychlodzenia na grzejniku czyli delta będzie taka sama? Dobrze Pana zrozumiałem ?
@martel55759 сағат бұрын
Zróbcie odcinek o efektach niedoróbek w izolacji rur z pompy do układu co. Często co już istniało a dołączenie to partyzantka (w pompy weszły firmy instalujące wcześniej wszystko inne do ogrzewania). Właściwie docieplanie rur (zwłaszcza przejścia przez ścianę z zewnątrz) może oznaczać 30% (ja mam 50 % mniej) i przy zmianie delty oraz krzywej (jeśli firmy instalowały kotły gazowe po prostu się nie znają). Przy okazji nie ma mowy o taktowaniu.
@przeczew9 сағат бұрын
Wyjście do pomp odbioru z bufora podłączam z góry bufora. Czy tak nie jest lepiej?
@martel55759 сағат бұрын
Pomijając grudzień i styczeń magazynowanie ciepła (nawet mimo niższej sprawności HP) ma sens jeśli prąd jest za darmo dla posiadaczy FV na nowych zasadach (w dzień oddaje się prąd 5 x taniej niż kupuje w nocy). Buforem ciepła też jest podłoga (oczywiście tylko przy takim ogrzewaniu). Niższa temperatura powrotu w miesiącach nocy, ale przez całą dobę jest oczywista, ale wiosną i jesienią (dla posiadaczy FV, a tak ostatnio było to sprzedawane) warto by było policzyć, czy jednak nie ustawiać harmonogramu, zwłaszcza posiadając bufor. Sprzedawany prąd jest 5x tańszy niż kupowany, sprawność o tyle nie spada. Poza tym na kanale bardzo, mądre wytłumaczenie fizyki.
@Szybki29 минут бұрын
Policz produkcje w tych miesiacach w których ją potrzebujesz 😂.
@zkruk9 сағат бұрын
Cały misterny plan się wali gdy się okaże że pompa za buforem nie będzie robić przepływu 2x... co wtedy? nagle okazuje się, że jednak bez bufora będzie lepiej... ale jeśli już przyjemiemy Wasz scenariusz wymyślony pod teorie... to okazuje się, że generujemy kilka tysięcy kosztów dodatkowo... by mieć to samo i jeszcze trzeba karmić drugą pompę prądem... no trochę słabo. No i trzecia sprawa to komplikacja układu, jeśli nie dobierzemy odpowiednio przepływów całość zaczyna nam świrować, a pompy tylko zwiększają taktowanie...
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Pompa 1 i 2ga najlepiej jak ma jednakowe przepływy. Film pokazuje co będzie przyklafowo jak po 2giej stronie będzie 2krotnie wiejszy przeplyw. Pompa zwiększy taktowanie jak po stronie bufor-PC będzie większy przeplyw niż po stronie BUFOR-INSTALACJA
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Kilka to znaczy ile ? Na przykładowym domy 150m2?
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Wg Pana 2 pompy które muszą pokonać po1/2 układu wezmą więcej niż 1 która musi pokonać 2/2 układu?
@zkrukСағат бұрын
@@LukaszGoleniewski tylko to "jeśli" jest trudne to spełnienia... Policzenie całości oporów instalacji ... No można, ale najważniejsze pytanie po co? Po to (nie odnieśliście się do tego) żeby wydać kilka tysięcy więcej na instalację? Robicie pewne założenia żeby udowodnić teorie, ale praktyka jest taka że większość buforów jest zbędna, montowana na siłę, żeby wyciągnąć więcej kasy od klienta.
@zkrukСағат бұрын
@@LukaszGoleniewski bufor , zawory, pompa jedna lub dwie, bo przecież jak bufor to 2 rozdzielacze i do każdego trzeba pompę i strefy i różne temperatury i inne bajery.. no za darmo tego nie robicie
@mario1973279 сағат бұрын
Super chłopaki, profeska Łukasz od A-Z. Uważaj na ucznia, bo w watt już jest lepszy
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
😂😂 cały czas pracuje nad sobą.
@boger47979 сағат бұрын
Panie Łukaszu, cały czas sie zastanawiam czy nie zrezygnować z bufora 80l w ogrzewaniu podłogowym, aktualnie bufor jest podłączony równolegle, mam dwie pompy obiegowe ustawione w trybie stałego ciśnienia na pierwszym biegu pompki afriso, jedna jest miedzy buforem a pc, a druga za buforem i zasila podłogowe ogrzewanie w domu 95 m2. Zużycie 14/18kwh na dobę samo co w domu 22.5 stopnia, myśli Pan ze wyrzucenie bufora i instalacja jednej pompki obiegowej z pwm zmniejszy zużycie prądu?
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Myślę że nie zmieni ale jest 1 Janusz co twierdzi że wyrzucenie bufora zmniejszy pobór prądu 2krotnie
@boger47979 сағат бұрын
Hehe, dziękuję. A sama wymiana pompy na taką z pwm ma sens ?
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
@@boger4797 trudno powiedzieć z PWMem będzie trzymać stała deltę ale czy jakoś znacząco to znieni sprawność układu szczerze wątpię. Może marginalnie tak ale czy gra warta świeczki wyda Pan 700-1000 zł a może sie okazac że oszczęsnos 100 zł rocznie lub nie ? Nie wiem
@boger47979 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź 👍 pozdrawiam i dużo zdrowia ;)
@szymonkaczmarczyk307310 сағат бұрын
Moc grzejnika zależy od jego średniej temperatury - zgadza się, dorysowałbym jeszcze sytuację w której temp. zasilania i powrotu są inne, ale średnia ta sama i wtedy grzejniki mają równą moc, np. 50/45 ma średnią 47,5 , ale 55/40 też by miało 47,5 i moc była by ta sama mimo, że przepływ w drugim przypadku musiałby być 3 razy niższy. OK - to wszystko prawda. To teraz proszę spojrzeć jaką średnią temperaturę ma grzejnik za buforem - 41,2 prawda, a jaką miałby gdyby był podłączony bezpośrednio do do pompy bez bufora - 42,5 tak? Czyli miałby wyższą moc niż w przypadku gdy jest za buforem, tak? A skąd się wzięła temperatura powrotu 40 z grzejnika za buforem? Z sufitu, czy życzeniowo? Podpowiem, byłaby wyższa niż 40*C, bo moc grzejnika byłaby niższa niż założono i delta na grzejniku też niższa. W konsekwencji na grzejnik poszłoby więcej niż 42,5 ale i tak mniej niż 45, średnia na grzejniku byłaby wtedy wyższa niż 41,2, ale niższa niż 42,5. Trzeba by zwiększyć na pompie powyżej 45 żeby na grzejniku średnią 42,5 uzyskać, co oczywiście jest stratą (nie ciepła w buforze, tylko energii w sprężarce). W podanym przykładzie moce po obu stronach bufora nie równoważą się i za chwile pompa zmniejszyłaby przepływ, żeby to skompensować i zmniejszyć własną moc. To są drobne błędy, które prowadzą do całkowicie odwrotnych wniosków. Acha, w kolejnym przykładzie z podłączeniem T bufora, pompy nie są szeregowo ustawione bo mają bypass przez bufor i ciśnienie dynamiczne pomp się na nim rozładuje, czyli pompy są wysprzęglone, chyba że ten kawałeczek rurki miałby bardzo małą średnicę. Na rysunku to jest kawałeczek, ale ten trójnik na króćcu bufora może być wkręcony, więc rozmawiamy np. o kilku cm. Sprzęgło to też kawałek rury, od jakiej średnicy rura staje sprzęgłem i przestaje być rurą? Od takiej, przy której opory przepływu przez bypass (sprzęgło) są pomijalnie małe w stosunku do ciśnienia dynamicznego wywołanego przez pompy. W tym przypadku (pompa 8kW) krótki kawałek rury o średnicy np. 1 cala na bypasie można śmiało potraktować jako pełnoprawne sprzęgło. Ja wiem, że na rysunku ona cienką linią jest narysowana (umownie), ale nie widzę tam oznaczenia średnicy. :) Żadna z pracujących pomp samodzielnie nie jest w stanie wywołać istotnego przepływu w nie swoim obiegu, proszę w laboratorium eksperyment zrobić. ;) Ale ogólnie najlepsze tłumaczenie tych zagadnień z jakim się spotkałem, tyle że w wyniku drobnych błędów złe wnioski. Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Niech Pan poczeka do wtorku . Wszystko wytłumaczę z tą szeregowością.
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
Te 14/18kwh to razem z Cwu ? A ile osób korzysta z cwu ?
@MrRatpaw10 сағат бұрын
Panie Łukaszu, super, że kontynuuje Pan w merytoryczny sposób swoje filmy, odnosząc się do komentarzy. Jednak mam od razu dwie uwagi: 1. najpierw Pan rysuje, że grzejnik nie ma 1000W przy zasilaniu 42,5 stopnia, a na schemacie już Pan taką moc podaje. No właśnie z powodu obniżenia temperatury za buforem trzeba podkręcić temperaturę na pompie ciepła i cały czas o tym mówię, zresztą kolega rezystor też. Faktycznie, jest to 1-2 stopnie typowo, ale może być i kilka stopni, jeśli pompa się tak zmoduluje swoją pompkę obiegową. 2. Naprawdę układ trójnikowy jest dla Pana tożsamy z szeregowym połączeniem pompek? Przecież to odgałęzienie do bufora wszystko zmienia. Pan naprawdę tego nie rozumie, bo aż nie wierzę.
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
We najbliższy wtorek wytłumaczę szeregowosc tego i innych schematów proszę o cierpliwość
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Przy 42.5/40 ma 1000w. Ale przy 42.5/37,5 już nie ma
@grzegorzka81239 сағат бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał. 3T jak w 24 minucie działa u mnie a buforem jest kocioł na ekogroszek. Pompa obiegowa instalacji jest podłączona do gniazdka elektrycznego na stałe. Działa to dobrze, termostaty na grzejnikach pracują a powietrzna pompa ciepła ma właściwy przepływ - ma czujnik przepływu wbudowany. Ostatnio zaobserwowałem że do defrostu pompa brała ciepło z bojlera a nie z instalacji co.
@maszter010 сағат бұрын
Mnie zastanawia co jeśli ktoś chce wyjechać na 2 tygodnie w lutym na ferie i temperatura w dzień jest -5 a w nocy -10 i załóżmy mamy monobloka, nie możemy go wyłączyć bo wszystko zamarznie na zewnątrz, i załóżmy jest to 12Kw inwerterowa od 4 do 12kw. Podejrzewam ze jest jakas automatyka ktorą można ustawić aby podtrzymywała temp ale nadal bedzie pobierala energie przez cale 2 tyg. Naromiast kocioł na pellet wyłączam a na 2 dni przed zdalnie uruchamiam, aby wychłodzony budynek ogrzać, oczywiacie pobierze sporo peletu ale na pewno będzie to mniej jakby pracował przez cale 2 tygodnie. Jakie są możliwości przy pompie w takiej sytuacji ?
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Każda PC typu monoblok jest tak zabezpieczona że jeśli temp. Na czujniku na układzie wody w jednostce zewnetrznej spadnie poniżej 4÷5C to automatycznie włącz się pompka obiegowa czy jest akurat potrzeba grzania budynku czy nie. Często ta funkcja w automatyce nazywa się zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe przeciwzamrozeniowr
@alabama465910 сағат бұрын
Włosi za wymianę kopciucha na pompę i termomodernizację domu dostaje od państwa zwrot 110 procent te 10 to chyba łapówka żeby Włocha przekonać z Polakiem zielony ład jest tańszy zrobi to za darmo jak go nie stać to weźmie EKO pożyczkę
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Widzę jest Pan "Wrogiem Publicznym PC nr 1" ale każdy odcinek oglądamy😉
@alabama46599 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski nie zielonego ładu i polityki Brukseli
@alabama46599 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski nie lubię jak politycy ładują w poroże moich rodaków
@LukaszGoleniewski9 сағат бұрын
@@alabama4659 to czym by Pan grzał ?
@alabama46599 сағат бұрын
tym co jest najtańsze w wytworzeniu 1KW
@arturccccc10 сағат бұрын
Połączenie 3T jest źle narysowane, jestem przekonany, że nikt nie montuje pomp szeregowo. Używam takiego połączenia jak w 19 minucie, z tą różnicą, że pompa małego obiegu jest na powrocie z bufora. Działa to tak, że po osiągnięciu zadanej, pompa małego obiegu zatrzymuje się i działa jedynkę pompa obiegowa dużego obiegu. Pompa on off, sterownik compit r490.
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
To czy pompka PC będzie na zasilaniu czy na powrocie nic nie zmienia pod kątem że jest szeregowo. Szeregowo to nie znaczy tylko jedna za drugą bezpośrednio ale też np jedna na zasilaniu a drugą na powrocie.
@arturccccc10 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski nie wiem czy to coś zmienia, ale średnica rur na obiegu pomiędzy pompą a buforem, jest większa niż na jego wyjściu, powrocie do bufora. U mnie to działa jak opisałem, nie ma żadnych problemów i temperatura wody na zasilaniu jest dokładne taka jak na wyjściu z pompy ciepła.
@Pawe-np2lj10 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski na tym schemacie kompy nie są szeregowo. Szeregowo były by wtedy gdyby były na jednej szczelnej rurze. Wtedy faktycznie różnica w przepływach tych dwóch pomp mogła by wpływać negatywnie na ich trwałość. A ponieważ jest tam trójnik różnica w przepływach jest przekierowana do bufora. Takie układy są stosowane np. Przy kotłach zgazowujących drewno po to aby podczas rozruchu szybciej dostarczyć ciepłą wodę do grzejników, a nadmiar energii z kotła zgromadzić w buforze.
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
@@Pawe-np2lj Panie Pawle dzięki za komentarz podsuną mi Pan pomysł na ciekawy odcinek, wszystko wytłumaczę w przyszły wtorek. Wytrzyma Pan ?
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
@@Pawe-np2ljtak ale jak górna pracuje żeby odebrać ciepło z bufora a 2ga nie to i tak górna ciągnie przez tą lewą
@oneferrdek334610 сағат бұрын
W przyrodzie nic nie ginie. Bufor jedynie może poprawić wydajność układu . Następny odcinek możliwości jakie daje bufor . Np Pompa pobiera 1500wat Pv produkuje 4000wat co zrobić z nadmiarem energii zamiast oddawać do sieci za grosze Podłączenie kolektorów słonecznych ,turbin wiatrowych . Zalet jest cała masa scenariuszy całą mnogość
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Dokładnie ma Pan racje
@KokinSSJ10 сағат бұрын
Witam, jak zwykle bardzo super materiał :) Ja nie wiem czemu tak późno znalazłem Państwa kanał :) W sprawie ostatniego poruszonego tematu czyli grzania w południe. Wydaje mi się, że temat bierze się z częstego połączenia PC + PV i też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem tym bardziej będąc na nowych zasadach rozliczenia PV, kiedy lepiej po prostu zużyć tą energię nic sprzedawać, ale rozwiązanie z buforem już dawno odrzuciłem bo nie ma to sensu mimo, że energia jest za darmo. Bardziej zastanawiałem się nad tym czy nie lepiej magazynować ciepło w podłogówce, tzn. tylko jedno pomieszczenie 4m x 4m i posadce grubości 4cm to ogrzanie o 1K to zmagazynowanie jakieś 4.3kWh, więc dla 100m2 to jakieś 26kWh. Zmagazynowanie tego w buforze ? Raczej słabo realne... bufor 1000L zmagazynuje 11.6kWh jeżeli podgrzeje się wodę o 10K, czyli potrzeba 2m3 żeby zastąpić podłogówkę.... nie realne i bez sensu (Edit: tutaj poprawka, źle przepisałem z notatek z 2023, wartość energii dla 1m3 ogrzanego 1K to 1.16kWh). Ale sterowanie wydaje się z mojego pkt widzenia najmniej problematyczne, bo większość PC da się jakoś zdalnie wysterować, a to pozwala na zsynchronizowanie tego z PV. PC musi mieć zapas mocy, ale czy w te parę godzin wpakuje realną ilość energii w podłogę, mimo niższego COP? nie wiem. COP też maleje przez noc, a najgorzej pewnie nad ranem kiedy najniższa temperatura zewnętrzna. Ale zastanawiam się, czy będzie to zyskowne, bo dni słoneczne pojawią się dopiero od stycznia i też nie ma ich tak dużo, ale wiadomo z każdym dniem będzie to zysk. Dodatkowo słońce powoduje, że uzysk przez okna rośnie sporo więc nie potrzebujemy tyle ciepła. Podsumowując zamysł... ogrzanie podłogówki o 1K przez dzień z PV (albo z tańszej taryfy), następnie po zachodzie słońca, PC zacznie pracować z niższym parametrem, ale dalej wyższym niż temperatura podłogi (nie mam PC ani podłogówki - jeszcze - i może się mylę, ale PC dla podłogi podaje 30C, powrót 25C a temperatura podłogi to tylko 21-23C, więc podłoga zawsze przyjmuje energię w tym przypadku), więc moc przekazywana z PC spadnie, COP wzrośnie, energia elektryczna pobierana z elektrowni spadnie, przez noc powoli "akumulator" się rozładuje, a moc PC "wróci" do normalnego poziomu. (Tutaj czy PC się wyłączy bo przegrzała pomieszczenie czy dalej pracuje ale z mniejszą mocą pewnie zależy od możliwości sterowania. Jeżeli PC się wyłączy po zachodzie słońca to zysk będzie od razu i za parę godzin znów się uruchomi i zacznie pracować w normalnym trybie) Oczywiście takie rozwiązanie z wykorzystaniem PV (i/lub taniej strefy G12/G13) ma tylko wspomóc, a nie zastąpić całego ogrzewania - co też Pan udowodnił, że nie jest realne. W razie uwag proszę o komentarz :) Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Magazynowanie jak najbardziej w całej podlogówce
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Temat na nakręcenie odcinka.
@oneferrdek33469 сағат бұрын
500 litrów 20-95 stopni magazynuje 43,75kwh grzejąc grzałka z pv.( Malutki buforek) Podłogowka 100 m2 4cm = 26 kWh Bufor jest w izolacji a podłogowka nie . Czyli zwiększysz moc oddawąnia ciepła . Zrobi się goręcej i dodatkowo nie zdrowe jest chodzenie kiedy czujemy że podłoga jest ciepła . Alternatywa Zrób po prostu betonowy bufor ciepła który będzie ocieplony z każdej strony . Może mieć i 20m3 i grzać go do dużo wyższych temperatur . Bo podłogowka to duży grzejnik podnoszenie parametru zasilania podnosi szybkość oddawania ciepła tu jest szkopół
@KokinSSJ8 сағат бұрын
@@oneferrdek3346 dzięki, nie zwróciłem uwagi przepisując z notatek z 2023, że podałem złe wartości jeżeli chodzi o ogrzanie buforu 500L o 26kWh zalanego wodą - komentarz poprawiony. Posiadając PC to tworzenie magazynu ciepła z 20m3 betonu jest bez sensu - gdzie to mieścić i jak izolować. Chyba, żę grzać latem :? ale pytanie jak to zaizolować, by coś w zimie z tego skorzystać :( W dodatku jak znów się nie walnąłem to 20m3 betonu o 1K to 130kWh, więc można grzać wysoko, nawet bardzo wysoko, pytanie czy uda się to utrzymać do zimy :( Co do przegrzewania podłogówki - zgadzam się nie jest zalecane przegrzewanie, ale mówimy o 1K, a nie o kilka/kilkadziesiąt stopni. Jak sam Pan opisał moc zależy od różnicy temperatur - różnica temperatur z wody instalacji CO do betonu wzrośnie, więc i moc wzrośnie, ale temperatura podłogi nie wzrośnie nawet o 1K to moc oddawana do pomieszczenia też nie wzrośnie tak dużo ( ? tutaj nie policzyłem, bo jedyne co teraz myślę to duża powierzchnia, niska temperatura). Przez te parę godzin extra wygrzewania, realnie nie uda się ogrzać podłogi o 1K - dlaczego? Zapas mocy PC, ilość + czas taniej energii (G12 / G13 oraz PV) vs temperatura na zewnątrz.
@Rrayford10 сағат бұрын
Mój znajomy założył pompę powietrzną pompę ciepła, ma założone dwa liczniki energii, jeden zlicza zużycie energii przez grzałki w pompie a drugi liczy ile sama pompa ciepła ile zużywa na same grzanie. Mówi, że z obserwacji tych liczników wynika, że popa więcej zużywa energii na sam defrost niż na same grzanie. Trzeba byłoby tych biedaków poratować. Proponowałbym do okola domu wykopać rowek na 1.8m tak ze sto metrów, (czym więcej tym lepiej) i zakopać rurę PE min fi40, założyć między jednostką zewnętrzną a wewnętrzna pompy ciepła wymiennik ciepła do którego podłączymy tą rurę PE i zalać ją glikolem, oczywiście jakaś pompka i naczynko wyrównawcze na dolnym źródle musiało by być. I co by się stało? taka rura w ziemi to jakieś 40W zysku z jednego mb. Koszt jakieś 1000zł a ile dobrego by zrobiła? Co wy na to Panowie?
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
Po pierwsze to Pana kolega coś pokręcił. Nie ma absolutnej możliwości że ta sama pompa ciepła zużywa więcej Energi elektrycznej na defrost niż na pracę. .2ga sprawa kolektor poziomy to średnio 15÷20w / mb
@Mariusz1975zizu9 сағат бұрын
kolega tak właśnie zrobił, wymiennik i wystarczy że lekko dogrzewa gaz i już nie ma wcale defrostów energia ze studni idzie na lekkie dogrzanie , a u szwagra zrobił podobnie z glikolem i obwód z ziemi nie za długi testowo działa ale czy długo to nie wiem
@janek19769 сағат бұрын
Koszt 1000 zł, to przecież za samą rurę pe40 wyjdzie więcej....
@Rrayford4 сағат бұрын
@@janek1976 No tak, pomyślałem tylko o rurze, wiec trochę więcej pójdzie, ale warte rozważenia
@mariuszp726810 сағат бұрын
Moim zdaniem to te dwie pompy nie działają do końca w szeregu bo jednak między nimi jest trójnik, który spowoduje przepływ nadmiaru z pierwszej pompy do zbiornika a jeśli będzie odwrotnie to woda popłynie odwrotnie.
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
To niech Pam teraz rozważyć sytuację: pracuje tylko tą górna pompa bo niby odbiera ciepło z bufora , pompka przy pompie ciepła stoi ale i tak ta górna pompka pociągnie przepływ zarówno z bufora jak i z pompy ciepła co prawda nie w jednakowych proporcjach ale 20% do 80% już tak a to jest niewskazane żeby był przeplyw przez pompkę która nie ma zasilania ( sama z siebie nie pracuje)
@mariuszp72689 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski Czyli może się uszkodzić ta pompa. Mam pytanie w sprawie bufora ciepła higienicznego z jedną wężownicą higieniczną bez dodatkowych wężownic. Czy można podłączyć go do pompy ciepła ikotła gazowego. Główny źródłem ciepła będzie pompa ciepła a kocioł gazowy w przypadku dużego spadku temperatury zewnętrznej lub jakby pompa ciepła uległa awari.
@skiba20611 сағат бұрын
film o deltach najbardziej chciałbym zobaczyć.Tzn wartosć delty w funkcji sprawnosci COP.Dla różnych temperatur otoczenia i wartosci modulacji.Mam nadzieję ze moje zapytanie ma sens i jest wykonalne technicznie.
@ArkusS11 сағат бұрын
Witam Mam pytanie czy grzejnik 1000w do jakiej wielkości pomieszczenia Pan zastosuje że zawsze będzie tak działał. Polecam Panom obejrzeć sobie schemat podłączenia Kotła ATMOS .Bufora z 3 pompami obiegowymi z podlaczeniemz T1i T2 z bufora i to działa bardzo dobrze.Sam tak mam i sobie chwalę Dodam jeszcze są 2 bufory podpięte równolegle o pojemności łącznie 2000l. Mam do tego sterowani zaw 3 D . Itd nawet sterowanie głosowe .Więc Pan twierdzi że się nie da czy się nie opłaci ?Ciekaw jestem odpowiedzi😉
@ArkusS11 сағат бұрын
Witam Mam pytanie czy grzejnik 1000w do jakiej wielkości pomieszczenia Pan zastosuje że zawsze będzie tak działał. Polecam Panom obejrzeć sobie schemat podłączenia Kotła ATMOS .Bufora z 3 pompami obiegowymi z podlaczeniemz T1i T2 z bufora i to działa bardzo dobrze.Sam tak mam i sobie chwalę. Mam do tego sterowani zaw 3 D . Itd nawet sterowanie głosowe .Więc Pan twierdzi że się nie da czy się nie opłaci ?Ciekaw jestem odpowiedzi😉
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
To że się da fizycznie podłączyć pompki szeregowo to nie dyskutuje. Nawet 10 jedna za drugą. Tylko że producenci owych pompek odradzają takie podlaczenia gdzie jedna z tych dostaje zasilanie a druga nie dostaje i jest i tak przez nią przepychany przepływ. Odnośnie grzejnika 1000w to do takiego pomieszczenia gdzie strata wynosi 1000w.
@ArkusS10 сағат бұрын
@LukaszGoleniewski Przykładowo producent laddomatu nic o tym nie pisze a ma nawet pompy swoje i markowe .Zapotrzebowanie 1000w proszę to uściślić jakie to pomieszczenie wielkość kubatura.Ile M3 powierzchni grzewczej ogrzeje optymalnie i z jaką wilgotnością powietrza ?🤔Bo pewnie co niektórzy by musieli pokoje podzieli 😆
@janek19768 сағат бұрын
@@ArkusSA to nie grzejnik dobiera się do pomieszczenia tylko pomieszczenie do grzejnika?
@ArkusSСағат бұрын
@@janek1976 Niby tak tylko potem mamy większy zlad wody jak dobierzemy grzejnik do temp zasilania na min 45stopni.Na dodatek większość budynków z grzejnikami są dobierane temp medium grzewczego o wyższym parametrze więc nie do końca będzie to działać z grzejnikami.Na dodatek 20 stopni lub poniżej w pomieszczeniach to ...😉
@SwordOfUltimate11 сағат бұрын
Ja mam taką instalację z układem 3 rurowym, bufor 860l, na pompie ciepła Samsung ehs mono qiet ht 12kW, zapraszam do Radomia
@miodostan11 сағат бұрын
Fajny film- mam , bufor 800 jako sprzęgło z pompą Kaisai 10kw - istotą jest wysoka delta i grzanie bufora w taniej taryfie za 70gr za kwh, a nie za 1,30 zł/kwh. U mnie jest 80% w taryfie nocnej i w powiązaniu z fotowoltaiką jak świeci słońce, kiedy prąd mam za darmo. Bufor jest sprzęgłem i magazynem ciepła, żeby nie ładować go drogim prądem.
@janek19769 сағат бұрын
Wymieniając kwotę 1,30 zł za kWh jaką taryfę masz na myśli?
@miodostan8 сағат бұрын
G12, w enei prąd plus przesył i dodatki z vatem wychodzą koło 1,36
@lukaszlesniak8 сағат бұрын
Myślę podobnie, w odcinkach panowie trochę rozważają najgorsze scenariusze i mają rację że to normalnie słabo się spina ale są takie instalacje gdzie nawet jak by to chodziło z naprawdę tragiczną sprawnością to wyszło by się na plus. Bo biorąc pod uwagę listopad tego roku, każdą kwh którą nie zużyłem na bieżąco z PV to wysyłało się do zakładu po 22gr/kwh, żeby potem w nocy odkupywać po 62gr/kwh brutto + przesyły i już jest 1,2zł/kwh, czyli muszę wysłać w dzień ponad 5kwh na każdą 1kwh odbieraną w nocy. To jak nawet by pompa mi w dzień nabijała bufor z COP 2 to jestem do przodu... Niech to nawet nie wystarczy na całą noc ale zawsze kilka kwh ciepła na dobę było by bez wysyłania i odbierania z przesyłami z sieci. A w takich okresach przejściowych nie ma aż takiego dużego zapotrzebowania na ciepło ale jednak już w tym roku było grzane wcześniej, zgoda że tak jak już w grudniu PV klęka i często traci to sens jednak przy przygotowanej instalacji na taki scenariusz to trafiają się lepsze dni i zawsze by to trochę odcięło straty na wysyłanej energii do ZE bo zasady rozliczania jednak mamy teraz paskudne... Co do tematu automatyki myślę że nie jest to aż tak dużym problemem w całkiem prostackim rozwiązaniu zarządzanie ogrzewaniem podłogowym niezależne od pompy tylko oparte na ogrzewaniu z bufora tak jak przy kotłach zgazowujących, a pompę wyzwalać chociażby przez styk termostatu na nabijanie bufora z zadaną temperaturą, można by już na tej podstawie bez systemów smart grid zarządzać poziomem zgromadzonej energii w buforze w zależności od tego czy mamy energię do wykorzystania. A wspomnieć tylko tak pobocznie że obecnie wielu posiadaczy PV ma pozakładane grzałki aby dociążać instalację bo jeżeli tego nie zrobią to wpadają w wyższe napięcie i wyłączający się inverter PV wtedy w ogóle nic nie produkuje... to już warto nawet COP 1 grzałki cokolwiek skorzystać ze swojej energii, pompa ciepłą nawet w niekorzystnych nastawach jednak da znacznie więcej tego ciepła, zwłaszcza jak nie będziemy liczyć tak skrajnie nie korzystnych scenariuszy z grzejnikami bo co raz więcej to się tyczy nowych domków, jest podłogowe - pompa ciepłą - PV. Jako twarde liczby mogę podać np instalację 15kwp, w tamtym roku dokładnie przez rok wyprodukowała 16000kwh, z czego sumarycznie wyszło oszczędności na rachunku elektrycznym 9000zł przy czym tylko 4500zł było z wysłanych 11500kwh do zakładu !!! drugie 4500zł było z auto konsumpcji 4500kwh... bo tak za tamten okres niemal dokładnie w ujęciu rocznym wyszło 1zł/kwh.
@janek19768 сағат бұрын
@@miodostan Ok, bo pierwotnie zabrzmiało to jak chęć wykazania różnicy wynoszącej 60 gr (1,30-0,70). Tymczasem zarówno średnia w g12 jak i cena kWh w g11 jest dużo poniżej 1,30 więc stwierdzenie 0,70 zamiast 1,30 jest mocno mylące.
@jacekkieblesz65511 сағат бұрын
Dziekuje bardzo dobrze tlumaczone. Thanks.
@ukaszw.560711 сағат бұрын
Dlaczego podał Pan różne delty?,żeby było na korzyść bufora? Co ma wspólnego zrównoważenie instalacji za buforem jeżeli mamy ten sam przepływ przed buforem i za? Muszę przyznać jeżeli chce Pan pokazać zasadność bufora to zeszedł by Pan do delty 0,5 stopnia za buforem. Co takiego zepsuje się w pompce jeżeli przepompujemy prze nią wodę? Takie układy stosuje się czasami przy dużych odległościach i nic się nie psuje a poprawia przepływ .
@oneferrdek33469 сағат бұрын
Zamiast bufora grzejniki o pojemności takiej jak ten bufor . Pompa na nagle spadki temperatury w ogóle nie reaguje . Oczywiste jest że zamiast podkręcać obroty przy -15 na maxa w nocy lepiej niech podkręca obroty na średnie w nocy i w dzień uzupełni powerbank jakim jest bufor przy dogodniejszych warunkach. Wydajność będzie lepsza . A dochodzą profity typu dodatkowe źródło OZE (nadwyżka z pv,kolektory turbiny wiatrowe) bez buforu nie masz gdzie wepchnąć tej energii . Nie będziesz grzał podłogowki do 60 stopni i czy tam grzejników po to żeby mieć 27 stopni w pokojach. Bufor nie jest niezbędny ale lepiej go mieć niż nie ... Są w ogóle systemy gdzie to bufor magazynuje ciepło z lata na zimę i pompa jest zbędna . Im mniejszy zład wody tym gwałtowniej każde źródło moduluje Zawoja moc ,reaguje na zmianę temperatury .
@ukaszw.560714 минут бұрын
@@oneferrdek3346No fajnie tylko pana powerbank o pojemności 200l wystarczy na 10 min rozbioru. Super bufor. Musi Pan sobie jeszcze to policzyć 👍
@krzysztofcichon38511 сағат бұрын
Bardzo dobry material...moze wkoncu sie skonczy nie dowierzanie w moc bufora...a po drugie zrobienie automatyki do pomp w tych czasach to pikus...(Supla,sonoff)troche pojecia i bedzie wszystko gralo
@michalzuba11 сағат бұрын
Witam, proszę oglądnąć film: kzbin.info/www/bejne/jpfQhK2EaamWbtU Ten jest znacznie lepszy jeżeli chodzi o podłączenie bufora szeregowo lub równolegle. Ja mam w ten sposób zainstalowane i bardzo sobie chwalę (podłączenie pompy bezpośrednio w instalację, a bufor na powrocie) P.S. mam tylko grzejniki nie mam 2 obiegów
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Tam jest kilka sposobów. Który z nich ma Pan konkretnie. Dzieki
@michalzuba11 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski jest tam rozdział który się nazywa: "układ z zaworem nadmiarowo spustowym" zaczyna się od 34:10 . Warto oglądać cały film gdyż po kolei rozwiewa on wiele niejasności i mitów.
@LukaszGoleniewski10 сағат бұрын
@michalzuba w układzie z 1 obwodem grzewczym jak najbardziej można zastosować takie rozwiązanie jak Pan opisuje.
@tomanek409111 сағат бұрын
Dzięki wielkie za wasze filmiki. Wszystko wytłumaczone logicznie i zrozumiale. Mam tylko jedno zastrzeżenie i myślę , że nie jestem odosobniony. W 95% analizy i schematy dotyczą instalacji grzejnikowych . Jak ktoś ma Pompę Ciepła to raczej z podłogówką która w waszych rozważaniach praktycznie nie istnieje. Proponuję na przyszłość odwrócić proporcje. Grzejniki to raczej z innymi piecami a nie z PC mają sens.
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Czy grzejniki czy ogrzewanie niskoparametrowe zasada przepływów, hydrauliki , wymiany ciepła jest taka sama zmienia się tylko wysokość parametru.
@tomanek409111 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski Oczywiście, że z zasady hydrauliki jest podobnie. Dlatego oglądam mimo iż grzejniki mnie nie interesują. Niemniej miło by było jak byście analizowali też parametry dla podłogówki.
@oneferrdek334610 сағат бұрын
@@tomanek4091 podłogowka to duży grzejnik niskotemperaturowy ... Dodaj ogrzewanie ścienne i sufitowe I będziesz miał miał niesamowita wydajność . Wszystkie przegrody będą grzać jak u każdego w domu w sezonie letnim
@rezystor199011 сағат бұрын
Brawo w końcu pojawiło się strata na buforze której ponoć miało nie być... w końcu moje modły w komentarzach zostały wysłuchane aby stanąć i rozrysować temat od początku do końca to fizyka sama się obroni. Jeszcze byłem ciśnięty w komentarzu że się doktoryzuje a prawda jest inna że technik grzewczych nie rozumiem.... Oczywiście nie byłem naiwny, że jeżeli za buforem mam spadek 2,5C to przy bezpośrednim podłączeniu pompa będzie mogła o tyle mniej podgrzać wodę... Teraz ile one wynoszą w praktyce to jak zwykle zależy w tym przypadku wynoszą 1,2C ale w innym będzie więcej w innym mniej ponieważ pompa moduluje niemal dowolnie przepływem a po stronie odbioru pompa pędzi z maksymalnym przepływem aby być wstanie odebrać maksymalną moc przy delcie projektowej więc przepływ może być wielokrotnie większy po stronie odbiorów co za tym idzie mieszanie wody w buforze będzie większe. Wysyłałem linki (komentarz został usunięty) do forum gdzie ludzie byli na tyle zdeterminowani aby przerobić instalacje z połączenia równoległego na szeregowy. Osoby te zeznawało że po przerobieniu instalacji byli wstanie obniżyć krzywą o 3C. To że ludzie widzą nawet kilkanaście stopni różnicy bierze się z chwilowych odczytów i z tego że dla grzejników preferowaną deltą na pompie jest 7C a nie 5C. Przez to że to są chwilowe anomalię mogą być też związane z błędem odczytu spowodowane bezwładnością cieplną mierzonych elementów. Czyli jeżeli bufor permanentnie traci nam 1-2C to jest "nieznacząca" strata ale gdy tyle samo tracimy na wymienniku ciepła no to już było podawane jaki wada, problem, straty, tak wiem zupełnie inny temat ale kłania się tu brak konsekwentnego podejścia prowadzącego w ocenie tej samej ilościowej straty.
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Po pierwsze niech ten sam link wyślę gdzie indziej i zobaczy czy tam widać czy jak to Pan określił ktoś "też usunie"
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Pokazaliśmy że przy instalacji typowej na delcie 5C na typowej PC i 2krotnie większym przepływie po stronie grzejnikow różnica wyniesie ok 1.2 C . Pozostają jeszcze zalety zastosowania bufora które zwiększają sprawność całego układu. I kontekście całości mogą niwelować te straty 2% sprawności PC a nawet ją podnosić.
@rezystor199011 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski KZbin usuwa komentarze z linkami z automatu czasami zostawia nie wiem od czego to zależy
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Dodatkowo . Czy obniżamy obniżenie krzywej o 3C wg Pana zawsze gwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej. Dochodzi jeszcze kwestią taktowania która wpływa na sprawność. Bufor przy dobrej automatyce wydłuża cykl pracy i postoju co też nie jest bez znaczenia
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
@@rezystor1990 my nigdy nic nie usuwamy nawet obraźliwych komentarzy w stosunku do mnie czy Marcina jeśli Pan nie zauważył
@romek604411 сағат бұрын
90 proc ma bufor jako sprzęgło , a dlaczego , bo instalator zrobił to zapobiegawczo z lenistwa. Mało kto ma duży bufor jako magazyn ciepła .
@AdamDwornik-w3w12 сағат бұрын
Witam. Czy dla pompy lepiej żeby chodziła przez cały sezon grzewczy bez przerwy na minimalnych obrotach (możliwych częstotliwościach Hz),czy lepiej żeby chodziła na wyższych parametrach ale wyłączając się np.:12/12
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Jeśli modulacja na to pozwala, to jak najbardzie,j niech pracuje cały czas.
@pawelmazur532011 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewskiPrzy powietrznej w zasadzie tak, ale warto zdać sobie sprawę, że przy minimalnych obrotach sprężarki, COP spada. Tak samo jak przy maksymalnych. W pompach gruntowych, odpowiedź na to pytanie nie jest już taka prosta, bo dochodzą kwestie związane z własciwosciami gruntu i jaka jest w nim szybkość przepływu ciepła. Praca cykliczna pompy umożliwia regenerację źródła co skutkuje wyższą temperaturą odparowania czynnika. Robi się trochę apteka...? pozdrawiam ?
@AdamDwornik-w3w11 сағат бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jeden projekt, który mnie interesuje. Mianowicie bufor z wężownicą przez ktorą przepływa woda cwu podgrzewając się wstępnie do 35stpni jaka jest na grzejnikach i wpada do zbiornika cwu dwuplaszczowego i tam jest podgrzana do temp 42 stopni. Czy to rozwiązanie może okazać sie oszczędniejsze w skali roku?. Zalety? - mniejszy zbiornik cwu(woda sieciowa podgrzana z 35 do 42) a te pierwsze stopnie uzyskane lepszym COP?🤔
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
@@pawelmazur5320 mi w badaniach wyszło że PC właśnie w minimalnych obrotach miała najlepsze COP. Ale badałem tak 3 pompy jak z resztą nie wiem
@AdamDwornik-w3w11 сағат бұрын
@@pawelmazur5320 No właśnie zauważyłem że przy tych temp. zewnetrznych ok 0 stopni ona co chwilę się rozmraża i zurzywajac przy tym energię a przy wyższych parametrach mogła by to robic rzadziej.(Pompa powietrzna rotenso - nie zejdzie poniżej 29 Hz i to jest fabryczne).
@Rafal3812 сағат бұрын
Zróbcie coś o podłogówce, na YT jeden daje bufor na powrocie, jeden równolegle, jeden na ostro można by porównać te rozwiązania. Ja osobiście np mam bez bufora podłogówkę i pompa często grzeje na delta 3 stopni (28-25). Po tym odcinku mogę sądzić że lepiej było by z buforem równolegle na dwóch pompkach.
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
Ok zrobimy
@netinstal11 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski właśnie sporo osób ma instalacje na dwóch pompkach i buforze
@marekpa16757 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewskio tak zróbcie o dwóch obiegach za buforem Podlodówka z mieszaczem i na grzejniki pompka bezpośrednio z bufora czy to się wzajemnie nie zakłóca zasilanie z bufora rozchodzi się w systemie T i powrót do bufora też też jest w systemie T
@MiroslawSzwaba12 сағат бұрын
czy w instalacji ogrzewania podłogowego można pominąć bufor ? , pytanie zadaję z powodu braku miejsca w kotłowni.
@LukaszGoleniewski12 сағат бұрын
Jeśli nie ma automatyki strefowej to spokojnie można pominąć bufor. Jeszcze trzeba zweryfikować czy pompka obiegowa zapewni odpowiedni przepływ. Jak jest taka automatyka strefowe to należy zapewnić minimum 6 pętli które zawsze będą otwarte. Oczywiście dotyczy to pompy o mocy ok 5-8kW. Większą PC proporcjonalnie więcej pętli niezamykalnych.
@maszter011 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski a czy bufor 100L wystarczy do sterowania strefowego ?
@LukaszGoleniewski11 сағат бұрын
@@maszter0 przy pompach inwerterowych jak najbardziej. Zakładam że PC max 12kW
@tyramisiu11 сағат бұрын
@@LukaszGoleniewski ja bym trochę inaczej podszedł do tematu czy bufor jest potrzebny i ewentualnie jaki jest potrzebny. Najbardziej wrażliwy na tą kwestię jest układ z powietrzną pompą ciepła. Jeśli instalacja podłogówki i grzejników jest w stanie przy ubytku energii na defrosty średnio oddać tyle energii ile wynosi maksymalne zapotrzebowanie domu na ciepło to bufor nie jest potrzebny, ale jeśli ilość energii zmagazynowanej w obiegu jest za mała (tu ma też znaczenie krzywa grzewcza) to odpowiednio duży bufor jest potrzebny, żeby dostarczyć energię na defrosty i ogrzewanie domu w tym samym czasie. W przeciwnym wypadku może być w domu zimno i dodatkowo do defrostów może być używana energia elektryczna, zamiast tej pozyskanej z powietrza, innymi słowy będzie drogo i zimno.
@oneferrdek33468 сағат бұрын
W dobie pompek obiegowych bufor może być wszędzie . Zakopany przy domu . W dobudowanej ściance do domu na dachu jeśli strop pozwoli czy gdzie kolwiek nawet w szopce obok domu . Ja się dziwię że ludzie miejsca nie mogą znaleźć myśląc że bufor musi stać tylko w kotłowni jak masz za duży pokój to możesz go zabudować i nikt nie będzie wiedział nawet o jego istnieniu . Trochę kreatywności 😉✌️
@Old-Bald-and-Grumpy13 сағат бұрын
Ta pustka powietrzna jest wentylowana? Dla ściany w moim domu: 24 cm gazobeton+4cm niewentylowsnej pustki+12 cm cegły dziurawki U wyszło 0.791
@KrzysztofKiedos-mi4ib15 сағат бұрын
Jaką macie wilgotność w pomieszczeniu z pompą? U mnie przy +2 to co 1,5-2h pompa się odszrania. Teraz przydałoby się zbadać czy na 7kw i 4kw tyle samo energii wytworzy od odszroonienia do odszronienia przy wilgorności 100% jak to najczęściej jest.
@KrzysztofKiedos-mi4ib15 сағат бұрын
Bardzo dobry film. Potwiedził tylko moje przypuszczeia, źe tryb cichy jest bardziej ekonomiczny. Oczywiście jeżeli pompa wydoli z ogrzaniem
@tonymaslorz18 сағат бұрын
Dziekuję za durzą ilość przekazywanej wiedzy. W PC Panasonic 12 KW T-CAP jest możliwość ustawienia na sterowniku delty na grzaniu oraz delty na buforze. Obecnie są one równe i wynoszą 5K. Co się stanie gdy zwiększymy deltę na buforze np. na 8K?
@LukaszGoleniewski13 сағат бұрын
Takim przupadku po stronie bufor-instalacji będzie mniejszy przepływ może to powidować taktowanie. Zalecał bym nie ustawiać mniejszej delty po stronie bufor-PC niz po stronie bufor - instalacja. Pozdrawiam
@zmrozowski22 сағат бұрын
"Pompa włonczy się z mocą pięciu kilowat" . Co to za język ?
@irektabula130022 сағат бұрын
Proszę o porównanie pracy pompy ciepła z różnymi odbiornikami: podłogówka, klimakonwektory, grzejniki, układy mieszane.
@LukaszGoleniewski12 сағат бұрын
Ok zrobimy taki odcinek
@zbyszekwodzinski285123 сағат бұрын
Dobry materiał, moze zróbcie program jak prosto polepszyć efektywność hydrauliczną szczególnie w modernizowanych domach. Prosty temat to jeśli ktoś ma podłogówkę robioną kiedyś pod kocioł stały i pompka była dobierana na parametry 45/35. To wystarczy wymienić ją na większa i zgodnie ze wzorem na przepływy instalcja oddam dużą większą moc przy niższej temp zasilania - większy przepływ mniejszą delta. Można obniżyć wtedy temp na pompie o 5 stopni a to już wymierna różnica w rachunkach. Dodatkowo częsty błąd to zła charakterystyka pracy obiegówki. W niektórych przypadkach trzeba wymienić pompę z 4m na 8m podnoszenia.
@romang9634Күн бұрын
Panowie, świetny cykl! Pytanie: Jak łączy się 2 obiegi przez bufor - podłogówkę i grzejniki? Czy podłącza się je na innych wysokościach w buforze? Czy podłączenie na tej samej wysokości, ale z zaworem mieszającym wystarczy? Czy nie będzie za wysokiej delta-T na pompie, skoro zasilamy powiedzmy 45 st.C (bo grzejniki), a powrót z podłogówki będzie 25 st.C? Myślę że materiału wystarczy na cały odcinek :)
@LukaszGoleniewski23 сағат бұрын
Dlatego właśnie nie ma sensu w przypadku PC ktora pracuje na delcie 5C zasilać podlogówke z połowy bufora. I tak będzie za wysoka temperatura. Potrzebny jest zawór mieszający 3 drogowy najlepiej z siłownikiem z własną krzywą grzania. Pozdrawiam
@ArturZagaj-IzraelitaКүн бұрын
kargole.
@milanino260Күн бұрын
Jedno z najlepszych i bardzo konkretnych badań zachowywania się podgrzanej wody w zasobniku.