Co jest istotą kłamstwa? Adam Olszewski

  Рет қаралды 12,135

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

Kłamstwo można analizować na wiele sposobów, a do ciekawych wniosków prowadzi wykorzystanie narzędzi logicznych. Kłamstwo nie musi bowiem polegać po prostu na mówieniu nieprawdy. Kłamać można w bardziej wyrafinowany sposób. I wszyscy często to robimy.
Wykład „Co jest istotą kłamstwa?" ks. dr hab. Adama Olszewskiego odbył się w ramach III serii wykładów otwartych "Granice Nauki" zatytułowanej "Stawiamy pytania" zorganizowanej przez portal GraniceNauki.pl oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
W wykładzie skorzystano z prac: prof. M. Tokarza, dr. A. Wójcika i prof. W. Chudego.
Komentarz organizatorów Granice Nauki III: "Stawiamy pytania":
Mówi się o tak zwanych Wielkich Pytaniach, które ludzie być może zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość: Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Jak to wszystko powstało? Czy śmierć jest kresem istnienia? Czy realizujemy gotowy scenariusz naszego życia -- czy nasza przyszłość jest gdzieś zapisana, czy raczej jesteśmy w pełni wolni? I wiele innych, podobnych.
2500 lat temu Grecy odważyli się rzucić przyrodzie wyzwanie -- zapragnęli opanować świat swoim umysłem. Uznali, że za wszystkimi zjawiskami w przyrodzie kryje się coś znacznie głębszego niż kaprysy przekupnych bogów Olimpu, że świat daje się badać racjonalnie. Od tego momentu ludzkość stawia sobie kolejne pytania: jakie zjawiska są przyczynami innych zjawisk? Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie? Czy prawa matematyki są niezależne od człowieka i czy obowiązują przed ich udowodnieniem?
Wraz z powstaniem i rozwojem nauki otrzymaliśmy część odpowiedzi na niektóre z tych pytań, ale liczba pytań wcale nie zmalała -- nowe, specjalistyczne nauki umożliwiły postawienie nowych, wielu bardzo szczegółowych pytań: jak powstała moralność? Skąd wzięły się religie? Czy język narzuca nam rozumienie świata? Jak wyglądał Wszechświat przed erą Plancka? W jaki sposób mózg tworzy dla nas świat? Co się z tym światem stanie, jeżeli mózg zostanie uszkodzony? Czy istnieje wiele Wszechświatów? Czy model standardowy cząstek elementarnych wymienia faktyczne elementy struktury świat? Co pozwoliło ludziom stworzyć kulturę i zbudować cywilizację? Od kiedy w ogóle ludzie zdają sobie Wielkie Pytania?
W trzeciej edycji wykładów „Granice nauki" zastanowimy się nad niektórymi z tego rodzaju pytań. Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą Wielkie Pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie.
Więcej informacji:
www.copernicusc...
www.granicenauk...

Пікірлер: 5
@Johny_Locke
@Johny_Locke 10 жыл бұрын
Wincyj logiki, WINCYJ! 
@sawnytomek3575
@sawnytomek3575 10 жыл бұрын
Serum prawdy, to chyba pentotal sodu, lub skopolamina, może też być lsd.
@sta111siu
@sta111siu 4 жыл бұрын
troszkę już latek pan ma ale podejście do człowieka iście jak do przedmiotu - "powinno się świadka naćpać" - niby jakim prawem ....
Czy czas jest szkodliwym złudzeniem? Piotr Koc
46:27
Copernicus
Рет қаралды 87 М.
Não sabe esconder Comida
00:20
DUDU e CAROL
Рет қаралды 35 МЛН
Когда отец одевает ребёнка @JaySharon
00:16
История одного вокалиста
Рет қаралды 15 МЛН
My Daughter's Dumplings Are Filled With Coins #funny #cute #comedy
00:18
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 34 МЛН
How it feels when u walk through first class
00:52
Adam W
Рет қаралды 24 МЛН
Jak działa PATOLOGICZNY KŁAMCA? Mitomania i kłamstwo w związku
15:04
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 59 М.
Czy nauka może wyjaśnić umysł? Mateusz Hohol
55:03
Copernicus
Рет қаралды 15 М.
Dlaczego tydzień ma siedem dni? Zdzisław Golda
1:00:38
Copernicus
Рет қаралды 42 М.
Co robi woda we Wszechświecie? Łukasz Lamża
36:00
Copernicus
Рет қаралды 67 М.
Michał Heller, Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?
37:42
Copernicus
Рет қаралды 87 М.
Protojęzyk - język zwierząt i małych dzieci, Łukasz Kwiatek
56:20
Não sabe esconder Comida
00:20
DUDU e CAROL
Рет қаралды 35 МЛН