Co można wyczytać z twarzy? Michał Kosiński

  Рет қаралды 11,834

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

Michał Kosiński (ur. 8 maja 1982 w Warszawie) - polski psycholog społeczny i data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady. Wykładowca Uniwersytetu Stanforda. Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii.
W ramach Copernicus Festival opowie o swoich badaniach nad sztuczną inteligencją, m.in. o tym, że te same algorytmy, które wykorzystuje Facebook, potrafią na podstawie zdjęć twarzy przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem wiele prywatnych cech danej osoby: jej poglądy polityczne, orientację seksualną, osobowość itd. Prof. Kosiński mówi także o tym, co badania z wykorzystaniem narzędzi big data wnoszą do współczesnej psychologii.
Rozmawiał Łukasz Kwiatek
Zachęcamy do wsparcia zbiórki Fundacji na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy w serwisie pomagam.pl
LINK do zbiórki: pomagam.pl/63tf4k
Projekt “Copernicus Festival 2022: Informacja” jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Środki z budżetu Państwa:
“Copernicus Festival 2022: Informacja.” w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” przyjętego do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki.
Wartość dofinansowania: 188 400,00 zł
Całkowita wartość zadania: 221 900,00 zł
Więcej informacji na www.copernicuscenter.edu.pl/p...
copernicusfestival.com

Пікірлер: 52
@panikrystyna1
@panikrystyna1 2 жыл бұрын
Wysłuchanie wykładu na tak wysokim poziomie to fascynująca przyjemność. Dziękuję Panu Michałowi serdecznie.
@alealicja1
@alealicja1 2 жыл бұрын
Chłopaki - z ogromną przyjemnością Was wysłuchałam. Mam wiele do myślenia. Dziękuję.
@kornelkiebowicz7526
@kornelkiebowicz7526 2 жыл бұрын
Co za facet! Myśli nad doborem słów, by dokładnie wyrazić myśl. Jestem pod wrażeniem.
@ZenonMcRae
@ZenonMcRae 2 жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję. Pozdrawiam.
@guniakot3866
@guniakot3866 Жыл бұрын
Bardzo bym chiała więcej o tym wiedzy.
@arekp00
@arekp00 2 жыл бұрын
Ciekawi mnie czy występuje odwrotna zależność między wyglądem a charakterem, tj. wpływ wyglądu na charakter, poglądy, zainteresowania itp. Tj. wygląd często odpowiada za odbiór człowieka przez otoczenie, różne powodzenie i popularnosc u płci przeciwnej, różny respekt innych osób itp. Dla mnie wydaje się to bliskie oczywistosci że charakter może wynikać z wyglądu, ale ciekawi mnie co mówią takie badania z wykorzystaniem ai, czy powstały takie wnioski
@zapomniaemstarego4980
@zapomniaemstarego4980 Жыл бұрын
Bez kitu
@E-LLAW
@E-LLAW 2 жыл бұрын
📈🧬🙋‍♂️ świetny temat!
@Jenataify
@Jenataify 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Zastanawiam się czy prowadzone przez prof.Kosińskiego badania nie kwalifikują się do dziedziny nauki zwanej kognitywistyką?
@sylwiagond605
@sylwiagond605 2 жыл бұрын
Czekam na ten wykład! 😊
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Ja myślę, że sprawa może być bardzo prosta z dwóch powodów, dlaczego kwesia ludzi o podobnych poglądach politycznych, jest powiązany z wyglądem. I w zasadzie mam dwa równie silne tropy. 1. Trop popkulturowy - czyli osoby o podobnych poglądach będą słuchać podobnej muzyki, kierować się podobną modą, stosować podobny makijaż, fryzury, kolczyki itd. Czyli SI zauważy szczegóły zdjęć, nie koniecznie samej anatomii twarzy - wspólne dla ludzi o danych poglądach. Powiedzmy anarchista będzie miał długie lub mocno kolorowe włosy i skórzaną kurtkę ,i będzie stroił głupie miny, czy charakterystyczne gesty do zdjęć, czy coś takiego, a konserwatysta będzie miał prostą, tradycyjną fryzurę, brak filtrów, poważną minę i jakiś bardziej elegancki, formalny strój. I te dwie grupy ogólnie nie będą miały aż tak dużo zdjęć... z kolei osoba bardziej lewicowo ustosunkowana będzie miała masę zdjęć, często z dziećmi, często z jakimiś tęczowymi motywami, często z przekrzywioną głową, filtrami obrazu itd. No i potencjalne koszulki z logo kapel odpowiedniego gatunku, czy postaci popkultury lub nawet z jakimiś napisami. 2. Trop genetyczny - czyli po prostu istnieje jakaś, nieodkryta jeszcze zależność, możliwe, że dość skomplikowana, ale dla algorytmu zauważalna, która stanowi powiązanie. Być może istnieje jakiś rodzaj powiązania na przykład kształtu źrenicy z połączeniami nerwowymi w istocie szarej w mózgu, co jakoś wpływa na preferencje polityczne. No i na jedno i drugie wpływają te same geny, powiedzmy recesywny gen a wpływa na głębokość zakoli na czole i preferencje w kierunku konserwatywnym. My tego nie zauważamy, a algorytm wychwycił, że obie cechy idą w parze.
@karat1973
@karat1973 2 жыл бұрын
Brawo! To nie był czas stracony.
@arekp00
@arekp00 2 жыл бұрын
Inna rzecz o analizie wyglądu twarzy jeszcze przyszła mi do głowy. Czy twarz jest cyfryzowana/wektoryzowana, tj. czy cechy twarzy zamieniane są na liczby, czy działanie odbywa się tylko na zdjęciach które i tak przechodzi przez filtry wyciągające różne cechy ze zdjęcia i też w zasadzie wektoryzują twarz ale niejawnie, bez użycia liczb a bardziej na zasadzie człowieka, tj. możesz np. określić wielkość czoła, ust, rozstaw oczu itp, możesz porównać z innymi ludźmi ale przeważnie to będą określenia typu duży/mały, mało/bardzo
@karat1973
@karat1973 2 жыл бұрын
Arcyciekawy temat. Postęp cyfrowy nie tylko nas zmienia ( np. casus wykorzystywania kciuka od kilku dekad z powodu korzystania z telefonów komórkowych), ale pozwala dojrzeć domeny istnienia człowieka w formach nas zaskakujących.
@ewaginett1
@ewaginett1 Жыл бұрын
Wyklad jak przystalo na Un.Staforda,brawo.
@guniakot3866
@guniakot3866 Жыл бұрын
My się uczymy i system też.
@guniakot3866
@guniakot3866 Жыл бұрын
A my krok po kroku zasikamy system i zrastamy się z nim.
@jola4847
@jola4847 2 жыл бұрын
Tez czekam bo tytuł intrygujacy
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
i czwarta teoria: jak inni postrzegają, Kowalscy to Kowalscy / Ona czy On dla nas to Kowalscy działanie algorytmów byłoby dowodem? psychologia zaczyna mieć naukowe podstawy? czy miała jakieś kiedyś? warto przypomnieć szeroki materiał badawczy Freuda :-)
@michalwojtass1769
@michalwojtass1769 Жыл бұрын
naprawdę można odkryć poglądy polityczne ??!
@fire0heaven
@fire0heaven Жыл бұрын
Panie Michale, byłabym przeszczęśliwa gdybym mogła spotkać się z Panem na kawe.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
Czy istnieją algorytmy AI które z czymś sobie radzą? Uczenie maszyny to jedno, a jej działanie jest opisane algorytmem? Właśnie - "kiedyś" tworzono algorytmy. Teraz potrzebne jest nowe słowo.
@maciejkulczycki3882
@maciejkulczycki3882 2 жыл бұрын
Nie jest opisane algorytmem. AI radzi sobie z bardzo wieloma rzeczami bez algorytmów. W odniesieniu do AI słowo "algorytm" ma inne znaczenie w sensie technicznym.
@frustratzone8371
@frustratzone8371 2 жыл бұрын
No i nie dowiedziałem się, czy ludzie używający wulgaryzmów częściej kłamią. Panowie zmienili temat... i d... a. 😉 Ale ogólnie wywiad świetny. Zapowiada się prawdziwa uczta poznawcza na tym festiwalu Copernikusa. 🙂
@wojtekk1858
@wojtekk1858 2 жыл бұрын
Dokładnie. Nosz kurrr, no. I teraz inni nie wiedzą czy jako wulgaryzatorzy na prawdę czujemy niedosyt, czy kręcimy ;)
@CopernicusCenter
@CopernicusCenter 2 жыл бұрын
w badaniu wyszło, że kłamią rzadziej journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1948550616681055
@wojtekk1858
@wojtekk1858 2 жыл бұрын
@@CopernicusCenter tak myślałem/strzelałem ;) Trochę jak z tym, że wiecznie na wszystko narzekający są tak na prawdę wielkimi optymistami i idealistami (vide: Alain de Botton w jednym wystapieniu o tym wspominał)
@teresamisztal336
@teresamisztal336 2 жыл бұрын
Mam pytanie jeżeli można wiedzieć? Czy te tęczowe baloniki wychodzące jakbym z głów głównych bohaterów filmu mają informować Mam rozumieć że to są osoby homoseksualne,czy raczej reklama takiego stylu życia nowej kultury społecznej?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
chciałbym zobaczyć analizę polskiego parlamentu podobno po twarzy widać ile się przeczytało książek
@wBacz
@wBacz 2 жыл бұрын
Przeczytlai ksiazki tylko jakie skoro tam wiekszosc to ludzie po historii lub prawie. Historycy i prawnicy maja sie znac na ekonomii?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
@@wBacz a na Prawie się znają? toś mnie ubawił
@wBacz
@wBacz 2 жыл бұрын
@@grzesiekxitami3264 wiedzą jak je komplikować by prawnicy i doradcy podatkowi mieli coraz więcej roboty
@marekking7847
@marekking7847 2 жыл бұрын
@@wBacz To nie politycy piszą prawo. Oni się na nim nie znają. Ustawy piszą ludzie, których często twarzy nikt nie pozna. Politycy co najwyżej mogą zasugerować, żeby napisać taką ustawę, aby jego firma zarobiła na tym itd/
@guniakot3866
@guniakot3866 Жыл бұрын
Chińczycy mają taką nauke od kilku tysięcy lat. Czytają charakter, chorobe i predyspozycje
@sueski3272
@sueski3272 Жыл бұрын
Ja zauważam wyraźną korelację m. orientacją sexualną a tembrem głosu. Geje b. często mają COŚ charakterystycznego w głosie i sposobie gadania
@algelberg
@algelberg Жыл бұрын
dodaj ci ujawnieni geje. Oni sa wlasnie ekstrawertykami i czesto zniewiescieni, dlatego. Znam sporo gejow nieujawnionych, wygladaja jak normalni faceci, sposob mowienia, glos jak kazdy inny facet. Tu jest fenonem przekladania malego wycinka widocznej spolecznosci na calosc. Tak nie jest.
@krzysiek8775
@krzysiek8775 2 жыл бұрын
TL;DW obłęd się maluje na twarzy.
@marcinjankowski8418
@marcinjankowski8418 2 жыл бұрын
Psychologia to nauka która powinna być stosowana na studentach psychologii a reszta społeczeństwa niech zapyta sama siebie.
@rzeprzep4236
@rzeprzep4236 2 жыл бұрын
🤣
@biayiczarnybez8417
@biayiczarnybez8417 5 ай бұрын
I znowu nie ma winnych...skopiować program lub wymknąć się spos kontroli...i...nie ma winnych
@sueski3272
@sueski3272 Жыл бұрын
To jest naukowa mitologia i bzdura. Przeciez do wyglądu dochodzi całe mnóstwo czynników jak inteligencja , sposób mówienia , Rytm mowy , mikro mimika , sygnały poza-werbalne , różnice rasowe w wyglądzie itd, itp
@kfelandros
@kfelandros 4 ай бұрын
Ojjjj biedny czlowieczku… oj oj oj … No nic współczuje
@kfelandros
@kfelandros 4 ай бұрын
Ojjjj biedny czlowieczku… oj oj oj … No nic współczuje
@kfelandros
@kfelandros 4 ай бұрын
Ojjjj biedny czlowieczku… oj oj oj … No nic współczuje
@kfelandros
@kfelandros 4 ай бұрын
Ojjjj biedny czlowieczku… oj oj oj … No nic współczuje
@biayiczarnybez8417
@biayiczarnybez8417 5 ай бұрын
Jak dobrze że to bzdury z tym uppdobnianiem się w zw. Dobre...ale słabe...naciągane na siłę
@istota548
@istota548 2 жыл бұрын
Chad kontra Incel
@jankoel3082
@jankoel3082 2 жыл бұрын
no niezły kontrast xd
Studio Festiwalowe: Czego nie wiemy o kosmosie? [REUPLOAD]
43:40
The Worlds Most Powerfull Batteries !
00:48
Woody & Kleiny
Рет қаралды 26 МЛН
Каха инструкция по шашлыку
01:00
К-Media
Рет қаралды 4,2 МЛН
ХОТЯ БЫ КИНОДА 2 - официальный фильм
1:35:34
ХОТЯ БЫ В КИНО
Рет қаралды 2,8 МЛН
Profesor Michał Kosiński - "Koniec Prywatności"
54:13
Instytut Socjologii UJ
Рет қаралды 9 М.
Michal Kosinski rozmawia z Jackiem Zakowskim
23:30
Michal Kosinski
Рет қаралды 2,4 М.
Michał Heller o matematyce
11:40
Archipelag Matematyki
Рет қаралды 48 М.
Co mówi o nas kształt, wielkość i rozstaw oczu. Czytanie z twarzy vol. 7
6:15
Droga Środka - Między Wschodem a Zachodem
Рет қаралды 22 М.
Jak okiełznać algorytm? | Michał Kosiński | Panoptykon 4.0
1:01:19
Fundacja Panoptykon
Рет қаралды 1,1 М.
Człowiek stworzenie wyróżnione? - #2 rozmowa z X. prof. Hellerem
12:08
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 123 М.
С Какой Высоты Разобьётся NOKIA3310 ?!😳
0:43
Теперь это его телефон
0:21
Хорошие Новости
Рет қаралды 2 МЛН
i love you subscriber ♥️ #iphone #iphonefold #shortvideo
0:14
Эффект Карбонаро и бумажный телефон
1:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 2,7 МЛН
Carregando telefone com carregador cortado
1:01
Andcarli
Рет қаралды 2,3 МЛН