Aby proces przebiegał szybciej można przynieść ziemię że starego lasu, która zawiera zróżnicowane drobnoustroje glebowe, często są to mikroorganizmy, zasiedlajace te obszary przez setki lat. Stare lasy bukowe są wspaniałym źródłem takich mikroorganizmów.
@NaSkrajuGajuАй бұрын
Żeby nie bazować na tych różnych mitach dotyczących zrębki zrobiliśmy ostatnio film na temat pH zrębki i wyniki wyszły takie, że nie ma żadnego znaczenia jaka to zrębka, czyli dokładnie tak jak mówisz. Co do zubożenia w azot - mamy odmienne obserwacje, co prawda dotyczące słomy, ale również zrębki. Tam gdzie ściółkowaliśmy słomą truskawki praktycznie nie rosły, ewidentnie składniki zostały wciągnięte przez słomę.
@dzg9409Ай бұрын
czesc, u mnie truskawki i poziomki rosna bezposrednio na zrebkach i maja sie swietnie :) moze warto by bylo experyment powtozyc i miec jakies truskawki obok bez sciolki dla porownania :) moze jakis inny powod byl ze nie rosly dobrze. sloma dosc czesto jest stosowana pod truskawki Pozdrawiam!
@toiowo.6669 Жыл бұрын
Nie ma problemu z gniazdowaniem nornic i innych gryzoni?
@dzg9409 Жыл бұрын
bardziej z kretami... na innym filmiku omawiam wady
@KrzysztofSromek9 ай бұрын
bardzo dziekuje za fajne informacje :) wlasnie bede obsypywal rabaty i mam pytanie, czy w jakis sposob mozna dociazyc te zrebki? U nas niestety jest dosc wietrznie i widze ze w miejscu ktorym juz wysypalem, zrębki zaczęły "latać". Czy po prostu uzbroić się w cierpliwość i czekać az juz troszke zaczą sie rozkladac? Pozdrawiam :)
@dzg94099 ай бұрын
mozna sprobowac je nasaczyc (w wiadrze z woda trzymac dzien czy dwa) powinno byc lepiej. generalnie jak jest ich grubsza warstwa to powinny sie pozakleszczac miedzy soba.
@KrzysztofSromek9 ай бұрын
@@dzg9409 Dziekuje, bede próbował :)
@TINYWORLD22 Жыл бұрын
U mnie odkąd są zrębki po ślimakach nie ma śladu
@Jagusia1372 ай бұрын
Pokaż jak wygląda ta ziemia pod zrębkami.
@dzg9409Ай бұрын
na innych filmach pokazuje :)
@karollk5579 Жыл бұрын
Iglaste zakwaszają glebę więc nie gadaj bzdur, ja robię miks od lat ale nie korzystam z iglastych zrębek nie mam potrzeby to co uprawiam nie lubi kwaśnej gleby a rozmiar ma znaczenie, jak chcesz żeby szybciej przekompostowało w ziemi to dajesz tylko drobne zrębki dodatkowo dobrze zmieszać z obornikiem od kur i to nawet 50 na 50% i tak później dosypywać co roku nawozu a co kilka lat zrębków wtedy zobaczysz efekt mam dużo wiedzy na ten temat nie do końca mojej obserwowałem przez kilka lat jak w Ameryce jeden farmer wykorzystuję zrębki i ma filmów od groma, już kilka lat nie oglądałem bo sam doszedłem do wniosków co i jak, najlepiej wymieszać zrębki z nawozem kurzym a potem nasypać tak ze co najmniej 40cm takiego miksu dość dokładnie już po roku zacząć można sadzić i widać efekty temat ciekawy ale tylko dla wytrwałych na przyszły rok znowu zamawiam zrębki a nawóz kurzy dosypuję na bieżąco według widocznych zapotrzebowani, od czasu ja to robię to mam rewolucje w uprawach jest jeszcze kilka innych rzeczy które stosuję ale to inny temat, oczywiście wszystko naturalnie bez jakiejkolwiek chemii
@toiowo.6669 Жыл бұрын
Może warto dodać Dolomitu do zrębek iglastych, aby zneutralizować pH przez okres zimowy 🤔?
@karollk5579 Жыл бұрын
Trzeba posiadać wiedzę na ten temat a jak widać wstawiający to kompletny ignorant tego tematu, lepiej niech usunie ten niby mądry filmik@@toiowo.6669
@jacek51734 ай бұрын
a mozna zrobic warstwe 10cm zrąbki i na to dac 10 cm ziemi,co myslisz o tym?
@karollk55794 ай бұрын
@@jacek5173 Nie zalecam szybko ziemia zje twoje zrębki i nic z tego nie będzie normą jest około 30 cm pod spód kartony bez nadruku nie dawać gazet itp. w tuszu jest pełno chemii szkodliwej dla człowieka i jak wspomniałem najlepiej sypać na wierzch nawóz kurzy najlepiej by było od kogoś kto ma kilka-naście kur karmionych naturalnie można sypnąc na wierz delikatnie troszkę jakiejś dobrej ziemi na poczatek ale to wszystko