Co nas czeka po apokalipsie? Postapokaliptyczne scenariusze - POP Science #46

  Рет қаралды 420,662

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 623
@ErykDziad
@ErykDziad Жыл бұрын
Mam nadzieję, że nie nigdy zakończycie tej serii. Świetna robota.
@jacekgrygianiec3729
@jacekgrygianiec3729 Жыл бұрын
Nigdy, przenigdy 🙌
@ziggywiosna1519
@ziggywiosna1519 Жыл бұрын
Serio ?
@maciejgawron9015
@maciejgawron9015 Жыл бұрын
Nawet po apokalipsie?
@Dawidoss70
@Dawidoss70 Жыл бұрын
​@@maciejgawron9015nawet po wielkim wybuchu kontynuuje serie więc na pewno
@PlzPoluz
@PlzPoluz Жыл бұрын
kiedyś zakończą bo umrą
@TS-xv7dw
@TS-xv7dw Жыл бұрын
Jesteście... NIESAMOWICI!!! Jako młody chłopak oglądałem Sondę i miałem wtedy otwartą japę... Teraz też mam otwartą... Co prawda dlatego że zasypiam słuchając Was , ale jest to najlepszy komplement...z tego wszystkiego... Zakupiłem ostatnio aż za nadto książek, zgadnijcie z czyjego polecenie😉💪 dziękuję Wam bardzo że w pogoni za wszystkim potrafiliście mnie zatrzymać i spojrzeć na to czarne coś nade mną... Szacunek👍
@SwordMaster1971
@SwordMaster1971 Жыл бұрын
Jeden z lepszych odcinków, aspekty socjologiczne, społeczne. Nikt nie jest dla ludzkości takim zagrożeniem jak człowiek. Tym bardziej, że stan ludzkości na tę chwilę naprawdę pachnie apokaliptycznie, mi jakoś intuicja podpowiada, że splot wielu czynników naraz sprawił, że przekroczyliśmy pewien punkt krytyczny.
@ProtogenPhennex
@ProtogenPhennex Жыл бұрын
Człowiek jest istotą słabo inteligentną, ale wciąż jest najlepszą znaną inteligencją na Ziemi. Nadal mamy rywalizację międzyludzką, tyle że zakazująca uderzeń poniżej pasa (dotyczy zwłaszcza Zachodu - w sposób sprawiedliwy wygrywa Elon Musk, ewolucja, itd.; każdy ma zapewniony dobrobyt, żeby móc rywalizować, robić karierę), co powoduje wzrost dobrobytu i rozwój technologii. W Rosji zaś jest rywalizacja, która pozwala stosować uderzenia poniżej pasa, a nawet nakazuje, co powoduje, że wygrywa najgorsza bestia (słaby gracz zatruwa najlepszych graczy - w ten sposób wygrywa największy potwór, które głównie kieruje się emocjami. I w ten sposób powstają rządy tyrania. Powstaje klasa samców alfa i klasa gorszych samców, czyli posłuszny żołnierz gotów oddać życie dla dobra samców alfa). Stosowanie ciosów poniżej pasa koliduje się z nauką. Sukcesy w podbojach kosmosu zawdzięczamy rywalizacji, która nie stosowała ciosów poniżej pasa, ba, nawet ta rywalizacja dzieliła się danymi. Zastrzelenie satelity - a to zaśmiecamy orbitę (na tym jest niemożliwe zamieszczenie stacji kosmicznej czy innych rzecz - jest to rywalizacja poniżej pasa. Ta rywalizacja poniżej pasa zatrzyma rozwój nauki. Przykładów nie trzeba szukać daleko, religia (za pomocą przemocy np. spalanie naukowców żywcem na stosie - czyli "ciosy poniżej pasa") zatrzymywała rozwój nauk ewolucji, medycyny (np. zakaz zbeszczania zwłok), itd. Gdyby nie było religii - a była rywalizacja bez ciosów poniżej ciosów - dawno byłaby odkryta ewolucja, która zapoczątkowała nauki o genetyce, biochemii, itd. Nawet Polacy chcieli kary śmierci dla Wernher von Braun, który rozpoczął podboje kosmosu. USA użyła głowy i nie użyła zemsty w postaci "ciosu poniżej pasa", a wykorzystała talenty niemieckich naukowców.
@dzikidzik1131
@dzikidzik1131 Жыл бұрын
​@@ProtogenPhennex gdyby nie religia ludzie nie byliby tu gdzie są teraz. Religia kiedyś była motorem napędowym nauki. Wcale to nie jest prawdą że ciosy poniżej pasa zatrzymują rozwój. Stworzenie bomby atomowej to jeden wielki cios poniżej pasa. Wykorzystywanie przez zachodnią Europę tubylców jako narzędzi przyspieszało rozwój gospodarczy i naukowy a były to jednak ciosy poniżej pasa. Chęć ludzkiej rywalizacji i odkrywanie nowych sposobów na uderzenie poniżej pasa właśnie może być zarówno motywatorem do rozwoju jak i czymś co go stopuje
@ProtogenPhennex
@ProtogenPhennex Жыл бұрын
@@dzikidzik1131 Policja pilnuje, żeby ludzie nie stosowali ciosów poniżej pasa. USA porównałbym do szeryfa, który ukarał Japonię i zrobił tam porządek. W ten sposób Japonia dostosowała się do rywalizacji, w której nie można stosować uderzeń poniżej pasa np. rywalizacja konsoli Playstation z amerykańską konsolą X-Box. Dokładnie mi chodzi, że Amerykanie nie stosują pomiędzy sobą ciosów poniżej pasa, co pozwala rozwijać naukę i stać się światowym mocarstwem. Katastrofa w postaci II WŚ zmusiła USA do wprowadzenia nauk ewolucji, a kreacjonizm, który stosował erystykę (dzięki czemu spasiony kler osiągał niebagatelne majątki), wyrzucono ze szkół. Każdy rodzi się myśleniem intuicyjnym. Jest to myślenie intuicyjne. Intuicyjność prowadzi do powstania myślenia irracjonalnego (np. religia). Żeby dorosnąć - a jest to przejście w wyższy poziom inteligencji - musisz potrafić wyrzec się myślenia intuicyjnego i przejść w myślenie matematyczne, krytyczne, racjonalne. Broda nie decyduje o dorosłości - a wyrzeczenie się z myślenia intuicyjnego. Myślenie intuicyjne (dziecinne) jest jak zęby mleczne - muszą wypaść, żeby przejść w etap dorosłości. I dodam, że ciekawość do nie myślenie dziecinne. Dziecko pyta się, bo zdobywa ogrom danych, żeby móc jakoś funkcjonować w życiu. Ciekawość jest np. co się stanie, kiedy do czajnika damy sok zamiast wody? Więc eksperymenty są ciekawością. Dziecko nie eksperymentuje, a jedynie zdobywa dane z otoczenia (jest to normalny proces uczenia się). Powiedziałbym, że myślenie intuicyjne, które prowadzi do powstania irracjonalności, jest poważnym zagrożeniem dla ludzkości. Człowiek z myśleniem dziecinnym może podpalić bibliotekę czy zabije naukowca pod wpływem emocji. Agresja czy podniecenie seksualne wywodzą się z walki samców o samice, a nie z inteligencji. Już udowodniono, że stany agresji czy podniecenia seksualnego obniżają zdolności intelektualne. Dyktatorzy czy wielu królów (czy terroryści) myślało intuicyjne, kierowało się emocjami - co kończyło się tragiczne dla nauki np. masowe zabijanie polskiej inteligencji, w tym wielu wybitnych naukowców. Dziś Zachód jest tak zaprojektowany, żeby wyższa inteligencja wygrywała nad niższą - dzięki temu rozwijamy się. Wolnomyślicielstwo (wprowadzone przez antyreligijną rewolucję francuską) jest rozwojem nauki, a nie religia (jednomyślicielstwo). Korea Płn, kraje arabskie czy Rosja cofają się lub są zatrzymanie w rozwoju - bo nie da się funkcjonować, gdzie jest powszechnie stosowanie ciosów poniżej pasa i zakazana wolność słowa. USA musiała wprowadzić wolność w Internecie - aby rozwijać naukę i stać się światowym mocarstwem. Dodam, że dyskusja, czy Internet ma mieć wolność, była dyskutowana przez wielu ekspertów i psychologów. Wolność w Internecie nie jest przez przypadek. Tam gdzie nie ma wolności - zawsze będzie bunt.
@dzikidzik1131
@dzikidzik1131 Жыл бұрын
@@ProtogenPhennex masz trochę zbyt wyidealizowane podejście co do wielkiego USA, to nie jest żaden szeryf na arenie międzynarodowej tylko państwo czerpiące korzyści ze swojej pozycji. Często siłą wymuszają zmiany rządów na te które im pasują i będą im podległe. Twierdzisz że w krajach zachodu nie stosuje się ciosów poniżej pasa? Zobacz jaki wpływ na rząd mają korporację. Zobacz jak potrafią uciszani być ludzie którzy mówią coś złego o wielkich korporacjach. To też są ciosy poniżej pasa bo ogranicza to wolność. Zachód zaprojektowany jest tak żeby wyższa inteligencja wygrywała? Świat zachodni przez social media dąży do upadku. Dzieci chcą być infuencerami gdzie w Chinach większość chce być inżynieriami.
@wiktor1983
@wiktor1983 Жыл бұрын
1:07:20 Problemem może być brak fachowej literatury. Kiedyś ludzie zbierali różnego rodzaju poradniki, encyklopedie techniczne, miesięczniki "Zrób to sam". Dziś ludzie pozbywają się biblioteczek, bo przecież mają pdf-y w czytniku i fora dyskusyjne w internecie. Utrata komputerów może oznaczać zupełną bezradność w dziedzinie konstruowania podstawowych mechanizmów i rozwiązań technicznych.
@grzegorzkoodziej3582
@grzegorzkoodziej3582 Жыл бұрын
Dlatego mam wydrukowane i "zakonserwowane" książki i poradniki między innymi np: The Anarchist Cookbook by William Powell :P Polecam czysto teoretycznie.
@cammillo
@cammillo Жыл бұрын
Dokładnie. Dodatkowo to, że kiedyś np samochody były proste w budowie i można było sporo naprawić przy użyciu klucza, śrubokrętu i młotka, a teraz zniechęca się ludzi do robienia czegokolwiek, bo stracisz gwarancję, bo nikt tego od ciebie potem nie kupi powoduje, że bardzo niewiele osób jest w stanie coś naprawić. Kiedyś przejechanie 1000 km z mapą i sprawne dotarcie do celu było możliwe a teraz jak satelity przestaną działać i razem z nimi GPS, to większość ludzi będzie jechała 24 godziny do miejsca oddalonego o 50 km o ile w ogóle dojadą. Mój wujek niedawno dopiero po 100 km zorientował się, że w nawigacji wybrał Ustronie Morskie zamiast Ustronia.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Dlatego ja 90% dokumentacji technicznej itp mam wydrukowane. Po pierwsze bo wygodniej dla mnie jest tym operować a po drugie już teraz nieraz nie ma możliwości wejścia do sieci a co dopiero przy grubszym problemie😉
@GreWest1
@GreWest1 Жыл бұрын
​@@cammillo Mimo wszystko tamta prostota była okupiona jakimiś wadami.
@damianboj3809
@damianboj3809 Жыл бұрын
@@cukiercukier8283 "A potem UE, NATO rozpierdoliło całe biblioteki techniczne z całymi gotowymi poradnikami od A do Z do budowy poloneza czy kałasznikowa. W Rosji takie biblioteki zakopane w wielu miejscach dalej są chronione." Najarany? Poradnik z budowy poloneza potrzebujesz, nie wiesz jak był zbudowany, smutne!
@danutadaniel413
@danutadaniel413 Жыл бұрын
Jesteście doskonali podziwiam panów pamięć, dziękuję
@wojciechmisztela1978
@wojciechmisztela1978 Жыл бұрын
Jesteście najlepsi. Po to powstał KZbin.
@piotrz3008
@piotrz3008 Жыл бұрын
mysle że jednak pieski i kotki. Pierwsze video na YT to 'me at the zoo', gdzie poruszany jest temat trąby :D
@ZawiszaSzczecin1805
@ZawiszaSzczecin1805 Жыл бұрын
W czym najlepsi ?
@smogpodwawelski444
@smogpodwawelski444 5 ай бұрын
@@ZawiszaSzczecin1805 We wszystkim. :D)
@kasiakowalska4080
@kasiakowalska4080 Жыл бұрын
Świetne polecajki do poczytania. Dziękuję!
@ZawiszaSzczecin1805
@ZawiszaSzczecin1805 Жыл бұрын
"Droga" genialna, film warty obejrzenia.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
Macie 100% oglądalności u ŚJ.😃👍
@fredcement322
@fredcement322 Жыл бұрын
Nie no panowie, taki wspaniały temat we wtorek po południu ❤
@karkotka
@karkotka Жыл бұрын
To już jest wtorek, kuźwa znowu zachlałem.
@KaczuszkaMoon
@KaczuszkaMoon Жыл бұрын
Dzięki Wam obejrzałam ostatnio "The Expanse", "Electric Dreams", "Peripheral" i "Człowieka z Wysokiego Zamku" - wszystkie te seriale bardzo mi się podobały, więc jestem wdzięczna!
@TamroNick
@TamroNick Жыл бұрын
Polecam film "Księga ocalenia" z Denzelem Washingtonem.
@jz9332
@jz9332 Жыл бұрын
Dla mnie pierwsze dwa sezon The Expanse to 10/10. Bardzo rzadko placze ogladajac ale w polowie drugiego sezonu... W zeszym roku tylko CP77: Edge Runners tak mnie poruszyl.
@Mechanik714
@Mechanik714 Жыл бұрын
Szybko Ci poszło 😉
@motherofparrots
@motherofparrots Жыл бұрын
Wspaniały odcinek Panowie! Dziękuję za 2h jazdy bez trzymanki! Bardzo miły akcent gdy wspomnieliście o roku prof. Łukasiewicza. Miałam ten zaszczyt uczestniczyć w organizacji repatriacji szczątków śp. profesora z Irlandii do Polski.
@jacekgrygianiec3729
@jacekgrygianiec3729 Жыл бұрын
Do Irlandii Joe Biden w£a$nie przylatuje .
@AneskaCherry
@AneskaCherry Жыл бұрын
Panowie, jak ja Was uwielbiam!!!
@maleckimalecki
@maleckimalecki Жыл бұрын
Jak?
@prokles
@prokles Жыл бұрын
Świetnie się was słucha. Ogromna wiedza. Pozazdrościć.
@bartekm7710
@bartekm7710 Жыл бұрын
1:08:00 na pierwszym roku w akademiku na recepcji "prze pani, żarówka się spaliła" - "masz, wymień sobie" na piątym roku w akademiku: "prze pani, żarówka się spaliła" - "masz zeszyt, wpisz zlecenie z numerem pokoju, monter przyjdzie niedługo"
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
Pan Piotr, mówiąc o tym, że nie wszyscy staną się krwiożerczy , miał na myśli siebie, He, he! Panie Leszku, dzisiaj "biomasa" dalej pracuje na "elytę". Gdy byłam dzieckiem nauczyłam się rozniecać ogień, łowić rybki, wyrabiać masło, ser, piec chleb, który wypiekam do dzisiaj, szyć, malować ściany, drzwi i inne rzeczy, naprawiać drobne rzeczy, uprawiać warzywa, rośliny, krzewy i wiele innych rzeczy. Zdobyłam solidne wykształcenie, zwiedziłam trochę świata i napisałam kilka książek (literatura faktów). Ludzie mojego pokolenia, powojennego byli przygotowywani do życia na wypadek biedy i zagrożenia życia. Niedaleko mnie jest cała łąka fiołków, mają delikatny słodki zapach.
@maciejkisiel1548
@maciejkisiel1548 Жыл бұрын
Najlepiej się Panów słucha jadąc samochodem , tak na trasie Płock - Mrągowo. Tam jest najlepszy klimat do tego. Serdecznie pozdrawiam 😊
@jankowal6054
@jankowal6054 Жыл бұрын
"Leszku czy lubisz promieniowanie które zabija?" Leszek: "huehiehue"
@Jakub.Feliks
@Jakub.Feliks Жыл бұрын
Podobno naukowcy udowodnili, że 100% ludzi pijących wodę umiera.
@waniapolska840
@waniapolska840 Жыл бұрын
​@@Jakub.FeliksNie pijących, też umiera 100%
@hiddenself
@hiddenself Жыл бұрын
@@Jakub.Feliks Nieprawda - ja piję wodę i jeszcze nikt nie udowodnił, że umrę.
@inq3265
@inq3265 Жыл бұрын
@@hiddenself Jeszcze nigdy nie umarłeś? 🤔
@danielhoocinski2033
@danielhoocinski2033 Жыл бұрын
​@@inq3265 na pewno każdy z nas kiedyś nie żył ;)
@krzychru
@krzychru Жыл бұрын
"Bugi" mnie totalnie rozbawiły. Jesteście najlepsi :D Pozdrawiam :D
@Izku993
@Izku993 Жыл бұрын
"grzyby na paznokciach, grzyb na pięcie".... Właśnie jadłam. Dziękuję :)
@teresawiegand9371
@teresawiegand9371 Жыл бұрын
DZIĘKUJĘ SERDECZNIE za wspaniałye filmy ,pozdrawiam z R.F.N ❤😂
@dziabong6334
@dziabong6334 Жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. A mogli byście pogadać coś o naturze snów? Strasznie jestem ciekawy jak by to wyglądało w Waszym wydaniu. Sny świadome, koszmary, i odjazdy w stylu Marii Lidii Kossakowskiej RIP (Zakon krańca świata). Ogólnie wnoszę o więcej Marii bo poruszyliście ją chyba tylko w jednym odcinku. Skandal!
@zabelnet
@zabelnet Жыл бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam
@bounty20008
@bounty20008 10 ай бұрын
Doskonale się oglądało, dziękuję!
@Tele-Śmele
@Tele-Śmele Жыл бұрын
Panie Leszku. Słucham rapu ponad 20 lat, a mam 32. Jak Pan nadmienił Beastie Boys to się wzruszyłem. Szanowałem Pana bardzo, teraz szanuje bardziej. Piona!
@hadwa8744
@hadwa8744 Жыл бұрын
No dobrze jest. Dobrze chłopaki mówią dobry przekaz leci
@danw.7233
@danw.7233 Жыл бұрын
Zagłada nuklearna i plaga grzybowa to jedno i to samo, i tu, i tu, grzyb na horyzoncie załatwi sprawę.🤯
@RutgardD-kh2tl
@RutgardD-kh2tl Жыл бұрын
Świetna robota Panowie, super się Was słucha. A odnośnie tematu i jeszcze innego spojrzenia na postapo to zabrakło mi tutaj Star Treka
@ukaszjanowski2183
@ukaszjanowski2183 Жыл бұрын
"Droga" McCarthy'ego jest według mnie genialna, chyba głównie przez swoją przyziemność i realizm. Bo nie okłamujmy się, kiedy wszystko runie to będzie szaro, brudno i ponuro, a my będziemy zaszczutymi zwierzątkami w lesie, a nie jakimiś zakapiorami w kurtce z jednym rękawem i z obrzynem w garści.
@laggyluke5700
@laggyluke5700 Жыл бұрын
A mnie srogo zawiodła. Od pierwszego kaszlnięcia ojca wiedziałem jak to się skończy, kto zginie, kto przeżyje. Poza tym nie spotkałem tu niczego odkrywczego, zaskakującego, ani szokującego, czego bym nie spotkał wcześniej już gdzieś indziej. Książka ma konstrukcję liniowej gry komputerowej, no i powinna mieć dłuższy tytuł: "Droga. Wózek sklepowy jest najważniejszy."
@ukaszjanowski2183
@ukaszjanowski2183 Жыл бұрын
@@laggyluke5700 Zgodzę się, że jest mało odkrywcza i dość przewidywalna, ale to chyba właśnie przez swoje realistyczne podejście do tematu. Zamiast wymyślnych przygód mamy kompletną zagładę, zarówno na poziomie świata jak i jednostki. Rozumiem, że niektórzy mogą oczekiwać czegoś innego. Mi akurat bardzo przypasowało pokazanie postapokalipsy jako faktycznego końca wszystkiego, a nie super przygody.
@muchazlegnicy2403
@muchazlegnicy2403 Жыл бұрын
​@@ukaszjanowski2183 ciężka lektura, zwłaszcza jak się ma swoje dzieci
@kamilgatarek6429
@kamilgatarek6429 Жыл бұрын
Jest to ksiazka z kategorii postapo, ktora jako jedna z niewielu pokazuje, ze po upadku cywilizacji swiat sie skonczy. Postaci bohaterow sa troche archetypiczne. Ojciec musi umrzec zeby syn mogl stac sie mezczyzna, ale przed tym musi mu przekazac koniecznosc niesienia swiatla (w kasiazce to nawet dosc doslownie jest zrobione), mimo ze nie ma to sensu bo swiat sie skonczyl.
@Czortowicz
@Czortowicz Жыл бұрын
Ciekawy temat. Moje klimaty. Jaranko. Sub!
@BlueWhiteKnight
@BlueWhiteKnight Жыл бұрын
Zawsze byliscie I nadal jestescie pocieszynymi wazonami😊
@LukasPawlak
@LukasPawlak 11 ай бұрын
Ja wierze w Naszego Pana Boga Wszechmogącego Naszego Stwórce i wierze że nadchodzi apokalipsa kara Boża. Zobacz nadchodzi przebiegunowanie ziemi i zobacz co sie dzieje ze słońcem ta dziura nie wierze w przypadki nie wierze naukowca bo nie maja pojecia o niczym . Nadchodzi koniec tej pseudo cywilizacji. Życze wszystkim ludziom żeby zdążyli sie nawróćić . Tylko Pan Bóg Wszechmogący może ocalić ludzi i Aniołowie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Pan Bóg jest Wielki i Sprawiedliwy oraz Najwspanialszy Chwała Naszemu Najwyższemu Panu Bogu w Niebie
@perkele11
@perkele11 9 ай бұрын
Pan Leszek jest super😄
@pawerutkowski4956
@pawerutkowski4956 Жыл бұрын
Księga ocalenia bardzo dobry film postapo o temacie Religi
@ma6tek
@ma6tek Жыл бұрын
Super odcinek, dzięki!
@mnichk681
@mnichk681 Жыл бұрын
Dobra robota :)
@tomaszkosmoski6008
@tomaszkosmoski6008 Жыл бұрын
Panowie jesteście cudowni. Szkoda że nie wrzucacie już na Spotify bo słucham w pracy na słuchawkach.
@martinjohnson2549
@martinjohnson2549 Жыл бұрын
Ja też słucham w pracy, mam KZbin Premium, czyli wydatek poniżej stówy, który przynosi mi największy pożytek.
@ukasznikov
@ukasznikov Жыл бұрын
Jesteście genialni 😊
@jsongreen76
@jsongreen76 Жыл бұрын
1:15:30 Szczerze mówiąc zależy to chyba od scenariusza apokalipsy jaki miałby się wydarzyć i trzeba by było mniej więcej założyć jak miałby on wyglądać. Wtedy moglibyśmy wziąć pod uwagę ile faktycznie osób, które mają wiedzę w zakresie technologicznym i naukowym było by w stanie przeżyć. Na tej podstawie dopiero można by było myśleć jak daleko w tym postapokaliptycznym świecie bylibyśmy "zacofani" i ile rzeczy trzeba by było odkryć od nowa, pozdrawiam cieplutko :))
@ewak.1068
@ewak.1068 Жыл бұрын
Jak zwykle swietny odcinek. Zapraklo mi tylko Hani Czaban i jej "Caly ten czas"
@przemysawkot1888
@przemysawkot1888 Жыл бұрын
Waterworld świetny film 😊
@Venleve
@Venleve Жыл бұрын
Brak cenzury, szanuje ❤
@wolwob7929
@wolwob7929 Жыл бұрын
Dzięki za super relaks przy myślach o apokalipsie i nadziei na po😅
@piotrstrzelczyk5248
@piotrstrzelczyk5248 Жыл бұрын
12:50 Jest taki film, "Fantastic Phungi". Moja Najlepsza z Żon, krzyczy teraz na mie, że mało jest fungicydów.
@szymonmuller8924
@szymonmuller8924 Жыл бұрын
Nie sprawdzałem w necie, czy był już taki odcinek tutaj na kanale ale fajnie byłoby posłuchać o AI w sektorze Astro z zaproszonym gościem coś ala film o rzeczywistości
@b-ton3559
@b-ton3559 Жыл бұрын
Moglibyście panowie wrzucić w opis czy komentarz listę lektur które omawialiscie. Z góry dziękuje :-)
@milenawoszczyna
@milenawoszczyna Жыл бұрын
Ktoś zrobił taką listę i jest gdzieś na stronie astrofazy z tego co wiem 😉
@capsulecorp6599
@capsulecorp6599 Жыл бұрын
Leszek Bicepsy kosmos proszę like za bicka
@felkelkrzysztof6651
@felkelkrzysztof6651 Жыл бұрын
"Gdzie dawniej śpiewał ptak" najlepsze postapo jakie czytałem....
@KonradB.
@KonradB. Жыл бұрын
Stos książek sięgający ramienia Pana Leszka - to będzie dobry odcinek :)
@domingooo1
@domingooo1 Жыл бұрын
OMG one of the best one! Super odcinek. Dobra dawka POP-u:) Więcej popu!:)
@arturszczepanski3286
@arturszczepanski3286 Жыл бұрын
Świetny odcinek. Brawo Panowie.
@maciek_m
@maciek_m Жыл бұрын
Wtorek po południu i humor naprawiony 😀
@marcomarco5056
@marcomarco5056 Жыл бұрын
Na Biotad Plus lecimy?💪💪
@robertb5253
@robertb5253 Жыл бұрын
Mam prośbę, czy można w opisie filmu podawać listę książek/filmów/płyt o których wspominacie w danym odcinku? Robienie notatek podczas słuchania nie zawsze jest możliwe. Pozdrawiam
@martinjohnson2549
@martinjohnson2549 Жыл бұрын
Przyłączam się do prośby.
@arekczelny7249
@arekczelny7249 Жыл бұрын
myślę że wszystko co człowiek może sobie wyobrazić zaimprowizowac ma miejsce w różnych wymiarach i to jest fascynujace przezywamy to w każdej chwili to jest tajemnics kosmosu świat mikro, makro:))pozdrawiam fajna dyskusia
@Baloght444
@Baloght444 Жыл бұрын
Świetna robota :)
@KulturaSportu
@KulturaSportu Жыл бұрын
Zawsze dziub mi się uśmiecha gdy słyszę czasem Leszka na RMFie 😁
@michajelonek2907
@michajelonek2907 Жыл бұрын
Dziękuję za wspaniałe 2,5 godziny 💪😎. Czekam, przebierając nóżkami, na następny odcinek. Pozdrawiam serdecznie - szacunek i rispekt! P.S. Mię, tu na działce, krety aKopalikse zrobili na wiosnu! 👿
@Piorun1
@Piorun1 Жыл бұрын
Super odcinek
@piotrstrzelczyk5248
@piotrstrzelczyk5248 Жыл бұрын
6:20 Przemo, będzie "dinożarły" ożywiał?
@onlyoneofhiskind
@onlyoneofhiskind Жыл бұрын
Coś na czasie.
@tachion1801
@tachion1801 Жыл бұрын
Baaardzo wesoły odcinek 😄
@avbert001
@avbert001 Жыл бұрын
Czy ktoś pamięta jeszcze Klub Rzymski:? Matka wszystkich postapo. :) To ciało ukonstytuowane w 1968 roku, które za pomocą metod naukowych postanowiło prognozować jak będzie wyglądał przyszły świat. Generalnie wszytko miało się skończyć tak do 2000 roku. Raport z prac Klubu Rzymskiego pojawił się w 1972 roku pt. "Granice wzrostu" i był natchnieniem do dzieł typu „Mad Max" (1979). Eksperyment "Czarnobyl" pokazał, że lęki związane z efektami skażenia radioaktywnego nie są takie straszne jak przewidywano. Australia nie tak jak opisano w "Ostatnim brzegu" przetrwałaby. Wystarczyło by poczekać, aż wszystko opadnie i będzie można przeprowadzić dekontaminację. A odpowiadając na pytanie o podniesienie się cywilizacji. Gdyby zginęło 3/4 ludzkości pozostało by dużo zasobów wcześniej wytworzonych, co dałoby czas na odtworzenie produkcji.
@koprolity
@koprolity Жыл бұрын
Legendy głoszą, że wtedy odbędzie się rozprawa sądu ostatecznego.
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Ale jakto przecie wszyscy umrom.
@ardas77
@ardas77 Жыл бұрын
haha, ok
@MZborro
@MZborro Жыл бұрын
Tego rodzaju kongresowo - futurystyczne tematy rodzą zawsze marzenie: jeżeli udało by się do pop science zaprosić Pana Dukaja... Lema już się nie uda - próbujcie Dukaja, ja, widz, grzecznie proszę.
@wg3288
@wg3288 Жыл бұрын
Nawet Galaktyka przestała mnie wabić, jak nie kuszą podróże, gdy nie ma z nich dokąd wrócić. Stanisław Lem, Kongres futurologiczny
@LukWierzba
@LukWierzba Жыл бұрын
W "Z archiwum X" to było tak, że leśnicy wycięlo jakieś stare drzewa gdzie w konarach były jakieś prastare świecące żyjątka, które po zmierzchu zabijały ludzi w lesie. W podobnym klimacie w ramach hołdu "coś" carpentera był odcinek na biegunie gdzie ze starego odowca uwolniono jakiegoś wirusa który siedział w ciele człowieka, ofiara nie dawała po sobie nic znać lecz ona zabijała innych ludzi.
@nienojaniemoge
@nienojaniemoge Жыл бұрын
Uaaa dobrze dobrze juz 2 odcinek ktorego nie widzialem a zbieram je na nocke szybciej czas zleci
@krzysztofwandzioch4622
@krzysztofwandzioch4622 Жыл бұрын
Film megan ,pamięć absolutna, 6ty dzień, też dużo pokazują
@szaman4370
@szaman4370 Жыл бұрын
Dobry epizod pozdrawiam 👍 i sub leci
@christofbudzynski9345
@christofbudzynski9345 Жыл бұрын
Odrodzi się lepiej, lecz z czasem się spaskudzi🌵
@jakubskonieczny5750
@jakubskonieczny5750 Жыл бұрын
Chciałbym coś dodać to tej dyskusji która trwała w okolicach 1:12:00 na temat tego czy cywilizacji by się cofnęła dalej niż do pewnego poziomu (tych maszyn parowych). No więc Leszek zaczął tu argument że trzeba będzie iść do biblioteki, znaleźć odpowiednią książkę, przeczytać i ZROZUMIEĆ to co jest tam napisane a potem wprowadzić to w życie - to ostatnie też nie jest łatwe z dwóch powodów. Po pierwsze te wszystkie instrukcje maszyn w ksiażkach zakładają dostępność materiałów w formie już przetworzonej i przystosowanej do montażu. Nawet najprostsze rzeczy aby znaleźć je (trafić na jakąś fabrykę która to wytwarza, dowiedzieć się w ogóle gdzie ta fabryka jest bez internetu - to nie będzie takie proste, teraz już nie ma nigdzie jakiś tablic ogłoszeń z adresami, wszystko się przeniosło do intenetu). Ale chciałbym poruszyć drugi powód mniej oczywisty - a mianowicie w przypadku pozbawienia wygód cywilizacyjnych człowiek przeznaczałby więcej "wolnego czasu" na to, aby po prostu przetrwać. Może po prostu nie być chęci zbudowania działającego silnika w momencie gdy trzeba robić rzeczy dużo bardziej naglącej potrzeby - np. to wyżywienie, dostęp do wody, ogrzanie mieszkania w zimę, znalezienie lekarstw itp. itd. Przejście na samowystarczalność komuś kto wychował się w mieście i kto od małego miał dostarczane wszystkie dobra za niego wcale nie będzie łatwe. I ten wysiłek potrzebny aby przetrwać może w takim stopniu pochłonąc nasze wysiłki i przede wszystkim naszego ducha, że człowiek poczuje zadowolenia z faktu, że doszedł do tego punktu i może wcale nie mieć już po prostu sił (takich mentalnych przede wszystkim) aby "odradzać cywilizację". Ważne jest że on przeżył i będzie się skupiał na tym aby ten status quo utrzymywać. Aby żyć we względnej wygodzie. Po co komu samochód w świecie, gdzie nie ma dokąd jechać? I tego typu podobne rzeczy, niektóre wynalazki będą dużo trudniejsze do utrzymania od zwykłych maszyn prostych. Problem pozyskania energii też się od razu pojawia. Następne pokolenia również mogę być niezainteresowane odradzaniem cywilizacji. Te pokolenia wychowane już w świecie postapo. Polecam książkę "Ziemia trwa" w serii Wehikuły Czasu Rebis. Tam jest podobne zagadnienie i pokazuje, jak pomimo tego że ma się książkę, biblioteki, wszelką wiedzę, nie będzie po prostu komu z niej korzystać.
@ProtogenPhennex
@ProtogenPhennex Жыл бұрын
Widziałeś nauczyciela, który dyktuje z książki? Ci, co tworzą samochody czy komputery, nie biegną do biblioteki czy szukają w instrukcji, jaki kolejny krok poczynić. Są tak wystudiowani i zorganizowani, że mogą napisać sami instrukcję czy nawet obszerną książkę. Nie zbudujesz komputera mając książki i instrukcję. Musisz mieć w głowie tysiące myśli (jak działa komputer, teoria informacji) i praktykę. Żeby wyobrazić kosmitę - korzystasz z swej wyobraźni - ze zdobytej wiedzy - a nie szukasz w wielu książkach. Ktoś przychodzi zrobić remont w domu, nie wyciąga masę książek i instrukcji. Książki, audiobooki - mają dokonywać ci powtórek - utrwalać ci informacje. Zadaniem komputera czy książek jest utrwalanie informacji w naszych głowach. Komputer to tylko notes - zaawansowany i elektroniczny notes - notebook. Dlatego komputery podniosły IQ Zachodu.
@Wiewioor666
@Wiewioor666 Жыл бұрын
🔥 Ave Zakon Świętego Płomienia 🔥
@slawomircwiekala
@slawomircwiekala Жыл бұрын
Ale ja lubię te Wasze rozmowy. Świetnie się tego słucha. Dzięki 👍
@tetlik
@tetlik 10 ай бұрын
Piotrze! Proszę Cię! Błagam Cię! Gdy pijesz z kubka i przełykasz, wyciszaj wtedy swój mikrofon. Mam mizofonię i szlag mnie trafia, gdy to słyszę. Aż żona przyszła do pokoju i zapytała mnie dlaczego co jakiś czas walę pięścią w biurko i rzucam wiązankami przekleństw. Będę wdzięczny za zrealizowanie mej prośby :) A i materiał na tym, zyska, bo będzie profesjonalniejszy :)
@wiktor1983
@wiktor1983 Жыл бұрын
5:30 Kotlety z mamuta to wątek z Przystanku Alaska, gdy zrozpaczony dr Fleischmann zorientował się, że znalezisko, które chciał pokazać światu zostało zjedzone przez miejscowych. S5E24
@mariushssj7962
@mariushssj7962 Жыл бұрын
Super odcinek..nigdy bym nie pomyślał, że będę czyjegoś 2h gadania słuchał z takim zainteresowaniem na YT ;) Pozdrawiam. :) P.S. Tylko po co ten kozioł w tle? ;)
@radekjanuszewski519
@radekjanuszewski519 Жыл бұрын
This war of mine jest super!!
@lacky8803
@lacky8803 Жыл бұрын
KOlejne pop science , cos pieknego
@adrianchmura7654
@adrianchmura7654 Жыл бұрын
20:20 panowie chyba nigdy nie kupili auta z "zachodu" po 25 latach pod płotem. Może i jest gorszej jakości benzyna, ale stare konstrukcje się tym nie przejmują. Rekord to peugeot 605 z 3l silnikiem V6 i 17 letnią benzyną ❤
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Volvo Amazon. Od 91r stał w stodole. Znajomy to kupił i przywiózł na lawecie. Swierza benzyna przeczyszczenie profilaktycznie układu zapłonowego, sprawdzenie czy olej jeszcze jest w fazie płynnej, przekręcę ie bez swiec żeby się nasmarował i odpalił od strzała. Od tej pory szukam Amazona dla siebie.
@czuhajster
@czuhajster Жыл бұрын
Jak zawsze świetnie się Panów słucha. P.S. Panie doktorze, ma Pan nieźle wyrzeźbiony biceps! (no homo). Pozdrawiam!
@jarosawszymon3046
@jarosawszymon3046 Жыл бұрын
Super.
@radoslawmazurekwaw
@radoslawmazurekwaw Жыл бұрын
W Diunie w zasadzie jest mowa o apokalipsie: wojna z myślącymi maszynami. Może to nie cofnęło ludzkości do epoki kamienia łupanego ale konkretnie przeorało cywilizację.
@krzysztofbelka2369
@krzysztofbelka2369 Жыл бұрын
dobry film poetapokaliptyczny to ludzkie dzieci
@Yuki-oi1ou
@Yuki-oi1ou Жыл бұрын
Lux
@potus4057
@potus4057 Жыл бұрын
16:00 Aż dziw że w popie nie mówicie o tej książce: "Fungus" Knight Harry Adam (właśc. Brosnan John, Kettle Leroy) Tam jest Grzybokalipsa w pełnej krasie i nawet wspomniane symbionty grzybo-ludzkie. POLECAM choć czytałem w latach 90.
@MasterMaras86
@MasterMaras86 Жыл бұрын
są garnki firmy astrofaza ?
@polishedstacker
@polishedstacker Жыл бұрын
Ten Magazyn od Leibowitza to chyba odwzorowali na końcu filmu Book of Eli. Dobry film post apo👍
@psizna
@psizna Жыл бұрын
O ciekawy temat, czekałem za czymś takim, uwielbiam klimaty zaszczucia, survivalu i uciekania przed zombiakami 😛
@LEXX.1010
@LEXX.1010 Жыл бұрын
Cyberpunkowy odcinek byłby sztos :D
@dinth
@dinth Жыл бұрын
1:05:00 - o jakiej ksielazce jest mowa?
@domiccimod8679
@domiccimod8679 Жыл бұрын
Najciekawsza książka to sekunda za późno i kolejne z serii. Czemu ja coś jest najlepsze, najciekawsze i najporzytecznirjsze, to o tym cisza? Cenzura? Z jakim kluczem?
@zdrajcawielki1457
@zdrajcawielki1457 Жыл бұрын
Dymarki nie mam, ale uczę się chodować penicylinę i mam zarodniki w zamrażarce :) Plus chleb, mydło, elaboracja amunicji, alkohol, prezerwacja żywności (kto dziś umie choćby sypać kopce...), strzelanie ze wszystkiego, z czego się da. Ser też umię zrobić. Jak wszystko walnie o glebę, zostaniemy tylko tym, co umiemy.
@rudyfire8748
@rudyfire8748 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów 🙂
@Sedna10
@Sedna10 Жыл бұрын
Dzień dobry 🤩 Droga. Okropna!!!
@mariuszjastrzebski3394
@mariuszjastrzebski3394 Жыл бұрын
Czy nie byłoby formlanych problemów gdybyście puszczali fragmenty utworów o których jest mowa, bo mimo waszego niewątpliwego talentu wokalnego niektóre kawałki trudno mi skojarzyć 😊
@s3rverius
@s3rverius Жыл бұрын
Były by. Prawa autorskie i brak monetyzacji.
@zikoadrian6059
@zikoadrian6059 Жыл бұрын
widzę, że z przytupem zaczynamy nowy rok :)
@krzysztof5414
@krzysztof5414 Жыл бұрын
Apokalipsa to zdjęcie zasłony zakrywajacej prawdę o życiu i świecie. Bardzo pozytywna część naszego życia.
@smoketoomuch81
@smoketoomuch81 Жыл бұрын
Gdzie mogę znaleźć listę omówionych książek, muzyki, filmów?
@radosawsugocki9132
@radosawsugocki9132 Жыл бұрын
Jak juz ta forma mnie nudzila tak ten odcinek top
@kociol1975
@kociol1975 Жыл бұрын
Leszek ja tam przygotowałem się na armagedon ale zajęło mi to ze dobre kilka lat intensywnych przygotowań a wodę oczyszczać łatwo wystarczy żwir, piasek i węgiel drzewny ;)
@IDIOTEQTube
@IDIOTEQTube Жыл бұрын
Listy tych polecanych książek wrzucacie w wersji płatnej? Bardzo by się przydały.
Czy zasiedlimy dna oceanów w przyszłości? - POP Science #45
1:37:10
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
Don’t Choose The Wrong Box 😱
00:41
Topper Guild
Рет қаралды 62 МЛН
Jak odzieraliśmy Wenus z jej sekretów - POP Science #50
1:57:16
Astrofaza
Рет қаралды 264 М.
Co zrobimy gdy zabraknie prądu? Blackout - POP Science #16
1:57:24
Co jest za granicami wszechświata? - POP Science #38
1:53:24
Astrofaza
Рет қаралды 766 М.
Jesteśmy zakładnikami Słońca - POP Science #23
2:04:51
Astrofaza
Рет қаралды 545 М.
Dokąd zmierzają badania kosmosu? - prof. Leszek Błaszkiewicz
51:06
Najbardziej ekstremalne rzeczy w kosmosie - POP Science #21
2:14:50
O podróżach w czasie na poważnie - POP Science #26
2:13:39
Astrofaza
Рет қаралды 788 М.
Artefakty starożytnych technicznych cywilizacji - POP Science #57
1:37:51
Trudne czasy, słabi ludzie? prof. Marcin Matczak didaskalia#108
1:41:41
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН