Jedna z nejprijemnejsich situaci pri me navsteve usa bylo, ze x krat i uklizecka ve Walmartu zvedla hlavu, usmala se, poprala pekny den, zeptala se jak se mate a byla friendly. Po navratu z USA jsem jel metrem domu, pocital sem kolik mi zistalo USD a pani v metru se na to divala a pronesla jen - dalsi zasranej american. Hned bylo poznat, ze jsem doma :D.
@Keram-io8hv2 жыл бұрын
Home sweet home
@MartinLinhartHarpPlayer Жыл бұрын
Taky jsem nikdy nepochopil, proč se Češi v MHD (a jiném veřejném prostoru) neustále tváří, JAKO BY JE BOLELY ZUBY... :-) O obsluze v restauraci ani nemluvím... :-D
@takovejchhodin4780 Жыл бұрын
zlatá naše zem! nikdo se mě neptá, jak se mám, když ho stejně nezajímá odpověď. tváříme se jako naštvaní, protože chceme mít od ostatních svatej pokoj. ne každý by pořád jen kafral. pokud ano, nešklebí se.
@jan.tichavsky Жыл бұрын
@@takovejchhodin4780 Ale proč?
@peterlesnicky9449 Жыл бұрын
Aj u nás je to rovnaké.
@martinprochazka69832 жыл бұрын
I když se třeba stane, že se obsluze nebo kuchaři něco nepovede, záleží na následném přístupu. Jednou jsem dostal nedodělané maso, na které jsem upozornil. Za chvilku přišel kuchař, osobně se omluvil, jídlo přinesl nové a ještě mi objednal panáka. V tomto případě jsem dýško dal vysoké, protože chyby děláme všichni, a sebereflexe je ocenitelný jev.
@zdenekcervenka84302 жыл бұрын
Mám zkušenost s obsluhou ne z USA, ale z Bulharska. Číšník v rozhalené košily a kraťasech s cigárem v puse měl zahrádku naproti své hospodě, na druhé straně 6ti proudé dálnice. S každou kávou, se kterou prokličkoval mezi auty získával ovace a vyšší spropitné za boj o holý život! Snad ještě obsluhuje!
@cestmirjira42482 жыл бұрын
Dýško nemám problém dát vlastně jakýkoli, ale chci ho dávat jen jako nějakej bonus za extra spokojenost, né automaticky tak jako je to právě v US.
@savvygame57042 жыл бұрын
Mám to stejně. Když jsem spokojený, tak něco dám. A když jsem v tý restauraci několikrát a jsem spokojený tak dám víc.
@crackenosch8472 жыл бұрын
Přesně. Velikost dýška se rovná mé spokojenosti.
@Never_Fly_Angel2 жыл бұрын
obsluha v usa je z dýška víceméně placená (plat mají mizerný) proto ho přidávají automaticky a mám dojem že je tam dokonce to dýško i zdaněné takže z toho ani nedostanou vše...
@skubal212 жыл бұрын
@@Never_Fly_Angel může bejt, ale to je v první řadě problém jich a ne hosta. Nebo?
@petralbrecht22452 жыл бұрын
Dýško v USA je dané na účtence a ještě je zvykem dávat osobní vlastně jsou dvě. To z účtenky jde pro všechny.
@stevicboha2 жыл бұрын
Moje spropitné vždy vypadá tak, že přičtu 10% a dorovnám na nějakou kulatou částku. Pokud například mám něco za 115 korun, tak dohodím těch 10% na 126 a dorovnám na 130
@jans87482 жыл бұрын
Pokud je kvalita
@k4pis2 жыл бұрын
Kez by bylo vic jako vy normalnich zakazniku
@wizy42192 жыл бұрын
Já v restauracích nedorovnavam na % ale lidově řečeno na pade. Příklad na lístku mám zaplatit 630 Kč, nechám 650 nebo mám zaplatit 485 Kč nechám 500
@janvalis7272 жыл бұрын
@@wizy4219 co 307?
@hesox_peta26432 жыл бұрын
Co se týče spropitného tak jak zde píšou lidi nedávám procenta ale spíše zarovnávám na nějakou kulatou částku
@harrysoumen61222 жыл бұрын
Téma kulturních rozdílů mezi ČR a USA je pro mě velmi zajímavé. Lidé by měli cestovat, poznají, co je kde lepší (inspirace pro nás), ale i zjistí, že řada věcí je lepší u nás a začnou být na ČR hrdí i z ryze praktických důvodů. Doporučuji knihu "Americký deník" Jany Ciglerové.
@7328225032 жыл бұрын
kvůli tomu nemusí lidi jezdit ani tak daleko, stačí jezdit jen do sousedních zemí a člověk taky pozná, že ne vše je u nás na nic a u sousedů travička zelenější :-)
@MartinProavis2 жыл бұрын
Nikde to není lepší nebo horší. Je to JINÉ...
@vegetalook2 жыл бұрын
@@732822503 Dřív ale opravdu byla v cizině travička "zelenější". Ten rozdíl když člověk přejel v devadesátkách hranice do Rakouska byl šílenej, vše upravené.
@vegetalook2 жыл бұрын
@@tazes Tak Rakousko to má pořád stejně.
@caddyydacc46182 жыл бұрын
Jj. Cestování zužuje obzory 🙂
@helenpet81782 жыл бұрын
Při návštěvě USA mě dost zarazilo, že používá jednorázové plastové nádobí i ve 4* hotelech, kde zároveň hosty pobízeli k tomu, aby šetřili vodou ("děláme to pro naši planetu") 🤔
@BarbaraJohn922 жыл бұрын
V jednom jsem pracovala a to plýtvání plastem bylo šílený. Snažili jsme se vedení vysvětlit, že přece to takhle nejde, že na spoustu věcí můžeme používat normální nádobí....ne nechápali.
@Aaliyah_Cantrell2 жыл бұрын
Toto je neskutočné ☹ môžeme sa tu snažiť koľko chceme, keď druhá polka planéty má v pééčku.....
@milanwolfi72022 жыл бұрын
@@Aaliyah_Cantrell To je přesně ten problém
@barborastehlikova95972 жыл бұрын
a v supermarketech nakrájené ovoce v plastu na tuny...
@kristynas87992 жыл бұрын
@@Aaliyah_Cantrell hlavně, když nás je jen 11 milionů a Američanů 330 milionů. :/ To je už nepředstavitelný množství plastových vidliček.
@jakubtomanek46302 жыл бұрын
Já jsem byl celkem překvapený, když jsme byli na Floridě nakupovat a vedle paní pokladní byl nějaký klučina a začal náš nákup ládovat do tašek. Je to milé, že nemusím hnout ani prstem, ale zároveň mne to velice zaskočilo. O těch rozdílných daních ani nemluvě... Parádní video kluci!
@dankesss31792 жыл бұрын
no já když teda stojím v USA v řadě a koukám jak ta 85ti letá pokladní dává věci do tašek a mladý zdravý člověk na ni kouká tak je mi za nás docela trapně.
@petervansan10542 жыл бұрын
@@dankesss3179 je za to placena, tak co?
@jakubtomanek46302 жыл бұрын
@@dankesss3179 To už je zase věc každého z nás si myslím. Řetězce by v tomhle měli dělat individuální rozhodnutí, koho kam dají. Ale chápu Vás
@dankesss31792 жыл бұрын
@@petervansan1054 jako je za to placená ale myslím to z morálního hlediska….jsem vychovanej tak že starým lidem se má pomáhat tak se to ve mě vždycky perou ty pocity 😄
@honzeeczech2 жыл бұрын
To zazijes u nas treba v DM nebo Delmartu
@blazenakyslingerova34192 жыл бұрын
Na letišti v Hustonu jsme si objednali pivo a museli jsme předložit pas,jako dukaz,že je nám víc jak 21,bylo to na hlavu,protože nám bylo 65....
@MsLordbelial2 жыл бұрын
asi tak dobre yvzerate:))
@MsLordbelial2 жыл бұрын
alebo to bol hlupi clovek co nevie naco ma vas pytat pas
@michalvich74192 жыл бұрын
tam sem si daval super zebra
@adamhornik8730 Жыл бұрын
@dominikbarvir6255 Жыл бұрын
Tak to se děje i tady, jen jsem to měl trochu naopak bylo mi 15 a obsluha "že prej na pivo jsem moc malej" už bych se tam nevrátil.
@aronaax2 жыл бұрын
USAmerická tipping culture vychází z chorobně zneužívaného systému, dýška jsou vyjádření zákazníka, že a jak moc je spokojen se servisem ze strany obsluhy, ne povinnost, kterou z toho v USA v podstatě vytvořili.
@acceleratedsloth2 жыл бұрын
V Americe není spropitné prémie pro obsluhu, ale vlastně celá platba za obsluhu. Personál často nemá jiný příjem. Jedná se vlastně o platbu za jinou službu.
@fekorak2 жыл бұрын
V USA jsou platy číšníků ,obsluhy hodně nízké,většínou blízko minimální mzdy. Spousta z nich je na dýškách prakticky závislá. Takže to není ani tak kulturní rozdíl ve finále.
@Desperoro2 жыл бұрын
@@acceleratedsloth což je divný, protože tu službu nelze odmítnout
@aronaax2 жыл бұрын
@@fekorak ano, jistá sorta podnikatelů v USA se řekněme v polovině dvacátého století rozhodla zneužít zdravé etiketní zvyklosti spropitného z Evropy, a postupně začala snižovat standardní plat restaurační obsluhy, díky čemuž následně vznikl tento "systém" citového vydírání zákazníka a ekonomického vydírání zaměstnanců v nekonečném kruhu. A běžný obyvatel Nového světa by tento amorální aspekt gastrobyznysu ještě třeba i oslavoval.
@milanwolfi72022 жыл бұрын
@@acceleratedsloth Přesně tak
@tyxort44012 жыл бұрын
Je super, že máte rádi U Kata, můj strejda to vlastní a vede to tam, za celou rodinu říkám, že jsme rádi, že se vám tam líbí.
@icedragon44322 жыл бұрын
Cool hospoda
@tkraina12 жыл бұрын
Mě se tam líbí taky, občas se zastavím na jedno a skončí to i pěti.
@urbex_draon_paranormal2 жыл бұрын
Kde to je přesně prosím?
@TEZKEJnezajem Жыл бұрын
Hlavně nekecej.
@nikoheumoos8456 Жыл бұрын
@@urbex_draon_paranormal U Radnice 6, Stare mesto
@editakollerova7334 Жыл бұрын
Perfektné porovnanie a priblíženie kultúrnych rozdielov . Videl som aj mnoho videí s reakciami Američanov na toto tvoje video . A proste super . Dobrá práca . Pekný deň a nech sa darí 🍀
@adammatula37732 жыл бұрын
4:35 Já když byl jako dvanáctiletý kluk poprvé sám autobusem na návštěvě u tety v Praze, tak mě vzala do luxusní restaurace :D Řekla mi, že si můžu dát co chci :D A když se mě později tedy zeptala co bych si dal, odpověděl jsem, že steak :D Přišel číšník a zeptal se mě ,,Co můžu mladému pánovi nabídnout?" :D. Už jen to prvotřídní jednání mě tehdy lehce rozhodilo. Odpověděl jsem tedy, že steak. Číšník na to: ,,Ano, a rare, medium rare, medium, medium well, medium well done?" :D Já samozřejmě neměl tušení, o čem to mluví. Tak za mě teta odpověděla ,,Medium" prosím. A já se základoškolským věděním tušil, že medium znamená střední nebo jakože poloviční :D Tak jsem se smutnýma a hladovýma očima tetě odpověděl, že mám docela velký hlad a medium je pro mě málo :DD. I přesto, že je to asi 12 let zpátky, tak doteď mi je to doma servírováno, jakože jsem vlastně úplný dement :D Takže se Janku neboj že jsi v tom sám :D :D
@filip91732 жыл бұрын
To je v klidu. Já měl opačný problém: já si moc na a la minute jídlo nepotrpím, ale (a to Ty rozhodně nepamatuješ) náš slavný, státem dotovaný, podnik RaJ, n.p. (Restaurace a Jídelny) dokázal tak zprasit klasické "hotovky", že svého času jsi v slušné hospodě prostě jiné jídlo, než a la minute, nedostal. A k tomu ho, samozřejmě, nikdo neuměl udělat, takže když jsem řekl, že chci steak "medium rare", tak jsem pak sáhodlouze musel servisu vysvětlovat, co to znamená, aby to nakonec kuchař "trefil" někde mezi medium a well done.
@milan-cc6mb2 жыл бұрын
To je hezká a vtipná příhoda. Díky že ses podělil 🙂
@filip91732 жыл бұрын
@@milan-cc6mb Za málo. 🙂
@qwe5qwe5662 жыл бұрын
Já byl poprvé v Londýně v nějaké fast food kavárně. V té době u nás prakticky nic takového neexistovalo a měl jsem fakt žízeň a vůbec jsem netušil co si vybrat a ty názvy kávy mi tenkrát vůbec nic neříkaly, ale u jedné bylo "double", tak si říkám, toho bude hodně, do toho jdu a dostal jsem náprstek extra silné kávy...
@hans59642 жыл бұрын
Potvrzuji. Mám stejnou zkušenost z USA. Obsluha v US je velmi příjemná a když někam jdete podruhé, tak si většinou pamatují, co vám chutnalo. Vodu zdarma a automaticky bych zavedl i v ČR, protože servírování předražené vody v malých lahvičkách považuji za nebetyčnou zhovadilost, která ve mě evokuje středoškolská praktika z chemie. Na druhou stranu se mi na USA nelíbí pro Čecha poněkud afektovaný (místy až pokrytecký) styl komunikace a gigantické množství produkovaného odpadu. V supermarketu jsem např. dostal asi 8 igelitek(1x na ovoce, 1x na zeleninu, 1x na pečivo,..,...) , ačkoliv bych si vystačil se dvěma. O vozidlech a jejich spotřebě a velikosti nemá cenu se bavit,všichni víme, jak to je. Jinak Američané jsou velmi příjemní a milí...ale blíž vás pustí málokdy...měkký plášť, ale tvrdé jádro - jako broskev. Češi jsou jako kokosový ořech - tvrdý plášť (občas jako pancíř), ale měkké jádro.
@MartinLinhartHarpPlayer Жыл бұрын
Výborně řečeno! Podepisuji v plném rozsahu!
@Wivien111 Жыл бұрын
A je to tak super,akí sme. Ďakujem Bohu za to. Je to ulisne byť taki, ako sú oni. Pretože v tom prípade tam nemôžete nikomu veriť. A to je smutný, nešťastný život. Aj keď majú materiálne veci.
@lenkatrakalova514 Жыл бұрын
Takovýhle videa zbožňuju. Nemám úplně moc prachy na to se někam podívat, a tak poznávám kultury na netu. Víc takových videí, prosíím. 🙏🫶🏼
@jameslehner41242 жыл бұрын
Moje skušenost s obsluhou v Česku je taková, že jsem si jako 11 letý objednal svíčkovou se 4 knedlíkami, ale protože jsem prý byl kluk jako buk tak jsem dostal 8. A v té stejné hospodě jsem dostal 50 podtácků, protože jsem si s nimi hrál.
@kryska3672 жыл бұрын
Možná je někdo nesnědl. Určitě jsi jim byl jako buk jedno.
@johnnydeff332 жыл бұрын
Vše je jenom o lidech...bohužel
@frantisekhena34452 жыл бұрын
to je radost že nekde to de tak krasně a vidite de to .i u nas.
@breznik11972 жыл бұрын
Asi byla obsluha rozněžněná roztomilým chlapečkem.
@cioccolateriaveneziana2 жыл бұрын
@@kryska367 Jak česká odpověď na krásný příspěvek...
@solidsnake1231002 жыл бұрын
Ohledně odpadu navíc, to je věc co mě štve třeba v McDonalds. Burger tam zabalí do krabicky i když si člověk dá jídlo na místě. Životnost krabičky je tak 30s od zabalení a donesení jídla na stůl a vyndání burgeru....PROČ ???? to radši nechte plastová brčka a zahoďte 30s krabičky.
@michalbouska5992 жыл бұрын
Papírový brčka by absolutně nebyly nutný, když se daj i ty plastový třídit, pokud teda nejsou z těch hodně špatně recyklovatelnejch druhů plastů, viz etikety na PET flaškách a různý druhy plastu na jednom kusu balení/obalu. Probodnout membránu u Capri Sonne papírovym brčkem je výbornej počin.
@Jerry_99972 жыл бұрын
@@michalbouska599 Capri Sonne, nebo podobný nápoj jsem s papírovým brčkem měl dvakrát. Už to radši nepiju. A věřím, že nebudu sám. Když jim nevadí, že se jim sníží prodeje... V obou případech jsem to musel propíchnout něčím jiným a brčko tam dát, v obou případech jsem se polil.
@vyhulkokot3052 жыл бұрын
@@Jerry_9997 Debílek
@lm5a2 жыл бұрын
@@michalbouska599 přesně, hlavne že mame papirový brčka ale například dekl na ten kelimek je porad plastovej... To radeji papirovej a plastové brčko...
@Kwwwt2 жыл бұрын
@@lm5a A všimli jste si že to papírové brčko na tom CapriSone je na něm furt přilepený v tom plastovým obalu?? :-D Takže místo dvou materíálů tu máme tři. Pokrok...
@sylvie8734 Жыл бұрын
Skvělé video jako vždycky. 😊 Co se týče dýška, většinou je to cca dvacetikoruna. Pokud je to někde opravdu skvělé, dám klidně i pajdu. Hodně se to odvíjí od chování obsluhy, poslední dobou mi přijde, že ty servírky a číšníci mají nepříjemné chování jako nový sport. Proto absolutně nechápu, jak může být někde dýško povinné, když si to za své chování a služby kolikrát ani nezaslouží. Každopádně, tohle téma mě opravdu bavilo. A když už bys v tomto tématu pokračoval (v tomto videu je určitě jen malé procento těchto rozdílů), prosím o vysvětlení ohledně nošení bot doma. Vždycky, když koukám na nějaký americký film, fascinuje mě, že se tam nikdo nezouvá a kolikrát hupsnou v botách i do postele. Pro mě je to něco naprosto nepochopitelného 😅 díky a těším se na další video. 😉
@bloond222 жыл бұрын
Když jsem byl v roce 2010 v Ohiu, bylo tam podle místních asi nejteplejší léto za posledních 50 let. Pro poštu jsme si chodili do jedné malé tělocvičny, která v té době, kdy venku bylo cca 40 ve stínu, byla "vychlazená" asi na 16 stupňů a slečna vevnitř seděla v bundě. Nechápal jsem tehdy a asi nepochopím nikdy.
@MrDjneny2 жыл бұрын
Kamarád byl v lednu 2020 s cestovkou na zájezdu do USA na zápasy NHL a mimo ostatní zábavný vzpomínky zmínil taky, že si objednal pivo na stadionu v NY v přepočtu na naše za 500kč. 320kč je oproti tomu slast! 😁
@danielcapek57822 жыл бұрын
No ono už jen ten lístek na NY Rangers je něco.. :D
@Spazik862 жыл бұрын
No ale to je přesně o tom, že tam je tržní sport. Kde se asi vydělá na ty miliony dolarů co berou hokejové hvězdy? :) No na tom stadionu za předražený pivo a dresy. :) A myslim si že je to ok, hokej si zaplatí ti lidé co na něj chodí. Kdežto u nás je sport hodně dotovaný z daní - peněz všech, i když většinu lidí nějakej fotbal nezajímá. Krom toho půlku těch dotací rozkradou papaláši jako Pelta a spol.
@MrDome1102 жыл бұрын
@B D pustia ta s vlastnym pivom na stadion? :O
@lukykloose59892 жыл бұрын
V Miláně v nonstopce naproti Vlakáči si dal kámoš pivo za 30e :D
@lecisko2 жыл бұрын
@@danielcapek5782 já byl letos v únoru v MSG na Rangers vs Canoucks a lístek stal 70 dolarů na místo kde jsem ani neviděl na celou kostku, ale pivo 15 jak říkal janek. A dokonce s daní :D
@BlankaVeselá8 ай бұрын
Dnes jsem objevila Váš kanál. Poučné, sympatické. Ráda budu sledovat další. Díky a opatrujte se při Vašich cestách.
@Ondruv_HELL69692 жыл бұрын
to je dobře já jsem taky američan a když děláte takové videa tak jsem šťastnej
@marcusaurelius88132 жыл бұрын
Má zkušenost s odpady a záchody v Americe: V létě 2019 jsem pracoval 3 měsíce jako maintenance letního kempu pro děti mezi 5 a 14 lety věku (v nejvytíženějším týdnu bylo na oběd 400 dětí a jejich týdenní pobyt stál jejich rodiče téměř 4000 dolarů). Prakticky všechen odpad vyprodukovaný za ty 3 měsíce jsem musel přemístit z kuchyně, z popelnic v kempu, do kontejnerů na odvoz - asi 1 km vzdálený. Defacto tak prošel všechen odpad přes mě, naštěstí jsem měl svůj vlastní golfový vozík s malou korbou, kterým jsem to převážel. Co musím zmínit, tak jediné, co se v kempu třídilo, byl karton z přepravy potravin. JINAK ABSOLUTNĚ NIC a to si pravděpodobně dokážete představit množství odpadu, který produkuje kemp s 500 lidmi! Zajímavostí je, že za 3 dny mě čekají státní závěrečné zkoušky na Fakultě životního prostředí na ČZU, tato zkušenost z Ameriky mi neskutečně otevřela oči a vůbec jsem zdejší odpadovou politiku nebyl schopen pochopit. Abych zmínil ještě záchody, tak ty byly také v mé gesci. Naprosto nepochopitelný způsob splachování, neustále ucpávání, neskutečná spotřeba vody na splachování (mluvím konkrétně o těch desítkách záchodů v tom kempu). Na závěr něco malého na pousmání (nebo k pláči?) za 3 měsíce jsem řešil desítky ucpaných záchodů, to člověka poznamená, ale co jsem nečekal, tak způsob, jakým jedno dítě vyřešilo svoje pokaděné trenky a povlečení - hodilo obě věci do záchodu a snažilo se to spláchnout... Takhle se v Americe řeší problémy.
@marcusaurelius88132 жыл бұрын
@corpse despy Rozhodně, podle registraček a modelů aut, kterými vozili rodiče "denní" děti ráno do kempu a večer vyzvedávali, šlo jednoznačně o děti z "lepších" rodin. Jedno z běžnějších aut by zaplatilo půlku běžné hypotéky u nás... Dobře, dneska tak 1/3
@alenahustakova13892 жыл бұрын
Paraziti celé planety.
@barabura66662 жыл бұрын
Hustý...
@andreasulikova79772 жыл бұрын
Nech žije Amerika 😀💪
@vierabielikova12922 жыл бұрын
Sila teda.
@JKwithCz2 жыл бұрын
S tou vodou mě to v Čr štve, pamatuji si jak jsem s kolegami šel do restaurace a kolegyně chtěla obyčejnou vodu do skleničky a odmítly ji nalít, že pouze může dostat v plastové lahvi za určitou cenu jinak nic, tak si řekla at ji donesou prázdnou skleničku a šla si nalít na záchod obyčejnou vodu sama :D
@Ekmos-2 жыл бұрын
jde o to že restaurace nerada poskytne cokoliv bez nějaké provize druhá věc je že voda z kohoutku je nepitelný hnus plný chloru a v závislosti na tom v jaké části ČR tak i jiných látek a celkově je strašně tvrdá
@jindrichpolivka47492 жыл бұрын
@@Ekmos- Na PVK je aplikace a v podstatě na každou ulici lze zjistit jak je na tom s vodou, minerály, tvrdostí a PH.
@ollssonn2 жыл бұрын
@@Ekmos- hodně tomu rozumíš, že ?:-)
@Ekmos-2 жыл бұрын
@@ollssonn tak asi když v gastru pracuju i když tohle je zrovna něco na co stačí se trochu zamyslet
@ollssonn2 жыл бұрын
@@Ekmos- no, průměrně inteligentní clobrda by asi pochopil,že to byla ironie😁, pracoval jsem jako vedoucí ve vodárenské společnosti, takže informací mám dost:-) Měj se. :-)
@tereza34762 жыл бұрын
Boží video! Líbí se mi, že jste doplnili i fotkama. Super formát, klidně víc takových. :)
@peter12712 жыл бұрын
Kluci, mate najlepsie videa, pokracujte v tvorbe, mega nas to bavi a cenime si to! 🙂
@minosurek27542 жыл бұрын
Ano
@michalmego15982 жыл бұрын
Jo
@jozko31182 жыл бұрын
Ano
@michall51492 жыл бұрын
A nenechte se kluci zabit nezrantese a buďte zdravý
@misomegac83012 жыл бұрын
Jj
@hanasenkyrova602010 ай бұрын
Tahle porovnávací videa mám ráda.Jako první jsem viděla reakci na vaši anglickou verzi 😀 před nějakou dobou.Těší mne,že jsem našla i tohle české 👌
@saram.15872 жыл бұрын
Víte proč je obsluha v Americe tak "milá"? Protože americký systém spropitného je neskutečně toxický. V některých řetězcích nedostávají jako standardní plat skoro nic a valnou většinu jejich příjmu z práce tvoří právě dýška. U nás je dýško bonus, vyjádření spokojenosti, proto není česká obsluha tak miloučká. Edit: bože, vážně je to tak kontroverzní komentář?
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
blbost, makal jsem tam a je to jinak
@Desperoro2 жыл бұрын
@@Pedros-g5q jak kde, někteří hospodští jsou i v Americe v tomhle nadčasový
@saram.15872 жыл бұрын
@@Pedros-g5q Fakt záleží na řetězci/podniku, ale v některých to tak reálně je
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
@@Desperoro všude, akorát šíříte lži....nikdy jsi tam nebyl....já projel všechny státy, bydlel tam patnáct let, takže už nepiš, jen se ztrapnuješ
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
@@saram.1587 nezáleží, běžte se tam n+kdy kouknout a nekoukejte jen na seriály...
@lukasmachota8392 жыл бұрын
S vodou mám výborný zážitek. Američanka přišla do hospody se psem načeš pes dostal automaticky vodu zadarmo a ona si jí musela objednat a koupit v lahvičce :-) Její výraz když se to snažila pochopit mám do dnes před očima.
@ollssonn2 жыл бұрын
vrať se do školy :-)
@asfuji8 ай бұрын
@@ollssonn vrať se do dělohy :-)
@ollssonn8 ай бұрын
@@asfuji ty krááso, tos mi to nandal/a... Jak se to dělá, prosím? Já se umím částí těla vrátit jen do vagíny..:-D
@ollssonn8 ай бұрын
@@asfuji dnešní znalost pravopisu je tak tristní, že ani netušíš, proč jsem ten návrat do školy zmínil, takže gratuluju, joudo.
@asfuji8 ай бұрын
@@ollssonn když to píšeš takhle, tak zatím o vagínách zřejmě jen sníš. No a pravopis nemá nic moc, ale tak aspoň do něčeho sis dokázal píchnout 😀
@matymentment5972Ай бұрын
líbí se my tvoje videa a hlavně i tipy na výlet a na něco k jídlu, hlavně nás varuješ před všema podvodama v Praze.
@radimbosticka2 жыл бұрын
Účet neznamená vypadni. Účet je navazany na číšníka a ten dostává spropitné. Pokud by mu skončila směna a zákazník platil dalšímu, tak přijde o prachy. Take cisnikovi nedělá problém přinést ten účet 5x. Je fakt, že s českou optikou to vypadá hodně divně. Samozřejmě kontext protoceni zákazníků je tam také ale to je v každé hospodě.
@amunak_2 жыл бұрын
Ono to ale znamená i to "vypadni". Asi teda ne vždy a všude, ale loudavce co se hodinu vykecávají nad poslední třetinkou piva tam opravdu nemají v lásce. Důvod je ten, že číšnící už vidí, že tam posadí někoho dalšího a dostanou další dýško, kdežto když tam budete vysedávat, možná podnik dostane o pár dolarů víc, ale číšník ne (nebo rozhodně ne v poměru s vynaloženým úsilím a s tím kolik dostanou z dalšího zákazníka).
@petra.96192 жыл бұрын
Skvělé video. Dýško dávám různě. Když jdu na meníčko o obědové pauze, tak je minimální (chodím tam každý den), takže v řádu korun. Ale když jdu do restaurace v jiných případech a je tam milá obsluha a dobré jídlo, dám velké dýško. Třeba i 20%, když jsem normálně spokojená tak cca 10%. 1x v životě se mi stalo, že všechno bylo špatné, tak jsem demonstrativně vyskládala na stůl přesnou částku a nenechala ani korunu.
@robertcuzy29412 жыл бұрын
Inak chlapci ďakujem vám veľmi pekne za vaše skúsenosti ktoré dávate !! Super
@lukaskaba5112 жыл бұрын
Dělám číšníka a možná tomu nebude nikdo věřit, ale určitě bych nechtěl povinné spropitné. Myslím ,že je na hostovi jak vás ocení, vedlo by to určitě možná k tomu, že by třeba o číšníky nebyla nouze což by bylo asi pozitivní, ale negativní by bylo ,že by ten číšník ztratil to snažení se o vás maximálně postarat. Ale co bych zavedl, když jsou akce , svatby atd, pokud se překročí čas zavírací doby, tak aby se na účtě zobrazil příplatek za každou hodinu navíc. Ono když jdete do práce v 8 ráno a končíte s úklidem v 6 ráno následují den a za 3 hodiny vstáváte na další směnu ,tak to úplně super není. A když chytnete svatbu pátek sobota.... Boží
@Spazik862 жыл бұрын
To že majitel nemá dost personálu, aby se mohli střídat nebo zastoupit ale není chyba hostů.
@lukaskaba5112 жыл бұрын
@@Spazik86 jako že někdo přijde v 11 v noci do práce? Nikde to takhle nechodí. Personál prostě není, neroste na stromě. A jestli jste byl někdy na akci která byla do rána, viděl jste někdy střídání? Jednou sem byl ve Francii na akci, kde byla domluva do 1 ráno . Po překročení se účtovalo 600euro za každou hodinu. Akce skončila v jednu ráno. Takže to funguje.
@error4142 жыл бұрын
@@Spazik86 mam pocit ze Lukas by tam klidne zustal, jen je problem ze kdyz je domluva do 1 rano, tak to ma koncit v jednu rano, 600E se me zda trochu moc, u me by byla ok hodnota tak 1000-1200 za hodinu/cisnik.
@lukaskaba5112 жыл бұрын
@@error414 a to byl důvod proč sem skončil v minulé práci, tam těch víkendových akcí bylo opravdu hodně a už sem to prostě nedával a 20 hodinovým akcím jsem dal vale. A teď už jsem v restauraci která je do deseti večer a protože nemá tak velké prostory, takže večírky a jiné akcicky tam jsou nereálné. Takže si udělám svoji 13 až 14 s úklidem a jdu v klidu domu.
@CKulich2 жыл бұрын
Super video 🙂Já dávám dýško skoro vždy, taky to záleží na chování obsluhy. Většinou se to pohybuje kolem 10%
@michaldurt31862 жыл бұрын
V záplavě tvorby odpadu všude na sítích naprosto skvělé video 👍 Doufám v další díly 🙂
@pyRooo922 жыл бұрын
Po tomhle videu, by se mohlo spousta Čechů zamyslet, jestli ta naše republika je vážně tak hrozná a ta Amerika tak úžasná... Super video a super postřehy
@patrikjanacik2 жыл бұрын
Proč by USA pro někoho nemohlo být stejně úžasné jako Česko? Kulturní rozdíly jsou měřitelné ve vzdálenosti poloviny zeměkoule a tak člověk co má v hlavě mozek místo zmuchlaných kalhot by měl pochopit, že pro ně je něco nejlepší tam a pro nás něco nejlepší tady. Lidi furt píčují na USA jak tam je tohle a tohle špatně, že u nás je to takhle a automaticky to poavžují za to správné a je to vlastně naprostý nesmysl a píčují jen pro to, že je to USA. Zkuste si dát pivo v Nigérii...
@sophos94012 жыл бұрын
Proč by zrovna tyhle relativně malý rozdíly (krom zdravotnictví a školství) rozhodovali která země je lepší? Nikdo netvrdí že naše země je strašná. Mám to tu rád, ale určitě se dá říct že USA jsou v mnoha směrech úžasný.
@minerfox52082 жыл бұрын
@@sophos9401 school shooting...
@herotozero12422 жыл бұрын
@@sophos9401 to máte vidět děti na internutu co tvrdí jak je česko na nic a jak se těší jak se odstěhují do USA zemi snů.....
@ukazuticestu22462 жыл бұрын
češi jsou lopaty... ČR je žumpa evropy... ale sni dál...
@FreedomCzechPlay2 жыл бұрын
Co se týká toho nejdražšího piva, tak moje bylo na Miami Beach, stálo cca 500 korun a burger co byl k tomu tak byl levnější, ten byl za 400. Docela mě to pobavilo 😄😄 takže 900 + mi k tomu rovnou hodili 20% dýško 😄 Edit: samozřejmě to nebylo 0,5L ale myslím že jen nějaká 0,3 😄
@marianjurco98092 жыл бұрын
Lol v usa normálka,na miami
@mikeshinoda61082 жыл бұрын
to je pořád normální, normální ale není to, že se člověk doslova bojí poprosit člověka za barem, jestli mu může být dáno pivo do fláši, celá hospoda na tebe kouká jak kdyby jsi byl nepřítel zeměkoule nebo já nevím čeho zatraceně, dokonce i ten člověk za barem by tě v některým podniku rovnou vyhodil samozřejmě v Česku, kde jinde že jo...je to úplně normální věc si dávat pivo do fláši, nebuďte zabedněnci, další věc je ta, že ti nosí v Česku pivo a ani si o něj neřekneš, je to neslušný a spíš jde o trik, abys zaplatil a on aby tě oblbnul a opil... Hospody v USA jsou pro mě mnohem lepší, modernější, dá se říct, že ty hospody tam fungují, jak by v roce 2022 fungovat měli, výjimkou jsou ty americký motoresty kde jsou zvířata, v Česku jsou hospody takový, že před dveřma je rok 2022, kde vidíš frajery vapovat, vejdeš dovnitř a jsi asi v roce 1970 kde jsou majitelé a zaměstnanci hospody zpravidla uřvaný neslušný zvířata, nebo jsou to takový ty samorosti co zapomněli duši v sedmdesátkách, bohužel, Česko opět krok pozadu, respektive proti americe několik miliard kroků pozadu, to s tou pěnou to nechápu a to jsem bezvýznamnej Čech jo, na co dávat skoro 15 čísel pěny, opět to z tebe dělá neandrtálce, piješ a pěnu máš po celý hlavě pomalu, nesmysl... Ono je to ale logický, Američan si řekne: nebudu pít přece pěnu, Čech si řekne, budu pít 75 procent pěny a 25 procent piva, moc vymýšlíme a přitom jsme největší potomci :D, škoda mluvit
@minolovka29252 жыл бұрын
Na Miami beach jsem se vždy chtěl podívat, je opravdu taková jako je ve fillmech?
@FreedomCzechPlay2 жыл бұрын
@@minolovka2925 dá se říct že ano, drahý auta a drogy nechybí, ale za mě je nejlepší doba kole oběda
@davidsmidlik9532 жыл бұрын
@@mikeshinoda6108 K tomu pivu, vůbec to není o nějakým podělu, pěna je součástí chutí toho piva. Jakejch 15 čísel ? KDyž jdeš do dobrý hospody, tak vědí jak čepovat pivo jako je "mlíko", "šnyt" atd. Pro mě, když mi přinesou pivou se špatnou pěnou, je i to pivo špatný. Dále nevidím problém v tom, že hospodskej ti láduje pivka jedno za druhýnm, vždycky mužeš otevřít pusu a říct mu, že už další nechceš. To že něco nechápeš neznamená, že je to hned špatně. Taky rozhodně nesouhlasím s tím tvým tvrzením, že jsme ve všem pozadu, projevuješ se uplně typicky jak každej "bezvýznamnej" čecháček, na všechno si stěžuješ a všude je líp. Tak jestli ti něco vadí, tak s tím něco dělej ne ?
@6611nada18 ай бұрын
Klidně točte dál, tyhle videa mne opravdu hodně baví 😂
@xMartyZz2 жыл бұрын
Nám s klukama na malým městě hospodská teda taky říká "broučci" nebo "miláčci", ale je to možná tím, že tam chodíme už od... no, lepší asi neříkat kolik nám bylo když jsme tam byli poprvý.
@BarbaraJohn922 жыл бұрын
Co se týče těch záchodů, tak nejenom že jsou krátký, ale oni mají i obrovský mezery mezi dveřmi. Takže když sedíte na záchodě, tak v klidu vidíte, jak někdo stojí u zrcadla a myje si ruce 😂 Další věc, co mě na Americe udivuje, že mají milion druhů vodovodních baterií, v každým hotelu byla jiná.
@mocila12 жыл бұрын
Nevzdialili sa príliš od starého Ríma, resp. Pompejí, kde páni sedeli vedľa seba, zhovárali sa a tlačili... Moč sa už vtedy zbieral ako cenná surovina pre koželuhov - po slovensky garbiarov. Záchody bývali na severnej strane pozemku.
@mikulasjelinek56 Жыл бұрын
My když jsme byli na Sicílii v restauraci, tak nám číšník pořád něco jen tak nosil. Tátovi přiléval likér a nám nosil dezerty. Táta už se bál aby jsme nezaplatili moc. Pak číšník přinesl účet a zjistili jsme že všechno co nám dal navíc, nám dal zdarma!! V Itálii je úplně milá obsluha, s českém se to nedá srovnat.
@porubskylukaslukas2 жыл бұрын
U nás v jedny knajpe dělala kdysi jedna starší paní,která,když jsi chtěl malý,tak ti řekla,že nejsi malý dítě,nebo ženská a hned ti soupla velkej skopek.Jakmile jsi měl půlku vypitou,už si tě vyhlídla a pomalu nesla další.V tomhle tempu sis dal 4 velký během hodiny a šel jsi vylitej domu,jak vaza...Dyzko podle toho taky tak vypadalo,takže super tah od babci 😄
@Aaliyah_Cantrell2 жыл бұрын
Ešte som si spomenula na jeden rozdiel. V USA všade pchajú brutálne veľa ľadu. Stalo sa to aj vám? Chcela som ľadový čaj, no dostala som iba ľad až po okraj a trošku čajíku. Ja viem, že je to ĽADOVÝ čaj, ale problém bol, že bol bez čaju 😁 Alebo čokoľvek, či to bola káva, nejaký iný nápoj, alebo nápoje na párty....všade mi napchali toľko ľadu, že nápoj sa len ťažko v tom hľadal, haha
@Kamila-gi5vq2 жыл бұрын
Ano, přesně. Já to třeba nemám ráda vůbec a oni to dělali normálně i v zimě, kdy bylo venku -40 °C :/ To mi přišlo šílený
@Jana_Reads_Too2 жыл бұрын
No přesně, jejich obsese ledem v pití. Už chápu, proč na všechno potřebujou brčka, protože jinak se člověk prostě nenapije. Naopak Američanka v Praze koukala jak puk, když jí nejdřív donesli colu bez ledu a když o něj požádala, dostala 3 kostky. Nakonec jsme museli poprosit o celou misku ledu, aby si tam mohla dosypat podle svého.
@Spazik862 жыл бұрын
No protože led je skoro zadarmo a nápoj stojí prachy... :)
@bohuslavkanovsky43452 жыл бұрын
Kdyz jim reknete ze led nechcete tak Vam ho nedaji. V Cine zase piji horkou vodu a divi se ze u nas je voda studena :-). Jiny kraj, jiny mrav. Jinak kdyz jste nekde v horku na Florida nebo v Arizona, tak ten led se hodi. Je fakt ze v zime mne to taky prijde na hlavu. Jo a led si do vseho davaji i doma, na americke lednicce je icemaker kde si nasypete do sklenice tolik kostek ledu kolik chcete.
@petrnovak72352 жыл бұрын
@@bohuslavkanovsky4345 No, já jsem nedávno viděl nějaké video kde přímo doporučovali si ten led nedávat ani v největším texaském vedru, protože je často špinavější, než voda ve spláchnuté záchadové míse. Problém je v tom, že v mnoha restauracích ty icemakery čistí jednou za uherský rok a podle toho pak ten led vypadá. Otázkou ale je, jak je to s čištěním "soda fountains", jestli je čistí častěji, než ty výrobníky ledu. A musím říct, že zejména u některých fastfoodů v USA bych si tím moc jistý nebyl.
@jirijelinek47572 жыл бұрын
Problém z dýškem u nás je i ten, že číšníci mají menší platy, protože zaměstnavatelé počítají s tím, že dostávají dýško. Jenže z dýška se neplatí ani zdravotní, ani sociální pojištění, takže ve finále se to odráží na výšce důchodu.
@m80cze2 жыл бұрын
Problém pingla. Co je tak složitého na tom, nosit někomu jídlo a pití? To umí i pomalu i čivava. Nikdo nenutí dělat ostatním poskoka. Důchod nedůchod, blbec blbcem zůstane. Imho většina pinglů a podobné spodiny má hromady exekucí a proto jim tento systém vyhovuje, stejně jako každému hloupému člověku...
@Kulajda1932 жыл бұрын
obsluha ve školní jídelně Prosím bez špenátu "Nevybírej si a kdyžtak to nedojíš" stačí víc už nechci "nemysli si, já bych ti víc nedala"
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
3 2 1 ...smích
@MrRamm0n2 жыл бұрын
Ad voda: Částečně chápu podniky, který vodu nedávají jen tak. Často je to obava, že si zákazník nic jinýho nedá a podnik tu vodu musí zaplatit tak jako tak. Ale tohle je rozhodnutí každýho podniku. Ad dýška: Osobně většinou 10 % + nějaký zakrouhlení nahoru. Ale záleží na podniku. Když jim to trvá, nebo je obsluha nepříjemná tak někdy nedám vůbec a nebo jen zaokrouhlím na nejbližší celou částku (třeba 126 -> 130). Pokud je to něco na styl "objednej si u okýnka a odnes si to ke stolu sám", pak nedávám většinou nic.
@vaclavkolarik20002 жыл бұрын
Moc zajímavé. Děkuji. Václav
@obcaslost2 жыл бұрын
Pamatuju si, když jsem v Americe narazila na normální kavárnu s výběrovkou a chtěla jsem espresso bez mléka. Barista se mě 3x zeptal, jestli jsem si jistá, že ho vážně chci. Asi nebyl zvyklý, aby si 18leté slečny objednávaly něco jiného než latté.
@TomasGraf-rr6co9 ай бұрын
Pravděpodobně ji šokovalo, že jste nechtěla kávu ve standardní amrické velikosti jednoho litru.
@stanislavanovakova24432 жыл бұрын
Pivo jedině ve skle. Kafe do šálku. Obsluha stačí když je vstřícná, mě říct někdo úplně cizí při vstupu do restaurace miláčku nebo zlatíčko, tak zdrhám s pocitem, ze jsem asi vlezla jinam. A naštěstí, zde dostáváme plat a nejsme odkázáni na dýška. Takhle se celý den přetvařovat :-):-):-)
@martinakuhnert96362 жыл бұрын
V US ziji s rodinou hodne let ( San Diego, California), tri zde narozene dospele deti. Dcera studuje Universitu( UCSD a potom prestup na USD). Pri studiu pracuje jako servirka v restauraci /Ketch San Diego. Zacala na mimimalni mzde $15 na hodinu , dnes ma $17 a neco. Nicmene ano, je to o tips (dysko). Za Patek, Sobotu a Nedeli si v klidu na tips vydela $800 az vice. ( Zalezi na zakaznikovi). Je zde normalni dat tip 25% a vice. Za vsechny roky co zde zijeme jsem nikdy neslysela od obsluhy..milacku, zlaticko! Pokud by se takto dcera chovala, ma okamzity vyhazov. Skola skoncila do Zari a dcera bude pracovat 5 nebo vice dni ( za minuly rok si v klidu vydelala az $1800 a vice za tyden na tips. Vse si pochopitelne setri na studium. Nicmene upozornuji Vas ze NIKDO se nepretvaruje,
@adriana_cer2 жыл бұрын
Vzhledem k tomu, ze v angličtině nemají týkani a vykání, tak se to bere jinak. V Anglii normálně taky používají tyhle osloveni (v pubu, v obchodě, v lékárně), nepamatuju, kdy jsem někoho oslovila pane/paní + jejich příjmení. Ale nedokážu si představit, ze bych v Česku třeba manažerovi, který je o dvacet let starší tykala, přišlo by mi to nevhodné.
@martinakuhnert96362 жыл бұрын
@@adriana_cer Tady se nejedna o tykani/vykani. Jedna se o to ze Vas takzvane v US restauracich obsluha oslovi milacku, zlaticko atd. Coz neni pravda, nevim o jakych "restauracich" Pan pise.
@rudlaslavik71692 жыл бұрын
@@martinakuhnert9636 Tak oslovení "Dear" je tam v restauracích a obchodech dost časté.
@adriana_cer2 жыл бұрын
@@martinakuhnert9636 Nevim jak v US, ale v UK (hlavně generace 50+) běžne používá osloveni love, duck, lovely, sweetheart apod.
@marcelasurmajova18752 жыл бұрын
Kluci jste borci👍 ! Miluju vás ♥️
@zdenkavodrazkova30282 жыл бұрын
Kluci z Prahy jsou fajn, umí dobře poradit a ukázat, vysvětlit
@ivsi4u2 жыл бұрын
Tips: nevím, zda se to nezměnilo, daně z příjmu obsluhy se počítaly z obratu. Mám pocit, že (v Kalifornii) 7%. Dáš-li menší dýško, vlastně okrádáš svého číšníka, protože mu to stejně strhnou na daních. Platy obsluhy byly minimální a pokud k nim zaměstnavatel dával nějaký benefit, třeba příspěvek na zdravotní pojištění, to bylo něco... Docela byly "kulturní" rozdíly v telefonování mobilem, kde byly zpoplatněny i příchozí hovory, což v Evropě neznáme. Odtud dotazy "můžu ti zavolat do Čech na mobil?" Ale nevím, zda se to nezměnilo.
@KralArtus2 жыл бұрын
@@ivsi4u Ano, v telefonování jsoui jisté kulturní rozdíly. Například že operátoři v USA poskytují často (ne-li všichni) místní hovory zdarma, což v Česku neznáme. Ale za příchozí hovor v zahraničí (mimo EU) samozřejmě platíme - dovolím si odcitovat stávající tarify Vodafone pro Švýcarsko: Jaké jsou jednotlivé roaming ceny ve Švýcarsku? - Jednotlivé ceny jsou opravdu vysoké. Za volání ve Švýcarsku si zaplatíte 30,52 korun za minutu odchozího a 17,81 korun za příchozí hovor. Pokud byste chtěli posílat SMS, tak vás vyjde cena na 9,68 Kč za textovou a 11,50 korun za multimediální zprávu.
@ivsi4u2 жыл бұрын
@@KralArtus Přesněji místní hovory zdarma jsou v rámci "flat rate" schované do paušálu pro připojení do PSTN, ale to je jen malý detail. Určitě se zvyšují aktivity virtuálních operátorů a využívání někdy uživateli skryté VoIP telefonie.
@petrnovak72352 жыл бұрын
@@ivsi4u No, zpoplatněné hovory mimo roaming u nás sice nejsou, ale pamatuji když začínali SMS, že byly zpoplatněné i ty příchozí. Dneska nepředstavitelné. A ono to taky hodně rychle zmizelo.
@goldenka952 жыл бұрын
Všechno, co jste zmínili, jsem tam zažila a největší šok byly právě ty záchody.. už na letišti, myslím v Chicagu byla i dost velká mezírka vertikálně mezi dveřmi a zamykáním, takže jsem viděla prostě vše i za dveřma..🙈😅 a to se opakovalo na dost místech..
@ladikhoza2 жыл бұрын
američani prostě nemají mezi sebou tajemství :D
@eagleeye112 жыл бұрын
Oni mají v tomhle hodně liberální myšlení. Dost často mají i unisex záchody. Někdo pak má problém se vys**t vedle nějaké paní :D
@svetpodlaromi2 жыл бұрын
mna drblo v LA na plazi, kde tie kabinky nemali vobec dvere a oddelujuce steny boli po ramena ked si stal... the end... Cakala som dost dlho az sa uvolnil ten posledny pri stene:D:D:D Ludia nechapali co ich pustam pred seba...
@alexlola47232 жыл бұрын
mňa na wecku zakaždým prekvapí samosplachovanie, trvá to kym si zvyknem - a po návrate do Európy sa zase divím že čo to majú rozbité, prečo to ešte nespláchlo? 😂😂
@CzechLuke922 жыл бұрын
Nyní již all gender záchody všude v USA 😁 to byl pro mě velkej šok
@jarmilaklimova5892 жыл бұрын
Ahoj, dnes jsem narazila na Tvůj kanál a velmi se mi líbí . Jsi vtipný , pohotový a hodě jsem se dozvěla. Ohledně dýška, dávám podle mé spokojenosti s obsluhou, ochotou, čistotou pohostinství a vystupováním bsluhy. Krásný večer a vlastně celý týden. :-)
@pepaxminecraft72242 жыл бұрын
Moje nejzajímavější zkušenost s obsluhou, ne teda v USA, ale v Anglii, byla když jsem byl tankovat někde v místních Kotěhůlkách u Manchesteru a milá babička za kasou se mnou prohodila klasický "small talk" a bavili jsme se odkud jsme, jak jsme se sem dostali a tak dále. Ze small talku se stalo asi 15 minut a až když jsme došli do auta jsem si vzpomněl, že jsme jí vlastně nezaplatili za benzín :D. Když jsem tam přišel zpátky s ušima staženýma jak pes, tak se mě ještě ptala "Whats wrong darling?" a pak mě utěšila, že vlastně o nic nejde, když jsem jí málem nezaplatil 100 liber :D A z našeho rybníčka, nejlepší hospodský co znám je na Bítově, kde máme chatu. Když tam jdeš na pivo, tak při placení donese ještě malé pivo pro každého u stolu s vtipným dodatkem "Kdyby to náhodou prošlo..." :D
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
fake
@pepaxminecraft72242 жыл бұрын
@@Pedros-g5q když říkáš, tak to musí být pravda😄
@mufathome2 жыл бұрын
Pro začátek - super video, stejně jako ostatní :) Co se týká spropitného... jsem asi jako většina diskutujících, dávám +- 10 %, zaokrouhluji nahoru na nějakou kulatou částku. Nicméně pokud to restaurace / obsluha fakt odflákne, jsem schopný nedat nic - pro zatím jsem to udělal asi 2x K cenám v USA - tak na tohle jsem si taky chvilku zvykal, že vše stojí víc, než uvádějí ... jen v dnešní době tam člověk stejně platí kreditkou (ne debitkou, s tou člověk většinou moc neuspěje :)) ... tak to moc neřeší :) Ještě k těm záchodům.... naprostá pravda - a to jejich super zdivo je obvyklé i v officech, ne jen v restauracích. Našinci to může přijít fakt divný, když sedí na záchodě a kolemjdoucí mu koukají na stažené kalhoty... :)
@dreamflight56372 жыл бұрын
A já to dělám celkem často. Jsem schopný dát 80 kč dýško a nebo taky zaplatit přesně 156 kč bez koruny navíc, Pokud je obsluha nepříjemná hned ze startu, nedostane ani korunu.
@lenochod62 жыл бұрын
proč nejde platit debetní kartou? Nemají na to platební terminály, nebo proč?
@MegaWarX2 жыл бұрын
Ahoj Janku a Honzíku, často komentáře nepíšu, ale tohle video se mi hodně líbí, jako ostatně většina ne-li všechny Vaše videa. Nelíbí se mi proto, že by bylo extra zábavný, nebo že by mě to extra zajímalo, v USA jsem ztrávil dvakrát cca půl roku, taky tam mám pár přátel, a kulturní rozdíly znám. Video se mi líbí hlavně proto, jak je autentické a pravdivé a konečně se někdo nebojí čechy taky trochu pochválit a bere to jako úplnou samozřejmost. Mimochodem velký kulturní rozdíl mezi ČR a USA. Obě země mám rád a je fajn, že někdo takhle objektivně umí říct co se mu kde líbí. Jen tak dál Vaše videa jsou super.
@jiridusek85902 жыл бұрын
Celkově mě dýška ve světě serou - dělá to strašný bordel a já nikdy nevím kolik mám dát, za mě ideální jak to máme my v ČR že se počítá že "dýško" to znamená výplata pro personál je už v ceně a já jenom zaokrouhlím a když jsem s pokojený tak dám něco extra. Ale to, že někde objednám burger+pivo přepálený i na USA a pokud nedám 20% dýško tak na mě koukají jak na vraha aby "chudák majitel" nemusel platit personál moc nechápu.
@tomaskops71192 жыл бұрын
on je majitel stejně platit nebude, ale oni nic mít nebudou
@kandelabr192 жыл бұрын
@@tomaskops7119 no to je teda logika, taková americká :-D
@clawwestfall87992 жыл бұрын
@@tomaskops7119 to autor samozřejmě ví, žejo.
@Desperoro2 жыл бұрын
Přesně tak. Burger za 15 dolarů, cola za 4, a ještě tax a k tomu by chtěli dýško i když si už cenu napálili jak prase
@tomastatyrek28382 жыл бұрын
dýško.... je započítáno v ceně? co? ... snad je tady v čechách nepsané pravidlo že dýško = 10% +- a když to bylo super tak i víc
@ragnaroeklodbrok59832 жыл бұрын
Měl jsem účet 934,- ... Za celej večer, kdy se mi věnovala velice ochotná servírka. Přišla s účtem a já ji podal 2k. Zbytek sem nechal. V životě jsem neviděl nikoho tak překvapeného a myslím, že za její skvělou práci ji někdo řádně i ohodnotil. Mě to nezruinovalo, cítil jsem se skvěle a ji jsem udělal nezapomenutelný zážitek. O tom život je.
@akvamina7429 ай бұрын
2k já čtu jako 200 korun, zřejmě to byly 2000 Kč
@breathworkmeditace2 жыл бұрын
Voda v restauracích v Čechách mě vážně dojímá. V Anglii je kohoutková a někde dokonce filtrovaná, zdarma a bez keců :D. Když jsem hledala prostory na svatbu, tak často byla uvedená v ceníku kohoutková voda za 60 - 90 Kč za litr nebo džbánek. Když jsem se na to ptala, tak mi bylo řečeno, že nebudou platit obsluhu proto, aby se tam lidé nalévali vodou. To už pro mě bylo přes čáru, abych mimo nájmu v řádech vyšších desítek, rautu, baru s alkoholem a nealkem, platila skoro 20 000 Kč za vodu z kohoutku. Navíc nikdo nechodí na svatbu pít vodu :D.
@matotuHELL2 жыл бұрын
Zábavný video. Jen chci s pár věcma nesouhlasit a jeden postřeh přidat. 🙂 Hned to první podle mě neplatí. Aspoň z mých zkušeností. Je to taková nostalgická věc a možná se to ještě drží v pár pajzlech, ale normálně se mě obsluha ptá, jestli si dám další a já jsem za to rád. Dostat další automaticky má trošku svoje kouzlo, ale praktičtější je, když se obsluha ptá. Asi to souvisí s proměnou pivní kultury v Česku, když už to není tolik o tom klopit 10 piv za večer, ale třeba ochutnat víc druhů. Kouhoutkovou vodu jsem poslední dobou hodněkrát dostal zdarma, když jsem si o ní řekl. Ale je pravda, že jsem se ujišťoval. Není to ještě silný zvyk, ale snad se to mění. Nedávno jsem byl v Rumunsku a mimo jiné ochutnával místní piva. Chtěl jsem ale vždycky točený, což tam není všude samozřejmost. Místní mi říkali, že leckde mají lidi špatnou zkušenost s kvalitou piva, možná jak to není tak pivní země, takže pivo z lahve je jistota a záruka stabilní kvality. Nebo tak nějak jsem to pochopil.
@Krasnoye_Plamya2 жыл бұрын
A také už mívají více druhů piv.
@pavelkratochvila61572 жыл бұрын
Kluci, je to skvelé video, vďaka..🥰👍 Bol som iba v Kanade a tam nám dávali pivo do džbánu a rozliali sme si to do pohárov. Skvelé bavorské pivo, ale pena sa rýchlo strácala
@fujimoriaria51829 ай бұрын
S manželem chodíme do naší oblíbené restaurace na večeři a vždy tam necháváme velké dysko. Pokaždé obsluha příjemná a jídlo famózní ❤
@vxza82 жыл бұрын
Konečně další video! ✌️❤️
@peterhorvat72962 жыл бұрын
Mna najviac prekvapila vsade klimatizacia, vonku 35 stupnov, vnutri 17, clovek musi mat aj v takom pripade sveter so sebou. Super video!
@ollssonn2 жыл бұрын
ty potřebuješ v 17st. svetr? To jsi vyrostl v paneláku na 26st. ?
@Otamak Жыл бұрын
@@ollssonn ja hej, teraz máme doma 25 stupňov, vonku je 17, v lete máme vnútri cez 30 a čo je horšie, nejde to vyvetrať. vieš ako by som bol rád keby tu je aspoň pod 22. nižšie by to už asi ani nešlo. ale vadia mi rozdiely v teplote že vonku je 40 na slnku a prídeš do obchodu a tam 15, to je rozdiel 25 stupňov, vtedy je to podľa mňa aj zbytočné lebo sa im to stále zohrieva a je to lepšie na prechladnutie. ale sveter by som si tam teda nedal
@alenastrakova2566 Жыл бұрын
Já byla jen v L. A. a ve Vegas Veřejné wc mě mile překvapily jak svojí čistotou tak vybavením obrazy a lampičky na zdi. V předsálí klidně i sedací souprava. Dveře normálně a hrála hezká hudba. Jejich keep smiling mi přijde falešný a někdy opravdu vlezlý. Je pravda, že trochu příjemnější přístup našich obsluhujících a prodávajících by neškodil.
@okovarik32 жыл бұрын
Já se zrovna vrátil z US (Ohio & Florida) a všechno potvrzuju 🙂 Kromě zmíněných rozdílu bych zmínil ještě jeden a to jsou platby kartou - daleko méně než u nás tam jde platit bezkontaktně a dost často je i po zadání pinu třeba podepsat doklad
@breznik11972 жыл бұрын
Prostě jsou o dvacet let pozadu, no.
@okovarik32 жыл бұрын
@@breznik1197 no to mi prave přijde zvláštní, protože to v podstatě vynalezli 🙂
@Kryspin_H2 жыл бұрын
Pokud u nás bude platit nějaký cizinec jeho kartou kde má jeho měnu, měl by tento doklad také podepsat. Přimo na dokladu je kolonka podpis zákazníka (nebo nějak podobně). Co se týče bezkontaktního placení tak to jsme jako Čr pár let dopředu. Není to ještě tak dávno co to u nás už bylo běžné a i v Německu na nás lidé koukali jak na blázny když jsem k terminálu přiložili telefon :D
@jaromirjanovsky32702 жыл бұрын
@@breznik1197 manzelka v obchodec Publix nemohla v kabelce najit penezenku ,rekli ji at nezdrzuje a od pokladny odejde ze uz je nascenovana a ma zaplaceno
@jiridocekal74652 жыл бұрын
S těma bezkontaktnima platbama jsme byli spíš takový testovací stát, který není ani moc velký ani moc malý
@danieltv69122 жыл бұрын
Mám docela jeden vážný rozdíl a to že v USA nejsou štětky na záchodech, no tak jsem jim tam vždy nechal překvapení.
@pavelnovy91872 жыл бұрын
Buď rád, jednu jsem potkal na odpočívadle v Ohiu, opravdu nebylo o co stát....
@milanwolfi72022 жыл бұрын
@@pavelnovy9187 🤣Nspadlo mě to samý akorát já ji potkal Dakotě
@MrDome1102 жыл бұрын
@@pavelnovy9187 :D
@thewitcher26882 жыл бұрын
U nás sice jsou, ale jak vidím kolikrát ty hajízlíky "fujky" a celá místnost wc vypadá jak za komančů, tak se na kartáč jen pousměju, pokud mají tvrdý toaleták, tak schválně vyjedu půl rule, kdo šetři dá za tři, tak nák to bylo.. :D
@radekcermak38482 жыл бұрын
Tak tos byl ty?? 😀
@Honzin16033 Жыл бұрын
Ahoj, supr video.Povídání o MHD v USA by mohlo být dost zajímavý. Prý je o něco komplikovanější než u nás :)
@barboravasickova9262 жыл бұрын
pracuji v pohostinství od 15 :D a vždycky když přišli američani, tak chtěli vědět moje jméno :D :D já to nikdy nechápala :D až teď, když jste vysvětlili, že tam se vždycky číšník přestaví :) ....já v restauraci nechávám vždycky 10%, když jsem více spokojena s obsluhou nechám i 15%.....hodně lidí u nás nechává 10% a naopak jsou lidé, kteří nenechají ani korunu nebo zaokrouhlí na nejbližší 10 (spropitné není povinné jako v Americe )....takže průměrně v ČR je dýško asi 5%....jinak vodu u stolu jsem zažila i v Řecku..to se mi taky moc líbí ....jinak u mě v podniku nemáme balenou neperlivou vodu, ale litr karafy s citronem z kohoutkové vody za 9Kč...ne jako jinde v ČR klidně za kohoutkovou 100Kč :D což je masakr
@martinakuhnert96362 жыл бұрын
Spropitne NENI v US povinne! O cem mluvite? Ano, v nekterych restauracich kdy je party of six or more...gratuity included, coz je normalni.
@Hedvigog2 жыл бұрын
Když jsem před časem odjel na čas do USA, tak pro mě byl první kulturní náraz, že tvrdý alkohol prodávají jen ve specializovaných liquor storech. Obsluha Wallmartu se na mě koukala poněkud nechápavě, když jsem se ve Wallmartu divil, že nejsem schopen najít regál s nějakým rumem.
@norilord22712 жыл бұрын
Wau
@romanavolny1040 Жыл бұрын
V Kanade je to to same.
@matyavonarras Жыл бұрын
K těm podtáckům bych řekl, že je to dobré nejen proti kolečkům na stolech ale taky slouží k propagaci piva a pivovaru a jsou často sběratelským předmětem taky. Například se mi hodně líbí ty Pin up podtácky od pivovaru Bernard. To pivo tolik nemusím ale tácky jsou moc pěkné.
@tomastatyrek28382 жыл бұрын
"How are you doin´ hon?" zkušenost z californie, NY, kanada i středozápad... 15-20% tip nebo 1 dolar= 1 drink tip se nemusí dávat ve fast foodech apod.... ale v restauraci vás **** pokud nenechate tip, ale když jste turista tak už to ani moc neřeší, jelikož jsou zvyzklí odkryté záchody-je to kvůli zákonům, jelikož ... pokud by někdo na té toaletě zkolaboval tak aby hasiči/záchranka měli možnost toho člověka vytáhnout (pracoval jsem v restauraci a stalo se nám že prob. bezdomovec nám usnul na toaletě a nebyli jsme schopni ho dostat ven tak jsme volali 911)
@irebell5282 жыл бұрын
Přesně tak.
@jakubmach77082 жыл бұрын
V podstatě všechny rozdíly jsem taky vnímal stejně :) myslím teda z pohledu Čecha v Americe. Největší šok byl asi to, že se tam nikde neprojdu pěšky, pokud nejsem v downtownu. Cokoliv mimo starý střed města (byl jsem v Chicagu) tak jsou šestiproudé silnice, nulové chodníky a nulová možnost kamkoliv zajít pěšky třeba jen naproti do další restaurace. Docela nezvyk brát si uber na dva kilometry jízdy, jen proto že nemůžu lézt přes rychlostní dálnici do protějšího mallu
@petex39092 жыл бұрын
chicago neni amerika..hlavni je bydlet severne od cermak avenue a dalo se v pohode jezdit busem
@k.frencis90282 жыл бұрын
@@petex3909 a co přesně je chicago když ne amerika?
@ingridlaskova18782 жыл бұрын
Zkoušel si tam jezdit na bicyklu? 😀
@ingridlaskova18782 жыл бұрын
V Chicagu jezdí elka.
@anicka_cz10372 жыл бұрын
Nedávno jsme se vrátili z Řecka, když jsme jsi objednali jídlo, okamžitě nám donesli džbánek s vodou(kohoutkovou) a skleničky. K účtenkam, číšník je přinesl ještě před tím než nám dali objednané jídlo a v takové kovové skleničce jako na panáka
@janawu27242 жыл бұрын
I přes to, že jem student, ráda nechám 15% dýško, pokud je obsluha milá a ochotná. Sama obsluhuji v restauraci jako brigádník a vím, jak to člověka dokáže potěšit, když se stará a je odměněn :)
@matejrylich74332 жыл бұрын
U nás dávám podle toho, kdo si co zaslouží :D Jako odměnu za dobrý servis. V USA bych dával těch 20 % i kdybych nemusel dát nic. Protože v USA prakticky nemají číšníci plat, proto jsou i tak milý, protože žijou z dýšek. U nás mají regulérní plat (pokud nejsou hloupí a nenechají si napsat minimální mzdu :D ) a dýška jsou prostě odměnou a ukázka že jsem spokojený se servisem.
@bobitwo2 жыл бұрын
ale to nie je problém hosťa, že ten čašník nemá plat.
@matejrylich74332 жыл бұрын
@@bobitwo Já to nedávám za vinnu hostům přeci 😀 Jen to vysvětluju trochu hlouběji
@vonHannersdorf2 жыл бұрын
@@matejrylich7433 to je sice pravda ale proč by mě jako hosta měl někdo NUTIT dávat dýško? Mimochodem, když ho nedám, tak co? Zatknou mě? Dají pokutu? Nebo se budou mračit a říkat že jsem debil?
@irebell5282 жыл бұрын
Tak to má být. Jsem v USA dobrovolně takže dodržuji jejich zásady.
@ThePiTiZ2 жыл бұрын
Hej, tohle je asi nejpřínosnější serie na youtubu :D
@luckerhdd39292 жыл бұрын
No s tou obsluhou a spropitným je to vlastně úplně jinak. V USA obsluha v běžných restauracích prakticky nedostává plat (ano, slyšíte dobře), a je tak existenčně závislá na spropitném od hosta, což mi přijde jako naprostá zvrácenost. Výsledkem je pak časté přetvařování ze strany obsluhy. Někteří jsou možná opravdu milí, ale skoro vždy je to jen falešný úsměv a předstírání zájmu za účelem neumřít hlady. Tak to v těch zaslíbených Spojených státech funguje 🙂
@cernadam2 жыл бұрын
Musí ale vždy dostávat minimální plat, což podle google searche je okolo 170 korun za hodinu, což se mi nezdá jako prakticky nic
@petrheger24922 жыл бұрын
@@cernadam tojo, ale jejich bezny zivot se pohybuje v uplne jinych cenovych relacich, kolikrat z jejich platu nejsou schopni uplatit ani bydleni. Jako byste dostaval plat uklízečky a měl nájem jako za byt v centru prahy :/
@zdenarose6002 жыл бұрын
@@cernadam tak to je normální plat dělníka v továrně
@veronikast6282 жыл бұрын
@@cernadam po zdaneni prijmu je hodinovka nula a zijeme tu len z tips 👌
@honzin102 жыл бұрын
Pravda je taková, že minimální mzda obsluhy v USA je snížena na 2,13$, pokud je tedy jejich zaměstnavatel schopnej dorovnat tuhle hodinovou gáži z dýšek tak, aby při započtení dýška dosáhli alespoň na tu běžnou průměrnou mzdu. Tohle se dá ale mna způsoby ojebávat ze strany zaměstnavatele, takže je někde klidně možný, že jsou opravdu placeni tak mizerně. Otázka pak je, proč by za A) někdo v USA vůbec za těhle podmínek v pohostinství pracoval. A za B) proč lidi v USA opravdu ty dýška platí, když moc dobře vědí, jak ten systém funguje. Protože jejich placením tenhle systém jen udržují v chodu. Tady je k tomu i zdroj - en.m.wikipedia.org/wiki/Tipped_wage
@Dudulinek822 жыл бұрын
14 dni v NY a jsem naprosto spokojeny. Bajecny restaurace doslova jsem dostal vybrat i propecenost hranolek k bifteku a neskutecny mraky priloh. Kazdej stul vlastni obsluha. Ze prej co chci k piti a ja ze si dam pivo :D Tak mi bylo nabidnuto asi z padesati druhu jediny co ze me vypadlo "JA NEVIM" 😊 Tak se zeptal odkud jsem a doporucil a dostal jsem Stellu docela dobry pivko. Za tu dobu tam jsem prolezl docela dost hospod nikde mi nebyla uctovana cena jina nez byla na napojaku asi klika? Pivanka vetsinou okolo 5-6 dolaru za jedno. No je docela sranda dostat se na kasi z jedny strany NY na druhou 🤣 Jo a co je ve filmech je pravda. Po patnactym pivu se me barman ptal jestli jsem v poradku a pak kazdy dalsi to uz jsem si dal teda radsi koralku. Za neuspokojivou povazuji neschopnost obsluhy v nalejvarnach zavolat mi taxi - takhle to tam nefunguje?🤔 Za ty taxiky davam emerice 9.9 z 10. Jinej svet. Vsichni jsou vsude mili, ochotní, kolikrat jsem se ptal kde co je vzdycky nekdo poradil v pohode. Ridic v autobusu se mi smal ze prej "ty netusis kam jedes co?" 🤣 Tak me osobne presadil do spravnyho autobusu do ZOO v Bronxu. Muzete si udelat obrazek jak to vypada kdyz nekdo z mesta kde je 1400 obyvatel i s faunou v lese jede do tak velkyho mesta. Az nebudou kovidy, nestovice a snad brzo ani valky a vsechno se nejak uklidni rad poletim zase. Plan je Phoenix, AZ ... natrhat si par kaktusu a chodit s ponozkama v sandalich 😊
@MrMike001B10 ай бұрын
dyško jsem vždy dával alespoň 15% ale po kovidové době a zdražování nechávám dýško akorát doma ženě....už 2 roky jsme nebyli v restauraci , páč to je nedostupná věc..... V roce 2011 jsem byl v americe na floridě a můžu jen souhlasit...jiná morálka a nálada lidí Jinak vaše videa jsou pecka at uz jsou to taxikáři ruličkáři a nebo průvodce.... Díky Taky se mi líbí videa typu Nový zvyk v česku, stříhaní zámků......to jsem chcal smíchy u teho ....:-))))
@Ondrej422 жыл бұрын
Dýško dávám podle toho, jak se ke mě chovali ✌️ když to bude třeba 250 a bude to ok, dám 300. Když to nebude ok, dám 250. Když si objednávám jídlo, vždy dám kurýrovi 20-30
@liborcastulik9882 жыл бұрын
Janku udělejte procházku noční Prahou, bylo by s toho dobré video. Ukázat krásně osvícené památky a lidem kde si třeba v pozdních hodinách dát něco na jídlo.
@Plaminkov2 жыл бұрын
Krásné a pravdivé. Zavzpomínal jsem na svá studia, díky moc! Mě se na začátku stalo, že jsem zaměnil slovíčka taste a try. Bohužel to bylo zrovna v prodejně obuvi :)
@merumeruYo2 жыл бұрын
Dekuji za utvrzeni, ze proste do ameriky na dovcu nechci :D Jinak nesnasim, kdyz si obsluha rekne o dysko, ale kdyz je to v ramci platby kartou aniz by to rekla nahlas (jako treba v Manifestu) tak jsem najednou uplne ok s 10% dyskem nebo kam se zrovna ukliknu.. :D
@karthandcz71562 жыл бұрын
k té vodě v kohoutku..Asi to bude místo od místa, ale John Oliver k tomu má krásnou epizodu, kde rozebírá zastaralost vodovodních řádů (v US) a neschopnost (neochotu) států/měst s tím něco dělat, takže otázka zní, jestli bychom vůbec chtěli pít vodu z olověných trubek. :)
@moze-theonlyone2 жыл бұрын
To je súčasť stratégie aby čo najrýchlejšie išiel zákazník preč, v tomto prípade aby musel bežať 💩 🤣
@matyaspumprla7432 жыл бұрын
Byli jsme v New Yorku 2 týdny zpět a pivo na zápase yankees 15 $ za plechovkový bud light, ale je nutno dodat, že to bylo víc než půl litru, nějak se v těch jejich oz neorijentuju… jinak lístek na zápas stál 10$. A ještě funny story, když jsme odcházeli ze stadionu, tak paní ve stánku s jídlem křičela free food a vše co se neprodalo, rozdávali zadarmo
@Atenecka2 жыл бұрын
Mám sestřenku v Texasu (v malém městečku "kousek" od Austinu). Tam to ještě jde, ale v L.A. jsem viděla takové bizáry od feťáků, bezdomovců ve stanech tak i ženu která měla na sobě nalepené 4 vložky místo oblečení... Prostě jen tak.... Chlápka ve sportovním na jehlách si šel nakoupit do storu... Psa obarveného do barev duhy se svojí tlustou, spoře oblečenou paničkou... A všichni se tvářili, že je to naprosto normální... A v tom vidím ten největší rozdíl, nikdo se tam o nikoho nezajímal... Feťák se válel po ulici a vypadal jak mrtvý, lidi ho překročili... Nikdo mu nevolal sanitku... Naprostý rozdíl od městečka, kde bydlí sestřenka. Tam ten svět vypadá v pořádku a dokážu si představit tam žít.. I když se jim nelíbili moje vtipy .D
@vesnaCZ2 жыл бұрын
V Praze fetku taky překročím a neřeším ho
@danielvojtik63312 жыл бұрын
Jo, oni majú divné poňatie humoru...a naše vtipy plné sexu,či blondínky v nich a pod....tak to by bolo u nich cez čiaru...
@yojojozef9918 Жыл бұрын
Ked si skontrolujes statistiky, tak zistis, ze Texas ma poroti Californii omnoho vyssiu kriminalitu, pocet vrazd aj samovrazd a dokonca aj viac vaznov. Porovnavat downtown jedneho z najnavstevovanejsie miest sveta s malickym mesteckom nedava zrovna velky zmysel.
@filipseema2 жыл бұрын
Nejhorsi vec na zachodech v americe byla mezera mezi dvermi a zdi na toaletach v kabince :D Nikdy jsem nezazil vic ocnich kontaktu pri vykonani potreby jako za ty 3 tydny v americe. Proto jsem tam chodil spis na invalidy kde se mohl clovek trochu schovat za roh
@renatazavadilova6742 Жыл бұрын
Díky Janku, hlavně za vodu v lahvičce, šílená žabařina🎉🥳
@VencaSangaj2 жыл бұрын
Taková klasika v Čechách je, že když máte účet za...plácnu 242 Kč, tak velká část lidí to zaokrouhlí do 250 Kč. U mě většinou záleží na krvi v alkoholu :-D
@PavelPechIgy2 жыл бұрын
Většina. Já bych dal spíš 270. Při nespokojenosti 260, ale do tak špatných hospod obvykle nechodím. A v mé oblíbené restauraci dávám od začátku covidu víc, takže tam spíš tak 300. :)
@Spazik862 жыл бұрын
V hospodě mají na všem obchodní přirážku min. 100%, nevim proč bych jim měl cpát ještě další prachy navíc. Těxh 100% je snad to co platím za tu obsluhu, ne? Pokud jim to nestačí na náklady, tak mají zvednout ceny.
@Jerry_99972 жыл бұрын
@@Spazik86 Jedno jakou mají marži, většinou to jde majiteli a na platu/odměnách pro obsluhu se to nijak neprojeví.
@ondradvorak2 жыл бұрын
@@Jerry_9997 Ale to přece není můj problém, ne? Proč by to měl řešit zákazník míst zaměstnance, kterého se to týká?
@ondradvorak2 жыл бұрын
@@PavelPechIgy Trochu nechápu ten smysl dýška, když člověk není spokojen. Když není spokojen, nemá dávat navíc vůbec nic, ne?
@MrCzech782 жыл бұрын
Žijeme v Austrálii kde se dýžka obvykle vůbec nedávají, protože zaměstnanci dostávají dobře placeno od zaměstnavatele. Žijeme zde pouze 25 let takže kdysi to mohlo být jinak.
@robotakacs3092 Жыл бұрын
Skvelé videá. Radosť pozerať. Je to zaujímavé a aj zábavné.👍
@lukaskaufmann85862 жыл бұрын
Většinou zarovnávám na blízký 50-ky, např na 250, 350, 400 atd, ale když mám třeba 243 tak to dám třeba na 280
@MartasZLA2 жыл бұрын
Mám to stejně.
@Jaraaa62 жыл бұрын
Mimo téma: Nemá být Honzík viděn v každém videu určitej čas? :D
@paolbackman651 Жыл бұрын
Když si dávám dvojité ristretto a je opravdu dobré, nemám problém za něj nechat obsluze 200korun. To se ovšem tento rok stalo jen dvakrát, neboť obsluha neví co je to ristreto, nebo se mě snaží přesvědčit že to co chci je ve skutečnosti espresso doppio a nebo mi rovnou přinesou plný 150ml hrnek kávy. Horší je, že většina kaváren kolem mě začala brát tak trochu jinak praženou kávu, takže ristretto i espresso chutná jako náhražka citronového extraktu. V tomhle ohledu jsem zažil opravdu perfektní zážitek, kávu která chutnala stejně jako kyselá siláž a já marně vzpomínal na dobu kdy jsem si kávu pražil.
@nemiminecraft2 жыл бұрын
Já dávám spropitné takhle: Platím | Dávám | Spropitné 138 | 200 | 12 = vrací pouze 50 jako jednu minci 179 | 200 | Zbytek Vždy nechávám spropitné tak okolo 20/30Kč
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
socko
@michalmilos7552 жыл бұрын
@@Pedros-g5q proc socko? Platit ho ma majitel a ne ja. Davas dysko v obchode? Nebo na benzince? Vzhledem k tomu, ze restaurace nevedi co by si za to jidlo rekli, tak ja se take nepredam. Bezne davam kolem 10-15 Kc Zastavil jsem se asi pred mesicem ve Frydku-Mistku v jakesi od pohledu normalni hospode. Dal jsem si smazak s varenyma bramborama a vyvar. Bez piti. A cena byla 235 Kc (byl jsem tak vytocenej, ze nedostali ani korunu). Bezte tam, kam slunko nesviti. Tak silena cena uz je skoro okradani. Jestlize mu business model nevychazi a aby vydelal musi mit na kazdem jidle 400%, tak je neco spatne a je cas to zabalit, protoze hospod je moc a neuzivi se.
@Pedros-g5q2 жыл бұрын
@@michalmilos755 no jo, socko
@daliborin2 жыл бұрын
@@Pedros-g5q bruh.. mam to stejně. Zaokrouhlim to tak abych nedostal samý drobný. Nevidím potřebu tipovat. Nacepovat pivo umí každý, a s jídlem bych chtěl dát tip kuchaři ne nekomu kdo jenom nosí.
@Rattlik2 жыл бұрын
@@daliborin já osobně se třeba vždycky ptám, kam ten tip půjde. Většinou tvrdí, že si to pak dělí celý personál (kdo ví jestli to tak pak opravdu je, ale věřím, že ano), ale stalo se mi spostu-krát , že servírka dýško odmítla, protože z toho údajně nemá nic a vše jde majiteli. Ale teda nesouhlasím s tím, že načepovat pivo umí každý :D už jsem měl spoustu špatně načepovaných piv. A co se týče servisu, tak je podle mě potřeba si uvědomit, že to není jenom o nošení, ale obecně o kontaktu s tím zákazníkem. Když kuchař uvaří špatné jídlo, komu si budete stěžovat? Kuchaři nebo servisu? Ale jako souhlasím, že by se mi líbila možnost dát dýško přímo kuchaři, někdy ten servis za moc nestojí, ale jídlo je výborné :)
@handcrafting2 жыл бұрын
K dýšku: Dýško nie je samozrejmosť. Všetko čo je samozrejmosť má byť započítané v cene. Dýško je odmena ktorou dáva zákazník najavo že bol z obsluhou nadštandardne spokojný. Nie je to samozrejmosť, je to gesto navyše. Ak si odo mňa niekto pýta, alebo naznačuje že by mal dostať dýško tak mu nedám žiadne, tento zlozvyk proste nepodporujem :P Aby sa to v našom gastre nezopsulo ako v Amerike :/
@baraboraart31742 жыл бұрын
Dýško, proboha
@novakvlcz2 жыл бұрын
Pán je Žaponec?
@smichoff69072 жыл бұрын
V usa to mají jako součást platu.. u nás tím můžeme ocenit kvalitní obsluhu... v japonsku obsluhu urazíme...
@blackbear89232 жыл бұрын
Souhlas dělám to samé. Chtějí naše peníze? Musí si je zasloužit, vy nebo já jsme je na ulici nenašli, museli jsme si je vydělat. Jako ten barman či číšník, slušnou prací.
@handcrafting2 жыл бұрын
@@blackbear8923 no on za svoju prácu má nárok na odmenu, pekne zdanenú na výplatnej páske. Ak chce odmenu naviac, je to pozornosť, nie samozrejmosť. Samozrejmosť je to čo je na bločiku a na cenovke :)
@simonhepner84742 жыл бұрын
Ahoj chlapi, standardně 20% :) díky za vaše videa
@michalekjan2 жыл бұрын
Zatím nejdražší pivo jsem měl na Ultra v Miami, bylo to okolo $15. Ten odpad je tam příšerný. Plasty everywhere. Hlavně v obchodě, stačí pár návštěv Targetu/Walmartu a máte plný kufr plastových tašek. Nejlepší to bylo v NYC kde se aspoň trošku snažili.
@petex39092 жыл бұрын
vetsinou byly i papirovy
@MrPavelbpodany2 жыл бұрын
@@petex3909 Záleží jak kde, v Oregonu (konkrétně v Portlandu) například dávali výhradně papírový tašky. Naposled teď v Anaheimu (aglomerace LA) zas plastový tašky a to docela solidní pevnej plast. Ve valné většině dalších států jsem dostával takový ty klasický plastový pytlíkový tašky, jako mělo dřív u nás Tesco. Asi je to tam regulováno místními zákony - stát od státu.