Největší blbosti při řízení v USA

  Рет қаралды 1,343,229

Kluci z Prahy

Kluci z Prahy

Күн бұрын

Пікірлер
@claytonw_cz
@claytonw_cz Жыл бұрын
Žiji v USA už skoro 15 let a jsem vcelku překvapený, jak správné ty informace byly. Děkuji! Obvykle se v podobných českých videích o USA dozvím naprosté bludy :-) Takže tentokrát jen několik malých doplnění: Ty státy, kde si nesmíte natankovat sami jsou dva. Kromě New Jersey na východním pobřeží ještě i Oregon na západním pobřeží (aktualizace, protože ještě to tady pořád někdo čte: Oregon tento zákon mezitím zrušil, už zbylo opravdu jen New Jersey). Dále, značka stop pro všechny směry je prostě používaný způsob řízení křižovatek a docela dobře to funguje. Doporučoval bych zde skutečně zastavovat (hlavně na venkově). Za nezastavení na stopce jsou třeba v Nevadě stejné sankce jak za překročení povolené rychlosti o 40 mph a to už je opravdu pálka. A často bývá za rohem schované policejní auto, které se právě na tohle zaměřuje. Výjimkou je zejména Kalifornie, odtud pochází i pojem "California stop", což je takové to pomalejší projetí stopky bez zastavení. Ačkoliv je to v Kalifornii daleko víc tolerované a běžné než jinde, i zde to může být hodně nepříjemně trestané. A nedoporučoval bych to zejména těm, kteří mají auto z půjčovny s kalifornskou značkou a chtějí takhle jezdit v okolních státech. Pak platí přesně heslo "I don't care how you do it in California" :-) A ještě k té technické (nebo i měření emisí): Často se to liší nejen podle státu, ale i podle okrsku (county) uvnitř jednoho státu. Nicméně je zajímavé, že nebyl prokázaný žádný vliv na bezpečnost provozu. V podstatě by se tedy dalo říct, že technická je docela zbytečná buzerace... K zrcátkům: USA (a Kanada) jsou poslední státy na světě, kde není dovoleno konvexní zpětné zrcátko - musí být rovné. Už i Austrálie to asi před 20 lety změnila. Dřív to byl docela problém. Pokud se to samé auto prodávalo i v Evropě, tak jsem si nelegálně montoval zrcátka z evropských verzí - ještěže nemáme tu technickou. V poslední době, kdy už téměř každé nové auto má dobře fungující monitor mrtvého úhlu (ne Elone, to co si dal do Tesly není dobře fungující BSM), tak už to není takový problém.
@tallll70
@tallll70 Жыл бұрын
je mnoho aut firemne vybavenych zrcatkem pro slepy uhel
@EkozmecekStroupecek
@EkozmecekStroupecek Жыл бұрын
A jak je to v Americe s povinným ručením , je tam nějaké? nebo je dobrovolné? A co když způsobíte škodu vlivem třeba nefunkční brzdy?
@tallll70
@tallll70 Жыл бұрын
@@EkozmecekStroupecek musis mit minimalne pro poskozeny... tvoje vlastni pojisteni je na tobe
@mates947
@mates947 Жыл бұрын
Oregon už povinnost částečně zrušil. Na vybraných pumpách a často jen v noci už si natankujete sám 🙂 jinak naprostý souhlas. Upřímně, 4Way STOP mi přijde geniální řešení naproti tomu cpát všude semafor. Byl jsem v US 3 týdny před 5 lety a řízení tam byla lahůdka oproti tomu, jak se řídí v Evropě a zvlášť u nás :-) Na odbočení vpravo na červenou se zvyklo hodně rychle :D
@ER3G
@ER3G Жыл бұрын
@@mates947 verim, ze rizeni je lahudka, ale v US neresi chodce, a odboceni na cervenou je krasne. Dokud neprechazite prechod pro chodce s didetem, a ani ne pul metru od vas se neriti do zatacky plnou rychlosti nekdo, kdo zbesile troubi aby ste mu unhuli. :)
@petrmahdalik6811
@petrmahdalik6811 Жыл бұрын
Porovnání těch MHD by bylo v dalším videu jistě zajímavé 👌👍🤣
@czechmatebro
@czechmatebro Жыл бұрын
nemyslím si, v USA nic není. (to není vtipné)
@perperella
@perperella Жыл бұрын
@@czechmatebro: V opravdu velkych mestech tam nejaka doprava je, ale tam je to opravdu socka 😁 ja kdyz jsem rekla kamaradovi z USA, ze jsem po koncertu v LA jela do hotelu metrem, tak si myslel, ze jsem se zblaznila 😁 a opravdu na tyhle veci, co jsem v metru v LA videla jen tak nezapomenu 😱
@svetpodlaromi
@svetpodlaromi Жыл бұрын
@@perperella v LA som chodila v metre standartne a boli tam bizari ale nie o moc rozdielnejsie ako bezne na ulici... Podla mna v pohode. Ale je pravda ze v US som nebola v mensich mestach dlhodobo, tam to asi fakt nefunguje:D
@petrnovak7235
@petrnovak7235 Жыл бұрын
@@perperella A to je metro v LA ještě jedno z těch bezpečnějších. Třeba v New Yorku je to na některých linkách opravdu o hubu a v některých stanicích není radno vůbec vystupovat.
Жыл бұрын
@@czechmatebro v Newy Yorku, v San Franciscu a okolí je MHD v pohodě, v Bostonu a Seatlu je MHD poměrně OK. V Las Vegas se to dá. Philadelphia je pro turisty OK. Tvrdit že v USA nic není je nesmysl.
@Simplyfacts6
@Simplyfacts6 Жыл бұрын
Před dvěma měsíci jsem byl na studijní stáži v Missouri, kde je poměrně silná komunita Amišů. Musím říct, že vidět dva pány v černých hábitech a kloboucích, jak jedou s koňským spřežením na dálnici hned vedle Fordu F150 je celkem zážitek. :D
@Pilifo006
@Pilifo006 Жыл бұрын
Určite to nebola diaľnica, ale maximálne tak okreska, na diaľnici by na koni a voze boli docela hazard 😀
@Pedros-g5q
@Pedros-g5q Жыл бұрын
trapný..co tam máš dál?
@honzaskalka9187
@honzaskalka9187 Жыл бұрын
Indiana a před hospodou zaparkovaný povoz a koně uplne normalní
@tomasprochazka6198
@tomasprochazka6198 Жыл бұрын
U nás na silnici můžeš i s ručním vozíkem převyšujícím šířku 60 cm :D Jelikož na chodník nesmí. Ještě jsem ale nikoho neviděl. Strašně bych rád :D Nejlépe v Praze ve špičce :D
@dominicmatys9077
@dominicmatys9077 Жыл бұрын
@@Pilifo006 je to dost možné že to byla dálnice, bydlel jsem v USA 13 let a je to dost běžná věc že jezděj po dálnicích
@martin971
@martin971 Жыл бұрын
Ja byl tedy dole v Mexiku, a tam samozřejmě technický taky nejsou. V bazaru jsem chtěl cabriolet, ale neměli. Nabídli mi potom, že mi flexou uřežou střechu z auta, jaký si vyberu. Tam se to tak dělá. Nádhera..)))))
@NOT_NativeEN_Speaker
@NOT_NativeEN_Speaker 10 ай бұрын
lol
@ollssonn
@ollssonn 10 ай бұрын
tpč!:-D
@EleanorCat-lw7jc
@EleanorCat-lw7jc 9 ай бұрын
to jsou borci, žádný sraní... :D
@ThomasWhite-hc3hw
@ThomasWhite-hc3hw 5 ай бұрын
nene! :-D :-D
@lad4830
@lad4830 5 ай бұрын
Tam je ještě rozum a rozmysl, žádných milion regulací a pravidel jak v EU
@drakvaclav826
@drakvaclav826 Жыл бұрын
V září jsem byl ve státech, najel jsem na Midwest a na východním pobřeží dohromady asi 6000 km. Moje poznatky (mimo těch, co Janek už vyjmenoval): 1) Neexistence přednosti zprava - v Americe máte pouze dva typy křižovatek, Stop a All-Way-Stop. První funguje jako evropské "dej přednost v jízdě", druhá funguje naprosto bizarně, je na ní totiž pravidlo, že kdo první zastavil, první jede. Vznikají tak naprosto nejasné situace, ta mě dost nebezpečné. Teoreticky by Američané měli dát přednost zprava, pokud přijedou ve stejnou chvíli, ale rozhodně bych se na to nespoléhal. 2) Naprosto šílené množství sražených zvířat, které nikdo neodklízí (hlavně mývalové a vačice). 3) Stěhování domů (ano, CELÝCH DOMŮ, předvyrobených), jejich přesun na pozemky ve složeném stavu. Jedete si po vnitrostátce, najednou konvoj, auto "oversize load" a za ním vyjede truck s domem na korbě, na každé straně o metr a půl přesahujícím. 4) Noční viditelnost - narozdíl od evropských silnic a dálnic, Americké nemají reflexní patníky po stranách silnic, což výrazně snižuje noční viditelnost, I s Fordem Explorer a LED pruhem. 5) Sjezdy, nájezdy a přípojné pruhy na dálnici - přípojné pruhy prakticky neexistují, a pokud ano, jsou velice krátké. Často se okamžitě snažíte vecpat mezi auta jedoucí 100 km/h (hlavně Chicago). Nájezdy bývají velice prudké, a dálnice se strašně náhle rozdělují, chce si to zvyknout na tamější značení. 6) V Ohiu jsme tankovali v přepočtu za 17 Kč/l. 7) V Indianě bývá k večeru hrozná mlha. 8) Celej Midwest je neskutečná placka, člověk jede asi 500 km po totální rovině, než dojede do Pensylvánie.
@IQEGO
@IQEGO Жыл бұрын
Páni, díky za zajímavosti z první ruky!
@xixaoo
@xixaoo Жыл бұрын
Ve Státech mám také něco najezdeno. Se vším souhlasím, jen v prvním bodě mám opačnou zkušenost - prakticky pokaždé se všichni snažili nějak dorozumět a nikdo se nevrhal bezhlavě do křižovatky, i když tam byl třeba dříve. V USA to fungovalo ve všech státech, kde jsem byl úplně bez problému.
@niccots
@niccots Жыл бұрын
All-Way-Stop je nejvetsi ptakovina na svete.
@martinmarusinec6204
@martinmarusinec6204 Жыл бұрын
S tymi pripojnymi pruhmi moc nesuhlasim - jazdil som hodne v Maine a potom smerom na juh, asi pred 25 rokmi, a pripojne pruhy na I-95 uplne fantasticke, asi tak milu dlhe, a ich caro spocivalo v tom ze deliaca ciara medzi pripojnym a pravym zmizla a cely dvojpruh sa postupne zuzoval na jeden pruh a auta sa prirodzene zazipsovali. Fantazia.
@michaljanda7
@michaljanda7 Жыл бұрын
Naopak, řešení křižovatek se značkou stop all way není vůbec bizarní a funguje to naprosto v pohodě. Možná je to mentalitou amíků, ale není vůbec žádnej problém. My jsme se tomu přizpůsobili okamžitě. Stačí vzájemná ohleduplnost a nepoměřování, kdo dál dočůrá. U nás by to nefungovalo, to jsem si jistej. Tam to funguje dokonale. Co se týče policajtů, tak jsem jich viděl hodně, stáli viditelně, nijak se neschovávali (v drtivý většině Highway patrol, nebo měštáci).
@Desperoro
@Desperoro Жыл бұрын
Tak k tomu mám hodně. Ježdění v Americe a hlavně v Kanadě jsem hodně zkoumal a tisíce km dal. Byť víc BC, Washington, Nord Dakota, Chicago - v Chicagu taky je dost zákazů odbočení doprava na červenou a bacha snad všude je nutné před tím zastavit než odbocis - odbočení doleva do jednosměrky jsem zažil skoro všude, i třeba Seattle - obecně mi přišlo že vsich jezdí +10% nebo 10mph přes limit, krom školních zón a NP - dálnice hrůza, dědek se slámou vlevo, kamion vpravo, vy zamčený, jezdíte furt slalom - Mustang je americká oktávka podle chování na silnicích - líbí se mi předzvěsti semaforů. Třeba kilometr předem vám to ukáže jaká bude barva semaforu když pojedete povolenou rychlostí, krásně to dělá dopravu plynulou - drive thru bankomat, přepážka apod je v menším autě docela problém - lze říct full tank, peníze se vám na kartu vrátí - tankování s personálem je v mnoha zemích světa... byť zákon na to asi má jen Jersey - ta rychlost kamionů je skvělá, chtěl bych to i v Evropě - ta evropská zrcátka jsou v Americe dokonce nelegální. A ano, jejich jsou hrozný a nebezpečný - ve městech jsou dva typy řidičů. Jedni jezdí mírně nad limit nebo na limitu a slalomují mezi těmi co jezdí dost pomalu, ale zas se vůbec nevěnují řízení. Nevenovani se řízení mi tam přišlo jako mnohem horší věc než u nás - jejich psané značky jsou fascinující. Někdy je tam obojí, jako obrázek srnky a nápis deer, nebo šipka doleva a nápis left turn. Vypisování pravidel parkování, to je hotový esej, ale na Italy nemají - parkování umí být fakt drahé ve velkých městech. Mnohde ještě mají ty čtvrťákové automaty. - veřejnou dopravu jsem používal, je to fakt divný tam. Každé město navíc jede svoje nabíjecí kartičky. Po roadtripu jsem měl karet jak karbaník. Fascinující byl Vancouver nebo i Seattle, kdy místní v ulicích u stanice dráhy dávali cedule že nechtějí aby jim tam parkovali cizáci co by chtěli použít dopravu. - Chicago též z pohledu veřejné dopravy doporučuju - pro odbočování doleva je tam často sdílený prostřední pruh pro oba směry, umí to být matoucí - ve valné většině případů mají úplně hloupé semafory. Neumí intenzitu dopravy, zelenou vlnu apod. bizár byl když v neděli 4 pruhy vozidel staly na červenou kvůli odbočce k zavřenému šroťáku, odkud nikdo nejel - ty silnice jsou širší ve všech ohledech, i zastavit lze úplně kdekoliv takřka na fleku. U nás hledáte místo i pro nastavení navigace v mobilu. - na autě v Americe je pekelně drahá pojistka. Někdy snad víc než hodnota toho auta ...
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
To písanie v značkách je kvôli slaboduchým s papiermi, čo nechápu symboly, ale zato sa neváhajú súdiť, že to tam má byť predsa napísané. A aparát nenecháva nič na náhodu. Heslo: "čo nie je výslovne zakázané, je povolené", dotiahli Američania do dokonalosti.
@svetpodlaromi
@svetpodlaromi Жыл бұрын
@@Morpheus-pt3wq ja to hlavne nechapem, lebo tie znacky su nevyrazne a stihnut si nieco precitat je urcite tazsie... ale dobre :D
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
@@svetpodlaromi To už je logika Američanov. Čo čakať od ľudí, ktorí prvú vec po zahučaní do vody, namiesto snahy o záchranu vlastného života, zavolajú 911...
@howard_zinn
@howard_zinn Жыл бұрын
Mají tam místo evropských "vypouklých" zrcátek většinou senzory mrtvého úhlu
@howard_zinn
@howard_zinn Жыл бұрын
myslím že je to dokoce ve videu vidět kzbin.info/www/bejne/ppXcl4BsodChhcU
@petrsistek9286
@petrsistek9286 Жыл бұрын
Pár tisíc km jsem odjel v Turecku, což je zajímavá zkušenost. V první řadě bych zmínil zvláštní mix ohleduplnosti i nutnosti se nebát někam vecpat (kdo se nevecpe, nejede). Vodorovné značení pozbývá smyslu, kde jsou 3 pruhy, je třeba 5 aut vedle sebe a ve výsledku sice pomalu, ale jedou všichni. Do toho se proplétají motorky :). Každý čeká cokoliv a nic nikoho nepřekvapí. Tzn. potkáte traktor či oslí povoz na dálnici. Absence připojovacích pruhů je řešena tak, že se připojuje do odstavného a až naberete rychlost, tak se plynule připojíte. Na dálnici se běžně vyskytují semafory a je zde něco na typ kruhových objezdů (s jinou než evropskou předností), takže se lze pohodlně otáčet i odbočovat vlevo bez nutnosti budování složitých nadjezdů. Tankuje výhradně obsluha benzínky s tím, že vám po natankování dá lísteček, jdete zaplatit dovnitř, tam vám dají účtenku + další lísteček, který dáte zpátky tomu, kdo vám natankoval. Jo a 90 % aut zde jsou diesely a z klimatických důvodů je většina aut bílé barvy. A ač můžeme mít o Turecku zkreslený obrázek, tak tamní dálnice jsou v naprosto luxusním stavu. Dokud z nich neodbočíte nebo se nekoná objížďka, pak není výjimkou ani prašná cesta.
@poirot12345t
@poirot12345t Жыл бұрын
6:08 velmi podobný systém se používá u evropského číslování silnic vysokého významu (zelené tabulky začínající písmenem E, kupříkladu E55 (dálnice D8 & D3), E50 (D5, D1,...) taky to má svůj systém, který moc lidí nezná (zkráceně: končí-li na číslici 5, vede po poledníku a tedy severojižním směrem. Pokud na 0, vede východozápadním - po rovnoběžce)
@KarlosTheMighty
@KarlosTheMighty Жыл бұрын
Ke kamionům jsem ještě několikrát slyšel, ze je to vůbec vlastnická struktura majitelů těch kamionu. Pořad tam dost platí, ze to vlastní ten řidič a tak si jako freelancuje po státech a v podstatě v tom žije. Proto tak obrovská kabina, která ma mnohem více životního prostoru.
@honzahanes484
@honzahanes484 Жыл бұрын
Pěkné video Honzíku. V U.S.A. jsem žil nepřetržitě od r.1998 do r.2008 a poslední 3 roky jsem jezdil Truckem (kamiónem) po celých U.S.A. Mohu potvrdit že všechno co bylo řečeno ve videu je pravda. Jo a taky tam mají obrovský sporáky lednice a pračky. Byl to docela šok po deseti letech zpět v Evropě. Připadal jsem si jak Gandalf v domě hobita :D
@sashakartus3435
@sashakartus3435 Жыл бұрын
A susicky na pradlo.
@alesjean143
@alesjean143 Жыл бұрын
@@sashakartus3435 jj tam se dalo v pohode vlizt (docela nebezpecny 😀) ale hlavne fakt perfekte susily, njn je to o objemu ;-)
@irebell528
@irebell528 Жыл бұрын
Nevím jak v USA, ale v Kanadě kamiony rychlost omezenou nemají.
@karci_scania
@karci_scania Жыл бұрын
No minulého týždňa som bol v Neapole s kamiónom a keby som mal ten americký tak by som tam zbúral polovicu domov, pretože tam je všetko úzke, v meste vykládka, úzke uličky atď. :D Celkovo EU je všetko na úzko a v USA majú široké cesty sklady atď.
@x_vietnamec_x507
@x_vietnamec_x507 Жыл бұрын
Jelikož máme většinu silnic a ulic postavených na středověkých a historických cestách. Takže se tomu tady přizpůsobily i silnice. V USA je to někde naopak. :D
@czechmatebro
@czechmatebro Жыл бұрын
@@x_vietnamec_x507 jo, všichni žijeme v centru prahy aha. Prostě je tu stavíme jinak, že jsou dobré i pro někoho jiného než auta. Ale americká města, například Houston byla dřív jako evropská, ale v 60. letech je zbořily, aby tamtudy mohly vést extrémně široké silnice. Koukni se na satelitní mapu a zjistíš že víc půlka jsou parkoviště a silnice.
@katarinask139
@katarinask139 Жыл бұрын
Najprv som precitala ze v Nepale a potom ze preco EU😂😂
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
@@katarinask139 ja som asi 3 sekundy premýšľal, kde v USA je Neapol 🤣
@katarinask139
@katarinask139 Жыл бұрын
@@Morpheus-pt3wq 😂😂
@valkyrje77
@valkyrje77 Жыл бұрын
Janku, jestli neznas tak doporucuju kanal Not Just Bikes (specialne serie Strong towns) - typek je sice z Kanady ale zije v Nizozemi a podava skvele porovnani urbanizmu, zavislosti na autech vs verejna doprava v Americe vs Evrope. Je neuveritelne kdyz se clovek zamysli nad historii a dusledkami na spolecnost v zavislosti na tom jak jsou navrzeny mesta a doprava.
@Cap_management
@Cap_management Жыл бұрын
Mohu potvrdit. Ma skvela videa a krasne ukazuje, jak jsou jejich silnice staveny jen pro auta a cyklista a chodec tam ma jen jednu ulohu. Neprekazet autum a nezpomalovat provoz. Hrozna to zeme. Holandsku naopak smekam. Ten pokrom tam je neskutecny.
@CZMarcus
@CZMarcus Жыл бұрын
Jsem momentálně v Kanadě, od letošního října, na WH vízum a dělám si právě řidičák na kamion
@roman_birdie_songwriter
@roman_birdie_songwriter Жыл бұрын
Ahoj. Mohl bys pak až se tam rozjezdíš poskytnout nějaké info prosím? Jezdím v EU, řidičák a profesák mám.. Přemýšlel jsem, že bych zkusil WH Kanadu, je to do 35 let, teď je mi 32. Anglinu mám dobrou, žil jsem na Zélandě a v UK.
@CZMarcus
@CZMarcus Жыл бұрын
@@roman_birdie_songwriter Á, kolega ročník 1990? 😁 určitě, můžu se pokusit. ☺️ ale doporučoval bych spíš kanál kolegy na KZbin, Truckeremvkanade. Pomohl mi hrozně moc, je to úžasný chlap a jsem mu vděčný víc, než dokážu vůbec slovy vyjádřit.
@svecech
@svecech Жыл бұрын
@@CZMarcus Jj zajímavý kanál hlavně zjištění že velká část těch hranatých trucku jsou z venku krásný a uvnitř technicky trucky roku 1980 :-D a co mě dostalo nejvíc je no clutch řazení
@roman_birdie_songwriter
@roman_birdie_songwriter Жыл бұрын
@@CZMarcus Ano silnej ročník! 😎 Děkuji moc za cenné info kolego, to sem přesně hledal. Tak hodně šťastných km v Kanadě přeji 👍
@Deckart13
@Deckart13 Жыл бұрын
V čem je ten ročník silný ??? Nehledě na to že to si z nějakého důvodu myslí každej ročník.​@@roman_birdie_songwriter
@besttom8823
@besttom8823 Жыл бұрын
Jedna z věcí, co se mi líbí na semaforech je, že je na nich obvykle vyznačen název ulice kterou křižujete a název ulice po které jedete. Krásně se tak dá orientovat.
@mariakucharova7825
@mariakucharova7825 Жыл бұрын
A ešte na tých názvoch ulíc je aj označenie, ktoré čísla (adresy na ulici ) sú vľavo a ktoré vpravo, teda aj bez navigácie je dobrá orientácia.
@takyrad
@takyrad Жыл бұрын
Mě se líbí, že jsou tam ulice s číselnými názvy. Nemusí se řešit, názvy ulic se jmény našich politiků, když se provalí, že to byli šmejdi. Ale číslo ulice nikoho neurazí, třeba ,,Na rohu stopáté ulice a šedesátéosmé se stala dopravní nehoda". Navíc, číselná řada je téměř neomezená.
@skiliftsandcableways.slova7247
@skiliftsandcableways.slova7247 Жыл бұрын
@@takyradsmutne je že takto uvažujete, potom to v tých mestách vyzerá tak že Ticha ulica a hneď za tým Kvetinová a potom Zelená a potom to vyznieva tak že mesto nemá história a obyvateľstvo je len cislo ❤
@Adrian-foto
@Adrian-foto Жыл бұрын
Čím viac podobných videí vidím, tým viac si vážim to, aké je to u nás, najmä tá možnosť pešej dostupnosti. Pozdrav od chalana zo SR :)
@tourtherapy9537
@tourtherapy9537 4 ай бұрын
smutné
@vojtafabianek2574
@vojtafabianek2574 Жыл бұрын
10:25 Janek: "Ano, i todlencto mé auto prošlo technickou kontrolou a je v pořádku." - Lidi, kteří znají Jankovo Volvo: 😬😬😬
@timotejfilo5880
@timotejfilo5880 Жыл бұрын
10:56 auto z Ohia
@Nynyczech
@Nynyczech Жыл бұрын
K tomu cestování veřejnou dopravou. Dokud jsem žil ve svém rodném městě Praze, tak jsem taky jezdil výhradně veřejnou dopravou. Dokonce jsem neměl ani auto a vlastně ani řidičák. Pak jsem se odstěhoval mimo hlavní město a zjistil jsem, že bez auta ani ránu.
@pepavasata6790
@pepavasata6790 Жыл бұрын
Ty parkoviště jsou sice super, ale jak říkáš, že má chodec problém přejít ulici za parkovací místa dle mého úplně nestojí. Obecně ta car dependency mi přijde naprosto šíléná.
@osamelyvlk8962
@osamelyvlk8962 Жыл бұрын
Oni prý Japonci to mají tak, že parkovat na ulicích je zakázáno, ale než si člověk koupí auto, musí dokázat, že ho má kde parkovat, tedy třeba že má zakoupeno parkovací místo.
@mr.t1m046
@mr.t1m046 Жыл бұрын
Je to nechutný jak jsou líní a závislí na autech
@mrkv4k
@mrkv4k Жыл бұрын
@@mr.t1m046 Nejsou líní, architektura měst jim to dost dobře nedovoluje. Byli jsme teď ve Washingtonu a procházka centrem města (od Pentagonu, přes Monument po Bílý Dům a Capitol a pak zpět) měla nějakých 12km. To má u nás cesta z letiště na Florenc. A to je město, které má polovinu obyvatel, než Praha. Každá druhá cesta uprostřed města má 6 pruhů (tři pro každý směr).
@mr.t1m046
@mr.t1m046 Жыл бұрын
@@mrkv4k nechapu tvoji pointu, architektura kterou si oni navrhli tak, aby se vsude dalo dostat autem. A proc si ji asi navrhli?
@taitaveliky
@taitaveliky Жыл бұрын
@@mr.t1m046 to asi uníká o tom, že je stavěné ty města uplně jinak než my! Ty jsou stavěné na auta ne jako Evropseké města! Zkuste do LA bude vám fakt trvat pěšky klidně tři hodiny :D dojít do krámu
@fkavan
@fkavan Жыл бұрын
K tomu ježdění vlevo na dálnicích ... v USA mi prostě přišlo, že to tam funguje tak, že si lidi drží pruh a když někoho potřebuješ předjet, tak ho prostě předjedeš pruhem co je zrovna volný a lidi koukají na obě strany. Tenhle systém se mi docela líbil, ale realizovatelné je to samozřejmě jen na těch jejich širokých dálnicích. A to tankování ... já mám zkušenost že mi u benzíny nešla nikdy žádná debetní karta, jen kreditka (v Kanadě většinou v pohodě). Ale když chceš plnou, předplatíš víc než natankuješ, oni ti tam udělají blokaci a pak si reálně strhnou jen tu skutečnou částku do maximální výše té blokace. No a zrcátka ... ty jsou strašný, levý zrcátko u nás je vypouklý a většina aut má ještě na to kraji víc vypouklý, oni tam prostě mají rovný, takže i když máš mega pádlo na nějakým pickupu, stejně v tom je vidět prd. Nepochopil jsem proč, však by tam taky stačil nápis kouzelný nápis co taky mají jen americká auta (v pravém zrcátku) "Objects in the mirror are closer than they appear" :D
@htcAlsan2011
@htcAlsan2011 Жыл бұрын
Ahoj, pěkné video. Já se ještě v USA setkal s tím, že s těmi obrovskými auty (Ford a podobně) parkují právě na chodnících. A to vyjedou třeba i dva schody, aby se na ně dostali. Foto ale nemám. Potom je legrační předbíhání na dálnicích, kdy nikdo (krom velkých měst) nepřekročí rychlost a předbíháte se třeba i několik dlouhých minut. To si potom všimnete, jak má každý vesničan na svém velkém pickupu brokovnici za zadním oknem a vzpomenete si na různé hororové filmy :D Věc kterou jsem v Evropě nikdy neviděl jsou potom automatické pásy. Sednete si a auto vás samo připásá. Jinak 4 stopky jsou opravdu zvláštní věc, tak nějak jsme vydedukovali, že první odjíždí ten, který na křižovatku přijel jako první. A kupodivu to funguj. Nevhodně umístěné semafory nad hlavou nemají ani v UK, netuším, kdo tak hloupou věc u nás zavedl... A co je ještě zajímavostí z USA, jak přeplněná města bojují s tím, že lidé jezdí v autech sami. Třeba parta mladíků si vyrazí na piknik, každý pojede svým autem. Proto ve městech mají pruhy blízko středu vozovky pro dva a více lidí v autě. Setkal se s tím někdo? Obvykle jsou tyto pruhy nejvolnější.
@SimonSkotnicky
@SimonSkotnicky Жыл бұрын
Yes, v LA su pruhy pre auta s aspoň 2 alebo 3 pasažiermi štandard.
@ollssonn
@ollssonn 10 ай бұрын
ty pruhy ohledně obsazenosti aut jsem viděl v dokumentu.
@randallbell4057
@randallbell4057 Жыл бұрын
Veřejná doprava a obecně porovnání dopravní infastruktury Evropy a USA je velmi zajímavé téma. Je až neskutečné, jak moc se v tomhle ohledu lišíme, ačkoliv kulturně jsme si dost blízko. Určitě by to byl zajímavý námět na video👍
@petkoharry8885
@petkoharry8885 Жыл бұрын
Tak ono stačí jet do Irska a zjistíte,že pro Iri je veřejná doprava sprosté slovo :)
@vvvvvv6365
@vvvvvv6365 Жыл бұрын
A Amerikou si kultúrne nie sme blízko a to je dobre. Dúfam, že sem nikdy nepríde to, čo je tam.
@moonumental
@moonumental Жыл бұрын
@@vvvvvv6365 😂😂😂😂
@randallbell4057
@randallbell4057 Жыл бұрын
@@vvvvvv6365 podle mého si kulturně blízcí jsme. Sdílíme podobné hodnoty v řadě otázek (ve srovnání se zbytkem světa). Ale chápu, že každý to může vnímat jinak a to je v pořádku.
@obdacz
@obdacz Жыл бұрын
Přitom ještě před druhou světovou moc velké rozdíly mezi US a Evropou v tomto ohledu nebyly.
@easyhelp
@easyhelp Жыл бұрын
V Americe se proste pěšky nechodí. Před lety mě zastavila policie, protože jsem šel pěšky z hotelu do shoping mall (asi 1,5 km). Byl jsem děsně podezrelej…
@ytaken154
@ytaken154 Жыл бұрын
Neber to osobně, ale fakt mě sere že půlku věty píšeš s diakritikou a druhou půlku bez...
@easyhelp
@easyhelp Жыл бұрын
@@ytaken154 mobilní telefon a automatická oprava zjevně nezná všechny slova…
@mateskadett
@mateskadett Жыл бұрын
Ji. Tam kdyby to šlo tak jezděj autem i na záchod. Taky večer chůze do večerky na předměstí a "bub bub" Whats wrong sir"?
@amsard4953
@amsard4953 Жыл бұрын
@@mateskadett that'S the sound of the police
@mateskadett
@mateskadett Жыл бұрын
@@amsard4953 I know. 10 minutes and all ok. 😉
@MatricariaChamomilaa
@MatricariaChamomilaa Жыл бұрын
Pro mě je v USA vždycky bizár to jejich vnímání vzdálenosti. 500m chůze je pro ně štreka a důvod k tomu sednout do auta. A jak jsi říkal, celkově je tam docela těžký někam dojít pěšky, i když je cíl rovnou čarou pár desítek metrů, ale chybí pěší zóna.
@dustojnikhummer
@dustojnikhummer Жыл бұрын
500m je štreka když máš jít po dálnici
@mahwahazet4133
@mahwahazet4133 Жыл бұрын
... Aneta a ostatní, to nechodenie peši je koli bezpečnosti chodca. V mestách/dedinách NEMÁŠ chodníky a na zastávkach je to dosť na tesno čo sa týka krajnice aj na bicykli. Potom tu máš zimu a odhŕňanie snehu odhrnúť sneh na krajnicu takze nieje kde ísť peši. Ja by som tiež peši nešla už len koli tomu že ľudia činia aj do mobilov. A V ŽIVOTE by som nešla na ceste peši v smere premávky! Oči vzadu nemám
@Otamak
@Otamak Жыл бұрын
@@mahwahazet4133 ja som na dedine často, a napríklad to vpohode ide aj v zime, teraz sme mali 50 cm snehu, na krajnici o plot takmer 1 meter, a šiel som 500 metrov ku bratrancovi proti smeru jazdy a prežil som. vodiči keď videli že proste niekto ide po krajnici, tak obišli, keď šiel napríklad bus, tak som vošiel do toho snehu nech ma nemusí obchádzať. späť som šiel v smere jazdy a tiež bez problému, proste počuješ že ide niečo zozadu, večer aj vidíš na okolitých domoch že proste niečo zozadu svieti a viem sa aj obzrieť, takže som sa díval aj dozadu. A chodník tam nie je.
@richard.20000
@richard.20000 Жыл бұрын
1) Parkoviště: v USA mají zákon, který stanovuje poměr plochy obchodu ku ploše parkoviště. Tedy v USA když postaví nový obchod tak je k němu adekvátní počet parkovacích míst. Dobře to popisuje Vaňhara co založil Shipito na svém blogu. 2) Road rage: ten je asi 100x větší v ČR. V USA je nelegální jakákoliv gestikulace směrem k cizímu řidiči, lepení na nárazník, problikávání dálkovýma = tyhle v ČR naprosto běžné projevy jsou v USA velmi přísně trestané a stačí k tomu dva nezávislí svědci (vůbec nemusí být přítomná policie a stejně vás na dva dny zavřou fyzicky do vězení mezi smažky). 3) Řízení v USA je založeno na fair play: 4-way stop, tedy ony 4 stopky z každé strany jsou na křižovatkách mezi domy a majíí funkci zpomalení dopravy tam kde se pohybují děti. Jednoduše si pamatujete pořadí ve kterém auta přijela na křižovatku a ve stejném pořadí také z ní odjedete. Jednoduché, funkční a podporuje to princip fair-play který je přítomný v celé společnosti. Navíc jsou to málo frekventované křižovatky kde potkáte jedno či dvě auta, takže zapamatovat si pořdí opravdu nečiní problém i staré bábi do vyrazila nakoupit muffiny do Walmartu.. Díky tomu nepotřebují budovat hnusné kruháče nebo retardéry ničící zbytečně podvozky aut. Stačí dát 4 značky a hotovo. Jenže v evropě zvláště té východní by to nefungovalo, protože stačí jeden pitomec co předbíhá a celý systém se zhroutí. 4) Řízení v USA se vyznačuje velkým respektem a ohleduplností k druhým řidičům, ale zejména k ochraně dětí v obydlených zástavbách. Viz zmíněný školní autobus kvůli kterému musí zastavit všechna auta i v protisměru - typicky 2 pruhy v každém směru (tedy 4 pruhy) musí zastavit auta ve všech 4 pruzích. Jako evropan si na to musíte zvyknout, ale pak pochopíte že ochrana dětí je v USA max priorita. Zatímco na dálnicích je překračování rychlosti tolerováno, tak za rychlou jízdu mezi domy dostanete pokutu že se budete divit. Tohle platí zvláště pro dopravu kolem škol nebo na parkovištích před supermarkety. Zatímco v ČR je běžné že magor u supermarketu to oroštuje na 2-ku plnej 60km/h, nebo třeba na sídlišti kde je plno lidí a děcek a nikdo se nad tím vůbec nepozastavuje, tak tohle je v USA akt naprostého šílenství a okamžitě volají policii. Před vchodem/východem z obchodu mají typicky 20m širokou zebru kde auta projíždějí velmi pomalou jízdou a dávají všem lidem přednost. Ale i dále na parkovišti kde není zebra má chodec tlačící vozík s nákupem přednost. Neexistuje aby někdo po parkovišti jezdil rychle. Návrat z USA do ČR je po delší době něco jako cesta do pravěku.
@mirokrivak8852
@mirokrivak8852 Жыл бұрын
pane Richard, vi jste to naprosto presne vystihl o bezpecnosti vuci detem a porovnani s nasi ceskou realitou mentalitou, naprosto presne ! Pedluji mezi obema a musim 100% souhlasit Zdravim z Oregonu
@michalhlavacek6851
@michalhlavacek6851 Жыл бұрын
Čau, moc hezky zpracováno, hodně podstatného jasně a přehledně bez zbytečného nafukování času. Mám po celých USA naježděno fakt hodně a téměř pod vše, co bylo řečeno bych se podepsal. Až na poslední dvě témata. S hodnocením zrcátek bych si dovolil nesouhlasit. Americká osobní auta mají zrcátka celá mírně konvexní a na každém z nich je vyleptané upozornění : " Objects in mirror are closer, than they appear. " . A pokud vím, trucky mají velké sestavy zrcadel na konzolích a zajímavé je, že i u nových modelů tahačů jsou obvykle nastavovány ručně. Druhou věcí je přehnaná kritika městské dopravy. Kdysi jsem podnikal velké cesty coast-to-coast, ještě jako student, takže Greyhound a po městech MHD. New Orleans bude asi extrém, protože podle mých zkušeností je MHD celkem v pohodě, řekl bych srovnatelná s našimi luhy a háji. Jasně, problém může nastat, když se chceš dostat na soukromou adresu ve velké rezidenční čtvrti. Takhle jsem jednou pajdal skoro dvě hodiny na okraji Chicaga. Ale pokud se pohybuješ v oblastech turistických, komerčních, obchodních a zábavních čili veřejných v tom nejryzejším slova smyslu, vždycky jsem měl z MHD dobrý pocit. Teď si uvědomuji, že nevím, jak je to ve Vegas, tam jsem byl vždycky jen autem. A na okraj - zajímavé obrovské rozdíly jsou v dopravě turistů po národních parcích. Jeden extrém je Yellowstone, kde bez auta můžeš tak leda obcházet kemp nebo si udělat procházku do lesa či na kopec s řehtačkou v jedné ruce a spejem proti medvědům v druhé. Na druhé straně máš třeba Yosemite, Sequoia či Zion, kde je super kyvadlová doprava po všech koutech parku a navíc zadarmo. Ale zpět - ano, bez auta si ve Státech nenakoupíš ve Walmartu potraviny na týden, ale ruku na srdce, to ani u nás v Kauflandu.... Ale díky za to video, je vidět, že to tam máte moc rádi, skoro jako já.
@RaYama
@RaYama Жыл бұрын
Hezké porovnání :-) Byl jsem v létě téměř měsíc v Turecku na motorce.Tam si také sám nenatankuješ, protože to neumožňuje jejich systém.Vše se tam eviduje. Takže po příjezdu na čerpací stanici obsluha musí vložit vaše RZ do systému a pak se odblokuje stojan a lze tankovat. Tankování jako takové v 90% také dělá obsluha nebo začne a tankovací pistoli pak předá. Takže tam o vašem pohybu ví přesně. Kudy jedete, kde a kolik tankujete, apod. Čím více do hor nebo na východ, tím častěji na čerpačkách nemají benzin. Někde ho vůbec nevedou a někde v mém případě 2x prostě došel: "Nemáme". Místo benzinu mají plyn nebo naftu. Naštěstí jsem v popisované situaci koupil benzin vedle v zelenině. Ta ho měli v petkách :-))
@ollssonn
@ollssonn 10 ай бұрын
v PETkách, benzín? Blááázni..:-) Jedině tedy že by plné až po víčko, to beru.
@jarduk03
@jarduk03 Жыл бұрын
Naprosto souhlasím s tím klidným řízením. Když jsem před lety jel prvně do NY, měl jsem strach, abych to zvládl, ačkoliv mam dost najeto v ČR. A najednou člověk zjistí, že sice je na 8 pruzích hrozně aut, jezdí všemi směry, ale tak nějak jde všechno predikovat. Nikdo se na nikoho nelepí, nikdo nehází myšku, když člověk potřebuje někam odbočit, lidi mu dají prostor, fakt ohleduplní. Letos po 6 tisísích kilometrech napříč severozápadem USA jsem se následně v ČR na silnicích zpočátku regulérně bál, jaká je to divočina. 😀 Ty kamiony jsou zvláštní. Na jednu stranu je fajn, že se nemusí předjíždět, ale na druhou stranu, když jste poctivej blbec jako já a dodržujete třeba 50 mph a najednou se k vám zezadu doslova řítí obří chromovanej chladič, je to divnej pocit.
@mirekgoljan4083
@mirekgoljan4083 Жыл бұрын
Zdržoval jste dopravu. Jezdí se tam kolem 10 mil/h nad limit, někde u velkoměst i víc. Všichni ale jezdí zhruba stejně rychle, ohleduplně.
@Jahodaguy
@Jahodaguy Жыл бұрын
2:32 Ano, ale z bezpečnostního hlediska je to mnohem lepší, aby kamion jel pomaleji, protože má několikanásobně delší brzdnou dráhu než osobák.
@giorgiocorleone2747
@giorgiocorleone2747 Жыл бұрын
Take se tvrdi, ze alkohol nema co delat na lyzaeskych sjezdovkach. Ale slysel jsem vypoved jednoho rakouskeho paramedika z jednoho lyzarskeho strediska, kde on rekl, ze to na pocet zlomenych hnat nema zadny vliv. Nejvice zlomenin maji fyzicky nepripraveni lyzari, ne ti ozrali.
@petrdavid8714
@petrdavid8714 Жыл бұрын
Podle mě není mít všechno dostupné z auta v pořádku. Kdyby to bylo jen o volbě toho, že kdo chce ať si jede autem, ten využije auto a kdo chce jít pěšky využije chůzi. Skutečnost ale ukazuje, že jakmile je možné někam jet autem většina lidí tak učiní, což vede k menšímu využívání služeb dostupných pěšky, a to následně k snížení služeb dostupných pěšky. Nakonec i ti kdo chtějí jít někam pěšky nakonec ani pěšky pořádně chodit nemohou viz "cesta do kasina," takže přesedlají na auta a společnost začíná postupně a pomaličku kynout a kynout … God bless America! Dalo by se na to téma napsat mnoho a mnoho napsáno bylo, ale snad si rozumíme.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 9 ай бұрын
Ohledně těch stopek ze 4. směrů jsem se vysmál své americké sestřenici a ona mě utřela tím, že je to naopak geniální řešení, páč prvé vozidlo, které se před křižovatkou objeví, neřeší ostatní vzdálené přijíždějíci, kteří mu stejně musí dát přednost, zatímco pokud přijíždí do křižovatky, kde už některá vozidla čekají, je tímto poslední a vyčkává do jejich odjezdu. Nikdo další přijíždějící se tam nenacpe, páč on je tím posledním a vyčká, až odjedeš. Že se někdy jen zpomalí a křižovatka se projede, tak to je časté u těch prvních, nebo i z příčiny, že se místní do takové křižovatky nehrnou a každý z nich pomalu projíždí křižovatku jako první s rezervou od ostatních. Nezastavení před STOP se pokutuje stejně jako u nás. Asi záleží na lokalitě. Ta údajná geniálnost má spočívat v tom, že to supluje semafory, které vyžadují infrastrukturu, zatímco 4 plechy zvládnou to stejné. :) Vynikající video.
@martintoman
@martintoman Жыл бұрын
Škoda že jste ještě neprobrali jeden výrazný rozdíl v přednosti v křižovatce "kdo dřív přijde" :) supr video :)
@cetovac
@cetovac Жыл бұрын
Ano, to je ta all-side-stop :D všichni zastaví a jedou v pořadí jak přijeli.
@honzaskalka9187
@honzaskalka9187 Жыл бұрын
Ano tato křižovatka je i tady v Kanadě a je to super !
@besttom8823
@besttom8823 Жыл бұрын
Je to hrozná věc, co strašně brzdí dopravu. Přednost z prava je pro plynulost mnohem lepší.
@honzaskalka9187
@honzaskalka9187 Жыл бұрын
@@besttom8823 já jsem tady od 2007 a už mě to nevadí a kamiony tady to je jiná úroveň já mam teď International LT 2022
@muju9529
@muju9529 Жыл бұрын
@@besttom8823 Jenže přednost zprava 9 z deseti nedodržuje a když ho pouštíš, že má přednost, tak na tebe hledí jako osel, viz. výjezdy z parkovišť u Globusu a jiných marketů. Havárie na hlavních a vedlejších v ČR jsou fatální, zde by pomohly tyto All way Stop křižovatky. A že to "brzdí dopravu" - blbost, funguje to tam a bez DN a nebrzdí to dopravu. Tady každý spěchá a jen je to o DN. Je potřeba taky razantně zvýšit pokuty! Jsou směšné a nejen votomtoje.
@osamelyvlk8962
@osamelyvlk8962 Жыл бұрын
No, on ten význam značek STOP v Americe byl trochu jiný, než u nás, co si pamatuji z 90. let. Tam neznamená, že máte zastavit vždy, ale máte se koukat, co se děje v křižovatce. Takže reálně to tam je tak, že první, kdo ke křižovatce přijede, má přednost. Co se cestování v Americe týká, tak si z 90. let pamatuji, že cestovat tam jinak, než autem, je dost na mašli. Sice se to zlepšilo a třeba v Portlandu mají být dost rozšířeny cyklostezky, ale pořád je to asi spíš výjimka. Pamatuji si cestování hromadnou dopravou v New Port News, a tam sice bylo relativně dost autobusových linek, ale dostat se z místa A do místa B bylo obtížné, nehledě na to, že existovaly takové špeky, že bylo přestupní místo, kam autobusy zajižděly, s tím, že ale člověk nevěděl, odkud kam ten autobus reálně jede. Takže jsme na jeden výlet byli instruování, že máme tam a tam přestoupit na určitou linku ve směru tom a tom, jenže v době, kdy jsme dorazily na přestupní bod, tak ta linka končila jinde. Díky tomu jsme tam stáli hodinu, než nás na to někdo upozornil. Tehdy samozřejmě bez mobilů. Tyhle rozdíly jsou dané tím, že v době, kdy bylo ještě auto bráno jako symbol úspěchu, si v Americe zničili města, takže reálně jsou ta města stavěná na to, že se budete pohybovat autem. To je velký rozdíl oproti Evropským městům, kde i když ty tendence udělat město pro auta sice byly, tak nebylo na to tolik peněz. Takže sice máme pár kapacitních silnic, ale třeba stavba dálnice skrz Národní muzeum nebyla realizována. A i když města na západě byla přece jen víc přestavována, tak se to úplně nepovedlo, a tak je pořád docela standardem pohybovat se pěšky nebo veřejnou dopravou, dokonce si nejsem jistý, jestli není běžné při cestě do práce v Německu používat vlaky ICE. Co se týká odbavování v Evropě, tak mám pocit, že co se odbavování v městské dopravě týká, tak u nás běžný nástup všemi dveřmi je pouze u vlaků, metra(či S-Bahnu, RER a pod) a tramvají, u autobusů pak jen u Metrolinek, jinak je u autobusů a trolejbusů běžné nastupovat pouze předními dveřmi. Co se značek týká, myslím, že textové značky jsou problém, který může způsobit spíš problémy. Člověk totiž věnuje čas, co je na značce napsáno, ne tomu, co se děje. Znaková značka to řekne jedním pohledem, a tak se člověk může víc věnovat řízení.
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
Úprimne, čo čakať od krajiny, kde dodnes lipnú na imperiálnych jednotkách a metrický systém poznajú iba špecialisti, ktorí si ho vyskúšali? Európa má zručnosť vo vytváraní štandardov pre všetkých, Američania sú tak nadržaní na vlastnú nadradenosť, že upadajú rýchlejšie, než zvyšok sveta. A stále si myslím, že ten text v značkách je tam kvôli idiotom, čo nechápu význam symbolovej značky a kvôli chytrákom, čo boli schopní sa kvôli tomu opakovane súdiť.
Жыл бұрын
Před 14 dny jsme projeli autem Jordánsko z Ammánu do Aqaby a zpět a rozhodně to mělo svá specifika. V kostce: blinkry prakticky neexistují, značky mají spíš dekorativní funkci (ale zato je jich hodně), počet pruhů osciluje mezi 1 až 5, bez ohledu na čáry a mým favoritem jsou neviditelné retardéry. Těch je požehnaně, objevují se zcela nečekaně (klidně uprostřed "dálnice") a jsou zde stejného materiálu jako vozovka, takže jsme se párkrát solidně proletěli. Obstarožní kamiony se s oblibou předjíždějí v kopci čtyřicítkou a z výfuku jim při tom vychází kvalitní mordor. A samozřejmě konkrétně v Ammánu byly blinkry nahrazeny klakson, který zní prakticky neustále. Rychlostní limity jsou dost nízké, ale kromě policie se jimi nikdo nezabývá.
@marianpavlik6352
@marianpavlik6352 Жыл бұрын
Tak toto je akoby presný opis Egypta :-) Tam by som za volant fakt nesadol.
@ddd2149
@ddd2149 Жыл бұрын
Mám stejnou zkušenost. Včera jsem se vrátil. Tak strašnou dopravu jsem ještě nikde neviděl a to ani v zemích jako je Indie nebo Bangladéš. 😂😂
@marianpavlik6352
@marianpavlik6352 Жыл бұрын
@@ddd2149 stará, zlatá Európa:-)
@KolarJar
@KolarJar 8 ай бұрын
Byl jsem v NY a musím dát za pravdu , jen bych doplnil , že stop 4 way znamená , že přednost má ten první o přijede. Dále mě zaujalo přecházení na červenou po tom co projela auta. Cena v tunelu z Manhatanu do New Jersie nás stála 1$ ale zpět 14$. Platby za přejezdy mostů na Long Islandu ale i cestou k niagárským vodopádům. Tam mě praštili do očí ,po přejetí na kanadskou stranu , evropské značky. A poslední NY metro mě překvapilo čistotou i ve vzdálenějších stanicích a lidmi co do práce jezdí v pracovním oblečení ,takže poznáte doktora, policistu a další.Snad nakonec bych zmínil NY má i svou krátkou lanovku.
@jaws02
@jaws02 Жыл бұрын
Skvělé a zajímavé video. Každá minuta stojí za to. Pecka 👌
@MicaDrift
@MicaDrift Жыл бұрын
S řízením v US mám zkušenosti jenom z Floridy a byla to pohoda. Jedinej "problém" byly 4way křižovatky, kde sem tam vznikaly situace jako když se s někým potkáte ve dveřích a jeden chce pustit druhého :D
@michaljanda7
@michaljanda7 Жыл бұрын
Přesně tak, Florida je pohoda, kdyb to šlo, bydlel bych jedině tam. Akorát ty hurikány to tam kazej.
@muju9529
@muju9529 Жыл бұрын
Ty křižovatky 4Way by měli zavést tady. 👍Jednoduché pravidlo, kdo přijel první tak odjíždí a následně další po něm. Tady jsou nebezpečné křižovatky typu hlavní a dvě vedlejší. Při nehodě, by měli mít spoluvinu oba. Nás učili v Autoškole : "nikdy nejsi na hlavní, vždy předvídej, co dělají ti na vedlejší, protože i oni si myslí, že jsou na hlavní" Jenže to ještě učitelé učili (a naučili) a nečuměli do přiblblých smartmobilů. Dnes je to tragédie a podle toho to tu vypadá v provozu.
@MrNumip
@MrNumip Жыл бұрын
@@muju9529 ty křižovatky by u nás nefungovaly. Bránilo by to plynulosti a bylo by dost nehod protože by každej chtěl jet dřív než druhej pokud přijeli na sekundu podobně. Na plynulost provozu je lepší označení hlavní a vedlejší silnice... kolikrát i kruháč brzdí plynulost když je nacpanej kde nemá co dělat a blbci na něm nedávaj blinkry
@muju9529
@muju9529 Жыл бұрын
@@MrNumip Nehod? Spíše možná jen lehké ťukance, ale když jede někdo po "hlavní" kilo a někdo z vedlejší mu tam vjede, jsou to vždy fatální tragické havárky. Neboj, zvykli by si na to. Za 4 roky co jsem byl v USA jsem neviděl na těchto křižovatkách jedinou havárku. Stopro lepší, jak přednost z prava.
@MrNumip
@MrNumip Жыл бұрын
@@muju9529 kolik je těch nehod? Každej ví, kde je hlavní a vedlejší, to se nedá okecat když je to daný. Příjezd ke křižovatce v nějakým pořadí by byl průser protože každej by tvrdil, že tam byl dřív. To by jsme tu rovnou mohli jezdit jak v Číně nebo Indii, tam se taky nebourá ve vysokejch rychlostech... Navíc přednost z prava ušetří hodně značek a je jasná i blbcovi
@1mqgreen
@1mqgreen Жыл бұрын
Honzo, taková provokace. Bankomaty budou u silnic od EuroNetu... Do roka a do dne :D Díky co děláte :)
@PavelJanata
@PavelJanata Жыл бұрын
Odbočení na doprava na červenou sice zní fajn, ale ve skutečnosti to vede k dost vysokému nárůstu nehod při kterých jsou často zraněný chodci. Je to zmíněný třeba v tomhle shortu kzbin.infof_hErrx9Ubk
@borispankovcin9359
@borispankovcin9359 Жыл бұрын
Presne tak, klasický prípad kedy je dobré sa pozrieť na vec z viacerých uhlov pohľadu a porozmýšľať ako to ovplyvňuje aj ostatných. Veľmi ma mrzí, že toto pustili do sveta práve oni.
@kriki1906
@kriki1906 Жыл бұрын
Souhlas, často je to nepřehledný a když přecházím někde, kde je odbočení na červenou, lehce se stane, že mě řidič přehlédne a já ho při přecházení nevidím, protože je ještě daleko.
@Greghouse
@Greghouse Жыл бұрын
@@kriki1906 mno, je to Amerika. nelze předpokládat, že by společnost, která je závislá na automobilech měla úctu k chodcům.
@Biker9233
@Biker9233 Жыл бұрын
Plus vo väčšine prípadov majú Američania široké cesty, takže pre to odbočenie doprava je tam pripájací pruh (nie vždy samozrejme), takže je menšia šanca že by ho tam niekto, kto prechádza rovno na križovatke trafil.
@alesbucci
@alesbucci Жыл бұрын
Pozitiva... to bylo přesný 1:1 jak přes kopírák moje zkušenosti, Negativa bych neviděl tak ultra černě, ale taky bych souhlasil... Skvělá práce
Жыл бұрын
V Americe jsem byl několikrát a mě tam baví ten kontrast, kdy z toho obrovského pick-upu vyskočí drobná 16 letá holka a někam jde.
@PavelKralKafeman
@PavelKralKafeman Жыл бұрын
Toto už se u nás také rozšířilo - čím menší řidička, tím větší SUV.
@michalkovacik9126
@michalkovacik9126 Жыл бұрын
Ja som isiel na Floride do potravin a vedla mna zaparkovalo nacipovane brutalne sportove BMW M3 uz len zvuk na volnobeh vyvolaval zimomriavky na tele a z neho vystupila asi tak 80 rocna babicka a isla si na nakup. 😄😄😄
@mirokrivak8852
@mirokrivak8852 Жыл бұрын
@@PavelKralKafeman Souhlas , ma dlouholeta zkusenost od aut .z Kalifornie San F area , Nejvetsi auta ridi emigranti -mexikanky,cinanky , to jest, male vzrustem ,Tito SUV Explorel,Suburban, GMC maji serizovaci pedaly plyn brzda, Prave pro tuto skupinu zakazniku. Take maji velke rodiny. Zato dlouzi ,bily amici stredni tridy ridi ekonomicke, male japonske auticka, ci electro. Az komicke --diverzita ameriky,zeme plne kontrastu.
@Cap_management
@Cap_management Жыл бұрын
Ano drobná 120 kilová 16 letá holka s cukrovkou žijící z fast foodu.
Жыл бұрын
@@Cap_management Většina mladých Američanek jsou hubené, konec konců podobně jako v Evropě.
@mike174mk
@mike174mk Жыл бұрын
S odbočením na červenou doprava nesouhlasím, ohrožuje to chodce na přechodu a cyklisty, kteří nejsou dobře vidět. Obecně je pak špatné, když se semafory používají příliš, řidiči si pak zvyknou, že rozhodnutí, kdy mají jet za ně udělá někdo jiný, i proto je v USA tak málo kruhových objezdů. Pro řidiče automobilů je v USA možná spousta výhod oproti Evropě, ale mnohdy jsou tyto výhody právě na úkor ostatních druhů přepravy (kolo, chůze). Na závěr dodám, že spousta lidí mluví o svobodě jezdit autem, ale o svobodě, to auto nemuset použít už tolik lidí nemluví. A právě svoboda toho, že nemusím všude jet autem je hlavní důvod, proč bych nechtěl žít v USA. (Pokud někoho tato problematika zajímá více, doporučuji kanál "Not just bikes")
@mike174mk
@mike174mk Жыл бұрын
Další bod ve videu, semafory na vzdálené straně křižovatky způsobují, že v USA dost často auta zastavují na přechodu pro chodce, či v pruhu pro cyklisty.
@jiriz9038
@jiriz9038 Жыл бұрын
Když odbočuješ doprava na červenou, tak to znamená, že ten pruh kam se připojuješ má zelenou, tedy chodci nemají zelnou na přechodu, je to bezpečný, šetří to čas. Na rychlostní komunikaci myslím že v Nevadě byl pruh pro cyklisty, přes tu poušt (nepotkali jsme kupodivu ani jednoho cyklistu :D
@mike174mk
@mike174mk Жыл бұрын
@@jiriz9038 Myslím tím chodce na přechodu, který v takovém případě přejíždíte, řidiči mají tendenci při odbočování na červenou dívat se jen doleva, zdali nejede auto, tak snadno přehlédnou chodce, co se k nim blíží zprava. A ohledně toho cyklopruhu v Nevadě..... Na rychlostí komunikaci??? Není divu, že tam žádný cyklista nebyl. Zkuste si na té silnici představit sebe, vedle rychle jedoucích aut by se vám asi moc pohodlně nejelo.
@TheDeadfast
@TheDeadfast Жыл бұрын
Ta ukázka odbočení na červenou vlevo ("Left turn on red permitted after stopping") v 1:43 se úplně nepovedla. Je totiž z Austrálie, kde se jezdí vlevo, tudíž je to ekvivalentní tomu americkému odbočování vpravo. Mimochodem v Austrálii to nejde všude, ale pouze tam, kde je právě tato značka.
@georgedvorak9481
@georgedvorak9481 Жыл бұрын
Bývá na to určený pruh
@vikendovky
@vikendovky Жыл бұрын
Kluci, skvělá epizoda!🏁 Jo a Janku, dobrá čepice😉 Jestli tě baví auta, tak sleduj Víkendovky!
@romanavolny1040
@romanavolny1040 Жыл бұрын
Dobre video! Diky! Zila jsem v Cesku jako velmi mlada, pak v Kanade 28 let a ted ziju v Ekvadoru. Tady je to taky jine....
@zdenabidina5862
@zdenabidina5862 4 ай бұрын
vaše video se mi líbí, pro někoho kdo tam nikdy nebyl a asi ani nikdy nebude /jako já/ je to zajímavé. Informace mě přivádí na myšlenku, že amíci jsou pěkní tupci a tak nějak civilizačně 100 let za opicema
@tonnykorytak3604
@tonnykorytak3604 Жыл бұрын
Narážka na řidiče BMW velmi povavila 😀❤ Super video 👏👏
@razberik8320
@razberik8320 Жыл бұрын
Taky jsem byl překvapen, když jsem si koupil BMW. Tá páčka jde velice ztuha ... jakoby ji nikdo za těch 25 let nepoužíval.
@MartinProavis
@MartinProavis Жыл бұрын
@@razberik8320 😆
@Kexa_the_Scribe
@Kexa_the_Scribe Жыл бұрын
@@razberik8320 Jo a nezapomeňte dolít blinkrovou kapalinu. U starších modelů 2012 a dolů má tendenci rychle utéct. Doplňuji to tak jednou za dva měsíce dle používání blinkru.
@lukasspacil7964
@lukasspacil7964 Жыл бұрын
Nejlepší hláška. A pravdivá.
@razberik8320
@razberik8320 Жыл бұрын
Když ale nechci psát krávoviny, tak ten blinkr na E36 je opravdu povedený. Páčka jde velice ztuha, chce to sílu. Třeba malíčkem je to námaha stisnout, je potřeba dvěma prsty. Relátko blinkrových světýlek dělá hlasitý rachot. Opravdu máte pocit, že při dávání blinkru něco děláte, že to auto opravdu řídíte !
@disizit
@disizit Жыл бұрын
V Kanade je to podobné. Tá pohoda na cestách ma až zarazila. A potom som sa vrátil do východnej Európy. :D
@sangogo5187
@sangogo5187 Жыл бұрын
Co se týče tankování obsluhou, tak s tím jsem se setkal poprvé v Řecku, kdy jsem vyskočil z auta, že si standartně natankuji a najednou přidupala mladá slečna, něco na mě gestikulovala... po chvíli jsem pochopil, že mám zapadnout do auta a prostě počkat :D
@firstMexican
@firstMexican Жыл бұрын
Furt lepší povinný tankování obsluhou, než to placení předem, který občas v nočních hodinách zkouší i u nás.
@seirodor
@seirodor Жыл бұрын
@@firstMexican třeba Benzinu Express mam 8 kiláků od domu a nikdy nebyl problém, funguje to tak že ty tam zvolíš třeba za 1500,- ... ale natankuješ řekněme za 1238,- ten automat čeká dokuď nedotankuješ a nevrátíš pistoli zpátky do stojanu a pak až strhne peníze. To všechno samozřejmě funguje nádherně pokud víš kolik se vejde do auta a kolik stojí litr :D
@firstMexican
@firstMexican Жыл бұрын
@@seirodor po mně to chtěla vyloženě obsluha přes okýnko zaplatit předem.
@vvvvvv6365
@vvvvvv6365 Жыл бұрын
Tedy třeba mě by nevadilo, kdyby na mně mladá Řekyně mávala ručkama a něco po mně chtěla 🙂
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
Ja som sa s tým stretol aj u nás, na Shellke. Chlapík evidentne potreboval vykazovať činnosť. A videl som aj na LPG na Slovnaftke - doslova si to vyžadujú, ak nemáte od nich vypísanú kartičku, že ste boli poučení a viete si to spraviť sami.
@michalkortus6348
@michalkortus6348 Жыл бұрын
Pěkné video Draku 👍👍👍. Jinak pozor s těmi autobusy se školáky. Zde v ČR musím koukat na označení autobusu, když bude mít piktogram že veze děti, tak ho prý také nesmím předjíždět když bude v zastávce 😡. Jako že jsou Američani divní už vím dlouho, ale netušil jsem že se musíme po nich opičit 😱. Mě od malička učili, že mám přecházet jen a pouze na přechodu se semaforem když svítí zelená, pokud semafor není, měl jsem se několikrát a rozhlédnout na všechny strany a pak přejít jen na Ostrůvek uprostřed a pak se znova rozhlédnout 🤨. Dnešním dětem se povoluje jakási rozzívenost 😱, nejlepší je když dítě přebíhá silnici kde nemá rozhled. Zatím jsem vždy zastavil včas, asi díky šestému smyslu 🤨. Spíš mě překvapuje, že po leknutí toho dítěte, dítě začne křičet, že jsem ho chtěl přejet a že na mě zavolá policii 😡. Ale spíš by měl zavolat policii sám na sebe, nebo případně na své rodiče sociálku, že je neučí Jak správně přecházet vozovku 😱. Jim asi nedochází, že dítě může umřít jednodušeji než dospělý člověk 😡. Já se osobně teda o svůj život při přecházení bojím, i když jdu na zelenou pořád počítám s tím že nějaké auto může jet stále dál ☹️. Když jdu náhodou Po setmění někde přes silnici, použij svítilnu na svém telefonu, abych byl viděn 😉. Něco podobného dělám přes den při přecházení přechodu bez světelné signalizace, zvednu ruku jako bych se hlásil ve škole a hodně jsem se divil, že to zafungovalo. Auta zastavila v obou směrech a já mohl v klidu a bezpečně přejít 😉. Ale to bude asi tím že já používám svůj pud sebezáchovy a mám strach o svůj život 🤨. Krásný den přeji a málo blbů kolem 😜. 🖖
@Otamak
@Otamak Жыл бұрын
a tak to má byť, tak ako to robíš ty. ja mám 14 a nikdy by ma nenapadlo prebehnúť len tak cez cestu. jedine u bratranca na dedine, keď ideme z domu do dom, ktoré sú proti sebe, tak proste po priechode nejdeme, lebo je 5km od nás, to sa neoplatí. ale o to viac sa pozriem na cestu
@andyvanova68
@andyvanova68 Жыл бұрын
Žila jsem na Long Islandu a bez auta se nikam nedostaneš. Kdyz jsem se chtěla jít projít ( pozor nejsou tam skoro žádné chodníky), zastavovali mi lidé ( v autech), zda jsem v pořádku a jestli chci pomoci :-)
@leonardadamovic
@leonardadamovic Жыл бұрын
Jo o veřejné dopravy by to bylo hodně zajímavé a myslím že by bylo hodně dobré natočit o IDOS
@AntrozLPs
@AntrozLPs Жыл бұрын
Proboha, odbočení na červenou fakt ne. Už teď je chodit po Praze pěšky sebevražedný, protože je v ní aut moc, ještě abych se musel bát chodit přes přechod na zelenou (která někde trvá třeba 5 vteřin) fakt ne.
@lukaslukas1830
@lukaslukas1830 Жыл бұрын
..no velkému překvapení to odbočení na červenou je normálně i u nás, ale je doplněno samostatnou šipkou...kdy auta jedoucí v přímém a levém smeru stojí ale ta odbočujívi v pravo ts co mají většinou hned po pravici přechod můžou jet..samozřejmostí je že dávají přednost chodců kteří mají zrovna také tu zelenou
@AntrozLPs
@AntrozLPs Жыл бұрын
@@lukaslukas1830 No a už to je dost nechutný, bejt uprostřed silnice a skoro běžet na druhou stranu a vidět, jak zpoza rohu jede auto který nevíš, jestli a kde zastaví, protože tobě už dávno svítí červená, ještě si ani nedošel na druhou stranu.
@factology547
@factology547 Жыл бұрын
USA jsem projel jak v autě, tak i hromadnou dopravou. Moje poznatky a zážitky: 1) NYC - Lepší metrem nežli autem. Během pár minut se dostanete kamkoliv. Občas narazíte na pár smažek ve stanicích ale většina si hledí svého (včetně security u turniketů) 2) Miami - Dobrá infrastruktura, nadzemka i busy. Většina obyvatel má auto, kterým se dostanete kamkoliv a rychle a MHD využívá z většiny pouze nižší třída. 3) Phoenix - nutnost auta, pokud máte rádi sebe a své zdraví. MHD = 90% smažky / homeless. 4) LA - stejny jak PHX. MHD = smažky. V buse typek čichající postřik na myši žebrající o peníze. Bez auta ani prd, mizerné spoje. 5) LV - dobrá infrastruktura. MHD po městě ok. Lidi relativně normální. Auto není potřeba pokud nechcete mimo město. 6) SF - super šaliny (poslední svého typu na světě), dobrá infrastruktura, minimum smažek ale vysoké ceny MHD. Co týče all-way stopek, tak se mi nestalo (naštěstí), že by někdo nezastavil. A řídil jsem se pravidlem first in - first out, protože mi nebylo jasný, kdo má jet první. 😅 Ještě bych se zmínil o Carpool / HOV lane - speciální levý pruh, ve kterém můžete jet pouze pokud máte v autě dvě a více osob nebo jste si ho zaplatili (FasTrak). Pouze v CA (myslím).
@Jardanonym
@Jardanonym Жыл бұрын
Někdy ty Fast track pruhy jsou i dva, na šesti a vicepruhe dálnici ∆
@michaljanda7
@michaljanda7 Жыл бұрын
Pruh pro auta s více lidmi je i na Floridě.
@Sintro00Sintro
@Sintro00Sintro Жыл бұрын
Ahoj! Měl bych námět na jeden z dalších dílů :) Rád bych jednou vyrazil na "trip" do ameriky. Přejet USA ze západu na východ, zastavit se na zajímavých místech. Už máte po USA hodně naježděno, tak by mne zajímalo, kudy například ze San Franciska (nebo klidně zajímavějšího místa, rád si nechám poradit) do Washingtonu (nebo jinam). Řekněme že se jedná o první a poslední trip, o délce např. max 4 týdny. Kam vyrazit, kde se zastavit, jakým dopravním prostředkem atd... Když ne video, uvítám klidně i stručný výpis zde ;) Díky Robert
@SledujCestu
@SledujCestu Жыл бұрын
Janku, ja Ti to vysvetlim, proc se Ti u nás kazdy lepi na naraznik. Protoze tu mame pravidlo, ze nesmis předjet jinudy nez zleva. Tak ta volnost toho pohybu pruhem, kterým chces, prostě neni. Tak ma kazdy treti pocit, ze ho ten před sebou zdrzuje, pac neni vule jet rychleji, anebo uhnout. Nic jineho v tom neni.
@janobrjen2222
@janobrjen2222 Жыл бұрын
Měli jsme v Americe půjčenou Toyota Yaris a báli jsme se, že nás každou chvíli někdo přejede a ani si toho nevšimne :-D
@gabrielajanyskova1984
@gabrielajanyskova1984 Жыл бұрын
Na podzim jsem dva měsíce strávila na stáži v Owensboro, Kentucky. To je takové malé město na hranici Kentucky a Indiany. Když jsme tam se spolužáky jeli, říkali jsme si, jak to bude super, že se podíváme do okolí a budeme jezdit na výlety! Leda ve snu. V Owensboro sice bylo nějaké MHD, nicméně tam bych se jako samotná holka dost bála. A taky to MHD jezdilo jen po tom městě a jediná možnost, jak se dostat do jiného města, bylo auto. Jenomže to jsme neměli. A když jsme si ho chtěli půjčit na víkend do Saint Luise, tak nám bylo řečeno, že ta jediná půjčovna aut ve městě bere jen kreditní karty, kterou ale ani jeden z nás neměl. Výlet se tedy nekonal, neměli jsme se jak dostat do Evansville, odkud jezdily do Saint Luis dálkové autobusy (za nekřesťanské peníze). Každopádně jsme ale celkem po dálnicích jezdili a občas to bylo trochu o život. Američani jsou celkem crazy drivers, aspoň teda v Kentucky. :D Vtipný bylo, jak nás pozorovali z těch aut, když jsme šli pěšky nakoupit. A když jsme ten nákup naskládali do batohů a látkových tašek z Alberta. Oni prostě nechodí pěšky a nejlepší bylo, když jsme s jednou Američankou šli v Nashville po Broadway vzdálenost asi jak od Národního muzea po Můstek a holka byla totálně vyčerpaná. :D
@SrobSran
@SrobSran Жыл бұрын
Janku, poslouchám to asi 7 minut a tak si říkám, co by bylo, kdybych tvý pořady neznal. Je to úžasný! Díky moc. P.S potkal jsem tě v Lucerně na Baumaxovi :D
@kajven59
@kajven59 Жыл бұрын
Kluci z Prahy,Janku,jste úžasní!
@Seky111
@Seky111 Жыл бұрын
To předplácení u benzínky mi přijde celkem zajímavé. Zažil jsem to i u nás v ČB. Rychlé, bez front, jen zadat předpokládaný limit, ten se zablokuje na kartě a do něj lze maximálně čerpat. Navíc díky bezobsluhovému systému cca o 1-2 Kč na litr levnější a přitom je to pumpa velmi rozšířené značky.
@richardspitzer3336
@richardspitzer3336 Жыл бұрын
Především se zamezí českému nešvaru "natankuj a ujeď bez placení" :-)
@DominoodSofci
@DominoodSofci Жыл бұрын
Ahoj kluci! Já v Asii řídil, konkrétně v Thajsku, na silnici pravidla ignorují podle toho, jaká je momentálně situace, takže červená nečervená, když je možnost, prostě jedou, další věcí je troubení, troubí tam neustále, pro Evropana je to fakt divný :D Skutry po dálnici dokonce jezdí úplně mimo silnici na krajnici, tam je to opravdu unikát ta pozemní komunikace no :D
@Morpheus-pt3wq
@Morpheus-pt3wq Жыл бұрын
V rozvojových krajinách sú radi, že majú nejaké cesty... Ale to aj my tu 😉
@martinhoang9217
@martinhoang9217 Жыл бұрын
Asie je jinej kalibr. Tam klidne můžeš řídit bez řidičáku. Jen se nenechat chytit.
@72Kraken
@72Kraken Жыл бұрын
Hlavne v te jihovzchdni asii je super ten u turn na dalnicich. Normalne se tam v levem pruhu zastavi kamion a jde se otacet do protismeru ktery musi cely protnout rychlosti sneka. Fakt super zazitek tohle to :D
@tibor29
@tibor29 Жыл бұрын
@@martinhoang9217 "Tam klidne můžeš řídit bez řidičáku. Jen se nenechat chytit." Tak snad clovek moze jazdit bez vodicaku vsade na svete, ak sa nenecha chytit, nie?
@tomasbartik7096
@tomasbartik7096 Жыл бұрын
Velmi zaujimave a poucne video. :) Co sa tyka US kamionov a nakladnej dopravy vseobecne, tych rozdielov a zaujimavosti je velmi vela. Maximalna dlzka celej supravy (tahac + naves) je v Europe 16.5 m - presne tolko ma v US najdlhsi naves sam o sebe, bez tahaca. :) Aj napriek brutalnej dlzke nakladoveho priestoru a skutocnosti, ze US kamiony maju v drvivej vacsine 18 kolies (v Europe je to vacsinou 12), je maximalna celkova hmotnost supravy v US o 4 tony nizsia nez v Europe, teda 36 ton, oproti 40 tonam u nas. Ked uz mate pocit, ze kamiony v US su faaakt dlhe, skuste si vygooglit obrazky "stretched out semi". V US sa jedna o styl upravy, ktory spociva v predlzeni existujuceho podvozku tahaca o dalsie 2 metre, co v kombinacii s ich najdlhsim navesom moze byt aj 25 m celkovej dlzky, v porovnani s 16.5 m v Europe. :)
@KoaFidCZ
@KoaFidCZ Жыл бұрын
dost těch rozdílů je prostě o tom že tam není žádný město co by rostlo přirozené, ale všechny jsou plánovaný... tedy je tam všude mnohem víc místa, široký silnice, velký parkoviště, ale zároveň všechno rozhataný a nic v dochodový vzdálenosti (nebo aspoň mnohem míň jak u nás)
@tomasbrabec5235
@tomasbrabec5235 Жыл бұрын
Děkuji za video, tyhle rozdíly mě vždy zajímaly! A díky vám jsem si uvědomil, že mám u auta už měsíc prošlou technickou 😄. Hned jsem to napravil.
@TheKachnicka9
@TheKachnicka9 Жыл бұрын
Čus, super video. Absolutně se ztotožňuji s poznatky USA x Evropa. Moje zajímavá zkušenost byla, že mi v CA hrozně děkovali za to, že jsem dorazila do školy, když zrovna silněji pršelo. 😲 A na již zmíněné stopce je nepsané pravidlo, kdo má větší auto, jede první. 🤔😉Monika
@terezab.3164
@terezab.3164 Жыл бұрын
Já jsem se nejvíc divila těm HOV lines (High Occupancy Vehicle) na dálnici, kdy v pruhu mohla jet pouze auta, ve kterých sedělo víc než 2 lidi. Přišla mi i kvůli tomu pokuta, že jsem byla v autě sama, jela jsem tím pruhem a kamera mě vyfotila. Nebo stopky, kdy neplatí, že dáváte přednost jako v EU, ale kdo dřív přijede ke stopce, ten dřív jede.
@cetovac
@cetovac Жыл бұрын
V Evropě se říká "diamantový pruh" nebo prostě "buspruh." Občas to nějaký politik chce prosadit i v ČR. Proti současným buspruhům(skutečně jen pro autobusy) by to mělo výhody i nevýhody.
@mirokrivak8852
@mirokrivak8852 Жыл бұрын
ano Car pool ve velkych mestech snimaji kamery . Ale kazdych 200-300 metru na to upozornuji velke cedule uprostred. Staci cist, I tak bezny prestupek, staci si nevsimnout, ze jedeme v teto lajne i kdyz i na silnici je kosoctverece
@viktorslanec5829
@viktorslanec5829 Жыл бұрын
Zdravím Kluky z Prahy. Udělejte prosím to video o té MHD v USA. Mě osobně by to dost zajímalo. Jinak opět skvělé video.
@33stefun
@33stefun Жыл бұрын
dyť říkali, že tam mhd žádná není, tak o čem by mělo být video? :)
@viktorslanec5829
@viktorslanec5829 Жыл бұрын
@@33stefun no tak úplně nulová tam asi nebude. Ale mohu se mýlit, nikdy jsem v USA nebyl.
@MariusSvoboda
@MariusSvoboda Жыл бұрын
První třídy u nás byly cislovany v letech 1946-1997 podobnou logikou. Konkrétně silnice 13 až 23 jsou horizontální od západu na východ v daném pořadí a silnice 24 až 34 jsou vertikální. Do čísla 13 jsou silnice okolo Prahy ve směru hodinových rucicicek. Naopak silnice kolem Brna jsou 42 až 52.
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
Dívám se na mapu a nesedí s tím co říkáš. A dívám se na mapu 1974 a opět neplatí co říkáš. Proč se liší mapy s tím co jsi napsal?
@MariusSvoboda
@MariusSvoboda Жыл бұрын
@@Odisovic Něco konkrétního?
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
@@MariusSvobodaže ty čísla nesedí, nebo chceš i napsat co jsou to čísla a co je to cesta první třídy?
@MariusSvoboda
@MariusSvoboda Жыл бұрын
@@Odisovic Nevidím nic, co by na nich nesedelo. :D
@MariusSvoboda
@MariusSvoboda Жыл бұрын
@@Odisovic 1 je teď okruh, 2 je z Prahy na Pardubice (dřív Jihlava-Brno, dnes 602), 3 je z Prahy na ČB, 4 z Prahy na Písek, 5 z Prahy na Plzeň, 6 z Phy na Vary, 7 na Chomutov, 8 na Ústí, 9 stejně jako 2 není dnes dálnice a je na Mělník, 10 je na Boleslav, 11 na Hradec, 12 bude taky ctyrproud a je na Brod.
@laksmana3358
@laksmana3358 11 ай бұрын
Super video , já jsem řídila ve Váránasí Indie. Ujela jsem asi 3 km a z auta jsem raději utekla. Nechtěla jsem se stát 100 násobným vrahem a do dneška mám alergii na troubeni.
@marreich23
@marreich23 Жыл бұрын
Ohledně těch značek STOP. Z mé zkušenosti řidiči vždy zastavili, nebo úplně minimálně auto bylo v pohybu. A funguje to tam kdo první zastaví, první jede. A žádná přednost zprava tam není. Btw. hodně skvělí video!
@martinvostry9806
@martinvostry9806 Жыл бұрын
Určitě by mne zajímala videa o autobusové či železniční dopravě v USA. Člověk má nakoukané třeba Amtrack, ale ne z tak důvěryhodného zdroje, jako jste vy dva.
Жыл бұрын
Asi bych vyzdvihl ještě rozdíl v přednosti na neoznačené křižovatce. V Evropě používáme přednost zprava, zatímco v Americe je většinou pravidlo, kdo první přijel do křižovatky má přednost. Na téma závislosti a kvalitě veřejné dopravy má výborná videa Adam Something, který mmj. žije v Praze, určitě byste mohli udělat nějakou kolaboraci, to by bylo super.
@Gabiman66
@Gabiman66 Жыл бұрын
Adam something je teda dost politický (to se ke KZP moc nehodí) ale je pravda že mě jeho urbanistická video velmi bavila, jinak bych ještě doporučil not just bikes
@evamaraj6023
@evamaraj6023 Жыл бұрын
nie je pravda. Standarna prednost z prave existuje aj v Amerike. Netreba si mylit z 4-way stopkou.
@simon01920
@simon01920 Жыл бұрын
V Európe sa dá odbočiť na červenú doprava, ale len v prípadoch keď je použitá šípka na opustenie križovatky a myslím si, že tak je to správne. Týmto chránime chodcov i keď samozrejme ak je fáza spravená, že majú chodci zelenú aj je šípka tak zákon káže im dať prednosť a po správnosti by tam ešte mal byť blikavý chodec aby bol o tom vodič informovaný (ale to sa dodržuje aj nedodržuje, čo som videl mnoho križovatiek). Aj v Amerike sú križovatky, kde nemôžeš odbočiť doprava a je to značené značkou, ale keďže sú šoféri zvyknutý, že na väčšine križovatiek môžu tak tieto značky ignorujú a môžu ohroziť chodcov, ktorý majú napr. na fáze zelenú. Textové značky sú jednoducho sprostosť... a myslím si, že to nie je práve jazykovou bariérou prečo nepoužívame takéto značky, ale aj to je určite faktor. Symboly sú jednoducho ľahšie, rýchlejšie, prehľadanejšie na čítanie, keď idem po ceste 90 nechcem predsa čítať čo to kurva tá značka odo mňa chce, vidím symbol - viem. Toto má samozrejme nevýhodu, že vodič musí vedieť, čo tie symboly znamenajú, avšak keď sa ich už naučí, čo nie je zásadný problém, tak to je potom hračka a oveľa príjemnejšie ako americké značky. Podobné značky ako my používajú aj v Ázii, napr. aj Japonsko a to by si tiež teoreticky mohlo dať v jp značky, keďže sú súostrovie a iným jazykom sa tam nehovorí, ale tiež používajú trocha upravené značky podľa viedenskej/ženevskej konvencie. Parkovanie je síce pekné, ale keď zaberá viac plochy ako obytné oblasti tak treba nad tým začať rozmýšľať. Keď sú ľudia vykopnutý z miest a nútený žiť v predmestiach, len aby tam boli obrovské parkoviská. A toto vytvára začarovaný kruh, keďže ľudia žijú v predmestiach ich jediná možnosť je použiť auto, keďže MHD je neefektívna, nefunguje alebo neexistuje, ale tá MHD je tak zlá práve preto, lebo ľudia používajú autá, ktoré ale sú nútený používať a potom je MHD v stave akej je.
@jitkapodraska4052
@jitkapodraska4052 Жыл бұрын
Já jsem někde četla, že ty textové značky tam mají proto, že když se pak hádají a asi i soudí o to, co měl kdo respektovat, policie/soud argumentuje: “máte to tam přece napsáno!” A víníci se nemůžou vymlouvat, že značku špatně pochopili.
@janrihosek8980
@janrihosek8980 Жыл бұрын
No tak já bych se zrovna za to téma městské hromadné dopravy přimlouval, protože k tomu mám profesně blízko, zejména jsem řadu let pracoval a dosud pracuji v různých orgánech (mj., např. dopravní komise při radě města) , zabývajících se tzv. "udržitelnou mobilitou". V této souvislosti jsem absolvoval i řadu stáží v několika evropských zemích a myslím, že jsme v ČR, v tomto ohledu, stále oproti vyspělým západním zemím hodně "američtí"; akorát nám teda chybí ten prostor, co mají řidiči v USA.
@janpalecek9955
@janpalecek9955 Жыл бұрын
Ahoj, opět super video. Díky. K těm STOPkám, ony jsou tam všude hlavně pro to, že v USA nemají značenou hlavní a vedlejší. Ten kdo přijíždí ke křižovatce jako první, by ji měl i jako první projet. Proto všude ty stopky, aby všichni alespoň přibrzdili/zastavili a následně projeli v tom stejném pořadí, ve kterém ke křižovatce přijeli. Možná to je jen nějaké nepsané pravidlo, ale takhle jsem to pochopil a drtivá většina toto pravidlo dodržuje.
@VlastikBartos49
@VlastikBartos49 Жыл бұрын
Je to tak. Když jedete 150km po silnici a najednou uprostřed ničeho je křižovatka STOP all ways, to je šok.
@lukasrostas9644
@lukasrostas9644 Жыл бұрын
Super video, taky mam jednu "byrokratickou" pripominku co stve nejen me, ale vsechny ceskoslovenske pristehovalce. Nevim presne jak je to v USA, ale v Kanade pokud chcete ridit auto, tak musite mit mezinarodni ridicak (je to takovy preklad ceskeho ridicaku do anglictiny, kdyz vas zastavi, aby vedeli na co koukaji) a ten se vystavuje na 3 mesice, takze po dobu platnosti tohoto ridicaku muzete normalne ridit, ale potom si musite udelat zkousky na kanadsky ridicak, coz moc nedava smysl! Priletis, my te nechame ridit, ale pak si musis udelat zkousky. Ale ten bizar pokracuje v tom, ze nektere staty ty zkousky delat nemusi. Napriklad australani, zelandani, anglicani, tak ti sem prileti a jen si ridicaky vymeni za kanadske. Nikdo se jich nezepta jestli vubec nekdy videli snih, led, nebo ridili v zavejich. Vsem je uplne jedno, ze ridi na druhe strane silnice, proste si ty ridicaky vymeni bez zkousek. A to ani nemusim rikat, ze ve vsech techto zemich se rozdavaji ridicaky jak bonbony. Rodice te nauci ridit a ty pak jdes ke zkousce. Zadna autoskola, zadne jizdy po meste s ucitelem autoskoly. Takze to tak i obcas vypada. Rodice uci deti ridit a jejich rodice ucili prarodice a ty ucili jejich rodice, ale ti jezdili na konich... No, ale zpet k tomu byrokratickemu bizaru. Ja jako obcan CR zijici v Australii, tak si muzu jit v pohode a bez zkousek vymenit ridicak za australsky za poplatek (kdysi to bylo $75 na 2 roky) a nemusim delat zadne zkousky. Nevim jakto, ale v australii to neni problem. A potom se muzu prestehovat do Kanady, kde si ty ridicaky pouze vymenim a vyhnu se zkouskam. Za me je cela tato saskarna uplne padla na hlavu.
@tubevideo2000
@tubevideo2000 Жыл бұрын
"Napriklad australani, zelandani, anglicani, tak ti sem prileti a jen si ridicaky vymeni za kanadske" .. co je na tom bizár, když je to "jeden stát" ? cs.wikipedia.org/wiki/Commonwealth
@lukasrostas9644
@lukasrostas9644 Жыл бұрын
@@tubevideo2000 ja chapu, ze jde o commonwealth zeme, ale jde o to, ze maji rizeni na druhe strane a v zivote se nesetkali s rizenim ve snehu, na ledu apod. Nerikam, ze vsichni! Jak v Australii, tak i na Zelandu je snih a led ale ne vsude a jen v male mire. A bezpecnost by mela byt na prvnim miste, tak si myslim, ze by bylo vhodne, kdyby si prosli aspon testama, kde se objevuji otazky ohledne “black ice” apod, aby vedeli aspon teoreticky o co jde. To mi prijde bizar, ze australan, ktery prileti z Perthu, kde jednou za rok obcas zaprsi, tak doleti do Edmontonu, kde muze v pohode ridit a venku je -40 aniz by musel projit nejakym preskolenim nebo zkouskama.
@Otamak
@Otamak Жыл бұрын
@@tubevideo2000 asi to, že príde australčan, ktorý v živote nevidel sneh ani poľadovicu a pod. a zrazu ide v kanade po diaľnici, kde je na ceste ľad a 5 cm snehu a okolo neho sú záveje. tiež mu to na tom snehu asi moc nepôjde, keď nebude vedieť že šmyk sa nevyrovnáva prudkým zatočením do smeru jazdy ale pomalým plynulým zatáčaním a na predokolkách pridávaním plynu
@matyxcz
@matyxcz Жыл бұрын
Ten vtip pobavil ;-) ... připomnělo mi to: "Když máš pocit, že děláš naprosto bezvýznamnou a zbytečnou práci, tak si vzpomeň, že jsou lidé kteří se živí tím, že montují blinkry do BMW" 😀
@YanKurittsu
@YanKurittsu Жыл бұрын
No já nevím, když přijedu k semaforu blízko, tak nemusím koukat nahoru jak trupka, když je světlo i na boku
@Anchoremus
@Anchoremus Жыл бұрын
Ovšem pokud si v pravém pruhu vedle Tebe nestoupne dodávka, autobus, kamion atd. A češi milujou se narvat přes plnou čáru nebo stát na čtverci pro cyklisty, takže prostě musíš kroutit krkem jak trubice, aby jjsi na to viděl. A někdo by řekl, že tak nejezdi tak blízko, jenže nebudeš blokovat pruh v krátkých ulicích a stát 20 metrů od čáry a za Tebou stojí lidi n křižovatce, takže tak.
@brucoun5292
@brucoun5292 Жыл бұрын
Veřejná doprava .. Nejezdím max. 7 krát za rok .. Spíše autem nebo na kole popřípadě na koloběžce .. Super video ..
@Ses01
@Ses01 Жыл бұрын
Prakticky se vším z videa souhlasím. Největší překvapení pro mě byla rychlost na dálnicích a jejich stav. Velmi výjimečně jsme jezdili 130, většinou bylo opravdu 110 a stav byl takový, že jsme jezdili i pomaleji. Ale na druhou stranu - několikrát jsme zažili, že bylo povolených třeba 100 a před námi nádherná, několikaproudová poloprázdná dálnice. A to je naprosté utrpení. :D Další věc o dálnicích v USA (mám teda zkušenost jen s východními státy) je dodržování rychlosti. Často se mi zdálo, že jsme jediní kdo tu rychlost dodržuje. Ostatní nás vesele předjížděli a nějaký limit je nezajímal (což chápu, jen my jako turisti jsme byli raději opatrní). Ještě jen komentář k MHD - to je opravdu katastrofa. Ale metro je obecně fajn. V NY jsme teda občas bloudili než jsme pochopili jak co funguje (a i tak to nebyl žádný med), ale třeba metro ve Washingtonu je nádherné a přehledné...
@mirekgoljan4083
@mirekgoljan4083 Жыл бұрын
Tam platí, že když jedete stejně rychle jako většina aut, tak žádnou pokutu nedostanete. Cílem je tam plynulost a bezpečnost dopravy, nikoliv vybrat co nejvíce pokut.
@th3l0m1s.matyas.kostal
@th3l0m1s.matyas.kostal Жыл бұрын
Upřímně mě by hrozně zajímala ta veřejná doprava. Ale nejen způsobem, jak to tam jezdí, co tam jezdí, jak často, a tak, ale spíše takovým vysvětlujícím způsobem oproti nám. Jakože my máme třeba krajské koordinátory dopravy, pak soukromé společnosti na meziregionální spoje, potom že MHD vlastní obvykle městský dopravní podnik, anebo že v Praze a Brně je vlastně jediný dopravní podnik pro MHD i krajskou dopravu... Mě by to strašně zajímalo, a věřím že vy to dokážete vysvětlit.
@Heart_Bass
@Heart_Bass Жыл бұрын
V Brně je DPMB pro Brno a IDS JMK pro jihomoravsky kraj
@th3l0m1s.matyas.kostal
@th3l0m1s.matyas.kostal Жыл бұрын
@@Heart_Bass Fakt? Tak to jsem nevěděl.
@cetovac
@cetovac Жыл бұрын
Školní autobusy řeší škola. Metro vlastní město. Vlaky jsou jenom soukromý. Busy kromě školních vlastně taky. IDS neexistuje, v lepším případě dohoda o uznávání jizdenek
@breznik1197
@breznik1197 Жыл бұрын
@@Heart_Bass Jedna věc jsou objednavatelé dopravy, jiná věc dopravci, a ještě jiná věc dopravní systém (např. IDS nebo MHD).
@breznik1197
@breznik1197 Жыл бұрын
Spoustu městských linek v Praze jezdí i jiní dopravci než DPP, a v příměstské dopravě má DPP jen pár linek, většinu mají jiní dopravci. MHD se nevlastní, ale provozuje - MHD je činnost, ne majetek. A provozuje ji zpravidla ten, u koho si ji město objedná. Vlastního dopravce má jen pár velkých měst, a ani to ještě neznamená, že si to město nic neobjedná u jiných dopravců.
@web_dev_cz
@web_dev_cz Жыл бұрын
Ahoj Janku, doufám že tě Adam Gebrian setře za ty věci co se ti líbí na USA :D Všechno jsou to ve skutečnosti hrozně špatný, car-centrický věci. Doporučuju sledovat kanál Not Just Bikes
@kupeck
@kupeck Жыл бұрын
Kluci z prahy jsou můj nejoblíbenější kanál v ČR, ale s "pozitivními" body tohoto videa také musím nesouhlasit. Taky bych chtěl přidat ještě jeden kanál jako doporučení: Adam Something
@web_dev_cz
@web_dev_cz Жыл бұрын
@@kupeck Adam Something je trochu extremistickej magor, ale když zrovna není tak jsou ty videa skvělý :D
@kupeck
@kupeck Жыл бұрын
@@web_dev_cz Jop, to sedí, ale i ty extrémnější názory mi připadají rozumné, když by jsme přidali třeba tak 100 let odstup od dneška, kdyby se změny děly pomalu a hladce, tak myslím že by byly dobrý.
@takyrad
@takyrad Жыл бұрын
Tak by jsi se mohl zaměřit na to, co jsme převzali z Evropy za hovadiny a u nás to bylo dříve mnohem lepší, než to tu krachlo. Mohu vzpomenout 2 věci. Při předjíždění v levo musí být přerušovaná čára a když se blíží začátek čáry plné, nebo ten pruh pro předjíždění končí, bývaly ty šipky veliké přes celý pruh, ty upozorňovací šipky v tom levém pruhu byly krásně vidět a upozorňovaly řidiče, aby se zařadili zpět. Dnes jsou tak malé, aby se vmáčkly do mezery té přerušované čáry. Takže v podstatě nejsou vidět, hlavně, když se předjíždí něco velkého a jeho kola jedou po té přerušovanou čáře. Vymyslel to dement.
@easyhelp
@easyhelp Жыл бұрын
@@takyrad snad “VLEVO”. Český jazyk brzy upadne v zapomnění.
@novass535
@novass535 Жыл бұрын
Na odbočení do prava na červenou, jsem si zvykl hrozně rychle. A už teď vím, že to bude problém až se vrátím zpět do ČR 😀
@marekstanek112
@marekstanek112 Жыл бұрын
Proto v Německu, tam kde na červenou doprava můžeš, je vedle červený plechová zelená šipka. U nás jen dynamická na elektriku, tzn kde není šipka, musíš počkat na zelenou. Ale i v USA platí, že na "right-on-red" dáváš volnýmu směru přednost.
@emhyrinovaremreisirinokrip7124
@emhyrinovaremreisirinokrip7124 Жыл бұрын
Pro řidiče super, ale je to strašně nebezpečný, řidič co takhle jede do prava totiž většinou nekouká jestli nejde nějaký chodec.
@karelrezac3645
@karelrezac3645 Жыл бұрын
Pěkné video, téměř vše důležité bylo řečeno. Jen bych doplnil: Kdo pojede na STOP 4-way když tam budou 4 auta? No, ten, kdo přijel nejdřív... A také, že se na dálnici může zastavovat na obou krajích, dokonce se může stát, že Vás policie chce zastavit a předpokládá, že na bližším okraji (třeba vlevo). Ale když Evropan chce vpravo, mohou si to vyložit jako vytlačování a málem Vás třeba zastřelit (jako mého jednoho známého)... A ještě k tomu předjíždění na dálnici - bylo asi složitě vysvětleno s babičkou v levém pruhu. Prostě na dálnici se smí v US předjíždět z obou stran (nutno tedy při přejezdech mezi pruhy kontrolovat i pravou stranu!)... A pokuty, na některých silnicích (interstate dálnicích) jsou až dvojnásobné... A taky je důležité info, že v půjčovně téměř vždy vyžadují kreditní kartu (debetní nestačí)... Kapitolou samo pro sebe jsou placené úseky (a používání např. E-ZPass)... Zrcátka, no, z půjčovny jsem měl většinou auta, která hlídají ostatní auta po stranách automaticky a v zrcátku pak problikávala značka auta (vyfrézovaná v zrcátku), když je auto vedle v mrtvém úhlu... To používání aut obecně v US - no jo, když tam nemají tolik chodníků, tak musí přejíždět i v rámci jednoho obrovského parkoviště mezi malými prodejnami.
Жыл бұрын
Pěkné video úplně stejně je to u mě v Kanadě. Jen to předjíždění z prava mám rád nemusím jako v ČR na někoho čekat něž se zařadí nebo troubit aby se už zařadil.
@LilKrobik
@LilKrobik Жыл бұрын
Je docela vtipný, že i skoro všechny ty pozitivní věci jsou negativní z pohledu kohokoli kromě řidiče. (např parkování, zatáčení na červenou...)
Жыл бұрын
Super video :) o MHD by som si tiez pozrel.. skusenost z New Orlean bola brutalna... MHD tam je proste len pre nizsiu triedu a tak to cele vyzera - roztrieskane autobusy, nefunkcne automaty, chaos v spolocnostiach, casy liniek su asi len symbolicke :D bezni ludia bud pouzivaju svoje auta, pripadne Uber.. Toto bol brutal sok kedze v Kosiciach je MHD celkom prijemna a za par minut sa da byt kdekolvek - netreba startovat auto ani volat taxi...
@jl4921
@jl4921 Жыл бұрын
Zajimavy! Jsem docele prekvapenej jak dobres' to vystihl. Jestli budes delat "PART 2" tak doporucuju... 1. Ziskani ridicaku v US je tezsi nez koupeni zbrane (chteji tolik dokumentu!!) 2. Ale udelat test na ridicak je kompletni fraska v porovnani s evropou --- kdyz jsem prisel na DMV se zeptat jake jsou kroky, tak me zenska dala ten test rovnou, at to prej zkusim rovnou, sem si tam sedl, a jen asi tucet otazek, polovina o alkoholu, a ne o rizeni. Trochu o svetlech a par znacek. Zadne reseni krizovatek. " 3. Americane casto ignoruji znacky a na krizovatkach jen mavaji rukama "abys jel prvni", sice je to druh laskavosti, ale dost nebezpecny -- casto to pres odrazy v prednim okne neni videt. a pak se potkate uprostred. 4. Stopka na vsech stranach -- kdo pridede prvni, jede prvni. Takove velmi americke. Takze se musite nejak blbe domluvit kdyz je to tesny. : ) Prednost zprava by tady bodla. Ten Zlutej Bus - to neni problem ze musis zastavit protismeru, decka nekdy prebehnou silnici z poza toho busu, to se jeste da pochopit. Americani se tak strasne radi soudi, ze je lepsi zastavit v obou smerech anyway... Nejvetsi problem je pokud se dostanes za jeden takovej bus rano. Protoze to zastavuje kazdej, nebo kazdej druhej dum, a nabira jedno dite po druhem. A na nejakych lokalkach, kde se to neda objet... uFf!!
@valiscook
@valiscook Жыл бұрын
Někde jsem se dočetl, že v americe neuznávají ani mezinárodní řidičský průkaz natož národní ? Co je na tom pravdy?
@mahwahazet4133
@mahwahazet4133 Жыл бұрын
@@valiscook ...to je blud. Uznavaju medzinarodny vodicak. Hneď na ďalšej stránke ako ho otvoris je “koniec platnosti”. Manžel došiel s medzinárodným a pýtala som sa policajta ukazujúc mu vodicak. Porovnal ho so slovenským, pasom a VÍZAMI.
@MrPavelbpodany
@MrPavelbpodany Жыл бұрын
@@valiscook No spíš většinou půjčovny neznají ten mezinárodní. Už několik let jezdím do US jen s českým řidičákem a mezinárodní si nedělám. Bez problémů ho akceptují - všechny EU státy mají podobný formát, tak je znají.
@mates947
@mates947 Жыл бұрын
Byl jsem v U.S. před 5 lety a se vším musím plně souhlasit. Najel jsem tady několik tisíc km po Kalifornii, Nevadě i Arizoně a provoz a obecně řízení po státech daleko pohodlnější jak tady v ČR. Nicméně, co mě zarazilo, to bylo zrcátko u řidiče. To u spolujezdce bylo u obou aut, která jsem měl, totožné jako v Evropě a s nápisem "Objects in mirror are closer than they appear". Nicméně, zrcátko u řidiče bylo úplně jiné. Viděl jsem tak tak do pruhu vedle a to ještě dost blbě. Takže po pár skoronehodách jsem při přejíždění z pruhu do pruhu radši otáčel hlavu dozadu, abych se ujistil, že v mrtvém úhlu fakt nic není.... nechápu, jak tohle můžou američani vyrábět :D Každopádně, na 4way, resp. All-way STOP nebo odbočení vpravo na červenou se zvyklo hodně rychle a musím souhlasit s Jeremym, že to je ta nejlepší věc, co američani dali dopravě. Ještě taková perlička - vždy, když jsem jel na jídlo do fastfoodu, vždycky jsem byl jediný, kdo to jedl uvnitř. Všichni ostatní pěkně na drive a na parkoviště. Ani z toho auta nevylezli...... Tolik k závislosti na autech ve státech........
@sashakartus3435
@sashakartus3435 Жыл бұрын
Ja nejak porad nechapu tady ty diskuze o zpetnych zrcadkach. Vzdyt si to muzete nastavit do jakohokoli uhlu chcete. Teda jezdim v USA uz 37 let a mluvim o novych modelech, to znamena tak 15 let zpet do ted. Vzdyt si to muzete zevnitr nastavit venkovni zrcadko snadno zmacknutim knofliku, do jakeho uhlu chcete, do stran, nebo nahoru a dolu. Vysvetlete mi o cem se mluvi.
@baloo90210
@baloo90210 Жыл бұрын
Ahoj, odbočování vpravo na červenou funguje i v Německu, tyto křižovatky jsou označené nesvítivou šipkou doprava a správný postup je takový, že přijedeš, zastavíš, rozhlédneš se, případně dáš přednost a pak můžeš odbočit. Vypadá to divně, ale funguje to a hodně to na křižovatkách uleví v čekání
@justADeni
@justADeni Жыл бұрын
3:22 Mně osobně se mnohem víc líbí evropský styl kamionů.
@zp6814
@zp6814 Жыл бұрын
Když jsem se vrátila po 12 letech do Čech, tak druhá věc, která mě nejvíc zarazila, byla naprostá neohleduplnost a jak Janek říká Road Rage na českých silnicích a to, že to nikdo neřeší, protože je to považováno za běžnou kulturu 😟
@jbourgois
@jbourgois Жыл бұрын
Dobrá byla rada ke získání řidičského taky obecně severoamerického průkazu: Při jízdě na značku STOP ZASTAVTE před ní, značka bývá dál od křižovatky, a proto může chybět kvalitní přehled. POTOM pomalu dojeďte ke křižovatce a řešte situaci jako pro přednost v jízdě, kdy už nemusíte uvést vozidlo DO absolutního klidu. Ale PŘED STOPKOU ZASTAVTE, nebo mohou být postihy.
@tobiashanzl6462
@tobiashanzl6462 Жыл бұрын
zastavis, a kdyz nevidis, tak popojedes vic do krizovatky a musis uplne zastavit znovu. Kdyz to neudelas, tak ti strhnou body pri road testu.
@mirekgoljan4083
@mirekgoljan4083 Жыл бұрын
Když jsem kdysi dělal řidičák, tak mně inspektor právě dal trestné body za dvojí zastavení u křižovatky se značkou STOP 4-way. Tady ve videu to vůbec není zmíněno, přitom je tu důležitý rozdíl od obyčejné stopky. Zastavuje se u čáry na silnici nebo u značky, nikoliv v místě, kde třeba máte lepší rozhled. Když jste tam první, tak po zastavení rovnou jedete. Zastavit musí auta ze všech směrů, takže nevadí, že nevidíte 50 metrů daleko.
@gregorkravjansky2976
@gregorkravjansky2976 Жыл бұрын
Prvý krát som si pozrel, chlapci, Vaše video a veľmi sa mi páčilo. Bol som tam len 3x, ale odjazdil som si, aj na automate, dosť míľ. Väčšinovú pohode s podobnými skúsenosťami, ako Vy. Najväčší problem: križovatka bez prednosti, stopka z každej strany, ja prídem prvý. Všetci idú rovno, ale ja neviem, kto môže ísť (samozrejme ja! - teraz to viem). Stál som tam ako Y, ale dnes už viem. Ale totoje nepríjemne.
@benymmjohanson1267
@benymmjohanson1267 Жыл бұрын
Česko teď rozjelo velkou kampaň, že kdo je proti Ukrajincům , jako není normální. Ale lidé český víme své. Asi vláda dala uprchlíkům víc, než měla a teď nemá a je proti svým vlastním obyvatelům.
@Lukinsons
@Lukinsons Жыл бұрын
Hned jsem si vzpomněl, jak jsem řídil na Floridě a při rychlosti 80mph mě předjel kamion s přívěsem :D jsem si řikal "wtf, co je to za blázna?" :D
@CookieTheSmolFox
@CookieTheSmolFox Жыл бұрын
Trochu mě mrzí, že jsem nikde nenašel odkaz na CGP Greye, jehož práce byla využita v tom segmentu o číslování interstates.
@Gabiman66
@Gabiman66 Жыл бұрын
Tak ten týpek to nevymyslel a s tím jak Janek mluvil, o tom číslování nejspíše věděl už předtím než CGP udělal video
@tekno679
@tekno679 Жыл бұрын
@@Gabiman66 No jo, ale podle mě ta grafika, kterou použil byla právě z kanálu CGP Greye
@Gabiman66
@Gabiman66 Жыл бұрын
@@tekno679 to je možný, to si takhle nevybavuju
@Smiricky776
@Smiricky776 Жыл бұрын
Co se týká zrcátek, myslim, že v USA mají ve zvyku dělat tzv. shoulder check, neboli ohlídnutí se za rameno při přejíždění z pruhu do pruhu. Já jsem si na to z nějakýho důvodu u nás taky zvyknul, ikdyž by spousta lidí řekla, že je hloupý se otáčet dozadu. Jsem si pak jistější, že v mrtvym úhlu 100 % nic neni.
@mirakolin
@mirakolin Жыл бұрын
Tohle me ucili v autoskole v 18 a delam to dodnes (55).Dceri jsem to taky hustil do hlavy.Mrtvy uhel je previt.
@dusangal9939
@dusangal9939 Жыл бұрын
@@mirakolin veru tak.
@tomtrader3017
@tomtrader3017 Жыл бұрын
Mě zase na jízdách říkal, abych to nedělal. Že má člověk pak tendenci otočit tím směrem i volant.
@DanielMartinek
@DanielMartinek Жыл бұрын
Je to tak. Shoulder check je tady (USA - Oregon) povinny podle vyhlasky, kdyz na to pri zkusebni jizde zapomenes, tak te vetsinou vyhodi.
@znm9335
@znm9335 Жыл бұрын
13:44 ten vtip s BMW mě dostal :D
@petrasestakova6404
@petrasestakova6404 Жыл бұрын
Skvělý video, bravo! Tyhle "srovnávačky" budou vždycky fungovat. Stejně tak jako fungujou v našem oboru proměny vizáže před a po! Srovnávejte dál, nás to baví.🤩
Jak mě napálili v USA + další hrůzy 🇺🇸
15:19
Kluci z Prahy
Рет қаралды 1,1 МЛН
Jak fungují podvody na Barrandově v televizních hrách
16:19
Kluci z Prahy
Рет қаралды 3,2 МЛН
Long Nails 💅🏻 #shorts
00:50
Mr DegrEE
Рет қаралды 15 МЛН
Don't underestimate anyone
00:47
奇軒Tricking
Рет қаралды 18 МЛН
Can You Find Hulk's True Love? Real vs Fake Girlfriend Challenge | Roblox 3D
00:24
Молодой боец приземлил легенду!
01:02
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 2 МЛН
Co překvapuje Američany v Praze a nás v USA?
13:46
Kluci z Prahy
Рет қаралды 1,4 МЛН
LOS ANGELES, HORŠÍ NEŽ SI MYSLÍTE!
13:28
Maxim Habanec
Рет қаралды 532 М.
Let balónem
16:53
Ludek Vyhlas
Рет қаралды 219
Útoky, kterým Praha musela čelit
11:43
Kluci z Prahy
Рет қаралды 614 М.
Zaletěl jsem do Košic | Čistá fantázia | Jídlo v letadle
58:32
Pan Plešatý
Рет қаралды 134 М.
Alkohol! Drogy! Jak se o nás mluví v Hollywoodu?
16:53
Kluci z Prahy
Рет қаралды 671 М.
Long Nails 💅🏻 #shorts
00:50
Mr DegrEE
Рет қаралды 15 МЛН