Witam jestem nowy pszczelarzem mam pytanie kiedy mogę kupić u Pana matki na 6 ramkach i jaka cena
@romankazmierczak95939 ай бұрын
Witam. Dołączam się do pytania
9 ай бұрын
@@romankazmierczak9593 Odkłady sprzedaję w czerwcu. Mogę podać więcej szczegółów. Proszę o wiadomość na maila: pasiekamarcys@gmail.com
@VR2033Polska9 ай бұрын
Robi Pan świetną robotę z filmami edukującymi brawo i dziękuję.
@Dffedvgr9 ай бұрын
Dzięki za filmy dla swieżaków w pszczelarstwie. Bardzo dokładnie, spokojnie i rzetelnie wszystko tłumaczysz. Wszystko z zainteresowaniem objaśniasz i pokazujesz, robisz naprawdę dobrą robotę, a to że na bieżąco dodajesz odcinki z poradami co na bieżąco robić w pasiece bardzo amatorom pomaga😊. Obserwowałem kilka kanałów w tej tematyce z których czerpałem wiedzę ale po jakimś pół roku został już tylko twój kanał chyba nie musze tłumaczyć dlaczego 😉 Dzięki jeszcze raz
@pasiekaazyl2389 ай бұрын
Racja. Najważniejsze teraz aby miały pokarm najlepiej w postaci ramek z miodem no i nie przeszkadzać pszczołom dać trochę spokoju. Bo jeszcze sporo chłodnych dni przed nami.
@RafalJenczylik9 ай бұрын
Jak zawsze dobry i edukacyjny filmik. Kilka razy w roku przejeżdżam przez Zambrów to może zajadę na kawkę. Pozdrawiam Lubuskiego
@krolowepszczol20239 ай бұрын
Cześć. Dzisiaj w koncu miałem czas i pogodę aby przejrzeć rodziny na jednej z pasiek I też jestem tego samego zdania aby nie wycofywać jeszcze pokarmu , bo fajnie się rozwijają, pyłku mają dużo, u mnie na 9 ramek wlkp. Na 5 ramkach jest czerw I to tak w 60- 70 % ramki. Dennice przymykałem w tym roku nieco w częściej niż zawsze tzn. 3 lutego i to była dobra decyzja bob2 tyg wcześniej niż zwykle. Pozdrawiam
@ana-q9x1x9 ай бұрын
Dziękuję za filmik.👍🙂
@VenomaksV129 ай бұрын
Witam. Chciałbym poruszyć pewien temat, a mianowicie "Wychów matek pszczelich w obecności matki pszczelej na własne potrzeby". W literaturze pszczelarskiej jak i również na forach internetowych czy filmach pszczelarskich, wiele się słyszy i czyta, że owszem jest taki sposób ale tylko powierzchownie. Jest i tyle z wiedzy na ten temat. Lecz tylko tyle jest poruszone i nie ma dokładnych informacji jak to się odbywa ani filmu instruktarzowego odnośnie tej ciekawej, choć kontrowersyjnej możliwości na hodowle matek w małej ilości na użytek we własnej pasiece i pewnie zostanę zlinczowany przez hodowców zawodowych że wspominam o tym temacie, ale zwracam się z prośbą czy mógłbyś jako doświadczony pszczelarz opowiedzieć coś o tym jak to się odbywa bądź nagrać jakiś materiał instruktarzowy na ten temat? Dziękuje i serdecznie pozdrawiam z Zachodniopomorskiego, oraz rób to co dalej robisz bo naprawdę twoje materiały są bardzo pomocne dla początkujących pszczelarzy lub osób które zaczynają swoją przygodę z tym bardzo ciekawym, oraz interesującym zajęciem którym jest hodowla pszczół. :)
9 ай бұрын
Trudno mi powiedzieć, czy znajdę na tyle dużo czasu, aby w pełni sezonu przygotować taki film instruktażowy.
@VenomaksV129 ай бұрын
@ dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
@jeeperscreepers319 ай бұрын
Dzień dobry
@HenrykTycz9 ай бұрын
Super
@miroslawlaska88859 ай бұрын
Super Marcin
@aleksander52439 ай бұрын
Marcyś wrzucaj częściej filmy
9 ай бұрын
Na razie jest chłodno, więc nie ma czego pokazywać.
@damianwojciechowski53869 ай бұрын
Wszystkie stworzenia muszą pić !😁
@darek3889 ай бұрын
Widzę , że pogoda sprzyja , bo ja do dziś przeglądu nie robiłem bo za zimno 10 stopni max w cieniu i watr
@damianignaciuk59209 ай бұрын
Dzień dobry mam pytanie :) planuje w drugiej połowie maja wykonywać odkłady zbiorcze,a w pierwszej połowie czerwca odkłady 2 ramkowe nie będę miał raczej jak ich wywieść,będą wykonane z czerwiu na wygryzieniu mam pytanie na jak długo mogę zamknąć pszczoły w ulu żeby grzały czerw?Lotna pszczoła po otwarciu na pewno wróci na swoje miejsce ale jakby trochę czerwiu się już wygryzło to dla młodej pszczoły było by już łatwiej ogrzać,oczywiście zapewnię im pierzgę,węglowodany,oraz wodę raczej w postaci słoików z nakrętkami typu swift na powałkach. I jeszcze jedno gdzie je lepiej postawić w cieniu czy na słońcu? Rodzaj ula i materiał z jakiego będzie wykonany będzie taki sam jak twoje :)
@MAQ1239 ай бұрын
Marcin z jakiej firmy masz wagi i jak się sprawdzają? Czy polecasz jakąś konkretną?
@patryk27589 ай бұрын
mam pytanko pszczółka nie zabieralem miodu pod koniec to co naniosły to dla nich bylo i pisze z pytaniem czy 3-4 ranki w ulu pokarmu w calosci zasklepione to wystarczy do pierwszych pozytków ?
@ukaszdabrowski44419 ай бұрын
👍
@paziu7219 ай бұрын
Ja już ciasto dałem woda u mnie jest cały rok.tylko mam maly problem w jednym odkładzie który byl robiony na 6 ramkach ilości pszczół zmalala o polowe zabralem 2 ramki nie obsiadane skrajne . Co o tym sądzisz?
9 ай бұрын
Tak wiele czynników mogło wpłynąć na ten stan rzeczy, że bez szerszego obrazu sytuacji nie chcę snuć jakichś teorii.
@robertbielecki91369 ай бұрын
Mam pytanie, nie mogę znależć linka z pana filmem jak zrobić gąbki z kwasem do zwalczania warozy , czy może mi go pan podesłać . pozdrawiam.
@brens85019 ай бұрын
Taka ciekawistka kwas szczawiowy nie jest uznawany jako lek i jest teoretycznie zakazany
9 ай бұрын
Kwas szczawiowy jest obecny w preparatach, które można nabyć u lekarza weterynarii. Tutaj bardziej chodzi o to, aby nie używać preparatów z kwasem wykonanych samodzielnie. Dlatego usunąłem film z gąbkami. Co nie zmienia faktu, że kwasy są skuteczne w walce z warrozą i bardzo tanie. Jeśli ktoś szuka wiedzy na temat kwasów, to musi posiłkować się materiałami z zagranicy. Na wielu kanałach, które pokazywały jak stosować tego typu preparaty materiałów raczej nie będzie, bo nikt nie chce się narażać na nieprzyjemności.
@robertbielecki91369 ай бұрын
@ A może mi pan to opisać ?
@pioterha9 ай бұрын
Czyli ramkę zewnętrzną z pokarmem wpakować w środek gniazda między czerw?
@luckyluck28259 ай бұрын
jak ty to robisz ze masz tak silne rodziny ?
9 ай бұрын
To samo pytanie zadałeś mi na jednym z ostatnich filmów i odpowiedziałem.
@MariaTurek-c9g9 ай бұрын
Mam pytanie do Ciebie. Chciałbym zaizolować matkę w izolatorze chmary przed lipą w celu zwalczenia warrozy w lipcu.Czy pszczoły bedą nosiły miód lipowy kiedy matka będzie zamknięta?
@barbjot24309 ай бұрын
Kupiłam specjalne poidło dla pszczół. Uzupelniłam je keramzytem żeby się nie topiły i w ogóle z niego nie korzystają. Zrobiłam im poidła na czarnych tacach. Dałam tam mchu i węgla drzewnego i deszczówki bo czytałam, że to im odpowiada i też nie korzystają . Latają natomiast na tace z ubiegłoroczna rozsadą ziół w której stoi woda i są doniczki podtopione w widzie. Woda jest lekko brązowa. Uzupelniłam ich wybraną tace w suche kwiaty hortensji żeby się nie topiły. Wszystkie poidła stoją w słonecznym miejscu. Pszczoły wybrały sobie same piodło😄
@koronkawiesia29139 ай бұрын
Marcyś powiedz dlaczego pszczoły potrzebują wodę na wiosnę. Powtarzasz co mówią starzy pszczelarze. Ale to nie jest prawdą.
9 ай бұрын
Odważna teza. Bardzo bym prosił o wiarygodne źródła np. prace naukowe, które potwierdzą to, że pszczoły nie potrzebują wody. Dziwne, że latają po wodę do poidła przy każdej nadarzającej się okazji itd.
@koronkawiesia29139 ай бұрын
Maryś, cieszę się, że zareagowałeś. Ja nie jestem hejterką, która lubi dokuczać. Pszczoły latają po wodę, wszyscy to widzimy. Jest ogólne przekonanie, że potrzebują jej do rozpuszczania pokarmu dla czerwiu. Sprawa jest dużo poważniejsza. Woda jest im potrzebna do stabilizacji temperatury w ulu. Jak wiesz H20 ma największą pojemność cieplną ze wszystkich płynów. Powoli się nagrzewa i powoli stygnie. Suche powietrze szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Gdy jest wilgotne proces zachodzi inaczej. Pszczoły chcą utrzymać wysoką wilgotność w ulu, w okolicach 80%. One nie są ssakami muszą inaczej zabezpieczyć swoje organizmy przed wyschnięciem. @
9 ай бұрын
Nie zarzucam Ci żadnego hejtu. Chciałbym dowiedzieć się, w którym momencie powiedziałem coś niezgodnego z prawdą. Proszę o konkretny cytat z mojej wypowiedzi i przedstawienie własnego stanowiska popartego konkretnymi badaniami itd. Jeśli rozmawiamy merytorycznie, to proszę o konkrety.
@koronkawiesia29139 ай бұрын
"Nadmiar wilgoci nie jest czymś czego byśmy oczekiwali." To jest błąd. W dobrze prowadzonych rodzinach produkcyjnych gniazda są tak dobrze zdezynfekowane na zimę, że nie pojawi się tam pleśń. Im więcej wilgoci w ulu tym lepiej. Nie można odrapywać ramek z czegokolwiek co pszczoły na nich zawiesiły, propolisu, nadróbek woskowych do 20 kwietnia. Przekładać ramek, odwracać. Można dokładać ramki . Jak wyjąłeś tak ją włóż. Nie przybliżaj pokarmu. Rujnujesz plan zagospodarowania gniazda, który pszczoły sobie zaplanowały tuż po 1 oblocie. Tym sposobem drastycznie hamujesz rozwój rodziny nie wiedząc o tym. @
9 ай бұрын
Powiedziałem, że podczas zimowli nadmiar wilgoci w rodni nie jest czymś, czego byśmy oczekiwali, to na wiosnę jest czymś pozytywnym. Pszczoły mają wtedy łatwiejszy dostęp do wody. Czekałem na jakieś odniesienia do badań itd. Liczyłem, że czegoś się dowiem, ale niestety muszę pozostać przy swoim stanowisku. Jest ono poparte badaniami, literaturą oraz wieloletnią praktyką. Z Twojej strony nie doczekałem się żadnych faktów, a liczyłem na wartościową dyskusję. Pozdrawiam.