Minusy bycia pszczelarzem.
10:51
2 ай бұрын
Nadszedł czas na nadstawki.
8:23
Jak "rozmawiają" pszczoły?
11:53
Пікірлер
@agab7514
@agab7514 6 сағат бұрын
To prawda. Nie ma nic przyjemniejszego, niż zapach z ula, zapach świeżo odwirowanego miodku,cudowe bzyczenie wśród kwiatów od samego świtu. Nawet patrzenie, jak te cudowe owady latają od kwiatu do kwiatu (u mnie bardzo kwitnie dynia i cukinia 😊) całe żółte od pyłku 😄. Nigdy nie będę żałować, że zaczęłam swoją przygodę z pszczelarstwem!
@david2034
@david2034 Күн бұрын
Hej mam pytanko , ule kupowałeś wszystko od łysonia ? Chodzi mi i taka konfiguracja identyczną
Күн бұрын
Od Łysonia mam tylko w niektórych ulach dennice plastikowe.
@david2034
@david2034 Күн бұрын
Dzięki:)
@krzysztofjanik878
@krzysztofjanik878 Күн бұрын
Świetnie Pan zauważył, ze pszczelarstwo otwiera oczy na otaczającą przyrodę. Obserwacje flory to niesamowite lekcje. Natomiast korzystanie przez wiele lat z tej samej flory to wyższy level bycia człowiekiem! Pszczelarze to prawdziwi ekolodzy !
@krzychucze3805
@krzychucze3805 2 күн бұрын
Cześć. Zauważyłem że masz niektóre dennice plastikowe od lysonia, a jakiej firmy są te ule, możesz zdradzić, wyglądają w miarę solidnie. Oczywiście łapka za całokształt. Pozdrawiam
Күн бұрын
Większość elementów jest z firmy Apikoz.
@radekgancarz7696
@radekgancarz7696 2 күн бұрын
Bardzo piękne słowa miło posłuchać życiowo mądrą osobę 🌞🐝 życzę powodzenia i wielu sukcesów 💖
@MowadHobby
@MowadHobby 2 күн бұрын
Ja miałem dotychczas dwie pasieki - jedną w mieście i drugą na wsi. W tym roku założyłem jeszcze jedną w lesie - tam to jest dopiero spokój i praca przy pszczołach jest jeszcze przyjemniejsza. Zawsze cień, cisza, zero ludzi, śpiew ptaków... Dla kontrastu dziś akurat byłem popracować na tej pasiece w mieście i po chwili byłem już umęczony hałasem, tam chwili spokoju nie ma, ciągle jakieś maszyny, coś jedzie na sygnałach, samochody, motocykle... To jest zupełnie inny świat.
@bogusawbytomski427
@bogusawbytomski427 2 күн бұрын
Większość ludzi nie wie ile pracy ,jest przy pszczolach,Pozdrawiam.
@krzysztofwiracki6657
@krzysztofwiracki6657 Күн бұрын
Ja też mam w lesie ale aż tak kolorowo to tam nie jest. Od czerwca do września wysyp bąków i końskich much. Przy przeglądach gryzą i piją krew niemiłosiernie. Dymu się nie boją. W tym roku dochodzi plaga os. Normalnie rabują odkłady. Także z tym lasem to tak średnio. Pasieki w mieście sobie nie potrafię wyobrazić natomiast na wsi jest w miarę ok
@dalekizez
@dalekizez 2 күн бұрын
Witaj! Mam pytanie: Przy wirowaniu miodu, z kilku ramek, popuściła węża, i już nie szło wirować ich dalej, masz jakiś patent, żeby ten miód jakoś z tych plastrów odzyskać? W ogóle, to ramki kupuje już gotowe z węzą, i słabo widać ta węzę wtapiają! Też tak masz z częścią ramek? Mnie na 100 ramek, popuściło z około 20 sztuk. Chyba będę kupować węzę, o większej gramaturze, i sam będę ją wtapiać. Co o tym sądzisz? I jeszcze chciałem zapytać, jak najlepiej oczyścić takie ramki, z drutem, z resztek węzy, by wtopić nową? Pozdrawiam serdecznie.
@sylwek15549
@sylwek15549 2 күн бұрын
Są worki do wirowania odsklepin
@sylwek15549
@sylwek15549 2 күн бұрын
A do usuwania wosku nóż albo myjka parowa ;-)
@dorotakowalczyk6559
@dorotakowalczyk6559 2 күн бұрын
@@dalekizez, powodów wypadania plastrów podczas wirowania może być kilka: słabo naciągnięty drut, za szybkie wirowanie na początku, kiedy ramka jest ciężka, jeśli ramka gniazdowa, to może nie była przeczerwiona. Plastry z miodem można wyciąć z ramki nożem i wyłożyć na sito - przy obecnych temperaturach miód sam wypłynie. Potem wosk przetopisz i kupisz taniej węzę, oddając przetopiony i sklarowany wosk. Ramkę oskrobiesz dokładnie, naciągniesz drut lub założysz nowy, jeśli się urwał przy wycinaniu. Wtapiasz zakupioną węzę (tu przydaje się najprostszy prostownik do ładowania akumulatorów) i masz ramki gotowe. Z doświadczenia: jeśli nie potrzebujesz ramek z węzą na teraz, naciąganie drutu i wtapianie węzy robisz na wiosnę - przez zimę drut może się poluzować i/lub węza popękać i robota pójdzie na marne.
@teeroel-f8d
@teeroel-f8d 2 күн бұрын
Cześć,po pierwsze sam naucz się zbijać, drutować i węzować ramki. Jak nie masz czasu rób to zimą po kilka ramek co jakiś czas. Gdy już opanujesz tą prostą pracę, kupuj węże z dobrych sklepów i od dobrych producentów. Kolejna sprawa to gdy wirujesz miodarka na korbę czyli ręczną a zwłaszcza ramki młode tego roczne to pamiętaj wirój ciepły miód (bądź w ciepłym otoczeniu) i rób to bardzo powoli. Obracaj często plastry i wirój powoli. A co zrobić z tym miodem z polamabych plastrów? Możesz go oddać pszczołą albo zjeść samemu np. Wyciskając go albo żując. Wosk w plastrach gdy opanujesz (podstawową praktykę pszczelarską) można też sprzedawać ale tego nie rób. A teraz idź i zbijaj ramki. Pozdro
@wandakuprel3730
@wandakuprel3730 2 күн бұрын
A ja dziekuje za pyszny miodek! Zamowilam w Pana sklepie, rozne smaki, wszystkie pyszne, i jestem pewna ,ze bez zadnej podrobki,a w marketach , to moze byc roznie. Pozdrawiam.
2 күн бұрын
Dziękuję za miłe słowa.
@Hubert38
@Hubert38 2 күн бұрын
Panie Marcinie bardzo dobrze pan mówisz to jest mój drugi sezon kocham pszczółki dużo się uczę ale zauważyłem że są bardzo agresywnie może dlatego że już nie ma pożytków u mnie Pozdrawiam serdecznie 👊
@teeroel-f8d
@teeroel-f8d 2 күн бұрын
To daj im jeść, pozdro
@Toczniowapasieka
@Toczniowapasieka 3 күн бұрын
Praca przy pszczołach uspokaja , pasieka to mój azyl praca przy pszczołach kontakt z naturą , pewnego rodzaju rehabilitacja jestem osobą niepełnosprawną pasieka to całe moje życie marzenie powoli się spełnia potrzebna jest pomoc w udostępnieniu akcji toczniowapasieka, nagłośnieniu akcji dziękuję link bio pozdrawiam serdecznie życzę więc miłej pracy
@krzysztofzak2205
@krzysztofzak2205 3 күн бұрын
Ciekawy reportaż.Lapka leci dla Zasięgów 👍🏾👍🏿👍. Pozdrawiam serdecznie.
3 күн бұрын
Oferta: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
@yogadietaikobieta50plus70
@yogadietaikobieta50plus70 3 күн бұрын
Czy w odkladowce zamykamy wylotki na 9 dni?
@yogadietaikobieta50plus70
@yogadietaikobieta50plus70 3 күн бұрын
Czy odklad mozna robic na koniec lipca?
@KrzyśOstrowski-y7o
@KrzyśOstrowski-y7o 4 күн бұрын
Ja mam pytanie w innym temacie.W nadstawkach mam po około 3-4 kg miodu rozłożonego po wszystkich ramkach ,tak że nie warto tego wirować. Co z tym zrobić? Nadstawka 1/2 wielkopolska.
@KazimieraKorzekwa
@KazimieraKorzekwa 5 күн бұрын
Witam Chciałem spytać co z rodzinami które są na ulu z nadstawka? Czy należy dać paski tylko na spodnią część ula ( gniazdo) czy dołożyć skrócone paski na nadstawkę.
5 күн бұрын
Pszczoły leczę zawsze w momencie, jak nadstawka została już odebrana.
@Wojtek-ft4cd
@Wojtek-ft4cd 6 күн бұрын
Nawiązując do tematu poruszonego w filmie mam pytanie jak najlepiej połączyć odkład z rodziną produkcyjną? Czy likwidować starą matkę w rodzinie produkcyjnej przed łączeniem? I jak wykonać samo połączenie? Czy przenosić ramki z okładu do starej rodziny czy lepiej łączyć rodziny stawiając odkład na rodnię rodziny produkcyjnej?
@hubbomb5779
@hubbomb5779 6 күн бұрын
Witam. Taka sytuacja: Mialem ul bez matki. Pierwsza poddana mi sciely(un). Druga przyjeta, po tygodniu brak czewiu matka na platrze chodzila. Za tydzień brak matki i czerwiu. Poddawac kolejna un z czerwiem otwartym? Ta przyjeta byla brz ramki z jajkami.
@krajes
@krajes 6 күн бұрын
Z jakiej repro hodujesz swoje matki?
@mariuszfilla154
@mariuszfilla154 6 күн бұрын
A w jakich odstępach czasu podkarmiasz na rozwój pszczoły i ile podajesz syropu?
@krajes
@krajes 6 күн бұрын
Podstawowa wiedza - litr-dwa na tydzień się podaje, sprawdzając po tygodniu czy kolejna dawka nie zaleje gniazda.
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym 6 күн бұрын
Dziękuję za przydatny materiał. Operuje Pan bardzo elegancką i poprawną polszczyzną, słucham z przyjemnością.
@zygmuntkaminski6447
@zygmuntkaminski6447 6 күн бұрын
Marcin, prowadzisz aktualnie najciekawszy portal dla pszczelarzy. Piękna polszczyzna, opowiadanie o gospodarce pasiecznej bardzo merytoryczne i zrozumiałe. Nadzieja, dziki takim jak Ty młode pokolenie polubi pszczelarstwo. Przepraszam za zwrot per Ty ale mam już 78 lat i z zainteresowaniem zdobywam wiedzę o pszczołach. Pozdrawiam
@OVO___
@OVO___ 6 күн бұрын
Super materiał.
@zofiakozowska3599
@zofiakozowska3599 6 күн бұрын
Panie Macinie miód dotarł, jest przepyszny i za jakiś czas będę prosić o więcej
6 күн бұрын
Cieszę się, że miody smakują. 🐝
@dsc9405
@dsc9405 6 күн бұрын
Jesteś Kozak-dzieki za film!
6 күн бұрын
Oferta: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
@user-qo6pp1zk7k
@user-qo6pp1zk7k 8 күн бұрын
Do pobudzania jaki stosunek wody do cukru
@WiesawGryl-zo1hz
@WiesawGryl-zo1hz 9 күн бұрын
Marcin jesteś super ziomek
@krzysztofgozdek
@krzysztofgozdek 9 күн бұрын
Genialność propolisu polega na tym, że jest to mieszanina bardzo wielu związków organicznych w takich proporcjach, że w efekcie propolis jest tak super biobójczy.
@user-ir5qu7ci7z
@user-ir5qu7ci7z 10 күн бұрын
Jak to jest z cukrem, lepszy syrop czy cukier? Cukier może się skrystalizować później w zimie na ramkach?
@aleksandermrozek4811
@aleksandermrozek4811 11 күн бұрын
Ładną masz pasiekę.