"Jeśli słuchacie, a nie oglądacie, to teraz możecie spojrzeć". Świadomy twórca, to dobry twórca.
@jasiu_psota3 жыл бұрын
Zmywałem naczynia akurat :-D
@patrolowaty3 жыл бұрын
No bo to są świetne materiały do słuchania:D Też mnie ucieszył ten fragment
@iwobenek8974 жыл бұрын
Fajnie że nie narzucasz swojego światopoglądu, tylko starasz sie dawać nam miejsce do własnej interpretacji ^^
@patrykjozwiak19424 жыл бұрын
11:19 jak ja lubię jak ktoś mnie informuję, że jest ważna grafika na ekranie. Zwykle takich kanałów SŁUCHAM w pracy i często przegapiam takie właśnie wykresy, a wystarczy jedno zdanie bym wyciągnął więcej z filmu. Dziękuje :)
@michazadkowski85164 жыл бұрын
Hmm ostatnio gdy byłem tak wcześnie Nowogród był jeszcze niepodległą republiką .
@michadrozd66914 жыл бұрын
"Wybacz nam Parmezanie:" - :-))
@bartomiejtapirek11394 жыл бұрын
11:18 :) bardzo miła informacja dla słuchających, doceniamy :>
@dasboot59034 жыл бұрын
Nie jestem Rusofilem, choc znam jezyk rosyjski w miare dobrze !! Ale musze uczciwie przyznac, ze bardzo lubie ogladac twoje produkcje na temat Rasiji ... w kazdym okresie jej istnienia. Umiesz spojrzec na Rosje swoimi wlasnymi oczami i daleki jestes od jej krytyki albo jej wychwalania pod niebiosa. Moze dlatego tak lubie ogladac twoje produkcje, bo trzymasz dystans do oceny wydarzen - a opowiadasz o cholernie ciekawych rzeczach w histori dawnej i biezacej, tego naszego wschodniego krnabrnego sasiada !!!! Tak trzymaj ... badz produktywny i milo zaskakuj swoich ogladaczy i sluchaczy !!!! Pozdrawiam ciebie serdecznie bardzo ))))))
4 жыл бұрын
Staram się. Osobiście to ja bym powiedział, że zajęcie Krymu było głupim ruchem i mówiłem to przy pytaniach i odpowiedziach, ale w takich filmach lepiej zostawić własne zdanie z boku.
@lukaszx49654 жыл бұрын
Nie trzeba być rusofilem. Ja jestem rusofobem i z wielką przyjemnością oglądam materiały Pana Marcina.
@210darek4 жыл бұрын
@ Ja jednak uważam patrząc na postawę obecnej Rosji, że zajęcie Krymu choć nieopłacalne to jednak niezbędne. Gdyby Putin tego nie zrobił to amerykanie nie utworzyli by tam bazy, a flota czarnomorska i tak by stacjonowała, to sama taka groźba byłby niedopuszczalna. Krym jest tak samo niepotrzebny Rosji jak Kaliningrad, jednak z punktu widzenia Putina niezbędny. Nie pamiętam kto to powiedział jednak przytoczę tą wypowiedź " gdyby Rosja zajęła całą Europę i pozostałby wolny tylko Cypr to i tak odczuwałaby zagrożenie" Nieprzypadkowo Rosję porównuje się do niedźwiedzia, to jest kraj który musi grozić żeby czuć się bezpieczny i właśnie zajęcie Krymu, niepokój na Donbasie i utrzymywanie Łukaszenki na Białorusi jest takim "warczeniem " na zewnątrz.
@remigiuszremigiusz42984 жыл бұрын
@ gdyby Rosja niezajela krymu to dawno stacjonowali by jankersi na krymie
@dasboot59034 жыл бұрын
@@remigiuszremigiusz4298 Gawno prawda !!! A po co mieliby tam byc ??
@marekjanula19934 жыл бұрын
Podoba mi się. Czyste fakty, a nie przedstawianie wyłącznie swojego punktu widzenia i narzucanie go innym. Pozwalasz ludziom myśleć i mieć swoje zdanie. Brawo!
4 жыл бұрын
dziękuję, staram się jak umiem
@druckiplutnik3424 жыл бұрын
Marcin, świetny odcinek, merytoryczny, jak zawsze. 👍👍👍
@johnpainter57503 жыл бұрын
Pierwszy raz jestem na kanale ale oceniam pozytywnie.Facet podaje fakty, a nam pozostawia opinie.Za plus uważam też zawołanie o spojrzenie na grafikę, gdyż wielu ludzi słucha materiału (w tym ja) wykonując obowiązki zawodowe.
@MiSt33004 жыл бұрын
Daje Like i oglądam!
@MiSt33004 жыл бұрын
@@jerzykszab4102 kto? Co?
@footballvostok713 жыл бұрын
Sankcję nakładają politycy, a płacą za to zwykli obywatele OBU państw!!!
@372alex3 жыл бұрын
Золотые слова
@prkp72483 жыл бұрын
Politycy w normalnych państwach pochodzą z wyboru tych zwykłych obywateli i wyrażają ich wolę.
@372alex3 жыл бұрын
@@prkp7248 Россия это не нормальная страна)
@Kalsiver4 жыл бұрын
Lubię słuchać tych wykładów i się czegoś dowiedzieć. Dzięki za materiał i tak trzymać dalej. Pozdrawiam.
@Marvolo884 жыл бұрын
Jeśli chodzi o zasięg rakiet to zapominasz o Flocie Bałtyckiej, Północnej i Kaliningradzie. Krym niema znaczenia w kwestii ataku na państwa zachodnie. Bardziej na znaczenie w kwestiach lokalnych i odzyskiwaniu "utraconych" terytoriów.
4 жыл бұрын
Właśnie to jest ciekawe, że retoryka propagowana prze kremlowskie media skupia się właśnie na zachodzie Europy i ogólnie NATO, a sprawy regionalne niemal całkiem przemilcza
@Perkele2314 жыл бұрын
Krym jest rewelacyjny ( jeśli chodzi o turystykę )byłam parę razy - ma swój urok i jeszcze jest trochę "dziki" i nie do końca komercyjny. Podobnie jest z wybrzeżem w Gruzji. Taka Polska przełomu lat 80/90 - sentymentalna podróż do dzieciństwa.
@darekpisar80813 жыл бұрын
Byłem w 2019 roku ma coś w sobie ale mimo wszystko wszystko wole Bałkany Chorwacja Bosnia Czarnogora Serbia przepiękne miejsca.Ale napewno warte zobaczenia i chciałbym tam jeszcze kiedys jechać.
@Perkele2313 жыл бұрын
@@darekpisar8081 Bałkany jeszcze przede mną ale definitywnie do zobaczenia. Rumunia i Czarnogóra napewno.
@januszjasniowski32773 жыл бұрын
Zostałem nazwany trollem przez pana mówiącego po polsku . Nie jestem politologiem .Mam inną profesję ,z której mam tzw. chleb.Mam pewną wiedzę w tej dziedzinie. Dla mnie liczy się obiektywizm i prawda historyczna .
@jacekkonopka32264 жыл бұрын
Przecież Rosja ma Kaliningrad więc ma całą Europę w zasięgu....
@franciszeksosinski41864 жыл бұрын
Ale on jest odcięty od Rosji
@wiesawgauszka26644 жыл бұрын
@@franciszeksosinski4186 a co on wisielec ?
@Psychonauta4 жыл бұрын
Masz racje ale jeśli uwzględnimy międzykontynentalne pociski rakietowe bazujące na okrętach podwodnych to nie ma miejsca na świecie poza ich zasięgiem. Poza tym pociski w silosach też są międzykontynentalne i taki londyn jest w ich zasięgu już od dawna. Broń jądrowa to straszak na amatorów wojaczki i cywilów, poza Hiroszimą i Nagasaki nikt nigdy więcej nie odważył się użyć tej broni i tak już prawdopodobnie będzie zawsze. Większe szanse na użycie ma już taktyczna broń jądrowa nad którą pracują teraz wszystkie mocarstwa a to dlatego, że ich użytkownicy zakładają o wiele mniejsze oburzenie opinii światowej gdyby do jej użycia doszło. Ps. Zsrr po wojnie ojczyźnianej było sceptycznie nastawione do projektowania i produkowania bombowców taktycznych czy samolotów szturmowych bo tak bardzo polegali na atomie, że nie widzieli szans na jakiś konwencjonalny konflikt zbrojny.
@ReichLife4 жыл бұрын
Większość rakiet nie ma takiego zasięgu... Taki Iskander znajdujący się na Krymie ma zasięg na praktycznie całe morze czarne, co w żadnym wypadku nie miało by miejsca jakby znajdował się na Kubaniu. Sytuacja identyczna z S-400.
@Psychonauta4 жыл бұрын
@@ReichLife to 18 tysięcy kilometrów zasięgu nie starczy na Londyn ale na terytorium usa to już doleci?
@Pentaxk3 Жыл бұрын
Dzięki za ciekawy materiał. 😁
@janb62254 жыл бұрын
Akurat skończyłem oglądać filmik kanału "Gdzie zaczyna się wojsko" na temat błędów Ukrainy podczas obrony Krymu. Idealne uzupełnienie filmiku.
@rk59543 жыл бұрын
@@andrzej21111 a ja myślałem, że Tatarski?
@michazadkowski85163 жыл бұрын
@@rk5954 wysiedlili tatarów
@boguslawgorgon72953 жыл бұрын
Ukry nie chcą tej wojny.Oni sie poddali.Wjny nacjonalistow upaińskich spowodowały masowa ucieczkę młodych ludzi przed wojskem i wysłniem ich na głupi,a woję w Donbasie.Oni nie chćą ginąć za szlonych nacjonalistow!
@janb62253 жыл бұрын
Wrocław zawsze był niemiecki i do Polski należy tylko na papierze.
@apelsoul3 жыл бұрын
@@andrzej21111 Duda troche dalej patrzy. Teraz Ukraina, a nastepna Polska. I niema tutaj tych strasznych nacjonalistow, sa ludzie gotowe do obrony swojego panstwa.
@marekostrowski2704 жыл бұрын
Szacunek za wiedzę i komentarz.
@HegeMooN4 жыл бұрын
Polecam tego youtubera
@piternz62344 жыл бұрын
Świetny program. Gratuluję wiedzy. Zachowałbym tylko ostrożność z amunicją. Użyto dużą ilość zwykłej artyleryjskiej amunicji i tutaj ciekawostka. Utylizacja kosztuje dużo drożej niż wystrzelenie. Przekonało się o tym WP po wycofaniu czołgów T-55 i armat ppanc D-44M kal. 85mm.
4 жыл бұрын
W Rosji by to po prostu rzucili w las. W zeszłym roku była afera związana ze skażeniem oceanu na Kamczatce. Jak ustalilo dziennikarskie śledztwo przyczyną mógł być wyciek paliwa rakietowego ze starej broni, składowanej byle jak.
@Murgraht4 жыл бұрын
Dziękuję za taki rzetelny materiał. Gdyby nie materiały o gierkach na TVGRY nie wiedział bym o tym kanale, a to byłaby szkoda wielka
4 жыл бұрын
:-)
@irys38624 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat. Jeśli można zasugerować temat - może coś o życiu na Kamczatce. Dziękuję.
@7410bart4 жыл бұрын
Oglądałem wiele Twoich filmów i fajnie je przygotowujesz - merytorycznie i przyjemnie się Ciebie słucha :). Oby tak dalej. Oczywiście łapka w górę :).
@krzysztofkastelik86863 жыл бұрын
Dziękuję za materiały, bardzo dobry kanał, mam nadzieję że Pana analiz,chociaż od czasu do czasu słuchają polscy politycy,ale patrząc na politykę wschodnią Rzeczypospolitej od końca komuny to raczej wątpię, pozdrawiam serdecznie i życzę dalszego rozwoju
@Arpa614 жыл бұрын
UWAGA STARY DOWCIP: Rosja jak Amor. Naga, uzbrojona po zęby, strzela do wszystkiego i opowiada, że z miłości.
@Arpa614 жыл бұрын
@@stureremil1942 A w Ameryce biją Murzynów.
@Arpa614 жыл бұрын
@@stureremil1942 A jak wygląda siniak na Murzynie z BLM? Jak sjerp i mołot? Czy jak (porcja) portion o' crack's (kraku)?
@dominikk7794 жыл бұрын
@@Arpa61 dobre
@witoldnapiorkowski26313 жыл бұрын
Troszkę trudno przystać na tę arytmetykę z zasięgiem rakiet, etc. Poza tym, Strzyżewski to zawsze klasa sama dla siebie. 🏋️♂️
@damianbuzon81193 жыл бұрын
Dzięki za info dobrze mówisz. Pozdrawiam.
@farah5154 жыл бұрын
Doskonałe efekty specjalne!
4 жыл бұрын
Dzięki, uczę się
@farah5154 жыл бұрын
@ Tak trzymaj, robisz super robotę!
@jutub36624 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, dzięki!
@goggy82933 жыл бұрын
Dobra robota Panie Marcinie.
@Michal_Zuber3 жыл бұрын
A z to już z Obwodu Kaliningradzkiego nie da się strzelać do Londynu?
@kubaguzik59664 жыл бұрын
Film do obiadu, idealnie :D przy okazji chwila przerwy od nauki do egzaminu, nomen omen, z historii literatury rosyjskiej 😅super materiał. Serdeczne pozdrowienia dla Pana, Panie Marcinie 😊
4 жыл бұрын
Wzajemnie i powodzenia
@71todi4 жыл бұрын
Super materiał.
@kamilkramek96364 жыл бұрын
Ten kanał jest po prostu świetny . Proszę tylko o uwzględnienie mojej prośby więcej o Ukrainie i Kazachstanie . Kazachstan jest mocno zrusyfikowany a jednocześnie ma własne tradycje i kazachowie muzułmanami . Ciekawi mnie ta mieszanka .
4 жыл бұрын
Zobaczę, co da się zrobić, choć moja wiedza o Kazachstanie jest znacznie mniejsza niż o Rosji
@kamilkramek96364 жыл бұрын
@ dziękuję . Wierzę w Pana 😎
@filipnowakowski99724 жыл бұрын
Skoro opowiadałeś już o radzieckim programie kosmicznym, opowiesz może na temat innych dziedzin nauki w ZSRR: komputery i elektrownie atomowe. Ale też np. o Łysence i radzieckim programie broni biologicznej.
@Zeewman4 жыл бұрын
Albo o najważniejszej dziedzinie radzieckiej nauki - produkcji bimbru i szlugów!
@MrKuzder4 жыл бұрын
A co sądzisz o nastawieniu samych Rosjan i mieszkańców Krymu. Pamiętam jest taki film "brat/Брат" tam był dialog między Rosjaninem i Ukraińcem gdzie pierwszy mówił "my wam jeszcze ten Krym zabierzemy". Zawsze rozumiałem, że utrata Krymu była odbierana przez zwykłych Rosjan za hańbę. Oficjalne poparcie Putina znacznie wzrosło (www.statista.com/statistics/896181/putin-approval-rating-russia/). Może zajęcie Krymu to coś czego Rosjanie po prostu chcieli. W związku z tym do zalet dodałbym wewnętrzną stabilizację. Super kanał oglądam wszystkie odcinki.
@lookash30484 жыл бұрын
To był punkt zapalny od czasów rozpadu Związku Sowieckiego, co nie zmienia faktu, że do 2014 roku Ukraina i Rosja oficjalnie były braterskimi krajami.
@vremennii66994 жыл бұрын
@@lookash3048 Ludy braterskie pozostały i będą dalej, po wypędzeniu prozachodniego reżimu nazistowskiego z Kijowa.
@Zeewman4 жыл бұрын
Po wypędzeniu imperialistycznego narodowo-socjalistyczno-korupcyjnego reżimu z Moskwy też będą braterskie.
@vremennii66994 жыл бұрын
@@Zeewman To dziwne, że zależy ci na naszej korupcji. Ale nie znam żadnego kraju bez korupcji. Największą korupcją jest tam, gdzie są największe budżety, jednym z nich jest USA. A konkretnie-Pentagon, tam z powodu korupcji nie-bojowe straty samolotów od 2013 do 2020 r. ponad 186 sztuk, problemy z najdroższym i nie najlepszym samolotem F-35 itp. a jeśli chodzi o narodowo-socjalistyczną władzę - brzmi dziwnie, biorąc pod uwagę, że Rosja ma ponad 140 narodowości, a socjalizm nie ma nic złego, jeśli chcesz otrzymywać emerytury i uczyć się i leczyć za darmo
@vkotyl20174 жыл бұрын
@@vremennii6699 , może nazistowskiego z Moskwy??? To właśnie Rosjanie twierdzą że trzeba zabijać Ukraińców przez to że są Ukraincami, takie jak Strełkow, Żuczkowski. Na tym filmie to Ukraina czy Rosja ? m.kzbin.info/www/bejne/jnnJgmqsZ818aaM
@lookash30484 жыл бұрын
Kolejny dobry materiał!!!
@lowaltitudeninja18184 жыл бұрын
Interesujące, że wskazujesz 2013 jako na rok przełomowy zmiany kierunku rosyjskiej polityki. Podobnie stało się w Chinach, w 2013 do władzy doszedł Xi Jinping. Rzekłbym, że zmiana była bardziej dramatycznie niż w Rosji, bo Chiny skręciły całkowicie z kursu państwa stopniowo otwierającego się na Zachód na kurs przeciwstawny, obecnie znacznie bardziej nacjonalistyczny.
4 жыл бұрын
Niestety nie jestem znawcą Chin, a szkoda, bo to ciekawy kraj
@marekjakimowicz2 жыл бұрын
20:24 Teraz widzimy jak im poszło to przenoszenie produkcji do siebie.
@olo35394 жыл бұрын
oj, zapomniał Pan o Królewcu, cała EU jest w zasięgu rakiet stacjonujących w Kaliningradzie :)
4 жыл бұрын
Ogólnie cały świat jest w zasięgu rakiet rosyjskich, chińskich, amerykańskich. Tutaj to były bardzo skrótowe rozważania. Trzeba brać pod uwagę takze okręty podwodne, pociski wystrzeliwane z samolotów. Rosja mogłaby spokojnie bez Krymu uderzyć dowolny cel w Europie
@IcekPanNaPolin4 жыл бұрын
Naprawde myslisz, ze NATO nie ma Kaliningradu. rozpracowanego w 100%. Zalanie Kaliningradu morzem ognia to kwestia kilku kwadransow. To nie my boimy sie ich, to oni boja sie nas.
@notak40464 жыл бұрын
@@IcekPanNaPolin Raczej nie, bo podczas wojny w Libii (czyli inwazji na zacofany afrykański kraj z populacją zaledwie 6 milionów ludzi) niemal całkowice wypstrykali się z amunicji, zwłaszcza kierowanej. I jasne było to 10 lat temu tak nie mniej, zachodnie kraje NATO niewiele zrobiły by poprawić swoją sytuację czego dobrym pokazem były manewry z 2014 w Norwegii, gdzie Niemieckie wojska szybkiego ragowania zjawiły się z kijami od mioteł zamiast karabinów... Co do tego kto kogo się boji to chyba jednak oni nas, a zwłaszcza że Ukraina mogła by im zablokować jedyne nie zamarzające porty handlowe w Sewastopolu.
@IcekPanNaPolin4 жыл бұрын
@@notak4046 Opowiastkami, gdzie kto jak sie osmieszyl, mozna przerzucac sie godzinami, ale od 2014 duzo sie zmienilo, a akurat Bundeswehra jest jedna z sil zbrojnych, ktore lepiej odrobily lekcje. Albo masz nieaktualna wiedze, albo siejesz dezinformacje (co sugerowalby np. twoj lamany polski). Juz chocby polskie AMRAAM wystarcza, by sporo namieszac w okupowanym Obwodzie Królewieckim.
@wiesawgauszka26644 жыл бұрын
@@IcekPanNaPolin Nie nazywaj Królewca mianem tego zbrodniarza ! hej.
@bohenastowell1124 жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam:)
@oktawianciez64814 жыл бұрын
największe korzyści odniosło ego Putina ;-)
4 жыл бұрын
Mogło tak być
@Spacey_key4 жыл бұрын
@@stureremil1942 "you forgot Poland" koleś, w ten sposób Bush przegrał wybory, ta pomoc w interwencji była naprawdę symboliczna
@konbiex46844 жыл бұрын
@ jedyne co rosja odniosła to muskanie ego putina nic ABSOLUTNIE NIC nie zyskali brednie o nato teraz tym bardziej ukraina chętniej by wszedła do nato niżeli by niczego nie zabierali brak wody na krymie problemy z prądem mostem gazem podstawowymi rzeczami do tego sankcje i wycięcie w pień jakichkolwiek relacji ze światem zachodu wyrżnięcie do gołej ziemi jakichkolwiek innowacji w rosji absolutne ZERO zyskała rosja wygadujesz jakieś głupoty o pociskach przypominam że jest Królewiec więc rosja ma całą europę w zasięgu nic nie zyskali absolutnie nic turystyka przestała istnieć na krymi biznes też przestał istnieć w donbasie to już w ogóle wszyscy z stamtąd uciekają obejrzyj sobie filmy z stamtąd niezależnych dziennikarzy jedyne co zyskali ruskie to orgazm ego putina który jest politycznym dnem zwykły chciwy, zawistny złodziej kzbin.info/www/bejne/f2jFm6CKiJWYr9E
4 жыл бұрын
@@konbiex4684 człowieku drogi, ja tu nie przedstawiam swojej opinii na temat zysków, tylko tak jak mówię w materiale, wskazuję na to, co media przychylne Kremlowi twierdzą, że zyskali. Zgodzę się z nimi, że istnieją teoretyczne korzyści strategiczne z posiadania Krymu, jeśli dojdzie do wojny konwencjonalne z NATO, która jest jednak bardzo mało prawdopodobna. Osobiście się zgadzam, że zajęcie Krymu było błędem, ale ten materiał nie był o moim zdaniu na ten temat
@konbiex46844 жыл бұрын
@ ziomuś przestań oglądać tych propagandonów bo ci głowę przeorają masz budżet samych stanów zjednoczonych na wojsko nie wspominając całego nato rosją se może nawet przejąć księżyc a i tak nie przetrwali by tygodnia qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-77488fcc6db030283b88a0e6dae24ee8
@eileen11x3 жыл бұрын
Przypominam, że obecność rosyjskich rakiet na Kubie w latach 60 omal nie doprowadziła do wojny. Podobnie byłoby teraz z amerykańskimi rakietami na Krymie
3 жыл бұрын
To były swoją drogą wtedy zupełnie inne realia, jeśli chodzi o zasięg rakiet. Wtedy umiejscowienie ich tak blisko wybrzeży USA miało dla ZSRR sens.
@marbo63523 жыл бұрын
@ Glownie chodzilo o amerykanskie rakiety w Turcji.
@hanskloss57554 жыл бұрын
No nareszcie nowy materiał do komentowania :)
@kamilkamil22194 жыл бұрын
Bardzo dobry film czekam na więcej.
@rafotat57983 жыл бұрын
Hej! Swietny Material. Robil Pan juz jakies filmy o Alasce? Kiedys tez nalezala do Rosji. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Jest ten wątek w jednym z dwóch najnowszych
@rafotat57983 жыл бұрын
@ Dziekuje bardzo
@janjezewski12054 жыл бұрын
Jeszcze można by wspomnieć, że ten most na Krym to może się rozlecieć. Nigdy go nie zbudowano wcześniej, bo tam sa ruchome grunty. Putin musiał w tajemnicy sprowadzić specjalistyczne firmy z Holandii które potrafią takie rzeczy. Niemniej zdania specjalistów do co do tego czy ten most wytrzyma 20 lat czy nie są podzielone.
@bogdanbenio41924 жыл бұрын
Jesteś w błędzie, most był już wcześniej zbudowany w tym miejscu, ale z wspomnianych przez Ciebie powyżej przyczyn nie wytrzymał
@mlodykonieczko57704 жыл бұрын
tu coś piszą: pl.wikipedia.org/wiki/Most_Krymski#Wulkany_błotne
@MPKb194 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek
@dzingishan6404 жыл бұрын
Petarda materiał!
@andrebogdanuk3 жыл бұрын
Zapomniałeś o kaliningradzkim obwodzie jeśli chodzi o zasięg tych głowic
@mariusznowatkowski28824 жыл бұрын
Czekałem na taki materiał. 🙃
@Cruxior4 жыл бұрын
Bardzo rzetelny kanał, pozdrawiam.
@childeryk54363 жыл бұрын
Na podstawie przedstawionych w materiale informacji można przyjąć, że wojna z Ukrainą okazała się dla Rosji wysoce niekorzystna. Gdzieś czytałem, już nie pamiętam gdzie, że celem Federacji Rosyjskiej w 2014 roku było wzniecenie "powstań" w innych częściach południowowschodniej Ukrainy i zajęcie znacznie większego obszaru. Wystarczy wspomnieć o walkach w Odessie, czy nieudanej proklamacji republiki w Charkowie. Można założyć, że obecny stan, jaki panuje w Donbasie nie jest sytuacją do jakiej dążyli Rosjanie. W moim odczuciu sytuacja wygląda tak, że Rosja wzięła za duży kawałek, żeby móc się wycofać, ale za mały, żeby mówić o jakimkolwiek opłacalnym sukcesie.
@kasimare3 жыл бұрын
Po co okręty miałyby płynąć do Krymu, skoro bliżej mają z wód terytorialnych Obwodu kaliningradzkiego? Stamtąd mają w zasięgu nie tylko Londyn czy Paryż, ale nawet Madryt.
3 жыл бұрын
To już pytanie do propagandystów putinizmu
@VotanLoad3 жыл бұрын
Rosja poprzez zajecie Krymu, utrzymala status quo w tej czesci Europy. Jej nie zalezy na zmianach i zareagowala, aby zachowac stara rownowage, ktora chciano zaburzyc, poprzez otwarcie zachodnich baz na Krymie. Gdyby Ukraina nie stala sie narzedziem w rozgrywkach to by Krymu nie stracila.
@typowylannister4 жыл бұрын
oglądałeś materiał o Historii Krymu w wykonaniu Thrashingmada?
4 жыл бұрын
Nie, raczej nie
@typowylannister4 жыл бұрын
@ gorąco polecam : )
@maciejbednarski50443 жыл бұрын
Ja Równiez polecam
@p_o_3 жыл бұрын
14:45 pamiętam że u nas w szkole rozdawali za darmo dzieciom jabłka bo i tak by ich nie sprzedali, a do transportu używali busów z firmy taty (dowiedziałem się o tym gdy chłopakom z mojej klasy kazali iść przenieść te jabłka do szkoły xD)
@misjonarz97754 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o ten Argument z niekorzystną ceną ropy na rynku światowym to z tego co mi wiadomo wynikały one z tego ,ż Amerykanie dogadali się z Arabią Saudyjską by ta zaczęła produkować o wiele więcej ropy, więc można włożyć to do jednego worka z Sankcjami. Coraz lepsza masz filmy ostatnio, pozdrawiam :)
@charonboat63944 жыл бұрын
Dogadanie się Saudów z Ameryką miało na celu zbicie ceny by uderzyć w rosję.
4 жыл бұрын
Mogło tak być
@misjonarz97753 жыл бұрын
@ to akurat było chyba z pół roku temu. Chodziło o ograniczenie produkcji o 100 tysięcy baryłek czemu Putin protestował , się skończyło się na tym że Rosja musiała zmniejszyć wydobycie o 500 tysięcy baryłek xd
@marcink.81783 жыл бұрын
Ropa nie staniała przypadkowo. Po prostu USA, jako największy gracz na tym rynku, posiadający ogromne rezerwy i własne wydobycie, ma możliwości wpływania na cenę.
@rozanylas4 жыл бұрын
dobry materiał, jak zawsze
@krzysztofd.m.rozmus41234 жыл бұрын
Jest jedno spojrzenie mówiące , że Rosja ma historycznie większe prawo do Krymu niż Ukraina, ale jest jeszcze pogląd z którym się zgadzam, mówiący, że Ukraina i Rosja to bratnie kraje i narody, jedni dla drugich są rodziną, więc kiedy Krym zostaje zajęty w kontrowersyjny sposób, przeczy to temu że Ukraina i Rosja(a także Białoruś) to jedna wspólnota o tych samych, dokładnie tych samych korzeniach, i tu powstaje potężny problem, bo ta wzajemna niechęć pomiędzy tymi rządami nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza po tym co oba te kraje przeżyły razem przez 900 lat. Moskwa powinna jednoczyć strefę euroazjatycką, ale za pomocą dyplomacji, tworząc konfederację opartą na wolności i ideach chrześcijańskich, pod żadnym pozorem nie powinno robić sobie wrogów działając gwałtem, zwłaszcza że taka Ukraina jest krajem ruskim i złączonym historycznymi więzami z centrum Rosyjskim. Nie mam wątpliwości, że powinno było się to rozegrać inaczej, ale no cóż. Świetny film jak zawsze, pozdrawiam.
4 жыл бұрын
Dokładnie tak, Rosja miałaby w mojej opinii prawo występować o jakiś rodzaj praw do Krymu, albo starać się o prawa dla Rosjan mieszkających na półwyspie, ale ten sposób prowadzenia polityki jest nie do zaakceptowania
@jedynysusznypolityk83224 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo fajne podsumowanie zysków i strat Rosji :)
@plrc45934 жыл бұрын
Jak najpoważniejsze sankcje jakie nałożyliśmy na Rosję to nie udzielanie kredytów, to pewnie dużo bardziej Rosja zaszkodziła sobie (tj. Rosjanom) sama własnymi kontrsankcjami takimi jak zakaz importowania żywności. A najbardziej na poziom życia Rosjan wpłynęły pewnie ceny surowców i niski kurs Rubla. Na szczęście dla nas przeciętni Rosjanie są chyba mocno przekonani, że to wpływ sankcji :D
@ПахомСтаканов3 жыл бұрын
Ты уверен, что России нужны кредиты и и русским нечего есть?
@TheMigdzio3 жыл бұрын
ziomuś może chociaż jakiś ambient w tle bo ciężko tak z samym głosem a materiały mega ciekawe
3 жыл бұрын
próbowałem, mi się nie podobało, ale przemyślę jeszcze temat
@lain_fr0m_w1r3d4 жыл бұрын
Kozak animacja tej rakiety. I te efekty dźwiękowe!
4 жыл бұрын
Dzięki
@biglob97324 жыл бұрын
Rozmawiałem z osoba, która urodziła się na Krymie, ale obecnie już tam nie mieszka. Twierdził, że to dobrze, że Krym został zajęty. Może Putin wprowadzi tam w końcu porządek. Natomiast jego matka woli, żeby Krym był częścią Ukrainy.
@Gaskold4 жыл бұрын
Zniżki na gaz za dzierżawę Sewastopola wynosiły 100 dolarów za 1000m3, cenę zmniejszało to z 500 do 400 dolarów za 1000m3.Polska kupowała wtedy gaz po 360, a Niemcy po 270.
@plrc45934 жыл бұрын
Polska kupowała po 360, a Ukraina po 400? Coś pokręciłeś.
@Gaskold4 жыл бұрын
@@plrc4593 Ówczesna cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy dla wynosiła 500 dolarów minus 100 dolarów zniżki za dzierżawę Sewastopola, potem doszła kolejna zniżka za rezygnację z umowy stowarzyszeniowej z UE (było to około 130 dolarów zniżki na 1000m3)
@maedst3984 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał. Leci subik
@lubie_samochody2 жыл бұрын
I historia się powtarza...🇺🇦❤️
@JF-ee3nn3 жыл бұрын
Krym to bardzo ważne strategicznie miejsce dla Rosjan i nie tylko, pozwala kontrolować cały basen morza czarnego a przy okazji wpływać na inne państwa leżące u jego brzegu, a po drugie zabezpiecza on ujście rzeki Don, która jest powiązana z Wołgą a to są strategicznie ważne rzeki dla Rosji i transportu żywności i nie tylko.
@ZdzichaJedziesz2 жыл бұрын
Głupia teza. Ciesnina Bosfor jest jeszcze bardziej kluczowa dla Rosji. Dość rosyjskiego ludobójstwa na Ukrainie ⚡Orkowie Putina won za Don z Ukrainy ⚡Ukraina bez Putina ⚡
@golabeksebastian14684 жыл бұрын
Krym jest piekny.Ale w tym przypadku to geopolityka i strategia Rosja stracila by okno na Morze srodziemne co w przypadku wojny w Syri mialo decydujace znaczenie . Putin po prostu chcial czy niechcial on musial Krym odzyskac.
4 жыл бұрын
A jakby zbudowali bazę morska w pobliżu Soczi? Byłaby gorzej położona, ale okno wciąż by tam było?
@golabeksebastian14684 жыл бұрын
@ To by okazali slabosc a przeniesienie calej floty w tak dynamicznych czasach moglo by byc strzalem w stope.
@AndriyHrn4 жыл бұрын
Dobry film, ale chciałbym od Pana odpowiedzi na pytanie czyj jest Krym?
4 жыл бұрын
Mieszkańców Krymu. To oczywiście odpowiedź bardzo wymijająca, ale ja nie znam lepszej i przede wszystkim nie roszczę sobie żadnych praw do decydowania na takie tematy, to byłoby głupie. De facto w tej chwili należy do Rosji, choć został do niej przyłączony w sposób nieuznawany przez zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej i w mojej ocenie w sposób bandycki. Zdając sobie sprawę z tego, kto zamieszkuje Krym i jak znalazł się w granicach Ukrainy uważam, że zasadnym byłoby przedyskutować jego status i zorganizować uczciwe i przejrzyste referendum (nie, to które miało miejsce raczej na pewno takim nie było) i podjąć decyzję w drodze negocjacji.
@AndriyHrn4 жыл бұрын
@ Jestem zdania, że w tej kwestii trzeba mieć twardą i konkretną pozycję: Krym jest Ukraiński. Niestety, Rosji często pozwalają funkcjonować w bardzo szarej strefie prawa. Taka polityka skutkowała zwiększeniem wpływu Rosji na Zachód, wojnami i zniszczonymi losami wielu ludzi. Uczciwe referendum też jest trudną kwestią. Na mieszkańców Krymu cały czas działa rosyjska propaganda, wielu otrzymało rosyjskie paszporty oraz od 2014 całkiem zależne od turystów z Rosji. Dodatkowo Krym nie był niezależny, więc referendum powinien być ogólnoukraiński (też ogólnorosyjski - czy Rosjanie chcą Krym dołączyć). Tak że zgadzam się i szanuję Pana zdanie, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.
4 жыл бұрын
@@AndriyHrn nie jest. Na pewno taka forma aneksji nie jest możliwa do zaakceptowania, to jest jasne
@historia2rok5063 жыл бұрын
@ bandycka to wtedy była Ukraina a nie Rosja znaczy się do referendum
@infeltk4 жыл бұрын
18:45 czy Polska straciła to nie wiadomo, bo przecież dla jabłek i innych produktów szukano innych rynków zbytu i per saldo to mogło być korzystne dla Polski (mniejsze uzależnienie od handlu z Rosją).
4 жыл бұрын
Masz eksport z tego co wiem urósł od tego czasu, wiec raczej summa summarum nie ponieśli Amy trwałych strat
@infeltk4 жыл бұрын
@ dokładnie, np. połowa sprzedawanych w Niemczech trumien pochodzi z Polski
@mlodykonieczko57704 жыл бұрын
@@infeltk dobre
@olgagaming55443 жыл бұрын
Hej, te daleko zasięgowe rakiety są droższe, wydaje mi się, że jest wiele rosyjskich rakiet o zasięgu do kilkuset km, w analizach często mówili właśnie o tego typu zasięgach... Niestety nie wiem jaki jest stosunek tych daleko do średnio i krótko zasięgowych... Sprawdziłam, np. 3M-54 Kalibr, to chyba rakiety ze statku odpalane (cruisse missiles) - Its range is 375-500 km, za to 9K720 Iskander to już są lądowe i napewno często występują - Operational range 50 km (31 mi) - 400-500 km (250-310 mi) for Iskander-M, nowe eksperymentalne hipersoniczne rakiety - The missile flies with an advanced fuel that the Russians say gives it a range of up to 1,000 kilometers,... P-800 Oniks/Yakhont/Bastion, które są np. w Kalingradzie - RANGE 300 km, starsze SS-1 “Scud”, które są chyba jeszcze używane do tej pory - zasięg RANGE 190 - 550 km, no i te słynne S400 przeciwpowietrzne - Operational range 400 km (40N6E missile), 250 km (48N6 missile), 120 km (9M96E2 missile), 40 km (9M96E missile)... No i jeszcze kwestia możliwości rozłożenia radarów, im bliżej tym lepiej, radary też mają zasięg kilkuset km, np. dobrze widzą chyba w okolicy 250km - 50km, zwłaszcza, że amerykanie idą teraz w technologię anty-radarową stealth, te dalekozasięgowe rakiety to chyba nie tak hop-siup wysłać i wyprodukować, tak mi się wydaje
@jacekbialy61053 жыл бұрын
Warto by jeszcze zapytać, co zyskał a co stracił na tym anszlusie sam Krym i jego mieszkańcy.
@lares32443 жыл бұрын
Proszę sobie poszukać filmów nagrywanych na Krymie, jest wielu vlogerów regularnie nagrywających życie na Krymie kzbin.info/door/Onk5Y8_d37HgE2jQy5R7bQ kzbin.info/door/SnHkAbysWmopY9XzereNkA
@jacekbialy61053 жыл бұрын
@@lares3244 Na radzieckich filmach też wszyscy się uśmiechali.
@lares32443 жыл бұрын
@@jacekbialy6105 Czyli pewnie było ok, dlaczego by wątpić :) Życie na Krymie toczy się normalnie, gdyby były jakieś większe problemy poza wodą to z pewnością byśmy o tym usłyszeli z "wolnych mediów".
@jacekbialy61053 жыл бұрын
@@lares3244 Związek Radziecki był zbrodnią zorganizowaną na skalę państwową, dlatego obywatele radzieccy musieli uśmiechać się do kamer. Sowieckie znaczenie słów 'normalność' i 'normalizacja' wyjaśnił Jurij Biezmienow w cyklu wykładów "Jak napaść na państwo" (były agent KGB, który takimi rzeczami się zajmował)
@DawidLee934 жыл бұрын
Hej, bardzo ciekawy odcinek. Mam pytanie, co to za miasto w tle ? Czy to Bakczysaraj? Pozdrawiam
4 жыл бұрын
Okolice Sewastopola
@bartslabicki5033 жыл бұрын
Bakczyseraj nie lezy nad morzem:) Ta buxta (zatoka) wyglada jak okolice Balaklawy
@damyanchik3 жыл бұрын
No w końcu powstał kanał, który przedstawia tamtejszą rzeczywistość. Mam wrażenie, że wiele polskich portali na temat Rosji jest bardziej opozycyjna do tamtejszych władz niż sami rosyjscy opozycjoniści. Co do kwestii duchowości i w ogóle miejsca Krymu w rosyjskiej kulturze - to jak bardzo ważne jest to miejsce w rosyjskiej mentalności świadczy chociażby scena z filmu Brat 2 (jeden z najważniejszych filmów w Rosji), gdzie Rosjanin odgraża się Ukraińcowi "jeszcze odpowiecie za Krym!" (cytowane z pamięci, w każdym razie w tym kontekście).
@bartosza.61873 жыл бұрын
1:30 - Zapominają o Turcji, która też jest w NATO :)
@2serveand2protect3 жыл бұрын
Mi sie wydaje ze zajecie Krymu ma raczej wiecej wspolnego z trzymaniem na oku Turcji, niz samego Zachodu, bo na Morzu Srodziemnym NATO ma panowanie calkowite - rakiety na Krymie czy nie.
@lares32443 жыл бұрын
Oczywiście. Turcja ma bardzo silną Armię, rozszerza swoje wpływy w byłym imperium osmańskim. Warto mieć ich na oku. Krym do tego nadaje się doskonale. W dłuższej perspektywie będzie też stąd widok na Ukrainę gdyż nie można zakładać ze Ukraina pozostanie słaba na zawsze. Broń na Ukrainie będzie coraz lepsza, chociażby przez współpracę z Turcją właśnie.
@2serveand2protect3 жыл бұрын
@@lares3244 Zgadzam się z każdym słowem.
@arturs71214 жыл бұрын
21:50 na wsparcie jednych państw a destabilizację innych.
@tomaszpiwinski51154 жыл бұрын
Statystyczny Rosjanin dzięki swojej TV wie, że przyłączenie Krymu było wielkim ekonomicznym sukcesem. A podły zachód który z zazdrości chce zniszczyć mlekiem i miodem płynącą Rosję już prawie przez brak Krymu zbankrutował i głoduje.
@michalg66744 жыл бұрын
dzisiejsza Polska bardzo szybko dogania Putinowską Rosję pod tymi względami.
@wiesawgauszka26644 жыл бұрын
Witaj Marcinie , myślałem że sięgniesz ciut głębiej np, kim był Krym dawniej ,dlaczego Chruszczow przekazał Krym Ukrainie ? . Czekam na "np. zyski Jakutów z eksploatacji bogactw naturalnych , poz ser hej.
@wiesawgauszka26644 жыл бұрын
nie jestem his. Marcinie czy to prawda że Turcja w okresie głodu na Ukrainie protestowała na forum ONZ o zanieczyszczenie morza Czarnego zwłokami ludzkimi ? czy ono już się oczyściło ? czy tam dalej kąpią się w "zupie" nara hej.
4 жыл бұрын
Nie wiem, musiałbym poczytać
@jankowalski98174 жыл бұрын
@@wiesawgauszka2664 Zobacz kiedy był głód na Ukrainie, a kiedy powstało ONZ.
@maciejszymanski23864 жыл бұрын
Miałem takiego sąsiada z podwórka: "O! jaki ładny scyzoryk, To ja go sobie wezmę". Putin ma identyczną mentalność.
@transportowe.reportaze4 жыл бұрын
nauczka dla ciebie, by lepiej pilnować swoich rzeczy
@mirekskot53674 жыл бұрын
jak mu ukradles ten scyzortk to mial powod zeby go zabrac
@edwardsoltys75583 жыл бұрын
Wielka szachownica (ang. The Grand Chessboard) - koncepcja geopolityczna stworzona przez Zbigniewa Brzezińskiego a zarazem tytuł jego książki wydanej w języku angielskim w 1997 roku i w polskim przekładzie w 1998 roku . Autor dedykuje ją swoim studentom, by pomogła im kształtować przyszły świat . Zawiera ona wiele map i jest podzielona na 7 rozdziałów, z których każdy omawia odrębny geopolitycznie, kluczowy obszar globu. Tam czytamy.Powierzchnia kuli ziemskiej to pole gry - szachownica. W rozgrywce uczestniczą gracze o różnym statusie Stany Zjednoczone - jedyny globalny hegemon (supermocarstwo) Aktywni globalni gracze na szachownicy - państwa, które ze względu na swoją potęgę mogą i chcą przekształcać istniejący ład geopolityczny w stopniu oddziałującym na politykę Stanów Zjednoczonych. Prowadzą one zaangażowaną, wielowymiarową politykę, śmiało artykułują swoje cele, angażują się ideologicznie. Należą do nich Francja, Niemcy, Rosja, Chiny, Indie Państwa krytycznie istotne geopolitycznie - tzw. sworznie (geopolitical pivots): Ukraina, Azerbejdżan, Korea Południowa, Turcja, Iran. O ich statusie decyduje położenie geograficzne oraz zasoby surowców.Ukraina, nowe, ważne pole na szachownicy eurazjatyckiej, jest sworzniem geopolitycznym, ponieważ samo istnienie niepodległego państwa ukraińskiego pomaga przekształcać Rosję. Bez Ukrainy Rosja przestaje być imperium eurazjatyckim: może wciąż próbować zdobyć status imperialny, Jeżeli jednak Moskwa ponownie zdobędzie władzę nad Ukrainą, wraz z pięćdziesięcioma dwoma milionami jej obywateli, ogromnymi bogactwami naturalnymi oraz dostępem do Morza Czarnego, automatycznie odzyska możliwość stania się potężnym imperium spinającym Europę i Azję. Utrata niepodległości przez Ukrainę miałaby natychmiastowe konsekwencje dla Europy Środkowej, przekształcając Polskę w sworzeń geopolityczny na wschodniej granicy zjednoczonej Europy.W książce tej prof Brzeziński przedstawił polityczną mape świata gdzie zaznaczył granice czterech państw na Uralu w roku 2050 mają to być; USA,Chiny Tatarstan i Ukraina , natomiast Rosja ma być okrojona do rozmiarów księstwa Moskiewskiego. Zgodnie z zawartym tam terminarzem Ukraina miała by stać się członkiem NATO w 2015 roku. Panu autorowi proponuje zapoznanie sie z tym materiałem.
3 жыл бұрын
Rozumiem, że tym komentarzem chcesz potwierdzić tezy kremlowskiej propagandy o tym, że USA miało złowieszcze plany, przed któyrmi Rosja musiła się bronić. Mam parę pytań: 1. Doradcą którego prezydenta i w jakich latach był Brzezinski? 2. Jaką funkcję w administracji pełnił, kiedy pisał tę ksiażkę? 3. Jaki sens ma publikowanie tajnych, złowieszczych planów w formie książki?
@edwardsoltys75583 жыл бұрын
@ To właśnie Brzeźiński był twórcą strategii obalenia komunizmu za czasów Cartera ale Carter obawiał sie konfliktu zbrojnego na globalną skale i nie podjął działań. Ta strategia opierała sie na czterech czynnikach wciągnięcie ZSRR w wojne w afganistanie,sankcje gospodarcze,niepokoje społeczne wewnątrz obozu oraz politycznej blokady na arenie międzynarodowej.Zrealizował to dopiero Regan.W 2014roku Brzeźński był we Wrocławiu na spotkaniu z politykami i dziennikarzami gdzie odpowiadając na jedno z pytań powiedział cyt. zniszczyliśmy ZSRR zniszczymy też Rosje. Na You Tube jest wdeo z tego spotkania co prawda po niemiecku ale polskiej wersji nie znalazłem. Z tego co napisałeś wnosze że książki nie czytałeś ani żadnych poważnych materiałów na ten temat tak wiec poszperaj w internecie i nie kompromituj sie.
@edwardsoltys75583 жыл бұрын
@ Zbigniew Kazimierz Brzeziński ur. 28 marca 1928 w Warszawie, 26. Maj 2017 w Falls Church w Wirginii był polsko-amerykańskim politologiem i doradcą politycznym. Był doradcą wyborczym Lyndona B. Johnsonsa w latach 1966-1968 i doradcą ds. Bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy’ego Cartera w latach 1977-1981. Był profesorem w zakresie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w School of Advanced International Studies (SAIS) na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie, doradcą w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie oraz autorem znanych analiz politycznych. Ponadto pracował jako konsultant ds. Zarządzania dla kilku dużych firm amerykańskich i międzynarodowych. Brzeziński uchodzi za realizatora realistycznej szkoły polityki międzynarodowej i geopolitycznie wpisuje się w tradycję Halforda Mackindera i Nicholasa J. Spykmansa Brzezińskiego był bliżej demokratów. Często był odruzniany od swojego konserwatywnego „rywala” Kissingera, chociaż podobieństwa były większe niż różnice. Brzezińskiemu przypisywano konsekwentną jednostronność. W odniesieniu do tej jednostronności porównuje się Brzezińskiego z następującymi teoretykami: Francisem Fukuyamą, Robertem Kaganem, Williamem Kristolem, Richardem Perle, Charlesem Krauthammerem, Edwardem Luttwakiem, Samuelem P. Huntingtonem i Paulem Wolfowitzem. Zbigniew Brzezinski (Sommer 2014) im Gespräch über den Ukraine(krieg), die Krim, Russland und China.
3 жыл бұрын
@@edwardsoltys7558 walnąłeś ścianę tekstu, a odpowiedziałeś na jedno z trzech pytań. I jeszcze bredzisz o kompromitacji. Wstyd
@edwardsoltys75583 жыл бұрын
@ walnąłeś ścianę tekstu, Nieźle jak na magistra.
@1963eM4 жыл бұрын
Czy w Rosji produkowane są jakieś telewizory? Telefony? Radia? I te pe?
@marcink.81783 жыл бұрын
@@MultiKokosz oczywiście że są. Tylko pod zagranicznymi markami.
@edwardlewandowski78303 жыл бұрын
Widać jak świat mają w de...😯i robią co chcą😈👋
@Spacey_key4 жыл бұрын
a z kaliningradu nie można palnąć tymi rakietami w Londyn czy Paryż?
4 жыл бұрын
Można. Ja tu tylko przekazuję to, co twierdzą prokremlowskie media. To nie są moje argumenty "za"
3 жыл бұрын
@@СергейКарташков-э9ъ разрыдался от смеха
@petercarpowitz70073 жыл бұрын
Jakie znaczenie ma możliwość ataku na Paryż czy Londyn z Krymu jeśli jest jeszcze Kaliningrad...
3 жыл бұрын
Dobre pytanie, do zadania rosyjskim mediom, które używały takich argumentów.
@lares32443 жыл бұрын
Żadne bo po co mieliby to robić? Z Krymu jest świetny widok na działania Ukrainy i Turcji.
3 жыл бұрын
@@lares3244 myślę, że to były argumenty używane tylko na potrzeby wewnętrzne. Zachód jest używany jako straszak na obywateli. Pokazanie im że jest się krok przed NATO ma charakter propagandowy
@robitobi97403 жыл бұрын
Sankcje nałożone przez Rosję na polskie produkty to było najlepsze co można było zrobić dla polskiego rolnictwa i nie tylko ,ponieważ Polacy poszukali nowe rynki zbytu (mimo wielkiego problemu na początku) alternatywne do rosyjskiego który mógł dyktować ceny i straszyć sankcjami ,czyli Rosja pomogła w dywersyfikacji rynku.
@tylkopowaznie25083 жыл бұрын
Tak samo dziekowali Rosjanie za sankcje , gdyz np. rolnicy otrzymali powazne inwestycje , które miały zmniejszyc efekt sankcji.
@gravelpit19604 жыл бұрын
Oo ten most to ciekawa sprawa (korupcyjna) chciałbym dowiedzieć się coś więcej o tej sprawie i tym filmie co go naciągnęli na koszt mostu😉
4 жыл бұрын
Nie kuś;-)
@gravelpit19603 жыл бұрын
@@stureremil1942 jak wiesz to podaj źródło, jak nie to typowe pieniactwo
@OchotaJack4 жыл бұрын
A co do emerytur to wiem, że w Donbasie Ukrainq wypłaca świadczenie swoim obywatelom którzy mieli pecha pozostać za linią zawieszenia broni więc zgaduję, że Krymczanie też nie zostali jej pozbiawieni. Na Donbasie, zdaje się że taki Ukrainiec musi co kilka miesięcy pojawić się w odpowiednim urzędzie na terenach pod kontrolą Kijowa (co zrozumiiale - ze wladze muszą weryfikować chocby sam fakt, że taki pensjoner jeszcze żyje). Komunikacja z Krymem jest chyba jednak bardziej utrudniona a (znowu zgaduję), że ukrainscy obywatele w wiekszym stopniu niz na wschodzie kraju po prostu statąd pouciekali jeśli nie poczuwali się mateczki Rosji. Czy autor może to zweryfikowac? I dzięki za Pańską pracę, Rosja jest taka ważna, szczególnie dla Polaków a dzisiaj paradoksalnie znana i lubiana ntylko trochę bardziej niż Korea PŁn. Przy tym piękna ciekawa i wielka. A nasi rodacy, gardzą, wywyższają się i boją na zmianę zupełnie jej nie znając.
4 жыл бұрын
Krym został włączony do Federacji Rosyjskiej, a DNR i LNR mają wsparcie FR, ale są formalnie osobnymi bytami Na pewno na Krymie Rosja wypłaca emerytury www.crimea-post.ru/service/vyplata-pensii/ Były informacje o tym, że mieszkając na Krymie można się ubiegać o ukraińska emeryturę, jeśli nie ma się emerytury rosyjskiej podpricelom.com.ua/read/pensyonery-yz-kryma-smogut-oformyt-pensyyu-v-ukrayne-dokazav-otsutstvye-rossyjskogo-grazhdanstva.html To jest jednak zdaje się dość zawiła kwestią sud.ua/ru/news/obshchestvo/158209-dve-pensii-dlya-zhiteley-ordlo-i-kryma-kto-imeet-pravo-na-vyplaty
@drPiotrMNapierala4 жыл бұрын
b. dobry odcinek!
@pyzior4 жыл бұрын
A do Londynu nie lepiej było strzelać z Kaliningradu?
4 жыл бұрын
Z pewnością
@pyzior4 жыл бұрын
@ to jaki sens ma wtedy argument apropo Krymu i miejsca żeby z niego wystrzeliwać pociski?
4 жыл бұрын
To jest pytanie do rosyjskich mediów popierających Putina, bo to ich argument
@b.malinowski3024 жыл бұрын
@@stureremil1942 Bardzo dobrze, wspieranie hobbystów w mundurach to na pewno świetny wydatek. :)
@heretykolog3 жыл бұрын
Myślę, że jednak główny aspekt korzyści nie został tu wspomniany. Mieszkańcom Krymu od czasu jego zajęcia polepszyło się. W Ukrainie nie polepszyło się. wojska ruskie stoją na granicy ukraińskiej i wystarczy jak Putin ogłosi, że jak przyłączycie się do Federacji Rosyjskiej to będziecie mieli jak mieszkańcy Krymu i oni przestaną bronić Ukrainy. Choćby za namową emerytów.
@Skorpion19913 жыл бұрын
nie raz sie zastanawialem nad tym czy Rosji sie to oplacalo czy nie i doszedlem do tego samego wniosku ze przeciez te straty sa znacznie wieksze niz zyski z posiadania Krymu, wyglada to jak fanaberia Putina i wizerunkowe zwyciestwo "byłem ,zobaczyłem, zwyciężyłem" chyba ze o czyms jeszcze nie wiemy
3 жыл бұрын
Możliwe, że nie wiemy, ale tak naprawdę w obie strony nie wiemy. Możliwe, że straty także są niedoszacowane. Zwłaszcza straty w braku dostępu do rynku i technologii
@marju15563 жыл бұрын
@ Myślę, że zyski są natury geopolityczno-wojskowej. Tylko, że w Moskwie nie przewidziano kosztów ekonomicznych spadku ceny ropy i gazu, który Amerykanie wywołali, by przystopować rosyjską ekspansję i zbrojenia.
3 жыл бұрын
@@marju1556 wiele zagrywek Kremla ma na celu nie zyski na zewnątrz, a korzyści wizerunkowe wewnątrz kraju. Oni budują narrację zimnej wojny, agresywnego NATO i silnego prezydenta, który te konfrontację wygrywa
@truten37374 жыл бұрын
Bardzo interesujący kanał.
@julianples76493 жыл бұрын
..wzięli swoje !
@szymonzimnoch97723 жыл бұрын
Przestraszyłem się okrutnie, kiedy, w lewej słuchawce, usłyszałem świst nadlatującej rakiety. Tak się nie robi.