Ja w sezonie grzewczym z domu wychodzę tylko po to, żeby wejść do samochodu, nie chodzę na spacery po okolicy, nie biegam, nie załatwiam nic pieszo, nie wietrzę mieszkania, prawie nie otwieram okien. Na mojej ulicy chyba tylko ja mam gazowy piec i z mojego komina leci ledwo widoczny biały obłoczek. Połowa mojego miasta, to zielono-brunatne, ciężkie wyziewy, które aż szczypią w oczy. Jeszcze 10 lat temu jak wracałem zimą ze sklepu, to musiałem wrzucać ciuchy do prania. Palenie śmieci, jest jak wypierdalanie ich do lasu, albo do rowu. Robi to ten sam typ ludzi.
@vernon94537 жыл бұрын
AdBuster ta ale jak ty używasz silnika w samochodzie to spoko
@arekanimal007 жыл бұрын
xxx wybaczcie ale ten komentarz pisal moj naj***ny kolezka i troche poplynal :) usunalem calosc zeby nie razilo
@LightningJackFlash7 жыл бұрын
Akurat z tym śmierdzeniem ubrań nie przesadził. Sam to przeżywałem, zimą, gdzie na osiedlu domów jednorodzinnych KAŻDY dom opalany węglem, drewnem, lub cokolwiek ktokolwiek tam wrzucał, to naprawdę koledzy - 10 minut i wszystko do majtek śmierdzi dymem, niestety tak było :) Jak bum cyk cyk :) Więc kolego "arekanimal00" - nie jest tak, że "nie ma takich rzeczy", bo są :) Aczkolwiek nie uważam to za powód do rezygnacji z opalania węglem lub zakazu w ogóle. Polecam ten materiał w kwestii innych źródeł energii: watch?v=u_tCuFcR_Bs&t=3057s Koniec komentarza.
@ripLunarBirdCLH5 жыл бұрын
Przepraszam, my palimy węglem i dym z komina u nas też jest biały. Bo nie kupujemy węgla niskiej jakości i mamy nowoczesny piec CO. Więc przestań chrzanić, że na węglu się nie da. Po prostu trzeba kupować dobry węgiel.
@rostomaicie5 жыл бұрын
@@ripLunarBirdCLH typeczku.. Wegiel, a plastik palony w piecu to dwie różne rzeczy... Śmieci w tych czasach to 90% plastiku.. Nie pierdol, że nie odróżniasz zapachu węgla /drewna od plastiku czy innych śmieci
@generakuj94437 жыл бұрын
"Przekraczanie norm jest w Polsce normą" - złoto
@andrekerterso3534 жыл бұрын
Oh ten patriotyzm co jest tylko dla kretynów - on nie istnieje, bo albo jest się kosmopolitom i szanuje się cały świat, albo rasistowskim nacjonalistom - który szanuje tylko tych ludzi we własnym państwie, którzy zgadzają się z nim. Mordowanie się za kawałek gleby, która do nikogo nie należy w totalnie i w całości, lub jeszcze lepiej za kawałek barwy na mapie świata to debilizm a nie moralność, ale proszę bardzo żyjta sobie tak a nie inaczej w tym agresywnym, fałszywym, przedmiotowo traktującym(jak własność) urojeniu. Ciekawe czy kiedykolwiek w Polsce powstanie możliwość śmierci z litości - dla chętnych staruszków oraz osób śmiertelnie chorych, którzy cierpią a i tak nikt im nie pomoże plus dla psychicznie chorych w stopniu niepoczytalnym i ubezwłasnowolnionych ( za ich zgodą, bo takie prawo powinni co najmniej mieć). Wiem, że to dopiero się zaczyna, ale jestem pewien, że polska ustanowi te prawa nie wiadomo kiedy. To dlatego ludzie z innych państw uważają nas za buraków, cebulaków, super katolików, seksistowskich homofobów itd. a my tylko im dostarczamy dowodów - wstyd niesamowity, niektórzy nawet przepraszają za nasz naród - nie żartuje, bo taką my siarę przez co niektórych a w szczególności przez boomerów i PiS.
@leonwiniarski98713 жыл бұрын
@@andrekerterso353 ty naprawdę masz nierówno pod sufitem czy udajesz?
@warprox50313 жыл бұрын
@@leonwiniarski9871 ma racje tak szczerze mówiąc
@leonwiniarski98713 жыл бұрын
@@warprox5031 to inaczej, ten sam komętarz co wyżej tylko krócej, Obcokrajowcy nabijają się z nas bo: Jesteśmy partriotami Nie dajemy pozwolenia na samobójstwa Nie uznajemy nieistniejących płci I powiedz ty mi czego z powyższych powinniśmy się wstydzić, patriotyzmu? W każdym państwie jest identyczny. Nie pozwalania na samobujstwo? Pomijając że chb w żadnym kraju nie wolno popełnić samobujstwa no chb ze jesteś staruszkiem to już możesz, ludzie ubezwłasnowolnieni są zabijani nawet jeśli tego nie chcą jeżeli osoby które podejmują decyzje za nich powiedzą że tak ma być. No a w kwestii płci to masz 2 o czym mówi sama biologia (i to wy nam prawicowcom mówicie że przesądy stawiamy wyżej niż naukę?)
@jakubgiza76973 жыл бұрын
Hej ja z Krakowa o jakim wy wogle smodze tu mówicie u nas powietrze ma naturalny piękny szary kolor żadnego smogu nie ma
@pastorkzns7 жыл бұрын
Szanowny Panie, słucham Pana od jakiegoś czasu i jestem doprawdy pod wrażeniem: profesjonalizm przekazu, jasność formy i treści, styl, humor... Jednym słowem - majstersztyk! Polecam Pana kanał wszystkim znajomym, tym bardziej że niesamowicie zróżnicowana tematyka sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję fenomenalnego pomysłu i świetnie robionych programów. Oglądać Pana i słuchać, to czysta przyjemność. Dziękuję :)
@tonymontana-tj2rb3 жыл бұрын
2098 rok: wywiad ze 110 latkiem na śląsku. Dziennikarz: jaki tryb życia pan prowadził, jest pan najdłużej żyjącym ślązakiem a średnia życia na śląsku to 52 lata Jubilat: A siedziałem i napierdalałem w gry kiedy inni spacerowali i biwakowali na świeżym powietrzu
@faraltos3 жыл бұрын
Świeżym?! CO TY GADASZ, ŚWIEŻE TO JEST NA INNEJ NIEZAMIESZKAŁEJ PLANECIE Z TLENEM
@Verdi21372 жыл бұрын
Czy jeżeli w Krakowie otwierasz okno to świeże powietrze wpuszczamy czy wypuszczamy
@Ulalalalalala7 жыл бұрын
My jako wspólnota mieszkańców bloku ociepliliśmy budynek w celu ograniczenia strat energii. Burmistrz miasta "wywalczył" wybudowanie obwodnicy aby spaliny nie trafiały bezpośrednio do naszych płuc. W ostatnich latach powstało kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych a na parkingach pojawiły się parkometry. W planach jest stworzenie stref tylko dla pieszych. To są działania na skalę lokalną, ale mam nadzieję, że ten trend się rozrośnie poza granice mojego miasta i opanuje całą piękną Polskę!
@eryk4127 жыл бұрын
i tak, moim zdaniem, powinien wyglądać patriotyzm. dbanie o Polskę i siebie nawzajem
@charging_station25 жыл бұрын
Nie no co ty... na wojnę kurwa to jest prawdziwy patriotyzm, mordowanie pod imieniem obrony ojczyzny (która tak naprawdę do nikogo nie należy i śmieszne że ludzie się utożsamiają z kawałkiem gleby)! A nie w jakiegoś ekologa się bawisz (joke allert [z wyłączeniem tego co w nawiasie tamtym było])
@CharlesLeeeRay7 жыл бұрын
Poruszył Pan niezwykle ważny temat. Dzięki takim filmom może ktoś się ocknie. Chociaż szczerze w to wątpię. Ci którzy mają choćby troche rozumu już nie palą śmieciami, a reszczie palącej śmieciami już nikt nie jest w stanie przemówić do rozumu. Na szczęście podnosi się świadomość i w mojej miejscowości paląc śmieci jest się upominanym. Pozdrawiam
@TechnoStrefa7 жыл бұрын
Świetny materiał 👍🏻 Niech w końcu ludzie zrozumieją, że to nie samochody i fabryki generują smog, tylko domostwa... 😢
@FreeKillerGhost7 жыл бұрын
Tak? A kto produkuje takie rzeczy, że produktami spalenia są takie syfy? Nie lepiej poprostu zmienić ŚMIECI?! Skoro od tego zależy nasze zdrowie, to dlaczego my jako ludzie mamy inwigilować sąsiadów i sprawdzać czy palą śmieci, skoro lepiej poprostu zakazać produkować takiego syfu.
@zstiowkedzierzynie-kozlu79777 жыл бұрын
Zakaż produkcji plastikowych opakowań, no dalej...
@TheTrancemaniac894 жыл бұрын
Stuknij się i zamieszkaj przy jakiejś miejskiej arterii, najlepiej żeby jeszcze blisko jakaś fabryka z kominami była. Jak najdalej od trujących domostw! Wtedy będziesz żył dłuuuugo i zdrowo ;)
@ncny59004 жыл бұрын
Domostwa? Bo co bo pala weglem? Po to jest wegiel zeby nim palic
@ncny59004 жыл бұрын
No chyba ze sa debile ktorzy pala smieci
@NaukowoTV7 жыл бұрын
Jej jak cieszy że film w tej tematyce wydał ktoś z takim zasięgiem :) Mimo, że prawie wszystko z tego co powiedziałeś wiedziałem to oglądałem z podziwem w jaki sposób to przekazałeś. Mam nadzieję, że dotrze to do jak największej liczby osób. Pozdrawiam z zanieczyszczonego Krakowa.
@ccc52267 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/a5y2aqqEj82Bmck
@utopja7 жыл бұрын
Patrząc po komentarzach, takie filmiki są potrzebne, ale sugeruję bardziej przyłożyć się do zagadnienia. Brak informacji o pyłkach PM 2,5 i PM 10. Dobrze, że dużo było o paleniu śmieciami, ale również rozwinąłbym ten temat. Śmieci to nie tylko plastikowe butelki, ale również nielegalne jest paleniem płytami drewnopochodnymi, czyli OSB, płytami pilśniowymi, albo drewnem lakierowanym. Ważne jest również dokładnie opisać skutki smogu, począwszy od pamiętnego wielkiego smogu londyńskiego. W Polsce mało dotąd się mówiło o smogu, bo władza komunistyczna nie była zainteresowana tym zjawiskiem, a w latach 90 jakoś skupiano się bardziej na innych rzeczach niż zdrowie obywateli. Po latach 2000 zaczęto dopiero montować stacje pomiaru, a od 2-3 lat kwestią zainteresowała się prasa. Stąd ludziom wydaje się, że to temat rozdmuchany przez pismaków. Tymczasem jest to bezmyślności władz. W niektórych miastach wciąż nic się nie robi w tym kierunku, bo nie ma pieniędzy, albo władze olewają problem (jak we Wrocławiu).
@XEyedN00b7 жыл бұрын
Powinni kupić od Ciebie licencję na wyświetlanie tego w TV i puścić gdzie się tylko da! Super materiał, jak zawsze zresztą.
@piotrcykulski41297 ай бұрын
Dziękujemy.
@19rumun1097 жыл бұрын
W Jastrzębiu zdroju, z tego co się dowiedziałem od znajomego, to elektrociepłownia sama oferowała domkom jednorodzinnym podłączenie im centralnego ogrzewania, za groszowe koszty. Podobno koszt podłączenia i ogrzewania po dwóch do trzech lat miał się zrównać z potencjalnym kosztem ogrzewania za pomocą spalanego węgla. Z oferty skorzystała tylko garstka rodzin. Ludzie są po prostu głupi i tyle
@maxxioo7 жыл бұрын
Tak ludzie są głupi, ameryki nie odkryłeś. Bo ludzie nie myślą tylko gadają, a człowiek to przecież istota myśląca nie gadająca.
@TheLastCrankers4 жыл бұрын
3 lata później, a wczoraj jak poszedłem pobiegać o godzinie 20 to na 2 kilometrowej ulicy (domy jednorodzinne są ułożone jeden przy drugim na całej długości) czułem spalane śmieci 4 razy, a jest czerwiec i ciepło, nie potrzeba zbynio palić. Nie będę się wypowiadał o tej ulicy w zimę, gdyż już w październiku można tam dostrzec wieczorami wyraźną szarość od dymu.
@marcelblaut36924 жыл бұрын
Właśnie ten okres jest sprzyjający do ogrzania sobie wody używając śmieci zamiast bardziej opłacalnego węgla, bo węgiel grzeje długo.
@kolys14 жыл бұрын
Dużo ludzi musi palić w piecu w lato aby zagrzać wodę na umycie naczyń lub żeby się umyć. Ja też palić muszę codziennie nawet w lato ale nie wyobrażam sobie palić śmieciami. Kiedyś próbowałem kilka razy i syf taki się zrobił że szkoda gadać i potem jeszcze czekało mnie dokładne czyszczenie pieca 1 godzę bo jak tego nie zrobiłem to wydajność pieca była gorsza (i przez to dłużej trzeba było palić i dłużej smrodzić) i na końcu czyszczenie siebie bo wyglądałem jak bym wpadł do komina a to generuje większe rachunki za wodę. Niestety węgiel i drewno kosztują a śmieci są za darmo i w nadmiarze i jeszcze trzeba dopłacać za ich wywóz a to wszystko powoduje u niektórych chęć ich spalania. Od nieco ponad roku są przepisy że nie można już sprzedawać kopciuchów pod groźbą wysokiej kary. Pozostaje więc chyba poczekać aż one wszystkie się popsują.
@antico19867 жыл бұрын
pracowałem w branży emisji przemysłowej i zobaczywszy te statystyki tylko się lekko uśmiechnąłem, bazują one bowiem na danych przedłożonych w lokalnych WIOŚ-ach, które są w większości zafałszowane, bo wynik ma być dobry do urzędu, a jest to fizycznie nie do sprawdzenia, gdyż po pierwsze nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kwestionować kompetencji specjalistycznej firmy z odpowiednimi certyfikatami, której usługi są bardzo drogie, a nawet jeżeli chcesz być ostatnim uczciwym na świecie to zakład specjalnie na czas pomiarów, pozakręca kurki, wyłączy polowe maszyn tylko żeby suma emisji na papierze na koniec dnia się zgadzała, to jest biznes, Ty robisz dla nich dobre wyniki, oni zadzwonią do Ciebie za rok, jak trzeba będzie znowu dokonać pomiaru. jednakże w kwestii palenia śmieciami przez sąsiada to praktyka ta jest tak szalenie popularna gdyż cechuje się niską karalnością, sąsiad pali odpadami komunalnymi, starym segmentem kujawy z 30 mm warstwą lakieru nitro czy może oponami ? wezwij straż miejską, przyjdą pokiwają głową wystawią mandat i z grubsza na tym się kończy, nie ma pogotowia kominiarskiego, które przyjedzie na sygnale i zatka facetowi komin więc nikt się nie boi, żadnych konsekwencji
@garotPL7 жыл бұрын
A to by dobre było takie pogotowie, zalać betonem gościowi komin i po sprawie :)
@ripLunarBirdCLH5 жыл бұрын
@@garotPL Problemem nie jest palenie śmieciami tylko jakość rosyjskiego węgla, który obecnie opanował rynek. Kto sam pali węglem ten wie, że polski węgiel zostawiał o niebo mniej popiołu niż zostawia rosyjski, w którym jest masa zanieczyszczeń. Potwierdzają to regularne badania. Jeszcze dekadę temu powietrze było złej jakości wyłącznie w Warszawie i na Śląsku. Obecnie normy są nagminnie przekraczane w całej Polsce. Obwinianie o to śmieci to zwykła głupota.
@SuperDorsz7 ай бұрын
ja bym jeszcze dodal ze mam 1000% wiecej czujnikow w Polsce niz np Niemcy u siebie co juz w ogole ta makpe z poczatku filmu mozna wyrzucic do pieca i spalic ku***wa buahahaha
@nickcini5 жыл бұрын
Mieszkam na obrzeżach, często w chłodne wieczory nie można otworzyć okna, nie mówię o wyjściu na osiedle, tyle syfu się spala w pobliskich domach, że nie da się oddychać, mam przez to prawdopodobnie także problemy zdrowotne... oby to trafiło do jak największej liczby osób
@wojo61354 жыл бұрын
Twoi rodzice też zapewne się do tego przyczyniają
@kosiarz13577 жыл бұрын
ale mnie ten temat drażni. Wracam do domu ze szkoły w zimowy dzień, nie da się przejść bez zatkania nosa. Sąsiad tak, za przeproszeniem, napierdala dymem, że dookoła robi się siwo. Pare razy widziałem nawet zielony, czy żółty dym, pewnie idiota pali pomalowanymi deskami. Rodzicie zgłosili policji, narobili mu przypału, a ten zaczął martwe gołębie podrzucać pod płot, przecież można się kurwa ptasią grypą zarazić. Tak mnie chuj strzela jak widze domy, z których tyle kopci dymu, że tworzy się mgła. W tym roku dzwonie na każdy dom jaki zobaczę, nie obchodzi mnie reszta. Coś mi się robi jak ludzie niszczą kraj bez powodu
@pan0P4 жыл бұрын
"A sąsiad radzi sobie bez kosztów" i ta liczba 40000 mocne.
@adamkowalski95595 жыл бұрын
Mieszkam w mieście, w którym 75% powietrza mieści się w najwyższej czystości. Mam dom ogrzewany pompą ciepła i dach przygotowany do zainstalowania elektrowni fotowoltaicznej. Ale władza w tym państwie uniemożliwia mi pełne wykorzystanie tego. Bo zmusza mnie do płacenia za to, żeby inni mogli emitować zanieczyszczenia! Rozwiązaniem problemu smogu występującego w niektórych miastach byłoby płacenie ludziom za odbiór śmieci . Tak, jak jest np. w Szwecji, która ma tak wysoko rozwinięty recycling, że importuje śmieci z państw ościennych. W Polsce obywatele zostali zmuszeni do płacenia bardzo wysokich kwot za odbiór śmieci, z których większość to surowce wtórne, na których można dobrze zarobić. Ale to nie obywatel ma zarobić tylko "państwo" zawłaszczone przez polityków. Drugim problemem są stawki energii. Jesteśmy przymuszani do dotowania górnictwa, co jest sprawą wyłącznie polityczną, a produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest komercyjnie nieopłacalna. Bo mamy państwowy monopol na dystrybucję prądu. A wszelkie "dotacje" na wymianę pieców itp. , na które pieniądze są rabowane z naszych kieszeni mają jedynie zapewnić utrzymanie rzeszy pasożytów na nas żerującej, zwanych dla niepoznaki, politykami. Podobnie z samochodami z dieslem. Gdyby nie horrendalne opodatkowanie paliw, ludzie nie musieliby kupować diesli tylko byłoby ich stać jeździć na benzynie. A chcący oszczędzać jeździliby na gazie. Diesel zostałby jako paliwo do pojazdów wymagających dużego momentu, który z wysokoprężnego silnika łatwiej uzyskać. Ale takich potrzeba na rynku niewiele. Ale hordy polityków muszą się z czegoś utrzymywać, więc opodatkowano paliwo powodując zwiększenie ilości aut z oszczędniejszymi dieslami. I teraz jest płacz, że smog. Smog jest problemem czysto( w zasadzie, brudno) politycznym. To działania polityków powodują jego emisję, bo dzięki niemu są oni w stanie zrabować nam jeszcze więcej pieniędzy.
@grupakot19876 жыл бұрын
Dziękuję Panu za sensowny i pozbawiony ideologii przekaz, a przede wszystkim za porządkowanie wiedzy o wielu sprawach.
@malyrekin7 жыл бұрын
jest program 500+ mieszkanie+ to teraz czas na ogrzewanie + proponuje by sfinansować ogrzewanie wszystkim polakom np gazowe i WTEDY WSZYSTKIM NAM WYJDZIE NA ZDROWIE bez względu na upodobania polityczne. A gaz może z tych łupków co to niby u nas w chuj :-)
@koprolity7 жыл бұрын
Smog wawelski!
@damianwilk88067 жыл бұрын
Uwielbiam SciFun, fajnie edukuje : ) Widać że chłopak przykłada się do każdego odcinka, poświęca dużo czasu pracy... szanuje! ☺
@TheCzolgista1237 жыл бұрын
Świetny odcinek ;) Mam nadzieję, że kiedyś polskie społeczeństwo się obudzi i przestanie spalać ten syf w piecach. Każdy ma wymówkę, że transport, że fabryki a tak naprawdę to w większości samodzielnie ogrzewane mieszkania. Gdziekolwiek wyjdę na miasto, czuć spalony węgiel i śmieci. Na wsiach raczej nie lepiej. Bo panie bo bieda w Polsce. To lepiej żeby się wzajemnie truć...
@MegaFacePalmStudios7 жыл бұрын
Zgadzam się. Tylko nie mogę sobie na to pozwolić bo rząd okrada mnie z 80% moich ciężko zarobionych pieniędzy.
@yerbamaciej84427 жыл бұрын
Mam taka historie adekwatna do przedstawionego tematu. Kiedys byl weekend i siedzialem z rodzina przy obiedzie. Zza okna widac bylo taki jaskrawy zolty dym od sasiada. oczywiste bylo ze spalal smieci. Malo kto na naszym osiedlu ma w domu piec gazowy. Tylko takie klasyczne, weglowe i spalaja tam wszystko jak leci. Zadzwonilismy na straz miejska i zglosilismy problem. Okazalo sie ze to nie ich problem i nie wiedza co zrobic z ta sprawa. Mysle ze duzo zalezy od wspolpracy ludzi jesli chodzi o srodowisko. Moja rodzina przestrzega kazdych zasad ekologii. Niestety na naszym osiedlu nie jest mozliwe calkowite zapobiegniecie wytwarzania syfu. Kazdy do okola mojego domu spala smieci. I co jesli ja przestrzegam tych zasad ale jestem jedna na 100 osob do okola. Tak to jest a wladza i tak ma to w dupie...
@str34k427 жыл бұрын
Szkoda, że filmy pojawiają się tak rzadko :( ale po za tym film na wielki +. Rób to co dalej robisz, bo jest to po prostu świetne!
@Felixowski7 жыл бұрын
Sąsiad obok pali śmieciami non stop. Zadzwoniliśmy po kontrole, że sąsiad obok pali śmieciami, przyjechali, stwierdzili że żadnych śmieci nie ma, tylko środek do czyszczenia kominów a jak chcemy dokładne badanie to mamy zapłacić z własnej kieszeni, oni nic więcej nie zrobią. No fajnie
@stardog79947 жыл бұрын
Pamiętam moje batalie z rodziną. Dom zbudowali z rozmachem, ze trzysta metrów albo lepiej, najpiękniejszy we wsi. Mozaika z porcelany nadaje willi greckiego sznytu. Lata 80-te więc dach z eternitu truje do dzisiaj. Ocieplenie takiego dachu jest kosztowne, więc nie ocieplili, a zimą na strychu można mrożonki trzymać, bo temperatura spada poniżej zera. Wchodzisz na poddasze, a tam szron na meblach... Okna tylko gwizdały od przeciągu, wymiana też kosztowna. Wiecznie zimno, więc trzeba oszczędzać. A jak? Organiczne śmieci idą na kompost, a cała reszta do pieca. Kupują mniej węgla i nie płacą za wywóz śmieci. Dachu nie ocieplą, bo koszt spory, a poza tym trzeba było zrobić podjazd do garażu z kostki, bo stary źle wyglądał. No i nowy samochód trzeba spłacać. I kino domowe. A latem na wczasy do Grecji i znów kasy nie ma na remont. Trzeba oszczędzać. A jak jeszcze oszczędzają? Ano na szambie - robisz dziurę i samo znika :-) Od lat nie było u nich szambiarki. Jak stary piec się zepsuł to nowy taki wzięli, żeby można dalej śmieci było palić. Im chłodniej się robi, tym bardziej czuć zapach spalonej gumy w powietrzu. Zawsze jak przyjeżdżam to słyszę, że ze śmierdzącego miasta przyjechałem pooddychać wiejskim powietrzem :-) Takie praktyki to norma w Polsce. Tam we wsi wszyscy, których znam są tacy "zaradni".
@CouriusPL7 жыл бұрын
Współczuję.
@Nucleon157 жыл бұрын
Ta, też 3 lata mieszkałem na wsi, część osób pali śmieci
@WilkWolny7 жыл бұрын
Skąd to znam... Dom nie ocieplony, ale za to pięknie otynkowany, czyli już nigdy ocieplony nie będzie.
@twisters9997 жыл бұрын
Robisz świetne filmy. Nie mogę się doczekać kolejnego :) Ps: "O prawdzie i fałszu" jest chyba najbardziej wartościowym filmem... nie tylko na YT.
@rafalos12244 жыл бұрын
Aż się we mnie gotuje, jak widzę, jak ty o tym mówisz tak spokojnie, a dwadzieścia milionów ludzi właśnie podkłada do pieca, zabijając przy tym kilkanaście tysięcy osób z ich otoczenia...
@hefrez2354 жыл бұрын
Jeszcze gorzej gdy się pomyśli o ludziach którzy mówią że smog nie istnieje a następnie obwiniają wszystkich włącznie służbę zdrowia gmo i 5g za to że mają raka ale nie widza problemu w paleniu śmieciami
@yiazmat944 жыл бұрын
@@hefrez235 No bo przecież branie odpowiedzialności za woje farmazony ich przerasta. Tak jak z jedzeniem na wpół zgnitych rzeczy "bo to zgnite sie odkroi i reszta jest dobra" a później jebitne zdziwienie, że lekarz informuje o raku żołądka albo jelita. Ciężko później przyznać że sie zawiniło, lepiej innych obwinić.
@Cartaphilus7773 жыл бұрын
Zimny ten maj. Ide podłożyć do pieca :)
@Nemon896 жыл бұрын
Panie SciFunie, może jakiś mały follow-up? Minął przeszło rok. Może warto sprawdzić, co się w polskim powietrzu zmieniło?
@AndrzejAAn6 жыл бұрын
Pewnie jest jeszcze gorzej...
@ripLunarBirdCLH5 жыл бұрын
Jak ma znowu gadać takie politpoprawne ekopierdoły bez zająknięcia się słowem o prawdziwej genezie problemu, to już lepiej niech nie robi nic.
Z tymi kotłami 5-tej klasy za wiele nie zdziałasz jeśli nie będziesz miał dobrego opału... A wiem co mówię, bo pracuję w firmie produkującej takie kotły w Pleszewie... W jakości opału jest największy problem, a nie w paleniu śmieciami. Przede wszystkim to kto używa śmieci jako rzeczywistego paliwa? Owszem, wrzuca się śmieci z kubła jako "podpałkę", ale one się spalają w ciągu kilku minut, a to i tak są zazwyczaj gazety i kartonowe pudełka, bo płacąc niższą opłatę za śmieci trzeba raz na miesiąc wystawić worki z plastikami i szkłem... Zdarzają się debile, które palą oponami, czy innym ścierwem, ale to są jednostki, z resztą na takiej wiosce, na której mieszkam, ludzie będą ich wytykać palcami, bo smrodu się nie da ukryć... Ale... W latach 80. nikt nie używał miału, mułu, flotu itd. Węgiel był relatywnie tani, a tego typu odpad zalegał na hałdach na Śląsku. Instalacje C.O. były zazwyczaj grawitacyjne, nie używano nadmuchu i pomp, co dzisiaj jest standardem, zarówno przy kotłach z podajnikiem, jak i zasypowych (miałowych), gdzie pali się od góry, czyli komorę palną zasypuje się miałem węglowym do poziomu górnego wsypu i na tym układa się drewno i podpałkę. Oczywiście w takich piecach równie dobrze można palić od dołu, dokładając opału. Z resztą w większości kotłów z podajnikiem jest również ruszt na którym można palić w ten sposób. Na tych z certyfikatami '5-ta klasa' i 'Eco-Design' rusztu nie ma, ale bez większego problemu można go założyć... Z resztą większość palników z podajnikiem na eko-groszek (na pewno te wykonane z żeliwa) spokojnie poradzi sobie również z miałem, czy mułem. To w jakości opału jest problem, a nie w paleniu śmieciami, jeśli tona eko-groszku kosztuje 800-1000 zł, tona grubego węgla 700-900 zł, tona miału 500-700 zł, a tona jakiegoś syfu typu muł itp. poniżej 500 zł, to wybory są oczywiste dla ludzi z mniejszym budżetem, co i tak jest bardzo dużym wydatkiem, bo kiedyś tą samą ilość opału lepszej jakości mieli za ułamek tej ceny. Pamiętam jak ze 20 lat temu mój ojciec pracujący w tym czasie w nieistniejącej już cukrowni przywiózł za darmo 20 ton dobrego węgla, bo zmieniono tam piece z węglowych na gazowe. To był odpad, który rozdawano pracownikom, dzisiaj zarobili by na tym sporo hajsu, bo tylko to co dostał ojciec byłoby warte z 15 tys. zł... Wniosek jest taki, że można skłaniać ludzi do instalacji kotłów piątej klasy (na ogrzewanie gazowe większości ludzi nie stać i nie chodzi mi o koszt instalacji, tylko paliwa, którego nie zwracają z dotacji), ale problem leży gdzie indziej. Jest nim niewydolny przemysł wydobywczy i zawyżanie cen węgla. W Polsce mamy spore złoża węgla i bardzo wysokie ceny, w Kuwejce benzynę dają mieszkańcom za darmo, albo kosztuje jakieś grosze, a nie jest droższa niż w innych krajach.
@belialglow14416 жыл бұрын
Nie wspomniałem jeszcze, że wiele osób wybiera palenie drewnem, szczególnie, gdy ma dostęp do takiego po "okazyjnych" cenach...
@TheTrancemaniac894 жыл бұрын
Jeden głos rozsądku wśród tych pożytecznym idiotów, którzy są skłonni siłą zmusić ludzi do gazu i prądu w imię walki ze smogiem. Na Twoje argumenty widzę żaden "mądry" się nie znajdzie wśród nich. Pozdrawiam!
@UnrealTefel6 жыл бұрын
Powinny być patrole policji sprawdzające dronami emisję z kominów i karzące surowo mandatami takie postępowanie.
@sebula50016 жыл бұрын
A takie rozwiązanie nie jest w cale drogie. Dron nawet najtańszy + czujnik jakości powietrza (wykrywa różne rodzaje zanieczyszczeń) za około 50 zł i bez problemu wykryje tak nieczyste powietrze. Problemem może być chyba jedynie zdobycie pozwolenia na latanie na terenie czyjejś posesji.
@robert3579007 жыл бұрын
Dlaczego tak jest? Ja mogę odpowiedzieć, bo wszystkim to wisi. Ja mieszkam naprzeciwko kamienicy. Pan "byzmesmen" spala tam śmieci i truje okolice. No i on ma to gdzieś. My (mieszkańcy bloku naprzeciwko) zgłaszaliśmy to do służb, ale najwidoczniej albo kary są za małe, albo też to mają gdzieś. No to mieszkańcy też mają to gdzieś, bo nic z tym się nie da zrobić.
@panjuzek66827 жыл бұрын
Wystarczy uregulować rynek gazu, tzn zlikwidować podatki i akcyzy, a tagże złodziejskie opłaty przesyłowe, a ludzie sami piece węglowe na złom wyniosą. Komu będzie się chciało babrać z piecem popiołem itd, gdy stać go będzie na gaz.
@ukaszredzimski2517 жыл бұрын
Prawda! Ale złodzieje nie pozwolą na to aby było nas stać na ekologiczne formy ogrzewania!
@wodnik1917 жыл бұрын
amen
@misquzii7 жыл бұрын
Przepraszam bardzo. Rozumiem wasz brak wiadomości lecz to nie zmniejszy ceny gazu do "lubianej". Platforma kupiła gaz z Rosji po najdroższej cenie w Europie. Umowę mamy na około 50 lat. Także zmieńmy siebie i zacznijmy głosować w wyborach.
@kamilistelski4947 жыл бұрын
KIEDY DALSZA CZEŚĆ PŁASKIEJ ZIEMI !?
@sauleer7 жыл бұрын
Płaskoziemcy mnie już dobijają.Jestem w jakiejs grupie na fejsbuku z płaskoziekcami, CO TAM SIĘ DZIEJE 0_0
@beki17797 жыл бұрын
Co tam sie dzieje?
@sauleer7 жыл бұрын
Beki oni myślą ze na końcu ziemi "dysku" jest wielka ściana lodowa której pilnuje wojsko, że grawitacji nie ma, nad nami jest wielka kopuła i jak jest grad to ze to są odłamki tej kopuły a i ze deszcz pochodzi z gwiazd, które przecież według nich nie istnieją. A jak im mówisz żeby Ci podali argumenty na to ze ziemia jest plaska to ich nie mają i się wymigują
@tedemez7 жыл бұрын
Nie bedzie bo to debolny temat.
@majkel17 жыл бұрын
Nie nadążam z tymi filmami scifun spokojniej :D
@whiskeydelta40737 жыл бұрын
"Ja nie przekonam Polaków do zdrowszego trybu życia??? Potrzymaj mi piwo!" Powiedział sobie Scifun przed nagraniem nowego odcinka :)
@waclawspeed7 жыл бұрын
Nikomu nie zależy na czystości. Gdyby tak było, to by obniżyli ceny gazu i VAT, ale ważniejsze są dochody niż zdrowie, zresztą na chorobach ludzkich jest ogromny biznes. Sprzedają się lekarstwa + VAT i tak to się kręci.
@arturskowronek66087 жыл бұрын
Waclaw Speed racja
@siuda617 жыл бұрын
W pelni sie z Toba zgodze. Gdyby chcieli pozbyc sie smogu cena gazu w dol i ludzie sami po przeliczeniu przeszli by na gaz bez dotacji. Teraz daja dotacje pozniej cene podniosa i ludzie i tak zrezygnuja. 1999 moj ojciec w nowym wtedy domu Zrobil kotlownie olejowa. Nie chcial wegla na oczy widziec. Jak zakladal wtedy cena za litr ponizej zlotowki instalcja piece niemieckie drogie itd. Jak sie wprowadzilismy to olej kosztowal 4 zl za litr. Niestety przeszlismy na wegiel.
@kimdzongil48187 жыл бұрын
SciFun proponuję abyś nagrał filmik na YT o korzyściach palenia OD GÓRY, takie palenie redukuje emisję pyłów o 50% i nie wymaga wymiany pieca, dodatkowo zmniejsza zużycie paliwa. Masz przebicie na YT a użytkownicy na pewno pomogą promować film i dotrzemy do szerokiej rzeszy ludzi. Sam tak palę od roku i efekt jest niesamowity. Lajkujcie żeby widział
@CDX7 жыл бұрын
No to do zobaczenia za 4 miesiące ;)
@zamknijmordeboszkodaciesuc66137 жыл бұрын
CDX elo
@squarebubble40107 жыл бұрын
elo elo
@jempatki34654 жыл бұрын
2lata minęły a ludzie tu wracają
@camofpv4 жыл бұрын
podniebny wiatrak jest wizjonerem.
@gerardpg70832 жыл бұрын
Za kazdym razem jak to ogladam to chce mi sie płakać. Kulminacja jest wtedy, kiedy mowi o tym ze mamy piekny kawałek swiata do zostawienia kolejnym pokoleniom, i ta muzyka (chlip), robi robotę ;`)
@Tolkien00112 жыл бұрын
Też tak myślę...
@arek3227 жыл бұрын
Myślę, że należałoby zorganizować akcję, w której grupa osób naklejałaby naklejki z odrażającymi skutkami wdychania smogu (jak naklejki z papierosów) na domy, w których ewidentnie palone są śmieci, a pod spodem byłby kod zniżkowy na wymianę pieca na przykład. Może dałoby im to coś do myślenia :)
@piotrt96477 жыл бұрын
Arek a jeśli taka babcia na wsi których jest tysiące pali węglem dziękuję tona kosztuje około 800 zł a ma emerytury 700zl to jaki bon jej Pomorze?
@jumanji-cs9ky7 жыл бұрын
Arek dobry pomysł ! takie ostatnie ostrzeżenie a później kontroll
@Uberkatze-7 жыл бұрын
Dobra dobra kiedy 3 cz. niszczenia tych plaskozjebcow Swoją drogą genialny odcinek :D
@kapitroll5937 жыл бұрын
A my nadal czekamy na rozjeżdżanie płaszczaków część 3...
@ZwyklyCzlowiek-ut3zo7 ай бұрын
8:20 I tutaj należy zadać sobie pytanie. Czy zmiana samochodu co 2 lata na coraz mniej emisyjny naprawdę jest ekologiczna? Od razu napiszę, nie chodzi mi o ten konkretny, dość radykalny wydaje mi się, przykład, ale o samą ideę. Myślenie w stylu: "Jest mniej emisyjny, więc jak go kupię, to będzie bardziej eko, niż jakbym nie kupił." Emisje przy wydobyciu surowców, produkcji a następnie utylizacji, są niestety bardzo często pomijane. Nie mówię, że wymienianie sprzętu na mniej emisyjny jest złe. Ale można, na przykład, zamiast wymieniać cały samochód, co powoduje, oczywiście pośrednio, że trzeba wyprodukować jeszcze raz karoserię, ramę, opony, kable, hydraulikę itp, itd, pomyśleć, czy nie można by wymienić lub zmodyfikować samego wydechu, np. montując nowsze filtry. Bo co spowoduje mniejsze zużycie surowców, energii i w konsekwencji zanieczyszczenie? Wyprodukowanie nowego samochodu i utylizacja starego, czy wymiana filtrów w układzie wydechowym. I znów, proszę nie skupiać się na podanym przeze mnie przykładzie, bo to tylko przykład i to najprawdopodobniej błędny, chodzi mi o samą ideę. I tak jak zgadzam się z całym filmem, choć według mojego uznania czasem były po prostu powtarzane, te same co od dawna hasła o ekologii, to z tym jednym konkretnym momentem się nie zgadzam, podobnie, jak z tym o zakazie wjeżdżania starym dieslem do centrum miasta, zwłaszcza w kontekście tego, co pokazywałeś wcześniej, o udziale w produkcji zanieczyszczeń. Komentarz był pisany, bez zbytniego przemyślenia sprawy, że tak powiem, na bieżąco, więc wszelkie sprawy z którymi się nie zgadzacie, proszę wytłumaczcie mi swój punkt widzenia, chętnie o tym porozmawiam, ale proszę zamiast tylko wytykać błędy, wytłumaczcie, czemu są błędami.
@universum07 жыл бұрын
Ten moment kiedy czekasz na poważną analizę płaskiej Ziemi cz.3, a dostajesz film o smogu.
@romangiertych51987 жыл бұрын
po co to analizować, skoro od razu można stwierdzić, że to stek bzdur?
@universum07 жыл бұрын
Roman Giertych chociażby dla satysfakcji i konsekwencji, że jak się powiedziało A to trzeba powiem B i C,D,E itd...
@Kamil-ev3ip7 жыл бұрын
6:50 - Mam 27 lat - uważasz, że jestem w szczycie możliwości finansowych i później będzie tylko gorzej? Dziękuję za zdołowanie.
@orkaspierd29707 жыл бұрын
Tak jesteś w szczycie, zostaniesz ojebany z kasy na te dotacje, a potem będzie coraz gorzej i zostaniesz starym frustratem jak ja xD
@Kamil-ev3ip7 жыл бұрын
Orka Spierd dziękuję, tego mi było trzeba
@Guscior7 жыл бұрын
Nikomu źle nie życzę, niech każdy żyje jak najdłużej ale prawda jest taka że póki żyje pokolenie głębokiego PRL to w naszym kraju mentalność się nie zmieni ;)
@michamanowiecki54887 жыл бұрын
Bardzo fajne przedstawienie problemu, który istnieje ale przez wielu jest czymś wyimaginowanym. Za pomocą tego małego białego urządzenia zwanym watomierzem, udało mi się praktycznie bez zmiany nawyków zmniejszyć rachunki za prąd o 10% miesięcznie. Sama zmiana ustawień PC na oszczędne pozwoliła na spadek z 280w na 220w w przypadku mojego komputera. Podobne ustawienia można zastosować np. w TV. Po dłuższej zabawie z watomierzem postanowiłem tez wymienić oświetlenie w całym mieszkaniu na LED dzięki czemu w całym mieszkaniu (4 pomieszczenia na raz) zżerają tyle samo energii co wcześniej tylko jedno pomieszczenie. Pozdrawiam!
@makeomengreatagain3 жыл бұрын
Stare baby=główny czynnik tworzenia smogu
@mati2627 жыл бұрын
podłączam się pod pytanie @Rory Filth, dlaczego nie ma nic o edukacji ludzi jak efektywniej palić w piecu, jako że sam paliłem w piecu "od góry" i starałem się szerzyć tę wiedzę gdzie się da to niestety KAS w Krakowie blokował prowadzenie takiej edukacji jakby działał w interesie sprzedawców kotów gazowych, a przecież racjonalnym jest stosowanie ograniczeń w zależności od uwarunkowań - co dodam, miasto zamiast iść w ciepło systemowe gdzie tylko jest to możliwe przez regulacje prawne na osiedlach z wysoką zabudową gdzie jeden domek truje całą okolicę dopracować przepisy, zająć się podłączeniami indywidualnych odbiorców do MPEC woli wrzucić wszystkich do jednego wora. Pomyślmy przyjdzie -30 st.C, siądzie sieć elektryczna na peryferiach Krakowa gdzie wszyscy mają piece gazowe, kto zapłaci za zamarznięte instalacje? Przecież cechą człowieka inteligentnego jest rozwój, powinno się dawać ludziom wędki nie ryby.. jak ktoś ma nieocieplony dom to jest sens montować od razu piec gazowy??? W Polsce ludzi jeszcze nie stać na palenie gazem! No i jeszcze kwestia smogu komunikacyjnego.. ale przecież samochody to ułamek smogu.. Sory smog nie występuje z powodu samochodów przy dobrych warunkach pogodowych.. więc jakby go nie było.. BTW Szerzmy wiedzę z www.czysteogrzewanie.pl
@Polskie_Stowarzyszenie_Stop607 жыл бұрын
dokładnie górne spalanie i nie ma problemu
@Blady_gra3 жыл бұрын
1:23 ja od listopada do kwietnia duszę się kilkadziesiąt razy dziennie przez smog, bo mam astmę. Zużycie leków wzrasta mi w okresie grzewczym 4 krotnie, nie mówiąc o tym, ze mam i tak silniejsze leki na ten okres 🙄
@jasniewielmozny47463 жыл бұрын
tez mam astme
@stachupanasewicz95157 жыл бұрын
Super filmik podoba mi się. Moim pomysłem jest aby jeździć rowerem , hulajnogą, używać pojazdów elektrycznych , używać pieców, grilów gazowych , używać pojazdów na gaz , nie palić drewna ,ponieważ drzewa produkują tlen . Używać także kuchenek gazowych.
@hrabiakaczor1717 жыл бұрын
Scifun nie myślałeś może o reaktywacji serii "Zapytaj Scifun'a"? Seria ta była bardzo spoko, można było się dowiedzieć dużo o rzeczach które cię ciekawiły. Co ty na to aby ją wznowić? Kto za like ^^
@Przymekk7 жыл бұрын
Na moim osiedlu na środku stoi stary domek/melina starego menela, który pali tym co znajdzie na śmietniku. Codziennie czuć smród wydobywający się z jego komina, lecz nikt nie może mu nic zrobic.
@ilam407 жыл бұрын
Przymek możesz, zgłoś to do straży miejskiej telefonicznie lub przez internet twoje zgloszenie bedzie anonimowe twój sąsiad nie dowie się kto zgłaszał. Przyjadą bardzo dokladnie zbadane palenisko,poniosą próbki. Kara to ok 400 zł a za recydywę już 1000 a to już zaboli to działa ;my na osiedlu zglosilismy z sąsiadami takiego dziada.Efekt-mamy czysto, można oddychac
@muchozolf7 жыл бұрын
Eeee tam, mutageny. To dobrze. Za parę lat wszyscy będziemy wiedźminami ^^
@muchozolf7 жыл бұрын
A moi sąsiedzi to... źli ludzie bardzo. Pozdrowienia z małego miasteczka na mazurach, cały sezon grzewczy cuchnącego produktami spalania... czegoś. Nie chcę wiedzieć czego.
@eastwind4407 жыл бұрын
Zawsze można zadzwonić po straż miejską jeśli uwagi nie pomagają.
@milo47547 жыл бұрын
Najlepsze jest to, że ci sami ludzie co palą w piecu plastikiem protestują przeciwko stawianiu nadajników telefonii komórkowej argumentując, że to szkodliwe dla zdrowia.
@Sonatabmoll25 жыл бұрын
Sąsiad dziadków palił plastikami wiele lat. Zgłoszenia na policję nic nie dały. Teraz nie żyje - umarł na raka płuc w wieku 57 lat. Jego żona też jest już po chemioterapii - również rak płuc. Czekam co będzie z ich synem, bo nadal pali plastikami.
@gregfox61375 жыл бұрын
polski ciemnogród level hard 😁
@xardasnecromancer5905 жыл бұрын
:DDD Będzie nadal jeździł walcem :D
@savedemperor80245 жыл бұрын
@@gregfox6137 ciemnogrodem bym nazwał ludzi ślepo wierzących w propagande Unijnych komunistów
@Toczusiek6 жыл бұрын
Najgorszy jest fakt, że cierpi na tym motoryzacja poprzez popieprzone normy ograniczające emisję spalin dające tylko zysk koncernom i większe zanieczyszczenie w Azji, które jest spowodowane produkcją coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji i wyżyłowanych silników o niewielkim litrażu. Cały ten proces wcale nie ogranicza w dużym stopniu tej emisji, ponieważ są to ograniczenia różniące się kilkoma gramami emisji CO2, dziesiątymi grama dla HC i tysięcznymi grama dla PM względem uprzednich norm. UE zajmuje się popierdółkami przynoszącymi zysk dla brukselskich marksistów zamiast poważnymi sprawami.
@kordianlysak8526 жыл бұрын
Toczusiek Nie mówiąc juz jak mały jest odsetek zanieczyszczeń od motoryzacji
@Toczusiek6 жыл бұрын
+Kordian Lysak dokładnie, jest to ok. 14-15% całej emisji w przypadku CO2, z czego 80% z tych 14-15% pochodzi z ciężarówek. Samochody osobowe mają wręcz nikły wpływ na emisję w Europie, gdyż w przeciwieństwie do innych kontynentów produkujemy auta z JAKIMIKOLWIEK normami. Gdyby tak wszystkie samochody spalinowe na świecie posiadały chociaż katalizator, nie miałyby prawie żadnego wpływu na środowisko, chociaż wpływ ten i tak jest niewielki w porównaniu do gospodarstw domowych.
@wernicki10 ай бұрын
Oglądane ponownie! Film mega aktualny - chyba coraz bardziej ważny z roku na rok.
@Adrian2315549 ай бұрын
nieaktualny, niemiec już mówi że piec na gaz nie jest eko
@blacksmashedspirit6 жыл бұрын
Mnie strasznie wpienia wyrzucanie i zostawianie śmieci w lesie, parku czy nawet w centrum miasta i uważam, że za to powinny być kilkutysięczne mandaty. Niektórych chyba mama z tatą nie nauczyli, że od tego są śmietniki. A co do lasów...skoro idziesz do lasu i jesteś w stanie nieść w tym cholernym plecaku wodę czy jakiś napój, to...uwaga! BĘDZIESZ TEŻ W STANIE ZABRAĆ PUSTĄ I DUŻO LŻEJSZĄ PLASTIKOWĄ BUTELKĘ PO NIM i wyrzucić ją po prostu później do kosza! Nie zostawiaj jej pod drzewem i "to nie moje, nara". W ten sposób może smogu nie powodujemy, ale zatruwamy ziemię i wody gruntowe, trujemy i zabijamy rośliny i małe zwierzęta, zaśmiecamy wszystko wokół i potem żyjemy w takich śmieciach...tak tak.
@19iza775 жыл бұрын
Gdyby tylko istniała taka hulajnoga, którą można by używać bez elektryczności... Tylko się nogą odpychać.
@paweszynalski75545 жыл бұрын
Hmmmm niewiem dziwny ten twój pomysł. Ale może taką stworzysz??
@_rd_50434 жыл бұрын
Zwariowałeś? Kto by Ci to kupił??? Co ty do średniowiecza chcesz się cofnąć?! (xD) Edit: *prehistorii
@drpaj-chi-wo4 жыл бұрын
ta, co jeszcze?
@andrekerterso3534 жыл бұрын
Kiedyś taką miałem, więc pochodzę ze średniowiecza.
@_rd_50434 жыл бұрын
@@andrekerterso353 *prehistorii
@kamandir967 жыл бұрын
Ludzie pracują za najniższą krajową i nie stać ich i palą byle czym i byle jak na pewno jakbym ludzie godnie zarabiali opał był by tańszy a ludzie nie bawili by się w kombinowanie bo i po co
@pawemalina53687 жыл бұрын
Ludzi nie stać na opał, ale na leczenie już stać?
@tomciopaluch787 жыл бұрын
Bardzo prosty sposób na walkę ze smogiem to obniżenie cen gazu. Myślę, że to miałoby większy sens niż dokładanie się do zakupu kotła gazowego. Jak kogoś nie stać na zakup kotła gazowego to nie będzie go stać na eksploatację takiego sprzętu. Uważam, że ceny gazu w Polsce powinny być zdecydowanie niższe. Porównując nasze zarobki z krajami zachodnimi wypadamy bardzo blado, więc w tej chwili trudno się dziwić, że te mapy tak wyglądają. Ile godzin przeciętny Kowalski musi pracować na m3 gazu, a ile Niemiec, Belg czy Norweg. W momencie gdy gaz będzie tańszy to ludziom nie będzie się chciało palić w piecach, tylko wygodnie i ekologicznie włączą sobie ogrzewanie gazowe. Tak uważam.
@tomciopaluch787 жыл бұрын
Jak to nie kontroluje? Równie dobrze można powiedzieć, że przeciętny Kowalski nie kontroluje cen chleba. Owszem, ale może go kupić w jednym miejscu taniej w innym drożej. Z drugiej strony porównaj ceny gazu na Węgrzech i w Polsce. Ten sam dostawca, ten sam gaz a różnica w cenie olbrzymia.
@julasxziom63865 жыл бұрын
Problemem nie jest węgiel ale jego sposób spalania (lub raczej rozkładu) czyli tzw. piroliza. Zróbmy mały eksperyment: zasypmy piec kilkoma łopatami węgla- poleci biały dymek. Teraz zamknijmy piec- poleci czarny dym. Cały problem polega na tym ze ograniczając dostęp tlenu ograniczamy spalanie węgla umożliwiając jego beztlenowy rozkład. Mało kto wie że węgiel jest surowcem do otrzymywania wielu węglowodorów aromatycznych właśnie w ten beztlenowy sposób (mowa tutaj o toluenie, benzenie, ksylenie, naftalenie, różnych fenolach i wielu innych związkach).
@agnieszkagodon1445 жыл бұрын
Ale czy to nie jest tak, że w warunkach ograniczonego dostępu do tlenu w czasie spalania węgla powstaje po prostu tlenek węgla (II), czyli znany ogólnie pod potoczną nazwą "czad"?
@julasxziom63865 жыл бұрын
@@agnieszkagodon144 To tak naprawdę tylko jeden ze składników powstającego dymu. Tych składników jak wspomniałem jest duuużo więcej.
@lordmango69825 жыл бұрын
Psze pana, czemu pan nie nagrywa już? Przecież miał pan jeden z ciekawszych kanałów na yt. Pozdrawiam
@MrFliperPL7 жыл бұрын
Uwielbiam filmy tego gościa
@pasjonat-azbestu7 жыл бұрын
Zaostrzyć kary, zwiękrzyć kontrolę, zachęcić społeczeństwo do donoszenia (z tym może być kłopot :P) i powinno być lepiej.
@KaroLina-hs7xr5 жыл бұрын
Fantastyczny materiał! Jednak 99% sukcesu to zmiana mentalności, czego masowo ani nawet jednostkowo zrobić się nie da. Przykład: w 2019 r. w pociągu w Polsce zmarła starsza osoba w wyniku przegrzania, bo w pociągu nie było klimy. Powiedzmy to uczciwie - na Zachodzie ludzie nie używają komunikacji wadliwej, przestarzałej ani wiecznie spóźnionej, dlatego jej używają. Gdyby koszt dojazdu do pracy był niższy niż codzienne używanie samochodu oraz w warunkach komfortowych i na czas, wiele osób skorzystałoby z takiej formy. Odnośnie kominów, patrząc na moich sąsiadów palących mokrym drewnem i nie wiadomo czym jeszcze a jednocześnie patrząc na mój rachunek za gaz oraz żyjąc kilka miesięcy w roku prawie bez otwierania okien w domu chce mi się płakać... bo nie mam takiej mocy żeby tam do nich iść i po prostu spuścić im wpie.dol. Inaczej się tego załatwić nie da, straż nic nie może, człowiek jest bezradny. A potem w TV słyszymy że Polska węglem stoi i stać będzie bo premier boi się grupki wkurzonych górników. No sam powiedz: spakować się i wyjechać, bo to jest najłatwiejsze.
@borzydarbobek5 жыл бұрын
Szkoda, że mamy największe złoża węgla w Europie, a nawet jak my przestaniemy palić, to światowi giganci nic sobie z tego nie robią, czyli nie ma to sensu.
@Gilmur7185 жыл бұрын
jeźdźcze samochodem do pracy bo ludzie śmierdzą
@ptyst91435 жыл бұрын
@@user-mb0vf0mk0s film jest o smogu a nie o globalnym ociepleniu
@nupodwk41116 жыл бұрын
Jak zmniejszyć emisję smogu u sąsiadów - zabić ich.
@barteknazwisko75706 жыл бұрын
NupOdWk popieram 😈💀
@xdaff6 жыл бұрын
spalić ich xd
@nupodwk41116 жыл бұрын
Też może być.
@boskiedinozaury31816 жыл бұрын
Niestety jest to rozwiązanie niemoralne. Jeśli cię to nie przekonuje, to morderstwo jest też nielegalne. Poza tym zabicie kilku sąsiadów nic ci nie da, musisz wybić wszystkich Polaków. Jeśli zamierzasz to zrobić, poczekam na ciebie z ciepłą herbatką.
@hanisscosplay7 жыл бұрын
To powinno byc puszczane zamiast długich nudnych wykładów na godzinach wychowawczych albo w ogole w szkole
@michalwojtylo89297 жыл бұрын
Powiem wam tak. Pracowałem w firmie produkujące tzw, westfalki czyli kuchnie do palenia, może ktoś jeszcze pamięta lub sam miał taką w domu. W piecach/kuchniach tych można palić wszystkim, co uważane jest wśród ludzi za największą zaletę. Produkowaliśmy również piece węglowe do ogrzewania pomieszczeń/mieszkań. (Najczęściej były one kupowane przez gminy do mieszkań socjalnych). Od czasu do czasu musiałem jechać w kraj na reklamację jednego z naszych pieców/kuchni. Właściciele (pieców/kuchni) zazwyczaj byli biedni, lub zwyczajne byli czystą patologią. Palili wszystkim, od wewnątrz na palenisku czy cegłach szamotowych osadzał się stopiony plastik, guma, opony, plastikowe butelki i opakowania, krzaki, ubrania i co tam im w ręce wpadło. Wszystko to służyło i dalej służy jako opał, bo pieców takich jest wiele, a ciągle jest zapotrzebowanie na nowe. Pali się wszystkim tylko nie węglem czy drewnem. Węgiel jest cholernie drogi i nie każdego na taki luksus stać,, a drewno trzeba przywieźć, porąbać, poukładać, a nie każdemu się chce. Oczywiście nie można uogólniać bo i są ludzie którzy w takich kuchniach/piecach palą tylko właściwym opałem, ale większość pali czym popadnie. Już nie wspomnę o kotłach grzewczych zamontowanych w domach jednorodzinnych, bo tam też jest pełno Januszy ''opału". Wystarczy się wieczorem przejść po mieście i od razu czuć czym ludzie palą. Sam mam kocioł na miał bardzo dobrej wydajności i w zimę spalam około 10 ton, ale sąsiad pali chyba kotami więc nawet jak bym filtry na komin zamontował to i tak nic nie da, bo co z tego, że ja nie będę truł skoro kilku Januszy dookoła mnie truje na potęgę. Rozumiem, że mamy zimno przez 8 miesięcy w roku, a kraj do bogatych nie należy, ale puki ludzie nie zrozumieją, że sami się trują, nic się nie zmieni.
@piotrj93297 жыл бұрын
pierdolisz koles glupoty swiat jest zajebiscie duzy dumek z komina jest malo wazny bylem na antarktydzie ona nie ma konca rozumiesz ziemia jest nie zbadana do konca jest tam czyste powietrze kumasz baze a czym ludzie palili to ci gowno do tego ok
@wesol92717 жыл бұрын
"Panie, co ja sie bendem podłanczać do sieci jak tam kradno. Somsiad muwił że piecem taniej"
@pasjonat-azbestu7 жыл бұрын
"Grażyna, daj mi tego kalosza, zrobię ci jutro darmowe MPK"
@mariutunio2 жыл бұрын
Tej zimy to dopiero będziemy musieli gryźć powietrze. Już teraz zapowiedziane jest, że normy zanieczyszczenia zostaną zwiększone na zimę.
@Tolkien00112 жыл бұрын
Też tak myślę...
@adamjanisiak31192 жыл бұрын
@@Tolkien0011 widzę że ogólnie jesteś zgodny.
@jacobvhs7 жыл бұрын
Ekologiczne myślenie nigdy nie zdobędzie u nas przewagi, jeżeli jedynym sposobem na przekonanie ludzi do ochrony środowiska będzie stawianie im wyboru - "Wyłóż kupę kasy albo utrudnimy Ci życie"
@wariarthplayer49956 жыл бұрын
Dodam tylko że przy paleniu węglem w piecu niższej klasy ekologicznej nie trzeba wymieniać całego pieca wraz z instalacją. Są specjalne wkłady do pieca, wystarczy takowy zamówić i fachowiec wymieni. Koszt ok. 6 tys. z możliwością dotacji. Cały dym wydobywający się z pieca ponownie wraca do komory spalania przez co dodatkowo zmniejsza użycie węgla czy drewna. Jest bardzo ekologiczny bo praktycznie wszystkie złe substancje są ponownie spalane i praktycznie żadne złe substancję nie wlatują do atmosfery. Co do kwestii śmieci jak najbardziej trzeba segregować. A to że firmy segregujące śmieci zarabiają na tym istne kokosy to inna bajka.
@Sobi1m7 жыл бұрын
Zwróć delikatnie uwagę sąsiadowi, to do końca życia będzie na Ciebie donosił i wieszał psy. Taki naród
@wiadomoscinaddniestrze22897 жыл бұрын
No chyba się lękasz trochę.
@dyabeu86887 жыл бұрын
Jak tam praca nad trzecim i płaskim?
@tedemez7 жыл бұрын
Z głópkami się nie rozmawia. Debilny temat a sci fun nas czegoś chce nauczyć.
@eminemthebest7 жыл бұрын
Jestem w stanie płacić Ci pieniądze byś nagrywał częściej filmiki, załóż patronite o zobacz ile osób też tego chcę. Zastanów się nad tym.
@andzelorothmans77767 жыл бұрын
Wlasnie legendo yt xd
@flajflaj7 жыл бұрын
Please stand up, please stand up...
@ughyhjuvhjgj7849 Жыл бұрын
Każdy posiadający piec węglowy powinien przechodzić kurs i egzamin z umiejętności palenia i rozpalania węgla. Rozpalanie górne które wydaje się ludziom -zwłaszcza starszym - wbrew logice to klucz do czystszego spalania i przede wszystkim ekonomiczniejsze
@teodorw.8398 Жыл бұрын
Palenie od góry pomaga jak umarłemu kadzidło. No może trochę pomaga, ale nie jest nawet blisko rozwiązania problemu.
@adrigor44617 жыл бұрын
A co z czymś płaskim i trzecim?
@typowynietypowy45597 жыл бұрын
Płaskie myślenie o środowisku III RP. Zadowolony?
@TheMcCan7 жыл бұрын
Adrigor Masz na myśli swoją dziewczynę?
@chaox487 жыл бұрын
do zobaczenia w przyszłym roku :
@yes-ec8dg3 жыл бұрын
O KURDE... moja sąsiadka chorowała na nowotwór a sąsiad pali śmieci prawie codziennie...
@faraltos3 жыл бұрын
Hmmm... napewno nie śmieci
@Atr3ju7 жыл бұрын
7:57 Jeżdżę do pracy rowerem bo mam 1,5 km do niej. Co niektórzy uważają w pracy że jestem biedakiem bo nadal po 3 latach pracy tam nie mam samochodu, śmiech na sali.
@Jarzyn447 жыл бұрын
Niestety, nawet po tylu latach "wolności" wciąż panuje u nas taka nowobogacka mentalność. Na zachodzie poruszanie się w mieście rowerem/ komunikacją publiczną jest standardem. Sam musząc załatwić coś w mieście (a mieszkam na obrzeżu Krakowa) wolę dojechać samochodem do przystanku i kontynuować podróż MPK'iem- tak jest nie tylko taniej ale i szybciej.
@JussiFrut7 жыл бұрын
Atr3ju mam to samo od prawie 3 lat rowerem do pracy, pomimo ze zarabiam tyle ze 1/4 aut na parkingu mógłbym kupic za jedną wyplate i jeszcze by zostalo. To niewiem czemu u nas panuje takie pogardliwe podejscie do ludzi bez auta. Nie potrzebuje i tyle, a jesli juz to raz w roku. I te szyderskie pytania. Co, dzisiaj rowerkiem? Najlepsze jest to ze auto ma tansze niz ja rower.
@Atr3ju7 жыл бұрын
"Co, dzisiaj rowerkiem?" no to pytanie mnie często dobija, zwłaszcza w deszczu czy zimę. Mam auto i co niektórzy wiedzą o tym w pracy ale mimo to nadal potrafią dogryzać tym pytaniem "Co, dzisiaj rowerkiem?" i myślą że oszczędzam na paliwie albo żałuję na paliwo, no po prostu ludzie są okropni.
@dzwiedziu7537 жыл бұрын
Brutus S przy okazji w ten sposób unikasz stania się obiektem szczególnego zainteresowania złodzieja :)
@polokolovevo70607 жыл бұрын
Myślę że mapka pokazująca zanieczyszczenia powietrza europy jest trochę nieuczciwa. Mam tu na myśli kwestie klimatu. W słonecznej portugali lub we włoszech nie ma potrzeby ogrzewania domów przez 6 miesięcy.
@MrPerf-vf3oj7 жыл бұрын
Co w tym nie uczciwego, to oczywiste. Mapka po prostu pokazuje zanieczyszczone powietrze, co mieli dodać troche Portugalii zanieczyszczenia na mapce żeby było sprawiedliwie? XD
@polokolovevo70607 жыл бұрын
Perva Quel najwyraźniej źle mnie zrozumiałeś. Mapka z 2012 roku pokazuje zanieczyszczenie benzopirenem a ta substancja pochodzi własnie ze spalania śmieci, palstików itp. Ze względu na cieplejszy klimat np. Portugali nie muszą ocieplac domów węglem i na pewno do głowy im nie przyjdzie włożyć do pieca plastikową butelkę. Gdyby mapa byla z 2016 i przedstawiała zanieczyszczenia spowodowane przez co2 to polska na tle innych państw juz tak bardzo nie odstaje.
@pawkogamer39562 жыл бұрын
Wszystkim, którzy uważają, że to ściema, życzę miłych dziur w płucach w przyszłości. Pozdrawiam 😉
@Tolkien00112 жыл бұрын
Też tak myślę...
@QtittbChannel6 жыл бұрын
Moi rodzice połączyli pompę ciepła z panelami foto-woltaicznymi. Dodając do tego dobrą izolację i ocieplenie mają właściwie darmową ciepłą wodę i ogrzewanie w piętrowym domu. Fotowoltaikę udało im się założyć z dotacji uni europejskiej, płacili tylko połowę... Warto się rozejrzeć za takimi dotacjami, połączenie genialne.
@QtittbChannel6 жыл бұрын
"To ściema"... Przez dwa lata fotowoltaika moich rodziców wyprodukowała 14 megawatów, a zużyli z tego 13 megawatów na ogrzewanie wody i domu i zużycie prądu... Autentycznie, jedyne co płacą to abonament za prąd i jakiś tam znikomy procent za zużycie, co wynika z głupiego polskiego prawa, szczegółów nie znam... Także tego, który będzie krzyczał, że fotowoltaika to ściema można podsumować słowami "intelektualny analfabeta" i gościa po prostu olać, innego sposobu nie ma. Ważne, by nasi rządzący nie byli takimi ignorantami... **patrzy na polski rząd** Szlag.
@Futrzag6 жыл бұрын
XD bo panel musi pracować ok 7 lat bez przerwy by wyprodukować ilość energii która musiała być użyta by go wyprodukować
@QtittbChannel6 жыл бұрын
A wiesz może, ile ton paliwa trzeba spalić na 1 tonę paliwa dostarczoną do Twojej lokalnej stacji benzynowej? ... No dobrze, 7 lat, i co z tego? Gwarancja na panele fotowoltaiczne oscyluje między 25-30 lat, czyli 4ro krotność tej liczby. Tak na prawdę nie wiadomo jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych bo jest to dość nowa technologia, ale, to co wiadomo: Najstarsze panele fotowoltaiczne wciąż pracujące to panele "Energielabor" na uniwersytecie Oldenburg założone w 1979 roku. Oczywiście one jako jedne z pierwszych paneli mają bardzo małą wydajność, 8.5%, która w ciągu 40 lat operowania spadła do... 8.2%. Teraz, producenci dają gwarancję na panele zaznaczając, że panele fotowoltaiczne w ciągu 30 lat pracy tracą mniej więcej 15-20% wydajności. To są liczby szacunkowe, bo realia pokazują, że ta wydajność spada od 6 do 8% w ciągu 25 lat. 7 lat? Fine by me. Wprowadzanie nowych technologi może być kosztowne. Ale jeżeli będziemy sukcesywnie wprowadzać technologie, które pozwalają nam pozyskać energię za darmo, przyjdzie taki moment, że uwolnimy się od źródeł energii nieodnawialnych. I tam jest przyszłość.
@Futrzag6 жыл бұрын
Z-Enzyme 7ton?🤔 ciężko będzie uwolnić się od energetyki konwencjonalnej ,farmy słoneczne by uzyskać moc produkowana w elektrowni konwencjonalnej zawierają dużo więcej miejsca chociaż uwolnione sa od zbiorników wodnych ,nie umiem sobie tego wyobrazić w skali rozproszonej
@QtittbChannel6 жыл бұрын
Nie mam pojęcia ile XD Co do farm - gdyby tak każdy dach miał panele. To jest dużo niezagospodarowanej przestrzeni. Wystarczy o tym myśleć gdy się buduje / remontuje dom. Tyle.
@karolnowicki68186 жыл бұрын
Warto zauważyć, że kraje zachodnie od Polski mają cieplejszy klimat, abstrahując od Szwedów i Norwegów, którzy mają tani prąd pozyskiwany w wilczej części z ekologicznych źródeł a sami wszystkie urządzenia mają elektryczne. Aczkolwiek nie wątpliwie jest z tym problem.
@idontspeaklondon95746 жыл бұрын
W Polsce jak w lesie, zarabiasz prawie najmniej w unii i masz najgorsze powietrze w Europie do tego mamy najgorszą służbę zdrowia w unii, zajebiscie aż chcę się mieszkać w tym kraju
@12mati256 жыл бұрын
Tia najgorsza służba zdrowia... spróbuj coś załatwić w brytyjskim NHS'ie...
@mccmaccabra5 жыл бұрын
@@12mati25 Gdzieś czytałem niedawno artykuł, że w kwestii służby zdrowia (oczekiwania na wizytę oraz liczbę osób na danego specjalistę itp.) przebiła nas nawet Rumunia...
@towarzyszlenin97717 жыл бұрын
-Grażyna dodaj jeszcze kalosza do ogniska bo spada stężenie Benzopyranu
POWRÓT KRÓLA! EJ SZCZAJFAN KIEDY POWAŻNA ANALIZA PŁASKIEJ ZIEMI?
@gregorhomestudio93056 жыл бұрын
szacun ! bardzo wartościowy vlog
@ukaszfranczyk54036 жыл бұрын
Czy można prosić o źródła badań, z których można wnioskować te 40 000 zagonów? Wiem, że jest to faktyczny problem, lecz nie lubię suchych liczb i chciałbym prosić o konkretne źródła.
@eazyymann60235 жыл бұрын
Czytanie komentarzy zmusza mnie do refleksji w jakich popierdolonych czasach się urodziłem...
@piotrekduda2k34 жыл бұрын
Smog jest dlatego że pył i dym nigdzie nie spada, bo ziemia jest płaska :) niedowiarki :D
@alan79094 жыл бұрын
A KRAWĘDŹ? A ANTARKTYDA?!?! TAM NIE MA SMOGU BO WŁAŚNIE SPADA!!!!1!!11!
@piotrjanicki187 жыл бұрын
Dzięki za ten materiał. W końcu ktoś mi to rzeczowo wytłumaczył.
@MrBimber557 жыл бұрын
Jak znajomym zwróciłem uwagę żeby nie palili śmieci to mnie wyśmiali...
@omaga5017 жыл бұрын
To masz dziwnych znajomych, ja bym wyśmiała gdyby ktoś mi powiedział, że to robi, głupota totalna.
@ccc52267 жыл бұрын
Fakt, powinni Cię zaprosić na kawkę i podziękować przy cieście, że zwróciłeś im na to grzecznie uwagę. W końcu całe życie mylili opony z polanami :)