Zakopać szambo betonowe 10 m3 napełnić wodą, wrzucić jakięś kilka starych węzownic z bojlerów i grzać wode. Albo zrobic kilka odwierów wrzucić sondy i grzać grunt a w okresie zimowym odzyskiwac ciepło z ogrzanego gruntu pompa ciepła.
@Lancelot1q Жыл бұрын
Fajnie masz to rozwiązane , nadmiar ciepłej wody można wykorzystać w pralce i zmywarce zmniejszy to znacząco rachunki za prąd.
@pawedabrowski2320 Жыл бұрын
Podoba się mi to rozwiązanie 😊 Ciekaw jestem jak będzie sprawa wyglądała wrzesień-listopad ;) Pozdrawiam serdecznie
Жыл бұрын
No teraz mam dywan do nakrycia w gotowości;)
@mateuszpiotrmyszke4612 Жыл бұрын
Nadmiar ciepła z kolektorów możesz oddać do basenu tudzież dmuchanego jaccuzi, w ostateczności mauzera 1000L za pomocą jakiejś taniej zanurzeniowej wężownicy wpiętej za pomocą trójnika. Lepsza przewymiarowana instalacja z odbiornikiem ciepła w lato, niż zbyt mała instalacja zimą, a to wtedy jest potrzebne najwięcej energii aby nas dogrzać w domu. Jaka pojemność buforów w kotłowni? Pozdrawiam ! :)
Жыл бұрын
3x140l
@oneferrdek3346 Жыл бұрын
Jakie zużycie ma twój dom i na ile ma starczać docelowo bufor ciepła?
@mateuszbarczak2673 Жыл бұрын
Jezeli nic pan z tym mir zrobi to bedzie duzy problem latem z nadmiarem ciepła. Pojemność bojlerów smiesznie niska. Ja do trzech kolektorów mam 300l. Obawiam się, że bufor o pojemności 1000l i tak bedzie duzo za mały w okresie letnim. Trzeba bedzie wymyślić dobre przykrycie kolektorów
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
Ma Pan rację z 1m2 solarów mamy realnie około 900W - to w lato z takiej dużej instalacji bardzo dużo - ciężko do zagospodarowania w lato. A skoro ma Pan 3 solary czyli około 6m2 - mam rozumieć. Jak to się zachowuje np. na jesieni gdzie trzeba już ogrzewać zdaje to egzamin ? Wykorzystuje Pan te 6m2 do ogrzewania np. podłogowego ? Bo myślałem o takim projekcie dla domów około 100m2 do ogrzewania podłogowego właśnie takim 6m2 kolektorami z buforem np. 600 litrów. Taka instalacja max może dawać 5,4kW mocy (lato) a w dni takie trochę słońca na jesieni 1,8kW to też coś by było - nie tak mało. Wiadomo ,że chodzi bardziej o jesień i wiosnę bo w grudniu i styczniu tej energii będzie naprawdę mało.
@mateuszbarczak2673 Жыл бұрын
@@grzegorzzubinski6951 ciężki mi ocenić jak się sprawuje instalacje w dni jesienne z tego względu że koło mojego domu rosną wysokie dęby i olchy. W październiku kolektory są już w cieniu. Lecz uważam że w okresie jesiennym tej energii będzie zbyt mało aby trzema kolektorami dogrzewać dom. Na tą chwilę jak mamy taki ładny wrzesień to czasem leki nadmiar energii cieplnej jest oddawana na kocioł węglowy. Kocioł chwilowo rozgrzewa się do 50 stopni, lecz mam odkręcone dwa grzejniki łazienkowe i praktycznie one odbierają całe ciepło w ciągu 30 minut. Myślę że minimum będzie potrzebne 6 kolektorów aby można było mówić o jakiś oszczędnościach w ogrzewaniu.
@mateuszbarczak2673 Жыл бұрын
@@grzegorzzubinski6951 ja bym widział to tak. Co najmniej 6 kolektorów połączonych równolegle z kotłem lub pompa ciepła poprzez bufor 1000l. Taki zestaw może faktycznie trochę cieplej wody wpompować do układu ogrzewania podłogowego
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
@@mateuszbarczak2673 Może tak masz ponieważ masz zacienienie i ciężko Ci uzyskać parametry mocy. Ogólnie w lato z 1m2 idzie około 900W max. Wiadomo ,że na jesieni jaka to może być wartość w miarę dobry dzień? Załóżmy że 300W to z 6m2 - trzy kolektory to około 1,8kW. Zapotrzebowanie na moc dla domu 100m2 budowa 2023 przy temperaturze około 0 stopni to około 2kW. Więc wydaje się ,że takie 6m2 by sporo dało w okresie jesiennym. Fakt ,może przez 8h ale to naprawdę sporo. Bardziej myślałem aby ładować to w podłogę przez regulacje . Czyli mając już temperaturę 25 stopni wody można by ją już puszczać w podłogę. Kiedyś opiekowałem się zestawem solarnym, kilka kolektorów rurowych i zasilał hotel w CWU. Do tego był zupełnie osobny zbiornik - bufor zawsze temperatura na nim byla min 20 stopni nawet w zimę.. A zbiornik miał z 400 litrów.
@mateuszbarczak2673 Жыл бұрын
@@grzegorzzubinski6951 w okresie jesienno zimowym będzie miał pan ciężko pokryć energię do samej ciepłej wody użytkowej. Te 2 kW nie będę już dostępne co dziennie. Jeżeli wpuści pan ciepło w podłogę to na drogi dzień będzie musiał ładować bojler. Dzisiaj jest 25 września i tej energii mamy na styk dla 4 osobowej rodziny. Wystarczy że włączę pompę na same dwa grzejniki łazienkowe teraz o godzinę 14 to na wieczór będę już problem z ciepła wodą.
@dmirek62 Жыл бұрын
W okresie letnim nadmiar ciepła nie do zagospodarowania. Czy możesz napisać jakie temperatury uzyskiwałeś w okresie zimowym dla dni słonecznych i pochmurnych
Жыл бұрын
Dochodziło do 80 stopni na kolektorze. Są o tym filmy :)
@dmirek62 Жыл бұрын
@ oglądałem tylko pamieć jest krótka dlatego się pytam, jaką najniższą temperaturę miałeś na wejściu do budynku?
@dmirek62 Жыл бұрын
napisałem maila do ciebie
Жыл бұрын
@@dmirek62 najnizej ustawilem sobie aby bylo tak 30 stopni, robie jeszcze z tego uzytek wpuszczając w zimną podłogówkę. Natomiast przy niezachmurzonym niebie temperatury nawet na mrozie dochodzą do 60 stopni.