Bardzo lubię styl wypowiedzi profesora. Dziękuję za to, co wniósł w świat nauki
@litha40553 жыл бұрын
Moja najwspanialsza inspiracja życia...prof Vetulani Dziękuje i pamiętam 💙
@sopelmen3 жыл бұрын
Wspaniały człowiek, wybitny profesor.
@cygasrapsodia3 жыл бұрын
mój ulubiony profesor
@galanonim17633 жыл бұрын
Do zobaczenia kiedyś Panie profesorze 🙌
@homer02783 жыл бұрын
moze dzis Pawle.....
@j7m7f3 жыл бұрын
Profesor nie wierzył w takie spotkania...
@galanonim17633 жыл бұрын
@@j7m7f hmm ciężko mi odnaleźć w Jego słowach coś na ten temat, z racji tego ze nie uściśliłem niczego dotyczące tego spotkania :) Jeśli natomiast uważasz inaczej, cóż nie pozostaje mi nic innego niż uczuć się od mądrzejszych 🙌 Ps. Chyba, ze Ty znasz jakieś szczegóły tego spotkania to mi powiedz, z chęcią powiem Ci czy są zbieżne z moimi :)) Zdrówka 🤝
@DayWalker966Rip3 жыл бұрын
@@galanonim1763 Profesorowie, ze względu na swoje wykształcenie, przeważnie nie mają fizjologicznej potrzeby wiary w gusła i zabobony pokroju życia wiecznego oraz wielu innych religijnych dogmatów czy kłamstw.
@galanonim17633 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip wszyscy profesorowie? Czy jacyś wybrani? Pozdrawiam 😉
@evikab18793 жыл бұрын
Wspaniały wykład. Wśród ptaków - cudowronki mają umiejętność aranżacji przestrzeni oraz własnego ciała
@olp19833 жыл бұрын
Fajnie kogoś takiego posłuchać.
@joeybirlem76473 жыл бұрын
Pan profesor już czeka na kolejny wszechświat ❤
@marekchudy88933 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@olp19833 жыл бұрын
Dobry człowiek , bardzo mądry.
@dzigit46803 жыл бұрын
Dziękujemy👏👏👏👏👏👏👏👏
@januszdurolek75943 жыл бұрын
Tworzę kolaże i kolazo-grafiki od wielu lat . To rozwija , ale jest się z tym samotnym . Więc się widzi i czuje .
@MaciekMedyj3 жыл бұрын
Wszystkie działania człowieka, poza tymi z dołu piramidy, służącymi prostemu przetrwaniu, to są elementy zdobywania przewagi - prowadzące do sukcesu rozrodczego.
@iwobenek8973 жыл бұрын
Uwielbiam pana wykłady^^
@dobrawodazoteciekawostki81613 жыл бұрын
Altannik jest ptakiem, który uprawia sztukę. Zmysł estetyczny posiadają także pingwiny, które w zalotach obdarowują się kamykami.
@petertechst1430Ай бұрын
Mało kto z jednak szacunkiem nabija się dziś z Religii. Bardzo lubię uczestniczyć w obrzędach religijnych a zarazem wiem jak bardzo "ręką ludzką" są inspirowane 8 tworzone. Zawsze usilnie się staram nic po sobie nie poznać, ale nie wiem czy mi to wychodzi. NeuroJurek forever. Na róbierzach internetu budzą się nieśmiertelne idee, dążenia.
@homer02783 жыл бұрын
sadze, np psy tez maja mysl artystyczna. gdy mialem suke, kundel kawaler oprocz lesnego truchla po bezrozumnych salwach. przynosil galezie bzu, stokrotki, inne kwiatki. pozwolilem im 5x wyvhowac razem. kawalera wzieli hycle, byl agresywny. a moja doda umarla po kielbasie z welna szklana, dzieki sasiad.
@homer02783 жыл бұрын
R.I.P.przepraszam nie wiedzialem, ze tego WYBITNEGO Czlowieka juz nie ma. odezwij sie P. Prof. Jerzy!
@robertkaminski17813 жыл бұрын
rip
@adamuadamuadam95763 жыл бұрын
A gdzie reszta filmu, czemu się tak urywa :(
@marcink.81783 жыл бұрын
Bo reszta jest na stronie Copernicus. Pewnie płatna lub wymaga rejestracji. To tylko trailer.
@adamuadamuadam95763 жыл бұрын
@@marcink.8178 O kurcze, nie wiedziałem, dzięki za. Info.
@MaciekMedyj3 жыл бұрын
@@marcink.8178 bezpłatna
@marcink.81783 жыл бұрын
@@MaciekMedyj jakby było za darmo, to można było wrzucić cały wykład na kanał. Gdzieś musi być haczyk.
@gregorym2602 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i dobry materiał, ale nie zgadzam się w podanej z nią definicją sztuki, gdyż uważam że została ona bardzo spłycona i zawężona.
@tpktpk67223 жыл бұрын
Naciąganie pojęć.
@tpktpk67223 жыл бұрын
To co Pan profesor wypowiedział o zwierzętach, to nie musi być sztuką. To wzbudza zainteresowanie, ale nie musi być sztuką, Podobnie trudno Kandiskiego i Połocka trudno nazwać szuk-mistrzami, wystarczy nazwać ich twórcami, autorami wytworu. Nie każdy wytwór musi być sztuką.
@Ms33qq3 жыл бұрын
Widac, ze nie masz pojecia O sztuce 🙂
@tpktpk67223 жыл бұрын
@@Ms33qq 1. Proponuję tradycyjną formę przez Pan.
@tpktpk67223 жыл бұрын
@@Ms33qq 2. Myślę, że nie jest wcale łatwo zdefiniować sztukę, ale nie można z tego powodu każdego, w tym małpiego wygłupu od razu nazywać sztuką. Podobnie jak wiedzy nie wolno od razu nazywać nauką.
@tpktpk67223 жыл бұрын
@@Ms33qq 3. Zechce Pan zapoznać publiczność, z tym co Pan wie o sztuce? Jest Pan pewien, że Pan chce to zrobić?
@Ms33qq3 жыл бұрын
M Wiem sporo, w kazdym razie tyle, ile na studiach mnie nauczyli I wyczytalrm kierowany ciekawoscia. Dlatego nigdy bym sobie nie pozwolil na tak ignonanckie wypowiedzi. Poza tym skad niby te wyglupy malpie, czyzby malpy mialy poczucie humoru? To dla mnie nowosc. Poprosze O zrodla tej wiedzy 😁
@katogoria3 жыл бұрын
Sztuka ma naturę duchową, jest nie z tego świata i przede wszystkim jest Informacją Nową czyli taką na którą świadomość reaguje zaskoczeniem. Tę informację człowiek zapożycza od Boga. Uczucia są tylko odpowiedzią na to co dzieje się w nie materialnym duchu, mają naturę cielesną, uczucia rodzą się na granicy duszy i ciała.. Nie rozeznane uczucia są przemijające jak chmury odbijające się w lustrze jeziora, raz są radosne innym razem bolesne i tyle. Kogo to obchodzi jakie artysta ma akurat uczucia? Mówię to jako artysta. Za każdym razem jak słucham Vetulaniego odnoszę wrażenie że jest to człowiek który nie wie co mówi czyli głupiec. Mnie uczyli lepsi znawcy rzeczy.
@tpktpk67223 жыл бұрын
Z jakiego świata jest sztuka, jeśli nie z tego? Mamy zapoznany jakiś inny świat, niż ten w którym żyjemy?
@katogoria3 жыл бұрын
@@tpktpk6722 Sztuka nie pochodzi z naszej głowy, ale przychodzi do nas z poza niej jako wizja, obraz, natchnienie, wydaje się że to tylko ludzki pomysł, a jednak doświadczony artysta którego owoce pochwalają podobnie wrażliwi, obserwując proces twórczy wie, że nie wymyślił tego sam, bo choćby się nadymał i wysilał rodzi mysz, i nagle przychodzi wizja która jego samego zaskakuje nowością i on wie że to jest to, choć często artysta dorasta latami do rozumienia tego co stworzył, a czasem inni mu to wyjaśnią. Tak było na moich studiach, nieliczni profesorowie pierwsi widzieli i rozumieli że powstało coś wielkiego, proroczego, rzadkiego. Mamy inny świat, nadprzyrodzony. Wszelkaa nowość, naukowaa też jest inspirowana z góry, my jesteśmy tylko instrumentem , a nuty pisze niebo.
@DayWalker966Rip3 жыл бұрын
@@katogoria Owszem, sztuka pochodzi z naszej głowy. To efekt magicznego, kreatywnego, abstrakcyjnego myślenia, który powstał w procesie ewolucji neurobiologicznej naszego mózgu i umysłu. Natomiast "nadprzyrodzoność" to zwykła bzdura. Pustosłowie bez pokrycia w jakichkolwiek dowodach naukowych. Czysty wymysł sekt kreacjonistycznych i religijnych grup wyznaniowych.
@katogoria3 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip A ''magicznego myślenia'' to co dokładnie oznacza? Czy żródłem magii jest głowa? Gdyby sztuka powstawałaby tylko z głowy, to każdy byłby artystą, a są nimi nieliczni. Prawdziwej, wielkiej sztuki nie można wymyślić, jak i wielkiej nauki. Ktoś kto jest artystą czy prawdziwym naukowcem, czyli ludźmi którzy tworzą rzeczy nowe, zaskakujące każdą świadomość tak że ''w głowie się to nie mieści'' wiedzą to dobrze bo sami tego doświadczają. Laik tego nie zrozumie i coś mu się tam wydaje.
@DayWalker966Rip3 жыл бұрын
@@katogoria Tak, źródłem magii jest ludzki mózg. Człowiek wymyślił sobie magie, Boga, baśnie, siły nadprzyrodzone. *Gdyby sztuka powstawałaby tylko z głowy, to każdy byłby artystą, a są nimi nieliczni* Sztukę może uprawiać każdy na wiele sposobów. Natomiast artystami zostają tylko ci, którzy poświęcili tysiące godzin na rozwój swoich umiejętności. *Prawdziwej, wielkiej sztuki nie można wymyślić, jak i wielkiej nauki* Owszem, można. I została ona wymyślona. Nauka również.