It really comes down to, "if you have a 7, divide by 7 ... what do you mean, it takes too much time?"
@KiLLJoYYouTube9 ай бұрын
Division by 7 isn’t the problem. With 681 you know that 630 + 49 can get you to 679, and you know that you can go +5 to get your mod 7 in 686. That gets you to 98, and you can try that with the other numbers. The problem is when the other numbers could never get you that answer and you wasted time!
@marcus8839 ай бұрын
540 the way I saw it... 50 x 10 500 6x6 36 Add the 4 ..40 540
@peterkwan14489 ай бұрын
For the first round, we can make it as: 2 x 10 = 20 100 + 20 + 8 = 128 128 x 4 = 512 512 + 1 = 513 For the second round, since 660 = 3 x 11 x 5 x 4, it is easy to get a factoring solution: 25 + 8 = 33 8 x 5 = 40 9 - 7 = 2 40 / 2 = 20 33 x 20 = 660 The third round is too easy, but there is also one simple factoring solution: 50 x 2 = 100 100 - 10 = 90 90 x 6 = 540 For the last round, another solution is from 675, since 675 is a multiple of 9: 7 x 10 = 70 70 + 5 = 75 75 x 9 = 675 8 - 2 = 6 675 + 6 = 681
In the first numbers round, I saw both contestants' solutions (plus that 4 + 1 and 10 / 2 are interchageable in David's solution) and also had these: 100 + 10 + 4 = 114 8 + 1 = 9 114 x 9 = 1026 1026 / 2 = 513 100 + 8 = 108 10 x 2 = 20 20 - 1 = 19 108 x 19 = 2052 2052 / 4 = 513 In the second numbers round, I saw David's solution, but you didn't even need to use the 25: 8 x 8 = 64 64 - 9 = 55 7 + 5 = 12 55 x 12 = 660 And a couple more solutions with the 25 are: 25 + 8 = 33 8 + 7 + 5 = 20 33 x 20 = 660 8 - 5 = 3 25 x 9 x 3 = 675 675 - 8 - 7 = 660 In the third numbers round, I saw the contestants' solution, of course, but I also had these: 10 x 4 = 40 50 + 40 = 90 90 x 6 = 540 10 / 2 = 5 50 - 5 = 45 6 + 6 = 12 45 x 12 = 540 50 / 2 = 25 25 - 10 = 15 15 x 6 x 6 = 540 6 + 4 = 10 10 / 2 = 5 6 + 5 = 11 50 x 11 = 550 550 - 10 = 540 In the final numbers round, I saw Rachel's solution, but I had this one first: 10 x 7 = 70 70 + 5 = 75 75 x 9 = 675 8 - 2 = 6 675 + 6 = 681 Then I saw Rachel's solution and found these two: 10 + 2 = 12 12 x 8 x 7 = 672 672 + 9 = 681 8 x 7 = 56 56 + 5 = 61 9 + 2 = 11 61 x 11 = 671 671 + 10 = 681
@bfque89 ай бұрын
could’ve also have had the following for 540: 10 x 50 = 500 6 x 6 = 36 + 4 = 40 500 + 40 = 540