Ezek tudtak valamit! Sem csavar, sem szeg, és nem is voltak kóklerek! Régi ácsok emléke

  Рет қаралды 49,074

SzakiEllenőr

SzakiEllenőr

Жыл бұрын

Egy felújítás alatt álló épületben fotóztam nektek ezeket. Régen így épült egy klasszikus tető! Sem beton, sem acél nemigen kellett, cementről sem hallottak, a tető pedig ma is áll, és jó lesz újra évtizedekig!
A passzívház könyvedet it tudod megrendelni:
www.egyszeruen-passzivhaz.hu

Пікірлер: 84
@refse2
@refse2 Жыл бұрын
Csak hogy tiszta legyen mindenkinek! Ha függesztőműben van a gerenda (mint a videóban) akkor mellszorító. Ha a szarufákba van csapolva akkor torokgerenda. Ha kétoldalt van a szarufára csavarozva akkor fogópár Ha a gerincszelemen alá van téve akkor kakasüllő.
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
No, végre, ez a. szakirodalomban sem volt ilyen szépen leírva! Köszi!
@uborka1956
@uborka1956 Жыл бұрын
: Mi itt a függesztőmű? Az állószék? 😉
@refse2
@refse2 Жыл бұрын
@@uborka1956 Bakdúc+oszlop+mellszorító= függesztőmű. Persze ehhez tudni kell mi a bakdúc, és hogy hol van?
@uborka1956
@uborka1956 Жыл бұрын
@@refse2 : Miért lenne függesztőmű? Mi az, ami itt függ? De nem csak nem függenek, hanem rajtuk sem függ semmi. Inkább támaszkodik, - például a középszelemen, azon meg a szarufák.
@refse2
@refse2 Жыл бұрын
@@uborka1956 Bocsi! Rosszul írtam, ez kettős függesztőmű. Így már érted?
@arpadszeiff
@arpadszeiff Жыл бұрын
Öröm nézni, ahogy látszik a szakma ismerete és szeretete a munkáján valakiknek. Köszönöm, hogy bemutatta.
@jozsefmolnar3143
@jozsefmolnar3143 Жыл бұрын
A falazott épületnél készült mivel a tetőszerkezet önmagában egy zárt stabil rendszer volt aminek hatására a falakra csak függőleges erők hatnak. Mikor 1920 után lecsökkent az országban az erdők mérete ezért fordult a szakma a mérnöki - azaz számított - tetőszerkezetek felé. A gyakorlat az volt, hogy egy régi hagyományos tetőszerkezetből kettő tetőszerkezetét lehetett mérnöki számítással létrehozni. A szükség jelentett fejlődést a tetőszerkezeteknél.
@istvanszabad
@istvanszabad Ай бұрын
Szeretnénk látni már egyszer a kedves oldalbordáját, Szaki mester úr,várjuk mindanyian.Üdv.Pista bá.
@z08z2a
@z08z2a Жыл бұрын
Kiskoromban ács szerettem volna lenni, de lebeszéltek róla. Nagyon sajnálom, és ha járok a városban ámulva nézem az épülő házak tetőszerkezetét mind a mai napig. Ezért élvezettel néztem ezt a videót is. Köszönöm!
@fec012
@fec012 Жыл бұрын
A mi hosszú parasztházunk 1913-ban épült nagyon hasonló tetőszerkezettel. Székoszlopok nincsenek benne. Fém szegeket nem nagyon láttam csak az ácskapcsokat, fa szegeget annál többet. Még mindig áll az egész és remélem még sokáig így is lesz.
@robertfeher3409
@robertfeher3409 Жыл бұрын
Ismét köszi a tartalmat!
@adriankosa6751
@adriankosa6751 Жыл бұрын
Milyen mm pontos illesztéseket csináltak akkoriban, meg csapolásokat, feltételezem kézi szerszámmal, most meg a szakik egy része Makita cuccokkal olyan vágásokat csinálnak, hogy az fáj. Nekünk volt az általános suliba techika óra, ott a precízséget tök jól el tudta sajátítani az ember, ha otthon még rágyakorolt, akkor 5*-ös lett. Na a kontár szakik ezek szerint már ezen a technika órán is megbuktak :) 10/10-es videó lett, öröm volt nézni minden másodpercét, a hang is tökéletes volt.
@janosfabok3472
@janosfabok3472 Жыл бұрын
Köszönóm Péter a szuper videót,a tetőszerkezet bemutatását.Ezek az ácsmesterek még tudták mi az esztétikus,és tartós szakipari munka költséghatékonyan.A csapolás az csapolás volt,nemcsak pl.200-as szöggel megütve,vagy szerkezetépítő csavarok behajtva tövig a karpántokba is.
@sandorborda5461
@sandorborda5461 10 ай бұрын
Nálam is hasonló tető van. A 60 As években épült 38 As tégla fal, tégla födém . Nincs koszorú sárgerenda székláb ácskapocs csapolás, szög csak a tetőlécben. A födémre épült kikindai cserép a régi ház anyagából Jóval több 100 évesnél az anyag !
@gaborvisnyei8528
@gaborvisnyei8528 Жыл бұрын
@pieregeneve9210
@pieregeneve9210 11 ай бұрын
Megint tanultam valamit, illetve csak próbáltam átlátni és megérteni a régi mesterek technikáit. Köszönöm!
@paljenei8930
@paljenei8930 Жыл бұрын
Sok mindent szerettem volna írni. De elég annyi hogy köszönet az ilyen videókért, Valamikor így kezdtem a szakmát alaptól a tetőig
@psz5793
@psz5793 Жыл бұрын
Nagyon érdekes videó volt ez is.
@belatoth4170
@belatoth4170 Жыл бұрын
Ez nagyon össze lett szedve. Én már kezdek pesszimista lenni. Amelyik brigád ilyet lát az sírva menekül, vagy koszorúért kiált.
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
pedig volt élet a koszorú előtt is!
@zoltanczakler6450
@zoltanczakler6450 Жыл бұрын
@@SzakiEllenor Azta.Szüleim 63 ban épült háza nagyot nőtt a szememben.
@tobiassebaj7539
@tobiassebaj7539 Жыл бұрын
Igazi mesterművek ezek a szerkezetek. Láttam már egyet - kettőt én is. Elképesztő, hogy szegek nélkül csináltak sok szerkezetet. Csapolással. Akkor még nem volt méreg és még is megmaradt jó állapotban a fa. Persze, használtak más anyagot rá.
@csehszlovakze
@csehszlovakze Жыл бұрын
szívesen olvasnék erről a klasszikus módszerről egy (tan)könyvet!
@pistajoska6318
@pistajoska6318 Жыл бұрын
A világháború előtt nagyapámék építették a tanyát. A mestergerendát, meg a többi faanyagot a Kárpátokból úsztatták le a Tiszán. A mestergerenda harminc méter hosszú volt. Az ácsok szekercével faragták ki. A mostani ácsoknál nem látok szekercét.
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
ahhoz már 2 brigád kellett!
@refse2
@refse2 Жыл бұрын
Ácsbárddal faragták. És ha volt eszük, nem ők faragták hanem a segédmunkások.
@alfonzsenki1905
@alfonzsenki1905 Жыл бұрын
Nálam minden nap van, de mikor faragok valamit vele és látja megrendelő, kétségbe esve jajveszékel, hogy nem körfűrészt vagy gyalut használok..... Vicces az amilyen kettősség van ebben a szakmában. A szakiellenőr is egyszer elalél két egymásba csapolt korhadt fán hogy mekkora szuper teljesítmény, máskor meg az nem tetszik neki hogy nem bútorasztalos minőségben készül a tető....Ki érti ezt...
@istvan19672
@istvan19672 Жыл бұрын
Nagyon köszönöm ezt a videót, gyönyörű munka!!! Az én öreg parasztházam is hasonló régi tetőszerkezettel bír. Az lenne a kérdésem, hogy a "sárgerenda" - át, hogyan rögzítették a házhoz? Ha egyáltalán rögzítve van valahogyan, vagy az egész tetőt "csak" a súlya tartja a helyén immáron 120 éve? Nagyon köszönöm bárkinek a válaszát!! István
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
A tető tömege, meg az, higy körbe van falazva, sarozva
@repaczkiandas9620
@repaczkiandas9620 Жыл бұрын
Az 1-es gerendát nem gyengíti meg amikor ennyire mélyen van csapolva? Mondjuk az idő megválaszolta a kérdést, de az is látszik hogy a következő, cserélt elemnél már ácskapoccsal oldották meg a rögzítést
@ToM-jm6ti
@ToM-jm6ti Жыл бұрын
Remélem találsz még bemutatni való régi tetőket. Mondjuk egy ollólábas szelemenes tetőt. 😄
@arongabor9521
@arongabor9521 Жыл бұрын
Ez jó, beslisszoltam erre az építkezésre!! Csak úgy belógunk mindenféle magánterületre?
@mfkzoz
@mfkzoz Жыл бұрын
A sárgerendát rögzítették a falhoz? Vagy a tetőszerkezet önsúlya "tartja fenn" a tetőt? A fiókváltóra csapolással tették rá a kötőgerendá?
@fbalazs82
@fbalazs82 Жыл бұрын
Laikusoknak mint en remek tartalom, koszonjuk.
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
köszi! Ennek örülök!
@szaboszilardgyozo303
@szaboszilardgyozo303 Жыл бұрын
Köszönjük a videót. Az a kérdés merült fel bennem hogyan áztatták ki a gerendákat gomba és rágcsálálok ellen. Csak simán ahogy a vízben usztatták? Sósviz? Mégis mi volt az eljárás akkor amikor nem létezett ennyi kémiai szer?
@refse2
@refse2 Жыл бұрын
Lúgosításnak is hívták. A kivágott fa törzsét belerakták a folyó vizébe, és a fa ezt szívta fel, a levelekig, és csak ez után vágták le a lombozatot. A másik módszer a perzselés volt, megégették egy kicsit a fa felületét, így a rágcsálóknak nem kellett.
@balazsmagyar1114
@balazsmagyar1114 Жыл бұрын
Ami most nincs, idő. Kivágták a fát a hegyekbe, onnan leúsztatták a folyókon. Sokáig volt vízbe ha megérkezett a kivánt helyre szárították, sokáig, Voltak még trükjeik a régi szakembereknek pl: nem mindegy, hogy a felhasznált fa hogy áll, fej mindig felfele. Keres rá ha jól emlékszek Dudik János . Régi tetők és padlásterek Miért zöld és miért barna?
@alfonzsenki1905
@alfonzsenki1905 Жыл бұрын
Volt olyan megoldás is hogy a padlástérben füstöltek pár hétig. Elég jól konzerválta a fát. Igazából az fedés minőségén ment el a dolog mindig. Ha régen lett volna fúró meg flex, akkor ma majdnem minden szerkezet állna.
@user-ms5rc1ox4t
@user-ms5rc1ox4t Жыл бұрын
Én csak arra lennék kiváncsi ,hogy milyen jogon megy be egy magánterületű ingatlanra hívatlanul?
@nemethg1303
@nemethg1303 Жыл бұрын
Véleményem szerint az egyik legfontosabb része nem lett ennek a tetőnek megemlítve. A "3" as jelölésű mellszorító gerendák két oldalán lévő ferde támasztók. Azok és mellszorító gerendák gyakorlatilag egy boltívet képeznek, és az a tető nyomott öve. A húzott pedig a kötőgerenda. "2"-vel jelölt székláb, az nem egy nyomott gerendaként kéne hogy funkciónáljon, hanem a kötőgerendát kéne hogy függessze. S ha mindezek a gerendák megfelelő csapolással vannak elkészítve, gyakorlatilag csak a széklábak alatti két ácskapocsra van szükség vas kötőelemként.
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
igen, a ferde dúc kimaradt!
@istvangyolcsos9273
@istvangyolcsos9273 Жыл бұрын
A ferde dúc egyik fő szerepe a székállás kétoldali meg(vissza)támasztása a kötőgerendán, a székállás felállítása során, amikor a mellszorító bekerül a helyére. Amikor a szarufák is felkerülnek, így együtt nevezzük fő szaruállásnak. Ahol nincs visszatámasztás, az a mellék szaruállás. Vagy 30 évvel ezelőtt Erdélyben volt szerencsém egy öreg áccsal az udvarán (fatuskókon) összeállítani egy teljes tetőszerkezetet. Amikor kész lett szekéren hordták el az anyagot. Egy vasszeg sem volt benne. :)
@eilerkiss
@eilerkiss Жыл бұрын
Miért lett két 7-es ?
@zoltanlorinc2
@zoltanlorinc2 Жыл бұрын
👍
@kristofbalogh9046
@kristofbalogh9046 Жыл бұрын
Mádon található az épület!
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
igen!
@mopsz17
@mopsz17 Жыл бұрын
Google Lens a templomtoronyra +3 másodperc= Mád😅
@belakgabor2963
@belakgabor2963 Жыл бұрын
Az ilyen tetőszerkezeteknél mit hívtak mestergerendának?
@viktorlaszlovarga5925
@viktorlaszlovarga5925 Жыл бұрын
A mi házunkon ugyanígy van a tetőszerkezet, annyi különbséggel, hogy kb 8 méterenként van egy plusz háromszög teherhordó szerkezet.
@janospriol9867
@janospriol9867 Жыл бұрын
Nézzék a XXll-es illesztés tökéletes precizzitás 4 emberes munka .......
@janoskocsis6530
@janoskocsis6530 Жыл бұрын
Hello. A 3 -torokgerenda névre is halgat
@davidmihalyi7751
@davidmihalyi7751 Жыл бұрын
Vagy kokasülő
@balazslakatos9817
@balazslakatos9817 Жыл бұрын
most meg túl van vezérelve a hang.
@PeterBalogh-gp6wu
@PeterBalogh-gp6wu 2 ай бұрын
Ha kötőgerendán támaszkodik akkor vége
@attilasztrikovity8224
@attilasztrikovity8224 Жыл бұрын
Sajnos ijent a mai acsok mar megkozelitoleg nemtudnak csinalni
@alfonzsenki1905
@alfonzsenki1905 Жыл бұрын
De tudunk. Sokkal szebbet és pontosabbat is. Csak ti nem tudjátok megfizetni ;)
@banatibor83
@banatibor83 Жыл бұрын
@@alfonzsenki1905 🤣🤣🤣
@glibakrisztian7516
@glibakrisztian7516 Жыл бұрын
Tisztelem a munkásságodat de magánterületre nem megyünk be slisszolva se föleg úgy hogy felteszed ide a tulaj engedélye nélkül!
@SzakiEllenor
@SzakiEllenor Жыл бұрын
A tulajdonos vagy? Mert akkor itt kerek utólag engedélyt! Semmi dehonesztáló nem hangzott el, egy jó példa volt!
@glibakrisztian7516
@glibakrisztian7516 Жыл бұрын
@@SzakiEllenor nem vagyok és szeretem a videóidat mint 30éve az építöiparban dolgozó szakember nem kokler! De a magántulajdont tartsuk már tiszteletben! Amugy szuper hogy van ilyen aki segit csak az a baj hogy a tulajok már legtöbb esetben az idöt nézik tapasztalatom szerint hogy minnél hamarabb legyen kész teszem fel szaki mond rá ket hetet normálisan kivitelezve x áron kokler odamegy oh ez 5nap negyed aron eredmeny munka nincs elvegezve kokler elhajtva aztan a szakit hivják hogy ki kene javitani eredmény kétszer annyiba kerül! Csak igy tovabb jo munkat neked!
@user-wn3sq4rv8h
@user-wn3sq4rv8h 9 ай бұрын
3. melltámasz😅
@morpava1942
@morpava1942 Жыл бұрын
Ez misszió!
@vasdezso2798
@vasdezso2798 Жыл бұрын
És akkor nem volt,akkus szerszám a segítségükre!!!!
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Lizzy Isaeva
Рет қаралды 64 МЛН
Gym belt !! 😂😂  @kauermtt
00:10
Tibo InShape
Рет қаралды 10 МЛН
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 33 МЛН
Vályogos mester tanácsai, ha VÁLYOGHÁZAT vennél
21:37
Csorba Dániel
Рет қаралды 183 М.
Tokrögzítő csavar bemutatása
8:30
Visimpex-Hungary Kft.
Рет қаралды 110 М.
Kockaház felújítási projekt
24:31
Róbert Túróczi
Рет қаралды 378 М.
Ez meg micsoda? Képes valaki normálisan kivitelezni?
15:00
SzakiEllenőr
Рет қаралды 206 М.
Красиво, но телефон жаль
0:32
Бесполезные Новости
Рет қаралды 1,4 МЛН
ГОСЗАКУПОЧНЫЙ ПК за 10 тысяч рублей
36:28
Ремонтяш
Рет қаралды 540 М.
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 15 МЛН
Battery  low 🔋 🪫
0:10
dednahype
Рет қаралды 12 МЛН
EXEED VX 2024: Не өзгерді?
9:06
Oljas Oqas
Рет қаралды 48 М.