A szivem elszorult...Szinte valamennyi tipust ismertem gyerekkorombol, apám (42 évig dolgozott a gyár anyagbeszerzési osztályán) mindig hozta a "Fényszóró"-t, (ez volt a gyár ujságja), ott mutatták be az épp esedékes gyártmányt, de egy-két modellre azért nem emlékszem... valóban a csodával érne fel, ha a Csepel Autó feltámadna (a bajnok vizilabda csapatával együtt)! A videóhoz öszintén gratulálok, nagyon igényes munka!
@levaigyorgy57069 жыл бұрын
Később itt dolgoztam le 20-évet vegyésztechnológusként. Később is kiválló teheratókat gyártotunk, az Ikarus önjáró alvázak mellett. Aztán a rendszerváltás után szándékosa tönkretették a gyárat. A hadseregben is ezek voltak a legjobbak, a platóig érő sárban is átment velünk.
@gomorigyula10 жыл бұрын
Nekünk is volt egy régi D 344-es, kicsit már viharvert volt,nem is sokat használtuk,de amikor előkerült, tette a dolgát,ahogy kell. Aztán hosszú időre ismét leállt, végül egy erdészetnek adtuk el, remélem még ma is kiválóan teljesít erdei körülmények között is :)
@csacsi212 жыл бұрын
Nagyon jó volt végignézni, remek video!...csak ahogy a videónak is ,a Csepel -nek is vége....
@trianon91112 жыл бұрын
Nagyon szép munka!!
@zsoltszenku87753 ай бұрын
Király
@zoltanszelpal404411 жыл бұрын
Tisztelt Nono! Annyira tudsz ,hogy felejtened kell!
@erichklein65602 жыл бұрын
Also cooperation Witz Jedoch?🤔
@bocsinka0212 жыл бұрын
Szia! Tetszik a munka! Használnám a teherautómon, ha nem gond.
@petertoth853611 жыл бұрын
Nem tudom ki ez a nono, de körülbelül annyit ért a csepelhez, mint hajdú a harang öntéshez. Mint az a képeken is látszott a kezdetekben sok gép a honvédségnek készült. Hol a p...ben volt még akkor MAn licence? Szerencsétlen! A motorok saját fejlesztésűek voltak. Nem kizárt azonban a koppintás lehetősége a háború alatt itt maradt német és amerikai gépekről. Nem véletlen volt a gyár neve: Csepel Motor és Gépgyár. Az itt kifejlesztett motor előnye, hogy különálló dugók voltak benne. Könnyebb javíthatóság szempontjából. Később ez elavultnak számított, pedig a strapabírásának is ez volt a kulcsa.
@faragolaszlo6710 жыл бұрын
hu.wikipedia.org/wiki/Csepel_Aut%C3%B3gy%C3%A1r
@gezaferencvarga57738 жыл бұрын
Nono nevű hozzászóló az ki?Életemben nem hallottam róla,meg más sem.Talán külföldi alkatrészekből rakták össze,nagy bánatunkra?
@ryscov11 жыл бұрын
Szép munka! :) élmény volt nézni! az aláfestésnek mi a címe?? :) nagyon passzol :D
@erichklein65602 жыл бұрын
Once Czepel-trucks were strong working-horses. Turmlast, Bayer in -worle-famous!- Ikarus-buses were not ...
@ryscov11 жыл бұрын
köszönöm! :)
@erichklein65602 жыл бұрын
Hey, even licenswd by Steyr🤔👌
@gaborwerndorfer76297 жыл бұрын
0:10, elég durva látvány a lánctalpas teherautó de nagyon jó
@csabaudvari42234 жыл бұрын
50-es években a honvédség használta . Neve " Csotrogány"
@Jess-kv6hx10 жыл бұрын
pozdrawiam wegry
@xbalintx11 жыл бұрын
Az lehet hogy volt olyan eset hogy az UAZt a Csepelek vontatatták el. Nem is azt mondtam hogy nagy a különbség köztük, hanem csak azt hogy az UAZ sikeresebb volt a piacokon. Ha külföldön (KGST) nagyon de nagyon ismert magyar márkát akkor ott van az Ikarus. Be kell ismernünk hogy a magyarok nem voltak maradandóan sikeresek a gépkocsi gyártásban. Az Ikarus csillaga úgy lehulott mint a vörös csillag a Leningrádi admiralitásról.... De még azelött a legföbb tartozék....
@xbalintx11 жыл бұрын
tartozékok külföldröl jöttek vagy külföldi licenc alapján készültek Mo-n. A "Rába"-motorok elvileg a nyugat német MAN licenc modelljei..abben a "magyar mérnöki elméböl" egy csöpp sincs... A sebességválto a nyugat német ZF-töl stb....
@xbalintx11 жыл бұрын
Hát a név csak Magyarországon patinás...máshol nem is ismerik. A nagyon régi design kb ilyen volt "nem különleges, nem jó, de magyar". Késöbb kicsit formássabb kocsikat gyártottatak. de az IFÀk meg UAZok stb ellen nem sok esélye volt. nem csak külföldön de még magyarországon se volt a top kamion márka.
@zoltanbabos42952 жыл бұрын
Elmondom neked hogy tudd! Gazdag arab országokba is szállították. Mert a sivatagi körülmények közt is "megélt" kgst okok miatt szűnt meg a gyártás!
@ahaaha87532 жыл бұрын
@@zoltanbabos4295 amikor ezt gyártották meg nem is voltak "gazdag" arab országok.
@zoltanbabos42952 жыл бұрын
@@ahaaha8753 "Ben" írtam. Csepel D 750 talán? Terepes billencsek stb. És nagyon meg voltak vele elégedve.
@zoltanbabos42952 жыл бұрын
Nézz meg akkori keleti típusokat. Fejleszteni kellett volna. De a KGST érdekek nem ezt kívánták.
@petertoth853611 жыл бұрын
Azt meg hogy az UAZ jobb terepjáró volt mint a Csepel, katona viselt embereknek ne hangoztasd, mert körbe röhögnek!
@gaborwerndorfer76297 жыл бұрын
Pár éve voltam Somogybabodon az Offroad fesztiválon,egy Ural beragadt a sárba és nem tudott kijönni, két Csepel D344-ess húzta ki végül,szóval igazad van a Csepel sok mindenben kenterbe verte(veri) a ruszki vasakat