Czego możesz jeszcze nie wiedzieć o smogu? | FAQ#20 (specjalny)

  Рет қаралды 182,361

Uwaga! Naukowy Bełkot

Uwaga! Naukowy Bełkot

Күн бұрын

Пікірлер: 518
@jakubszafirski5783
@jakubszafirski5783 7 жыл бұрын
jeden z nielicznych kanałów który nie zależnie od tematu potrafi zaciekawić. pozdrawiam, powodzenia w dalszej działalności.
@patka2570
@patka2570 7 жыл бұрын
dobrze ze pokazujesz jak jest niebezpieczny bo niektórzy nie zdają sobie sprawy 😊
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 7 жыл бұрын
Palenie śmieci innym razem. Może za rok, jak temat smogu znowu wróci na początku sezonu grzewczego ;) a w 10:23 powinny być ug/m3 (tak jak mówię)
@pej0s
@pej0s 7 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot czy i jak organizm usuwa pm 2,5 i 10?
@goodpenfriend
@goodpenfriend 7 жыл бұрын
stawiam, że za pare pokoleń nastąpią odpowiednie mutacje, pozwalające ludziom egzystować w nowych warunkach;)
@adamo725
@adamo725 7 жыл бұрын
A ja powiem trochę optymistycznie, że zapewne za kilka pokoleń będziemy używać energii otrzymanej z paneli słonecznych i elektrowni jądrowych przez co będzie taniej (koszty inwestycji zwrócą się) i lepiej dla naszego zdrowia.
@Exodus3013
@Exodus3013 7 жыл бұрын
Skoro jest to kanał naukowy, trzymajmy się poprawnego słownictwa. Nie ma śmieci, są odpady :D Pozdrawia: inżynier ochrony środowiska ;)
@morota1000
@morota1000 7 жыл бұрын
Nawet jeżeli pojawi się mutacja, która powodowałaby zmniejszenie czy zniesienie negatywnych skutków cząstek stałych w powietrzu, to wciąż musi utrwalić się w populacji i w niej się rozprzestrzenić. Najprościej, żeby była krytyczna dla przetrwania - nie ma mutacji, to umierasz przed wiekiem rozrodczym. Co chyba nie jest najbardziej optymistyczne :)
@bumba6624
@bumba6624 7 жыл бұрын
Mam prośbę; Mógłbyś kiedyś opowiedzieć o wybielaniu zębów np. węglem, jeśli działa, to jak i dlaczego, albo o chorobie lokomocyjnej, dlaczego jest, dlaczego przechodzi czasem z wiekiem. Dziękuje z góry i miłego dnia/wieczoru życzę! :)
@goniakarczewska3966
@goniakarczewska3966 7 жыл бұрын
TREŚCIWE, mnóstwo wiedzy, dobre, fajne, atrakcyjne, dziękować!
@MrChocolateBike
@MrChocolateBike 7 жыл бұрын
Super że poruszyłeś temat sposobu palenia w piecach! Moim zdaniem to jedna z najważniejszych rzeczy które sami możemy zrobić :)
@JohnKpl
@JohnKpl 7 жыл бұрын
Świetny materiał. Jak zawsze. Oby jak najwięcej osób go obejrzało. Pozdrawiam!
@tomaszolszakowski1435
@tomaszolszakowski1435 3 жыл бұрын
Dzisiaj mija 1,5 roku odkąd po obejrzeniu tego filmu i przeczytaniu poradnika, który poleciłeś w linku, zacząłem palić w moim piecu węglowym od góry. Mówiąc krótko- POLECAM!!! Pomijając kwestie eko pierdoletów to się po prostu opłaca. Zużycie węgla spadło o 30-35 procent. Oszczędzam też czas. Paląc od dołu musiałem meldować się w kotłowni co 1,5 do 2 godzin, żeby odrzucić opału - teraz dwa razy na dobę. Raz żeby rozpalić, a po ok. 12 godzinach, żeby zamieszać w palenisku. Kolejny ogromny plus to minimalna ilość sadzy w piecu i przewodzie kominowym. Dość powiedzieć, że zamiast dwóch godzin w tygodniu poświęcam na czyszczenie kotła i okolic dwie godziny w miesiącu. Jedynym minusem tej techniki jest dłuższy czas rozpalania. Grzejniki robią się ciepłe po mniej więcej 40 minutach przy około 15 podczas palenia tradycyjnym sposobem. Ale moim zdaniem to niewielka niedogodność patrząc na ogrom korzyści. Podsumowując - jeśli masz w domu kocioł na węgiel czy drewno spróbuj raz rozpalić od góry, a już nigdy nie wrócisz do palenia od dołu. Przeczytaj poradnik z linku w opisie. Nie musisz mieć specjalnego pieca, tą metodą da się palić w praktycznie każdym palenisku. Dawid, dzięki wielkie za film!
@lizar5217
@lizar5217 7 жыл бұрын
Moj pierwszy film i jestem bardzo mile zaskoczona! Mam duzo do ogladania:-) bardzo mile sie ciebie slucha. I super podkresliles temat zacznijmy od siebie!
@Esieek91
@Esieek91 7 жыл бұрын
Witam. Dzięki za włożoną pracę w film, wiedza przedstawiona klarownie i to mi się podoba:) Ten film powinien zobaczyć każdy obywatel żeby uświadomić czym jest smog. Podoba mi się i jeszcze raz dziękuję za dawkę jakże ciekawej i przydatnej wiedzy :) Pozdrawiam
@chris-pee
@chris-pee 7 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, zwłaszcza omówienie badań i rozwiązań.
@One_of_us_FTA
@One_of_us_FTA 6 жыл бұрын
no to mi rozjaśniłeś pogląd. ostatnio z kimś o tym na yt rozmawiałem. dzięki. fajnie, że jesteś i prowadzisz ten kanał propagując takie info. super :)
@rozneroznosci1184
@rozneroznosci1184 7 жыл бұрын
Szczerze to ja nigdy nie słyszałam o paleniu od góry, ani od kominiarza ani od znajomych, nawet nie pomyślałam, że można inaczej:( Dzisiaj już nie muszę palić w piecu i dowiaduję się takich rzeczy, jestem tym poruszona. Wychodzi na to, że moi dziadkowie źle robili, moi rodzice, ja, znajomi! Dziękuję bardzo za ten odcinek:)
@orzech20406
@orzech20406 7 жыл бұрын
Rozpalanie od góry - sprawdziłem osobiście - DZIAŁA. Pozdrawiam :)
@spicyben7838
@spicyben7838 7 жыл бұрын
Może następny odcinek o energii słonecznej i rodzajach ogniw oraz konstrukcjach solarnych :) ?
@papreplepen
@papreplepen 7 жыл бұрын
Oraz ile to kosztuje i dlaczego nie jest eko.
@spicyben7838
@spicyben7838 7 жыл бұрын
Co ty gadasz ? :D Niemcy są czołówką w europie jeżeli chodzi o produkcje energii słonecznej, a mają identyczny klimat co polska więc co nie jest eko ?
@albertkys7456
@albertkys7456 7 жыл бұрын
pan SpicY ben każdy kto zna jak działa KSE wie, że turbiny wiatrowe jak i fotowoltaika są koszmarem dla dyspozytora mocy.
@gi90
@gi90 7 жыл бұрын
papreplepen Nie jest eko? Dlaczego? I skad to wiesz?
@spicyben7838
@spicyben7838 7 жыл бұрын
Ale prędzej czy później cwana polska gospodarka elektryczna będzie musiała kupować energię od innych krajów lub zainwestuję w energię odnawialną bo węgiel się skończy i tyle.
@Majestic_Pot
@Majestic_Pot 7 жыл бұрын
6:55 "im coś jest mniejsze tym ma większe zdolności penetracyjne" ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba w tym momencie znacząco poprawiłeś samoocenę dziesiątkom tysięcy mężczyzn w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@oo8dev
@oo8dev 7 жыл бұрын
Obejrzyłem całe, dziękuję bardzo za ciekawy materiał :)
@AxlesV
@AxlesV 7 жыл бұрын
Świetny edukacyjny odcinek, udostępniam dalej.
@justynapawlak8621
@justynapawlak8621 7 жыл бұрын
#faq_nb Nie wiem czy można wciąż zadawać te pytania, ale spróbuję. Mógłbyś opowiedzieć coś o wolnych rodnikach? Czym są, jak działają i czy rzeczywiście są tak groźne, że powodują prawie wszystkie choroby, przyspieszają starzenie i atakują nas z każdej strony - powietrza, pożywienia itd? Czy to tylko wymysł firm kosmetycznych i farmaceutycznych, które produkują specyfiki mające nas przed nimi uchronić?
@circli
@circli 7 жыл бұрын
Super!!! Dajcie lajka, by zobaczył, że wszyscy chcemy więcej!!!
@lukitoroj
@lukitoroj 7 жыл бұрын
Bardzo dobrze że wspomniałeś o paleniu od góry. Osobiście już od kilku lat praktykuje ten rodzaj palenia. Udało mi się nawet przekonać do tego i nauczyć jak to robić kilku znajomych . Ale jest to naprawdę trudne do uświadomienia. Każdy mówi że u niego paliło się od dołu i tak ma być bo inaczej to jest jakoś nowocześnie i źle. A tak naprawdę piece już dawno były przystosowane do tekiego rodzaju palenia. PS Pisze też prace inżynierska na temat spalania dolnego i górnego węgla kamiennego i biomasy w oparciu o pomiar spalin w kominie.
@matiKRK
@matiKRK 7 жыл бұрын
W czerwcu w Krakowie może nie był ani razu przekroczony poziom dopuszczalny PM10 ale ostatnio był przekroczony pięciokrotnie i to się zdarza nie raz.
@matiKRK
@matiKRK 7 жыл бұрын
Z pyłami PM2,5 jest jeszcze gorzej
@szybkiszybpki1511
@szybkiszybpki1511 7 жыл бұрын
Opowiem Ci historię, będzie długo. Mam ciotkę, mieszka w nieocieplonym baraku, posiada piec typu koza. Najtańszy, który zmienia co dwa lata bo się blacha na wylot przepala. Pali węglem ale tak, że dosypuje WIADERKO węgla do tego małego pieca co powoduje, że szybko osiąga on temperatury jak na słońcu. Później otwiera okna bo jest za gorąco w domu. Przychodzi do mnie, gdzie w kominku z dopalaniem żarzą się szczapy drewna i uczy mnie, że tak się nie pali bo w kominie nie huczy. Kilkukrotne próby perswazji nic nie dały, ja jestem głupi i bujaj się z tym. Szkoda, że idioci nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny, płacimy wszyscy. Uff pozdrawiam
@kin-woktyzu4488
@kin-woktyzu4488 7 жыл бұрын
#faq_nb Zadawałem już to pytanie kiedyś, ale niestety nie pojawiło się w żadnym odcinku FAQ. Teraz w związku z tym najnowszym odcinkiem pozwolę sobie go powtórzyć. Czy mógłbyś opowiedzieć coś o filtrowaniu powietrza przez rośliny domowe? Jak przebiega ten proces? Jaka jest skuteczność danych gatunków? Czy stawiając taką roślinę w domu, możemy faktycznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu? Zaciekawiło mnie to zagadnienie po zobaczeniu postu na 9gag.com/gag/a1d1Kgw . Wygląda na to, że NASA przeprowadziło kompleksowe badania na ten temat ( ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf ). Jestem absolutnym laikiem jeżeli chodzi o biologię i chemię i byłbym bardzo wdzięczny za poświęcenie tematowi paru minut w następnym odcinku FAQ.
@kin-woktyzu4488
@kin-woktyzu4488 7 жыл бұрын
Niestety mieszkam w centrum dużego polskiego miasta znanego ze smogów i smoków. Nie mam wpływu na ogrzewanie, w maseczce raczej chodzić nie będę, więc pomyślałem że może 2-3 takie roślinki mogą być jakimś doraźnym rozwiązaniem. Tylko nie wiem czy to działa.
@kalafiorek0305
@kalafiorek0305 7 жыл бұрын
Powietrze w mieście, w którym mieszkam jest zanieczyszczone. Smog w dłuższej perspektywie powoduje choroby i wiem o tym. Nie będę nosić maski-logiczne. Nie głosuj, proszę.
@wiewiorwiewior4768
@wiewiorwiewior4768 7 жыл бұрын
ostatnio w tokfm była audycja o tym audycje.tokfm.pl/podcast/Przeglad-newswow-naukowych-a-w-nim-zubry-i-dziwne-sygnaly-z-kosmosu-Rosliny-pomagajace-w-walce-ze-smogiem/45351 Od 13 minuty zaczyna się rozmowa z dr hab. Zychem, który w tej sprawie jest chyba lepszym ekspertem od Dawida ;) Bardzo ciekawa rozmowa. Polecam bo znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania
@tomekemgeokadrabka9652
@tomekemgeokadrabka9652 5 жыл бұрын
Jak tylko, zrobi odcinek o betonie :D
@zkasprzyk
@zkasprzyk 7 жыл бұрын
Ogromny plus za przygotowanie takiego filmu. Sporo przydatnych wiadomości. Ma jednak dwie uwagi dotyczące wątku o sposobach palenia : - W przeważającej większości domów i mieszkań występują kotły, nie piece :) - Opisany sposób palenia "od góry" możliwy i prawidłowy jest jedynie w kotłach górnego spalania.
@pawesedrowski6743
@pawesedrowski6743 7 жыл бұрын
Jeśli chodzi o palenie w piecach to należy sprawdzić czy piec jest jest piecem górnego spalania (a najpewniej jest bo są to piece najtańsze przez co najbardziej popularne). Występują również piece dolnego spalania, w których żar powinien znajdować się na dole.
@Arek9169
@Arek9169 7 жыл бұрын
Palenie węgla od góry, i nie palenie odpadami (plastykami itd). To wystarczy by było lepiej.
@mamdobreklapki0
@mamdobreklapki0 7 жыл бұрын
Mogłeś wspomnieć o podtruciach czadem. W Polsce zginęło już ponad 20osób tej zimy. Sposób palenia w piecach rekomendowany tutaj zmniejsza emisję tlenku węgla.
@zdzisawzaeski9293
@zdzisawzaeski9293 5 жыл бұрын
W starszych nie przystosowanych do tego piecach takie palenie górne grozi zaczadzeniem czyli zatruciem tlenkiem wégla - niestety.
@meanral
@meanral 3 жыл бұрын
zatrucie czadem to nie smog więc..
@SJKShift
@SJKShift 7 жыл бұрын
jesteś jeszcze młody to ci coś uświadomie. w paleniu w piecu nie chodzi o to, żeby palić ekologicznie i ekonomicznie tylko, żeby sąsiadowi doje**, żeby żył w jak najgorszym powietrzu.
@janusznosacz951
@janusznosacz951 7 жыл бұрын
ST-BY hahhaha dokładnie xDDD
@hildegardasmietana4078
@hildegardasmietana4078 7 жыл бұрын
I sobie przy okazji? Żelazna logika :P
@Wuja_
@Wuja_ 7 жыл бұрын
Polać mu! Ale no taki młody to może nie wiedzieć
@MrVoytas100
@MrVoytas100 7 жыл бұрын
Długo czekałem na taki odcinek od Ciebie.
@dokturZuo
@dokturZuo 7 жыл бұрын
1:50 Te biało-czerwone kominy to są kominy z kotów elektrowni, elektrociepłowni. co stamtąd się wydobywają spaliny, oczywiście najpierw przechodzą przez różne filtry. Te białe i grube kominy są to tzw. chłodnie kominowe i z stamtąd wydobywa się para wodna. (czasami wypuszcza się spaliny również poprze chłodnie kominowe)
@hanam1985
@hanam1985 7 жыл бұрын
bardzo pouczające:) ale chciałam powiedzieć, że uwielbam głos pana Dawida i słucham z radością... chociaż nie ogarniam do końca... treści...
@lamamasters
@lamamasters 7 жыл бұрын
Świetny, wręcz genialny odcinek, pozdrawiam z OHYDNIE zanieczyszczonego śląska :)
@KamiHoro
@KamiHoro 6 жыл бұрын
Pozdrawiam z Krakowa :D Dzięki za rzetelny materiał!
@aryon55
@aryon55 7 жыл бұрын
Podkład muzyczny taki sam jak u Radosława Gajda. Swoją drogą polecam, najlepszy kanał o architekturze.
@Zembaczysko
@Zembaczysko 7 жыл бұрын
Tylko wiesz Dawidzie, że trują ci, którzy żyją w poprzedniej epoce? Nie przekonasz ich nawet merytorycznym wykładem. Oni tak robią od lat i "jakoś żyją"
@cirillafiona2884
@cirillafiona2884 6 жыл бұрын
Dokładnie, takich to tylko wystrzelić Falconem Heavy w kosmos, żeby powietrze było lepszej jakości..
@stalkerponocy9116
@stalkerponocy9116 6 жыл бұрын
Niestety znam to, jak to się mówi- z autopsji. Zwykła odpowiedź- "a p***olisz". Inaczej mówiąc- żeby życie miało smaczek- raz oponka, raz gumaczek. Bo skoro się pali- to znaczy, że można palić ;)
@WanderDragon
@WanderDragon 6 жыл бұрын
Auta też są przyczyną smogu i ocieplania się klimatu drodzy kierowcy. Mniej używajcie, powietrze będzie czystrze.
@tomekemgeokadrabka9652
@tomekemgeokadrabka9652 5 жыл бұрын
Widzę tu samych samych znawców tematu :D. O spalinach samochodowych już tak nie jest głośno, o tym że cementownie spalają odpady też. O tym jak truły kiedyś powietrze niemcy jakoś też jest cicho, teraz już mają węgla mało więc mogą się do niego czepiać. Najważniejsze by uzależnić się od paliw komercyjnych. Eko-groszek, ropa, gaz, sieci miejskie. Będziemy im płacić i tak już duże rachunki, a jak już wszyscy przejdą na pseudo-zdrowe opalanie domów i władza opieczętuje brak powrotu zmianami w prawie, to ceny tych paliw poszybują jeszcze wyżej. fotowoltaika, wiatraki czy pompy ciepła z podłoża już nie są tak polecane i dziwnie drogie. No dziwne, bo smartfony potrafią tanieć. Czy kiedyś będą proponowali wymianę starego pieca na pompę ciepła? Eeee.... chyba nie, to przecież nie rentowny pomysł nie? Tak że ten, ponawiam prośbę, filtrujcie moje opony, Leming to takie zwierze które ufa wszystkiemu co media krzyczą, a krzyczą że powietrze jest be dopiero od kilku ostatnich lat kiedy większość wielkich korpo zmodernizowała swoje fabryki tak by zanieczyszczenia które emituje nie rzucały się w oczy. Wcześniej powietrze było przejrzyste.
@tomekemgeokadrabka9652
@tomekemgeokadrabka9652 5 жыл бұрын
@@stalkerponocy9116 pewnie znasz też z autopsji ludzi którzy do dziś twierdzą że za komuny było lepiej a dziś sam ślepo wierzysz telewizji.
@pramuseq
@pramuseq 7 жыл бұрын
Wszystkiemu winny koks. Za dużo koksu!
@elektryk7242
@elektryk7242 7 жыл бұрын
Świetny odcinek! Tak trzymaj!
@Martinez11033
@Martinez11033 7 жыл бұрын
Brawa za propagowanie palenia od góry. Bo o wiele łatwiej zmienić sposób palenia niż kocioł.
@marjassi535
@marjassi535 7 жыл бұрын
czekałam na ten odcinek!
@margplsr3120
@margplsr3120 6 жыл бұрын
Jestes super jak zwykle!
@otumanienie
@otumanienie 7 жыл бұрын
Świetny odcinek! BTW: wg. testów które znalazłem: maski 3M za ~6pln filtrują 60-80% zanieczyszczeń PM2,5 (wyglądają prawie jak te chirurgiczne, wystarczają na kilka dni), więc wcale nie potrzeba kupować masek za 100-300 pln z filtami po kolejne 15 pln...
@zuziasue7980
@zuziasue7980 7 жыл бұрын
Super film może w końcu otworzy ludziom oczy bo do rozmowa z niektórymi ludźmi to jak rozmowa ze ściana i tylko ręce opadają jak ludzie są oporni na widzę.
@weronikaitylenatenteman5670
@weronikaitylenatenteman5670 7 жыл бұрын
Podaj dalej!
@GrazynGod
@GrazynGod 7 жыл бұрын
super material, szacuneczek
@TheCreative1798
@TheCreative1798 7 жыл бұрын
Już miałem pisać :"WHEE czemu nie gada o rozpalaniu w piecu !!! badziew, lapka w dol, po co ja tu WESZŁEM!!! strata czasu " a tu nagle piękne wyjaśnienie o paleniu w piecu :) ! Super film, oby tak dalej.
@cryman1805
@cryman1805 7 жыл бұрын
#faq_nb A ja mam pytanie odnośnie innego odcinka. W jednym z nich mówisz, ze 8-11 litrów wody to dawka śmiertelna. Przez długi czas trenowałem sporty walki i przygotowując sie do zawodów niejednokrotnie musiałem "zbijać" wagę. Szkoły były rożne, jedni mało pili, ograniczali dostarczanie kalorii, trenowali w bluzach, workach na śmieci. I ja ta szkole praktykowałem bo zazwyczaj nie schodziłem pow 5-7kg. Druga szkoła to właśnie meritum mojego pytania. Polegała ona na : 1 dnia pijesz Ok 10l wody następnego 8 pozniej 6 .. i stopniowo schodziłes z ilości. W międzyczasie spożywales duże ilości soli by ostatecznie na 3 dni przed ważeniem nie pic nic i pozbyć sie z diety soli całkowicie. W ten oto sposób waga mogła zmniejszyć sie nawet o 10kg. Sam tego nie praktykowałem, tylko widziałem. I tu pytania: czy gdyby nie spożywać soli w ogole organizm nie zatrzymałby witamin i pozostałych składników niezbędnych do zycia, czy sól w ogole miała na to jakiś wpływ? Jak to sie działo, ze po takim sposobie bicia wagi organizm miał sile trenować, walczyć i wygrywać? Jeżeli mógłbyś ustosunkować sie do tego tematu(jak i nawet ogólnie form kontroli wagi przez sportowców etc. W jakimś filmiku) byłoby miło i ciekawie.
@kszeslo1
@kszeslo1 7 жыл бұрын
Dzięki wielkie za informację, już nie będę takim dupkiem! I mogę zaoszczędzić.
@sarumun6812
@sarumun6812 3 жыл бұрын
O kurde. O paleniu od góry nie wiedziałem. Dzięki!
@kingalitera-grabda1421
@kingalitera-grabda1421 7 жыл бұрын
Super odcinek! Dzięki!
@CrakoSPL
@CrakoSPL 7 жыл бұрын
Akurat z kominów elektrociepłowni wydobywają się zanieczyszczenia.Gorąca para wodna, która została rozprężona w turbinie zostaje naprowadzona na wymiennik ciepła. Następnie w postaci wody trafia spowrotem do kotła. Inna sytuacja jest w elektrowniach. Elektrownie posiadają chłodnie kominowe ( szczerokie, wyokie kominy) i tam faktycznie wydobywa się para wodna bez zanieczyszczeń
@Micha-xl5yc
@Micha-xl5yc 7 жыл бұрын
To, co leci z komina w postaci "kłębów dymu", to mimo wszystko jest para wodna. Woda jest przecież jednym z trzech podstawowych produktów spalania węgla (oprócz ciepła i CO2), to też występuje ona w spalinach w postaci pary (w procesie spalania część ciepła tego spalania zużywana jest natychmiast na odparowanie tej wody). Mowa oczywiście nie o czystym chemicznie węglu, a rzeczywistym surowcu, który jest wilgotny i zawiera mieszankę różnych węglowodorów. Gorące spaliny opuszczając komin schładzają się osiągając w ten sposób temperaturę punktu rosy i zawarta w nich para wodna osiąga stan nasycenia - zaczyna być wtedy widoczna, bo są do już w zasadzie małe kropelki wody, a nie bezbarwny gaz. Owszem, zanieczyszczenia też z takiego komina są emitowane, ale nie są one gołym okiem widoczne. To, co jest w dymie widoczne, to głównie pyły, które w zawodowej energetyce są usuwane ze spalin przez m. in. elektrofiltry z efektywnością na poziomie 99,9%.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 7 жыл бұрын
Zasada 80/20 jest prawdziwa, natomiast "nieprawdziwe" są dane dotyczące udziału źródeł emisji. Podawane są one dla całego kraju i w takim ujęciu rzeczywiście wychodzi, że komunikacja to niewielki problem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że koncentracja ludności w miastach jest znacznie wyższa i stężenia zanieczyszczeń również. Przecież nie interesuje nas że powietrze gdzieś wśród pól ma stężenie zanieczyszczeń na poziomie 25% normy, ale jak zbierzemy z nich cały smog to będą to bardzo duże ilości, tylko interesuje nas, co najbardziej szkodzi największej grupie ludzi. Tak jak z deszczem - nie interesuje nas, że 99% całej wody, która spada z nieba, to zwykłe, łagodne deszcze. Interesuje nas bezpieczeństwo przed 1% opadów, pochodzących z gwałtownych nawałnic, które niszczą miasta i zabijają ludzi. (wsie też niszczą i też nas to interesuje, ale 2 rozwalone stodoły, to co innego niż np. zalany główny dworzec w kraju, niefunkcjonująca administracja i straty liczone w miliardach). Dlatego lekceważenie roli samochodów w zanieczyszczaniu powietrza jest czymś bardzo szkodliwym i prosiłbym o sprostowanie. Szczególnie, że ograniczenie korzystania z samochodów w miastach jest jeszcze prostsze niż zmiana sposobu palenia w piecu - wystarczy iść na przystanek autobusowy lub tramwajowy, przejść się pieszo, lub po prostu ograniczyć niepotrzebne podróże przynajmniej kiedy warunki pogodowe powodują, że jazda samochodem jest szczególnie szkodliwa. A już w ostateczności jeździć wolniej i spokojniej (bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań) Natomiast rzeczywiście samochody elektryczne nie są żadnym rozwiązaniem (zresztą nie tylko w kwestii smogu) ponieważ spaliny to tylko niewielka część zanieczyszczeń, za które samochody są odpowiedzialne, ponieważ dochodzi do tego pył ze ścierających się kloców hamulcowych i opon, a przede wszystkim wzbijanie w powietrze tego, co bez ruchu samochodów leżałoby sobie spokojnie na ziemi i czekało na deszcz, który to kiedyś spłuka lub wiatr, który to wywieje, a przez samochody dostaje się do naszych płuc.
@luki95wrc
@luki95wrc 7 жыл бұрын
Długi ten film musiałem w połowie iść do piwnicy dorzucić dziurawego kalosza i pół opony do pieca bo zimno się robiło...
@doomel81
@doomel81 7 жыл бұрын
Dobrze że za bardzo nie zmarzłeś.
@makeintoschu
@makeintoschu 7 жыл бұрын
Widzisz, jakbyś palił umiejętnie od góry węglem, to mógłbyś obejrzeć spokojnie do końca i nie biegać tak często do piwnicy.
@bishbish9111
@bishbish9111 6 жыл бұрын
Ciepło jest, przynajmniej się udusisz w komfortowych warunkach.:D
@tomekemgeokadrabka9652
@tomekemgeokadrabka9652 5 жыл бұрын
He he... kolega widzę że jako jeden z nielicznych nie okazał się kolejnym lemingem.
@gaabryys-music
@gaabryys-music 7 жыл бұрын
Dawidzie ! Wytłumacz czym są zakwasy i czy mogą wystąpć na mięśniach typu mięsień serca albo np. przepona ?
@iagre
@iagre 7 жыл бұрын
Palenie od góry? To brzmi ciekawie, ale ma jedną, bardzo poważną wadę - nie nadaje się do palenia ustawicznego - wymaga pracy w cyklach (wybranie popiołu, nałożenie opału, rozpalenie wkładu, wypalenie całego wkładu, wygaszenie). Taki tryb cykliczny działa odpychająco.
@marekrachwa4126
@marekrachwa4126 7 жыл бұрын
Świetny film , jesteś jednym z najlepszych na You Tube ;)
@kacperfigura5740
@kacperfigura5740 7 жыл бұрын
Bardzo chciałbym zobaczyć na tym kanale dłuższa serie dotyczącą sportu, różnych ciekawostek i niuansów, głównie z dziedziny koszykówki, którą sam bardzo lubisz z tego co mówiłeś. Także podsuwam taki pomysł, mając wielką nadzieję że zostanie on zauważony i rozpatrzony ;) Pozdrawiam ;)
@QuaRa923
@QuaRa923 7 жыл бұрын
Ekologia (gr. οἶκος (oíkos) + λογία (logia) = dom + prawo) - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (czyli strukturą ekosystemów).
@Weirdaman
@Weirdaman 7 жыл бұрын
Moc inicjatywy oddolnej, a mówił, żeby od góry palić. To ja już nie wiem. :|
@grzegorzsawicki777
@grzegorzsawicki777 7 жыл бұрын
:)
@pawemajewski7275
@pawemajewski7275 3 жыл бұрын
@@grzegorzsawicki777 l
@Radoslaw_Rumian
@Radoslaw_Rumian 7 жыл бұрын
W końcu jakiś odcineczek
@darekmazurek7554
@darekmazurek7554 7 жыл бұрын
Palenie od góry ma jedną ważną wadę trzeba mieć specjalny piec i działa do pierwszego podłożenia chyba że ma się podajnik ale o tym trzeba myśleć w czasie projektowania domu bo potem morze się po prostu nie zmieścić w kotłowni.
@ogniu6747
@ogniu6747 7 жыл бұрын
#faq_nb czy na schnięcie mokrych przedmiotów ma wpływ temperatura wody? Dajmy na to przykład, w pomieszczeniu w którym jest 10 stopni C, wieszamy ręcznik zamoczony w wodzie o temperaturze 0 stopni oraz drugi ręcznik w wodzie o temperaturze 20 stopni. Czy któryś z tych ręczników wyschnie szybciej? Pozdrawiam :)
@gwintex
@gwintex 7 жыл бұрын
Polecam stronę - Czysteogrzewanie.pl
@deyvtv5117
@deyvtv5117 7 жыл бұрын
Gdy tak sobie siedzę i pierdzę w stołek lubię powiedzieć że dołożyłem cegiełkę do zniszczenia ludzkości powodując powiększenie się dziury ozonowej.
@EmergencycardUkhelp
@EmergencycardUkhelp 7 жыл бұрын
Super materiał ! Jako dziecko mieszkałem w Krakowie, zapalenia płuc i infekcje dróg oddechowych występowały co roku, po przeprowadzce za miasto problemy znikły. Mógłby pan powiedzieć coś więcej o substancjach jakie powstają w wyniku spalania ?
@baxter32107
@baxter32107 7 жыл бұрын
a co z pylami przemyslowymi?? co z zapyleniem na halach produkcyjnych gdzie sie spawa albo szlifuje rozne gatunki stali? O tym nikt nie mowi.
@boguszk92
@boguszk92 7 жыл бұрын
#faq_nb Czym charakteryzują się kryształy czasowe i do czego mogą być wykorzystane?
@Majestic_Pot
@Majestic_Pot 7 жыл бұрын
#faq_nb #Q&A #innezapytajczyaskmexD czy kolonizacja oceanów jest możliwa? jak bardzo morskie stworzenia czy też nawet "potwory uznane za wymarłe bądź mityczne" mogłyby utrudnić budowanie morskich miast rodem z Bioshocka?
@janix4000
@janix4000 7 жыл бұрын
Myślę, że sama woda wystarczającą ogranicza takie projekty, bez udziału potworów :D
@Hejfer
@Hejfer 7 жыл бұрын
Czy istnieją jakieś sposoby efektywniejszego spalania w kotle dolnego spalania?
@ALPINE0077
@ALPINE0077 7 жыл бұрын
A jak palić w piecu kaflowym? Nie ma tam ani "dołu" ani "góry". Wiec jak ? Jest na dole zsyp na popiół + wlew powietrza, na górze wylot powietrza. Jak ?
@Davsand
@Davsand 7 жыл бұрын
zrobił byś odcinek o zasadzie pareto właśnie? nigdy nie chciało mi się wierzyć, że to działa. Brzmi jak magia. ;)
@radoslawmazurekwaw
@radoslawmazurekwaw 4 жыл бұрын
Dysonans poznawczy: węgiel w elektrowni - źle, bo dwutlenek węgla. W piecu - dobrze, węgiel ekologiczny. Czy coś przeoczyłem? Czy węgiel w piecu jest inny od tego używanego w elektrowni?
@binas16
@binas16 7 жыл бұрын
To powinno lecieć w telewizji. Taki krótki materiał (starsi ludzie w większości nie korzystają z internetu). Niech chociaż jakiś procent ludzi się do tego zastosuje, i będzie dużo lepiej. Aha, i przy okazji pytanko: Dlaczego na ostrzeżeniach alarmowych, poza dziećmi i starszymi, jest informacja o młodzieży do 25 lat? Zastanawiam się, czym się różni człowiek dwudziestoczteroletni, od dorosłego trochę starszego (nie mówię tu o osobach dużo starszych). Z czego wynika ta granica? Pozdr.
@Majestic_Pot
@Majestic_Pot 7 жыл бұрын
ja nie wiem czemu wszyscy tak się przejmują tym smogiem? wystarczy wiedźmina nająć xDD
@kubamolek7130
@kubamolek7130 7 жыл бұрын
DKapi niektórzy mają swój wymyślony kodeks i nic nie poradzą ;)
@mmichalows
@mmichalows 5 жыл бұрын
Czy możecie się podzielić opinią na temat oczyszczaczy powietrza? Czy to w ogóle działa na smog i faktycznie poprawia jakoś powietrza? Czy ktoś może wskazać jakiś konkretny model do domu?
@Yelonek92
@Yelonek92 7 жыл бұрын
#fagnb A jak to jest z uprawianiem sportu w zanieczyszczonych miastach? Czy hiperwentylacja występująca podczas wysiłku fizycznego sprawia, że truję się jeszcze mocniej i w efekcie sport zamiast polepszać zdrowie - niszczy je jeszcze bardziej?
@czcibor6436
@czcibor6436 7 жыл бұрын
Coś wiem, o niezdrowym smogu. W czwartek wylądowałem z atakiem astmy (pierwszym od SIEDMIU lat!) w szpitalu z saturacją na poziomie 86%. I znów muszę na stałe przyjmować leki. Więc no. Dzięki rodacy.
@simech0
@simech0 7 жыл бұрын
Panie Dawidzie Co Pan sądzi na temat urządzenia Magrav, czy baterii plazmowych, technologi Keshe`a czy panuje Pan odcinek o takiej tematyce lub grubsza tłumaczący o co w tym wszystkim chodzi ?
@RowerowanieCom
@RowerowanieCom 7 жыл бұрын
Super, że udało Ci się przygotować informację jak można zaoszczędzić na zdrowszym powietrzu. Niestety pozostaje problem palenia w piecach śmieciami, a może i to powoduje straty finansowe właściciela tylko o tym nie wiemy? Straty związane z wydatkami na zdrowie niestety są często ignorowane.
@danel2709
@danel2709 7 жыл бұрын
Rowerowanie Na pewno za palenie śmieciami powinny być EGZEKWOWANE takie kary, aby w każdym przypadku było to prędzej czy później nieopłacalne.
@kololobo120
@kololobo120 7 жыл бұрын
Uwaga będzie komplement. Do niedawna sądziłem że wraz z programem Sonda ( pierwsza wersja ) to będzie koniec. Na całe szczęście jesteś. Ps podwójny komplement. Dzięki tobie i Scifun odkryłem że już jest nas trójka ( Ty, Scifun no i Ja ). Świetny poziom, bardzo ciekawie. Chce więcej
@Xlud_
@Xlud_ 7 жыл бұрын
Może coś więcej o maskach? Jak sprawują się maseczki p.pyłowe używane przez górników, a jak półmaski z wymiennymi wkładami, w stosunku do tych ostatnio modnych w różne wzory "przeciw smogowych"?
@laki19999
@laki19999 7 жыл бұрын
Przywołując pewną frazę "nie ważne kto głosuje, tylko kto liczy głosy". A konkretniej to czy aby na pewno sprzęt stosowany w Polsce do pomiaru zanieczyszczenia, mierzy je należycie np. czy nie uznaje jako zanieczyszczenie cząsteczek pary wodnej? Pytam, gdyż często w deszczowe dni, a więc z dużą wilgotnością powietrza, widziałem, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza straszyły krwisto czerwonymi wskazaniami, podczas gdy powietrze na polu było przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu krystalicznie czyste.
@drno_krk
@drno_krk 7 жыл бұрын
"nie bądź dupkiem" !!!!! kwintesencja :) ani jak się grzeje dom, ani jak się jeździ autem (i w wielu innych aspektach codziennego życia)
@witek_smitek
@witek_smitek 7 жыл бұрын
Dawid, bardzo ciekawe to co powiedziałeś o sposobie palenia od góry - jest z tym jednak pewien problem. Mianowicie większość kotłów do ogrzewania centralnego jest tak zbudowana, że woda, która ma ogrzewać mieszkanie przepływa przez rury w dolnym ruszcie. Tak więc przy paleniu od góry, ruszt pozostaje zimny i całe ciepło pozostaje w kotłowni lub wylatuje przez komin. I co zrobić w takim wypadku? :)
@widziszmnie7785
@widziszmnie7785 7 жыл бұрын
Powiedz coś o nad przewodnikach (:
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 7 жыл бұрын
zauważyłem, że ostatnimi czasy najwięcej mgieł tworzy się nie na polach i łąkach lecz na terenach gęściej zaludnionych, przejeżdżając przez śląsk tworzą się tak gęste mgły że uniemożliwiają prowadzenie auta. Nikt o tym nie mówi a przecież to może być zasługa pyłów zawieszonych, wszak para wodna łatwiej wykondensowuje na zanieczyszczeniach.
@wildhuskywithJAMNIKI
@wildhuskywithJAMNIKI Жыл бұрын
Mam wujka, który pali dosłownie wszystkim. Mieszkamy na wsi, więc to nie jest tak kontrolowane jak by chcieli żeby to było, więc pali dosłownie wszystkim. Stare meble? Luz. Folia aluminiowa? POTRZYMAJ MI PIWO. Nie raz wyciągaliśmy z sąsiadami z popiołu, który wyrzuca na działkę obok, skrawki folii aluminiowej.
@bartekbak1569
@bartekbak1569 7 жыл бұрын
a czy w przypadku palenia od góry nie dochodzi do wypalenia się wierzchniej warstwy i powstania popiołu i następuje odizolowanie się paliwa od źródła zapłonu?
@showshank74
@showshank74 7 жыл бұрын
Dawid czy moglbys zrobic film o powiazaniu antyprespirantow z rakiem piersi? Z mojej wiedzy wynika iz brak jest jakichkolwiek dowodow na to. Moze mozna ten temat dokleic z jakims innym w jednym filmie. Dzieki bardzo 😉
@Majkell89
@Majkell89 7 жыл бұрын
W tym roku to dramat w Zabrzu i Gliwicach. Doszło nawet do tego że w zamkniętych magazynach, zakładach pracy smog wdzierał się do środka... Coś strasznego, widoczność na zewnątrz z 30-50 metrów...
@michck4027
@michck4027 7 жыл бұрын
Suche drewno, to chyba jedyne co u nas jest ale od nowego sezonu eko-groszek czy coś tam, nowy piec już jest tyle że jeszcze trzeba wypalić ze 2 tony miału tej zimy. Dziadek niestety wiem że duże ilości miału wrzuca po rozpaleniu a potem dorzuca. Zdaje się zatem że robimy ten błąd.
@guciothebee5062
@guciothebee5062 7 жыл бұрын
Zgadzam się, trzeba poprawić kulturę ludzi, bo jeżeli ktoś pali śmieciami powinien się tym wstydzić a nie szczycić.
@patrrickoo
@patrrickoo 7 жыл бұрын
Witam Jakbyś się ustosunkowal do tezy iż to nie palenie w piecach paliwem marnej jakości i złe nawyki prowadzą do smogu tylko zabudowywanie nieustanne korytarzy powietrznych w większych miastach?
@edytajaneczek9490
@edytajaneczek9490 7 жыл бұрын
super film ale skrucila bym go tylko do tej metody palenia i wtedy łatwiej by było to przesyłać sąsiadom.
@jerzukszyk
@jerzukszyk 7 жыл бұрын
Problem z paleniem od góry pojawia się kiedy jest duży mróz. Chodzi o to że trudno jest tym sposobem dobrze nagrzać grzejniki. Z mojego doświadczenia ta metoda ma sens do około -5C, poniżej paleniem od góry nie mogłem nagrzać domu wystarczająco dobrze
@MarekMazurkiewicz1988pl
@MarekMazurkiewicz1988pl 7 жыл бұрын
Jak przy paleniu od góry z dużym załadunkiem dołożyć paliwa?
@PP161111
@PP161111 7 жыл бұрын
Kurcze jak zawsze spoko. Jak Ty to robisz? Pozdrawiam!
@jaczerwin4518
@jaczerwin4518 7 жыл бұрын
A może przymknąć komin w domowym piecu i problem palenia "dolnego" rozwiązany?
@krystiano652
@krystiano652 7 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot, może odcinek o oleju palmowym, czy faktycznie stanowi realne zagrożenie ?
@RonRPL
@RonRPL 7 жыл бұрын
Czy filtr kabinowy samochodu może zatrzymać smog?
Wojna płci - czyli naukowo o najciekawszych różnicach | Słowo na sobotę #49
37:53
Autism - more beautiful mind
1:39:58
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 1,8 МЛН
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 🙈⚽️
00:46
Celine Dept
Рет қаралды 85 МЛН
The IMPOSSIBLE Puzzle..
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 97 МЛН
Wait for it 😂
00:19
ILYA BORZOV
Рет қаралды 11 МЛН
Naukowo-kolarski FAQ: o dopingu mechanicznym i pracy na lidera
26:47
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 135 М.
"Babcine" metody leczenia [Ziarna prawdy] | Słowo na sobotę #48
26:40
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 410 М.
Czy pszczoły rzeczywiście masowo giną? | SPSO#45
22:24
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 277 М.
Jak człowiek wymyślił CZAS - POP Science #20
2:30:21
Astrofaza
Рет қаралды 936 М.
Gorąca kwestia - czyli kto/co zmienia nam klimat? | Słowo na sobotę #40 (S02E08)
26:28
Choroby psychiczne od zbyt intensywnego myślenia? | FAQ#17
12:28
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 271 М.
Dlaczego życie powinno zacząć  się po 40-ce?
58:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 333 М.
Co nas nie wzmocni to zabije - gdy banan obraca się przeciw nam
24:03
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 352 М.