Naukowo-kolarski FAQ: o dopingu mechanicznym i pracy na lidera

  Рет қаралды 135,918

Uwaga! Naukowy Bełkot

Uwaga! Naukowy Bełkot

Күн бұрын

Patronite ► patronite.pl/N...
Dostałem rower. Jestem fanem kolarstwa. No i rzecz jasna pasjonatem nauki. Poprosiłem więc Was o pytania dotyczące tego sportu i zabrałem mój rower na przejażdżkę, żeby na te pytania odpowiedzieć. Oto efekt.
Ostrzegam - ten film jest inny niż większość pozostałych na kanale.
Subskrypcja ► / uwaganaukowybelkot
Facebook ► / uwaganaukowybelkot
Twitter ► / naukowybelkot
Instagram ► / naukowybelkot
Wyłącznie Naukowy Bełkot ► goo.gl/Do7VCc
Grupa na facebooku ► goo.gl/HP8J83
Link o którym mowa w filmie ► naszosie.pl/201...
Rower z filmu ► www.specialize...
===
Wybrane źródła:
L. de Oliveira i in. - Comprehensive reliability analysis of a 16 km simulated cycling time-trial in well-trained individuals
S. Groeskamp - Translating Uphill Cycling into a Head-Wind and Vice Versa.
B. De Cuyper i in. - When do elite cyclists go the extra mile? Team identifications mediates the relationship between perceived leadership qualities of the captain and social laboring
===
Wykorzystane grafiki:
Down Curved Arrow by Star and Anchor Design from the Noun Project
cyclist by mikicon from the Noun Project
Cycling by Hea Poh Lin from the Noun Project

Пікірлер: 320
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 7 жыл бұрын
Jedno zasadnicze pytanie: czy chcielibyście więcej na ten temat w podobnej formie? Wiem, że odbiega ona trochę od tego co zwykle znajduje się na kanale, ale zawsze jest Wyłącznie Naukowy Bełkot na takie okołokolarskie pytania. Bo pytań które nie zmieściły się w tym odcinku jest cała masa...
@MrWolandPL
@MrWolandPL 7 жыл бұрын
Wszystko co robisz, niezależnie od formy, jest świetne!
@bebokRZly
@bebokRZly 7 жыл бұрын
Przypomina to vlogowanie, gdzie pokazujesz jednak poza swoją wiedzą, również siebie, zainteresowania i zwyczaje ;) Zastępuje dużo pytań w AMA czy Q&A :)
@MrFabiko25
@MrFabiko25 7 жыл бұрын
Femke została przyłapana na zawodach przełajowych nie mtb :)
@nataliagruszczynska1265
@nataliagruszczynska1265 7 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot chcemy! wiedza + sport = ❤
@kamilsinkowski570
@kamilsinkowski570 7 жыл бұрын
Jak najbardziej jestem za. Super się słuchało i nawet nie dyszałeś jakoś uciążliwie.
@ajal33PL
@ajal33PL 7 жыл бұрын
Oglądałbym wszystkie etapy i Tour de France i Tour de Pologne, gdyby nie to, że zawodnicy mogą się komunikować z swoimi samochodami. Naprawdę, to jest rak tego sportu. Ucieknie pięciu, to panowie w samochodach wyliczą peletonowi tempo co do 0,1 km/h, aby peleton złapał ich dokładnie za 55 km, czyli na 300 metrów przed metą. To ma być fajne? Ekscytujące? Z kolei oglądałem kolarstwo na olimpiadzie (może mistrzostwa świata?) - tam nie było możliwości komunikowania się z inteligencją - cóż za emocje! Zawodnicy jadący z przodu rozmawiają ze sobą i dyskutują, o tym, czy ktoś jest przed nimi czy nie. W końcu złapali część grupy, i gość z tej grupy mówi swoim, że od nich się odłączył jeden zawodnik i jest teraz z przodu. Od razu peleton przyspiesza o kilka kilometrów na godzinę, żeby dopaść uciekiniera. Wtedy staje się to pięknym sportem.
@meanral
@meanral 2 жыл бұрын
nie jestem fanem kolarstwa ale taka ustawka brzmi strasznie.
@piotrkol91
@piotrkol91 7 жыл бұрын
Fajnie, że taki film się pojawił tutaj, kolarstwo zyskuje na popularności więc trzeba nowych wtajemniczać :) Pozwolę sobie skomentować kilka zagadnień ale zaznaczam, że nie są to jakieś krytyczne uwagi czy coś. Ot dopełnienie :) 18:10 co do golenia nóg, to argument o przewadze aero nie jest do końca prawdziwy (badania w tunelu wykazały, że zyski są minimalne, dużo mniejsze niż ludzie przypuszczają). W przypadku zawodowców chodzi głównie o 2 kwestie: Masaże i gojenie ran. Masaże to chleb powszedni zawodowego kolarza. Przed treningiem, po treningu, w czasie regeneracji, przed wyścigiem i po wyścigu - kolarz właściwie codziennie chodzi do "masażysty". Owłosione nogi zdecydowanie utrudniają kolarskie masaże i są po prostu bardzo bolesne. Drugi powód - gojenie ran. Kolarze szczególnie zawodowi często leżą na asfalcie. Niemal każdy średnio kilka razy w roku szlifuje ciałem po asfalcie. Odsłoniona noga obrywa najczęściej. Brak owłosienia pomaga i przyspiesza gojenie ran. Sam przez to przechodziłem miesiąc temu - upadek przy 38km/h w zakręcie, duże rany na rękach i nogach. Te na ogolonej nodze zaczęły się goić na drugi dzień. Te na owłosionych rękach syfiły się przez tydzień. Dość brzydko to wyglądało. Trzecia, nieoficjalna kwestia to estetyka. Setka facetów z owłosionymi nogami w peletonie wyglądała by tragicznie. Na początku przygody z rowerem zarzekałem się, że nigdy nie ogolę nóg, ale pozbyłem się głupich uprzedzeń, ogoliłem raz i teraz już nie mam zamiaru zapuszczać włosów, wygląda to ohydnie, włosy zbierają syf, muchy i komary :| 21:31 - co do dużych nachyleń. U nas w Polsce mamy bardzo wyjątkowy podjazd (nie, nie ściana bukovina ;P). Mowa tu o kilometrowym podjeździe w miejscowości Laskowa (koło Limanowej w Małopolsce), gdzie na kilometrze średnie nachylenie wynosi 20%. Ale to nic bo to co czyni ten podjazd wyjątkowym jest około 100 metrowy odcinek mniej więcej w połowie góry, gdzie nachylenie wynosi równe 30%(!!!) Ekstremalnie ciężki kawał drogi ale polecam każdemu żeby się sprawdzić :) Kadencja - pominąłeś dość ważną kwestię - niska kadencja owszem nie obciąża tak mocno układu sercowego ale obciąża bardzo mocno kolana. Im wyższa tym mniej obciążamy kolana ale obciążamy układ sercowy. I znów trzeba celować w kompromis i szukać optimum :) Pozdrawiam i do zobaczenia na szosie ;)
@bolobolowski9209
@bolobolowski9209 7 жыл бұрын
Obejrzałem od deski do deski dzięki wielkie za ten odcinek BARDZO POZDRAWIAM i dziękuję firmę SPECJALIZED za twój sponsoring bo masz ZAJEBISTY ROWER i nakreciłeś ZAJEBISTY materiał który otworzył mi oczy na kolarstwo i pedałowanie ps jeżdżę codziennie do pracy jak i rekreacyjnie SPECJALIZED DOBRA ROBOTA i dobrze zainwestowany człowiek i budżet!
@zbigniewnalepa2203
@zbigniewnalepa2203 7 жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy a z tym rowerem to trafiłeś w dziesiątkę bo szukam jakiegos dla siebie zeby sie troszke ruszyć, dajesz dalej!
@PublikProwokator
@PublikProwokator 7 жыл бұрын
Mega odcinek. Sam jeżdżę i śledzę Twój kanał. Jestem mile zaskoczony piona!
@MrSpielero
@MrSpielero 7 жыл бұрын
tęsknie za tą biblioteczką ze starszych odcinkow.
@sobtrax8653
@sobtrax8653 7 жыл бұрын
Wybrane źródła: uzupełnić przed wrzuceniem filmu
@maciejkmieciak2551
@maciejkmieciak2551 7 жыл бұрын
Hehe
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 7 жыл бұрын
Przeoczyłem :D dzięki
@BRbBAl
@BRbBAl 7 жыл бұрын
Strasznie podoba mi się to ze pokazuje Pan ile czasu zostaje do końca pytania jest to dobre o tyle że jak dane pytanie nie jest ciekawe można przejść ja osobiście i tak oglądam cały bo cały odcinek jest ciekawy
@SCARaw
@SCARaw 7 жыл бұрын
Wiem wiele o kolarstwie, ale milo ze ruszyles ten temat. Film jest calkowicie poprawny i dobrze wykonany. Ujecia i dzwiek spoko ;)
7 жыл бұрын
Może o zastosowaniu zjawiska CRISPR w którymś z następnych odcinków.
@lechpolanski4876
@lechpolanski4876 7 жыл бұрын
Pasieka MARCYŚ astrofaza już mówił
@PiErDzoncy7
@PiErDzoncy7 7 жыл бұрын
Tak, to będzie bardzo dobry temat na odcinek.
@eandrea255
@eandrea255 7 жыл бұрын
i co z tegoXDD
@mirosawzotorowicz8042
@mirosawzotorowicz8042 7 жыл бұрын
Czy istnieją bakterie /wirusy mające pozytywne objawyi po zarażeniu? (Zdolności manualne, percepcja itd?)
@Theorlik16
@Theorlik16 7 жыл бұрын
propsy za wiedzę i popularyzację kolarstwa :)
@piotrek7628
@piotrek7628 7 жыл бұрын
Mądrego to aż przyjemnie posłuchać.
@krystianmarcinkowski9572
@krystianmarcinkowski9572 7 жыл бұрын
Zdecydowanie tak prosimy o więcej Pozdrawiam
@classic6389
@classic6389 7 жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał!
@Pochopnie
@Pochopnie 7 жыл бұрын
Świetne, krótkie kompendium wiedzy nt. kolarstwa dla laików. Jakkolwiek wiem, że wszystkie Twoje materiały są dopracowane i oparte na porządnym, głębokim researchu, tak przy temacie dość luźno, na pierwszy rzut oka, związanym z nauką, miałem pewne obawy, biorąc pod uwagę, że głęboko w temacie tym "siedzę". Jak się okazało, niesłusznie. :) I tylko Twoja współpraca ze Specem nie pozwoliła na dodanie, że najlżejszy, seryjnie produkowany, rower waży 4,6 kg, ale takie prawa rynku. ;)
@DeadNetCord
@DeadNetCord 7 жыл бұрын
Znakomity materiał. Dzięki
@JaroF1
@JaroF1 7 жыл бұрын
Jeden z moich ulubionych odcinków :)
@maedst398
@maedst398 7 жыл бұрын
Myślę, że ciekawy byłby także film o powodach powstania naszej inteligencji. Czy to mutacja? Czy można naturalna konsekwencja długiej ewolucji?
@jaaceknoowak
@jaaceknoowak 7 жыл бұрын
Ej no, jednak bezwładność korby ma znaczenie tak minimalne, że kompletnie to można pominąć. Raczej chodzi o siłę nacisku i regenerację mięśni - trzeba cisnąć jak najmocniej, ale jednak na tyle lekko, żeby się zdążyć zregenerować i utrzymać tempo przez kilka godzin. Stąd wyższa kandencja i mniejsza siła (czyli moc ta sama). Można też wspomnieć o stawach - im mniejsza siła, tym mniej obciążone kolana, co mogłoby mieć znaczenie w całej karierze kolarza.
@Tocik11
@Tocik11 7 жыл бұрын
Nie mam nic przeciwko temu, że na pytania o ochronie lidera odpowiadasz głównie w oparciu o TdF, bo to zdecydowanie najbardziej popularna impreza, ale skoro tak, to jednak wkradło się małe niedopatrzenie. :) Było to widać już w tym roku, a i według dyrektora wyścigu tendencja jest i będzie taka, aby na Wielkiej Pętli tych czasówek było mniej. Zresztą chyba od lat to Giro jest tym najbardziej górskim i najbardziej czasowym z wielkich tourów. W TdF jednak stawia się na dynamizm, a Vuelta to skwar i mnóstwo "pionowych" wręcz ścianek. :) Po za tym - świetny odcinek, mimo wielkiego zainteresowania tematem, dowiedziałem się kilku bardziej naukowych ciekawostek. Jak dla mnie, im więcej kolarstwa, tym lepiej, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że nie jestem tutaj w większości.
@Kubixox77
@Kubixox77 7 жыл бұрын
Kurcze, jako fan kolarstwa ucieszyłem się na materiał, ale im dłużej oglądałem, tym bardziej rozczarowany byłem. Niektóre tematy liźnięte tylko, w innych skupiłeś się nie na tym co tak naprawdę jest istotne. W kwestii kadencji, głównie chodzi o to, że wysoka mniej zakwasza mięsnie i mniej obciąża stawy, dopiero później chodzi o ten znikomy moment bezwładności, który pomaga przebrnąć przez martwy punkt w pracy mięśni przy kręceniu korba. Nogi goli się głównie by masażyści mieli łatwiejszą pracę no i w razie wypadku i zdarcia się, gładkie nogi lepiej się goją. Co do pracy na lidera, brakowało mi tego, że w ciągu sezonu kolarskiego, wyścigów jest dużo i w zależności od prestiżu wyścigu, teamy wystawiają różnych liderów. No i kolejność przyczyn takiego zjawiska może być myląca. Głównie jednak chodzi o to by osłonić lidera, by ten mógł bezpiecznie, najszybciej i z jak najmniejszym nakładem energii dojechać do mety. Bardzo ważna jest kontrola peletonu i ucieczek. Dopiero później można mówić o psychice, pomocy w razie defektu itd. :) No i jako fan Kwiata, fajnie jakbyś zobrazował te przyczyny, zdjęciami naszego rodaka :D bo tak się składa, że akurat na tegorocznym TdF, Michał robił dla Frooma wszystko to, o czym mówiłeś. Wiózł go na kole, dowoził wodę, dał i wymienił mu własne koło, ciągnął go pod górę, rozrywał peleton, kasował ucieczki, no wszystko co tylko pomocnik może zrobić, a gdy mógł popisać się indywidualnie, to stanął obok Bodnara na podium czasówki :). Jak już o Michale, to jeśli kogoś interesują takie kolarskie smaczki, i to z najwyższego, światowego poziomu, polecam transmisje live na facebooku Michała Kwiatkowskiego. Można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy.
@szyp2870
@szyp2870 7 жыл бұрын
Już za chwilę Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Londynie. Może nagrasz coś o rzucie młotem albo innej dyscyplinie w której Polacy są mocni. Pozdrawiam
@Kubiak333333
@Kubiak333333 7 жыл бұрын
Hej Dawid. Chodzi mi po głowie taki temat na odcinek. Naukowe objaśnienie, dlaczego człowiek pokonując tem sam dystans, w tym samym czasie, męczy się bardziej jeżeli biegnie i idzie na przemian niż gdyby poruszał się z jednostajną prędkością. Wyjaśnienie dlaczego dom ekonomiczniej się dogrzewa niską, stale doprowadzana temperatura, aniżeli paleniem nierownomiernym (np. dwie godziny wysoka temperatura na piecu, potem przerwa), mimo że użyło się tyle samo paliwa, o tej samej wartości energetycznej. Temat interesuje mnie już od jakiegoś czasu i wiem że więcej się dowiem i lepiej zrozumiem zagadnienie z twojego opracowania niż z jakiegokolwiek innego dostępnego w sieci. Chyba że już kiedyś poruszałes ten temat, wtedy byłbym bardzo wdzieczny za pomoc w odnalezieniu właściwego materiału :)
@GenStarscream
@GenStarscream 7 жыл бұрын
Kolejno rowerowo- naukowe pytanie; Zrobiłeś swego czasu film o tym, że czarnoskórzy są bardziej predysponowani do biegów, wygrywają zarówno maratony jak i biegi na czas (dużo krótszy dystans). Czemu w takim razie w kolarstwie praktycznie nie ma czarnoskórych? Na tour de Pologne jest jeden, ale chyba nie ma jakiś wybitnych wyników.
@Mattex456
@Mattex456 7 жыл бұрын
Zebedeusz Kolarstwo wymaga dużego wkładu finansowego, w przeciwieństwie do biegania, gdzie na upartego wystarczą buty do 200zł. Z tego powodu odpada praktycznie cała Afryka. Jeśli chodzi o USA, to zgaduję, że w społecznościach afroamerykańskich kolarstwo jest postrzegane jako sport dla białych, bogatych dzieci z dobrych domów.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 7 жыл бұрын
Z tego samego powodu co w przypadku każdego sportu, w którym dużą rolę odgrywaj pieniądze. Wszystkie takie sporty zdominowane są przez białych, a czarni czasem odnoszą sukcesy (Woods, Williams), ale to wyjątki. Jednak biorąc pod uwagę dynamicznie rosnącą popularność rowerów i większą dostępność można się spodziewać, że czarni niedługo zdominują ten sport. Zresztą tak już się dzieje w kolarstwie torowym. W przypadku USA to warto zauważyć, że czarni to głównie potomkowie niewolników z tendencją do rozbudowanej muskulatury. Co też zresztą tłumaczy dlaczego jest tak dużo profesjonalnych czarnych torowców, a tak mało szosowców.
@bk-qd3hr
@bk-qd3hr 7 жыл бұрын
Nie zgadzam się z tym co piszecie. W krajach Europy Zachodniej również jest dużo czarnoskórych i zważając na politykę tych krajów większość ma dogodne warunki ekonomiczne. Podobnie jest z pływaniem, gdzie w ostatnich seriach trudno dostrzec czarnoskórych, a w reprezentacjach zachodnich prawie ich nie ma.
@SzymonN0wak
@SzymonN0wak 7 жыл бұрын
Zebedeusz W USA sporty extremalne BMX, skate, motocross dirt są zdominowane przez białych i np nieliczni czarnoskórzy zawodnicy zastsnawiają się dlaczego mimo braku rasizmu w tym środowisku się tak dzieje i wychodzi na to że to kwestia patrzenia na dany sport że jest atrakcyjny zależy też od kultury i korzeni człowieka. Działają pewne skojarzenia i już...
@panhuragan4388
@panhuragan4388 7 жыл бұрын
Zebedeusz moze sciegno achillesa zbyt dlugie?
@belail
@belail 7 жыл бұрын
Hej! Jak zwykle bardzo ciekawy materiał, fajnie się słucha. Szacunek i w ogóle. Ale teraz krytyka. Konstruktywna, żeby nie było. Wiem, że zabrzmi to jak komentarz grammar natzi, ale jednak popełniasz dość spory błąd. W 8:47 pada słowo "destynowany". Scyzoryk się normalnie w kieszeni otwiera jak człowiek to słyszy. Jeżeli ktoś jest destynowany? A może przeznaczony? Wyznaczony? Sorry za czepialstwo. Jednak liczę, że nie spotka się ono z negatywnym odbiorem. Pozwoliłem sobie na ten komentarz bo zauważyłem, że od samego początku starasz się trzymać wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym jak i językowym. Za co bardzo Cię szanuję. Pozdrawiam :)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 7 жыл бұрын
+Karol Kotowicz Nie obiecuję, że to ostatni raz ale postaram się poprawić
@Kacperszum
@Kacperszum 7 жыл бұрын
Co do jazdy na lidera warto zauważyć pewien techniczny aspekt wykoezystany przez BMC- niały one szybkozamykacz przy siodełku i "ogranicznik", do którego schodząc, siodełko było ustawione pod wysokość Richie Porte. Co prawda przez inne ustawienie tak naprawdę całej reszty, to tylko ostateczność, ale na taką sytuacje spoko pomysł. Zaznaczę, że tyczy sie to tylko wyższych od niego. Plus myślę, że o ile rowery TT mocno by się zmieniły, gdyby nie UCI, o tyle zwykłe szosówki nie aż tak bardzo, gdyż nie widzę zbyt możliwości ulepszenia jazdy pod górę.
@lokius3
@lokius3 7 жыл бұрын
Widziałem Cię ostatnio na mieście i jechałeś bez kasku, kłamco :D
@elevensacrifices9715
@elevensacrifices9715 7 жыл бұрын
xD
@visionstreetwear108
@visionstreetwear108 7 жыл бұрын
loki lokius to nie on,to jego brat bliźniak xD
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 7 жыл бұрын
Zaorane xD
@ElKogito
@ElKogito 7 жыл бұрын
Zrób odcinek o Efekcie Mandeli. Sam wielokrotnie doświadczyłam tego, że inaczej pamiętam przeszłość w dokładnie taki sam sposób jak wiele innych ludzi.
@TrzyB
@TrzyB 7 жыл бұрын
Golenie nóg nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem oporów powietrza, no litości. ;) Co do oszczędzania tlenu na niskiej kadencji. Mieląc te 75 obr./min. musimy bardziej korzystać z mięśni, a to przekłada się na konieczność większego poboru tlenu. Kadencja 95-100 dla osób mających lepsze - upraszczając - serducho, będzie lepszym rozwiązaniem. Osobiście wolę kręcić ze średnią 95-100 przez 80-90 km niż mielić 70 na twardym przełożeniu.
@panhuragan4388
@panhuragan4388 7 жыл бұрын
Mam wstret do rowerow, poniewaz mojemu bratu kiedys pekly widelka podczas jazdy nowym rowerem i upadl glowa na kraweznik. Stresu sie najadlem. Caly miesiac nic nie bylo wiadomo. Na szczescie wyzdrowial, a guz na mozgu zniknal.
@pawe6532
@pawe6532 5 жыл бұрын
Musiał mieć wspaniały rower.
@rafalgrm
@rafalgrm 7 жыл бұрын
Hej! Źródła :D Wybrane źródła: uzupełnić przed wrzuceniem filmu :D
@pawe6532
@pawe6532 5 жыл бұрын
Nie mierzyłem ale jak najbardziej - najlżej jeździ mi się na najcięższych biegach po rozpędzeniu do pewnej wartości. Najciężej na biegach niższych. Nawet pod górkę wolę na ciężkich. Nie jestem kolarzem, zwyczajnie dużo jeżdżę na zwykłym - ale bardzo dobrze działającym - rowerze.
@igaryngwelska2090
@igaryngwelska2090 7 жыл бұрын
Dawidzie! Niedawno dołączyłam do grona Twoich fanów. Chciałabym, abyś nagrał filmik o złudzeniach zmysłowych. Będę bardzo ukontentowana, jeśli go zobaczę. Pozdrawiam :D
@weronika2122
@weronika2122 7 жыл бұрын
skoro już jesteśmy przy sporcie to mógłbyś powiedzieć coś o zakwasach, czy są jakieś metody które mogą pomóc?
@karolinaparwicz1102
@karolinaparwicz1102 7 жыл бұрын
Też chciałabym obejrzeć taki odcinek.
@dzakub63
@dzakub63 7 жыл бұрын
Wystarczy poczytać o regeneracji
@lukasp85
@lukasp85 7 жыл бұрын
Zakwasy, czyli kwas mlekowy z mięśni jest usuwany dość szybko z organizmu max chyba 2 godziny, a to co boli po tym czasie nawet kilka dni to zniszczone włókna mięśniowe, które muszą się zregenerować...
@iorwenvaremreis2195
@iorwenvaremreis2195 7 жыл бұрын
Na regeneracje to pić mleko, dużo odpoczywać(najlepiej spać) i brać zimne prysznice.
@meanral
@meanral 2 жыл бұрын
@@lukasp85 tak wspominał coś o tym ciekawi mnie skąd wobec tego powszechne durne gadanie o zakwasach ..
@Biornischien
@Biornischien 7 жыл бұрын
Hej, mam pytanie odnoście odcinka "Leworęczność i inne asymetryczne "rzeczy" o mózgu | Słowo na sobotę #27" Pewnie nie czytasz komentarzy pod starymi filmikami, dlatego napiszę tutaj: Czy istnieje oburęczność? Czy jest to wynik niezdecydowania mózgu, która strona jest dominująca czy to kwestia wyuczenia wykonywania niektórych czynności prawą ręką u mańkuta? Potrafię pisać obiema rękami, a w życiu codziennym zdarza mi się mieć różne preferencje co do używanej ręki/strony w zależności od konkretnej czynności. Np. rysuje mi się wygodniej (i zdecydowanie ładniej) prawą, ale make-up robię sprawniej lewą ręką. W walce na miecze jestem leworęczna, ale na strzelnicy zawsze wybieram prawą rękę mimo dominującego lewego oka itd. Próbowałam zmieniać ręce/strony, ale z jakiegoś powodu jest mi po prostu niewygodnie. Czy ze mną jest coś nie tak? 0_o' Pozdrawiam B. :)
@Harnas321
@Harnas321 7 жыл бұрын
W 12:00 mówisz trochę źle. Rozróżniamy tarcie toczne i spoczynkowe. Te które w rowerze powoduje opory ruchu to tarcie toczne i może one być dowolnie małe, bo za przyczepność odpowiada tarcie spoczynkowe.
@MrCaptainBreak
@MrCaptainBreak 7 жыл бұрын
Opowiedz o epo. Dosyć ciekawy temat.
@blukisandrzej
@blukisandrzej 7 жыл бұрын
Na tym filmie z przewracającym się kolarzem widać że jego tylne koło dotyka ziemi na długo przed momentem gdy rower zaczyna się obracać. Koło w rowerze nie ma aż takiej bezwładności by przez tak długi czas trzeć o asfalt i nie zostać wyhamowane. Obracanie się roweru rozpoczyna się w momencie gdy kolarz puszcza rower i widać że ewidentnie działa tam jakaś dodatkowa siła na to koło.
@ja1111112
@ja1111112 7 жыл бұрын
Baardzo ciekawy odcinek.
@blekfut5763
@blekfut5763 5 жыл бұрын
15:26 - on się nie nazywał "Graham Obree" tylko "Graeme Obree". 17:25 - myślę że się myslisz. Bogatsi nie muszą mieć wtedy łatwiej. Wspomniany Obree sam konstruował swoje rowery do bicia rekordu godzinnego, wykorzystywał do tego nawet części z pralki...
@megap2m
@megap2m 7 жыл бұрын
Zrób coś o częstotliwościach w muzyce. O balansie częstotliwości z naukowego punktu widzenia Z góry dziękuję. Pozdrawiam BOB MARLEK
@Heronicle
@Heronicle 7 жыл бұрын
Podoba mi się odcinek w takiej formie, ale czy to jest bezpieczne skoro musisz się skupić na jeździe i na tym co mówisz tak by nic nie przeoczyć i nie podać błędnych informacji? :)
@RemixxPL
@RemixxPL 7 жыл бұрын
hej, proponuje zrobić film o "Gravioli" magicznym leku na raka, sporo osób czyta bzdury na ten temat, więc chętnie usłyszą merytoryczne naukowe podejście do tematu.
@MTWODZU
@MTWODZU 7 жыл бұрын
Warto wspomnieć również o tym, że zbyt długotrwała jazda przy niskiej kadencji niekorzystnie wpływa na stawy kolanowe.
@hubertbaranski1847
@hubertbaranski1847 7 жыл бұрын
Szanuję wiedzę i umiejętność jej przekazywania. Od dawna chętnie oglądam odcinki, a ten wzbudził moje wielkie zainteresowanie. I od samego początku zdaję sobie pytanie - skąd to przekonanie o skuteczności kasków? Serio pytam. Od dawna przekonałeś mnie, że każda teoria musi być udowodniona i potwierdzona naukowo. Więc co powiesz na takie stwierdzenie, że "gdyby kaski i ich skuteczność przechodziły takie badania jak lekarstwa przed wpuszczeniem na rynek, to nikt by ich nie dopuścił"? Chodzi tu o fakt, że większość sytuacji rowerowych nie potrzebuje kasku, a same kaski dostępne na rynku wzbudzają bardzo dużo wątpliwości jeśli chodzi o jakość i skuteczność.
@jakubwierzbicki6219
@jakubwierzbicki6219 5 жыл бұрын
Kolarze zdecydowanie nie jeżdżą z tą samą kadencją niezależnie od prędkości, nawet po płaskim. Szczytową moc można wygenerować kręcąc szybciej na mniejszym biegu, niż wolniej na cięższym, więc jadąc szybciej naturalnie kręci się szybciej, niż jadąc w tempie możliwym do utrzymania przez jakikolwiek dłuższy czas (dłuższy niż 20 sekund). Sprinterzy finiszując kręcą na poziomie 120-130 rpm, niektórzy znacznie szybciej, natomiast nie słyszałem o nikim kto sprintowałby z rpm poniżej 100.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 7 жыл бұрын
Zasadnicze pytanie, czy stwierdzenie o konieczności noszenia kasku podczas niesportowej jazdy rowerem opierałeś na badaniach, czy na "chłopskim rozumie"? Tak się składa, że wszelkie badania mówią, że noszenie kasku na rowerze jest nieuzasadnione, a przynajmniej ma mniejsze uzasadnienie niż podczas chodzenia lub jazdy samochodem.
@mar_uda4367
@mar_uda4367 7 жыл бұрын
#faq_nb Może odcinek o gorączce? Zrobiłeś wiele świetnych filmów o chorobach (inne też są świetne). Może jakiś mini film o tym jak działa gorączka podczas choroby? Czy pomaga czy przeszkadza? Dlaczego zbijanie gorączki bywa formą leczenia, skoro to naturalna reakcja organizmu na pojawienie się pirogenów?
@testotestov7815
@testotestov7815 7 жыл бұрын
Moglbys zrobic odcinek o portalalch lub innych zrodlach gdzie pojawiaja sie informacjie na temat aktualnie przeprowadzanych badan naukowych i ich wynikow? Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze moze byc tego sporo ze wzgledu na mnogosc tematow jakie sa obiektem zainteresowan badaczy.
@michal69111
@michal69111 6 жыл бұрын
Wiem że być może późno na zadawnie pytań do tego materiału ale być może warto próbować...... Ponieważ jest początek sezonu rowerowego nurtuje mnie jedno pytanie..... Dlaczego po pierwszej przejażdżce rowerowej boli nas... Siedzenie 🤔😄? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@michalm987
@michalm987 7 жыл бұрын
Hej czy mógłbyś zrobić odcinek o narkotyku krokodyl, w sieci można znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji, a chciałbym wiedzieć czy jest aż tak śmiercionośny jak go malują? Oraz oczywiście o sposobach leczenia w przypadku zażycia.
@dynamo008
@dynamo008 7 жыл бұрын
Cześć, czy te buty, to Shimano RP3? Jeśli tak, to powiedz proszę jak się spisują i czy według Ciebie będą pasowały na szczupłą stopę. Zastanawiam się co będzie lepsze, RP3 czy MTB shm089. Pozdrawiam.
@meanral
@meanral 2 жыл бұрын
taki filmik gdzieś jest na jutubie jak koleś na rowerze zjeżdżając z lekkiego wzniesienia się położył wręcz na siodełku właśnie na supermana ale prostując nogi z tyłu i wyprzedza (nie pedałując) całkiem sporo innych zawodników jadących normalnie.
@alextrevex3705
@alextrevex3705 2 жыл бұрын
Śmierć nie stanowi końca
@MaYkel9K
@MaYkel9K 7 жыл бұрын
16:25 MASA, wagą to się można co najwyżej zważyć. Pozdrawiam ;)
@kacperokrutny2777
@kacperokrutny2777 7 жыл бұрын
Wiele więcej filmów o kolarstwie!!!
@andrzejkwiczak7522
@andrzejkwiczak7522 7 жыл бұрын
Witam. Jesteś równie wysoki jak Ja. Równie jak Ty lubię kolarstwo, lecz mógłbym wiedzieć jaki masz rozmiar ramy?
@michal-tq9vu
@michal-tq9vu 7 жыл бұрын
UWAGA!!! Witam sprawa dla mnie bardzo wazna.Czy mogli byscie sie wypowiedziec i zmierzyc poziom napromieniowania.Poniewaz cos slyszalem ze powazna awaria w elektrowni atomowej w Belki ostatnio sie stala.Prosze zrobcie o tym film.
@piotrekfortuna6125
@piotrekfortuna6125 5 жыл бұрын
Mega ciekawe. Dzięki :)
@grzegorzgawe4617
@grzegorzgawe4617 7 жыл бұрын
Dzień dobry witam . Chciałbym zapytać czy jeśli pojazd przemieszczał by się szybciej od światła , to czy taki pojazd , byłby niewidzialny ?
@wyzszybieg
@wyzszybieg 7 жыл бұрын
Witam, Jakiego mikrofonu używasz?
@investor8610
@investor8610 7 жыл бұрын
Prąd pod dużym natężeniem (2.000.000 A) najpierw płynie przez przewodnik w stanie nadprzewodzącym, następuje QUENCH. Czy przewodnik się stopi czy eksploduje?
@zusmiechempodgore
@zusmiechempodgore 7 жыл бұрын
Propsy za rower.
@boomerland769
@boomerland769 7 жыл бұрын
Wszystko super tylko zdejmij tę osłonkę zza kasety :)
@JacobJulyMetalDetecting
@JacobJulyMetalDetecting 7 жыл бұрын
Zrob film o efekcie mandeli
@panhuragan4388
@panhuragan4388 7 жыл бұрын
wyscigu rowerowego nie ogladne bo zasne, ale Twoj vlog chetnie poslucham
@changsangdoshimoshi6859
@changsangdoshimoshi6859 7 жыл бұрын
PYTANIE: Jak to jest z tymi filtrami przeciwsłonecznymi? Używać czy to "chwyt koncernów na pieniądze" jak to niektórzy mówią? Parę słów o składzie i o różnicach w filtrze chemicznym a mineralnym.
@patrykkuta8122
@patrykkuta8122 7 жыл бұрын
Mógłbyś nakręcić odcinek o osobowości mnogiej?
@bananek1208
@bananek1208 7 жыл бұрын
Przypomniałem sobie o istnieniu tego kanału
@SzymonN0wak
@SzymonN0wak 7 жыл бұрын
Naukowy bełkot czy byłbyś w stanie zmierzyć się z pytaniem dlaczego ludzie podobni w rysach twarzy mają bardzo podobny głos ?
@frutifruti5300
@frutifruti5300 7 жыл бұрын
Mnie zawsze bawi łączenie kasku kolarskiego z bezpieczeństwem. Jestem motocyklistą. Motocykl w sumie niewiele się różni od roweru. Rama ma zbliżony kształt, pozycja kierowcy jest również zbliżona. Oczywiście motocykl jest większy i jeździ szybciej. Z racji pozycji kierowców ich obrażenia (w wyniku upadku czy wypadku) można uznać za zbliżone. Kaski motocyklowe często się bada pod kątem tego gdzie najczęściej doznają uszkodzeń. Pierwsza w kolejności jest szczęka i/lub twarz. Dlatego z użytku motocyklowego niemal całkowicie wyszły tzw "orzeszki". Te są stosowane już tylko wśród zagorzałych chopperowców. Z pomocą przyszły kaski szczękowe (z otwieraną szczęką) i integralne (bez otwieranej szczęki). Kolejna strefa częstych urazów to potylica. Której również nie chroni kask typu orzeszek (najbardziej zbliżony do kasku rowerowego). Trzecie miejsce to boki czaszki. Dlaczego te trzy strefy są najczęściej narażone? To proste. Gdy upadamy, to albo do przodu (na twarz), albo na tył (na potylicę), albo na boki. Nie upada się na czerep. I właśnie czerep jest najrzadziej narażony na obrażenia. Tam kaski są najmniej wytrzymałe. I co najzabawniejsze to właśnie tylko czerep jest chroniony w kasku typu "orzeszek". Suma sumarum, wychodzi na to że kask rowerowy rzadko kiedy zapewnia bezpieczeństwo. Ale jest jeden aspekt o którym się zapomina. Kask waży, a założony kask zwiększa masę głowy, a co za tym idzie zwiększa ewentualną siłę potencjalną działającą na głowę w trakcie wypadku. Ergo - im cięższa głowa, tym łatwiej skręcić kark. Dlatego w motocyklizmie unika się kasków cięższych niż 1,6kg. I o ile w przypadku motocykli, kask zapewnia sporo bezpieczeństwa względem ryzyka skręcenia karku, o tyle w przypadku kasków rowerowych ten bilans jest niemal zerowy lub nawet minusowy. Więc jak ten kask rowerowy ma chronić przed skutkami wypadku? Wg mnie nie chroni wcale. A dziś jest głównie elementem "mody" na rowerze...
@marcinmrozik76
@marcinmrozik76 5 жыл бұрын
Gratuluję takiego myślenia, mam nadzieję że nigdy nie powiesz /A mogłem założyć ten kask /Tydzień temu miałem wypadek na rowerze , kierowca uderzył mi w bok. Na głowie żadnych śladów a kask pekniety.
@blekfut5763
@blekfut5763 5 жыл бұрын
Motocykliści - nie próbujcie myśleć, bo z góry jesteście skazani na porażkę. " Motocykl w sumie niewiele się różni od roweru. Rama ma zbliżony kształt, pozycja kierowcy jest również zbliżona. Oczywiście motocykl jest większy i jeździ szybciej. Z racji pozycji kierowców ich obrażenia (w wyniku upadku czy wypadku) można uznać za zbliżone." - takich bredni dawno nie czytałem. Podobne, ale inne, ale obrażenia podobne. Weź się, matole, zdecyduj.
@madmicl06
@madmicl06 7 жыл бұрын
Teraz trochę historii: najpierw miejskie potem kolarzowki. Lata 90 hit MTB. Po milenium nagle DH. Teraz spowrotem kolarzowki są hitem.
@mysticsiwy
@mysticsiwy 7 жыл бұрын
Jaka jest waga tego roweru? Bo nie potrafię nigdzie znaleźć.
@puchaczev7380
@puchaczev7380 7 жыл бұрын
ostatnio sie dowaiedzilem ze i dluzsza lufa w np pisolecie tym wieszka predkosc pocisku ale raczej to nie dziala w nieskonczomosc wiec jaka jest maksymalna dlugosc lufy przy ktorej jest najwieszka predkosc i ile ona wynosi ?
@bobobobboboboob6262
@bobobobboboboob6262 7 жыл бұрын
fajny odcinek
@GLight_8D
@GLight_8D 4 ай бұрын
Szczerze to statystycznie częściej dochodzi do złamań kończyn przy wypadkach rowerowych niż obrażeń głowy, a jjeżeli dochodzi do poważnej kolizji z autem nawet kask nie pomoże i raczej czeka nas śmierć lub kalectwo. Pomimo ogromnej ilosci złamań nikt nie nosi kombinezonu ze styropianu, bo to jest tak samo bez sensu jak ten kask. Jak ktoś ma pecha to i plasteliną się zarżnie..
@Cobza385
@Cobza385 7 жыл бұрын
Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Stan skupienia to zachowanie wielu atomów lub cząsteczek względem siebie różniąca się w zależności od ciśnienia i temperatury - przynajmniej mniej więcej tyle się nauczyłem w szkole. No, ale skoro sama definicja już wyklucza posiadanie stanu skupienia przez pojedynczy atom lub pojedynczą cząsteczkę, to w jakiej one są formie? Jakaś tam moja pokraczna logika mówi mi, że "ciałem stałym" - choć to określenie jest złe ze względu na to co napisałem wcześniej, ale po prostu chodzi mi o to, czy jak upuszczę atom na podłogę, to się rozleje, czy poturla? :P
@Sekeletu
@Sekeletu 7 жыл бұрын
No i gdzie to pytanie?
@Cobza385
@Cobza385 7 жыл бұрын
+Sekeletu poćwicz czytanie :)
@Sekeletu
@Sekeletu 7 жыл бұрын
Nie pojawił mi się napis "pokaż więcej". Czasem tak bywa, a czytam na tyle dużo, że nie muszę tej umiejętności ćwiczyć.
@Kubixox77
@Kubixox77 7 жыл бұрын
Musisz odzielić zjawiska w skali mikro, od zjawisk w skali makro. Tak jak powiedziałeś - atomy nie mają stanu skupienia. Stan skupienia w skali makro jest efektem oddziaływań pomiędzy atomami w skali mikro. Z kolei atomy w skali mikro zachowują się różnie, w zależności od ciśnienia i temperatury (ruchliwości), stąd różne stany skupienia w skali makro, w różnych temperaturach i ciśnieniach. Po drugie, atom to nie jest jednorodna "piłeczka", bo z tego co widzę, to tak sobie go wyobrażasz, jest on zbudowany z mniejszych cząstek. Gdy atom zbliży się do innego ("upadnie" na podłogę) zaczynają działać odziaływania międzyatomowe, zależne głównie od konfiguracji elektronowej.
@Masa-san
@Masa-san 7 жыл бұрын
22:15 - 7,5 procent czy 7,5 punktów procentowych? Bo mam wrażenie, że chodzi o drugie.
@wukipl
@wukipl 7 жыл бұрын
Dali kask? ;) Ale pytanie: Co to za kask? Ma fajny niski profil a szukam nowego. Aaa i nogi goli się głównie dla masaży a nie z powodów aerodynamicznych.
@_TomusH_
@_TomusH_ 7 жыл бұрын
Super!
@Wookation
@Wookation 7 жыл бұрын
No nie wierzę, że akurat tutaj usłyszałem taki mit odnośnie golenia nóg. 18:05 muszę poprawić; golenie nóg jest spowodowane komfortem przy masażach po wyścigu. Masaż nóg nie jest przyjemny ani dla masażysty ani dla masowanego, gdy szarpiemy o włosy. Tak samo wszelkie rany, strupy, obrzęki itp łatwiej opatrzyć przy zgolonym ciele. Także to wynika z funkcjonalności, niż z niższego współczynnika CX.
@Mattex456
@Mattex456 7 жыл бұрын
I z tego i z tego. Golenie nóg zmniejsza w dość znaczącym stopniu opór powietrza. Z tego co czytałem, można zaoszczędzić nawet 80 sekund na 40km odcinku.
@michahejny3599
@michahejny3599 7 жыл бұрын
Też mam tą koszulkę z Lidla!
@Vampiro
@Vampiro 7 жыл бұрын
Akurat nie miałem co robić, a tu powiadomienie ;)
@erwin_adv
@erwin_adv 7 жыл бұрын
przy bieganiu kadencja 90 też jest tą do której najczęściej się dąży :D
@karolinalorenc8174
@karolinalorenc8174 7 жыл бұрын
#faq_nb Wiem, że był już odcinek o datowaniu radiowęglowym, ale słyszałam wiele złego o tej metodzie. Rozumiem, że nie musi być idealna, ale jeżeli badany tą metodą mamut miał jeden kawałek ciała starszy od drugiego o 15.000 lat, to jaki to ma sens?
@superkoksu487
@superkoksu487 7 жыл бұрын
Dlaczego nie używamy sztucznych płuco-serc do wspierania ludzkiej wydolności podczas ćwiczeń i zawodów wydolnościowych
@GeraltzCrafta
@GeraltzCrafta 7 жыл бұрын
O co chodzi z tymi atakami? Sorry, ale nigdy nie interesowałem się kolarstwem :)
@Bart_Smok
@Bart_Smok 7 жыл бұрын
Czyta się tak jak po polsku😁 Ale istotnie rower pierwsza klasa
@Boro178
@Boro178 6 жыл бұрын
Wydaje mi sie ze pomyliles sie z ta bezwładnością moim zdaniem chodzi tu o moment obrotowy ktory jest optymalny przy kadencji rownej okolo 90
@barrakuda5555
@barrakuda5555 7 жыл бұрын
Może coś o hipnozie albo dlaczego nie możemy sami siebie połaskotać.
@banulak9838
@banulak9838 7 жыл бұрын
Może powiesz o łaskotkach i czym one są? Dość ciekawy temat
7 жыл бұрын
Panie Dawidzie, ile waży Pana rower?
@MrBanan144
@MrBanan144 7 жыл бұрын
#faq_nb Czy to prawda, że regularne prysznice przy użyciu zimnej, wody mogą mieć wpływ na zwiększoną produkcję testosteronu u mężczyzn?
@adammazur5463
@adammazur5463 7 жыл бұрын
A mi niestety niedawno ukradli właśnie Specialized Sirrus. Przywieziony jeszcze z UK. :(
@mirosawzotorowicz8042
@mirosawzotorowicz8042 7 жыл бұрын
powiedz, masz jaki masz stopień naukowy?
@donraczek1111
@donraczek1111 7 жыл бұрын
To ze nie udowodniono nie znaczy ze tego nie ma... Kolarze wypowiadaja sie anonimowo na ten temat ze to jest fakt i druzyny przescigaja sie w pomyslowosci ukrycia tego rodzaju dopingu... Baaaa silniczek generuje cieplo tylko jak pracuje a taki kolarz uzywa tego urzadzenia tylko chwilowo dodajac sobie tzw "busta".... A co do tego filmiku gdzie sie wywraca kolarz i rower sie obraca to niestety ale byl filmik w sieci gdzie ten rower robi 2,5 obrotu nim kolarz go zatrzymuje ... bezwladne kolo zatrzymalo by sie po chwili a tu obrocilo rowerem kilka razy. To juz fakt a skoro wykryto 2 przypadki to znaczy ze bylo ich wiecej tylko wylapywane jest co ktorys taki przypadek. Niestety...
@romantecler4186
@romantecler4186 7 жыл бұрын
Mozesz nawet nosic kask podczas mycia zebow. Twoja osobista sprawa.
@dzarod3550
@dzarod3550 7 жыл бұрын
16:07 gość u cieka a zaraz za nim jego babcia "Michałku! nie zjadłeś zupy, wracaj, i to szybko!"
@generalkenobi8909
@generalkenobi8909 7 жыл бұрын
I co do kadencji. Niska kadencja przy dużych dystansach i codziennej jeździe bardzo negatywnie wpływa na kolana. I przy jeżdżeniu 60 obrotów na minutę kolarze musieli by przechodzić co sezon operacje.
Dlaczego musimy jeść witaminę C?
21:23
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 220 М.
Gorąca kwestia - czyli kto/co zmienia nam klimat? | Słowo na sobotę #40 (S02E08)
26:28
1 сквиш тебе или 2 другому? 😌 #шортс #виола
00:36
Officer Rabbit is so bad. He made Luffy deaf. #funny #supersiblings #comedy
00:18
Funny superhero siblings
Рет қаралды 19 МЛН
Бенчик, пора купаться! 🛁 #бенчик #арти #симбочка
00:34
Симбочка Пимпочка
Рет қаралды 3,1 МЛН
She's very CREATIVE💡💦 #camping #survival #bushcraft #outdoors #lifehack
00:26
Cała prawda o tym ile tak naprawdę dają drogie rowery | Prawie.PRO
10:10
Czy AI to tylko skok na kasę? - Rozmowa z prof. Jarosławem Arabasem
47:06
O tym jak CERN życia ratuje - czyli po co nam wielka nauka? | #misjaCERN
22:35
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 161 М.
Dinozaury - a co to takiego? | Słowo na sobotę #39 (S02E07)
23:03
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 312 М.
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 553 М.
Czy pszczoły rzeczywiście masowo giną? | SPSO#45
22:24
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 277 М.
Podróż do wnętrza protonu, Michał Eckstein
1:35:36
Copernicus
Рет қаралды 510 М.
Internet of TREES - czyli jak rozmawiają drzewa?
14:47
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 146 М.
1 сквиш тебе или 2 другому? 😌 #шортс #виола
00:36