Miła Pani, jeżeli Białorusini i sama Pani przyznaje się do Czesława Wydrzyckiego, to tylko mogę się cieszyć. Bo to oznacza, że ten geniusz był międzynarodowy! I to jest prawda. Niechże Czesław Niemen i jeszcze (na przykład) Tadeusz Kościuszko - o innych wybitnych postaciach długo by pisać - staną się zaczynem przyszłego budowania bliższych więzi między Polakami i Białorusinami. My jesteśmy z tej samej mąki!
@Bullet-bm4gr5 ай бұрын
Дзень добры паньству. Я из Гродно , знаком с творчеством Чеслава , вот с утра посмотрел ваш контент , все в тему. Респект
@andrzejbarankiewicz46904 ай бұрын
Grodno piękne miasto... byłem widziałem... ulubione przez królów Rzeczpospolitej...bronione bohatersko przez harcerzy w 1939 roku przed Moskalami..
@ВасилийТрифонов-м8ш4 ай бұрын
@@andrzejbarankiewicz4690 твое паньство побігло в Лондон мій пес сміливіший від вашої розвідки
@dorota26305 ай бұрын
Dziekuje ze te wspomnienia Czesława Niemena, mistrza nad mistrzami. Tacy wybitni artysci rodza się raz na milion lat.
@9pmamericanpolish9564 ай бұрын
Dziękuję za świetny program, pięknie to zrobiłaś i bardzo ciekawie👏👏👏👏👏👏Szkoda że cymbały w Polsce nie potrafią tak opisać życia Czesława Nimena ❤❤jeszcze raz dziękuję Miałem szczęście w życiu być na jego koncercie w Gdańsku.
@Lechoslaw85464 ай бұрын
To nie cymbały, a lizo.upy, w Polsce jest cenzura na te tematy.
@ryszardandruczyk31175 ай бұрын
17 stycznia 2004 roku podczas pogrzebu Czesława wszystkie polskie rozgłośnie radiowe o tej samej godzinie zagrały Dziwny jest ten świat - to jeden z najbardziej wzruszających momentów w moim siedemdziesięcioletnim życiu.
@krzysztofwarecki66655 ай бұрын
Historia tak się potoczyła, że Polaka i Białorusina czasami nie sposób rozdzielić. Sam mam z tym problem, bo pochodzę z tej części Wielkiego Księstwa Litewskiego, która została przy Polsce i która nigdy nie należała do Korony Królestwa Polskiego. Mieszkam w tej polskiej części WKL od wielu pokoleń i dlatego mówię czasami o sobie, że jestem historycznym Litwinem, który nie ma nic wspólnego z Litwinami obecnymi, których nazywam Auksztotami. Dla mnie obecna Białoruś jest bezpośrednią i główną sukcesorką WKL więc jest mi szczególnie bliska. Chociaż mieszkam w Polsce i czuję się Polakiem, to jednak noszę też w sobie tęsknotę za pozostałą częścią ziemi moich przodków, gdzie mieszka bardzo wielu moich krewnych. I gdyby ktoś o mnie powiedział, że jestem Białorusinem, to ze względu na moich rusińskich przodków byłoby to prawdą, ale też gdyby ktoś o mnie mówił, że jestem Polakiem, to ze względu n moich polskich przodków też byłoby to prawdą. Dla mnie nie da się tego rozdzielić. Pozdrawiam serdecznie.
@spadaryniavisniavieckaja81255 ай бұрын
Тоже плачу)❤ спасибо за классный формат🎉🎉
@jerzyjagielski94145 ай бұрын
Artysta wszech czasów. Szkoda że nie ma Czesława między nami.
@ukasz48715 ай бұрын
Niemen po prostu czuł się Polakiem.
@9pmamericanpolish9564 ай бұрын
Czesław Niemen BYŁ!!! Polakiem.
@miroslawbala1174 ай бұрын
@@9pmamericanpolish956Dokladnie ON urodził się w Polsce 😊
@hanahanna20275 ай бұрын
Miałam okazję widywać Pana Czesława w redakcji „Tylko Rock”, jak również w wydawnictwie Res Publica Press, które opiekowało się tym miesięcznikiem. Zapamiętaliśmy go (ja i pracujący tam koledzy) jako bardzo skromnego i miłego człowieka.
@tatsianastranadko95475 ай бұрын
Я была в доме-музееЧеслава в Старых Василишках... поразил костел.., а фабрика Коммунарка изготавливает конфеты "Старые Василишки".😅
@KrzysztofTomecki4 ай бұрын
Pojechali! ❤
@beganskiy5 ай бұрын
Цудоўны ролік, дзякуй вам вялікі 👏
@НаташаДягель5 ай бұрын
Дзякуй! Очень интересно 🎉, познавательно, продолжайте
@johnnythefox17775 ай бұрын
Чеслав - великий музыкант Европейского уровня. Его тиражи продаж, влияние на польскую да и на беларускую музыку фундаментально. Как Песняров, Битлз, Вана Моррисона. Milestone. Послушайте его песни на стихи Есенина!..
@kazimierzgaska53044 ай бұрын
Yemu predlogali stat' chlenom "Bee Gees", no on nie hotel.
@times49375 ай бұрын
fajnie że do Niemena przyznają się i Polacy i Białorusini, bo to oznacza że nie był byle kim
@charonboat63945 ай бұрын
Przyznawać się mogą lecz nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Urodził się w Polsce, miał polskie nazwisko, czuł się Polakiem i wrócił do ojczyzny po zmianie jej granic przez okupantów.
@janhusar91055 ай бұрын
@@charonboat6394 Co to zanaczy " wrócił do Polski "? Niemen urodził się w Polsce. Został WYSIEDLONY.
@charonboat63945 ай бұрын
@@janhusar9105 Spróbuj jeszcze raz przeczytac moje ostatnie zdanie, tym razem zastanów się nad jego znaczeniem.
@janhusar91055 ай бұрын
@@charonboat6394 Wrócić można do czegoś , co wszcześniej się opuściło koleś. Niemen nie wracał a został wyrzucony z własnej ziemi i domu.
@charonboat63945 ай бұрын
@@janhusar9105 Pączusiu, nie został wyrzucony, a dostał wybór. To jest jednak różnica. Ziemie zostały przejęte przez sowietów i stały się ich własnością więc w chwili wyjazdu był na teranie innego państwa. Jadąc do Polski wrócił do ojczyzny. Teraz przetraw to i przestań mędrkować.
@mako80814 ай бұрын
Części nie zrozumiałam, ale bardzo ciekawy filmik :)
@alimlynarczyk39424 күн бұрын
Niech Pani włącza napisy w języku polskim wtedy można wszystko przeczytać. Pozdrawiam
@mirosawsafian75485 ай бұрын
Moniuszko też urodził się na Białorusi we wsi Ubiel.Mieszkam na ulicy S.Moniuszki.
@vladscerbinskij79414 ай бұрын
Feliks Dzerzinskij tez urodil v BIALORUSI nedaleko ASMIANY!NO I CO S TEGO????😅Ne wazne gde urodil,a glowno co dobrego zrobil dlia bednyh liudi!😮
@tomaszpilch22185 ай бұрын
Gienek Loska, bard ulicy.
@Nickolas-594 ай бұрын
Спасибо
@PlagueBeer4 ай бұрын
Вось пачуў фрагменты зь песень Часлава Нёмана, і мне яны чамусьці нагадваюць тагачасных Песьняроў. Прынамсі хіба маю такое ўражанне. Варта азнаёміцца пабліжэй з гэтым артыстам.
@waldemarkindeusz77085 ай бұрын
❤
@zygfrydgaz57035 ай бұрын
Niemen Urodził się 16 lutego 1939, a więc w Polsce! Nigdzie nie wyjeżdżał, a znalazł się i mieszkał w ZSRR do 1958 r!
@sydneypl28485 ай бұрын
Wieś nazywa się Stare Wasiliszki. To nie wieś przemieściła się do ZSRR, to ZSRR okupował jego wieś.
@antonioczeluskin11204 ай бұрын
Па Беларуску лепш
@vladscerbinskij79414 ай бұрын
Кеды былам млодым хлопцем!!Так начинается одна из моих любимых его песен!Хотя яка розница,кто он по национальности!Город ГООДНО И ЕГО ОБЛАСТЬ,В ТЕЧЕНИИ СВОЕЙ ИСТОРИИ ДОЛГОЕ ВРЕМЯ БЫЛ И РУССКИМ ГОРОДОМ КАК И БЯЛОСТОК ,с 1795-года,по 1918!А Польским стали только с 1920, по 1939,всего 19-лет! После распада РОССИЙСКОЙ ЦАРСКОЙ ИМПЕРИИ!
@РадаВелми5 ай бұрын
У гения национальности нет.
@izneta4022 ай бұрын
чаму не па-пальску распавядаеце?
@Ketara991115 ай бұрын
Толькі шкада, што польскі для беларусаў на расейскай мове :-(
@PolishforBelarus5 ай бұрын
Nie ma się czym przejmować :) język jest instrumentem do tworzenia i przekazywania różnych, fajnych rzeczy :) może sama pani promować język białoruski i pokazać jak trzeba 😉
@@alesyap7797бывает, я в конкурсе на самого умного человека никогда не участвовала 😁 моей целью является нести людям знания и интересные факты, которые расширят кругозор как поляков, так и беларусов (среди которых огромное количество русскоязычных, как мы знаем). И если хоть один из 4000 человек просмотревших этот ролик улыбнется, а может всплакнёт вспоминая свою деревню, или соберет в охапку свою семью и проведет день в доме-музее, то все это умножит процент любви и добра в мире, а значит, мои 4 часа съемок и монтажа прошли не зря. На большее я и не претендую. Хорошего вам дня и радости в вашем сердце ✨
@Lechoslaw85464 ай бұрын
@@PolishforBelarus Tak, ale słowo "fajne" jest niemieckie,, nie polskie, w języku polskim zadomowiło się jak chwast, proszę nie używać tego słowa.
@PolishforBelarus4 ай бұрын
Proszę to zgłosić do PWN :) jak tylko usuną ze słownika języka polskiego i cała Polska przestanie używać tego słowa, to od razu się dostosujemy ;)
@beganskiy5 ай бұрын
дарэчы, спасылка на музыкальны плэйліст нешта не тая
@PolishforBelarus5 ай бұрын
Dzięki za ten komentarz! Podmieniliśmy :) open.spotify.com/playlist/6wIVoRBiVdlsBKJTi4FNdT?si=Uj6cq8y1TIuXtQd7Xl8gXw&pi=e-bTUb_RKxRIOF
@beganskiy5 ай бұрын
@@PolishforBelarus дзякуй вялікі!
@matrixmannn5 ай бұрын
Zachodnia Białoruś to jest Polska od zawsze, świadczą o tym nazwy miejscowości, nazwiska, kultura i architektura i nie ma znaczenia pod jaką jurysdykcją prawną ta ziemia się teraz znajduje. Tam się może wszystko zmienić jeszcze nie wiadomo ile razy ale korzenie są jedne i tego nie da się zmienić. I żeby nie było nie chce mi się kłócić i uzurpować sobie czegokolwiek. Niech oni sobie tam żyją jak chcą to nie moja sprawa. Stwierdzam tylko fakty i tyle.
@joteres45835 ай бұрын
z jakiej bielarusi ? mówisz o terenie podporządkowanym przez sowietów ?
@janhusar91055 ай бұрын
У «Немана» не было белорусских корней. Он родился в Польше и после войны вместе с другими поляками был перемещен вглубь Польши. Его звали Выджицки .
@janhusar91055 ай бұрын
@@-Komes- " Mądrego " warto posłuchać.🤣 Bełkot. Świnia , która urodziła się w zamku " geograficznie " jest królową. 🤣🤣🤣 Natomiast Polak urodzony w Afryce geograficznie ( co to wogóle znaczy ?) jest ...murzynem 🤣
@januszlepionko5 ай бұрын
@@-Komes-Znaczy, jeśli urodziłem się w stajni, to mam korzenie końskie? Bredzisz, i wiesz o tym.
@DavidGarrick15155 ай бұрын
В 70-х познакомился с музыкой Чеслава через своего дружбана институтского, у которого тётка много гастролировала в Польше, и привозила и Neman и Christie и много чего ещё, что печатала фирма Polskie Nagrania Я ещё не слышал ни Джона Лорда, ни Рика Вейкмана и Чеслав Неман стал для меня сумасшедшим открытием , так сильно отличавшийся от совячей музыки сССр ! До сих пор помню альбом со свечами !
@christophbendau18665 ай бұрын
Bedaruś nie strana, to są polskie ziemie i Czesław Wydrzycki urodził się w Polsce. Żadnej biedarusi nigdy nie było.
@januszlepionko5 ай бұрын
@@-Komes- O samoidentyfikacji ludzi sprzed epoki nowożytnych narodów wiesz dokładnie NIC, skoro wyskakujesz tu z Mickiewiczem.
@C-zf9gl5 ай бұрын
В Беларуси вообще никогда не жило поляков в больших количествах, это все полонизированные Беларусы.
@loulou37385 ай бұрын
Nieprawda!!!!!
@C-zf9gl5 ай бұрын
@@loulou3738 правда
@charonboat63945 ай бұрын
@@C-zf9gl Nieprawda!!!
@C-zf9gl5 ай бұрын
@@charonboat6394 правда
@charonboat63945 ай бұрын
@@C-zf9gl ложь
@MrOlseGo5 ай бұрын
Я почитал комментарии и конечно это ганьба для поляков, которые не знают историю своей страны в 21 веке. И до раздела Речи Посполитой те территории которые называют сейчас Западной Беларусью, Берестье, Городня он не входили в состав Королевства Польского это было ВКЛ. Ну и достаточно прочитать Статут ВКЛ, чтобы понять, что польской шляхте запрещалось покупать земли в Литве. Хотя было много смешанных браков. И конечно вопрос Подляшья, сколько Белосток находится в Польше? А беларуская мова там есть и будет.
@PolishforBelarus5 ай бұрын
Вам предстоит много открытий :) очень много поляков считает так, как пишут тут в комментариях
@MrOlseGo5 ай бұрын
@@PolishforBelarus я знаю это прекрасно, так как на исторических форумах много встречается людей. И самое смешное наблюдать батл литовцев и поляков - у которых история явно переписано в политическую угоду. Многие обижаются, другие наоборот благодарят. Без обид, но белорусы в этом плане более цивилизованные, в БССР до войны было вообще 4-ре языка белорусский, русский, польский, и идиш. Янка Брыль белорусский писатель, тоже с Западной Белоруссии, был призван в 1939 году - защитник Гдыни, потом плен, побег, потом партизанил в Белоруссии, потом Берлин. И таких историй много. Польское кладбище защитникам Кобрина. И вы знаете, хоть все знают, что Белорусскую Народную Республику попалам поделили Польша и Советская Россия в Риге в 1921 году, но никто у нас поляков оккупантами не называет. Хотя все знают про концлагеря в Бобруйске и Березе - Картузкой. Так что видите в Польше не хотят дружбы, хотя поляк и белорус - это самые близкие народы - генетически и то это может Краков, Лодзь от Витебска и Гомеля отличат. А от Варшавы до Минска в одну могилу положи, через годы по ДНК и не выяснят, поляки или белорусы. :)
@andrzejbarankiewicz46905 ай бұрын
oczywiście masz rację.... to były tereny WKL ( natomiast Galicja wchodziła w skład Królestwa Polskiego od 1357 roku)
@MrOlseGo5 ай бұрын
@@andrzejbarankiewicz4690 Ну так в 14 веке 50-ть лет война была за наследие Галицко-Волынского княжества. Так Галичина - как Руское воеводство к Короне, а Волынь к Литве. После Люблинской Унии южные земли отдали Польши. Так как польской шляхте запрещено было владеть землями на Литве - только литовская (сегодня белорусы) шляхта имела право. Вообще Речь Посполитая - это как Евросоюз сегодня. В Польше - злотый, на Литве рубль (копа) гроши ... Воеводы разные, Сейм разный у каждого свой и был общий как Европарламент.
@MrOlseGo5 ай бұрын
@@andrzejbarankiewicz4690 я польский читаю, могу вам писать на белорусском если вам удобней.