Czas to piniądz. Albo to: Teoria względności wg Alberta E. można opisać następująco: Sekunda z ręką nad ogniem to jak godzina. A godzina z fajną dziewczyną to jak sekunda.
@FanaberiaFizyki4 жыл бұрын
Polać mu!
@BireckiKarol4 жыл бұрын
O jakiego Alberta chodzi?
@hetman1981ify4 жыл бұрын
@@BireckiKarol Ajnsztajna. Chyba
@yorghshprave19644 жыл бұрын
Godzina z fajną dziewczyną to miesiąc twojej pracy 🤣 ...chyba że u starych waletujesz i nie masz hajsu na nic
@Kasiolove4 жыл бұрын
Czy chodzi o seks, jebanie, 69?
@ceunori4 жыл бұрын
Kurcze, zacząłem oglądać ten kanał jakiś miesiąc temu nadrabiając część zaległości (wszystkiego chyba nie da się zobaczyć, ogrom informacji). Można zobaczyć olbrzymią ewolucję kanału, sposobu prowadzenia itd. Robisz niezwykłą i naprawdę wartościową pracę. Widać pełne zaangażowanie i imponujący zasób wiedzy! Zawsze temat kosmosu mnie interesował, choć nigdy nie zagłębiałem się w niego tak bardzo. Dzięki wielkie!
@danielbrzozowski97614 жыл бұрын
A ja mam takie pytanko 😉 jaką skończyłeś szkole i skąd wzięło się twoje zainteresowanie astronomia i nauka ? Pozdrawiam serdecznie
@stachleszczynski66644 жыл бұрын
Filologie angielska skończył w Płocku :D
@marianskodowski83374 жыл бұрын
Natomiast moje zainteresowanie astronomią i fizyką wzięło się z rzucania moherowym beretem babci...
@ania.byczyca4 жыл бұрын
Moje Gratulacje! widać że w czasie "skupiasz" się i Twoja objętność się kumuluje.... Powodzenia Bracie👍
@raval874 жыл бұрын
Dlaczego szukamy takiego samego życia jak nasze na innych planetach? Proste. Życie na ziemi składa się z jednych z najpopularniejszych pierwiastków we wszechświecie. Np. taki węgiel. Jego zdolności do skomplikowanych wiązań przewyższają wszystkie inne pierwiastki razem wzięte. Do tego wodór jako podstawa materiałowa wszechświata. Fajnie opowiada o tym dr Tyson
@mariancorreo62654 жыл бұрын
sluchajac Cie przychodzi mi wiele pomyslow do glowy, nie mowie ze zawsze masz racje, bo czas jest niezalezny ale od czasu zalezy wszystko, doslownie wszystko.
@wilqwilczynski40374 жыл бұрын
Nie mam pojęcia skąd masz taką charyzmę, wiedzę i ogólnie talent do naturalnego tłumaczenia tak zajebiście skomplikowanych procesów, ale rób to dalej. Podejrzewam, że jakbyś mi powiedział, że Ziemia jest płaska to bym uwierzył, szacun.
@Astrofaza4 жыл бұрын
Ziemia jest płaska
@Przemox964 жыл бұрын
@@Astrofaza xDD
@argongas35364 жыл бұрын
@@Astrofaza Ale ja wciąż nie wiem jakiej płci jest ten żółw XD.
@kamil82633 жыл бұрын
@@Astrofaza ziemia jest kwadratowa. Minecraft jest prawdziwy
@agncz95364 жыл бұрын
suchary z Astrofazy najlepsze :)
@psotek65634 жыл бұрын
Jakby to wyglądało jak UY scuti by była na miejscu np. Alfy centauri? Pozdrawiam
@MegaRaptor94 жыл бұрын
Miałaby jasność porównywalną z księżycem w pełni
@exoplanets4 жыл бұрын
Im in poznan
@HeizouHaver4 жыл бұрын
@@exoplanets bruh
@zdunskowolskikolejarz46104 жыл бұрын
też kiedyś myślałem o tym :)
@stachleszczynski66644 жыл бұрын
Co to uy?
@wenancjuszwolter66813 жыл бұрын
to tłumaczenie dot. kwantu czasu to na mój mały rozumek słabe dość było :( ale generalnie serię lubię i dobrze się bawię . Brawo!
@burdal80714 жыл бұрын
15:30 Wkradł się błąd - 1. Osteoblasty to komórki nie substancje. W szkieletach organizmów żywych mamy 3 typy komórek. Osteocyty, osteoklasty czyli komórki kościotwórcze i osteoblasty właśnie czyli komórki kościogubne. Grawitacja jest potrzebna dla osteoklastów czyli komórek kościotwórczych. W przypadku rybek można powiedzieć, że miały "osteoporozę" choć to też jest powiedzenie na wyrost dlatego, że 2. Ryby mają szkielety chrzęstne więc w ich przypadku to chondrocyty, chondroblasty i chondroklasty. Jest to dlatego istotne, bo chrząstki mają inny metabolizm, inny model transportu substancji odżywczych, inna wytrzymałość. Pozdrawiam :)
@lastshift2134 жыл бұрын
Gdy obracam ekran, to masz włosy
@majkelkamejl52364 жыл бұрын
U mnie ma nawet jak mam normalnie ekran, tylko są na dole
@Blablabla-ol2tr4 жыл бұрын
Star Wurst? To jakiś krewny prof. Otto Wursta?
@johnyloco53964 жыл бұрын
Sikłem ze smichu
@mariuszironheart74204 жыл бұрын
Hahahahahaha!!! Leżę i się zwijam z tego tekstu :DDDD, pomimo że jest 3:55 rano :). Star wurst jesteś ZWYCIĘSCĄ!
@marianskodowski83374 жыл бұрын
Jest podobny do Micha z Miłośnicy 4 kółek. Tylko Michu siedzi w samochodzie, a on w statku kosmicznym...
@WojciechB.4 жыл бұрын
Co do Betelgezy, to i tak około 14 razy bardziej jest prawdopodobne, że zamieni się w supernową w ciągu roku, niż że się trafi się 6 w Lotto raz obstawiając. Nie traćcie nadziei ;)
@DaishiHikaru4 жыл бұрын
Na pewno w ciągu jakiegoś roku się zamieni w tą supernową... A czy to będzie w tym, czy tysiąc lat później ... cóż...
@szpiderman4 жыл бұрын
A nawet jeśli, to za ile lat zobaczymy efekt? Za 640 lat od wybuchu :D Z resztą to plota, nici z supernowej.
@michaandrzejewski84454 жыл бұрын
Ide zagrac w totolotka 14 razy
@chkam054 жыл бұрын
11:17 tutaj trzeba by wziąć też pod uwagę prędkość z jaką poruszałby się taki objekt który miałby przelecieć przez Jowisza i jaką gęstość, masę by posiadał. Jeżeli szybko poruszający się palec człowieka jest w stanie wytworzyć wokół siebie niższe ciśnienie szybko przesuwając się przez płomień, to tak samo można by zrobić z Jowiszem. Ale! Musiało by to być muśnięcie atmosfery, a prędkość nie koniecznie światła ale tak między 20~40% niższa.
@xProRocK4 жыл бұрын
10:58 No Skajfan walczył, i co ? Ktoś go widział przez ostatni rok !? Jasna strona mocy go dopadła :(
@TheLardens4 жыл бұрын
Ratujmy Skajfana! Prawda o płaskiej ziemi nie może się wydać, motłoch wznieci bunt i zniszczy cały nadchodzący Nowy Porządek Świata! Swoją drogą jak tam u was towarzysze kuloziemcy? Patrolowiec NWO420 z Północnej Blokady Pierścienia Antarktycznego przesyła gorące pozdrowienia, u was też taka pizgawica na blokadzie?
@glodnymaciek4 жыл бұрын
@@oddbjrneriksen468 jak pogoda w piegle?
@glodnymaciek4 жыл бұрын
@@oddbjrneriksen468 a jak tam moje akta ? na obecny moment moja dusza po śmierci to tak bardziej na górę.. czy bardziej tam do Was?
@kinszaska49634 жыл бұрын
Kosmiczne pozderki dla Szybkiego ⭐👑🤗
@maslo3b4 жыл бұрын
cześć, Zarzucę taki temat: Co to jest Piana Kwantowa Wheelera? Pozdrawiam i podziwiam.
@kanaotwarty36324 жыл бұрын
Tak. Odległość ma swoje cząstki. Nazywają się długość Planck'a
@Seba_World4 жыл бұрын
Pachnie fizyką kwantowa. Podobno nie można dzielic w nieskończoność odcinka. Na samym końcu jest długość Plancka. Mój mały umysł jednak tego nie ogarnia w obliczu ekspansji wszechświata. Znaczyło by, że to nie galaktyki się od siebie oddalają a przestrzeń "puchnie". Cos w rodzaju obserwacji oddalajacych sie 2ch kropek namalowanych na pompowanym balonie...
@tprnbs4 жыл бұрын
To jest jednostka odległości. Odległość nie jest rzeczą materialną więc nie może być zbudowana z cząstek. Np. metr nie jest cząstką kilometra tylko jego częścią
@kanaotwarty36324 жыл бұрын
@@tprnbs skoro przestrzeń składa się z niepodzielnych dalej kawałków, a odległość od A do B składa się z przestrzeni między nimi to tym samym można powiedzieć, że odległość w pewien sposób ma cząstki.
@tprnbs4 жыл бұрын
@@kanaotwarty3632odległość nie składa się z przestrzeni. Odległość określa tylko jak daleko od siebie są A i B. Z jakiej przestrzeni składa się ta A |---------------------| B odległość?
@kanaotwarty36324 жыл бұрын
@@tprnbs przestrzeń nie ma tylko trzech wymiarów. Ta odległość, którą "narysowałeś" to też przestrzeń tylko 2 wymiarowa. I mieści się na niej jakas ilość długości Plancka
@GieLukas3 жыл бұрын
ok 8:00 generalnie chodzi o czastki ATP (czastka energii) organizmy tlenowe maja najbardziej wydajny proces pozyskiwania czastek ATP gdyz w procesach z wykorzystaniem tlenu komorka otrzyma wiecej ATP niz z wykozystaniem np metanu. Procesy w zykorzystaniem tlenu sa dla komorek organizmu najbardziej wydajne i efektywne. Patrz na ziemi organizmy tlenowe vs beztlenowe.
@patryklorenc23964 жыл бұрын
Witam mam trochę takie dziwne pytanie jeśli wszechświat się rozszerza z prędkością nadswietlną to jak by wyglądał czas dla czasteczki, której odalo by się całkowicie zatrzymać ?
@kenajcdrugiekonto4 жыл бұрын
Czy jeżeli ustawić jakiś super mocny teleskop w jakiś punkt kosmosie to czy można by zobaczyć jak powstał wszechświat ? Skoro światło ma jakąs prędkość powinno być to teoretycznie możliwe
@konradz45114 жыл бұрын
Co polecasz oglądać na niebie w marcu i kwietniu?
@Seba_World4 жыл бұрын
Na niebie nic ciekawego. Ale obejrz sobie ten film o czasie: kzbin.info/www/bejne/gWWllGesfLV0btE
@ifonassanofi87414 жыл бұрын
Wenus w pełni.syriusz jak zawsze gotowy.orion tylko czeka.arktur mruga do ciebie.poza tym to ty!!!nikt inny ma decydować.tylko ty
@glodnymaciek4 жыл бұрын
@@ifonassanofi8741 Wenus już nie w pełni... Syriusz zawsze gotowy - racja :) ostatnio udało mi się zaobserwować jakąś czerwoną gwiazdę mocno pulsującą, w tym samym kierunku co Wenus i nawet o niej czytałem... ale niestety już zapomniałem jej nazwy :(
@mikoaj85704 жыл бұрын
Hej, jak to wygląda z tym w jakim czasie czarna dziura się przemieszcza oraz w jakim czasie pochłania różne ciała?
@aguniaaaaak4 жыл бұрын
Czas rodzi się gdzieś na progu Plancka i "polega na tym", że procesy niestabilne są nieodwracalne. Oto cała tajemnica czasu. Początek wraz ze światem kwantowym, są a-czasowe i w dzisiejszej fizyce pojęcie zmiany bezczasowej nie jest sprzeczne. To odpowiada filozoficznej koncepcji Leibnitza: "czas jest porządkiem następstwa rzeczy". Można nawet powiedzieć, że czas jest (jego upływ) jest iluzją naszych umysłów.
@ED10X4 жыл бұрын
Mam pytanie czy dało by się za pomocą splątania kwantowego poznać informacje z czarnej dziury może być wspomagane czym kolwiek np. radarem fal grawitacyjnych chodzi o to, że zdaje sobie sprawę, że samym kwantowym splontaniem nie da się przesyłać informacji, a żadna fala Radjowa nie może zostać wysłana z użądzenia które jest pod horyzontem zdarzeń, ale z użądzenia tworzące fale grawitacyjne w teori może (przynajmniej z tego co mi wiadomo) wysłać taką fale która może przejść przez czarną dziurę więc jakoś tak mogło by to działać jeśli mam błędy w danych proszę o poprawienie mnie
@dominiklewandowski44544 жыл бұрын
Aby zmieniać prędkość w przestrzeni kosmicznej zgodnie z III zasadą dynamki trzeba coś wyrzucać (działać na to siłą). Czy w takim razie jest jakaś teoretyczna możliwość zbudowania napędu w całości elektrycznego (zasilanego energią słoneczną)?
@piotrabunski58854 жыл бұрын
Kiedyś czytając książkę, któregoś z fizyków natrafiłem na stwierdzenie, że "w czarnej dziurze czas rozpada się na kwanty"... jak gdzieś ma dojść do takiej sytuacji to właśnie tam ;) też warto nadmienić chronony, hipotetyczne kwanty czasu :)
@marihlaniksxxl4 жыл бұрын
hej, czy mógłbyś powiedzieć coś na temat gwiazdy wise 1828+2650 podobno ma jakieś 25 stopni celciusza i jest jedną z najmniejszych gwiazd czy to prawda? Jakim cudem gwiazda może wytwarzać tak mało ciepła i czy wogole występuje strefa zlotowlosej (chyba tak się mówi)
@delysidus9254 жыл бұрын
2:14 - zupełnie sie z Toba nie zgodze, bo gdyby tak było, to upływ czasu wszedzie były jednakowy, a skoro nie jest i jest zależny od np. prędkości czy siły grawitacji to i jest szansa na to ze istnieje cząsta czasu.
@Yoschi3064 жыл бұрын
No nie... Twoją cząstką czasu jest Foton.
@Yoschi3064 жыл бұрын
@@delysidus925 Biorąc pod uwagę czaso przestrzeń. I byt jakim jest czarna dziura gdzie czas nie istnieje a przestrzeń kurczy się do punktu. Gdzie dla fotonu jako kwantu nie istnieje czas ani odległość. To z naszego punktu widzenia kwantem czasu i przestrzeni jest właśnie Foton.
@delysidus9254 жыл бұрын
@@Yoschi306 w czarnej dziurze czas nie istnieje? - nie ma na to dowodów. tak samo nie ma na to ze kurczy sie w punkt. Dla fotonu nie istnieje czas i przestrzen? skad to wziales?
@Yoschi3064 жыл бұрын
@@delysidus925 Dla fotonu czas nie istnieje ponieważ porusza się z prędkością światła? Wynika to z mechaniki kwantowej?? Czarna dziura ma nieskończoną gęstość...
@delysidus9254 жыл бұрын
@@Yoschi306 poza tym światlo nie jest wszedzie a czas tyczy tez czastek ktore nie zawieraja fotonu
@Skalny_Trol4 жыл бұрын
Kącik heretyka moja ulubiona seria
@ED10X4 жыл бұрын
Moja też
@kradoxpaaskudack4 жыл бұрын
Trzeba zrobić kompilację
@johnyloco53964 жыл бұрын
Tak jest suczki
@marcinbielecki7434 жыл бұрын
Dużo schudł nam Pan prowadzący szacun ;)
@wiadran4 жыл бұрын
Czy czas ma nośnik w postaci cząstki jakiejś? Raczej nie, tu pełna zgoda. Natomiast jak najbardziej może mieć kwant, czyli najmniejszą wartość, o którą się może zmienić i jest to właściwość zupełnie niezależna od nośnika w postaci jakiejś cząstki. Tak samo (bardzo hipotetycznie) może istnieć cząstka, ale wartości będą ciągłe, pozbawione kwantów (tak zresztą na przykład odległość czy energię traktuje mechanika klasyczna) Słowo kwant zostało chyba źle użyte w tym materiale. Za wiki: Kwant - najmniejsza porcja, jaką może mieć lub o jaką może zmienić się dana wielkość fizyczna w pojedynczym zdarzeniu; np. kwant energii, kwant momentu pędu, kwant strumienia magnetycznego, kwant czasu.
@Seba_World4 жыл бұрын
Wg schematu Penrose'a wewnątrz czarnej dziury czas zamienił sie miejscem z przestrzenią i tam czas biegnie w każdym kierunku (whaaat?) a przestrzeń tylko w jednym - do osobliwości.
@marianskodowski83374 жыл бұрын
@@Seba_World Nie wierz w takie bzdury... czas i przestrzeń 3D to zupełnie inne rzeczy. Czas biegnie tylko w jednym kierunku - do przodu. Czas to pamięć następujących po sobie zdarzeń.
@krowus38334 жыл бұрын
14:34 Hmmm nie moge znaleść nic o tych pajkąkach w kosmosie... Bardzo ciekawy temat, mgłbyś go rozwinąć.
@lukes.49674 жыл бұрын
jakim cudem nic nie znalazles? najprostsze "pajaki w stanie niewazkosci" lub "spiders in zero gravity" daje duzo wynikow....
@MsMarynar4 жыл бұрын
krzem posiada zdolność do tworzenia skomplikowanych łańcuchów podobnie jak węgiel, który jest podstawą życia, jakie znamy. Czy jest alternatywą dla węgla - tego nie wiemy, ale może jest na planetach o wysokich temperaturach i grawitacji.
@sagdeg68964 жыл бұрын
a jak zachowuje sie woda w takim akwarium w nieważkości? tzn czy powietrze tworzy bąble w wodzie czy np zbiera sie w jednym miejscu?
@theblackpistols56644 жыл бұрын
Mam pytanie. Jeśli spojrzymy na wykres który przedstawia czas w stosunku do prędkości (światła c) widzimy parabole która coraz bardziej odchyla się w przeciwną stronę i widzimy że gdy obiekt osiąga prędkość światła czas "zatrzymuje się". Gdyby hipotetycznie coś przekroczyło prędkość światła to ta parabola nie mogłaby pójść o krok dalej i nie zaczęłaby się cofać? Przez co uzyskalibyśmy cofnięcie w czasie? Pozdro
@romansotys10554 жыл бұрын
Trzeba rozróżnić kwant od cząstki. Cząstki raczej nie ma, ale instnieje czas Plancka, który jest najmniejszym okresem, czyli podstawiając do definicji, kwantem czasu.
@bonasussquad12024 жыл бұрын
9:52 mega wypowiedz !!!!!
@sebastianch5114 жыл бұрын
Gdzieś oglądałem bądz czytałem że ryby w kosmosie najpierw były zdezorientowane co do kierunków. Ale szybko sobie założyły ,że góra to tam gdzie widać słońce a dół to w drugą stronę. Najlepsze są proste rozwiązania:)
@adamz29144 жыл бұрын
Hej mam do ciebie pytanie. Czy poza wszechświatem jest czas i czy oddziałowywuje tam na co kolwiek?
@lordofmetaphors4754 жыл бұрын
Zaskoczyłeś mnie ;) Dzięki Bardzo za odpowiedź ;) Pozdrawiam
@Mamoru0214 жыл бұрын
W pytaniu czy czas jest kwantowy nie chodzi raczej o to czy czas składa się z jakiś cząstek ale o to czy istnieją jakieś nie podzielne odcinki czasu. Np. jeśli kwantem czasu była by 1 sekunda to żadne zjawisko fizyczne nie mogłoby trwać krócej niż jedna sekunda. Więc właściwe pytanie to czy czas jest ciągły czy składa się z jakiś maleńkich niepodzielnych odcinków.
@Mamoru0214 жыл бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/Chronon
@jamhm003 жыл бұрын
Mam pytanie, może trochę zawiłe, ale nie daje mi to spokoju. Jeśli dobrze rozumiem to pozorny obrót sklepienia niebieskiego w ciągu roku wynika z ruchu obiegowego Ziemi i faktu że z półkuli północnej patrzymy niejako na kosmos znajdujący się nad płaszczyzną orbity ziemskiej (jakbyśmy kręcili się w kółko patrząc w sufit). Jak więc wygląda sytuacja na równiku z którego rozpościera się widok równoległy do płaszczyzny orbity? Czy zachodzi tam pozorny obrót nieba, czy raczej niebo porusza się w bok (prawdopodobnie ruchem sinusoidalnym ze względu na wychylenie osi Ziemi)? Możesz coś powiedzieć na ten temat?
@Robsoneq3334 жыл бұрын
Czy według ciebie jest możliwe ze czas nie jest strzałą ale taką jakby krzywą? Np jest zjawisko takie ze im bliżej źródła grawitacji tym wolniej czas leci wiec czy czas to prosta którą możemy edytować? Powiedz co myślisz
@blaq61314 жыл бұрын
Skoro księżyc się od dała o kilka centymetrów od ziemi to znalazłby by się sposób na jeszcze bardziej spowolnienie tego oddalania lub kompletnie go zniwelować stabilizując jego orbitę. Co byś zaproponował?
@pro-g43334 жыл бұрын
Było pytanie o rybkach. Było o pająkach ale ja mam pytanie co z muchami/motylami jak sobie radzą z brakiem ciążenia?
@Robert-zw8ns4 жыл бұрын
Cześć. Co sądzisz na temat teorii, która mówi o swego rodzaju przeznaczeniu. Uderzasz powiedzmy piłke, która leci prosto przed siebie tak jak zakładaliśy że zacznie się poruszać w taki a nie inny sposób. Czy my jako ludzie i cały wszechświat nie jesteśmy taką piłką, która w bardziej skomplikowany sposób po prostu turla się do przodu?
@Nayawuith4 жыл бұрын
Co myślisz o eksperymencie Younga i jego wyników, w zależności od tego czy prowadzi się jakikolwiek pomiar w trakcie czy nie? #hipotezasymulacji
@krrrystian65364 жыл бұрын
ok czas jest przejawem entropii ale czym był przed Wielkim wybuchem? bo jeśli w określonym momencie coś zaczyna ekspansje tzn że czas był jeszcze przed BB. ciężko to ogarnąć. Jesli by nie było czasu przed BB to nie mógłby się wydarzyć.
@HybrydaLudzkichLosow4 жыл бұрын
Idealna pora! Łysy kocham Cię!😂
@niewaszasprawa37934 жыл бұрын
o ile dobrze pamietam ryby byly tez na Mirze,poczatkowo kazda plywala inaczej, potem wnetrze mira uznaly za gore i wszystkie plywaly tak samo
@kadmuspl8304 жыл бұрын
[P]Jak ISS pozbywa się ciepła? Ludzie, urządzenia oraz promieniowanie słoneczne powinno nagrzewać stację a energii nie ma jak oddać innym cząstkom bo jest tam relatywna próżnia. Drugie pytanie to: Jakie rośliny lub inne organizmy najłatwiej/najlepiej hodować w kosmosie, wątpię by ludzie lecący na Marsa mieli jeść jedynie śledzie i suchary.
@olasek79724 жыл бұрын
Kadmus PL nieprawda, energię w kosmosie można oddać przez metodę promieniowania ciepła. Podstawy fizyki. Stacja ma wymienniki ciepła, tutaj dokładny opis wymienników ciepła na stacji: science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2001/ast21mar_1
@major00164 жыл бұрын
Piotrze, jak to jest z emitowaniem fotonów? Czy w chwili emisji foton porusza się z pewnym przyspieszeniem aż osiągnie prędkość c? Czy może natychmiast porusza się z prędkością światła?
@marcink51694 жыл бұрын
Foton nie przyspiesza. W momencie "zaistnienia" ma prędkość c
@sebastiannatoniewski13594 жыл бұрын
Witam! Mam pytanie o energię we wszechświecie. Skoro najprawdopodobniej wszechświat będzie się rozszerzał w nieskończoność i skończy w Wielkim Chłodzie, to gdzie podzieje się cała energia? Będzie tak rozproszona, że będzie bliska 0, gdzieś wyparuje czy będzie uwięziona w wiązaniach pozostałej materii? Pozdrawiam!
@jedrzejdanko96844 жыл бұрын
[Pytanie] - jest takie standardowe wyjaśnienie grawitacji, z metalowymi kulkami i gumową płaszczyzną i jej zagięciami. I to niby ilustruje grawitację. Ale w tym przypadku dwuwymiarowa płaszczyzna jest zagięta w trzecim wymiarze (który jest niedostępny i niewyczuwalny dla kulek przemieszczających się po gumowej płaszczyźnie). I tutaj pytanie: jeśli grawitacja wynika z zagięcia czasoprzestrzeni, to w czym ta czasoprzestrzeń się zagina?
@MastaBlastaZDusta4 жыл бұрын
Co do cząsteczki czasu jako takiej to się ciężko dopatrzeć, ale ciekawe stają się takie rozważenia przy uwzględnieniu długości Plancka - jest to teoretycznie najmniejsza odległość jaka ma "sens fizyczny" tzn na jakiej to odległości działają jeszcze prawa znanej nam fizyki. Wynosi ona około 1.6×10−35 m i tutaj robi się ciekawie. Światło pokonuje ten dystans w około 5.4×10−44 s. I może to potraktujemy jako "cząstkę" czasu? Najmniejszy odcinek czasu, mający sens fizyczny :) Nie jestem fizykiem z wykształcenia więc ktoś kto zna temat lepiej - proszę nie bić, proszę dyskutować :)
@amalgamatglinuirteci85514 жыл бұрын
Czy na ISS są jakieś zbiorniki z tlenem, czy też tamtejsza atmosfera jest jakoś regenerowana? Jeżeli tak to w jaki sposób?
@SmxArtur4 жыл бұрын
Mam pytanie. W jednym odcinku było powiedziane że jeśli patrzymy w głębie kosmosu to widzimy coraz starszy obraz. Więc czyli jeśli poruszalibyśmy się np z prędkością 1/2 C to przyśpieszyli ( w kierunku obserwacji) to zobaczyli byśmy to 2 razy szybciej niż zostając na ziemi ? Pozdrowienia
@Kacper1302954 жыл бұрын
Ej schudłeś nieźle ! gratulacje :)
@kubakubski60004 жыл бұрын
Dzięki trzymam michę
@adam_g21974 жыл бұрын
Witam, Cząstka czasu chyba raczej nie, ale kwant czasu? Zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga zakłada się istnienie minimalnego odcinka czasu poniżej, którego nie jesteśmy w stanie określić następstwa (kolejności) zdarzeń, czyli przyczyny i skutku. Chyba, że coś pokręciłem. Pozdrawiam serdecznie Adam.
@mariuszzabrodzki844 жыл бұрын
Kwestia czasu : Zagadki:) Jeśli leżysz w wannie pełnej wody i ruszysz palcami stóp to fala przypłynie do twojej głowy w ciągu 2-3 sekund. Jeśli jesteś wielkoludem - mierzysz np 200 m i leżysz w jeziorze to po ruszeniu palcami fala przypłynie do twojej głowy w ciągu np 2-3 minut Teraz trzy pytanka: Czym jest woda dla wielkoluda - jaką materią Czym byłaby woda dla nas - jaką materią jeśli w wannie czekalibyśmy na falę zamiast 2-3 sekund to 2-3 minuty A może odczuwalność czasu dla wielkoluda to jest też 2 -3 sekundy w jego świecie, może każda istota świadoma ma swoją skalę czasu dlatego czasu nie można bezwględnie zdefiniować jedną miarą Zastanówcie się też czym jest woda dla np mrówki - zwłąszcza w momencie kiedy przechodzi obok kropli wody w kształcie spłaszczonej piłki trochę większej od niej:) Czekam na komentarze (mogą być naukowe :)
@wexxer39284 жыл бұрын
Jaka maksymalna ilość planet może okrążać jedną gwiazdę? :) Jako przykład gwiazdy może być Betelgeza. :)
@krzysztofbiskupski67554 жыл бұрын
Czy istnieje cząstka czasu? ... Zależy jakim kontakcie ... w informatyce szerokopojętej to pojedynczy takt zegara procesora ; w fizyce można tak potraktować najkrótszy "odcinek czasu" jaki może zmierzyć czyli czas Planka : około 5,4 x 10-44 s (Czas Plancka to czas potrzebny fotonowi do przebycia długości Plancka.)
@TheLucek4 жыл бұрын
A jeżeli to jest tak że czas jest warunkiem napędzającym każdą (re) akcje (kwantowe, chemiczne, mechaniczne) bo jeśli usuniemy pojęcie czasu to reakcja nie zajdzie.... Czyli przydałby się kwant czasu... Ale musiałby być szybszy od fotonów... To czy kwanty czasu byłyby z przyszłości wg Alberta?
@magdalenakontek62174 жыл бұрын
Dzięki za odcineczek ;)
@Robert-mr4kh4 жыл бұрын
Intrygujący tytuł filmu Łysy.Już za to należy się Like😁
@TomaszLee4 жыл бұрын
2:00 Z jednej strony wspominasz że czas jest konstruktem abstrakcyjnym, z drugiej odwołujesz się do emocjonalnego odczuwania czasu. Zdecyduj się, bo rozpatrywanie pojęcia czasu w tak różnych kontekstach równocześnie mija się z celem. Wspomniałeś o entropii - to fundament pojęcia czasu, a jednocześnie dowód, że czas jest cechą rzeczywistości, a nie wymysłem człowieka. Fakt istnienia kwantu czasu, można wydedukować ze stałej Plancka - skoro istnieje niepodzielna porcja iloczynu energii i czasu, to zarówno czas i energia muszą być dyskretne - gdyby tak nie było, to można by dowolnie manipulować stałą Plancka poprzez dobranie odpowiednio krótkiego czasu - a z obserwacji wiemy, że tak się nie dzieje. Zatem całe to rozważenie jest bez sensu - obecne dane obserwacyjne i teoretyczne dowodzą, że czas jest kwantowy. Hmmm, czy to jest rozkmina warta Nobla? 10:20 Życie to kontrolowany przepływ energii. Wirusy nie są żywe, ponieważ nie mają metabolizmu - czyli nie zachodzą w nich przemiany energetyczne. Podobnie sekwencja dna na kartce nie jest żywa. Inne formy życia mogą istnieć - podobnie jak istnieje wiele możliwych szlaków metabolicznych, węgiel to tylko jeden z nich. 11:20 Odpowiedź dobra, ale uzasadnienie słabe. 1. To zależy od prędkości - jeżeli taka hipotetyczna Ziemia leciałaby z odpowiednią prędkością to wybije elegancką dziurę nawet trafiając centralnie. Jednak osiąganie takich prędkości przez ciała wielkości Ziemi nie są możliwe. 2. Siły pływowe są drugorzędne i równoważone przez pęd - patrz punkt 1. 3. Jeżeli prędkość Ziemi byłaby mniejsza niż I prędkość kosmiczna (dla Jowisza, nie dla Ziemi), to Ziemia zostałaby przyciągnięta i wchłonięta przez Jowisza 4. Jeżeli prędkość Ziemi byłaby równa lub większa niż I prędkość kosmiczna (analogicznie, określona dla Jowisza) to wszystko zależałoby od trajektorii i wartości prędkości - w ekstremum sprowadzałoby się do pkt 1, w innych sytuacjach Ziemia odbiłaby się od atmosfery jak "kaczka" z płaskiego kamienia na wodzie. Może chciałbyś takie dyskusje prowadzić jak Kurek z Kamińskim? Warunek: live.
@krzysiekmargo7974 жыл бұрын
Cześć Panie Piotrze, pytanie do następnego Astrofonu: czy w Polsce będzie możliwe obejrzenie satelitów Starlink? kosmonauta.netna Twitterze napisał, że dzisiaj (tj. 28.03) nad Polską koło Wenus będą widoczne, lecz nic nie widziałem, przynajmniej u mnie. Pozdrawiam!
@stachbandzarewicz8764 жыл бұрын
Wydaje mi się że czas może występować jako "jakiś kwant", biorąc pod uwagę czasoprzestrzeń w której skład wchodzi choćby ciemna materia (lub struny) to odkrycie kwantów czasu może być jeszcze przed nami... czyż nie?
@mateuszszota21154 жыл бұрын
Hej, jeśli wszystko się porusza tzn my na ziemi, ziemia wokół słońca, słońce wokół centrum galaktyki, galaktyka względem innych galaktyk, gromady galaktyk względem innych gromad itd to jak szybko tak naprawdę się poruszamy cały czas i o ile nasz czas się różni poprzez dylatację czasu względem obiektu który jest w totalnym bezruchu?? Dzięki za odpowiedź ;)
@VixiarzJimmi4 жыл бұрын
Siemanko, dlaczego gwiazdy są zawieszone w czasoprzestrzeni (nie przemieszczają się) jak np.komety i inne ciała niebieskie?
@olasek79724 жыл бұрын
przemieszczaja sie, wszystko sie rusza w przestrzeni i przestan mowic czasprzestrzen, to swiadactwo ze ktos nie ma pojecia jak prawidlowo uzywac to slowo.
@VixiarzJimmi4 жыл бұрын
@@olasek7972 przepraszam że cię uraziłem, dzięki za info chciałem się poczuć jak naukowiec a wyszło jak zwykle, i żeby jeszcze bardziej ci się miło zrobiło to poprawię słowo czasoprzestrzeń na przestrzeń kosmiczną chyba że też źle to może w ogóle zmienię zainteresowania i inspiracje o wszechświecie na znaczki i tazosy z cheetosów 👊
@VixiarzJimmi4 жыл бұрын
Ale jeśli wszystko wiesz to może opowiedz więcej o tym zjawisku.. Ekspansja to ruch gwiazd czy otaczającej przestrzeni między nimi?
@olasek79724 жыл бұрын
Jimmi. Wszystko jest w ruchu, nasze Słońce obiega centrum galaktyki, nasza cała Galaktyka porusza się z kolei w kierunku Andromedy. A wszystko to jest zawieszone jak rodzynki w cieście który pęcznieje - bo sama przestrzeń się rozszerza.
@VixiarzJimmi4 жыл бұрын
@@olasek7972 i to jest właśnie w tym wszystkim najdziwniejsze.. Dlaczego 😑 rozszerzy się do tego stopnia że nie będzie nic.. Tylko co dalej kolejny ww czy finito 😅chciałbym to widzieć co będzie potem 😂
@krzysztofkubis50594 жыл бұрын
A czas Plancka? Najmniejsza jednostka czasu? Nie jest to może kwant, ale najmniejszy możliwy przedział czasu. Chyba, że cos pochrzaniłem. Ale trochę czytałem tych Stephenów Hawkingów i innych Brianów Greeneów i wydaje mnie się, że coś tam o czasie Plancka było. Może warto wspomnieć? ;)
@andrzejbo14 жыл бұрын
Obiekt wielkości Ziemi, to może być, np. gwiazda neutronowa , więc uderzając w Jowisz... Hmmm Wchłonęłaby go?
@ThavmieI4 жыл бұрын
Wiadomo, że grawitacja ma nieskończony zasięg, ale czy prędkość zmian tego oddziaływania jest znana? Gdyby zmiany przyciągania były szybsze niż światło, można by komunikować się w kosmosie w oparciu o układ zmieniający masę przedmiotu i czuły rejestrator analizujący te zmiany, ustawiony np. na orbicie innej planety.
@wiadran4 жыл бұрын
To już zbadane, w 2017 roku. Kiedyś teoria newtonowska zakładała, że grawitacja jest natychmiastowa, Einstein stwierdził "nie-e"... Od tego czasu szukano potwierdzenia. Ale do rzeczy: przy zderzeniu 2 gwiazd neutronowych najpierw zarejestrowano zmarszczki czasoprzestrzeni (fale grawitacyjne) a po 2s fotony. Niestety fal grawitacyjnych nie da się wykorzystać w celu przyspieszenia komunikacji :)
@MrRemy4402 жыл бұрын
3:30 a co jeśli nie odczuwamy, że czas się cofnął? - bo np wszystko się cofa? - gdyby przewinąć do tyłu film na podglądzie i puścić jeszcze raz - to tylko obserwator "z zewnątrz" by wiedział, że czas się cofnął
@kamilbiberstein9104 жыл бұрын
Jaki jest wzór na pole koła?
@kapitanpatelnia51424 жыл бұрын
Pewnie nie oglądałeś, ale muszę zapytać. Serial Avenue 5 s01e08, sceny z końcówki odcinka, gdy pasażerowie statku próbują z niego uciec przez śluzę. Czy tak mniej więcej mógłby wyglądać kontakt niezabezpieczonego człowieka z próżnią kosmiczną?
@matadsz4 жыл бұрын
Gdyby czas lub grawitacja miały właściwości jak światło(foton) to powinno istnieć coś od czego mogłyby się odbić ... Zatem czym mogło by być lustro dla czasu lub grawitacji, od których te mogłyby się odbić ? Co oznaczałoby "odbicie czasu" ?
@koprolity4 жыл бұрын
Prawdziwa nauka nie polega na zadawaniu pytań, tylko na zapamiętywaniu, co powiedzieli inni ludzie.
@jedrekjedrek47704 жыл бұрын
A juz sie mialem pytac gdzie jestes
@Zagrozg4 жыл бұрын
A jak spotkałeś niemowę?
@kamiltrzoch95784 жыл бұрын
Kto pyta nie błądzi.
@yorghshprave19644 жыл бұрын
Ciebie Koprolity tak samo ciężko zapomnieć jak smród na dworcowym kiblu🤣
@Seba_World4 жыл бұрын
Szkoda, że rodzacy się bobas nie "przejmuje" całej wiedzy swoich przodków...
@karlkk83224 жыл бұрын
Pytanie: Czy można mechanicznie zbliżyć do siebie cząsteczki gazu, aby powstała ciecz lub cząsteczki cieczy, aby powstało ciało stałe; za pomocą jakiegoś urządzenia...? Jak to wygląda...? Pozdrawiam.
@czuowieknietoperz4 жыл бұрын
FlamixKL_PL_ można, wystarczy zwiększyć ciśnienie. Wystarczy spojrzeć na wykres fazowy np. Wody
@Tamlinns4 жыл бұрын
Zeby sie obiekt poruszyl z A do B musi na niego oddzialac jakas sila , a jak jest z czasem ? Jakie jest "paliwo" czasu ? :-) Musi byc jakas energia odpowiadajaca za ruch czasu do przodu. Czemu nie traktujemy czasu jako 4tego wymiaru przestrzennego ? Tylko dla tego ze umiemy sie w nim poruszac tylko w jedna strone? Wedlug naukowcow jest wiecej wymiarow ale tez ostatnio nie udalo mi sie poruszyc ni w 5tym ni w 6stym. :-) ale podobno istenieja.
@aleksandersz3064 жыл бұрын
Czy można odkryć nowe i dziwne formy życia w innych galaktykach np:iC1101 UGC 10214?:]
@m.polewski27544 жыл бұрын
Pytanie? Jeżeli przestrzeń może się rozszerzać szybciej niż C to czemu jej zakrzywienie ma prędkość niższą bądź równą C.....
@mateuszswierczynski81534 жыл бұрын
#pytanie #homeoffice2020 Z jakiej odległości jesteśmy w stanie zauważyć sztuczne światła na planecie generowane przez inteligętne formy życia (jak nasza cywilizacja)? Czy ktoś policzył jak czułe musielibyśmy mieć teleskopy? Czy ktoś już prowadził badania na temat rozróżniania światła przelatującego przez atmosferę planety (od jej gwiazdy) od generowanego na powierzchni? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...
@FuzzlandNetNet4 жыл бұрын
A to coś nowego. Z tego co się uczyłem to tak naprawdę to my nie wiemy co to jest czas, więc nie możemy go zmierzyć. To co mierzymy, to ilość wzorcowych jednostek licznych między zdarzeniami. Ale są to jednostki w zasadzie dowolnie ustalone przez człowieka. Np. Ile odmówiono zdrowasiek, ile razy zabił dzwon, ile razy zaszło słońca itd. Ale postęp w nauce wielki więc coś pewnie przegapiłem. Pozdrawiam.
@krewmaga4 жыл бұрын
Z jakich kwarków stworzone są fotony? Czy może jednak one też są w pewien sposób kwarkami? Besoski
@paweworonowicz43484 жыл бұрын
Nie do są kwarkami, ponieważ kwarki nie mogą istnieć samodzielnie nie połączone ze sobą. W przeciwieństwie do kwarków nie mają masy. Są po prostu innymi cząstkami/falami, które są niepodzielne
@BlackFire742204 жыл бұрын
@@paweworonowicz4348 foton też jest niepodzielną porcją, ale zachowuje się jakby był w kilku miejscach na raz xD
@paweworonowicz43484 жыл бұрын
@@BlackFire74220 Każda cząstka o naturze falowej tak się zachowuje, a takich cząstek jest bardzo wiele.
@BlackFire742204 жыл бұрын
@@paweworonowicz4348 Zgadzam się w pełni z tobą. Wiem że kwarki to cząstki elementarne, z których zbudowane są protony i neutrony
@Przemox964 жыл бұрын
@@paweworonowicz4348 co masz na myśli "każda cząstka o naturze falowej"? Według de Brogile'a każdy obiekt materialny może być opisywany jako zbiór cząstek albo jako fala
@skittlesik45384 жыл бұрын
Pytanie, czy w LHC występuje dylatacja czasu ?
@kamilrejdych4 жыл бұрын
OK Mam Pytanie, jak ewolucyjnie i fizycznie wytłumaczyć "miłość" 2 lata temu zmarł mi Ojciec, jak ewolucyjnie i fizycznie wytłumaczyć tęsknotę za Nim... Nie ma to przecież żadnego znaczenia.... Nawet gdybym był w innej galaktyce lub gromadzie galaktyk chyba czuł bym to samo... Jaki tego sens... A może uczucia są jak inne fizyczne wartości ?? Co Ty na to? Bo co ewolucyjnie daje nam tęsknota za zmarłymi...?
@ILoveWiadro4 жыл бұрын
Patrzcie go. Przeszedł na dietę i nawet wie, że istnieje ryżowy makaron który jest przezroczysty. Hehe. A tak serio to gratki za dietę(sam mam małe opory) i powodzenia w rozwijaniu kanału. KAWAŁ naprawdę dobrej roboty :) pozdro
@adriankowalski864 жыл бұрын
buziaczki tez dla Ciebie :) :* :*
@kubin2264 жыл бұрын
czy gdybyśmy sprowadzili na ziemie ciemną materię (jeśli da się ilość ciemnej materii opisać w kilogramach to tak z około kilogram) to czy dało by się tej ciemnej materii dotknąć palcem?
@wobmasterek30824 жыл бұрын
Jaka jest konsekwencja skalarności pola Higgsa ?
@m4rcin8474 жыл бұрын
Tak
@BOOGY1100113 жыл бұрын
2:13 tu sie nie zgadzamy. czas ma wplyw na wiele zjawisk i rowniez jest ich przyczyną. Zakrzywienie czaso przestrzeni chociazby, czyli grawitacja.
@1710pila4 жыл бұрын
Z jakiej odległośći bylibyśmy w stanie wykryć życie na Ziemi (identycznej planecie)?
@Zagrozg4 жыл бұрын
Czy na ISS jest kapsuła do szybkiej ucieczki ze stacji w razie awarii?
@zarowa12854 жыл бұрын
Czy istnieją takie obiekty we wszechświecie, które mają tak silną grawitację że żadna materia nie jest w stanie się wydostać ALE światło już tak?
@RapShotsPL4 жыл бұрын
Pytanie : Wierząc że istnieją inne wymiary i inne wszechświaty to czy czarne dziury mogły by być "portalami" do innego wszechświata? Gdyby tak było, to co stało by się z np. atomem wodoru z naszego trójwymiarowego wszechświata gdyby przedostał się do czterowymiarowego wszechświata lub dwuwymiarowego? Pozdrawiam ^^
@PanBiedny4 жыл бұрын
Hej, mam pytanie. Czy słyszałeś o dziwnej materii w gwieździe neutronowej?
@wasach47394 жыл бұрын
Czy jeżeli dało by się rozpędzić do prędkości na minusie to cofnęli byśmy się w czasie? Jest to dosyć abstrakcyjne ale fizyka już nie raz nas zaskakiwała
@piotrgozdziak43504 жыл бұрын
Mam pytanie skoro istnieje zero absolutne to czy istnieje niemożliwa do przekroczenia dodania temperatura?