Mam kilka książek z tajfunów, więc miło było posłuchać. Polecajki książkowe zapisane. Karol dzięki za takich gości!
@zdzichstein4 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa.A przy okazji zrobiłem sobie listę zakupową książek z Tajfunów.
@amymone1321 күн бұрын
KOCHAM WASZE PRZYPISY! Z racji tego, że interesuję się japonią już jakiś czas to dość sporo z tych rzeczy wiem, ale i tak zawsze coś ciekawego się znajdzie. I co ważne jak mieliśmy pracę zaliczeniową z przypisów to otworzyłam jedną z waszych książek i nie musiałam niczego szukać, bo były i linki do stron i daty dostępu i tysiąc innych rzeczy, nad którymi moi koledzy łamali sobie głowy
@zuziakras163213 күн бұрын
No i co się pani dowiedziała o Japonii z tej rozmowy trwającej 2,5 godziny. 70% o samej tej osobie w chaotycznych dawkach, 5% o książkach, 2% o Japonii, 10% wrzutów przeciw Polsce umiejętnie wsadzonych jak prodact placement, 13% o wyższości młodych feministek, które zmienią świat na lepsze, nad 'starymi dziadami", którzy muszą być do zastąpienia.. Bo kultu i szacunku dla doświadczenia seniorów nie zdołała wynieść z japońskiej i azjatyckiej kultury. A, i jeszcze, że Japonii są dwie religie, ale nikt nie wierzy... Co za bzdury! Kto tej dziewczynie tak w głowie namieszał?
@mariatermin22 күн бұрын
Super ciekawa rozmowa, inspirująca w zakresie czytelnictwa… Potwierdza wiele moich doświadczeń z pobytu w Japonii.Pomimo wielu niedoskonałości tego kraju, społeczeństwa nadal jest on moją fascynacją i jest na top liście kolejnych wyjazdów.. tym razem …bardziej w regiony górskie , by poznać tamtejsze klimaty
@annas626Ай бұрын
Ja byłam w Japonii pod koniec lat 90 dwa razy i dwa razy o połowę za długo. Podejście do obcokrajowców a zwłaszcza do kobiet, nic się nie zmieniło. Bardzo dziękuję za rozmowę
@TakaShiGUREEDO11 күн бұрын
Ta laska wygląda jak Kasia Meciński
@michalpanek77897 күн бұрын
@@TakaShiGUREEDO Jak kto? Jak dla mnie bardzo atrakcyjna kobieta z tym, że to nie jest typ "modelki". Edit: dobra wiem. Nie, nie nie zdecydowanie inna aura. Pani Karolina wydaje się otwartą i szczerą osobą.
@kashacz6 күн бұрын
@@TakaShiGUREEDOidentycznie "kaleczy" język i jest bardzo podobna
@MysiaLusia23 сағат бұрын
@@michalpanek7789 Pani Karolina jest zdecydowanie specjalistka i intelektualistka.
@justynamoleda7564Ай бұрын
Czytałam książkę, kupiłam w przedsprzedaży. ❤ Bardzo się cieszę na ten wywiad. ❤ Ogromny, ogromny szacunek dla Karoliny za księgarnię i wydawnictwo. ❤ Od początku kibicowałam i sledziłam losy wydawnictwa. Szacun za pasję i biznes książkowy, który kocha. Polecam swojej bibliotece ksiażki Tajfunów. ❤
@Hanna-zs6xi25 күн бұрын
Bardzo cenna rozmowa i bardzo mi sie podobalo,ze Karolina mowila o wszystkich stronach Japonii,bardzo istotne.
@Joanna-eo6nv13 күн бұрын
O wszystkich? Przecież prawie nic nie mówiła oprócz znanych banałów.
@18ws1821 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. W ogóle tego "jakby" z komentarzy nie słyszałam. Słyszałam, co innego (dlatego zajrzałam w komentarze, żeby sprawdzić, czy tylko ja) i zupełnie to wybaczałam, bo słychać tu przede wszystkim pasję :) Gratuluję wydawnictwa i sukcesów!
@rafadydkiemmacha754321 күн бұрын
Chcem?
@Joanna-eo6nv13 күн бұрын
Ta pasja feministyczna jest bardzo nieprzyjemna. Ona nie ma męża, ona ma partnera! A dzieci mieć nie będzie! Czyli komunistka z pasją, tylko tetaz to się nazywa feminizm.
@takamonia820410 күн бұрын
mi już od połowy rozmowy już zaczęło przeszkadzać, moda na "jakby" rozpoczęła się jakieś 3-4 lata temu i kto w nią popadł niełatwo wyjdzie z tego uzależnienia, nawet jeśli jest bardzo oczytany.
@rafadydkiemmacha754310 күн бұрын
@@takamonia8204 oj, ta moda sięga znacznie dawniejszych czasów. Przecież już w "Dniu świra" główny bohater wyrażał swoje zdegustowanie wtrącaniem tego słówka. Bardzo chciałbym, by ktoś zrobił psychologiczną analizę osób, które nadużywają "jakby". Jestem rozdarty czy to słówko bardziej daje poduszkę bezpieczeństwa (nie musimy czegoś mówić dokładnie), czy raczej jest wyrazem ego (bo jest w nim taki dystans i okazywanie wyższości rozmówcy). Jak myślisz?
@Kubolud28 күн бұрын
I to było takie ooo, i myślisz sobie what?, i wtedy jestem ta eee...
@atom126229 күн бұрын
Jakby wow
@alexwalkowska29166 сағат бұрын
Ale tylko jakby
@kora12345Ай бұрын
Wow! Czytalam kwiaty w pudelku (rewelacja) i znam Tajfuny, ale jakos nigdy nie pokojarzyłam ze to ta sama osoba - biorę się za oglądanie!!
Dało mi do myślenia, że biali turyści w Japonii są traktowani lepiej. Trzeba brać na to poprawkę, gdy ktoś opowiada o swoich doświadczeniach z Japonii. Drugą ciekawostką jest to, że Japonia jest postrzegana przez sąsiednie kraje przez pryzmat dawnego mocarstwa, które ciemiężyło te narody. Dosłownie jak Rosja.
@Vatras88824 күн бұрын
Jak Rosja to Azję ciemiężą Chiny a Japonia to raczej jak 3 Rzesza
@indikom24 күн бұрын
@@Vatras888 Zwróć uwagę, że piszę o dawnych czasach, nie o becnej systuacji.
@Vatras88824 күн бұрын
@@indikom No ja też.
@dominikadro7848Ай бұрын
Super rozmowa, bardzo mi się podoba ze Karol w kilku momentach kontrował Karolinę zamiast tylko przytakiwać. I bardzo się utożsamiam z tym co Karolina mówi pod koniec, że kazdy problem który zauważa, rozkminia w szerszym kontekście. Super usłyszeć kogoś kto tez tak ma
@olgabarbasiewicz923513 күн бұрын
Między słowami nie jest wyidealizowanym obrazem Japonii.. 23:10 poza tym tez studiowałam w Japonii. I absolutnie na żadnym z przedmiotów ocena nie była dawana za obecność. Byly egzaminy i zaliczenia. A moment był podobny do studiów rozmówczyni.
@magorzatasosnowska99346 күн бұрын
Może to kwestia rodzajów studiów, kierunku. Z tego co ja zrozumiałam, to ten rok studiowania w Japonii, to była nauka języka i poznawanie kultury japońskiej. A Pani co tam studiowała, pytam z ciekawości. Czy to był jakiś konkretny kierunek, czy też raczej poznawanie języka i kultury. I czy w Japonii, są kierunki gdzie studiuje się posługując językiem angielskim, takie właśnie dla obcokrajowców.
@olgabarbasiewicz923510 сағат бұрын
@magorzatasosnowska9934 studiowałam zarówno japoński w ramach wymiany, jak również stosunki międzynarodowe. I na obydwu kierunkach były wysokie wymagania na testach i założeniach
Bardzo ciekawy wywiad! Super Was się słuchało, nie wiadomo kiedy przeleciało te ponad 2 godziny 😮 Karolina i jej zespół robią kawał dobrej roboty w Tajfunach i kocham ich książki, a tu jeszcze się okazuje, że wydawniczyni ma podobne poglądy do moich i bardzo ciekawe spojrzenie na świat. Strasznie tęsknię za tajfunowym podcastem!
@bartomiejkaminski8124Ай бұрын
Dzięki za wiedzę chęć podzielenia sie doświadczeniami stricte z Japonii. To mi uświadamiała dużo rzeczy których nie wiedziałem. Pewnie tak jak wielu Polaków znałem Japonię z tej „najlepszej” strony.
@krystynapawowska950329 күн бұрын
Po raz pierwszy pojechałam do Japonii jako visiting professor mając lat 60. Nigdy wcześniej nie byłam ani entuzjastką ani znawczynią tego kraju. W ciągu następnych lat byłam tam jeszcze kilkakrotnie i wiele razy gościłam Japończyków w Polsce. Nie miałam nigdy okresu ślepej fascynacji Japonią. Niemniej uważam, że są tam rzeczy zachwycające (np. ogrody, rotenburo), są rzeczy godne zazdrości (np. precyzyjna organizacja, uprzjmość na codzień), imponujące (konstrukcje odporne na trzęsienia ziemi). Ogółem bardzo warto to wszystko zobaczyć, ale nie zamieszkałabym tam za żadną cenę. Niektóre cechy japońskiej mentalności są moim zdaniem nie do pogodzenia z naszą. Po pierwsze oni uważają się za lepszych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po drugie stosunek mężczyzn do kobiet jest nadal nie do przyjęcia. Zasada dwu oblicz: na pokaz i dla siebie strasznie utrudnia porozumienie. No i ta nieznośna zasada: nie odmawiają, ale kluczą lub kłamią. Tego rodzaju fałszywa uprzejmość utrudnia kontakty. Poza tym lubię spontaniczność, której brak Japończykom. Zatem warto jechać do Japonii, aby ją oglądać, ale mieszkać ...? Zeuropeizowane sushi jest wg lepsze niż autentyk.
@aniawojcik626728 күн бұрын
Dziękuję za to że podzieliła się Pani swoimi doświadczeniami. Konkretne spostrzeżenia.
@krystynapawowska950328 күн бұрын
Więcej o Japonii piszę na swoim blogu japonskie-migawki.blogspot.com
@adampoludniak781828 күн бұрын
Tylko co oznacza „mieszkać” tudzież w jakim celu? Zachodni świat (i nie tylko) pokazuje coraz bardziej masowo, iż Japonia właśnie nadaje się najbardziej do mieszkania, natomiast mniej do pracy zawodowej lub innych aspektów dot. ambicji osobistych.
@krystynapawowska950328 күн бұрын
Myślę o mieszkaniu w szerokim sensie, czyli także o pracy, relacji z ludźmi i wszystkich innych aspektach życia. Na pewno w Japonii jest wygodnie i konfortowo. Wszystko pomyślane jest ku wygodzie ludzi, ale przecież to nie tylko na tym polega życie. Jeśli komuś nie są potrzebne relacje z ludźmi, to rzeczywiście może byf fajnie. To Japończykami nie sposób się dogadać. Są po prostu inni.
@kuba810327 күн бұрын
Mam dokladnie takie same spostrzezenia
@mirosawapawlik10794 күн бұрын
Bardzo ciekawie opowiada. Czuć w tym prawdę i naturalność. Dzięki za polecajki świetnych książek! W Legimi na mojej półce czeka już Zmierzch ☺️👍
@Joanna-eo6nv3 күн бұрын
@@mirosawapawlik1079 :)))))))))))))))))))))) Czuć w tym cwaniactwo i nowomowę.
@Joanna-eo6nv3 күн бұрын
@@mirosawapawlik1079 :))))))))))))))))))))) , a szczery komentarz na temat tej typiary jest od razu odrzucany! Podły kanał!
@kuchan948821 күн бұрын
Mieszkam już w Japonii kilka lat z żoną Japonka i z minimum połowa rzeczy się nie zgadzam, o których Pani mówi.
@MiChiW-bl7ev15 күн бұрын
Z czym konkretnie?...
@チキン-t6h10 күн бұрын
(chodzi o feminizm)
@takamonia820410 күн бұрын
może tak być, zawsze jest to jakaś wersja, która ktoś jakoś odbiera. Tak samo jak w Polsce co innego powie o sytuacji w Polsce Tomasz Lis a co innego Stanowski.
@GosiaM-7 күн бұрын
To,ze masz żone japonke o niczym nie swiadczy ....widac po twojej ocenie rozmowy ,ze nic nie wnosisz
@toshiaq6 күн бұрын
No tez mam takie wrazenie, fakty sie zgdzaja , tematy splaszcane i nietrafne konkluzje. To ,ze ta Pani jest zrodlem wiedzy historycznej o Japonii jest prawda. Ta Pani sie wogole nie wpisuje w ich kulture i ocenia ja z perspektywy obserwatora ktory nie podejmuje zbyt duzego wysilku zeby wdrapac sie w sedno tematu.
@MAZGOOplАй бұрын
Zabieram się za słuchanie, tematyka niesamowicie interesująca! 🥰
@julitajulita578528 күн бұрын
Wywiad bardzo ciekawy, Gość oczywiście też, tylko....to "jakby", no naprawdę nie do wytrzymania 😅 tak czy owak dziękuję, wiele się dowiedziałam
@annap.516127 күн бұрын
Druga połowa jest bez jakby. A Pan(Pani) nie ma żadnych zwyczajów językowych? W końcu opowiadająca nie jest lektorem.
@klaudiuszgrabowski928920 күн бұрын
....chcem biję na głowę jakby ...😢
@Beata-e6t15 күн бұрын
Sraczki nie dostancie . To wygląda jak by ktoś wam zapłacił za rozwalanie się. Tymczasem jak menel gada jak analfabeta to nic ludzie nie mówicie. Weźcie Aszwagande na wszelki wypadek.
@RzucajacaWazonami4 күн бұрын
Tak!!😫😫😫
@agzy64743 сағат бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa z bardzo interesujacą osobą. Proszę o więcej takich osobowości w tej przestrzeni.
@KamilaNadrakowska-uk2pq10 күн бұрын
Uwielbiam Karolinę. Już 10 lat temu czytałam jej blog W Krainie Tajfunów. Kiedy Karolina przebywała w Korei Północnej wysłała do mnie w ramach wygranej w konkursie stamtąd pocztówkę. Mam ją do dziś w pudełku pamiątek. Książkę Karoliny czytałam z ogromnym zaciekawieniem. Jestem frankofilką od prawie 20 lat, ale Karolina rozbudziła we mnie ciekawość Azją.
bardzo ciekawy wywiad! zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś więcej o azji, tym bardziej w tak miłej i dobrze poprowadzonej rozmowie.
@jarosawostrycharz769923 күн бұрын
Bardzo to wszystko pretensjonalne.Posłuchałem kilka minut,dłużej nie dałem rady.
@zuziakras163216 күн бұрын
I ta pewność siebie!! :(((( Kto lewaruje tą pannę z rodziny bez żadnych tradycji?
@Beata-e6t15 күн бұрын
@@zuziakras1632prywata widzę. Proszę leczyć kompleksy gdzie indziej.
@kashacz6 күн бұрын
@@zuziakras1632a czy każdy musi mieć takie ambicje jak rodzina z tradycjami?! Czy każdy musi być tak samo nudny do bólu?
@zuziakras16326 күн бұрын
@@kashacz Dla ciebie "rodzina z tradycjami" jest nudna do bólu? To może urodziłaś się w rodzinie bez tradycji, albo z marnymi tradycjami...? Stwórz sobie więc swoją rodzinę, fajne zwyczaje i tradycję, ale nie słuchaj nowoczesnych wariatek, które prowadzą innych na manowce, a same mają pewne zaplecze w bogatych, ustosunkowanych rodzicach.
@kashacz6 күн бұрын
@@zuziakras1632 Pudło, z żadnymi marnymi tradycjami :D nie wymyślaj bzdur, po prostu najzwyczajniej w świecie uważam, że tradycje trzeba łamać. A dlaczego niby nowoczesne osoby to wariaci, a nie właśnie ci którzy na siłę próbują utrzymać tradycje?!
@izabelaras24484 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, wysłuchałam z zaciekawieniem. Karolinę obserwuję od dawna i duży szacun za wiedzę, mądrość i za to co robi!
@Joanna-eo6nv3 күн бұрын
@@izabelaras2448 :))))))))))
@RobertAlexx28 күн бұрын
Polubiłem dziewczynę. Jest profesjonalna i wyluzowana jednocześnie. Jako fan Japonii nawet przeczytałem "Kwiaty w pudełku".
@janhide99924 күн бұрын
ten wywiad można podsumować jednym słowem - JAKBY XD. Bo jakby strasznie ciężko pani zbudować wypowiedzi bez tego chochlika językowego. Ciężko tego słuchać -.-
@Smokzwawelu4 күн бұрын
I CHCEM którego nie mogłam znieść przez cały wywiad
@alexwalkowska29166 сағат бұрын
"Jakby wow"
@mlklara26 күн бұрын
Byłam w Tokio i Kioto turystycznie , wróciłam absolutnie zauroczona . Chcę tam jeszcze pojechać !!!!!!!
@katarzynaplociennik702728 күн бұрын
Chyba każdy kraj ma swoje jasne i ciemne strony. Szukajmy pozytywnych stron.Mam bardzo miłe wspomnienia ze spotkania z grupą artystów z Japonii. Jechali pociągiem do Słupska na wystawę. Zrobiłam miejsce w przedziale starszej pani. Ona miała pastele i pięknie malowała. To był taki pamiętnik z podróży. Potem przez przypadek trafiłam na ich wystawę prac. Bardzo się ucieszyli i zapraszali do siebie.
@justynamoleda756427 күн бұрын
@@katarzynaplociennik7027 Piękna historia! ♡♡♡
@snapus1527 күн бұрын
mieszkam w Japonii ponad 30 lat i przeszlam przez te wszystkie "fazy ekonomiczne" z jej opowiesci i zupelnie sie z nia nie zgadzam pod wielona aspektami !!! Nie jest az tak zle i nie jest az tak dobrze ! Mysle, ze trzeba pozyc duzo dluzej w Japonii, zeby moc sie wypowiadac jako "znawca" Japonii. Pare miesiecy spedzonych tym kraju nie da jego pelnego obrazu . Jest wiele przeklaman, stereotypowego myslenia , ktore moze niebezpiecznie wplynac na falszywy odbior tego niesamowitego kraju.
@michalwisniewski416626 күн бұрын
Oj tak i to słychać mocno....
@annael948819 күн бұрын
@@snapus15 zgadzam się. Autorka nigdy nie mieszkała na stałę w Japonii ( kilka miesięcy się nie liczy).
@kokojamboooo18 күн бұрын
Napisz coś więcej o tym. Aż jestem ciekaw, będzie można porównać to do tego wywiadu.
@marekkanaz67472 күн бұрын
każda nasza opinia skrzywiona jest o nasze własne doświadczenia. Fakt, że mieszka się 10, 20 ,30 lat i więcej nie oznacza, że wszyscy słuchający mają się ze mną zgadzać. Pozostawmy przestrzeń indywidualności każdemu kto odważa się wypowiedzieć w danym temacie. Przyznaję, że makaronizmów jest za dużo, rozumiem treść, ale mimo wszystko to mi przeszkadza i słuchanie tego przez 2,5h absolutnie nie. Odpadam.
@martynasabadasz525520 күн бұрын
Wrocilam ostatnio z Japonii, och jest magiczna!
@annapawlik8523Ай бұрын
Uwielbiam rozmowy z Karoliną!
@ulam170824 күн бұрын
dostałam się w tym roku na japonistykę i od kilku lat oglądam imponderabilia i pomyślałam że to takie połączenie uniwersów. A tak w ogóle to feedback do karoliny, sama miałam od dawna ochotę zainteresować się innymi krajami Azji, nie tylko Japonią(mam na celowniku Tajlandię) i czuję się zachęcona by poznawać azjatyckie kraje i ich literaturę
@janek99788 күн бұрын
Karolu, świetnie poprowadzona rozmowa, bardzo miło się słucha!
@LivingDaylights_00725 күн бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać! Wszystkiego dobrego dla Pani Karoliny!
@karolinawalkow24729 күн бұрын
Fantastyczna, ciekawa rozmowa z osobą pełną pasji. Dziękuję ❤
@katarzynabies1339Күн бұрын
Świetna rozmowa, bardzo wciągająca i pełna inspiracji. Chciałabym jeszcze kiedyś posłuchać gościa, który opowiadałby o Korei Południowej i o różnicach między Koreą a Japonią. 😊
@kamiladankowska5145Ай бұрын
Super, świetna gościni! Uwielbiam Tajfuny, zabieram się za słuchanie!
@dynamika3060Ай бұрын
@raver4410nowy w internecie?
@Flynnqwe29 күн бұрын
@raver4410 "gość" w odniesieniu do kobiety xD
@Flynnqwe29 күн бұрын
@raver4410 Już było wyjaśniane milion razy, że przed wojną normalnie funkcjonowały feminatywy i to PRL zrównał do jednego wariantu. Po drugie, język nieustannie ewoluuje i przystosowuje się do potrzeb. Wystarczy się nauczyć nowego słowa, zamiast oburzać się, że świat nie stoi w miejscu.
@justynamoleda756429 күн бұрын
@raver4410Polonista i redaktor jednego z największych wydawnictw w PL Maciej Makselon ma TEDx na yt o feminatywach - polecam. Ma też dobry artykuł online w "Tyodniku Powszechnym" o feminatywach. Warto wiedzieć więcej o swoim rodowitym języku. ❤ Poza tym w jednym z najstarszych zabytkow jezyka polskiego mamy zapis "Bogurodzica" w odniesieniu do kobiety, a w tlumaczeniu przez Wujka Biblii z XVI w. mamy "prorokinię". Spróbuj kiedyś zadać dzieciom takie zadanie: by narysowały kierowcę, potem osobę, która prowadzi samochód, a potem kierowczynię albo inaczej: piosenkarza, osobę, ktora śpiewa i piosenkarkę. Trzy osobne kartki, trzy osobne zadania. O takich badaniach pisała też Janina Bąk w swojej książce "Statystycznie rzecz biorąc" cz.1. Język polski jest silnie fleksyjny.
@adampoludniak781828 күн бұрын
@@FlynnqweNa nieszczęście płynie we własnym kierunku a nie ideolo…
@FlameFusionist22 күн бұрын
strasznie dziwny człowiek który chciałby dyktować Japonii jaką powinna mieć politykę migracyjną.
@MichalGorkaTruskaw6 күн бұрын
Przynajmniej mówiła, że w Londynie strasznie jest w ogóle chodzić wieczorem po ulicy, czyli wie do czego prowadzi zbyt duża otwartość na imigrację.
@FlameFusionist3 күн бұрын
@ Szkoda tylko, że nie potrafi połączyć tych faktów.
@MichalGorkaTruskaw3 күн бұрын
@@FlameFusionist Posłuchałem tej rozmowy do końca i najbardziej nie spodobało mi się to, że chciałaby abyśmy byli ateistami, bo dzięki temu islamskie kobiety chodzące w burkach po Warszawie będą czuły się bezpieczniej.
@FlameFusionistКүн бұрын
@ Ciekawe, czy ten dziwny umysł wie, jak potraktowaliby katoliczkę obnoszącą się ze swoją religią w krajach islamskich. Nie ma co starać się zrozumieć lewackiej ideologii, bo człowiek by zwariował.
@joanna.280226 күн бұрын
Weszłam tak na chwilę i OT tak 2.5 godziny zleciały. P.Karolina b ciekawie opowiada o Japonii.
@gosiakorczak962326 күн бұрын
Niezwykła Dziewczyna! Świetnie się słuchało. Dziękuję ❤
@Ilumiele28 күн бұрын
Wow! Super, że wywiad z Karoliną!
@joannawolanin427Ай бұрын
Japonia średnio mnie interesuje, ale Karolina wydaje się fajna i bardzo mi zaimponowało że poruszyła tak wiele tematów, których wiele ludzi nie chce dotykać.
@bozenazurawska3450Ай бұрын
Nie wiem co było pierwsze,wywiad dla Elle czy u Paciorka.Ale tu jest bardzo fajna,ale tam to jakiś koszmar był.
@saweksienkiewicz872528 күн бұрын
Karolina popełniła swego czasu na blogu taką relację z podróży po KRLD, że PozdrozKRLD może się schować. Niestety, nie da się dziś tego w necie odnaleźć, a wielka szkoda. Musiała być z tego jakaś grubsza aferka ocierająca się o ambasadę że zniknęło to całkowicie bez żadnych śladów
@sylwia3007Ай бұрын
Chciałam posłuchać, bo ciekawy temat, ale nie mogłam z uwagi na słowo „jakby” powtarzane non stop. Osoba, która pisze tak się wyraża? Aż dziwne. Musiałam wyłączyć niestety. A szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.
@justynamoleda7564Ай бұрын
Prof. Michał Rusinek ma książkę "Jak się dogadać?", o retoryce. Przedstawia w niej krok po kroku, że właściwie każdy w dłuższych wypowiedziach, jakby sam siebie nagrał, ma jakieś powtarzające się słowa, manieryzny, wtrącenia, przerywniki. To sztuka, którą długo i cierpliwie trzeba ćwiczyć - umiejętność wypowiadania się, prezentacji itp. Poza tym osoby, które mają "gadkę" i jadą jakby na "playu" gładko nie zawsze potrafią się odnaleźć w pisaniu, zbieraniu myśli i przelewaniu ich na papier. Niektórzy są o wiele lepsi w pisaniu natomiast, niż w wypowiadaniu się. Jest różnie. Posiadanie tych dwóch umiejętności razem jest rzadkie, bądź konieczne jest konkretne szkolenie się w tym. Co do łączenia sztuki wypowiedzi i pisania - można najlepiej zobrazować u akademików - jedni doktorzy, prof. mają dar, czy wyćwiczone wypowiadanie się, a inni za Chiny Ludowe nie...
@karolinakiwi29 күн бұрын
Zwróciłaś uwagę na coś, czego nawet nie zauważyłam, gdyż skupiłam się na treści przekazu, a nie tylko formie. Chociaż ta też bardzo mi odpowiadała, bo lubię u ludzi luz, soczysty język i brak kija w 🍑 Polecam Ci jednak obejrzeć i posłuchać do końca, bo ciekawe i mądre rzeczy są poruszane w całej rozmowie.
@rafadydkiemmacha754326 күн бұрын
@@karolinakiwijesteś mało spostrzegawcza.
@Beata-e6t15 күн бұрын
Tymczasem budowlaniec używa słowa na K co dwie sekundy i nic nie powiesz. Masz wydealizowany obraz tego jak powinien mówić pisarz. Aszwagande polecam.
@sylwia300715 күн бұрын
@@Beata-e6t Większej bzdury dawno nie widziałam. Polecam najpierw pomyśleć, zanim się cokolwiek napisze, bo potem ani śmieszne ani fajne.
@zuziblk800828 күн бұрын
Świetna rozmowa! Nie znałam Pani, nie znałam Tajfunów, nigdy nie ciągnęło mnie w stronę Japoni ale rozmowa bardzo interesująca i na pewno zapisuje książki do kolejki 😍
@mara353716 күн бұрын
Ciekawa rozmowa, ale porównania pokolenia rodziców ludzi 30+ w Japonii i pokolenia takich rodziców w Polsce zupełnie od czapy. Kiedy w Polsce można było utrzymać rodzinę z jednej pensji (bez biedowania)? W latach 90? 80? 00? Wierzę, że poprzednie pokolenie Japończyków było bogatsze niż ich dzieci są teraz, ale w Polsce? No nie. Nasi rodzice in masse nie byli bogatsi niż my.
@zuziakras163214 күн бұрын
Oczywiście! Bzdury od samego początku gada. Przed wojną dobry majster rzemieślnik mógł utrzymać dzieci i niepracującą żonę, która dbała o dom. Ale po wojnie, od 1945 wszystko się zmieniło i już tylko nieliczni mogli mieć niepracujące żony. Wszystkie kobiety były pchane do pracy, bo majątki zostały zabrane i tylko z pensji można się było utrzymać. Ta kobieta dziwna chyba nawet nie wie, że mąż i żona pracowali od poniedziałku do soboty, przez 6 dni w tygodniu! Dzieci też chodziły do szkoły w soboty i tylko jedna niedziela była wolna. Nikt nie mówił o jakimś weekendzie. Ludzie harowali, bo pensje były bardzo małe. Po prawie 45 latach, dopiero w 1989 roku wprowadzono wolne soboty! Lewaczka bez kultury i historii rodziny, Podszkolona na jakiś kursach propagandowych.
@Joanna-eo6nv13 күн бұрын
Znajomą odpowiedziała tu pani dość obszernie i patrzę, a wszystkie negatywne komentarze o bzdurach tej pani są paskudnie pokasowane.
@ewelinakw8725 күн бұрын
Totalnie jestem fanką Karoliny, miałam okazję z nią chwilę porozmawiać na Festiwalu Literatury Azjatyckiej, gdzie kupiłam 3 książki z jej polecenia :) Uwielbiam książki wydawane przez Karolinę i jej Wydawnictwo, jestem fanką, czytam regularnie i mam nadzieję, że przeczytam wszystko, co wydali. Bardzo lubię też słuchać Karoliny, dzięki za ten wywiad, super!
@dominikakosz1986Ай бұрын
bardzo fajna i merytoryczna rozmowa ❤❤
@dorotafrankiewicz453127 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, ale drażni mnie kiedy ewidentnie wykształcona osoba używa tylu angielskich wtrąceń, a przecież trudno ją posądzić o ubogie słownictwo w rodzinnym języku.Karolino proszę dbaj o naszą kulturę też w formie wypowiedzi.
@grazynawojcie859022 күн бұрын
Brawo!
@wjk82578 күн бұрын
Dajmy Jej być sobą
@NocnaMara8678 күн бұрын
To ja ci powiem coś iście polskiego. Nie zesraj się.
@Erpinio7 күн бұрын
W pełni się zgadzam. Tematyka ciekawa, ale niestety zachwaszczony język no i niestety niepotrzebne wulgaryzmy psują efekt.
@mareklitwin6 күн бұрын
Też tak bym powiedział - do czasu aż nie wyprowadziłem się za granicę. Pilnowanie języka staje się w pewnym momencie zbyt energochłonne i nie uważam, że świadczy o poziomie i wiedzy rozmówcy. Btw, bardzo ciekawa rozmowa.
@Ukashu3419 күн бұрын
Dobra rozmowa. Słucha się miło , ale trzeba mieć świadomość, ze dużo tutaj pitu-pitu i obserwacji tylko z jednego punktu.
@serpanalfie28 күн бұрын
świetnie sie słuchało tego wywiadu i Karoliny. Rozmowa sama w sobie też bardzo ciekawa w każdym temacie
@simonkaxd9705Ай бұрын
Uwielbiam takie rozmowy ❤
@gabrielawiniarska538028 күн бұрын
Wspaniała, inspirujaca rozmowa. Dziękuję za okazję poznania i wysłuchania tak mądrych wypowiedzi wszechstronnej, otwartej i wrażliwej młodej kobiety ❤
@ewa3819Ай бұрын
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiety-rewelacyjny reportaż Karoliny!!
@sylwiamalinowska298620 күн бұрын
bardzo ciekawy materiał. Przyjemnie mi się słuchało. chętnie posłuchałabym też o Korei Południowej.
@brainwashvideo29 күн бұрын
Świetna rozmowa, świetna rozmówczyni. W ramach ciekawostki: ja byłam w Bangladeszu na wakacjach (w 2018). Podróżowaliśmy w międzynarodową czwórkę (Polka, Portugalka, Nowozelandczyk i Anglik Bengalskiego pochodzenia), a przez trzy tygodnie w Bangladeszu spotkaliśmy tylko jedną inną parę turystów - i byli właśnie z Japonii. Pozdrawiam z Aotearoa.
@PP-pz5bp28 күн бұрын
Bangladesz nie ma najlepszej opinii, nic dziwnego.
@schwammkopf5004 күн бұрын
W Azji ze względu na to, że jest znacznie większy nacisk na kolektywizm niż indywidualizm w społeczeństwie, ludzie dbają bardziej o dobro wspólne. Byłam w tym roku w Korei i zachwyciło mnie to jak bardzo mieszkańcy mają wzgląd na inne osoby w przestrzeni publicznej, w szczególności jeśli chodzi o hałas. Mam dość mocną mizofonię i życie w Irlandii gdzie mówienie bardzo głośno chociazby w środkach komunikacji albo granie muzyki z telefonu jest na porządku dziennym jest bardzo trudne. W Korei czułam taki spokój wewnętrzny.
@tomaszk4750Ай бұрын
Cóż... ujmę to krótko: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mnie się fajnie żyło w Japonii i mam super wspomnienia. Hough!
@joaka614419 күн бұрын
Fantastyczna rozmowa, jedna z lepszych ostatnio! Nie mogłam się oderwać. Karolina jest fascynująca. Tafjuny robią świetną robotę, zakochałam się w tych małych wydawnictwach to zupełnie inna jakość. Może kiedyś rozmowa z Anitą Musioł z Pauzy? Myślę, że to również mogłaby być ciekawa rozmowa.
@karolinakiwi29 күн бұрын
Fantastyczna, arcyciekawa rozmowa i gościni, arigatō!! Od lat czytam i uwielbiam książki Tajfunów - to zdecydowanie inna (wyższa) jakość obcowania z książką, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i detale estetyczno-typograficzne 😍
@Lawendowaania29 күн бұрын
Mnie zachęciła do sięgnięcia po literaturę japońską.
@pumpkinx942610 күн бұрын
Obejrzalam przypadkowo i wywiad bardzo mnie wciagnal. Fascynujacy wywiad z fascynujaca osoba.
@theborah4x45026 күн бұрын
Bardzo chciałam obejrzeć ten odcinek. Karolina to skarbnica wiedzy, ale przez te ciągle "jakby" i "yyy" nie dałam rady. Buźka
@kasiia1120 күн бұрын
Miałam tak samo, nie dotrwalam do końca mimo, że kraj i opowieści fascynujące
@jacekpietkiewicz89959 күн бұрын
Jakby ja tez.
@kfor-pl6478Ай бұрын
Jakby, rozmawiajcie jakby albo po polsku, albo jakby po angieksku, bo mieszanie tego jakby jest bez sensu i brzmi źle. Jakby.
@barbarap856829 күн бұрын
Kfor pl6478 ale z ciebie glupek
@Little_1528 күн бұрын
Ja nie zauważyłam 'jakby', bo słyszałam tylko 'nie wiem' 🙈
@rafalwozny220728 күн бұрын
warszawski slang 😛
@tymoteuszzambrowski203222 күн бұрын
@@rafalwozny2207 nie warszawski, tak mówią mieszkańcy warszawy żeby podkreślić że JUŻ nie mieszkają na wsi
@anielskaharmonia-nz8bb21 күн бұрын
Jakby mega zajebiście. Jak na wydawcę i osobę uważającą się za perfekcjonistkę za dużo pada z ust Pani słów, które świadczą moim zdaniem o braku perfekcjonizmu oraz wystarczającego zasobu słów by wyrazić treści w języku polskim
@krystynapawowska950326 күн бұрын
A propos tłumaczenia. Niestety nie pamiętam, jaka to była książka. Pamiętam tylko, że wiele scen odbywało się na werandzie. Byłam kilka razy w Japonii. Wiem, jak wygląda tradycyjny dom japoński, ale czegoś takiego, jak weranda nie widziałam. Jestem architektem, więc co nieco o elementach budynku wiem. Po długich rozważaniach i skupieniu uwagi na kontekstach tej "werandy" doszłam do wniosku, że tak ochrzczono wąski podcień na granicy domu i ogródka domowego. Słowo "weranda" w języku polskim niesie bogaty kontekst nastrojów, zapachów - szczególny koloryt, który jest przebogaty, wielobarwny. Nie ma to nic wspólnego z minimalistycznym podcieniem domu japońskiego. Też fajne, ale zupełnie inne. Myślę, że wiele jest takich nietrafnych tłumaczeń. Choćby brama torii, która w gruncie rzeczy nie jest bramą, lecz grzędą i wyznacznikiem osi kompozycyjnej. Myślę, że ten błąd językowy przyczynił się do błędnego traktowania torii w kompozycǰi europejskich imitacjach ogrodów japońskich. Z pewnością tłumaczenie z japojskiego napolski nie jest łatwe. Trudno jest tłumaczyć tak inny świat. Co więcej między polski a japoński "wciska się" wersja angielska.
@ana.261829 күн бұрын
Od kiedy skończyłam 'kwiaty w pudełku' nie mogłam się doczekać kolejnej dłuższej formy z autorką a tutaj w moich ulubionych impopapiliach! Baaaardzo wartościowa i otwierająca oczy rozmowa. Może za jakiś czas powtórka? 😁
@piotrwalczak97019 күн бұрын
Uwielbiam kiedy młoda,inteligentna,obyta w Świecie osoba...Potrafi w swojej Międzykontynetalnej 🌎 opowieści wpleść slowa wdzięczności dla Rodziców ❤😊Miód...
@martakudyba28988 күн бұрын
To juź osobisty wybòr, noe kazdy ma kochajacych rodziców, po co wywlekać jakiś nieciekawy, nawet nie poboczny wątek.
@zuzik771424 күн бұрын
"Nie traktujcie literatury japonskiej jako gatunku" i doslownie pare minut pozniej mowi o literaturze rosyjskiej jako gatunku literackim. Pani zakopana w ksiazkach, a jednoczesnie ciagle te glupie "jakby" i wstawki angielskie; okropna to jest maniera. Moim zdaniem Pani oczytana, a dalej horyzont wąski i świat czarno-biały widzi. Jeden z gorszych wywiadów ostatnio.
@PonuryDziad15 күн бұрын
Puściłem sobie podcast, ale nie wytrwałem do końca. Ok, niedługo po rozpoczęciu musiała wyskoczyć, że jest weganką i feministką- tyle dobrego, że nie na wstępie. Na "jakby" od biedy przymknąłem ucho, bo dużo ludzi ma słowa których nadużywa. Ale rany szatańskie, krew mi sie gotowała gdy ponownie słyszałem "om" zamiast "ą", "em" zamiast "ę"- i to nie jest jakaś starsza pani z prowincji (bez urazy), ale pani redaktor. No i to chlipanie o islamofobii i patriarchalizmie. Go gerl, lol, fak da men. Tematyka ciekawa, ale chyba wstałem lewą nogą, bo dużo rzeczy mnie w tych wypowiedziach uwierało.
@zuziakras163214 күн бұрын
Chłopie, spoko. Tego się słuchać nie dało, o ile ktoś naprawdę słuchał tej nowomowy i nowomyśli. Takie osoby robią szkodę innym.
@martakudyba28988 күн бұрын
Om też mnie denerwuje i ponglisz, ale Ty rzeczywiście jesteś ponurym dziadem 😂
@marcinmuc13517 күн бұрын
Mnie to też zirytowało. Po co aż tak wyraźnie zaznaczać, że jest się weganką. Tak jakby dzięki temu ta pani była jakaś lepsza lub objawiona. Ja jem mięso i tego nie podkreślam całemu światu
@zuziakras16327 күн бұрын
@@marcinmuc1351 Prawdziwi wegetarianie w ogóle o tym nie wspominają, bo uważają to za sprawę zupełnie naturalną. Skoro ona się z tym obnosi czy kto pytał, czy nie, to już świadczy o paskudnej manipulacji leminga. Taka oddana komunistka współczesna. W czasach komuny takie umysły to były najbardziej oddane wyznawczynie komunistycznego ładu.
@plamyichwasty24 күн бұрын
Świetny wywiad! Trafia do mojej Imponderabiliowej topki:) Lekko ale mądrze i cudowne było to, że prowadzący nie przerywał wypowiedzi pani Karoliny, był dla niej super tłem, ale kiedy trzeba kontrował. Bardzo dziękuję i więcej takich!
@mira.lАй бұрын
Bardzo interesująca rozmowa, tylko jedno mnie uwiera: skoro jest po polsku, to po kiego ... tyle wstawek angielskich? Mamy polskie odpowiedniki, więc o co w tym chodzi???
@danielszulc319427 күн бұрын
nie zesraj się
@dawidpraisner529926 күн бұрын
Wal konia barani łbie!😮😂@@danielszulc3194
@dawidpraisner529926 күн бұрын
Bo to Warsiawka !😮😂
@vitaveritas765413 күн бұрын
@@mira.l bo trza się popisać, a jak nie ma czym...
@annapiskorz83496 күн бұрын
Pani Karolino, super wywiad, z wyjatkiem "zajebiscie", "WAF" i inne wtrety, ktore troszke przeszkadzaja.
@magdalenagranosik49525 күн бұрын
Serio?
@xiuxiugirl87Ай бұрын
Świetny merytoryczny wywiad! Karolina słucha się ciebie wspaniale!
@ewadobrowolska976427 күн бұрын
Rozmowa bardzo ciekawa, ale dlaczego ci młodzi humaniści rozmawiającą ze sobą tak tragiczną, rozpaczliwie ubogą, przetykaną fuckami i innymi angielskimi wstawkami polszczyzną? Po co tak? Jest to wyraz indywidualności? No nie wiem. Momentami jakbym widziała i słyszała znajome studentki, które z lubością torturują język ” tego kraju”, bo skoro nie ma w nim prawa do aborcji, to można. Smutne to.
@justynamoleda756427 күн бұрын
Gdyby Karolina była w oficjalnej sytuacji, urzędowej, na studiach na zajęciach, na pewno by inaczej się też wyrażała. Oglądałam już kilka odcinków na tym kanale i to Karol wprowadza taką stylistykę wypowiedzi, taką formułę. Poza tym w grupie równieśniczej ludzie inaczej mówią, w oficjalnych sytuacjach inaczej. Polski język od stuleci jest naszpikowany słowami z innych języków, mamy w nim mody wcześniejszych stuleci: włoskie, rosyjskie, niemieckie, węgierskie - świadomość tego wiele rozjaśnia. Przecież "Pan Tadeusz" na tamte czasy, gdy wyszedł, był uważany za nasączony potocyzmami! Na miły Bóg! A dziś jest kanonicznym przykładem literatury. POZA TYM polska szkoła nie ma żadnego trybu, zadań, gdzie człowiek naprawdę ćwiczy wystąpienia publiczne, wyrażanie na forum swoich myśli. Dlatego o wiele lepsi jesteśmy w pisaniu, niż mówieniu.
@justynamoleda756427 күн бұрын
Proszę zobaczyć, jakie polskie filmy i seriale są produkowane pod względem jakości polszczyzny - są wulgarne, przesączone ciężkim językiem. Ostatni nowy serial na Netflix "Matki pingwinów" - o mamach dzieci z niepełnosprawnością, też jest mocno najezony konkretną polszczyzną. To jest obraz nas samych - w jakich domach się wychowywaliśmy- przecież procent ludzi chyba miał domy z kwiecistą polszczyzną. Mamy zdrobnienia i zgrubienia, taki mamy język - Maciej Makselon, polonista, redaktor jednego z największych wydawnictw w PL sam mówił, a może to byĺ sam prof. Michał Rusinek?, że polszczyzną, jej odmiany są jak ubiór - dres lub odświętny stroj, i takie są, nie ma się co wstydzić, używamy ich wymiennie. PS Poloniści też mocno przeklinają, odreagowując. 😂
@marlenkab.431525 күн бұрын
Zgadzam się, ciekawe rzeczy opowiedziała, ale wszystkie te jakby, coś, ktoś tam, coś, wulgaryzmy...I zadziwia mnie, że tak wypowiada się osoba, która na co dzień pracuje ze "slowem"...porażka.
@marlenkab.431525 күн бұрын
Polecam podcast złota scena i rozmowę Anny Jurksztowicz z Magdaleną Zawadzką, która przepięknie mówi w języku polskim, która tlumaczy, obrzydliwe pochodzenie słowa zajeb...I jak można tego słowa tak nadużywać.
@AndyBlackmaker7820025 күн бұрын
😂😂😂na prawdę 😮😮😮
@edytaasd480115 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa ❤
@sylwiabatog10027 күн бұрын
O matko, jak swobodnie rozmawiacie i jaki fajny macie między sobą kontakt:) Tak się dobrze słucha❤ Odkryłam dzięki pani wspaniałe książki i kuchnie japońską i mogę zaimponować moim dzieciakom, które od dawna interesują się Japonią, Koreą!!!! Dziękuję 🤗
@Kumiko100Ай бұрын
Fajna rozmowa, choć nie zgadzam się z wyrażoną tu opinią, że świat rządzony przez kobiety byłby lepszy. Vide Monika Strzępka w teatrze czy inteligentne inaczej panie zasiadające w rządzie. Ludzie dzielą się na mądrych i głupich, dobrych i złych itp. itd. i płeć nie ma tu znaczenia.
@TenSam3133Ай бұрын
Może to chodziło o Japonię i starców w rządzie.
@mrboss7623 күн бұрын
@@Kumiko100 Świat rządzony przez kobiety, nadal znajdował by się w jaskini przy ognisku.
@zuziakras163216 күн бұрын
Wstrętna feministka z wyuczoną propagandą. A Japonia to tylko pretekst.
@karolinakosikowska181214 күн бұрын
Głupota nie ma płci …. Głupi człowiek to po prostu głupi człowiek
@olabe3819Ай бұрын
Podobało mi się zestawienie tych tematów: - bezpieczna Polska więc super - bezpieczna Japonia więc super - niebezpieczna Anglia więc słabo - islamofobia zła - imigracja dobra 🤔
@Patryk-hv5bw29 күн бұрын
Bo islamista kocha kobiety dlatego ma ich kilka a Polak cebulak chce gwałcic każe chodzić w namiocie i lubi obcinać głowy
@stekon911220 күн бұрын
Zapewne pani ma poglądy lewicowe i nie kojarzy faktów, albo co gorsze kojarzy a le jej światopogląd tego nie przyjmuje do wiadomości.
@olabe381920 күн бұрын
@@stekon9112 zastanawia mnie właśnie jak to się klei tym ludziom w głowach. Jak sobie wyjaśniają fakt, że właśnie np. w Anglii jest mniej bezpiecznie niż w Polsce czy Japonii. Jestem serio ciekawa, bo może korelacja nieograniczonej i niekontrolowanej imigracji pewnych grup ze wzrostem przestępczości jest błędna.
@lucyna428829 күн бұрын
Świetna rozmowa. Dobrze mi się słucha Karoliny, aż żal ze nagrała tylko kilka odcinków swojego podkastu o Japonii - jak ktoś nie słuchał polecam!
@dariusaddler910828 күн бұрын
Właśnie wróciliśmy z Japonii i jesteśmy bardzo zachwyceni. Najbardziej podobała się nam Okinawa - tam bardzo chętnie wrócimy. Tokio - okropne miejsce, nigdy więcej. Podobało się nam Kobe, Osaka, Hiroshima, Kyoto i Yokohama. Spotkaliśmy fajnych japończyków, dostaliśmy nawet prezenty od nieznanych ludzi. Cudowna przygoda.
@rafadydkiemmacha754326 күн бұрын
Jak można tak wielkie miasto jak Tokio nazwać "okropnym miejscem"? Tokio jest jak co najmniej 10 zróżnicowanych miasteczek. Byliście w każdej dzielnicy i wszystkie były okropne?
@anneannah60925 күн бұрын
Tak z ciekawości, ile czasu spędziliście w Tokio? To zlepek tak różnorodnych dzielnic, że nazwanie ogółu miasta "okropnym miejscem" jest dla mnie delikatnie mówiąc dziwne.
@dariusaddler910823 күн бұрын
@@rafadydkiemmacha7543 To nasze subiektywne odczucie, każdy może mieć inne.
@18ws1821 күн бұрын
@@dariusaddler9108 Mnie zaciekawiło. Która część zrobiła na Was takie wrażenie. Japonia jest dla mnie odległym marzeniem.
@dariusaddler910821 күн бұрын
@@18ws18 Dla nas najpiękniejsza jest Okinawa.
@blackxrooseАй бұрын
Świetny temat, świetna rozmowa :)
@TwojaStaraEverybody25 күн бұрын
Fascynuje panią Karoline jakies wyobrazenie, o Japonii. Nie ma zrozumienia dlaczego w pewnych sferach jest tak dobrze jak jest i dlaczego jest gorzej w innych..brak laczenia kropek i ogolnej wizji. Strazsznie puste rozumowanie
@emuleck147727 күн бұрын
Bardzo fajna rozmowa.
@ildefixaАй бұрын
Wszystko super, tylko ta maniera mówienia z ciągłym "jakby" jest tak męcząca i rozpraszają uwagę, że aż momentami uszy bolą 😢
@zuziakras163216 күн бұрын
Bo ona nie ma nic wartościowego do powiedzenia. Cały czas kombinuje co by tu mówić. Cała ta "wiedza" jest oczywista dla każdej oczytanej osoby z ogólniaka i dalej. Przykro patrzeć na pewną siebie feministkę wyglądającą jak ambitna i gotowa na każdą propagandę córka stróża. Czy ona w ogóle nie wychyla nosa w Polsce poza Warszawę? Może w Warszawie każą się przesiadać do innego stolika, ale wszędzie indziej normalnie siadasz przy 4osobowym stoliku i nikt się nie dosiada. Krytykuje żeby krytykować! :((((
@mading43903 сағат бұрын
Urodziłem się w Niemczech. Kocham niemieckie jedzenie. Kiełbaski w galarecie, sałatka ziemniaczana, smażona mortadela i wiele innych.
@Jerryman_PL28 күн бұрын
Hmm, kilka komentarzy: 1. Dla mnie pierwszym literackim (pośrednim) stykiem z Japonią był (w podobnym wieku) Król szczurów - nieco inaczej/(prawdziwiej?) kształtuje obraz historyczny :) 2. Co do zakupów to poniekąd japoński Amazon daje radę - można dostać nawet niszowe rzeczy (typu pióra wieczne czy aerografy)
@werka_nerkaАй бұрын
Ciekawa rozmowa!😌 Pozdrowienia 🤗
@asiapawlicka920624 күн бұрын
Rozmawianie o Japonii z kimś kto w Japonii nie mieszka mija się z celem. Młodzi Japończycy wcale nie chcą się z Japonii wyprowadzić, propaganda anty emigracyjna ma się dobrze. Turystów się w Japonii nie znosi, po dziurki w nosie ma się ich jako główne źródło tłumów np na Shibuya.
@KingaZajacNNRАй бұрын
Karolina super gość!
@JuraMalopolskaАй бұрын
Najbardziej mi się w niej spodobało że powiedziała gorzką prawdę a nie ściemę
@d.j.234229 күн бұрын
Kurczę a ja słyszę coraz więcej głosów dotyczących dziwnego klimatu tego wydawnictwa i niezbyt miłego zachowania. Niesamowite więc, że tyle jest w tym wywiadzie o dobrym wychowaniu, szacunku do innych i myśleniu o innych.Poza tym podobno panuje też mniemanie właścicielek o wielkości tego wydawnictwa, tak jakby to było jedyne i najlepsze wydawnictwo, które wydaje literaturę japońską, a nie jest.
@ayanoiseki776624 күн бұрын
O co dokładniej chodzi?
@2720905522 күн бұрын
Gdzie słyszysz takie głosy? Obserwuję Tajfuny od momentu ich powstania, nigdy się nie spotkałam z taką opinią.
@18ws1821 күн бұрын
Nigdy nic złego o Tajfunach nie słyszałam, więc jeśli piszesz coś takiego, powinny tu być konkrety, bo inaczej to brzmi jak pomówienia i załatwianie prywatnych spraw.
@zuziakras163214 күн бұрын
Nie zdziwiła bym się gdyby klimat był "dziwny". Przecież tu nieuzasadniona pewność siebie przykrywa brak wiedzy i żenująca powierzchowność!
@18ws1814 күн бұрын
@@zuziakras1632 W którym miejscu wykazała się brakiem wiedzy? Nie znam się na Japonii, więc nie potrafię tego stwierdzić.
@KrystynaB.25 күн бұрын
Jak na reporterkę to średnio umie się wysławiać. "Tokyo było tak zbombardowane po wojnie jak Drezno" - powiedz to Warszawiakom... No tak w Polsce nie ma żłobków i system nie pomaga kobietom nie pracować... Używać frazeologii Karoliny "zajebiście" długi wywiad, wymiękam po 26:38. PS: Biedny Graham Bell, na co mu to było...
@ajgoralczyk25 күн бұрын
Wydaje mi się, że porównanie do Drezna było z tego powodu, że Drezno było niszczone za pomocą bomb zrzucanych z samolotów. A Warszawa była (przynajmniej częściowo) niszczona z lądu. Nie chodziło tylko o skalę zniszczeń, tylko też w jaki sposób powstało.
@zuzik771424 күн бұрын
Widzisz, w tym wywiadzie jest wiele głupot ale to akurat nie była jedna z nich. Porównanie bombardowań Tokyo do Drezna jak najbardziej ok. Zresztą to taki nasz naród, zawsze jak jakiś wujek na urodzinach musimy przypominać, że u nas to bylo wszystko bardziej. Jak to mówi prof. Dudek polska kultura przesadyzmu
@zuziakras163214 күн бұрын
@@zuzik7714 Nieprawda! Ty wiesz jak rozbudowaną kulturę przesadyzmu maja Włosi??! My tu, po prostu, ponieśliśmy największe straty wojenne w czasie WWII.
@Nova-766722 күн бұрын
super rozmowa, i jeszcze końcówka based af
@marcinmuc13517 күн бұрын
Pani Karolino, z całym szacunkiem do pani wiedzy o Japonii i bardzo ciekawych opowieści. Ale jak na panią redaktor oraz tłumaczkę literatury to poziom pani języka polskiego jest tak potoczny, pełen anglicyzmów i polskich oraz angielskich przekleństw, że nie da się tego słuchać. Chyba pani zapomniała, że wypowiada się w tym podcaście publiczne a nie prywatnie. Z żalem przerywam słuchanie.
@debrew.6 күн бұрын
Jak celnie zauważyłeś - jest to podcast. Wrzuciła więc na luz i wypowiedziała na głos swój myślotok, bo taka jest natura podcastu. Ona nie klepie sztywnych zdań pod artykuł. Nie na miejscu jest dosrywanie się za to, że jest tu sobą.
@arkadiuszmrozinski217223 күн бұрын
Jak ktoś nie lubi dzieci to się do tego nie przyzna bo będą patrzeć jak na złego człowieka. Ja na przykład lubię dzieci, jak istnienie, ale nie lubię się nimi opiekować być odpowiedzialnym, czy dawać im pieniądze.
@zenmarket_pl27 күн бұрын
Jeśli chodzi o zakupy z Japonii - jesteśmy tym wytrychem ;) Pozdrawiamy z Osaki, dzięki za ciekawą rozmowę!