Facet, jakim cudem ty takie miejsca znajdujesz? Zawsze w coraz dziwniejszyej lokacji jesteś.
@Wipieli9 жыл бұрын
6! Nigdy w życiu tyle lajk'ów nie miałam. XD
@encoded64239 жыл бұрын
Vikichan XD
@GryzonNiepospolity95276 жыл бұрын
Green Screen, a czasami jest naprawdę
@hareldinger_pl11483 жыл бұрын
@@Wipieli A teraz, 6 lat później, masz 222.
@coinhunter339010 жыл бұрын
nie mam żadnej pewności, gdybym miał władzę nie wiem jak bym to wykorzystał, ale każdy z nas ma w sobie mordercę, nie ma bata, każdy jest w stanie zabic tylko trzeba mu stworzyc do tego warunki, takie jest moje zdanie
@PLRikoTV10 жыл бұрын
Dobry film, naprawde duzo w nim prawdy o ludziach. Kazdy jest takim samym czlowiekiem.
@hytman316511 жыл бұрын
koniec pełny napięcia muzyka jakby coś miało zaraz wyskoczyć na ekran i nagle ta spokojna muzyczka z polimatów :)
@saynomorebro8 жыл бұрын
Ja podczas słuchania o tym eksperymencie z prądem postanowiłam sobie to wyobrazić. Po opisaniu szczegółów zatrzymałam film i zaczęłam wymyślać sobie co bym zrobiła. I muszę powiedzieć, że po wyobrażeniu sobie krzyku ucznia rażonego Intensywną Dawką po prostu (w mojej głowie) wstałam i wyszłam. Przy okazji zupełne zapominając o pieniądzach. Nie zrobiłam tego naprawdę, a sama myśl, że mogłabym być na miejscu nauczyciela naprawdę mnie przeraża. Jednak kto wie, może rzeczywiście byłabym w stanie dokonać takich czynów?
@AkakurothE11 жыл бұрын
Oglądałam już kiedyś w telewizji taki eksperyment z rażeniem prądem. Rzeczywiście, tylko nieliczni sprzeciwiali się autorytetowi. Dobre były też reakcje osób, które zadawały największe dawki i dowiadywały się później, że osoba badana nie czuła naprawdę żadnego bólu. Z jednej strony czuli ulgę, a z drugiej wstyd, że byli zdolni do czegoś takiego.
@daniello56639 жыл бұрын
Czytalem kiedys o nastepujacym eksperymencie: Pewna kobieta zorganizowala performance polegajacy na tym, ze siedziala sobie na krzeslku a na stole obok ustawila rozne przedmioty ktorymi mozna bylo jej zadawac bol i robic krzywde (jakies szpilki, papier do przecinania skory jakies przedmioty do uderzania). Postawila tam kartke z informacja ze kazdy moze jej zrobic co zechce, liczac na to ze ludzie sa na tyle dobrzy z natury ze caly performance zakonczy sie na kilku moze zabawnych ale nie szkodliwych incydentach. Jak sie jednak okazalo ludzie w zwiazku z tym iz pozwolono im krzywdzic kobiete bezkarnie zaczeli sie nad nia tak znecac fizycznie ze kobieta nie wytrzymala do konca performance i uciekla z placzem. No coz, prawda jest taka ze jak czlowiek dostaje wladze i poczucie bezkarnosci zamienia sie w potwora, bo przeciez wszystko mu wolno a slabszy nie odda.
@147Wero8 жыл бұрын
+Daniello Ł podobny performance zorganizowała artystka Marina Abramović. W jednej z galerii usiadła na krześle i była "dziełem sztuki", które ludzie mogli dowolnie zmieniać i kształtować za pomocą nożyczek. Początkowo ludzie obcinali po małym kawałku ubrania, potem zaczęli się rozkręcać i odcinać większe fragmenty. Jak już była naga, zaczęli ją dźgać tymi nożyczkami, wtedy zdecydowano przerwać eksperyment. Marina tym performancem chciała ukazać, do jak wielu rzeczy może się człowiek posunąć, jeśli da się mu władze
@ChefBigDogg11 жыл бұрын
Mój nauczyciel W- F też, jak coś robimy źle mamy pompki. Następnym razem mu powiem, że takie coś jest karalne. xd
@kamilkowalski40174 жыл бұрын
@@wiktoria7113 ale postawa woow
@rvthzoid10 жыл бұрын
Przy tej muzyce na końcu byłem pewny, że wyskoczy jakaś krzywa morda.
@grubaantropomorficznadziew28910 жыл бұрын
Ano. I jeszcze mina Radka.
@sasori-o316510 жыл бұрын
natalii śiwiec XDDD
@Trolka12310 жыл бұрын
Joli Rutowicz?
@thedistinguished52559 жыл бұрын
Kwiatkowski?
@panwaniliaw10939 жыл бұрын
Putin
@KatarzynaKajzar11 жыл бұрын
Świetnie nagrane. Znałam wcześniej WSZYSTKIE te historie, niemniej oglądałam z zapartym tchem. Gratuluję! :)
@TheMrVayshan11 жыл бұрын
Muzyka w tle jest idealnie dopasowana do tematu i zajebiście buduje atmosferę. Cały film oglądałem w napięciu i emocjach. Wczułem się po prostu. Dobra robota ;)
@MacraT745 жыл бұрын
Bardzo lubię tego prowadzącego i dziękuję za bardzo ciekawe programy które tworzy.
@LongLiveTrueFreedom11 жыл бұрын
Ludzie takie rzeczy jeszcze pokolenie temu dobrze wiedzieli. Myślicie że kapo w Auschwitz to byli Niemcy? Skąd, oni siedzieli sobie i pili kawę a więźniów pędzili do pracy i zabijali polacy,żydzi, i inni zwykli więźniowie. Dasz zdesperowanemu, wygłodzonemu człowiekowi jedzenie, ubranie i jakąś godność to jest w stanie mordować swoich braci byle ją zatrzymać. Dzisiaj dopiero nam się zrobiło takie społeczeństwo nieświadomych bydlaków, wojny już dawno nie było i tyle, żyjemy w wygodnym świecie w którym mamy czas na głupoty ;) Wojna pokazuje kim człowiek tak naprawdę jest i jak niewielu jest prawdziwych bohaterów.
@gorgioborgio188510 жыл бұрын
Mateusz Dunal "Nie wiem jak będzie wyglądać 3 wojna światowa, ale wiem że 4 będzie na patyki"- Albert Einstein :) Jestem tego samego zdania, co zrobiła 50 lat temu atomówka w Hiroszimie, to teraz będzie 10 razy silniejsza. Ale mam nadzieję, że ta wojna na przyciski, będzie tylko typem szantażu- przecież Amerykanie nie zniszczą Rosjan, bo chcieliby ich zająć i odwrotnie.
@Sk0lzky10 жыл бұрын
Mateusz Dunal Świadomość rządów jest dużo większa, niż Wam się wydaje, wszyscy tak bardzo boją się broni atomowej, że właściwie wojna jądrowa jako taka jest niemalże niemożliwa na skutek świadomych działań krajów, które ją posiadają. Jedyna aktualna doktryna zakładająca użycie broni jądrowej to ta natowska, mówiąca o wykorzystaniu niewielkich (dużo mniejszych niż ta w Nagasaki) głowic do stworzenia pasa ziemi skażonej wzdłuż Wisły, przy maksymalnym ograniczeniu strat ludności cywilnej, w przypadku inwazji ze Wschodu (W domyśle Rosji bo powstało to w czasach zimnej wojny, ale dotyczy to również ew. sojuszu z Chinami czy innych dziwnych, mało prawdopodobnych akcji.). Jedyne zmiany, jakie od czasów zimnej wojny wprowadzono, to adnotacja, że broń jądrowa tylko w ostateczności jak nie uda się konwencjonalnie zatrzymać przeciwnika, albo w sytuacji gdy wróg także skorzysta z boni jądrowej, oraz zapis o ograniczeniu strat cywilnych. Bądź co bądź, Polska jest w NATO)
@jajonasz11210 жыл бұрын
Sk0lzkiy Możesz podać źródła dot. informacji o tej natowskiej doktrynie o atomówkach wzdłuż Wisły?
@zubenelgubenupi6 жыл бұрын
Nie żadne patyki, tylko kije i kamienie.@@gorgioborgio1885
@Kitek9411 жыл бұрын
Niesamowicie słucha się tego, co Pan Radek mówi, kiedy uczyło się o tym w szkole. Uczyłem się psychologi przez rok w Wielkiej Brytanii i mogę zapewnić, że ludzie są zdolni to niesamowitych i często trudnych do uwierzenia rzeczy, a psychologia jest fascynująca.
@amenorektyk10 жыл бұрын
Super materiał. No niestety w każdym lub w prawie każdym drzemie oprawca. Wystarczy wyjechać za granicę do pracy przy kwiatach w Holandii i tam doświadcza się fali jak w wojsku. Zwyczajowe polecenia typu "szybciej" "tempo" itp inne komendy nie są podawane w powyższej formie - tylko w formie bezwzględnych bluzgów i przekleństw - typu ty je..na piz .o zapier. .laj bo ci przypier. .lę. I nawet po zastosowaniu się do tych komend - bluzgi się nie kończyły a wręcz przeciwnie dochodziło nawet do popchnięć i pobić w pracy - i to wszystko jest na porządku dziennym. MOBBING jest też jedną z opresyjnych technik celowo używanych w kierunku podniesienia wydajności - wydajności skrajnie wymęczonego pracą pracownika. Każda skarga do kogokolwiek wyższego rangą niż oprawca kończy się wyrzuceniem z pracy "za niską wydajność" i odesłaniem do Polski. Konglomeraty Polsko-Polskich lub Śląsko-Śląskich oprawców działają w każdej holenderskiej firmie do której podnajmuje się pracowników delegowanych do pracy z polskich pośredniaków! Smutne ale prawdziwe, że ludziom wymęczonym 2-3 tygodniami pracy na zmianach 17-18h/dobę podbija się bębenek prędkości aż poza granice ludzkiej wydolności - zupełnie jak w tym uniwersyteckim bestialskim eksperymencie. Tu zamęczanie prądem a tam dobijanie poprzez wyssanie wydolności bestialskim trybem pracy.
@Sprocik111 жыл бұрын
To jest akurat prawda znam kilka osób którym władza uderzyła do głowy co prawa ale była to nie wiadomo jaka władza ale zmienili się na gorsze.
@zuzannawarzywo31674 жыл бұрын
Eksperyment z więźniami i uczniami został unieważniony bo okazało się, że jednak eksperymentatorzy wybierali uczestników tak by pasowali do oczekiwanych rezultatów. Z góry wymyślili sobie wynik i wpływali na zachowania strażników by zachęcić ich do okrucieństwa. Eksperyment przy próbach powtórzenia w innych krajach na innych grupach ludzi wykazał, że jednak większość z nas nie jest skłonna do przemocy bez powodu.
@kwiatuuszek2311 жыл бұрын
Dziękuję za filmik. BTW. Mimo, że lubię historię na lekcjach nudząc się podpieram podbródek i zamykam oczy. Te odcinki są bardzo ciekawe i wiele z nich zapamiętuję, jeszcze raz dziękuję i doceniam Twoją pracę, jaką wkładasz w przygotowanie i zrealizowanie materiałów.
@TheDarkLady1611 жыл бұрын
O eksperymencie z więźniami powstał film, "Eksperyment" - moim zdaniem świetny, jeden z najlepszych tego typu jakie widziałam. Film mocny, potrafi wryć się w pamięć. Warto obejrzeć :)
@mjan16354 жыл бұрын
Czasem mi się marzy takie kilka bezkarnych godzin, jak w " The Purge " , zwlaszcza po słabym dniu w pracy. Mój "boss" i rzeczy ktore bym u zrobila jak bym byla bezkarna..... może i nie chcialabym zrobić tak każdemu, ale czarną listę ma chyba każdy..... pomarzyć dobra rzecz.
@Dustr23210 жыл бұрын
to samo jest z policjantami gdy zakladaja mundur - staja sie gnojkami bez zadnej moralnosci
@MystaHector9 жыл бұрын
+Dustr232 Właśnie nie zawsze. A przydało by się. Jakiś gnojek wrzuca śmietnikiem w witrynę. Raz by pozbierano jego ryjem szkło (tak dla przykładu) akty wandalizmu by zmalały.
@toszmasz11 жыл бұрын
Film o tym nakręcili, polecam po szukać i obejrzeć, dobrzy aktorzy i świetnie pokazane zmiany osobowości bohaterów.
@adiadmira9626 жыл бұрын
Z całą pewnością w każdym człowieku jest zarówno jasna jak i ciemna strona a to którą on/ona obierze zależy od wolnej woli,asertywności i życia w zgodzie z samym sobą.Duże znaczenie ma tu władza i pieniądze, ludzie mali(chodzi o charakter)mając nad kimś kontrolę często wykorzystują ją w celu upadlania drugiej osoby zaś wielcy pozostają dobroduszni bez znaczenia na ich status społeczny:]
@perlaoceanu11 жыл бұрын
Super odcinek , jak każdy zresztą .Chciałoby się słuchać i słuchać a tu koniec .. i trzeba czekać na kolejny:))
@xmejux111 жыл бұрын
najlepszy odcinek na tematy najbardziej dla mnie ciekawe. Super!
@dianasowa9 жыл бұрын
o wszystkich tych doświadczeniach czytałam, a książka profesora Zimbardo jest niewiarygodna!polecam poczytać nie film!
@osaa12111 жыл бұрын
Hahahah :D Końcówka rozbraja ! Mroczna muzyczka, poważna sytuacja i nagle wesoła muzyka z outro :D
@karisraczka735211 жыл бұрын
Jest temat, który dosyć mnie intryguje. Chodzi o mity krążące wokół carycy katarzyny. Wg mnie jest to świetny temat na odcinek
@milakosa11 жыл бұрын
uczylam sie o tych eksperymentach na psychologi, ale fajnie bylo sobie przypomniec. swietny kanal
@Virgus6611 жыл бұрын
Świetny odcinek, więcej takich prosimy
@safandulka51979 жыл бұрын
Jaką mam pewność, że nie jestem oprawcą? Może nie 100%, ale na pewno przerwałabym ten eksperyment. Nie byłabym w stanie psychicznie znieść maltretowania ucznia za złe odpowiedzi :C
@pania73408 жыл бұрын
Odcinek genialny, lubię tego typu tematy
@swiftty1711 жыл бұрын
Na końcu zdygałam, bo oglądam po ciemku i na ostatnie słowa Radka "skąd masz pewność, że oprawca nie siedzi..." dopowiedziałam sobie "ZA TOBĄ". I ta przerażająca muzyka w tle! ;P
@ALPINE00779 жыл бұрын
Użyłem tego odcinka jako nawiazania na maturke z Polskiego :)
@RoksiKStew11 жыл бұрын
Super! Dzięki za ten filmik, posłuże się nim przy mojej pracy maturalnej :3
@Sk0lzky10 жыл бұрын
Ależ siedzi, jak najbardziej, jestem tego świadom i właściwie czemu nie? 3:)
@movemelody16 жыл бұрын
Byłam nauczycielem, nigdy nie zrobiłabym czegoś takiego, mam tego pewność...ale znam wielu ludzi, którzy by to zrobili. Są to ludzie, którzy odczuwają ogromną potrzebę dominacji, często powiązaną z jakimiś osobistymi upokorzeniami i chęcią zrekompensowania ich sobie poprzez upokorzenie innych. Ta skłonność, wydaje mi się, wiąże się też czesto, z wychowaniem autorytarnym, które przygotowuje do wykonywania rozkazów a nie samodzielnego myślenia.
@NowhereNowHere-hp5fq10 жыл бұрын
Przypadkiem odkryłem ten kanał, jak kanał AdBuster'a ^^ I powiem szczerze że w obu przypadkach było to trafienie w 10 :) zajebisty kanał :D
@trzynastawsamopoludnie11 жыл бұрын
Bardzo ciekawe i zastanawiające!
@TheRemiczek11 жыл бұрын
Jak zwykle temat świetnie przygotowany. Aż zawiało grozą. Tak trzymać ;D
@tommmmmm11 жыл бұрын
Najlepszy odcinek do tej pory!
@GnomeKr6 жыл бұрын
Czerpanie przyjemności z cudzego bólu jest jak solidna porcja ostrego kebaba - Czujesz się świetnie lecz na następny dzień zastanawiasz się czy co poszło nie tak i czy nie wykitujesz z mentalnego wycieńczenia.
@Bruxa129811 жыл бұрын
Czytalam o tych eksperymentach w Enigmie. To bardzo ciekawy magazyn. Na ten temat zamieszczono tam jeszcze dwa inne eksperymenty podobne do tych. To naprawde ciekawe informacje.
@Noalan11 жыл бұрын
Ciekawy temat. Gratuluję wyboru! Pamiętam jednak, że drugi eksperyment miał bardziej na celu pokazać jak bardzo jesteśmy w stanie zaufać ludziom w kitlu i warunkom laboratoryjnym nawet, jeśli wiemy, że robimy komuś krzywdę. Wyniki oczywiście były porażające.
@Damianoscoo11 жыл бұрын
Jak to mówią- "punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia", pokazany jest dokładnie w tych eksperymentach.
@iks44428 жыл бұрын
bardzo dobrze przygotowany materiał :)
@marzenacegieka22719 жыл бұрын
Zmieniam zdanie. Radek naprawdę fajnie opowiada
@MeggieTheWerewolf11 жыл бұрын
Na serio... Nie wiem co powiedzieć. Niesamowity odcinek :D
@cichyczowiek695511 жыл бұрын
Zakończenie idealne!
@dawkus111 жыл бұрын
I znów rączki chodzą :) Proponuje odcinek poświęcony gestykulacji ile nam może pomóc przy rozmowach, przyda się wszystkim :)
@adamkluska315011 жыл бұрын
Świetny odcinek. Warto się zastanowić ile w nas z oprawcy. Dzięki :)
@piodyb11 жыл бұрын
Dziś na zajęciach z psychologii lekarskiej miałem okazje oglądać film dokumentalny o tym eksperymencie (Zimbardo). Ponoć nie zmuszano ich aż do odgrywania aktów homoseksualnych, w samym filmie pokazano tylko scenkę z odtworzeniem frankensteina a wykładowca z którym rozmawiałem wspominał ze niedawno w hollywood powstał film na ten temat który bardzo przejaskrawia tamte wydarzenia.
@Anathorn711 жыл бұрын
Bez urazy. Widziałem wszystkie odcinki Polimatów, ale ten spodobał mi się najmniej. Obydwa przykłady są niezwykle popularne i przewijają się od czasu do czasu po różnych portalach. Tak czy owak dam łapke w górę, bo wiem że następny odcinek będzie lepszy :)
@jjaannuusszzuu11 жыл бұрын
Miałem o tym wykład na Psychologi, Ci więźniowie w tym eksperymencie to jeszcze przed jego rozpoczęciem to przyjechała do nich do domu policja i aresztowała ich aby zachować realizm, tyle że już tym studenci byli urażeni ponieważ nikt nie wiedział z ich otoczenia czemu są aresztowani i wszyscy do okola myśleli że są naprawdę aresztowani. Na dodatek po zakończeniu eksperymentu wielu miało problemy psychiczne i lata terapii przed sobą, zaledwie po paru dniach eksperymentu...
@karolmaj846811 жыл бұрын
Poruszony tu został bardzo ciekawy temat:) bardzo dobry materiał
@HappySunflower9975 жыл бұрын
Z tego co pamiętam, to w eksperymencie Millgrama zanotowano, że część osób badanych potajemnie podkręcała natężenie prądu, chociaż według reguł eksperymentu mogli jeszcze używać mniejszych dawek. Zadawanie komuś bólu autentycznie sprawiało im przyjemność, wcale nie było to spowodowane obecnością autorytetu, a jedynie możliwością bezkarnego zadania komuś bólu. Odkryli prawdziwych sadystów, ukrytych pod maskami zwykłych ludzi, bo zazwyczaj takich bierze się do eksperymentów psychologicznych :)
@zonarybaka11 жыл бұрын
Wydawaloby sie ze takie eksperymenty byly mozliwe w latach 70 bo wtedy ludzie bardziej poddawali sie auorytetom niz teraz , w dzisiejszych czasach ludzie sa bardziej wolni i nie szanuja autoretytu tak jak kiedys . Natomiast to nie jest prawda , ostatni sksperyment byl pozworzony w latach 90 o ile mnie pamiec nie myli i wyniki byly bardzo podobne . Tylko wyjatki oparly sie zadac smiertelna dawke 'uczniowi" . Jest to bardzo ciekawe zjawisko o czym mowisz .
@bidus2211 жыл бұрын
Ten film powstał na bazie tego eksperymentu. Bodajże niemiecki. Polecam.
@zenovoKa11 жыл бұрын
Hm no to podobnie jak z Auschwitz. Człowiek syty i w poczuciu bezpieczeństwa będzie dobry i kierował się zasadami moralności, ten sam człowiek w obliczu czegoś takiego co miało miejsce w obozach; głód, poniżenie, tych wartości moralnych niejako się wyzbywa i nie myśli już tymi kategoriami. Kanibalizm, kradzieże, gwałty, wiele się przecież z własną rodziną nie liczyło, byleby przeżyć. Instynkt przetrwania. Także konsensusem wypowiedzi osoby, która o tym pisała było to że ciężko stwierdzić jaki człowiek jest... bo poddany różnym okolicznościom te zachowania mogą się diametralnie różnić. Więc tak, jesteśmy zdolni :) (książka - "Holocaust.Świadkowie.Zapomniane głosy") Pozdrawiam i dziękuję za Twoje filmiki, uzależniłam się;)
@MrKuziora11 жыл бұрын
Pełen profesjonalizm i świetne wykonanie :)
@assasello9876 жыл бұрын
w książce Bauera- Granica bólu- można nieco więcej na temat eksperymentu Milgrama przeczytać. i nieco inaczej jest tam opisany. i tak ogolnie cala kwestia agresji opisana w tej książce jest dosc ciekawa. bo z tym calym eksperymentem i tym ze czlowiek jjest z natury zly i agresywny to troche taki chetnie powtarzany mit.
@bj.z261810 жыл бұрын
Najlepszy odcinek polimatów
@toxen591910 жыл бұрын
Ja myślałem, że będzie zawarty w tym filmie poparty badaniami test, a tutaj ciekawa historia.
@GimbazaPlay11 жыл бұрын
Rodem z discoverychanell. Był tam bardzo podobny temat odcinka w jednym programie. Ogólnie to oglądam Polimaty od pierwszego odcinka i UWIELBIAM to. Wspaniała rzecz, mój ulubiony odcinek opowiadał o Mafii oraz Damie z łasiczką. ~Gimbus.
@vmyszojelen11 жыл бұрын
Dzięki. Oglądam to teraz. Nie zasnę już.
@VictusMeyer11 жыл бұрын
Swietny odcinek, daje do myslenia.
@joannacieslak199311 жыл бұрын
Niekoniecznie do tematu znajdowania bestii w sobie, aczkolwiek polecam zapoznanie się z eksperymentem absolwenta psychologii (jego imię - Carney Landis) z roku 1924 na temat emocjonalnych zbieżności u różnych ludzi. Też dość pikantny i z lekka szokujący temat.
@annafrompoland9210 жыл бұрын
Czytałam Efekt Lucyfera, dziękuje za przypomnienie ;))
@DanielWyrzykowski11 жыл бұрын
Był w pozycji tzw `prison superintendent`, być może powstrzymywał się od wpływania na badanie, ale sam fakt, że postawił się w pozycji autorytetu ponad strażnikami sprawia, że to badanie jest po prostu bezwartościowe.
@Osiedlowy_Platacz11 жыл бұрын
Eksperyment z więźniami jest bardzo sławny. Nakręcono nawet film pt. "Eksperyment" (2010) z Adrienem Brodym i Forestem Whitakerem
@Czarna0Zmija11 жыл бұрын
z tym przewiezieniem to akurat filmowa fikcja. Podział nastąpił już na miejscu - w budynkach uniwersyteckich.
@nadruhestranereky11 жыл бұрын
świetny odcinek!! gratuluje i zycze wiecej swietnych pomyslow!! i oczywiscie subskrybuje :)
@PawelJimmi11 жыл бұрын
Słyszałem i czytałem o obu eksperymentach w szczegółach, jest film w oparciu o doświadczenie z więzieniem -"Eksperyment". Natomiast doświadczenie z prądem powtórzył iluzjonista psychologiczny Derren Brown (jest również na YT). Bardzo dobrze przekazujesz przesłanie jakie wynika z tych eksperymentów. Ja osobiście przy doświadczeniu z prądem chciałbym przed badaniem zaaplikować sobie najmniejszą dawkę - wiem że już przy 9V jeśli umieszczone są na ścięgnach nie da się ustać na nogach. :-)
@kacpertarczownik300411 жыл бұрын
Zróbcie odcinek na temat Rekraracji niepodległości stanów zjednoczonych :D
@Stefcio02311 жыл бұрын
Zgadzam się w 100%, ale nie z tym, że tematów zabraknie. Jest przecież masakryczna ilość dzieł sztuki, faktów, ludzi i ciekawostek o których można opowiadać przez całe życie ;)
@somerandomguy15446 жыл бұрын
Ja tam wiem, że siedzi we mnie morderca. Gdyby ktoś postawił przede mną np. pedofila, który brutalnie zgwałcił i zamordował moją siostrę (sytuacja oczywiście zmyślona), to nie miałbym żadnych oporów przed torturami do śmierci. Cytując pewien serial, "blood must have blood".
@movemelody16 жыл бұрын
Chydzim Ależ to jest zupełnie inna sytuacja, niż ta z eksperymentu.
@Lilinho9011 жыл бұрын
'Kolega' też był podstawiony. To była inna wersja eksperymentu mająca pokazać czy fakt, że ktoś podziela nasze wątpliwości pomaga podjąć decyzję.
@adrianhuhn33408 жыл бұрын
Dlatego trzeba wpajac juz od malenkosci najlepsze zasady cywilizacji i uswiadamiac go o tym jak ten swiat wyglada... a nie kupic Playstation posadzic i czekac az skonczy 18...
@orjhyu3v2ehv3h7 жыл бұрын
Adrian Huhn Mam PlayStation, mam się obawiać?
@adrianhuhn33407 жыл бұрын
Tez mialem i co z tego. Chodzi o to ze niektorzy rodzice nie zajmuja sie dziecmi we wlasciwy sposob tylko "pozbywaja sie" ich kupujac im zabawki i tyle... zero wychowania, zero odpowiedzialnosci...
@orjhyu3v2ehv3h7 жыл бұрын
Wiem, przecież żartuję i w 100% się z Tobą zgadzam.
@adrianhuhn33407 жыл бұрын
Najlepiej pisz po napisaniu zdania (sarkazm) wtedy to co napiszesz jest bardziej zrozumiale bo sarkazm czesto mozna zaakcentowac przez wymowe ale nie w pismie...
@ReeD169111 жыл бұрын
Polecam film "Eksperyment". Jest właśnie o tym ekperymencie, z tym, że fikcyjne wydażenia.
@szuiramikswonaizdup10576 жыл бұрын
Zabierałem wczoraj dwie ryby z łowiska, dwa liny, baaardzo rzadko zabieram, wziąłem w ciągu 4 lat wedkowania 3 ryby, i miałem opory przed zabiciem ich pałką, więc raczej nie ma we mnie oprawcy :D
@marzyciel0111 жыл бұрын
Jeszcze nie pooglądałem ale już wiem że będzie to dobry odcinek :P
@immoderately11 жыл бұрын
Sprawa z Zimbardo nie jest prosta. Sprawdzono, że gdy w gazetach pojawiało się ogłoszenie o poszukiwaniach ochotników do "eksperymentu" bardzo szybko zgłaszała się masa ludzi ale gdy pojawiało się ogłoszenie o eksperymencie na temat życia więziennego (jak jak było w oryginalnym eksperymencie) zgłaszało się bardzo mało i trzeba było wiele razy ponawiać aby uzyskać potrzebą liczbę osób. Ankiety wypełnione przez te dwie grupy też się bardzo od siebie różniły. (artykuł w Pomocniku Psychologicznym!)
@GofrFora11 жыл бұрын
zajebiste jak zwykle
@yogowillow10 жыл бұрын
Te historie, poza tą o kobiecie-strażniczce, kojarzą mi się z filmem oglądanym na etyce pt. "Eksperyment" w którym zagrał Adrien Brody. Jakaś inspiracja?
@andreszczurle466611 жыл бұрын
ten odcinek był chyba najbardziej zajebisty ze wszystkich
@katarzynag.454110 жыл бұрын
Polecam film "Eksperyment" w którym grał Adrien Brody ("Pianista") to kwintesencja tego o czym opowiadał Radek w tym odcinku :)
@TheJuranzeSpychowa11 жыл бұрын
Na podstawie tych eksperymentów z więźniami powstał film, zresztą bardzo dobry .
@LukaWarsPL11 жыл бұрын
To ja jedynie dodam, że Zimbardo gościł jakiś czas temu w programie ''Inny punkt widzenia''. Znajdziecie go na TVN Player. Polecam - ciekawa rozmowa.
@marzyciel0111 жыл бұрын
0:23 no właśnie jest pewien że nigdy nie byłbym w stanie posunąć się do takich rzeczy, i to mnie martwi...
Ten temat poruszony jest również w najnowszym "Focusie" (tekst "Bestia w każdym z nas").
@mateuszmates252711 жыл бұрын
oglądałem ten film i polecam bardzo dobry
@grzesieks34511 жыл бұрын
Polimaty jak zwykle na propsie.
@Ola4622210 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, lubię takie psychologiczne wątki
@Aleksandra.Klapsa11 жыл бұрын
Pozwolę przedmówcy przypomnieć o inkwizycji, prześladowaniach czarownic, tudzież po prostu inteligentnych kobiet i o traktowaniu niewolników w starożytności gdzie większość z nich czyniono eunchami lub domowymi prostytutkami. Społeczeństwo to aprobowało. W człowieku od zawsze tkwiło jakieś zło (niestety nawet nie trzeba do tego wojny). Religia zapewne dodałaby, że przecież przez to wyrzucono nas z Edenu.
@Sk0lzky10 жыл бұрын
Pozwolę przypomnieć, że prześladowania cieszyły się sprzeciwem Watykanu (oksymoron "cieszyć się sprzeciwem" zamierzony), a organizowane były przez lokalne organizacje pozakościelne, a w przypadku legendarnej hiszpańskiej inkwizycji papież otwarcie krytykował i próbował przeciwdziałać sytuacji, niestety ówczesne społeczeństwo hiszpańskie, a co ważniejsze władza, miały inne zdanie na ten temat, więc dominikanie hiszpańscy mieli parasol ochronny jednego z najpotężniejszych wówczas mocarstw zachodnioeuropejskich. Jako ciekawostkę należy dodać, że wyroki śmierci w przypadkach herezji i jej podobnych wydawane były tylko przez sądy świeckie, a inkwizycja wydawała jedynie orzeczenie o nienawracalności grzesznika. Historie o torturach itd też są w dużej mierze przesadzone. Ale co ja tam wiem, a źródła historyczne to zmanipulowany katoprawacki spisek, lepiej słuchać obiegowej opinii i szumu w mediach spowodowane walką z Kościołem od czasu rewolucji francuskiej.
@PainApopphis11 жыл бұрын
Bylbym wdzieczny gdybys zrobil odcinek poswiecony egzekucjom w sredniowieczu i tajnikach zawodu kata :)
@RacherW8 жыл бұрын
Ale Polacy i tak najlepsi. Eksperyment Zimbardo był kilka razy powtarzany. W 2005 roku zrobił to polski reżyser Artur Żmijewski. Jego eksperyment miał dużo łagodniejszy przebieg niż eksperyment Zimbardo. Zakończył się ”okrągłym stołem” więźniów i strażników, którzy w ten sposób zbuntowali się przeciwko artyście i wszyscy zrezygnowali z dalszego udziału.