Wygląda na to, że błędem systemu jest wrzucenie do jednego worka osób, które trzeba odizolować oraz tych, które można resocjalizować. Osobne instytucje dla obu grup mogłyby pomóc. Musiałby też istnieć mechanizm transferu między nimi na wypadek błędnego zakwalifikowania danego przypadku.
@Jakub15003 жыл бұрын
Bardziej nie mógłbym się zgodzić
@niemamnicku13593 жыл бұрын
Błedem systemu jest system nepotyczny na ktory nie maja wplywu obywatele
@blazej7993 жыл бұрын
Funkcję resocjalizacyjną mogły by pełnić krótkie, ale bezwzględne wyroki. Miesiąc więzienia dla młodego człowieka czy pirata drogowego powinien skutkować większą refleksją niż grzywny czy 2-3 letnie wyroki zawieszeniu. Prostym przykładem jest sprawa Kraśki jeżdżącego 6 lat bez prawka. Grzywna 7000 PLN to dla niego śmiech na sali, a miesiąc w celi sprawiłby, że naprawdę wielu celebrytów by się zastanowiło.
@adamskoczek82273 жыл бұрын
Osobę, którą trzeba izolować, nie trzeba trzymać w klatce, tylko wyeliminować
@nicolastyckun32373 жыл бұрын
To wymuszałoby postawienie twardej granicy która określała by do której grupy należy zaliczyć daną osobę
@olpisak3 жыл бұрын
Korekta. Większość osadzonych nie znalazła się w więzieniu za "drobne wykroczenie", lecz za przestępstwa niskiej wagi. Wykroczenia nie są przestępstwami i nie karze się ich pozbawieniem wolności.
@Rave50ful2 жыл бұрын
Srekta a nie korekta! Sobie mózg skorektuj...
@blazej7993 жыл бұрын
Należy pamiętać, że kodeks Hammurabiego funkcjonował w społeczeństwie klasowym, zasada "oko za oko" dotyczyła jedynie obywateli. W przypadku relacji obywatel-niewolnik kara była dużo mniejsza dla obywatela , lub niewspółmiernie wysoka dla niewolnika.
@iverntheboneless95833 жыл бұрын
Tak zwane oko za oko, to prawo talionu czyli jeden z elementów kodeksu (wcześniejszy od niego). A co do samej różnicy w wartości kar Szymo właściwie to mówi "kary miały określone wartości maksymalne i minimalne" 3:34. Acz nie wymienia z nazwy podziału społecznego.
@marekkondrad22353 жыл бұрын
Ale była) usankcjonowana)) 🙆🏻♂️🙆🏻♂️😃🙆🏻♂️💁🏻♂️
@robgrze16323 жыл бұрын
ha ha ha ale żeś bzdury wymyślił, nic takiego nie było, nie było wtedy obywateli :P
@iverntheboneless95833 жыл бұрын
@@robgrze1632 Była określona grupa mająca największą pozycję którą w rozumieniu dzisiejszym mogła by być nazwana obywatelami.
@blazej7993 жыл бұрын
@@robgrze1632 ?
@maranatha54733 жыл бұрын
Czy się opłaca? Kary nie wymierza sie dla opłacalności, tylko dla sprawiedliwości. Suum cuique tribuere „Sprawiedliwość jest stałą i niewzruszoną wolą, aby oddać każdemu, co mu się należy”.
@pawmal19883 жыл бұрын
To ciekawe bo akurat w Polsce działa to chyba inaczej. Swego czasu więzienia były przepełnione alimenciarzami do czasu gdy okazało się, że nie ma ju z miejsc dla innych przestępców. Wtedy magicznie alimeciarze musieli wyjść XD
@tomasznowak65993 жыл бұрын
tyle mówi teoria, praktyka chodzi własnymi drogami,
@maranatha54733 жыл бұрын
@@tomasznowak6599 I to źle gdy ludzie zaczynają stawiać opłacalność nad wartości takie jak sprawiedliwość. Nie zawsze to co warto robić się opłaca, ale zawsze lepiej stawiać wartości wyższe nad opłacalność.
@tomasznowak65993 жыл бұрын
@@maranatha5473 a nie widzi Pan, że to jest konsekwencja hasła "rubta co chceta"? Kiedyś młodych ludzi wychowywano na człowieka, teraz odbierają państwową edukację. To jest ta różnica, kiedyś mógł się jeden z drugim wychować na wsi, bez szkoły ale miał zasady a teraz szkoły to wylęgarnia roszczeniowej patologii.
@maranatha54733 жыл бұрын
@@tomasznowak6599 Pewnie ze widzę. Mówi się ludziom o jakiejś samorealizacji i juz nie potrafią postawić nic ponad swój doraźny interes w miejsce Chrzescijańskich wartości wyzszych wchodzi nihilizm, czyli kierowanie się wyłącznie swoim doraźnym interesem.
@vave26073 жыл бұрын
Mam wykładowcę na roku który stwierdził po latach pracy jako adwokat, że nie wierzy w sytem resocjalizacji. Jak sam mówił, gdy zapytał osadzonego w areszcie dlaczego okradał stare osoby, osadzony odpowiedział, że to są zwykłe owce do strzyżenia.
@piotrbogucki20393 жыл бұрын
Serio tak w prostu i prawdę powiedrział
@Abextraetabintra3 жыл бұрын
@@piotrbogucki2039 Ja od swojego znajomego usłyszałam że jak będę w ciąży to mam zamknąć ryja i być inkubatorem (dosłownie. Inkubatorem) bo nie moje prawa są ważniejsze tylko prawa dziecka i nie ważne jest co powie lekarz, czy ciąża do usunięcia bo moje życie zagrożone, bo on (w domyśle lekarz) jest tylko człowiekiem i może się mylić, a jak umrę wraz z dzieckiem to i tak mam zamknąć ryja bo mogłam się nie decydować na zajście w ciąże xD Ten sam znajomy twierdzi że biedni ludzie są głupi i w zasadzie dobrze, że są wykorzystywani przez swoich pracodawców jako pół-niewolników bo debilami trzeba sterować bo inaczej w życiu skończą jako dno społeczne i tylko będą stwarzać problemy. Także... no cóż. Są różne podejścia.
@nikomunieznany3 жыл бұрын
@Agnes Oglądasz Carrionera?(chyba widziałem Cię na streamie)
@niemamnicku13593 жыл бұрын
@@Abextraetabintra Mi znajoma powiedziała, że nie mogę uprawiac seksu z ktorakolwiek napotkana osoba, bo jej prawa sa wazniejsze od moich. Rozumiesz? Jakas labadziara odbiera mi prawo czlowieka... A potem mi powiedziala, ze mam gowno do gadania odnosnie decyzji o zabiciu dziecka w łonie matki, bo ja jestem tylko frajerem przynoszacym zasoby dla niej i dziecka i mam zamknac morde i byc poslusznym. Nazwala mnie "frajerem do zuźycia".
@sernikzprzyszosci56323 жыл бұрын
@@Abextraetabintra Witamy w świecie mężczyzn xD pierwszy raz? W Polsce nawet jeżeli jakimś cudem dowiesz się ze wychowujesz nie swoje dziecko i tak musisz łożyć na jego utrzymanie ponieważ Sąd sugeruje się dobrem dziecka. W takiej Francji sprawdzenie czy dziecko jest twoje to przestępstwo xD #piekłokobiet xD
@Channel1Pzn3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o system penitencjarny USA to nie brał bym tego przykładu xD Tam z więzień ludzie często nie mają wychodzić xD Rehabilitacja więźniów ? Złożona sprawa. Pracuję w kryminale i powiem wam, że sporo osób nie radzi sobie z osadzeniem wypierając sytuację "ja nie wiem za co siedzę ? Siedzę za niewinność" a potem Czasem przybiera maskę cynizmu , inni więzienie mają w ryzyku biznesowym , inni są tak roszczeniowi i aroganccy , że hej , jeszcze inni to zwykli ludzie a jeszcze innym to w ogóle nie współczuję. Jest tam czas na śmiech, łzy , smutek i radość . To jakby inny kraj.
@niemamnicku13593 жыл бұрын
Lepiej by bylo klasc nacisk na silna edukacje spoleczenstwa pod wzgledem etycznym, a kazdego skazanego skazywac na śmierc. Zawsze jest jakies rozwiazanie.
@Orclin3 жыл бұрын
Nie wiem czym system więziennictwa w USA jest gorszy niż w Europie. To nie system jest tam problemem, tylko znacznie bardziej brutalne społeczeństwo niż europejskie. Ogólnie popieram wyższość rehabilitacji nad karaniem i kwestia ta powinna zostać poprawiona w każdym kraju, choć jednocześnie mam świadomość, że zdecydowana większość osadzonych jest niemożliwa do zrehabilitowania.
@Channel1Pzn3 жыл бұрын
@@niemamnicku1359 takiego co płacił alimenty do ręki a kobieta go porobiła też :)? Ile razy byś był skazany na śmierć idąc Twoim tokiem rozumowania ;)? Odpowiedz sobie sam, nie tutaj:)
@marekkondrad22353 жыл бұрын
Owszem.
@niemamnicku13593 жыл бұрын
@@Channel1Pzn chory jestes umyslowo. Ciebie trzeba zamykac fanatyku
@Alex_Furry17893 жыл бұрын
W sumie to ciekawy temat, bo są przestępcy którzy nadal mimo przebycia w więzieniu 20 lat nadal potrafię kraść.
@karpx11823 жыл бұрын
To źle że potrafisz kraść
@XeroVersus3 жыл бұрын
Gdybyś spędził wśród innych przestępców 20 lat, też byś pewnie potrafił kraść i to też pewnie byś umiał najlepiej
@coconutplayer77633 жыл бұрын
A czemu mieliby przestać?
@xobes41133 жыл бұрын
@@XeroVersus Dlatego przymusowa praca więźniów to moralny obowiązek. Taki człowiek będzie mógł oszczędzić pieniądze, by po wyjściu nie zaczynać z zerem plus ma de facto doświadczenie zawodowe i nie będzie większych problemów z zatrudnieniem, a z tym obecnie bardzo różnie bywa.
@tprnbs3 жыл бұрын
@@xobes4113 a co jeśli pracodawca zarzada oswiadczenia o niekaralnosci? :)
@swtoma3 жыл бұрын
Za drobniejsze przestępstwa można wystawić pręgierz na środku miasta i wychłostać - tanie, pouczające i przestrzegające innych żeby tak nie robili ;-)
@Machefi3 жыл бұрын
Jako ludzie mamy w podświadomości zakorzenioną potrzebę rytuałów przejścia. Dlatego większość par, kiedy przechodzi na wyższy poziom znajomości (oprócz uzgodnienia tego miedzy sobą) stara się jakoś zaznaczyć i pokazać innym, że już nie są tylko dwojgiem osób, które czasem idą na randkę, tylko wspólnotą (zmiana statusu na FB, zamieszkanie razem, ślub). Albo nie wystarczy, że młody człowiek osiągnie konkretny wiek. Większość odczuwa potrzebę zaznaczenia, że od tej chwili są dorośli (pasowanie na mężczyznę, huczne obchody "osiemnastki", pierwsze piwo wypite z kumplami). Z tego samego powodu nie wystarczy, żeby osoba, która złamała prawo, powiedziała "przepraszam". Zarówno dla tej osoby, jak i dla całego społeczeństwa potrzeba czegoś więcej, aby faktycznie poczuć, że ten ktoś "przeszedł" od bycia złym człowiekiem do bycia dobrym. Można dyskutować jak to miałoby wyglądać (rodzaj kary), ale jakaś konsekwencja musi być. Inaczej zburzymy w społeczeństwie poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa.
@koprolity3 жыл бұрын
Jeszcze ważniejsze jest pytanie, po co karzemy obywateli przestrzegających prawa.
@egzystencjalnyfenomenolog14713 жыл бұрын
przestań oglądać Korwina
@Draber2b3 жыл бұрын
System prawa *umyślnie* nie karze niewinnych obywateli. A nieumyślnie (lub lekceważące) niesprawiedliwe traktowanie nie mylmy z karaniem.
@xobes41133 жыл бұрын
@@egzystencjalnyfenomenolog1471 Nie trzeba oglądać Korwina, wystarczy być przedsiębiorcą, albo chociaż mieć paru w gronie znajomych.
@thomasbarnison48083 жыл бұрын
Ciekawa rehabilitacja przestępcy w USA nastąpiła w tym tygodniu, kierowca ciężarówki, któremu zepsuły się hamulce podczas zjazdu z góry i spowodował wypadek gdzie zginęło 4 osoby , został skazany w Kolorado na 110 lat więzienia, gdzie w innym kraju czy stanie dostałby 5-10 lat. Cudowny system, sędzia podliczył dwie tabelki i podał oskarżonemu wynik czyli 110 lat, super system
@maciekv4003 жыл бұрын
w ogóle super system że, o ile nie dopatrzono się rażącego niezadbania o stan pojazdu, skazuje się człowieka za coś co było całkowicie niezaleźne od niego
@tomasznowak65993 жыл бұрын
bolszewicka mentalność, manipulowanie faktami a co zadecydowało o takim a nie innym wyroku sądu? "Kierowcę uznano winnego zdarzenia i skazano na 110 lat więzienia, co oznacza, że 26-letni Kubańczyk już nigdy nie wyjdzie na wolność. Jednym z głównych zarzutów było nieskorzystanie z rampy do awaryjnego hamowania ciężarówek, która była dostępna przed miejscem zdarzenia." następnym razem proszę się bardziej zainteresować tematem i nie powielać plotek i
@maciekv4003 жыл бұрын
@@tomasznowak6599 to zmienia postać rzeczy :) Rażące zaniedbanie, ale wyrok jest i tak zbyt wysoki, 5 lat to max co powinien dostać i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
@GrubyKiller3 жыл бұрын
Świadomie jechał dalej jak obok miał rampę do zjadu awaryjnego - to winna systemu?
@tomasznowak65993 жыл бұрын
@@maciekv400 ale Pan komentuje wyrok sądu, który działa na podstawie prawa, którego Pan nie zna, gdzie tu sens? proszę bardzo, jak to leciało: "Tak wysoki wyrok spowodowany jest prawem stanowym obowiązującym w Kolorado. Kierowcy zsumowały się wyroki za 27 przestępstw i wykroczeń, których doszukano się w związku z tym wypadkiem. To dlatego Kubańczyk dostał tak długi czas odsiadki."
@adamstepien24653 жыл бұрын
Przede wszystkim prawo Hamurabiego polegał na przywróceniu ładu społecznego zakłóconego przez przestępstwo i przestępcę. Tak samo w średniowieczu kara nie miała resocjalizacja, resocjalizacja to co najwyżej mogła pokuta, kara miała "naprawić" (czy też w pewien sposób wyrównać) krzywdy wyrządzone przez przestępcę. I tak lepiej w średniowieczu to funkcjonowało, jak ktoś był winny to był skazywany, jak przyłapano rajcę krakowskiego na kradzieży publicznych pieniędzy to nie dożył dnia następnego, dzisiaj to by było kilka tygodni na medialne doniesienia, powołanie komisji, potem jakiś sąd etc. A na końcu i tak by nic nie zrobili.
@postanimus89893 жыл бұрын
Mnie najbardziej denerwują sytuacje, kiedy człowiek przez swoje układy czy bogactwo może unikać konsekwencji i przestępstwa uchodzą mu na sucho. Wszelkiego rodzaju wysoko postawieni urzędnicy, prokuratorzy czy inni ludzie których stać na dobrego prawnika, mają znajomości w sądach i mogą "wynegocjować" mniejszy wyrok. Czy choćby patodeveloperzy którzy jakimś sposobem uzyskują pozwolenie na budowę kolejnego osiedla na terenie, gdzie teoretycznie nie powinno ono stać. Ustawione przetargi, które zawsze wygrywa "znajoma" firma, zatrudnianie po znajomości na bardzo wysokie stanowiska czy okradanie budżetu państwa i wykorzystywanie tych pieniędzy na własne potrzeby. Oni mają w dupie jakiekolwiek prawo bo uważają, że ich ono nie dotyczy a zwykły obywatel jak jednego podatku nie zapłaci czy raz powinie mu się noga to od razu przywalają wyrok. Potrzebne są niesamowicie wysokie kary za jakiekolwiek mataczenie, korupcję czy inne układy. Dla przykładu jeśli pewna osoba chce wpłynąć na wyrok sądu przez przekupstwo albo znajomości to dla tej osoby proponuję najmniej 10 lat więzienia i konfiskatę majątku a dla sędziego/osoby decyzyjnej - 10 lat więzienia, konfiskata majątku i dożywotni zakaz pracy w administracji i sądownictwie. Tylko takie prawo nigdy nie zostanie uchwalone, bo jest zbyt niewygodne dla osób na górze.
@Bryniczanin3 жыл бұрын
Przepisy są, tylko ich stosowanie szwankuje. Zresztą kiedyś za niegospodarność groziła w PRL kara śmierci. Jakiejś większej poprawy ekonomicznej nie uświadczono....
@czynnik_ludzki3 жыл бұрын
Jeśli ktoś zrobi mi krzywdę, to jeszcze muszę zapłacić za utrzymanie go w więzieniu. Czy w tej sytuacji wygrałem?
@cebasofficialvevo20523 жыл бұрын
Przecież system więziennictwa w naszym kraju to absurd. Obębniają swoje i nic z tego nie wynika. Grają w ps, gitują, pierdzą w pasiak i czemu to służy? Czy nadają się na powrót do społeczeństwa? Czy są zresacjolizowani? Czy to był produktywny czas do nauczki, czy odczuwali że ponieśli karę? Czy przepracowali ten czas na zadośćuczynienie dla społeczeństwa lub ofiar?
@supermaster1003 жыл бұрын
9:30 - skazany zobowiązuje się nie łamać prawa przez określony czas... To zdanie wyrwane z kontekstu, może nieźle trigerować. Bo czy nie jest częścią umowy społecznej - nie łamanie prawa, przez cały czas?
@supersand43953 жыл бұрын
Nie mogę z tej nowej muzyczki 🤣
@0.v.03 жыл бұрын
Najbardziej mnie śmieszy wsadzanie alimenciarzy do wiezień :)) wtedy na 100% bedą płacili z celi.
@sirgryzli62842 жыл бұрын
Jeżeli ktoś za niepłacenie alimentów trafia do więzienia, to znaczy, że dostatecznie długo już tych alimentów nie płacił. Więc w tym aspekcie sytuacja się nie zmienia. Chodzi o sprawiedliwość, której chociaż namiastka jest osiągana, poprzez karę. Jak już się z tego śmiejemy, to dorzućmy taką "śmiesznostkę", że *niezależnie* od umieszczania takich przestępców w więzieniu, te alimenty płacimy my - obywatele - poprzez fundusz alimentacyjny.
@0.v.02 жыл бұрын
@@sirgryzli6284 no własnie - my za to ostatecznie płacimy. Alimenciarze powinni być pod nadzorem i wykonywać prace. Samo wsadzenie do wiezienia generuje dodatkowe koszta w wysokości ponad 3 tys na mc. Tu nie ma żadnej sprawiedliwości, albo jest ona fałszywie skierowana bo nic nie daje a dodatkowo obciaża społeczeństwo. Więzienie niczego tu nie rozwiązuje.
@sirgryzli62842 жыл бұрын
@@0.v.0 Oczywiście. Przysłowiowy "kamieniołom" jest najlepszą i jedyną w pełni sprawiedliwą opcją. Niestety nasz upośledzony system karania takiej nie przewiduje. Kolejną dość sprawiedliwą, a na pewno tanią opcją byłaby kara śmierci. Jednak waga wydaje się być nieodpowiednia... Nie mniej w obecnych realiach ta kara więzienia jest namiastką sprawiedliwości - niczym więcej, ale chociaż tym. I wolę taką, niż żadną. Niepłacenie alimentów jest przestępstwem niekwestionowalnie szkodliwym społecznie, więc kara się należy.
@samiwidzicie62743 жыл бұрын
Zamiast więzienia powinien być meldunek na szkolnej 17 wtedy nie było by złodziejstwa ni bandyctwa nie było by niczego
@tomasznowak65993 жыл бұрын
Kononowicz :-)
@mateuszwieckowski51163 жыл бұрын
Jednym z najgłupszych elementów prawa jest karanie przede wszystkim za znamienitą część zdarzeń drogowych. To, że jest to idiotyczne obciążanie systemu penitencjarnego nie będę się rozwodził, bo niektórzy stwierdzą, że nie o hajs tu chodzi, a sprawiedliwość. Więc ustalmy pewne kwestie. Większość zdarzeń drogowych nie wynika z brawury, czy nawet połowicznie celowego działania - nawet, jeśli wiąże się z pewnym nagięciem przepisów drogowych. Osadzając ludzi za zdarzenia drogowe nie zyskujemy tak naprawdę nic poza urojoną sprawiedliwością i jakimś "spokojem dla rodzin ofiar". W praktyce system nie ma tu zbyt wiele do zrobienia, bo osadzeni nie są kryminalistami z definicji, a najczęściej zwykłymi ludźmi, dla których pobyt za kratami to nie dość, że piekło samo w sobie to jeszcze wbrew pozorom u wielu może przynieść odwrotny skutek po wyjściu na wolność. Człowiek, który spędził kilka lat za kratkami, bo np potrącił dziecko na przejściu w ciemny, deszczowy, listopadowy wieczór po wyjściu na wolność może nie mieć już do czego wracać, może nie widzieć sensu by wracać do normalnego życia. Niszczenie kolejnego życia, rozbijanie kolejnych rodzin tylko po to, żeby ofiara zaznała psychicznego spokoju jest po prostu głupie. Ani to sprawiedliwość, ani resocjalizacja, ani ostatecznie spokój ducha.
@blazej7993 жыл бұрын
"Większość zdarzeń nie wynika z brawury " - masz na to jakieś dane, czy po prostu tak ci się wydaję? Bo patrząc choćby na sytuacje przedstawiane dzień w dzień na kanale stopcham, 90% niebezpiecznych sytuacji drogowych ma przyczynę w zachowaniach, które jak najbardziej nadają się do ukarania. I nie mówię tu o jeździe 70km/h na 50-tce przez wieś. Te wszystkie słynne "z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas" - naprawdę z niewyjaśnionych ?
@mateuszwieckowski51163 жыл бұрын
@@blazej799 Właśnie te wszystkie filmiki z kamerek dowodzą, że wypadki drogowe są powodowane bardziej z niefrasobliwości. Znaczy nie rozumiesz czym jest brawura. Brak umiejętności, brak spostrzegawczości, czy wspomniana niefrasobliwość to nie jest brawura. Czy nadają się do ukarania? Owszem. Ale nie poprzez wtrącenie do więzienia, bo to niczego nie zmienia. Zamknięcie w więzieniu ma mieć charakter odstraszający i resocjalizujący. Wsadzenie kierowcy nie spełnia żadnego z tych założeń. Nie zniechęca, ponieważ nieumyślny wypadek na ogół pozostaje poza sferą kontroli kierującego. Nie można odstraszyć od powodowania wypadków, bo nikt nie wyjeżdża na drogę by je powodować. Tak samo z resocjalizacją. O jakiej resocjalizacji mówimy wsadzając ojca rodziny, który wracając zmęczony z pracy potrącił kogoś na przejściu, albo kierowcę ciężarówki, który zasnął za kółkiem próbując wyżywić rodzinę. To nie ma żadnej wartości resocjalizacyjnej - to dewastacja kolejnej rodziny i pogłębianie i tak już zaistniałej tragedii. I właśnie filmy z kamerek są tego dowodem. Większość z nich to typowe błędy statystycznego kierowcy - zapewne sam większość z nich popełniasz, tylko... jakby to powiedzieć... z perspektywy kierowcy wygląda to trochę inaczej i często sobie nawet nie zdajesz sprawy z popełnionego błędu. Inni kierowcy myślą za siebie wzajemnie dlatego bywa, że ruch drogowy potrafi sporo wybaczyć. Jeszcze wraz z upowszechnieniem się kamerek okazało się, że pojawiło się mnóstwo samozwańczych szeryfów celowo prowokujących sytuacje, w których ludzie popełnią jakiś błąd.
@blazej7993 жыл бұрын
@@mateuszwieckowski5116 nie zgodzę się, jazda na zderzaku, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, przy braku widoczności lub pojeździe jadącym z naprzeciwka, drastyczne przekraczanie prędkości, przejazdy na "późnym pomarańczowym" to nie jest niefrasobliwość tylko patologiczne zachowanie na drodze wynikające z patologicznego charakteru sprawcy.
@mateuszwieckowski51163 жыл бұрын
@@blazej799 To mało wiesz o ludzkiej psychice. Jakoś ciężko mi uwierzyć, że nigdy nie popełniłeś żadnego z przytoczonych czynów. Szkoda gadać, ale sprawy są czasem bardziej skomplikowane, niż się wydaje.
@blazej7993 жыл бұрын
@@mateuszwieckowski5116 popełniłem i zawsze miałem z tego powodu olbrzymiego kaca moralnego, podczas gdy jak się obserwuje sytuację na drogach i kamerkach to dla wielu to jest normalne zachowanie, standard. Często wypadek spowodowany przez konkretnego kierowcę, w ogóle nie dziwi jego najbliższego otoczenia. Sam pamiętam z własnego doświadczenia, jak poszła plota, że jeden znajomy zabił się na drzewie i absolutnie nikogo, kto z nim kiedykolwiek jechał jako pasażer, to nie zdziwiło.
@Khneefer3 жыл бұрын
5:25 - Typowa "korelacja", że ludzie stają się wysocy od grania w koszykówkę. Zdobycie wyższego poziomu edukacji jest skorelowane z wyższym IQ, tak samo jak niższa przestępczość. 6:20 - Można by było wspomnieć, że główną przyczyną wzrostu populacji więziennej w USA w ostatnich dekadach jest "war on drugs".
@pawmal19883 жыл бұрын
Nie, zupełnie nie. Po pierwsze korelacja nie oznacza automatycznie wpływu. Po drugie da się zauważyć, że w krajach o wyższych nakładach na edukację, przestępczość jest niższa niż w krajach gdzie te nakłady są niższe. Ekonomiści są zgodni, że edukacja jest najlepszym możliwym wydatkiem budżetowym państwa, zwłaszcza w Polsce gdzie ludzie będzie ubywać.
@Khneefer3 жыл бұрын
@@ignisanimaa Jeśli inteligentni przestępcy to większość, która nie daje się złapać, to większość przestępstw powinna być zaklasyfikowana jako "sprawdza nienznany". Ma Pani dane pozwalające potwierdzić taką hipotezę?
@kastong72703 жыл бұрын
Hahahah, im więcej zakazów tym więcej przestępców
@Khneefer3 жыл бұрын
@@pawmal1988 1.Słuszna uwaga, ale tutaj nie ma zastosowania. Inteligencja to m .in. zdolność do myślenia w dłuższym horyzoncie czasowym, co przekłada się na przewidywanie skutków swoich czynów takich jaki przestępstwo. Druga kwestia, że im wyższa inteligencja tym średnio ma się więcej możliwości zarobkowych, więc opłacalność aktywności przestępczej jest mniejsza. 2. Średnio w krajach o wyższych wydatkach na edukacja jest generalnie wyższe PKB per capita i wyższe średnie IQ. Znów koszykówka czyniąca wysokim. 3.Ekonomiści wcale nie są co do tego zdolni. Jak przeznaczymy większej środków na edukację, ale na jakieś gender studies czy inne studia "przygotowawcze do pracy w Macu" to w żaden sposób nie poprawi to sytuacji, kraju a nawet pogorszy, bo zmarnowaliśmy zasoby oraz zmarnowaliśmy kilka lat życia absolwentom tych studiów, bo pomimo studiów są w takim samym miejscu na rynku pracy co zaraz po maturze.
@Orclin3 жыл бұрын
Mogę nie popierać war on drugs, ale nikt za posiadanie torebki marihuany na użytek osobisty nie idzie tam siedzieć. Zawsze do paki trafia się za grubszą sprawę która wyszła na jaw po interwencji policji, jak np handel narkotykami, posiadanie nielegalnej broni, ogólnie pojętą gangsterka albo złamanie zasad wyroku w zawieszeniu.
@karrotka2233 жыл бұрын
Materiał ewidentnie wykonany bez zrozumienia zagadnienia, zwłaszcza w kwestii przedstawienia sytuacji na przykładzie USA, co niestety skutkuje negowaniem tych miejsc w których materiałowi uda się zawrzeć rzetelne argumenty. Spadek przestępczości w latach 90 w USA spowodowany był krytyczną masą korupcji w systemie sprawiedliwości w latach 80 przez co do władzy doszli politycy którzy oferowali naprawę tego stanu rzeczy. Przykładem może być Rudy Giuliani, burmistrz nowego yorku, który to rozwiązał problem wysokiej przestępczości poprzez zaostrzenie podejścia do przestępców oraz twardej ręki w kwestii korupcji wewnątrz policji, co poskutkowało spadkiem przestępczości o którym mowa na filmie, z tym że na filmie jest sugerowane że delikatniejsze i bardziej wyrozumiałe podejście do przestępców doprowadziło do spadku przestępczości w latach 90. Konsekwencją pobłażliwego traktowania przestępców jest sytuacja z ostatnich lat w USA w związku ze śmiercią Floyda, co autor materiału nazywa "niepokojami społecznymi", a w rzeczywistości jest setkami(jeśli nie odkryją więcej ciał) zamordowanych ludzi, tysiące ludzkich żyć zniszczone i straty materialne większe niż jakakolwiek katastrofa naturalna w historii USA. Pytanie do autora materiału jakie jest twoje stanowisko w sprawie Rittenhausa? Wiesz o tej sprawie gdyż rzuciłeś ją jako przykład złego sądownictwa.
@prospara2 жыл бұрын
Ciekawy temat. Dzięki
@hihtitmamnan Жыл бұрын
Bardzo mądry materiał. I mówię to jako osoba, która nie była nigdy karana.
@_Dovar_3 жыл бұрын
Sprawiedliwość to równowaga między zbrodnią a karą.
@Hato19923 жыл бұрын
>rozwój kapitalizmu >obydwoje rodziców MUSI pracować wybierz jedno.
@ravreven83733 жыл бұрын
Karanie działa ale nie wysyłając do więzienia. Trzeba karać fizycznie bijąc , torturując lub zabić po prostu. Więzienie wzmacnia przestępczość młody człowiek uczy tam się fachu przestępczego i poznaje złe znajomości. Ewentualnie bardzo ciężki obóz pracy, gdzie jak nie pracujesz to nie jesz.
@michaszuba4483 жыл бұрын
Jeżeli ktoś mi zabije rodzinę, to ja mam mu jeszcze fundować żywot w więzieniu plus jedzenie, fajny system
@skbar3 жыл бұрын
Je*ać, karać, nie wyróżniać. Chwilami prześladować
@xardas99963 жыл бұрын
moim zdaniem nawet złodziei którzy jedyny powód ukradnięcia rzeczy było chęć dorobienia się powinno się karać ostrym więzieniem z przymusową pracą
@movemelody13 жыл бұрын
Kluczowe słowo ...praca, ciężka.
@Natalia-lt6ug3 жыл бұрын
Jeszcze przed obejrzeniem filmu, wydaje mi się tak: karać można zabójców, gwałcicieli, pedofili, ludzi którzy mimo poczytalności są po prostu... Źli? Ale ludzie zamieszani w narkotyki, kradzieże, jakieś inne uliczne przetargi? Moim zdaniem większość takich osób wyniosła jakąś patologię z domu albo otoczenia, ich więzienie zniszczy jeszcze bardziej. Oni zasługują na resocjalizację. Prawdziwą resocjalizację.
@karolo.9052 жыл бұрын
Inaczej będziesz mówił, gdy ktoś Ci rower ukradnie, a później po złapaniu złodzieja się okaże, że już siedział za kradzież. Resocjalizacja to żart. Powinni ucinać ręce, za kradzież to jest najlepsza gwarancja, że ktoś nie zrobi tego ponownie.
@Natalia-lt6ug2 жыл бұрын
@@karolo.905 Tak, na pewno osoba pozbawiona możliwości pracy (bo jest kaleką) niczego nie ukradnie tylko będzie grzecznie umierała z głodu xD Sprawdź sobie statystyki korelacji między surowością kar, a wracaniem do więzienia. Są kraje, gdzie więzienia są PUSTE i muszą zwozić przestępców zza granicy! I nie, w tych krajach wyroki nie są surowe.
@setv54653 жыл бұрын
Niektórzy przestępcy to zwykły odpad ludzki
@Leono-qm4kq3 жыл бұрын
Wyczuwam rękę Cezarego z Wyobraźcie Sobie/Pogadajmy Sobie. Szczególnie w kontekście "sądów odległych od ludzkich preblemów, a skupionych na abstrakcyjnych zapisach prawnych".
@sraitama94123 жыл бұрын
Ludzie chyba zapominają o co chodzi w ,,sądzeniu '' ludzi za rzeczy których się dopuścili, właśnie sprawiedliwość to coś czym mamy się kierować, więc jeśli ktoś kogoś zamordował ( pozbawił życia ), sprawiedliwym jest pozbawienie go życia, jeśli ktoś coś ukradł, musi za to odpłacić, jeśli kogoś zranił ( itp ) powinien to odsiedzieć odpowiednio długo. To wszystko jest banalnie proste, czemu ludzie przejmują się tym czy system ,,rehabilitacyjny '' działa, to są w większości dobrze osądzeni przestępcy, nie powinniśmy tracić na nich tyle i się nimi tyle przejmować, niech ponoszą konsekwencje swoich czynów. ludzie powinni mieć jak najmniejszy wpływ na sądownictwo ( przykład to wpływ medioów i ludzi na sądy, przez co oskarża się policjantów jako winnych, mimo że nie byli.... przykład policjant biorący udział w zatrzymaniu floyda itp ) | Dodatkowo emocje nie powinny mieć miejsca w sądzie, takie coś nie powinno mieć miejsca
@arsov98853 жыл бұрын
Wszystko jak zwykle sprowadza się do odpowiedniej edukacji.
@Rave50ful2 жыл бұрын
XD
@w.4183 жыл бұрын
Zgadzam się, że wsadzenie do więzienia "przypadkowego przestępcy", tj. takiego, który dokonał mało groźnego, jednorazowego wybryku, może bardzo zaszkodzić. Ale wydaje mi się, że dotyczy to przede wszystkim ludzi młodych. Warto obserwować inne systemy sprawiedliwości i więziennictwa, ale to nie znaczy, że można wnioski przełożyć na polską sytuację, ponieważ każde społeczeństwo jest inne, a nas bardzo wypaczył PRL. I jest mnóstwo przestępców, którzy nie nadają się do żadnej resocjalizacji: ludzie przesiąknięci złem, członkowie grup przestępczych, zwyrole, ale nawet nieudacznicy, którzy z kradzieży zrobili sobie zawód.
@zombekek3 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć
@tintratak3913 жыл бұрын
Jak łatwo zauważyć, przestępcy dzielą świat na my i oni, albo ja i oni. Często już od dziecka stawiany jest gruby mur między nimi a resztą społeczeństwa. W związku z tym łatwo dojść do wniosku że gdyby tylko udało się włączyć ich do reszty społeczeństwa i sprawić, aby czuli się że przynależą do grupy to chcieli by oni być dla grupy dobzi. Tymczasem społeczeństwo w odwecie zaczyna taką jednostke izolować i karać, odtrącać co nie zapewni żadnej resocjalizacji. W zamian za to przestępcy uzupełniają sobie braki w potrzebach społecznych poprzez zbieranie się w grupy w więzieniach i nastawiając sie przeciwko reszcie społeczeństwa ._. Ja nie mówie że nie ma psychopatów czy socjopatów którzy wręcz nie chcą przynależeć, ale sądze że w przeważającej większości przypadków już małe dzieci omyłkowo są wychowywane w zawiści i wprost do przestępstw, po czym z chęci ukarania i sprawienia że poczują się źle zamyka się ich w tym błędnym kole, zamiast pokazać im że są ważną częścią społeczeństwa i ogromny kawałek życia przebyły w kłamstwie.
@szalinsky933 жыл бұрын
1:09 od razu mi się skojarzyło to nagranie: taśma demonstracyjna cyfrowego systemu VHS Full HD, Nowy Jork 1993 - taka ciekawostka :D
@klyku53 жыл бұрын
Są 3 sposoby radzenia sobie z więźniami: Resocjalizacja Kara Izolacja Używanie jakichś pośrednich środków prowadzi do większej patologii. W Polsce kładzie się nacisk na izolację. Co to znaczy? Że więźniów izoluje się tylko w zamkniętym, zdegenerowanym środowisku, gdzie wchodzisz jako drobny złodziej a wychodzisz jako diller narkotykowy... ponieważ wchodzisz do środowiska złego gdzie nie próbuje się ci pokazać lepszych wzorców. W efekcie wychodzisz jako osoba gorsza.
@patrykkalita71663 жыл бұрын
Przestępców każe się nie dlatego, że to się opłaca, ale by oddzielić jednostki niebezpieczne od społeczeństwa.
@Kirfov3 жыл бұрын
Jeżeli ktoś wyrządzi mi jakąś krzywdę to nie jest to problem społeczny, a problem dotyczący mnie i sprawcy. Oczywiście można uprawiać jakąś resocjalizacjię czy izolację takiego degenerata, ale to tylko przy okazji. Główny cel powinien być inny. Mnie interesuje to żeby sprawca został ukarany i wypłacił mi należyte odszkodowanie. Dlaczego każdy problem próbuje się uspołeczniać? Przestępczość nie jest problemem przy działającym należycie systemie sprawiedliwości. Jeżeli każdy kto mnie pobije musiałby mi wypłacać 200tys odszkodowania to mogą mnie bić codziennie.
@Kirfov3 жыл бұрын
@Yyy Rrt nawet w polskim systemie jak pobicie jest sprowokowane to sąd zupełnie inaczej do tego podchodzi
@batkowsky113 жыл бұрын
W więzieniu żyje się lepiej, niż niektórym ludziom w państwie.
@nanab2563 жыл бұрын
0:18 juz to widze xd wystarczy spojrzec na fb jak ludzie za glupoty by skazywali ludzi na krzeslo elektryczne, cale zycie w kamieniolomach, tortury
@3dhYT3 жыл бұрын
Może nie każdy, ale większość powinna dostać drugą szansę.
@movemelody13 жыл бұрын
Ależ mają drugie szanse i trzecie, tylko większość z nich nie korzysta.
@piterjacksonpl07763 жыл бұрын
Ja uważam że przestępców trzeba karać żeby nie odważyli się ponownie złamać prawa i żeby inni ludzie bali się i wiedzieli że mogą złamać prawa bo zostana surowo ukarani
@bezimienny.1973 жыл бұрын
To dlaczego kierowcy w Polsce cały czas łamią przepisy drogowe, mimo coraz wyższych mandatów?
@retro82893 жыл бұрын
Jak zostało powiedziane w filmie, to że osoba będzie w więzieniu przez 5, 10, 15 lat wcale nie oznacza, że się zmieni, bo przez złe wzorce wpajane przez tyle lat, może nawet pogorszyć się jej stan, poza tym osoba, która była w więzieniu już jest napiętnowana społecznie, ciężko jest jej znaleźć dobrą pracę, a do tego i tak już nie są przystosowani do społeczeństwa przez tyle lat odsiadki, mają problemy ze znalezieniem miejsca do życia itd. Dobrze jest to ukazane w filmie "Skazany na Shawshank gdzie ludzie, którzy wyszli z więzienia w zasadzie nie wiedzą jak odnaleźć się w normalnym społeczeństwie i przez to popełniają samobójstwo. Nie trzeba dzisiaj straszyć człowieka straszną karą, żeby nie popełniał przestępstwa, bo ludzie popełniają przestępstwa przez sytuacje skrajne i złe wychowanie: bieda, napięcia rasowe, stygmatyzacja, ostracyzm no i właśnie złe wychowanie i złe towarzystwo.
@krzciuk19733 жыл бұрын
Glupi jestes. Jeszcze żadna kara nie odstraszyła nikogo przed popelnieniem przestepstwa.
@kajetan58183 жыл бұрын
@@krzciuk1973 Sądzę , że bardziej odstrasza niż jej brak. Kupujemy bilety w pociągu często ze strachu przed mandatem , a nie z obywatelskiej powinności .
@commanderkris933 жыл бұрын
@@kajetan5818 co robimy?
@AWlodarczyk3 жыл бұрын
Karanie w obecnej formie nie ma sensu. Obecna forma pochodzi z czasow cywilizacji rolicznej. Z usprawnianiem na potrzeby industrailizacji, wstawek totalitarnaych systemow a potem lekko zmienionych po tzw. "transformacji" i tak zostalo do dzisiaj. Caly system jest do kosza. Nie ma sensu. Nic nie daje, nie wnosi i w obecnej formie tylko jest destabilizujacy i szkodliwy spolecznie.
@krzywozeby37913 жыл бұрын
To nieważne, najważniejsze jest to, że jest chleb i cyrk, a jak komuś się coś niepodoba: to do pierdla.
@Alex_Furry17893 жыл бұрын
Mnie nie nauczono rozróżniać dobra od zła, sama się tego nauczyłam 'oczywiscie po trupach' ale nauczyłam.
@zblazowany52713 жыл бұрын
To tak nie działa. Nawet jak rodzice cię tego nie nauczą to obserwując społeczeństwo widzisz co jest widziane jako dobre, a co jako złe i się dostosowujesz. Ludzie, którzy żyją w dziczy i nie mają kontaktu z ludźmi nie potrafią pojąć kategorii dobra i zła do końca życia.
@wandap95203 жыл бұрын
Prawo do decydowania o tym co jest dla człowieka dobre, a co złe, zostało zarezerwowane przez Stwórcę, ale człowiek sięgnął po to, do czego nie ma prawa i dlatego jest tak jak jest, a nie tak, jak powinno być.
@siecledeslumieres62503 жыл бұрын
@@wandap9520 a co jak ktoś nie wierzy w TWOJEGO boga? dla mnie człowiek jak najwyżej i ma prawo do wszystkiego
@GrubyKiller3 жыл бұрын
@@wandap9520 To niezły stwórca skoro zostawił to samo sobie i ma to gdzieś..
@niemamnicku13593 жыл бұрын
Xd
@sokarxanthus94543 жыл бұрын
Obecny system jest totalnie nieefektywny. Moim zdaniem jedyną karą powinna być praca. Osadzony powinien mieć obowiązek pracy na rzecz społeczeństwa by zarabiać na swoje utrzymanie. Obecnie taki więzień to siedzi, nic nie robi, nudzi się całymi dniami i głupie pomysły mu się w głowie tylko lęgną. Jedzenie, dach nad głową, telewizor i komputer ma za darmo. No a zwykły człowiek musi wstać o 6 rano i harować 10 godzin (bo dwie traci na dojazd) żeby tylko przeżyć. Po pracy zaś ani siły ani czasu nie ma by zrobić coś dla siebie. Kto tu jest ja się pytam na prawdę karany ? Ten kto przestępstw nie popełnia powinien być w lepszej sytuacji niż przestępca a na zachodzie często takiego psychola się nagradza. Przykładem Bravik którego w nagrodę za wymordowanie połowy populacji wyspy osadzono w niewielkim mieszkanku i finansuje mu się beztroskie 20 lat grania na konsoli. Aż dziw, że facet nie ma tłumu naśladowców.
@xobes41133 жыл бұрын
Parę głupotek się wkradło: 1. Chodzenie na studia ma dużo innych korelantów jak inteligencja, sumienność, dobra pamięć co też wpływa na odsetek przestępstw więc nie wiem jakim cudem można wyciągnąć wniosek jak w filmie. 2. Mały odsetek poważnych przestępców ma większą sprawczość w degenerowaniu reszty jednostek niż przykładowo drobny złodziej, więc trzeba zwracać ogromną uwagę na ekstrema. 3. Według Szymona dojrzały kapitalizm w Skandynawii to: ogromne nierówności majątkowe, stagnacja rynkowa, nie powstawanie żadnych dużych firm od lat, spadek jakości usług publicznych co rok, bardzo duże braki kadrowe; doprowadzenie do sytuacji gdzie to biedni utrzymują państwo, a bogaci dawno przerejestrowali firmy do innych krajów... 4. Więcej pieniędzy rządowych wpompowanych w edukację zwiększa nierówności majątkowe. Biedni na ogół mają niskie iq i nie są w stanie zdobyć wyższego wykształcenia, a też płacą większe podatki przy zwiększonych nakładach. To samo nastąpiło w czarnoskórej społeczności w Ameryce, gdzie co zabawne programy mające na celu im pomóc im zaszkodziły. Kolejny przykład: czarnoskórzy przed zasiłkiem dla samotnych matek: 16% samotnego macierzyństwa; parędziesiąt lat po wprowadzeniu zasiłku: 78%. 5. Rozczarowany jestem, że nie było nic o pracy więźniów przy uwzględnianiu kosztów resocjalizacji. Pokrywali by ze swojej pracy część utrzymania, a resztę by było oszczędzane do czasu ich wyjścia z więzienia co drastycznie zmniejszyło by ryzyko popełnienia ponownie przestępstwa.
@matyjaszmatyszek73063 жыл бұрын
Biedni na ogół mają niskie iq i nie są w stanie zdobyć wyższego wykształcenia? Strasznie daleko masz do łba, współczuję...
@xobes41133 жыл бұрын
@@matyjaszmatyszek7306 Może Cię zaskoczę, ale ludzie nie są tacy sami. Masz masę badań, dowodów empirycznych, które to potwierdzają, więc możesz się czepiać naukowców, a nie mnie że nas może okłamują. Naprawdę dziwne jest dla ciebie, że ludzie z niższymi zdolnościami kognitywnymi, mniejszą kreatywnością i analitycznym myśleniem rzadziej osiągają sukces finansowy? Naprawdę? Co cię jeszcze zaskoczy, że ludzie z niskim wzrostem rzadziej osiągają sukces w siatkówce?
@matyjaszmatyszek73063 жыл бұрын
@@xobes4113 1.Co ma wykształcenie do sukcesu finansowego? 2. Nie myl (jak większość tutaj) inteligencji z wiedzą. 3. Naprawedę uważasz, że biedny = głupi? 4. Wiadomo, że ludzie są różni ale korelacja bedny mniej bystry jest nie do udowodnienia.
@Bryniczanin3 жыл бұрын
Z tym posiadaniem oszczędności na wyjście byłbym sceptyczny. Niejeden taką kasę straci następnego dnia. Z pewnością dostarczenie jakiegoś zajęcia pozwala kilku dorosłym facetom w jednym pomieszczeniu mieć mniej czasu na wymyślanie głupot.
@theharoox80663 жыл бұрын
7:21 no potwierdzam, byłem na wycieczce do więzienia i słuchaliśmy więźniów odsiadujących wyrok za uzależnienia i wiecie co ich łączyło ? To nie była ich pierwsza odsiadka, większość z nich po paru miesiącach wracała do więzienia z tego samego powodu
@panm29063 жыл бұрын
Za uzależnienia?
@theharoox80663 жыл бұрын
Tak
@Sattivasa3 жыл бұрын
Nie zmyślaj, nikogo się nie karze za uzależnienia.
@theharoox80663 жыл бұрын
@@Sattivasa no kurwa jak ktoś jest uzależniony to posiada narkotyki i robi kradzieże aby mieć pieniądze na te narkotyki
@Sattivasa3 жыл бұрын
@@theharoox8066 I nie jest karany za uzależnienie, lecz za przestępstwa, które popełnił.
@arek_works3 жыл бұрын
Nie, nie opłaca w takiej formie jak to ma miejsce obecnie. Podatnicy płacą za utrzymanie więźniów w zakładach karnych a wielu z nich celowo tam trafia bo na wolności mieliby trudniejsze warunki. Jakieś prace obowiązkowe, gułag, kamieniołomy etc. - to jest coś co powinno czekać nierobów i złodziei zamiast ciepłej celi.
@8grzesiekc823 жыл бұрын
Tak.
@krystian95703 жыл бұрын
A kiedy coś z Gothikiem? Tam jest mnóstwo wątków filozoficznych i religijnych.
@panrafa47743 жыл бұрын
Serio? Niby jakich?
@wyslanniknewworldorder95253 жыл бұрын
A co z Mcdonaldem? Tam tez sa watki religijne i filozoficzne...
@nirvanta2543 жыл бұрын
Osho mówił o tym 50 lat temu, ale dopiero teraz społeczeństwo staje się gotowe na zaakceptowanie tego
@martar743 жыл бұрын
Karać, ale mądrze. Poprzez terapię, leczenie, kontrolę skazanego (np. za pomocą opaski elektronicznej tzw. "rawickiego ROLEXa") itp.
@krystian95703 жыл бұрын
Proponuje film etyka odpowiedzialności i planowania długoterminowego kontra etyka obrazów i emocji
@janaliyoutube86683 жыл бұрын
Panie Szymonie czy mógłby Pan zrobic analize bajki "Kubo i dwie struny" , wydaje mi się pouczająca.
@czesawagawkowska43843 жыл бұрын
8 mila - analiza życia EMINEMA
@ZyraHex1893 жыл бұрын
czyli jak zwykle czekamy na upadek stanów zjednoczonych :))
@MM-er6mr3 жыл бұрын
Kara ma znikomy aspekt odstraszający. Przestępca nie myśli o karze bo zakłada, że nie zostanie złapany.
@tomasznowak65993 жыл бұрын
jakby wróciła kara główna to dałaby do myślenia, teraz to jest raczej kombinowanie czy brać ze sobą łom czy nie brać, bo jak złapią z łomem to z marzy wyższy wyrok
@MM-er6mr3 жыл бұрын
@@tomasznowak6599 z badań wynika że stanowczo większość przestępców zakłada że nie zostanie złapana i nie przewiduje możliwości poniesienia kary. Wpływ na przestępczość ma nieuchronność kary. Więc nie mogę się zgodzić z argumentem o "karze głównej".
@tomasznowak65993 жыл бұрын
@@MM-er6mr chodziło mi bardziej o to, że kodeks karny jest niepełny, jeśli nie ma w nim kary śmierci,
@panrafa47743 жыл бұрын
Nie wiem skąd bierzesz takie informacje, bo ja nie popełniam przestępstw tylko dlatego, że zakładam, że zostanę złapany.
@blazej7993 жыл бұрын
To tylko potwierdza, że przestępcy delikatnie mówiąc nie są zbyt lotni intelektualnie, jeszcze w latach 90 jakoś się dało radę ukryć, ale teraz, przy wszechobecności kamer, DNA itd. naprawdę ciężko zrozumieć na co liczą. Zwłaszcza za grubsze sprawy, do tego w necie można bez problemu znaleźć statystyki.
@vilwind35223 жыл бұрын
W PRL byli ławnicy ... 2 albo 4 zależności od sprawy "przedstawicieli Ludu". Mieli oni przynajmniej w teorii równy głos co sędzia przy wydawania wyroku. Oczywiście że nie przy sprawach politycznych gdzie ci ławnicy byli dobierani odpowiednio. mowie tu o sprawach powszednich a nie ustawach politycznych. Dziadek opowiadał mi o sprawach kiedy ławnicy przegłosowywali sędziego wbrew jego woli. I o tym że ławnikami mógł być każdy ... nie znam szczegółów tego systemu ale zgadzam się ze "nadzór" społeczny nad "nadzwyczajną kastą" by się przydał. W postaci ławników którzy by nie pozwolili sędziom i prawnikom tworzyć hermetyczne środowisko "stróżów prawa", albo w postaci demokratycznego wyboru sędziów przez lokalna społeczność. To ludzie powinni mieć prawo decydowania kto będzie odpowiedzialny za wymierzanie sprawiedliwości w Wólkach Górnych na Podkarpaciu a nie salonik prawniczy w warszawie. Wiem że podawanie przykłady PRL nie zawsze jest odbierane dobrze.
@monilip3 жыл бұрын
Ławnicy nadal istnieją, przynajmniej w sądach rodzinnych. Wystarczy być niekaranym. Moja mama była parę kadencji ławawnikiem właśnie w sądzie rodzinnym. Żadnego wykształcenia prawnego nie ma
@luiskopakov58973 жыл бұрын
a co grozi w końcu za nasranie so paczkomatu ?
@pawmal19883 жыл бұрын
Planujesz taka akcje ?
@luiskopakov58973 жыл бұрын
@@pawmal1988 no zależy co grozi xd
@pawmal19883 жыл бұрын
@@luiskopakov5897 XD
@olgak29883 жыл бұрын
„Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie” Davida Eaglemana fajnie wyjaśnia, jak można by dzielić na ludzi na tych, których da się zresocjalizować (i neurologicznie wyjaśnia, z czego to wynika), oraz tych, których trzeba odizolować.
@joansca41213 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@ultimateincognitus87773 жыл бұрын
Polityka "oko za oko" doprowadzi tylko do tego, że świat będzie bardziej ślepy.
@RdR033 жыл бұрын
Największą tragedią obecnego systemu penitencjarnego jest fakt, że jest skupiony na agresorze a zapomina o ofierze i należnej jej rekompensacie oraz udziale w procesie decyzyjnym dotyczącym wysokości kary (sąd powinien orzekać tylko i wyłącznie o winie).
@Sattivasa3 жыл бұрын
Brednie.
@carewicz21663 жыл бұрын
Czas rozpocząć partyzantkę internetową. Kiedy analiza Kapitana Bomby?
@BirdsBoxTV3 жыл бұрын
Nie karać wieszać. Przecinek wg. uznania.
@m.rybiaek82042 жыл бұрын
Ja to myślę tak, więzień niech ma przymusowe ciężkie roboty (kobiety też), wtedy nie będą kosztować a jeszcze będzie z nich pożytek. Jak zmusić takiego przestępcę do pracy? Bardzo łatwo, wystarczy uzależnić ilość jedzenia jaką dostaje od wyrobionej normy. Nie chcesz pracować, spoko, ale licz się z tym, że na własne życzenie zdechniesz z głodu, zrobisz 120% normy - bardzo dobrze, masz giga posiłki przez kolejną dobę. Jak będą ciężko pracować to i zdobędą potrzebne doświadczenie zawodowe (np. jako górnik czy coś), i nie będą mieli czasu pogłębiać wspomnianych w filmie zdolności przestępczych. Oczywiście trzeba by pilnować żeby nie kradli między sobą jedzenia, ale to jest do zrobienia, wtedy nawet największe grube ryby nie będą miały czasu na rozwijanie mafii w pierdlu, bo samo się na jedzenie nie zarobi.
@wujcikkowalski99063 жыл бұрын
Nie aż tak jak skomplikowane ja to przedstawiasz . Polityka otwartych dziwi przy 7 letnim wyroku za włamanie 1 odsiedzi areszcie 2 na adaptacji 3-5 powinien być wdrożony program dla AA czy dla innych uzależnień 5-7 wieczorów w pace czyli pracy poza murami . I nie zwiększyło by to dziury budżetowej . Nie mam społecznego przyzwolenia na rehabilitację i stąd brak zmian . A 51 % więźniu to złodzieje którzy po wyjców dale nic nie umieją i wracaj za kraty .
@panmopsel2 жыл бұрын
Mam rozwiązanie: Morderców, gwałcicieli, ludobójców itd… Zsyłać na wyspę- więzienie i niech se sami radzą. Bez internetu, telewizji, dostępu do świata zewnętrznego. Ewentualnie zadbać o to by rosły tam rośliny i żyły zwierzęta by nie umarli z głodu. Zapraszam do dyskusji
@krystianadam6493 жыл бұрын
Jak proponuje 10 - 12 h roboty dla więźniów i po temacie od tego nie będą obciążać skarbu państwa i będą mogli pokryć zobowiązania tak minimum 6 dni w tygodniu wolne święta
@Nadaron_3 жыл бұрын
Wyjątkowo optymistyczny materiał. Chyba że tak mi się tylko wydaje przez tę muzyczkę w tle
@Mortom833 жыл бұрын
Jak dla mnie to niech więzienia przestaną być "kurortami" gdzie siedzisz na doopie i nic nie robisz. To ma być KARA. I jestem świadom, że samo odizolowanie jest już jakimś rodzajem kary, ale zdecydowanie zbyt łagodnym. Po cholerę obywatel ma wykładać pieniądze na takie jednostki - zaprząc to tałatajstwo do roboty. Nie wiem, rowery i prąd robić, wygonić na rolę w formie wołu do pługa, odśnieżanie chodników, robota by się znalazła. Niech zarobią na swoje utrzymanie - jak nie to niech głodują. Np. taki PGR 2.0 - po instalować kamery, zagonić SI do pilnowania i wio krsula! Oczywiście praca powinna być stopniowana wprost proporcjonalnie do wagi przestępstwa.
@TheFicktion2 жыл бұрын
jestem elektrykiem, pracowalem w pierdlu w stargardzie szczecinskim, jednym z moich wspolpracownikow byl "wiesiu" - czlowiek spokoj, ogarniety i inteligentny, koles rozsmarowal zone po kuchni garnkiem, mial firme budowlana, zona odeszla w ciazy od niego i podala go o alimenty, co wiecej zarobil eby sie odbic, to nowa sprawa o alimenty, dzieciak mial 17 lat i sie wygadal ze nie jest jego synem ( testow dna nie mogl wtedy zrobic), a zona ciagnela od niego co mogla, firme musial zamknac, zniszczyla mu zycie... zabil ja, i mial racje. Robil z nami tez marian "awarian", z bratem okradli jakas starsza babe, a jak sie odgrarzala ze policja ich znajdzie to przywiazali ja do auta lina i ciagli po polu dopuki sie ruszala. dostali taki sam wyrok. pytalismy ich czy nie zaluja, wiesiek stwierdzil ze zaluje bo "tej kurwy zabic drugi raz nie moge" a awarian ze " jakby pi**y nie darla i psami ni straszyla to by zyla". wisiek jak dla mnie mial prawo ja zabic, a awarian to traktowal jak zabawe... tyle w temacie.
@boberm5673 жыл бұрын
Skuteczne Prawo = Prawo represyjne. Całą reszta to bełkot . Wystarczy spojrzec na dane dot. zresocjalizowania przestepców.
@bishbish91113 жыл бұрын
Nie ma to żadnego znaczenia, w Polsce system się nie zmieni nawet za milion lat.
@metandienon23583 жыл бұрын
2:45 xDDDD
@evoregnar53543 жыл бұрын
Fajny pomysł z tym usa, ale z kolei w stanach jest też duży problem z ogromną ilością prywatnych więzień, które pod względem więzienia obywateli tworzą różne inne patologie, które sprawiają że usa w ogólnym rozrachunku idealnym pod tym względem krajem nie jest
@ratshy23593 жыл бұрын
1:46 i o takie wolne media nic nie robiłem
@kandarayun3 жыл бұрын
Hum no tak fuszerka niższej niż zdrada żony... Chyba nie? Znaczy tak chyba jednak być nie powinno
@rubikser10003 жыл бұрын
1:50 świetna reklama
@CzajnikBULBUL3 жыл бұрын
Pamiętajcie, że trzeba ukarać przestępcę Niedzielskiego i Szumowskiego gdyż brak kary rozzuchwala ! To poprostu trzeba zrobić !
@tomasznowak65993 жыл бұрын
będzie wisiał :-)
@sebajarosz3 жыл бұрын
Przeglądając dane dotyczące ilości osadzonych w USA zauważyłem gwałtowny wzrost od początku lat 80'tych do roku 2000. Przez wiele dziesięcioleci liczba więźniów wyniosła około 1 osoby na 1000 mieszkańców, by nagle, w ciągu 20 lat, wzrosnąć do około 5. Wiadomo skąd wynika ten wzrost? Jakie zmiany w prawie to spowodowały?
@pawvego3 жыл бұрын
Kara śmierci powinna być w Polsce a więźniowie powinni się bać więzienia nie mieć w nim praw tylko woda chleb i wszystko dodatkowo powini pracować na swoje utrzymanie A nie wszystko im się zapewnia i dba lepiej niż o dzieci czy chorych
@kuboland86383 жыл бұрын
Czyli twierdzisz że w więzieniu powinny być łamane międzynarodowe traktaty których nasz kraj jest sygnatariuszem ? Nie byłoby to mądre posunięcie . A po za tym powiedzmy że jedzie Pan samochodem i przypadkiem potrąca pieszego ze skutkiem śmiertelnym, czy chciałby Pan trafić do takiego więzienia ?
@pawvego3 жыл бұрын
@@kuboland8638 nie twierdzę że więzienie nie powinno być zlopkiem dla ludzi świadomie łamiących prawo przypominam napisałem więzienie nie areszt śledczy Dwa.więzień nie powinien mieć praw jak sam je łamał Trzecie.nikt nie jest winny puki nie udowodnisz mu winny czyli nie jest więźniem tylko podejrzanym Cztery. Jest różnica między świadomym a nie świadomym przestępstwem Piec. Tak samo jak ktoś nie płaci alimentów ma dużo długów posiedzi kilka chwil w więzieniu i wszystko ok No sorki nie odpracować swoje długi i jak ktoś pisał kara ruwnomierna do czynu ale im w gorsze miejsce masz trawić tym bardziej się zmotywujesz by nie łamać prawa A wypadki to wypadki nie są świadome lub chciane I wprowadził bym system losowych ławników do oceny winy ale decyduje sędzia na podstawie dowodu i ławników
@przemysawf82353 жыл бұрын
Ciekawy filmik ale okropna sciezka dzwiekowa… 🤣
@d-evil80753 жыл бұрын
dobry materiał
@robertgawle52692 жыл бұрын
Kodeks Hammurabiego mógłby wrócić. Tak naprawdę dzisiaj ludzie mogą popełnić przestępstwo nawet o tym nie wiedząc. Są też przestępstwa z d***y , np. można pójść do więzienia na długie lata za hodowlę roślin... Wolność ma się kończyć tam gdzie się zaczyna wolność innego.
@movemelody13 жыл бұрын
Uważam, że ciężka praca jest lekarstwem na każdą głupotę... tylko że rządzącym łatwiej jest przerzucić na barki społeczeństwa utrzymywanie nierobów i pasożytów, niż stworzyć system przysłowiowych "kamieniolomów" dla ludzi nie uznających norm przyjętych w społeczeństwie w którym żyją. Niektórzy chcieliby żyć w anarchii ale żeby na nich łożyło praworządne społeczeństwo.
@panrafa47743 жыл бұрын
W japonii ciezko pracuja i mają tam najwięcej samobójstw. Tak mądry jesteś, takie masz genialne pomysły.
@Mortom833 жыл бұрын
@@panrafa4774 Wystarczy aby osadzeni zapracowali na swój pobyt w więzieniu. A nie marynowali się we własnym sosie i degradowali się na jeszcze większe mendy którymi byli przed posadzeniem. Czy to sprawiedliwe że zwykli ludzie muszą dokładać do takich jednostek? Zainstalować kamery, podpiąć SI do pilnowania i wio do roboty. Norma nie wyrobiona... no to i żarcia współwięźniowie nie dostaną itd.
@panrafa47743 жыл бұрын
@@Mortom83 To co piszesz to zupełnie inna kwestia.
@Mortom833 жыл бұрын
@@panrafa4774 może inna lecz pokrewna.
@Lupasiupa3 жыл бұрын
A karać, jak najbardziej. Jeszcze jaak :D
@zenobikraweznick3 жыл бұрын
Takim więźniom można kazać wykopywać w kopalniach bitcoiny, dzięki temu będą mogli zarabiać na siebie. Cieszę się, że mogłem pomóc.
@piotrbogucki20393 жыл бұрын
Ale szybko pomogłeś jestem ciekawy jakie jeszcze masz na szybko pomysły
@movemelody13 жыл бұрын
😀😀😀😀
@krystiankoga43063 жыл бұрын
Powiem tak jak nikt nie chce cię przyjąć to po co pracować legalnie jak możesz kraś :)
@llYuki0okami3 жыл бұрын
To wszystko jest tak naiwne, przypomina to postępowanie z nachodźcami; bo on nie zna języka, czuje się wyobcowany, trzeba mu dać drugą szansę, wystarczy wpakować kolejne miliardy i edukację i wszystko będzie cudownie.. no nie, nie będzie cudownie. I co to znaczy "dojrzały kapitalizm" albo jest kapitalizm albo go niema, obecnie go tam niema.
@superiorvalter3 жыл бұрын
Czy będzie odcinek o ruchu Alt-Right?
@Draber2b3 жыл бұрын
Popieram pomysł 👍 +1 Dużo się używa tego bez wyraźnej definicji.
@piotrbogucki20393 жыл бұрын
Popieram też ten pomysł 👍 +2
@michagazda27803 жыл бұрын
Tą samą beznamiętność sędziów obserwuje się coraz częściej w Polsce w połączeniu typowej dla naszych arogancji. co niestety dodatkowo potęguje bunt społeczny wymierzony w tą grupę społeczno - polityczną. To z kolei powiększa poparcie dla takich np. partii politycznych jak chociażby PiS.
@damianfox15313 жыл бұрын
Wystarczy ,że w składzie jest jeden sędzia ( z tego co wiem) reszta to obywatele z nieposzlakowaną opinią , wiec to dowodzi , że wyroki są niesprawiedliwe , bo nie zostały(te sprawy) dokładnie wyjaśnione osobom które orzekały. Sądy są pod presją czasu , a to nie służy niczemu dobremu , a już na pewno nie rzetelnemu rozpatrzeniu sprawy.
@karolekjestem3 жыл бұрын
Dlatego moim zdaniem powinna być sztuczna inteligencja która postrzega prawo bez emocji własnych doświadczeń
@marcinfigiel65703 жыл бұрын
@@karolekjestem Tylko w jaki sposób będzie się ona uczyć? Od tego bardzo dużo zależy
@karolekjestem3 жыл бұрын
@@marcinfigiel6570 to już kwestia algorytmu nie jestem programista. Miałem na myśli ze "wrzucasz" paragrafy konstytucje i jest albo białe albo czarne
@zig10293 жыл бұрын
Co to za nutka w tle?
@malowniczosc3 жыл бұрын
Co to za muzyczka niepasujaca w tle? xd
@karolekjestem3 жыл бұрын
Skandynawia....
@mathew89783 жыл бұрын
W Szwecji, bandyta zgwalcil policjantke i przy okazji pare innych kobiet, dostal rok wiezienia! rok! dodac trzeba ze to wlasnie szwedzi maja czelnosc o sobie mowic ze sa krajem feministycznym i dbajacym o prawa kobiet, smiechu warte! i dodac trzeba ze to nie jest tylko jeden przypadek, bo liczba takich przestepstw seksualnych w Skandynawii wzrasta, a ci bandyci nie dostaja kary na jaka zasluzyli
@karolekjestem3 жыл бұрын
@@mathew8978 Tak w skrócie to każdy kraj na swój sposób jest stanem umysłu