Wypowiem się jako teoretyk muzyki po studiach. To, jak nazywają się dźwięki, co to jest, metrum, rytm, to jest totalna podstawa, aby poruszać się w świecie muzyki. Natomiast teoria muzyki zazwyczaj stawia głebokie pytania filozoficzne: o to czym jest piękno w muzyce (estetyka muzyki) na czym polega istnienie dzieła muzycznego (ontologia dzieła), a także bada bardziej przyziemne sprawy jak choćby zależności między utworami (intertekstualność). W trakcie studiów odkryłem na przykład 15 różnych efektów, jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu kwinty w basie czyli czegoś co muzycy ludowi używali jako podstawy do układania swoich melodii. Badanie muzyki i jej teorii jest bardzo ciekawe i na pewno nie ogranicza tylko rozwija kreatywność. Pozdrawiam :)
@dawidwojciechowski2817 жыл бұрын
Moja nauka teorii muzyki wyglądała następująco... Jakoś ponad rok temu zakupiłem od cb właśnie taki kurs... w ciągu tego roku Oglądałem twój kurs CZTERY RAZY!! tak... mówię serio :D Pierwszy raz po prostu oglądałem odcinek za odcinkiem i tak na prawdę przy zakończeniu uświadomiłem sobie że straciłem tylko czas bo nadal nic nie umiem... drugi raz też był nic nie warty ale szczątkowe informacje zapamiętałem gdyż się bardziej skupiłem nad filmami...Dopiero za trzecim razem wziąłem ten kurs ''pełnym oddechem" Każdy odcinek dokładnie analizowałem , grałem na klawiszu , drukowałem ten spis który był zawarty w kursie i tak na prawdę wtedy wyciągnąłem maksimum wiedzy na temat ''TEORII MUZYKI'' :) Dzięki tej głębokiej analizie łatwiej przychodziło mi budowanie akordów w czym miałem problem oraz nauczyłem się trików związanych z nimi i melodią ... Po kilku miesiącach duzo z tych twardo zakutych teorii zapomniałem bo po prostu na co dzień ich nie używałem ale za to ta fundamentalna baza wiedzy została... Tydzień temu stwierdziłem że sobie obejrzę "tak o" dla przypomnienia tych wszystkich rzeczy... Ponowne obejrzenie kursu dało mi nowe światło na pomysły w projektach i pobudziły kreatywność :) Z niecierpliwością czekam na nowy kurs od ciebie z którego na pewno nabiorę nową wiedzę którą będę mógł przelać na moje projekty... Pozdrawiam !
@Live-actPl7 жыл бұрын
Dawid Wojciechowski Super cieszę się, że kurs pobudził kreatywność i czegoś Cię nauczył :)
@endriu197 жыл бұрын
Dobra obejrzałem i się z Tobą po całości zgadzam. Mam podobne zdanie w przypadku teorii nauki na prawo jazdy. Ja chodziłem na wykłady z wielką przyjemnością i brałem czynny udział w lekcjach, sprawiało mi to ogromną przyjemność. Są jednak osoby, które pytają "po co" mam chodzi na teorię, od razu chcę ruszać na miasto. Takie osoby spotyka się w przyszłości na mieście, jak biedne nie potrafią zinterpretować znaków drogowych i ogólnych przepisów, ponieważ z teorią było im nie po drodze ;) Bardzo dobry odcinek i jak zawsze z ogromną przyjemnością się Ciebie słuchało.
@MaxRiven7 жыл бұрын
Ja tam robię wszystko na słuch 😁
@oskar91687 жыл бұрын
MaxRiven Siema 😍😍
@MaxRiven7 жыл бұрын
Oskar Prządka siema 🤣
@MaxRiven7 жыл бұрын
TMJ no tak 😁 oglądam go ponieważ ma ogromną wiedzę na temat muzyki 😉
@Live-actPl7 жыл бұрын
MaxRiven Uszy wszystko zweryfikują 😀
@MaxRiven7 жыл бұрын
Live Act 👍😉
@Bumper2107 жыл бұрын
Teorii muzyki nauczyłem się przy okazji nauki gry na pianinie z polecanego przez Ciebie kursu Hoffman Academy, wielkie dzięki ;)
@vid74ful4 жыл бұрын
Cześć Piotr!Tutaj pojawia sie teoria białych klawiszy,pamiętam ,jak w latach 90-tych kupiłem Casio CTK657,byłem wtedy zagorzałym fanem grupy Roxette i miłośnikiem muzyki eurodance.Chciałem kiedyś zagrać utwór Listen To Your Heart na białych klawiszach i myślałem,że jest dobrze,kazdy klawiszowiec na początku zaczynał od białych.Gram jakiś utwór DJ BoBo ze słuchu na białych klawiszach,chodziło tutaj o jakiś riff syntezatorowy,przychodzi do mnie kumpel z podwórka,który miał lepszy słuch i zaczął mi podpowiadać,a spróbuj na czarnych,jak zaczęliśmy kombinować,nagle nuty grane na klawiszach zgadzały się z oryginalnym nagraniem,to był przełom u mnie w muzyce,zacząłem eksperymentować,w trzy lata nauczyłem się nut,i kupowałem czasopisma Muzyk,tam były przeboje w zapisie nutowym,po latach doszedłem do pułapu,w którym sam robiłem aranże ze słuchu w MIDI na profesjonalnym parapecie,gdzie utwory zapisywało się na dyskietki,to jest KORG N364 i mam go do dzisiaj,co prawda stacja dyskietek w nim padła,ale za to mam swój ulubiony DAW z przesamplowanymi brzmieniami KORGa,które wrzucam w ścieżki MIDI.
@asiajarocka7 жыл бұрын
Zajebiście, że nagrałeś ten filmik;) Pamiętam jak kiedyś uczyłam się tej teorii w szkole i "za moich czasów" nie było w internecie NIC na ten temat. Było mi smutno, bo nie jarzyłam niektórych tematów i nie miałam się nawet za bardzo skąd dowiedzieć... teraz to nie trzeba kiwnąć palcem nawet, wszędzie są tutoriale, kursy, akordy, rozpiski i wszystko wyjaśnione jak dla debila xD Wspaniałe czasy, że można dzielić się wiedzą wszędzie i tak szybko :)
@larryking62594 жыл бұрын
Dziękuję za rozwianie wątpliwości, ja właśnie zaczynam raczkowanie w muzyce. Trudno się nie zgodzić po obejrzeniu tego nagrania, że warto znać chociaż podstawy. Pozdrawiam!
@AlbertJaron7 жыл бұрын
Nie wiem jak ty to robisz. Myślę sobie "kurde w końcu będę się musiał nauczyć teorii muzyki"... Pyk. Odcinek o teorii muzyki. Pozdrawiam cię Piotrku 💖
@Live-actPl7 жыл бұрын
DEVDSXUL mam nadprzyrodzone siły 😀
@AlbertJaron7 жыл бұрын
Live Act widzę to odkąd zacząłem cię oglądać
@pawedabrowski56064 жыл бұрын
Super sprawa konfrontować Twój kurs z " Teorii muzyki " z fachową literatura . Dzięki kursowi można wybrać główne aspekty pod produkcję muzyki elektronicznej, pozdrawiam :)
@sanpellegrino64507 жыл бұрын
Wielki szacunek dla kogoś komu teoria muzyki i nauczanie jej jest ważną sprawą. Poznanie pewnych zasad i sposobów poruszania się w tej materii łączy się z umiejętnością korzystania z wiedzy muzycznej tak aby wiedzieć kiedy i w jaki sposób zrobić z tego użytek. W teorii uczyłem się o tym kilkadziesiąt lat remu, dziś pozostało niewiele. Pozostał jednak szacunek do wiedzy i tych co ją posiadają i potrafią sie nią dzielić ! Szczególnie wiedzą muzyczną.
@dobrykoles59457 жыл бұрын
Dobrze powiedziane. Teoria muzyki to ułatwienie. Mi twój kursik podstaw teorii bardzo pomógł ;)
@Live-actPl7 жыл бұрын
Dobry Koleś cieszę się :)
@pawedabrowski56064 жыл бұрын
Dopiero lepiej zrozumiałem Twój kurs jak obejrzałem drugi raz mając pod ręką książkę . Kurs wspaniała sprawa dla osób jak ja co w przeszłości nie grali na instrumencie a grubo po 20 stce zainteresował Ableton . Na pewno kupię Ableton 9 pakiet w swoim czasie , bo masz dar prostego tłumaczenia dla muzycznych laików :)
@janushpavulon33597 жыл бұрын
Teorii zacząłem się uczyć ostatnio przy okazji przenoszenia się na Abletona i muszę powiedzieć, że dużo łatwiej i przyjemniej ukłąda się melodie, znając skale i akordy. Szukanie po omacku jest, na dłuższą metę, bez sensu
@michaosipiuk45347 жыл бұрын
Gram na gitarze. Słyszałem od wielu osób dookoła że teoria muzyki jest nudna zabija duszę artysty i takie tam. Pewnego razu postanowiłem zobaczyć co to tak ma prawdę jest. No i nagle moja zarówno gra, komponowanie, rozumienie muzyki jak i frajda z gry wzrosła. Jeżeli podchodzi się w odpowiedni sposób do teorii ( np warsztaty w magazynie gitarzysta, kanał guitarway albo choćby Twój ( nie robię Ci konkurencji, to kanał o gitarach akurat ) ) to nauka teorii daje bardzo wiele frajdy i niesamowite poczucie progresu. Teoria muzyki to język którego używamy. My - jako artyści musimy znać ten język aby tworzyć coś świadomie. Znajomość języka nie zabija duszy artystycznej. Znajomość języka muzyki poszerza nasza paletę dzwiekow
@tomassomuzak36877 жыл бұрын
Oczywiście zgadzam sie ... nauka jest bardzo ważna ....szlifuje zdolności ... mamy lepsza świadomośc tego czym sie w życiu zajmujemy ... co dotyczy również innych dziedzin życia ;)
@igiluka91904 жыл бұрын
Tradycyjnie świetny materiał 👍🏿 U mnie zaś „jest problem”, bo okazało się że za bardzo skupiam się na melodii i pomimo to iż latami byłem garowym, to znajomy mnie uświadomił że nie zawsze melodia idzie w parze z rytmem, czego zupełnie nie zauważam 🤔 No i teraz Piotrku od wczoraj jestem w kropce 😐
@novie1607 жыл бұрын
O to to to zmień! :D
@kwg1013 жыл бұрын
Zależy co kto rozumie pod hasłem teoria muzyki. Nic w muzyce nie da się zrobić bez znajomości jej teorii, nawet takim intuicyjnym, jak zasady zastosowania dźwięków niskich i wysokich. Ale prosto z mostu mówiąc - ludziska znajdują tysiące tłumaczeń, z powodu których nie trzeba uczyć się nut, poświęcają mnóstwo czasu na korzystanie z zapisów tabularycznych, próbują korzystać "roll piano midi", czyli programatora maszyny dziewiarskiej, a wszystko to po, aby uniknąć tych "przeklętych nut", które... są najprostsze. Mamy zaledwie 12 nazw dźwięków ( o połowę mniej, niż liter w alfabecie ). Ta "przerażająca nauka nut" zajmuje dziecku 3 dni ( słownie trzy dni ), bo tyle czasu zajmuje nauka przypisania lokalizacji nuty do wysokości dźwięku. Jeśli chodzi o zapis długości trwania nut, to korzystamy z czegoś w rodzaju klocków lego o długości, 1,2,4,8,16 wypustek i teoria jest banalna. Jednak bogactwo możliwych grup rytmicznych powoduje, że szybkie czytanie nut wymaga wprawy, moim zdaniem kilka lat. Ale uczymy się tego raz na zawsze, w języku międzynarodowym do wszystkich form muzyki. Żadne naiwne tłumaczenie nie powinno uzasadniać nauczenia się nut.
@konrad80367 жыл бұрын
Ależ Fryzura :D , materiał super :)
@endriu197 жыл бұрын
Obejrzę to trochę później, ale już teraz mogę napisać moje przemyślenia na ten temat bez oglądania tego odcinka. Tak, według mnie teoria muzyki jest potrzebna do tworzenia dobrych kawałków ;)
@ambrozykleks6267 жыл бұрын
Mój szwagier naprawia silniki na słuch. Niektóre chodzą dobrze, inne źle. I on to słyszy.
@kudS2127 жыл бұрын
Ambroży Kleks nic nadzwyczajnego
@djalexrose3 жыл бұрын
Pwoedz mi pezyjacielu jak sie dokladnie nazywa ten maly kontroler MIDI z filiku
@panda878beat47 жыл бұрын
Witam mam problem, używam fl studio 10 oraz MPD 18 Akai jednak gdy sampluje pojawia mi sie poznienie jest ona dosyc slyszalne i nie wiem czego moze byc to wina czy komputera oprogarmowania czy samego programu prosze o pomoc i z gory dziekuje za odpowiedz
@pawemcp90567 жыл бұрын
Spoko film, pozdrawiam.
@Lbmaniak7 жыл бұрын
Ja już kilka razy podchodziłem do uczenia się nut, i ni cholerki, nie potrafię tego przetrawić, wiem tylko gdzie jest C, tyle się z DAW'a nauczyłem.
@Live-actPl7 жыл бұрын
Łukasz ;p nut wcale nie musisz znać 😀
@klamapro37847 жыл бұрын
Live Act Chodziło mu zapewne o to gdzie jaki dźwięk leży na keyboardzie ;)
@medstone34097 жыл бұрын
@LiveAct czy podłączenie gitary basowej aktywnej kablem TRS (symetryczny) to dobry pomysł? Czy to pomoże zniwelować część szumów, tak jak to robi przy podłączaniu innych urządzeń audio, jak np. mikrofony lub miksery? Czy do gitary TYLKO zwykły duży jack? Z góry dzięki za odpowiedź!!
@thecountproject-szymonflor20094 жыл бұрын
Ja nie znam ani krzty teorii, nut, harmonia to dla mnie instrument (jeden ze wszystkich, na których nie umiem grać. A, zaraz, miałem -5 z gry na flecie w podst.:-). Układam jednak linie melodyczne, śpiewam temat po temacie na jednym ciągu, nagrywając się na dyktafon. Ale bez aranżera teoretyka na nic byłyby mi te melodie. A dzięki niemu brzmią tak: kzbin.info/www/bejne/iJnbc5ShntWGabM
@mikolajfilipmusic3 жыл бұрын
A jak filmowa?
@TheRobsterStudio7 жыл бұрын
Obstawiam że nie opłaca sie Tobie zrobić serię filmów opisujących wyjaśnienie każddej nuty pauzy. Jak pisać muzykę w gruncie rzeczy.
@No_one1j6f8h6 жыл бұрын
Moim zdaniem lepiej jest znać przynajmniej podstawy teorii muzyki, bez tego jest ciężko cokolwiek dobrego stworzyć
@cronos96607 жыл бұрын
Widać że masz ogólnie pojęcie na temat muzyki.A czy jest szansa byś zrobił jakiś film o muzyce ambient ( właściwie to interesuję mnie dark ambient )?Co trzeba mieć i umieć by móc zacząć tworzyć tego typu muzykę atmosferyczną.Proszę bardzo o odpowiedź i życzę wspaniałych produkcji zarówno poradników jaki i muzycznych.
@blackraven53894 жыл бұрын
Ambienty to muzyka oparta na (jak nazwa wskazuje) dźwiękach otoczenia. Stosuje techniki nie związane do końca z klasyczną muzyką, a z jej eksperymentalnymi formami, np. sampling, nagrywanie w polu. Wydaje mi się, że często odbiega od klasycznej skali dur-moll na rzecz kreowania atmosfery poprzez "plamy" dźwiękowe (trudno mi to wyjaśnić). Na pewno posiada nietypowe metrum, jeśli w ogóle, bo rytm w ambiencie może być zupełnie porzucony.
@ElectroSBeats7 жыл бұрын
Tworzenie muzyki bez znajomości skal moim zdaniem jest bez sensu i to strata czasu, sam się na tym przejechałem i widziałem błędy osób ktore nie znają teorii. Bardzo łatwo je zauważyć, lecz oni twierdzili, że to dobrze brzmi a wychodzili poza skale nie zdając sobie z tego sprawy.
@stlkr22477 жыл бұрын
Ale teoria nie nauczy cię słuchania, ja sam, jak zaczynałem kompletnie nie słyszałem fałszów. Teraz (nie ucząc się oczywiście teorii) słyszę prawie każdy błąd w zapisie nut (podkreślam prawie). Grając na klawiszach, wiem ze słuchu jakie dźwięki pasują do siebie, umiem znaleźć odpowiednie nuty pod wokal nie znając tonacji wokalu. Przy pisaniu melodii pomagam sobie Pitcherem, ponieważ nie znam skal (oprócz C dur i A moll, coś tam mi świta z F moll). Generalni moja muzyka staję się coraz lepsza, mimo że nigdy nie posiedziałem przy "nauce" muzyki (chwilowo mi to przychodziło do głowy xD), więc uważam, że znajomość teorii nie jest potrzebna, by tworzyć dobrą muzykę.
@ElectroSBeats7 жыл бұрын
Użyłeś słowa tonacja, czyli masz o tym pojęcie :D
@stlkr22477 жыл бұрын
xD
@cviq7 жыл бұрын
Czesc. siedze w produkcji muzyki juz 15 lat. Przesluchalem ten odcinek razem z osoba ktora dopiero zaczyna, ktorą też mam zaznajomic z tematem. Na koniec zapytalem go co zrozumial z tego co uslyszal - odpowiedzial - "nie wiem o czym on wogole gada :) co to sa te tonacje, skale..." . Musialem mu przetlumaczyc mase pojec zeby zrozumial co Ty wogole chciales przekazac :)
@blueCatSu3 жыл бұрын
polecam 1.25x
@Instrumenntal7 жыл бұрын
Jak nazywa sie ten filmik z Kurtem? :)
@Live-actPl7 жыл бұрын
Shredmaster to te video kzbin.info/www/bejne/Z6PLoKd5gLGqmbM
@mateuszkgt7860 Жыл бұрын
ma sens
@martynalewicka81307 жыл бұрын
Ja tam chce operę napisać a nie jakiś pop a mam 12 lat LOL 😏😂
@Hantick7 жыл бұрын
Piotrek ostatnio coraz mniej życia w Twoich filmach, proszę Cię - żywiej się wypowiadaj :D
@kudS2127 жыл бұрын
Pierdolisz pan
@klamapro37847 жыл бұрын
.
@Live-actPl7 жыл бұрын
Klama Pro ,
@klamapro37847 жыл бұрын
Tzw. komentarz dla statystyk ;)
@ragnarlothbrok3676 жыл бұрын
Muzyka to zjebane gówno, jeden może robić coś super na słuch drugi może być niesłyszący i tworzyć coś świetnego patrząc na same nuty, nie ma żadnej reguły czy zasady na dobrą muzyką, szkoda zachodu, równie dobrze można próbować zrozumieć baby