Dla mnie z tej dzisiejszej opowieści po raz kolejny płynie taki wniosek, że różnorodność to podstawa przetrwania zbiorowisk leśnych. Monokultury hodowane przez człowieka podlegają dużemu ryzyku wyginięcia na skutek jednego silnego czynnika. A ich regeneracja potrwa kolejne dziesięciolecia.
@luczaj1003 ай бұрын
dokładnie
@MegaPierzak3 ай бұрын
Tak to właśnie wyglądało na Baraniej Górze.
@katogoria3 ай бұрын
@@MegaPierzak i Rudniku n. Sanem na patelni Sandomierskiej. Kocham taki las.
@lidiacyganik93933 ай бұрын
Dzień dobry P, Łukaszu, wspaniały klimat, i dużo serdeczności w dniu dzisiejszym życzę ❤
@ElaMuzyk3 ай бұрын
Dziękuję Pana wiedza jest niezbędna
@ElaMuzyk3 ай бұрын
Nie na mitologi polega rzeczywistość tylko reprezentuje Twórcę.
@Doiges1233 ай бұрын
Nie wiem czy niezbędna, ale warto znać procesy jakie wokół nas zachodzą ;)
@bogdank81383 ай бұрын
To co Pan mówi, jest szczera prawdą. Sam jestem właścicielem kilku działek leśnych, na których rosną min. sosny 80-100 letnie. Na nie właśnie trzeba uważać, gdyż łatwo chorują. Co roku ścinam te, w których korze dzięcioły zaczynają wydłubywać robaki, choć drewno nie jest mi specjalnie potrzebne. Ciepłe zimy spowodowały większą przeżywalność szkodników. Gołym okiem widać jak mój las się zmienia. Z przewagi drzew iglastych na liściaste. Dominują dęby.
@mpGrafik3 ай бұрын
Mieszkam w lesie sosnowym i potwierdzam, że widać coraz więcej rdzawego i żółtego koloru igieł na sosnach. Coraz więcej jest też takich uschniętych, które są wewnątrz pni opanowane przez mrówki - wystarczy się mocniej oprzeć i takie drzewo leci, łamiąc się na dole. Sporo szkód też wynikło z niespodziewanych wiosennych przymrozków w ostatnich latach, co połamało wierzchołki wielu drzew starszych i położyło młode. Do szkód przyczyniły się też występujące od kilkunastu lat potężne wichury, wyrywając na terenach piaszczystych i kładąc drzewa z płytkimi korzeniami. W swoim lesie od kilkunastu lat przerzedzam drzewostan zachowując drzewa z najgrubszymi pniami i zauważyłem, że dzięki temu, że sosny mają więcej przestrzeni wkoło, zachowują więcej zielonych igieł już od niższych wysokości pnia. Skutkuje to tym, że są w moim lesie znacznie bardziej wytrzymałe na ostatnie wichury, niż w sąsiadujących lasach. U mnie zniszczenia były sporadyczne, a dookoła mojego lasu spore. Zbyt duże zagęszczenie jest problemem dla drzew.
@sylphhhh3 ай бұрын
Doskonale znam to miejsce:)) Co roku odbywam podróż samochodową z Warszawy do Łotwy, jadąc przez Litwe i to właśnie tu, tuż za Augustowem, jak tylko wjeżdżam do tego lasu, to mentalnie przestaję już się czuć w Polsce, tylko nagle czuję że jestem już.... u siebie - jest to jakieś magiczne miejsce, jakaś niewidoczna granica, po przekroczeniu której juz nawet do ludzi na drodze w myślach zwracam się po łotewsku lub litewsku😂 Taki właśnie las to jest las z mojego dzieciństwa, a sosna to moje ukochane drzewo, uwielbiam ten odurzający zapach sosnowych olejków eterycznych oraz żywicy... i ten mech pod nogami zamiast warstwy opadłych liści...strasznie mi brakuję takich lasow w okolicach Warszawy... Jedyną namiastką tego sosnowego raju jest Mazowiecki Park Krajobrazowy w okolicach Otwocka...
@maciejlabu3 ай бұрын
Jestem z Otwocka, lasy otwocko -celestynowskie to nasz skarb lokalny, ale jeszcze są resztki puszczy osieckiej, kawałek dalej świetny kompleks w okolicy Łaskarzewa (właściwie już od Wilgi) no i jeszcze dalej wspaniała Puszcza Kozienicka. Mamy tych lasów trochę na Mazowszu. Pozdrawiam
@sylphhhh3 ай бұрын
@@maciejlabu Mam na liście właśnie oba te miejsca, płanowałam tam w tym roku się wybrać na grzyby🙂 Puszczę Kozienicką to już nawet widziałam kilka razy z samochodu, jadąc alternatywną drogą do Kazimierza. I też czuć tam tą magię leśną, bo zawsze chciałam się tam zatrzymać i po prostu pospacerować, poczuć ten las:)
@zaxb79912 ай бұрын
Dzieciństwo spędziłam w Srodborowie , za Otwockiem . Sosny , jałowce , akacje . Grzyby, poziomki . Wrony , wróble , sroki . Zawilce , fiołki . Wrzosy . To swat mojego dzieciństwa . Tęsknie za lasami . Basia 🦉🌲🪶🌳🦔🦌🍂🦬🌻☘️🍀🍁🪵🐿️🦫🦦
@RobertKula-nz3iy3 ай бұрын
Cześć ogrom wiedzy. Beata
@greyowl82793 ай бұрын
Panie Łukaszu, wg mnie najbardziej inwazyjnym gatunkiem w lasach stał się klon jesionolistny. Zdarzyło mi się w tym roku przejść się wałami rzeki Wkry i byłem przerażony. Całe kilometry jesionolistnego buszu nad rzeką.
@buciesprawy89963 ай бұрын
Super!
@barbaraorowska64003 ай бұрын
Dziękujemy Panie Profesorze❤
@DJ-Biskup3 ай бұрын
Zależy też gdzie np kujawsko pomorskie ja widuje bardzo gęste i grube sosny u mnie na osiedlu bardzo duże zdrowe 🙂
@peterkiedron89493 ай бұрын
Beskid Slaski byl zalesiony swierkami w 19 wieku. Obecnie wiele swierkow wymiera np. Na Skrzycznym i Baraniej Gorze.
@janmuss9053 ай бұрын
Lubię sosny😍
@MrEndriju3 ай бұрын
Ja ogólnie wolę igły od liści.
@angruspideru3 ай бұрын
W mojej okolicy dominują lasy liściaste, ale szczerze powiedziawszy brakuje mi trochę typowych iglastych lasów ze względu na grzyby.
@takasmaka8203 ай бұрын
Sosny rosną nawet na równiku
@manicurejoanna3 ай бұрын
Pochodzę z małopolski, na pograniczu z województwem świetokrzyskim. Były w naszym lokalnym lesie pozostałości po puszczy sandomierskiej. Piękne, stare drzewa liściaste, przysrożne wierzby. Zostało tylko kilka przy drodze wjazdowej do lasu. Poza tym to uprawa sosny, której nawet nie pozwalają się zestarzeć. Wycinka kawałków lasu co kilka lat. W miejscu gdzie chodziliśmy na jagody i podziwaialiśmy wysokie lasy, wszystko wycięte. Hodowla sosen. Od dawna odnoszę wrażenie też, że sosny wyglądają licho tak. Im bliżej ziemi tym marniejsze gałęzie, takie łyse te sosny. Jak ze zdjęć o skutkach ubocznych kwaśnych deszczów.
@waltanmari71353 ай бұрын
Dużo lasów sosnowych z siedliskami Boru Mieszanego Świeżego jest już w Puszczy Sandomierskiej, w moim ukochanym Wilczewsko - Sokołowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, także na podkarpaciu też można spotkać taki krajobraz. W ogóle ja wychowałem się w tych lasach zbierając jagody i do dziś takie najbardziej lubię. Po przeprowadzce kilkanaście kilometrów na południe, gdzie dominuje Buk/Jodła i inne liściaste, jakoś zawsze ciągnie mnie raczej do borów sosnowych, z brzozą i jarzębiną na słonecznych okrajkach.
@kokszranajaksmietana3 ай бұрын
No właśnie, to chyba bardziej kwestia gleb niż klimatu. Na niżu wszystkie żyzne gleby poszły pod pług a zalesione zostały tylko te najgorsze. Na pogórzu o tym raczej decydowało ukształtowanie terenu.
@Kozy-ns4qh3 ай бұрын
prawdziwe lasy to samosiejki, ingerecja czleka zawsze wszystko spier.... na wesolo
@marione.magdalenak.19883 ай бұрын
Sosny co dają orzeszki piniowe...to powinno być w Polsce! I cedry syberyjskie z których też są orzechy, ba można robić sycące pyszne mleko po którym nic nie chce się już jeść! Iglaki różne powinniśmy mieć...w tym jodły....cudnie pachną żyją ok.800 lat! Modrzewia, świerki różne gatunki w tym srebrzyste... Nie wiem jak jest z innymi gatunkami jak choina, czy cypry co wyglądają jak złożone parasole... Ale jak najwięcej Drzew z orzechami, kasztanami jadalnymi, owocami....dostępnymi tak powszechnie i wszędzie że nie będziemy uzależnieni od korporacji co produkują nam szkodliwa i martwa żywność. Wokół dróg powinno sadzić się lipy podwójne rzędy bo aż 8 dB hałasu wyciszają....nie mówiąc że dają kwiaty i mamy pyszny miodzik. Sadźmy Drzewa!!! Nawet z pestek...jak wiśnie, śliwki, jabłka, gruszki itd. I sadźmy.. konopie! Konopie rośnie tylko 110 dni do 4,5m i możemy robić z niego opal (brykiet), olej, gaz, biopaliwo bez siarki (z ropy naftowej wszystko powinno odejść) do samochodów i maszyn, czy papie, meble, domy, odzież, buty itd. Dawniej wszystko robiło się z konopii. Było 97% powierzchni kraju pokryte Drzewami, lasami...i mnóstwo tlenu, uzdrawiającego żywego powietrza, czystej wody, gleby, i mnóstwo cudownych roślin i zwierzaków... Teraz to jest ok.23% Drzew lasów, a alienowskie byty że swą agenda tu przebywające co chcą dalej nas zniewalać i przejąć planetę dla swych celów....i Wrzeszcza że...tu są miliony, miliony złotych! Niech spadają stąd bo prawdziwy człowiek nie niszczy Natury, nie niszczy planety Matki-Ziemi ani nie wykorzystuje ani ludzi, ani zwierząt. Konopie oprócz użytkowego zastosowania ma też i zdrowotne. Uprawiajmy konopie...a uzdrowimy i glebę, i szkodniki oraz chemiczne środki zastąpią, bo to są wszystko z ropy naftowej, jak i lęki chemiczne...plastik, smola, asfalt, obok paliwa z siarka....i to nie jest nasze ludzkie!
@manicurejoanna3 ай бұрын
W Wielkiej Brytani lasy są magiczne. Stare dęby, buki, normalne nie oznaczone jako pomniki natury, nikt nie wycina ich. Są tak wysokie i szerokie korony mają, magiczne poprostu.
@maciejlabu3 ай бұрын
Nikt ich nie wycina bo zostało tego naprawdę niewiele, trzeba pamiętać że Brytyjczycy zdewastowali prawie całkowicie swoje lasy pod budowę wielkiej floty.
@manicurejoanna3 ай бұрын
@@maciejlabu z tego co widzę z samolotu, czyli okiem z lotu ptaka to wygląda jakby mieli dużo więcej lasów niż polska. Wszędzie są lasy ze ścieżkami spacerowymi. Plus tam gdzie są osiedla domków jednorodzinnych i szeregowych, mimo małych ogródków, mają stare drzewa, których nie wycinają. Wygląda to super. Przy drogach jest pełno drzew również wielkich i starych.
@tomaszmazurek643 ай бұрын
Wokół mojego miasta las był liściasty i mieszany, sosny były głównie na nasadzeniach, więc też w takim naturalnym lesie sosnowym czuję się trochę nieswojo.
@Etacarinae90003 ай бұрын
Gdy jechałem do Jelenie Góry to widziałem sosny masowo oblepione jemiołą. Na północy nigdy nie widziałem zarażonej sosny.
@JanNowak-ju9zy3 ай бұрын
A nikt nie zauważył że obecnie im dalej patrzymy w las tym widniej!Kiedyś było odwrotnie?
@peterkiedron89493 ай бұрын
W Nowej Anglii dominujacy gatunek w lasach sie zmienia co kilkadziesiad lat od 18 wieku. To wynik procesow naturally how jak choroby i szkodniki plus dzialnosc czlowieka. Np. Ogromne sosny buly wicinane na maszty dla budowy okretow i okretow.
@piotrwasowski9813 ай бұрын
W centralnej części Mazowsza gdzie mieszkam olbrzymim problemem dla sosny jest przyłaszczek, często te zasychanie nierzadko gwałtowne to objaw żerowania, ratunku wtedy już niema. Dużo lasu wycina się pid budowy na powstałych polanach odkryte pnie sosem szybciej sie nagrzewają i dają sygnał szkodnikowi że stołówka czeka. Co do gatunków inwazyjnych to racja, lasy gdzie chodziłem na grzyby porośnięte są czeremchą i jeżyną.
@MrEndriju3 ай бұрын
Lubuskie podobnie wygląda. Są jeszcze mieszane, ale igła przeważa. Podobnie zresztą jest na Dolnym Śląsku. Moje okolice więc znam je dobrze. Zresztą ja wolę igły, nie cierpię liści. 3:55 Chyba nie, o ile teraz zmiany klimatu to nie jest zwyczajna manipulacja pogodą - co pewnie okaże się prawdą, chemtrails i tak dalej... Dubaj sobie parę miesięcy temu tyle wywołał deszczu, że skończyło się powodzią. Inna sprawa, że ludzie kopcili przez 200 lat i było zimno, a teraz sreko i nagle pogoda nie może się w Europie ustabilizować. 50 lat temu -30 stopni, to był standard, a prawda jest, że surowe zimy wracają (ja pamiętam okres 2011-2019 gdzie naprawdę było ciepło). Zmiany klimatu są od zawsze. W Anglii wczesnośredniowiecznej oliwki mogli sadzić tak było ciepło. Igła była i będzie, bo jak ochłodzenie przyspieszy, to i tak wytruje liście.
@tompodgorski35983 ай бұрын
❤👍
@43lk3 ай бұрын
Ja mieszkam w borze nadmorskim i też zauważyłem ile sosen zaczyna marnieć czy wręcz wysychać. Choć one są bardzo odporne na susze, rosną głównie na ziemiach piaszczystych.
@Domino1x3 ай бұрын
Dzień dobry ostatnio zobaczyłem reportaż o zielniku stuletnim. Mógłby pan zrobić jakiś film na jego temat ?
@annalp16093 ай бұрын
Na Kaszubach cudowne ogromne sosny wycinają w pień, golocą lasy z buka. Zdarzają się nasadzenia tylko sosny. Te tereny to przeważnie sosny. Same bardzo mocno się rozsiewają. Na łączce w minionych 20 lat, powstał sosnowy lasek.
@piotrwojdelko11503 ай бұрын
Mieszakm lokalnie i zauwazylem ekspansje klonu .Kiedys zazdroscilem ,ze gdzies tam na poludniu klony tak ladnie sie wybarwialy jesienia a tu na Suwalszczyznie te liscie klonu szybko bylY szarobure ze wzgledu na szybki przymrozek..U mnie rozsialem dzikie oregano i na prawde ta polna roslina wykazuje ekspanse...
@piotrwojdelko11503 ай бұрын
@wciuciubabkegram nie nadazam z usuwaniem malych klonow ,mieszkam na wsi..Cos im tu pasuje i jest odporny na susze.Dla powodzian wzdluz lub /przed walami przeciwpowodziowymi sugerowalbym olche ,to drzewo mi wyroslo w miejscu gdzie woda wylewana.Wyrosla mi mala olcha przed trzcina gdzie stale jest ok 0.5 -1m wody..
@HIACYNTA6113 ай бұрын
Oczywiście , na terenach podmokłych i zalewanych okresowo olxha i wiklina ma się świetnie.@@piotrwojdelko1150
@pirireis64193 ай бұрын
Szanowny panie Łukaszu, bardzo prostym rozwiązaniem było by wprowadzenie sosen z południowych stanów USA. Być może rozwiązało by to problem .
@luczaj1003 ай бұрын
Z różnych powodów nie powinniśmy propagować gatunków spoza Europy
@monikapastrykiewicz3 ай бұрын
Na Opolszczyźnie tez doskonale widac zamieranie sosen do tego masowy atak jemioły a ci dalej sosne sadzą. Mysle ze u nas tez problemem jest kopalnia ktora miliony litrow wody ściąga jak otworza kolejna kopalnie to znowu sciagna z kolejnych terenow wode😢.chca zmniejszyc slad weglowy kosztem srodowiska,zalezy w ktora strone pojda to zagrozi to pieknej alei debowej😢
@joanka21403 ай бұрын
Ahhh, Ta Szanowna Szanowana pani JEmioła😊
@jeromelebanner853 ай бұрын
Na nizinie Śląskiej, ktora jest na skraju zasiegu sosny widac najlepiej zmiany klimatu. Na przelomie sierpnia i wrzesnia, gdy mielismy najciepleszy przełom tych miesiecy w historii pomiarów, sosny zaczęły masowo tracić igły. Są żółte jak nigdy, jeszcze parę takich lat i sosna bedzie zamierac, bo nie jest w stanie wytrzymać tak gorącego powietrza. Pytanie co robią lasy państwowe? Czemu nie sadzą swierka serbskiego albo sosny czarnej? Tylko kontynuują monokulturę sosny zwyczajnej. Dęby poradzily sobie cudownie.
@paramaribu78103 ай бұрын
Nie można według prawa sadzic obcych gatunków
@jeromelebanner853 ай бұрын
@@paramaribu7810 prawo nie nadąża za klimatem w takim razie. Coś zrobić trzeba, minusem sosny czarnej jest gorszy system korzeniowy niż zwyczajnej, ale Serby radzą sobie swietnie
@paramaribu78103 ай бұрын
@@jeromelebanner85 w lasach panstwowych zasiadaja ludzie z innego swiata, i puki sie to nie zmieni nie ma szans na jaki kolwiek krok w te strone, warto dodac ze niektorzy a mozne nawet wiekszosc reprezentuja poglady negujace globalne ocieplenie jako teorie spiskowa
@JanKowalski-hb1br2 ай бұрын
W Puszczy Knyszyńskiej okalającej Białystok od północy i wschodu jest wiele takich fragmentów, aczkolwiek są też całe połacie gdzie przeważają drzewa liściaste, tak czy inaczej zgodnie z wikipedią na temat puszczy Knyszyńskiej: "Jest ona jedynym w Europie Środkowej obszarem zbliżonym pod wieloma względami (strukturalnym, geobotanicznym czy zoogeograficznym) do południowo-zachodniej tajgi."
@Grzegorz21093 ай бұрын
- Widzisz te drzewa ? - Nie, las mi zasłania....
@bladlogiczny77113 ай бұрын
Nie wiem co się stało z jałowcem w lasach. Widziałem, że na otwartych dziczejących terenach nadal rośnie, u nas w lesie mieszanym choć głównie sosnowym jeszcze jakieś 25 lat temu był pospolity, a podobno po II Wojnie ludzie robili z niego płoty przeciw zamieciom, bo aż tyle go było, teraz to już rzadkość. Jako dziecko czasami potrafiłem zjeść jesienią nawet garść dobrze dojrzałych "jagód" (to chyba szyszkojagody) jałowca, bo nie było problemów z ich znalezieniem i nigdy mi nie zaszkodziły, choć podobno mogą mieć silne działanie. Dodawano je także do wędlin.
@Darek-p4j3 ай бұрын
Pozdrawiam z Sejn :)
@luczaj1003 ай бұрын
spałem tam wczoraj
@krisskloss3 ай бұрын
Pióropusznik😂
@BartekBarii3 ай бұрын
tak na spacerze kiedyś się zastanawiałem jakby tak leśnicy używali gatunków inwazyjnych jak w permakulturze zrobić z nich element odroślowy i raz na kilka lat ścinać wszystkie gałęzie z czeremch akacji żeby budowały próchnice w ziemi jednocześnie doświetlałoby się okolice dla naszych rodzimych gatunków
@talaqx84053 ай бұрын
Za duże ryzyko wyparcia rodzimych gatunków przez naturalnie rozsiewające się gatunki obce, na krótką metę brzmi dobrze, a może się skończyć jak z czeremcha amerykańską.
@krzysztofmazur29733 ай бұрын
Jeśli je przytniesx rozrosną się jeszcze bardziej akacja uwielbia pożar wtedy to przejmie jeszcze szybciej cały teren
@BartekBarii3 ай бұрын
@@krzysztofmazur2973 Ale one już tam są i rosną ja tylko pisze o pracy na tym co już jest w lasach .wykorzystać przycinać i pracować na tym nie trzeba nic sadzić a rozrastać to i tak się będzie nawet bardziej jak się to zostawi w spokoju Pozdrawiam
@BaliceSpotting3 ай бұрын
Polecam niektóre fragmenty puszczy Niepołomickiej, są tam mega stare Sosny. Apropo Buków, w Beskidzie niskim widzę że straszeni usychają im korony, ale słyszałem opinię że to szkodniki a nie susza. Czy zauważył Pan takie zjawisko na Bukach u siebie?
@tp771003 ай бұрын
Fajnie jest się zachwycać przyrodą. Gorzej obserwować degenerację rodzimych, znanych habitatów.
@teresachylinska83943 ай бұрын
Panie Lukaszu to smutne wiesci Sossna ,jalowce to flora mojego dzuecinstwa okolice Jozefowa /Warszawy podloze piaszczyste !!!!!!!!!!!!!!!!!! Sa nagminnie wycinane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz mieszkam za granica ale na tle lasu jadalnych kasztanowcow widze 4 Sosny rosnace blisko siebie !!!!!!!!!!!!!!¨Mam wiec kawalek POLSKI !!!!!!!!!!!!!!! Szanujmy i kochajmy LASY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To SKARB NARODOWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wyrazy Szacunku dla Pana Wiedzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!❤❤❤
@danuta81983 ай бұрын
Po co tyle wykrzykników??
@angruspideru3 ай бұрын
@@danuta8198 Żebyś lepiej słyszała w głowie ten krzyk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111111!!!!!!!!!!1!i :)
@Mi-yi9le3 ай бұрын
Tymczasem większość odnowień w LP idzie w sosnę.
@waltanmari71353 ай бұрын
Mam krytyczny stosunek do LP, jednak to trochę nadinterpretacja. U mnie większość odnlwień to Dąb z domieszką Lipy i Buk.
@Mi-yi9le3 ай бұрын
@@waltanmari7135 dobrze słyszeć. Niestety z moich obserwacji na terenach, które ulegają najszybszemu ociepleniu w PL idzie głównie sosna. Dla mnie pozostaje bez znaczenia co sądzę o LP, najważniejsze żeby lasy przetrwały zmianę klimatu a z sosną może być to trudne i aby rosła bioróżnorodność.
@romualdulanowski84853 ай бұрын
Był las nie było Nas będzie las nie będzie Nas ,co do bajek nie mogę się doczekać kiedy na tym kanale pojawią się Smoki 😂pozdro Łukasz
@magorzata1773 ай бұрын
🫶
@ogrodpodlasem3 ай бұрын
Co to są na bajki?
@mariank99353 ай бұрын
Ciekaw jestem Pana opinii o puszczy Knyszyńskiej. Tak na północny wschód od Białegostoku. Dzicz nieprzebyta
@JanKowalski-hb1br2 ай бұрын
coś pięknego, bywam tam regularnie a zgodnie z wikipedią "Jest ona jedynym w Europie Środkowej obszarem zbliżonym pod wieloma względami (strukturalnym, geobotanicznym czy zoogeograficznym) do południowo-zachodniej tajgi." choć widać też w niej sporo fragmentów liściastych
@mariank99352 ай бұрын
@@JanKowalski-hb1br fakt. Tajgą trąca. Ale przeważają liściaste
@sebastianczarnowski273 ай бұрын
Sosne zwyczajna moze zastapi sosna czarna.
@smierckatombiaowiezykowals73913 ай бұрын
to nie puszcza a las augustowski, puszcza jest dzika a nie lasami gospodarczymi zarządzającymi przez lasy państwowe
@saturndirect80853 ай бұрын
Skarb.
@marione.magdalenak.19883 ай бұрын
Łukaszu....korzeń łopucha, o którym mówi Anastazja znasz?
@biskupja3 ай бұрын
Siema Łukasz
@neutronshiva24983 ай бұрын
Niepopularna opinia: ja za monokulturą sosny rozpaczać nie będę. Jest to obcy na naszych terenach typ lasu powstały po wycięciu lasów liściastych i mieszanych. Rozpaczać za to będą Lasy Państwowe, bo skończy im się "plantacja" sosny.
@Etacarinae90003 ай бұрын
Własnie, czemu nie sadzą drzew liściastych? A no tak, na słabej glebie tylko sosna daje plon. Jeśli jest lepsza gleba to znajdziesz las mieszany. Bukowo, sosnowo, świerkowy.
@neutronshiva24983 ай бұрын
@@Etacarinae9000 A co przemieniło te słynne polskie czarnoziemy w jałową ziemię? A no sosna. Konkretnie kwaśne igły sosny. A kto sadził sosnę? A no ludzie! To niech teraz ludzie rozwiązuję ten problem. I tak, wiem, że np. na kaszubach jest gleba piaszczysta, ale jak na niegdyś żyznej ziemi na śląsku (Kobiór, Żory itp) widzę sosnowe monokultury to mnie krew zalewa.
@tp771003 ай бұрын
Rozumiem entuzjazm, ale tajga w Augustowie?
@piotrek.swietlicki3 ай бұрын
Gdyby Pan pojechał na południe(kierunek Lipsk) zobaczyłby Pan jak ta "tajga" drastycznie się kończy, odcięta Biebrzą, jak nożem. Pozdrawiam z tych przepięknych okolic.
@JanKowalski-hb1br2 ай бұрын
na południe od Puszczy Augustowskiej jest Puszcza Knyszyńska (choć z nią nie graniczy) wiki na jej temat "Jest ona jedynym w Europie Środkowej obszarem zbliżonym pod wieloma względami (strukturalnym, geobotanicznym czy zoogeograficznym) do południowo-zachodniej tajgi."
@piotrek.swietlicki2 ай бұрын
@@JanKowalski-hb1br Ja tu mieszkam i doskonale wiem gdzie co jest. Puszcza Knyszyńska jest na południowym zachodzie, daleko na południowym zachodzie.
@Kafarion3 ай бұрын
Jesteśmy w samym środku małej epoki lodowcowej na samym szczycie temperaturowej sinusoidy. Więc cieszcie się, że jest ciepło, bo niedługo wrócimy do temperatur późnego średniowiecza.
@jandzban13143 ай бұрын
Wiem z wielu żrodeł, że na wschód od nas, nie ma drzew starszych jak dwieście lat ponieważ był jakiś kataklizm, powodzie błotne itp. W niektorych miejscach jest kilka metrów osadu.
@Grzegorz21093 ай бұрын
Jakie zmiany klimatu ? Latem jest ciepło a zimą zimno ? Na czym polega ta niby zmiana ? To jakaś nowa religia czy co ? Na dziurze ozonowej Żydki nie potrafili się nakraść to puścili pierda o "globalnym ociepleniu" ? Ostatnią stałą rzeczą na Ziemi jest klimat. Taka jego natura a człowieczek nie ma na niego wpływu na szczęście.
@jeromelebanner853 ай бұрын
Na Twoje edukację, też nikt nie miał wpływu.
@Grzegorz21093 ай бұрын
@@jeromelebanner85 Niestety miał. W technikum leśnym wtłaczano we mnie wzory skróconego mnożenia, widmo atomu wodoru i teorię falowości prądów literackich.