Jak spotykam ruskich w Tajlandii to mowili o sobie że są z Europy. Jak spotyka ich w Europie to mówią " nu da. Rasija takaja balszaja."🤔
@iwonabilik99111 ай бұрын
To niech tam zostana!!!😂😂
@marcinmarcinek892711 ай бұрын
.
@marcinmarcinek892711 ай бұрын
Dzięki
@monya.peretz.89211 ай бұрын
Może mieli na uwadze to, że urodzili się lub mieszkają w europejskiej części Rosji?
@sebastiankaminski379111 ай бұрын
według mnie, najprostszym rozgraniczeniem jest zasięg noszenia i popularności onuc, w bardzo dużym uproszczeniu, tam dokąd kiedys na wschodzie sięgało Królestwo Polskie na tych terenach w późniejszych wiekach przyjęły się skarpety, a dzicz pozostała przy wiązaniu szmat na stopach...pozostawiam te 3 kropki dla ewentualnych onucofili z Olgino by rozwinąć ewentualną przyszłą dyskusję 😉
@grzegorzbuchalski813911 ай бұрын
24:40 czyli Z połowa swastyki😊 ma swoje uzasadnienie
@jarkalisz11 ай бұрын
Czajkowski dla "elity" Dla reszty, bieda, wóda i aborcja.
@krzysztoflanger601511 ай бұрын
Najkrótsze i najlepsze podsumowanie stosunków społecznych w rosji
@Hanna-vm2rh10 ай бұрын
Zupełnie jak w każdym innym państwie świata
@DariuszKamiński-g9s11 ай бұрын
Dzień doberek wszystkim. Przyjemnie posłuchać z rana Marcina, a przy okazji poznać kawałek historii
@zwierzak201211 ай бұрын
ale mi się spodobało jak Marcin powiedział "głośny trzask liny" to spodziewałem się inne słowa, które głośno trzaska, ale też na cztery litery. Ale to jest Marcin, on nas nigdy nie zawiedzie.
@MyWeepingAngels11 ай бұрын
@@Olaf-ti7iy Zgadza się, egoizm i krótkowzroczność polskich władców w efekcie źle się skończył również dla Polaków. Niestety, niektórzy do dziś nie wyciągnęli z tego wniosków, a ich wypowiedzi przypominają trzask tej liny na cztery litery 😂😂
@hvnterblack11 ай бұрын
Śmieszek chyba chory, spróbuję zastępstwo ogarnąć. Władimir Putin przybył z wizytą na lekcję do jednej z moskiewskich szkół. Były kwiaty i przemówienie, ale potem wstaje mały Sasza i mówi: - Panie prezydencie, mam trzy pytania: 1. Dlaczego Rosja zajęła Krym? 2. Dlaczego wysyła pan rosyjskich żołnierzy na Ukrainę? 3. I kto stoi za zabójstwem Niemcowa? Zaskoczony Putin otworzył usta, ale w tym momencie rozległ się dzwonek na przerwę. Po przerwie wszyscy wracają do klasy. Tym razem głos zabrał Wania: - Panie prezydencie, ja mam pięć pytań. 1. Dlaczego Rosja zajęła Krym? 2. Dlaczego wysyła pan rosyjskich żołnierzy na Ukrainę? 3. Kto stoi za zabójstwem Niemcowa? 4. Dlaczego dzwonek na przerwę był dwadzieścia minut przed czasem? 5. I gdzie jest Sasza?
@monya.peretz.89211 ай бұрын
Nagle do klasy wbiega sekretarka i mówi że dyrektor wzywa Wanię Iwanowicza do gabinetu, gdyż jest do niego telefon ze szpitala w sprawie jego matki. Po wyjściu Wani wstaje Yulia i mówi: Moje pytanie jest tylko jedno: Kto z naszej klasy będzie następny?😉😁
@JózefGriszko11 ай бұрын
Kiepsko przerobiony dowcip o Gierku i mięsie
@michachodkowski849911 ай бұрын
@@JózefGriszkokiepski to jest twoj koment
@joannamuczke364111 ай бұрын
Panie Marcinie bardzo dziekuje za Pana wszystkie filmy! Ogladam codziennie.
W 10. wieku, nawiasem mówiąc, chrześcijaństwo wschodnie stało na znacznie wyższym poziomie cywilizacji, niż zachodnie.
@grzegorzbuchalski813911 ай бұрын
No dobra ale coś dawno to było, no nie?
@uchicha66611 ай бұрын
Tak ale do tego bylo znacznie blizej Rusi Kijowskiej, bo zaledwie po drugiej stronie morza czarnego. Z rozwinieta flota na pewno mialo duzy wplyw na to co Rusini przyjeli. Zreszta fizycznie jeszcze blizej bo na poludniowej Ukrainie i Krymie bylo sporo Grekow ktorzy kolonizowali te ziemie od starozytnosci
@rzizmont8911 ай бұрын
Szybko te przewagę stracili. Ich prawodawstwo jest bardzo uprzedzone względem reformowania kraju. Rządzący od co najmniej 1945 r. to regularni hamulcowi postępu i swobod. Dlatego tak odstają względem świata, nie ty mentalnie. Pozdrawiam
@MadJedfox11 ай бұрын
34:15 byliśmy po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny, ale niestety nie mieliśmy na to wpływu. Decyzję podjęto za nas i tak dostaliśmy we wpływy komunistycznej Rosji. Praktycznie od samego początku był dość silny sprzeciw obywateli przeciwko takiemu stanowi rzeczy - począwszy od dywersji AK, po późniejsze powstania (np. Czerwiec '56).
@TaktoMichael11 ай бұрын
Miłego dnia 😊
@Jowita-of3fy11 ай бұрын
Dziękuję za odcinek historyczny. Pozdrawiam serdecznie. Pozdrawiam 🤗
@51117589580111 ай бұрын
Dzień dobry przy niedzieli
@zbigniewwojdak328811 ай бұрын
Rosja to Europa brzmi jak kpina czyż nie??! Dzięki za odcinek i pozdrawiam.
@krzysztoflanger601511 ай бұрын
obecna rosja uważa się za odrębną cywilizacje - czy zasłużenie, niech każdy oceni. Poza bycie stacją benzynową dla Europy niewiele chcą mieć z nią wspólnego, Chin też zawsze uważali jak niższych gatunkowo, o ich stosunku do innych narodów Azji nawet nie ma co wspominać. Sami sobie są kontynentem, I niech tak zostanie
@robertnawrocki308211 ай бұрын
Taaaaak, inna kultura, bardziej zacofana, dzicz😁
@martinpoland475411 ай бұрын
Rosja mentalnie to trzeci świat. Mapy tego nie określają tylko umysły ludzi.
@andrzejsitkowski308411 ай бұрын
nie to przykład państwa gdzie najwyższa warstwa ( bardzo wąska) władzy ,dzięki małżeństwom z kobietami dynastii starej Europy i dworami, które z nimi przybyły włączyło się do nurtu europejskiego ale olbrzymia większość pozostała nadal w mentalności ukształtowanej przez Mongołów w Xlll wieku. Dlatego gdy podczas rewolucji październikowej Lenin zdobył władzę i wymordował tą garść arystokracji to cały obszar wrócił do Azji i kultury i mentalności stepowej )
@TapOnX11 ай бұрын
@@andrzejsitkowski3084 bardzo męczą te wszystkie himmlerowskie teorie o mentalnościach i duchach narodowych, nurtach cywilizacyjnych. Kulturę kształtują przede wszystkim warunki materialne. Czy ruskiego faszyzmu nie da się krytykować bez przyjmowania elementów faszystowskiego światopoglądu?
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
@@andrzejsitkowski3084 ja jebie znowu to faszystowskie pierdololo. Tak mongołowie ponad 1500 lat temu nakazali im tak żyć i Rosjanie nadal się tego trzymają. A sami Mongołowie którzy dosłownie żyli w ich mongolskiej kulturze to mają teraz lepszą demokrację niż w Rosji.
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
@@andrzejsitkowski3084a słyszałeś o Nowogrodzie Wielkim? Wiesz tym jednym z rosyjskich państewek w której panowała jakaś forma demokracji? Dosłownie demokracja w krajach ogólnie pojętych jako "słowiańskich" zaczęła się na rusi
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
Aaa a dla ciebie takie info... NIE O TO CHODZIŁO W OKREŚLENIU "TRZECI ŚWIAT". Ja jebie nauczcie się ludzie. 1.swiat - kapitalizm, 2. Świat - komunizm, 3.swiat - niezdecydowani.
@Zawisza_Czarny_11 ай бұрын
Oni (Ruskie) mają swoje zwyczaje... Każdy ma. Irlandczycy, albo Francuzi też mają swoje zwyczaje. Nie wynika z tego, że Irlandia albo Francja nie są w Europie.
@zwierzak201211 ай бұрын
odcinek o Mongołach może też. i o Piotrze Wielkim i o Katarzynie ze Szczecina. Wiecie, że Katarzyna jest ze Szczecina. Podobnie jak ja. Przypadek? Nie sądzę.
@monya.peretz.89211 ай бұрын
Prusaczka czy Niemka? Bo wiesz, nie wszystko co urodziło się w stajni jest koniem. 😉😁
@mike-ivy11 ай бұрын
@@marcin4893 Pani Jarzyna ze Szczecina ...
@robertjakubczak943711 ай бұрын
Macie tam najlepsze paszteciki na świecie mniam mniam 😋 pozdrawiam serdecznie z Warszawy 🇵🇱❤️
@robdob535011 ай бұрын
rosja to rosja... ani Europa, ani Azja
@djkjlbvbhzoer801111 ай бұрын
Nazywają siebie „Eurazją”.
@maciejbar897711 ай бұрын
Chyba Pastuchow powiedział, że Rosja to nie Europa, Azja ani Euroazja, tylko Azjopa. I chyba ma rację.
@damakameliowa571211 ай бұрын
Azjopa 😁
@MyWeepingAngels11 ай бұрын
Tak, łeb Azji, zad Europy, to by się zgadzało 😂😂
@IrA27X11 ай бұрын
Pozdrawiam i dziękuję za Wiadomości!!!!
@plrc459311 ай бұрын
29:26 - ah te dialogi z Nocy Kruka załączające się randomowo :D
@MyWeepingAngels11 ай бұрын
W momencie, na który wskazujesz, Marcin mówi o przekładach literatury i podkrakowskich Bronowicach 🙄?
@monikas.346411 ай бұрын
Bardzo interesujący materiał - serdecznie dziękuję! Jedno małe sprostowanie - Wielka Brytania to dopiero początek XVIII w -1707 r, za cara Iwana IV to jeszcze Anglia.
@Trzysetny11 ай бұрын
O, to to. Ja tu właśnie po ten komentarz 👍
@iraspl37111 ай бұрын
Rosja to stan umysłu 😂
@Olaf-ti7iy11 ай бұрын
Z tym "umysłem" u Rosjan to bym nie przesadzał 😄
@Hanna-vm2rh10 ай бұрын
Każdy kraj to stan umysłu
@leszekpoco883911 ай бұрын
Rosja i Marcin mają taki sam problem z przynależnością.
@xyz6977711 ай бұрын
Coś w tym jest haha
@robertab92910 ай бұрын
O kradzieży nazwy "Rosja" przez Moskali: Theft of millennia: how Moscovia rebranded itself as 'Russia'
@pikaczu287511 ай бұрын
Szczególnie Rosjanie (ale nie tylko) mają skłonność do uzasadniania swoich racji jakimiś ( wybiórczymi) faktami historycznymi. Nie ma chyba bardziej cynicznego uzasadnienia dla dzisiejszej agresji że "jakieś tysiac lat temu jakiś iwan czy inny mieszkał w Kijowie." Nie można historii używać jako alibi, szczególnie w polityce. To dziedzictwo z pogranicza Hegla i Marksa. Jakby powiedział Freud , to racjonalizowanie ukrytych kompleksów ( politycznych).
@highgrade.downbeat11 ай бұрын
niektórym polakom (szury :)) pojawiają się resentymenty gdy mówią o Lwowie, co nie przeszkadza im mówić o Szczecinie czy Wrocławiu - piękne polskie miasto :) co więcej, urodzeni na dawnych ziemiach niemieckich, czują się prawdziwywi polakami. spróbuj takiemu powiedzieć, że prawdopodobnie ma ukraińskie korzenie..
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
Meh, amerykanów o podobny poziom wyparcia też bym podejrzewał (psst, tak naprawdę to oskarżał bo wszyscy wiedzą że koloryzują swoją historię)
@pikaczu287511 ай бұрын
@@AnarchyDusha2137 tylko że widzisz , kraje które przyjęły ten system kulturowy ( Korea Południowa czy Japonia np) nie straciły na tym. Natomiast przyjmując flow kulturowy naszego byłego wielkiego brata , stajesz się niewolnikiem dosłownie.
@robertab92911 ай бұрын
W 18.-19. wieku, Moskale sfabrykowali wiele dokumentów "historycznych", aby móc twierdzić swoje bezpośrednie pochodzenie od Rusi Kijowskiej. Oraz to, że są Trzecim Rzymem.
@marvju20910 ай бұрын
To nie jest rosyjska specjalność. Są kraje, które swoją egzystencję oraz wypędzenie i brutalny ucisk autochtonicznych mieszkańców uzasadniają tym, że ich święta księga parę tysięcy lat temu obiecała im te ziemie. To dopiero odlot i samowola
@mec-w8b11 ай бұрын
Toalety na zewnątrz w tym klimacie❓-Rosja to trzeci świat.
@zwierzak201211 ай бұрын
mapy by się przydały. Chętnie bym obejrzał odcinek o Nowogrodzie.
@Olaf-ti7iy11 ай бұрын
Popieram. Wielki Nowogród był wielką szansą dla Rosji. Nie podbili ich Tatarzy, nie mieli niewolniczej mentalności, utrzymywali rozległe kontakty z Europą. To była republika kupiecka, Demokracja była tam starsza niż w Wenecji, Genui czy Anglii. Gdyby Nowogród zjednoczył Ruś mielibyśmy dzisiaj cywilizowane państwo na wschodzie. Tutaj niestety nasi Jagiellonowie strasznie zawiedli, bo w kluczowym momencie nie wsparli Nowogrodu w walce z Moskwą. My Polacy też jesteśmy winni że Rosja jest taka a nie inna
@henryksuchodolski542111 ай бұрын
Gwoli ścisłości, w XIV - XVII w. istniało Królestwo Anglii i Walii i osobne Królestwo Szkocji. Wielka Brytania powstała w 1707 r.
11 ай бұрын
Dziękuję i proszę o wybaczenie za błąd
@Pawel.J_910111 ай бұрын
Trzymaj się Ukraino.
@ceret559611 ай бұрын
Ukrainie został maksymalnie rok i do piachu. I zdejmij to pogańskie coś z profilowego.
@tkowalik83911 ай бұрын
Cieszę się, że zrobiłeś ten film Marcinie. Może, chociaż w małej części przyczyni się do obalenia przekonania o kulturowo "azjatyczkiej" czy "stepowej" Rosji.
@adamkzuwitz17111 ай бұрын
Geograficznie do Uralu tak. Tak po za tym to nie za bardzo
@martinpoland475411 ай бұрын
Rosja mentalnie to trzeci świat. Mapy tego nie określają tylko umysły ludzi.
@uchicha66611 ай бұрын
Umyslowo srednio
@grzegorzmierzynski394911 ай бұрын
Pozdrowienia z Nottingham panie Marcinie!
@leszeksikora592311 ай бұрын
Proszę pozdrowić Szeryfa
@Arpa6111 ай бұрын
Podobało mi się.
@trojnara11 ай бұрын
Wnioski są wyciągnięte bardzo z naszego punktu widzenia. W krajach rządzonych przez dynastie obce (np. Chiny) lub wojska koloniale (np. Indie) rozdźwięk pomiędzy mentalnością narodu a władców bywa znacznie większy niż u nas to bywało. Dlatego byłbym ostrożny z definiowaniem narodu jako europejskiego tylko dlatego, że władcy mówią po francusku albo po niemiecku.
11 ай бұрын
Rozumiem, że "dynastia obcą" są tu Romanowowie? Tu było jednak szerzej. To nie tylko sam dwór się europeizował. Kulturalny mainstream Rosji XIX wieku współtworzył kulturalne życie Europy. Rosja miała też więcej kontaktów handlowych, dyplomatycznych i kulturowych z Europą niż z innymi regionami. Pozostaje jeszcze czynnik religii, który także sprawia, że Rosji bliżej do Europy niż czegokolwiek innego
@trojnara11 ай бұрын
@ Owszem, dynastia i dwór to nie wszystko. Może faktycznie bliżej Europy niż czegokolwiek innego. Z drugiej strony można być "bliżej" a jednocześnie całkiem daleko. Rosja jest na tyle duża i odizolowana, że stanowi osobny byt w dużo większym stopniu niż na przykład Belgia. Mam też uczucie (które warto by zweryfikować liczbami), że ów kulturalny mainstream Rosji XIX wieku stanowił istotnie mniejszy procent ich społeczeństwa w stosunku do innych krajów ówczesnej Europy.
11 ай бұрын
@@trojnaraTu się w pełni zgodzę.
@arturkowalski515111 ай бұрын
Panie Marcinie, rozumiem że nie zauważył Pan mojego poprzedniego komentarza, więc go sparafrazuję - niech Pan poprawi datę chrztu Rusi Kijowskiej z błędnego 998 na poprawny 988 rok, bo ta pomyłka może niektórym mniej historycznie zorientowanym słuchaczom się nieszczęśliwie utrwalić.
@Radio.Natalia11 ай бұрын
14:54 dróg na północny wschód Ale zarymowane można z tego rapsy zrobić 😂
@elagalewska11 ай бұрын
❤ bardzo dobrze odcinek 👍 Pozdrawiam serdecznie 👋❤️ 💪🇺🇦💪 Zwyciężaj Ukraino❤
@maras5211 ай бұрын
Rosja cyw... CO ?! Toż podlasie i Sosnowiec są bardziej cywilizowane 😅
@damakameliowa571211 ай бұрын
Podlasie.
@mariuszmusia814411 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów. Pozdrawiam
@MaacAbra11 ай бұрын
Rosja to stan umysłu.
@Jurekman11 ай бұрын
Należy doprecyzować;stan chorego umysłu.
@damakameliowa571211 ай бұрын
@@Jurekman schizofrenia?
@Tred195711 ай бұрын
Dziękuję i Pozdrawiam💲📈
11 ай бұрын
Dziękuję
@djbuhh964811 ай бұрын
W 2021 wracając z Petersburga z turnieju EURO odwiedziłem Wielki Nowgorod. Tam się szczycą rokiem 862 jako początkiem państwowości ruskiej/rosyjskiej. Wewnątrz murów tamtejszego kremla stoi wielki dzwon z 1862 jako pomnik 1000-lecia Rusi/Rosji. Z chrztem ten rok chyba nie miał nic wspólnego. PS. Znalazłem w Nowgorodzie także dwa pomniki Włodzimierza Ilicza. Wobec obydwu wygrażałem pięścią.
@MaacAbra11 ай бұрын
Nie, Rosja to ropa EU
@user-db7sx6yr6g11 ай бұрын
❤❤❤,pozdrawiam, książka przeczytana.A
@jakubhass122811 ай бұрын
To było super !!
11 ай бұрын
Dziękuję
@ryszardzeglarski782511 ай бұрын
Nie wiem czym to jest spowodowane ale gdy Pan opowiada z kanapy to słychać Pana o wiele lepiej.
11 ай бұрын
Na kanapie nagrywam innym mikrofonem
@johnymnemonic465711 ай бұрын
Rosja to Euroazja.Takie ma położenie.
@krzysztoflanger601511 ай бұрын
Świetny odcinek. Bardzo lubię odcinki historyczne! :) ps. coraz mniej jest Szyszki :(
11 ай бұрын
Ona się znudziła i wie, że jak gadam do siebie, to raczej się nie będę bawił;-/ Jak nagrywamy podcast, to w ogóle śpi na kanpie, żegnam się, a ona już to rozpoznaje i wstaje
@pantheo945711 ай бұрын
Dzięki Marcin, bardzo ciekawy temat :) obecna Rosja lubi udawać że jest osobnym tworem z zupełnie unikalną kulturą ale w okolicach Europy ciężko o coś takiego.
@George-kr1de11 ай бұрын
Rosja to jak sami mowia to stan umyslu. maja o sobie tylko dobre zdanie i kompletny brak samokrytycyzmu.
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
Jak większość Polaków
@amciuam15711 ай бұрын
Rosja to 7 krąg piekła a nie Europa
@bohenastowell11211 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie wszystkich 😊😊😊
@zwierzak201211 ай бұрын
Huntington wymyślił rosyjską cywilizację. Wiem, bo czytałem.
@wesolyobibok11 ай бұрын
Ludzie! Co to było?
@damakameliowa571211 ай бұрын
Ale co?
@zwierzak201211 ай бұрын
ale Niemcy ze Szczecina to nie są takie zwykłe Niemcy, tylko lepsze Niemcy. Proszę o tym pamiętać. Innym Niemcom nie udało się tak sprytnie zdobyć Moskwy, ba, nawet Polakom tak się nie udało, ba nawet Francuzom, bo, nawet Rzymianom. a tak na poważnie to chętnie bym posłuchał o niemieckich elitach Rosji.
@BodziuM11 ай бұрын
Rosji mentalnie najbliżej w mojej ocenie do Korei Północnej, naród jest praktycznie całkowicie zniewolony przez reżim, takie niewolnictwo w okularach VR przedstawiających na małym ekraniku jak jest cudownie i wspaniale.
@wisp682611 ай бұрын
Moim zdaniem Rosji mentalnie najbliżej do średniowiecznej Mongolii.
@George-kr1de11 ай бұрын
a moim zdaniem najblizej im jest do Myanmar
@damakameliowa571211 ай бұрын
@@George-kr1de wszyscy macie rację po części.
@xyz6977711 ай бұрын
A moim zdaniem do Ukrainy, i tu i tu rządza krwiożerczy oligarchowie, kultura i język ten sam, wspólna historia sowiecka itd.
@Szpareq11 ай бұрын
Wszyscy macie gówno-rację, pozdrawiam
@pawegrzegorczyk585711 ай бұрын
Dzień dobry, Jak co dzień opowieści i Pana Marcina dobrze zaczynają dzień. Jedynie niejaki niepokój budzi monotonny pejzaż za plecami...
11 ай бұрын
Bałagan źle, porządek też niedobrze;-D
@jimiglan402611 ай бұрын
@ Kto powiedział, że Moskale*Są to bracia nas Lechitów,*Temu pierwszy w łeb wypalę*Przed kościołem Karmelitów. ale Było bowiem dwóch braci Lachów: Radym, a drugi Wiatko. I przyszedłszy, siedli: Radym nad rzeką Sożą i od niego przezwali się̨ Radymicze, a Wiatko siadł z rodem swoim nad Oką i od niego przezwali się̨ Wiatycze - Czy to Polacy założyli Moskwę? xd
@robertab92911 ай бұрын
@ Marcinie jest dobrze. Możesz tylko poprawić kadrowanie i zrobić tak, aby Twoje oczy były mniej więcej 1/3 odległości od górnego brzegu kadru.
11 ай бұрын
@@robertab929 Postaram się, dzięki za konstruktywną uwagę!
@robertab92911 ай бұрын
@ Super. Popatrz też fotograficzną/filmową zasadę trójpodziału. Chociaż w Twoim przypadku na kanapie jest lepszy kadr centralny, bo po obu stronach masz to samo (jest symetria).
@tomekzleszna757811 ай бұрын
Marcin - czy ta książka będzie dostępna w formie e-booka?
11 ай бұрын
Już jest
@tomekzleszna757811 ай бұрын
@THX za info - kupuję - choć z autografem będzie problem ;-)
11 ай бұрын
@@tomekzleszna7578 hmmm, na czytniku to trochę szkoda;-D
@TaktoMichael11 ай бұрын
Puszkin miał Afrykańskich przodków
@ZeSvenska198211 ай бұрын
Etiopczyk-Prawosławny
@monya.peretz.89211 ай бұрын
Fakt, ta śniada cera i loczki 🤔
@kerbicz11 ай бұрын
Alexandre Dumas także.
@damakameliowa571211 ай бұрын
@@kerbicz ale my o nim nie rozmawiamy.
@kerbicz11 ай бұрын
@@damakameliowa5712 Ooooh... kto jak kto, ale Dama Kameliowa powinna pamiętać o Aleksandrze Dumas.... 🙂
@yukimann200011 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek .
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
Mam wrażenie że większość komentujących chciała przede wszystkim obrazić Rosjan, a nie napisać coś mądrego
11 ай бұрын
Oczywiście nie można pominąć rosyjskich wysiłków, przez które ludzie ich nie lubią. Z drugiej strony, tego rodzaju podejście, że "Rosja to dzicz i kropka" po pierwsze sami siebie oddalamy od zrozumienia problemu, a po drugie pokazujemy, że nie jesteśmy wiele lepsi.
@AnarchyDusha213711 ай бұрын
@ No mi właśnie przeszkadza ten drugi punkt. Z jednej strony czuć taką nienawiść dla samej nienawiści, a nie za czyny jakie dokonali, a z drugiej strony to trochę jakby upupiali ich napad na Ukrainę, bo "oni to dzicz, tak już mają". Może w twoim filmie to tak nie wybrzmiało, ale moim zdaniem te początkowe zacofanie to głównie było z braku morskiego handlu. Ostatecznie statki bardzo ułatwiały handel i wymianę informacji/dóbr/pomysłów, a do Rosji większość handlu prowadziła droga lądowa (znacznie niebezpieczniejsza, trudniejsza logistycznie i kosztowna). Dlatego handel z Anglią przez Morze Białe było takie ważne. (Ok, teraz mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem, bo z pamięci pisać to jednak zawsze ryzyko). Teraz of course Rosji nic nie usprawiedliwia. Ludzie żyją w pewnym swoim świecie, a politycy dbają o to, by ich kraj był odklejony od rzeczywistości
@xniorvox11 ай бұрын
@ Z całym szacunkiem Marcinie, ale to nie my napadamy na sąsiadów, rabujemy, mordujemy i gwałcimy. Nie my w imię brudnych interesów odmawiamy innym prawa do samostanowienia i wolności. Więc, jeśli za miarę "lepszości" przyjąć wspólny dla nas i dla Rosjan mianownik chrześcijański, to jesteśmy wiele, wiele, wiele, WIELE lepsi. Aczkolwiek co do tego wspólnego mianownika mam pewne wątpliwości, bo u nich nawet patriarcha Cyryl wspiera zbrodnię.
11 ай бұрын
@@xniorvox Nie wiem, jacy "my". Mówię, że ludzie, którzy całe kraje i narody nazywają gorszymi, dziczą, nieludźmi itp. mają w sobie właśnie ten pierwiastek, który w określonych okolicznościach może prowadzić do właśnie takiej agresji. Jej podstawą jest odczłowieczanie przeciwnika.
@xniorvox11 ай бұрын
@ My = Polacy, zarówno jako naród, jak i państwo które stworzyliśmy. Są wśród nas owszem źli ludzie, jak w każdym narodzie, ale w swojej masie potrafimy się cywilizowanie zachowywać, a bandytów ścigać. Rosjanie za cara byli agresywni, potem zrobili sobie bolszewizm i nadal byli agresywni, potem przez kilka lat za Jelcyna lizali rany i był względny spokój, ale prędko stworzyli sobie kolejny reżim. Jak Putin odejdzie, to znów przez jakiś czas będą się łasić i przymilać, a potem wybiorą sobie innego Denaturowa czy tam Zoofiłowa na herszta i będą dalej robić swoje. Nie mówię o konkretnych osobach, dobrze wiem że tam żyją miliony uczciwych, wspaniałych ludzi, ale jeśli oceniać naród rosyjski w swojej masie, to niestety nosi on wszelkie znamiona dziczy. I to nie ja ich odczłowieczam, tylko oni sami - przez swoje budzące odrazę czyny.
@adamfedorczyk171211 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie Marcina i wszystkich obserwujących ❤.To w Rosji nie przestrzega się praw człowieka????????😂😂😂
@yabu852311 ай бұрын
34:26 Któryś z Polaków kiedyś stwierdził; Dyktatura bez terroru, to ulubiony ustrój Polaków. 🤣
@teesz435111 ай бұрын
Dziękuję.
@tadeuszwyszomirski932811 ай бұрын
Sami Rosjanie nie uważają ze są częścią Europy!!!!! 😢😢😢
@jerzybaczyk276911 ай бұрын
Ciekawą informację o przyczynach wzrostu znaczenia i dominacji Rosji w XVII wieku przekazuje Norman Davies w Bożym Igrzysku mianowicie zwrócił uwagę na liczby pokazujące wzrost eksportu na Zachód taniego zboża rosyjskiego i spadek eksportu zboża polskiego. Nie wykorzystalismy wtedy potencjalu rolnego Ukrainy.
@longinzaczek585711 ай бұрын
Norman Davies nie zdaje sobie sprawy z realiów gospodarczych. W XVII wieku Rosja jeszcze nie miała dostępu do morza umożliwiającego eksport zboża - dopiero w XVIII wieku zmienił to Piotr Wielki. Polska nie mogła eksportować ukraińskiego zboża bo drogę do Morza Czarnego blokował Chanat Krymski. Z Ukrainy eksportowano bydło do Niemiec - spędy wołów na skalę dzikiego zachodu, co załamało się w czasie Wojny 30-letniej, z powodu upadku gospodarczego Niemiec (utrata 1/3 populacji). Rosja głownie wzbogaciła się początkowo na eksporcie futer, które wynikały z podboju Syberii, która zaczęła się za Iwana Groźnego.
@ZdzichaJedziesz10 ай бұрын
Tu raczej zawiódł system polityczny oparty na jednomyślności (liberum veto) Zawsze się znalazł przekupny poseł/ agent Moskwy, taki Braun który zablokował potrzebne reformy. Gdybyśmy mieli porządną armię najemną to łatwo było by odeprzeć ataki Moskwy
@zeratulonline204710 ай бұрын
Podobnie jak teraz
@kkierczak11 ай бұрын
Kak zawsze super!
@michagrzesiak879311 ай бұрын
A propos Rewolucji Bolszewickiej. Niedawno wyszła gra Last Train Home, która opowiada o Rewolucji z perspektywy żołnierzy Czechosłowackich. Czy będziesz o tej historii mówił tu? Czy może to być jakiś dobry temat na ZSNG?
11 ай бұрын
A byłby to temat na ZSNG
@robertbajorek577711 ай бұрын
Dzień dobry.
@robertab92911 ай бұрын
Moskowia to taki Dziki Europejski Wschód. Na Dzikim Amerykańskim Zachodzie też mieli kontakt z kulturą europejską/wschodnioamerykańską. Z tą różnicą, że Dziki Zachód przekształcił się w Dolinę Krzemową. A Moskowia dalej tkwi w mongolsko-tatarskich strukturach politycznych.
@ceret559611 ай бұрын
Nie ma czegoś takiego jak Moskowia
@robertab92911 ай бұрын
@@ceret5596 OK. Poprawię się. Federacja Moskiewska ze stolicą w Moskwie.
@ceret559611 ай бұрын
@@robertab929 To może Polska to Warszawonia? Albo Republika Warszawska...
@robertab92911 ай бұрын
@@ceret5596 Nazwa Polska funkcjonuje od 10. wieku. Czesi nazwywają nasz kraj "Polsko" od samego początku. Nazwa "Moskowia" była używana od początku przez to państwo, tak byli też nazywani z zewnątrz. (Obywatele: Moskale). Moskale używali nazw "Княжество Московское" i "Великое княжество Московское" (łac.: Magnus Ducatus Moscuensis) w 13.-16. wieku. Krótko nazywali się "Московия" (łac.: Moscovia, ang.: Muscovy). Póżniej, Iwan IV Groźny i Piotr I ukradli nazwy Rosja/Rosjanie (Russia/Russians) od Rusinów (Ukraińców i Białorusinó). Chcieli mieć poważną historyczną nazwę. Moskiewscy "historycy" fabrykowali dużo dokumentów "historycznych" w 18.-19. wieku w celu podparcia fałszywych twierdzeń o byciu "Trzecim Rzymem" i o kontunuacji między Rusią Kijowską (Kyivan Rus) i "Rosją".
@robertab92911 ай бұрын
@@ceret5596 Wiesz, drogi Moskalu, nie ma nic złego w używaniu nazwy, którą używaliście od samego początku.
@ack463511 ай бұрын
Geograficznie euroazja, mentalnie i cywilizacyjnie Uganda z wczesnego średniowiecza.
11 ай бұрын
W Ugandzie było średniowiecze?
@piotrbogucki203911 ай бұрын
XD😂@
@robdob535011 ай бұрын
@to co było w Ugandzie kiedy gdzieś indziej średniowiecz
@yabu852311 ай бұрын
@@robdob5350 Możliwe, że w Ugandzie była wtedy wyższa cywilizacja, uwzględniając tamtejsze warunki, niż w Europie. 😁
@robdob535011 ай бұрын
@@yabu8523 ale autorowi chodzi o to, że u nich TERAZ tak jest :p
@andriifedchenko358411 ай бұрын
"...otyle w podkrakowskich Bronowicach wciąż żądziła kultura ludowa..." - to brzmiało obrażliwe 😁! Przecież Tetmajer, Rydel, Truszkowski byli związani z Bronowicami. I ja też 😁...
@romanczarnota-bojarski365611 ай бұрын
Tetmajer, Rydel, Truszkowski pewnie się w grobach się przewracają, jak widzą jak ty tu "żądzisz"
11 ай бұрын
Oni do tych Bronowic jeździli właśnie dlatego, że chcieli obcować z tą kulturą ludową. Stąd właśnie ten przykład
@VanityFair-zs7uh11 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów
@rai124511 ай бұрын
W mniejszości tak. Odpowiedź udzielona, można się rozejść.
@mikolajdykier751611 ай бұрын
Moskwa jest śliczna zwłaszcza po południu gdy chmury są różowe ❤
@mrrm400511 ай бұрын
Mainstream, czyli tzw. główny nurt xd
@hubertrozalski707011 ай бұрын
Mój wykładowca mówi, że "mentalna Azja" zaczyna się na Bugu, a 20 lat temu zaczynała się na Wiśle, a facet jest sinologiem i zjechał kawał świata, więc chyba wie, co mówi.
@hexalik136510 ай бұрын
Kom dla zasięgu
@tomaszgrochalski518511 ай бұрын
Tak są elementem. "Piątym" elementem? Sorry. Szacun i dzieki za materiał.
@andrzej918411 ай бұрын
👍👍👍
@aleksandrai994911 ай бұрын
💚
@zwierzak201211 ай бұрын
a propos Rosji. Dostojewski był inspiracją dla Schopenhauera, Schopenhauer dla Nietzschego, Nietzsche dla Freuda, Freud dla Junga, a jeden gość, który ma takie same nazwisko jak jak był współpracownikiem Junga, choć nie został sławnym psychoanalitykiem, ale ma swój wpis w Wikipedii. I się nie nazywa Zwierzak, bo ja się tak nie nazywam.
@TaktoMichael11 ай бұрын
Bless Man❤😊💚
@mariuszg848811 ай бұрын
Ciekawe czy po Putinie Rosja będzie jeszcze mieć prezydenta, czy zdecydują albo zostanie im narzucony kolektywny model podejmowania decyzji, żeby nie skupiać zbyt dużej władzy w jednym ręku.
@djbuhh964811 ай бұрын
Triumwirat? Beria, Chruszczow, Malenkow?
@longinzaczek585711 ай бұрын
Jak na telegraficzny skrót 1000 historii moskwy to jest znakomite. Historycy pewnie by się przyczepili do jakichś szczegółów, ale moim zdaniem to wynika z konieczności dokonania wyciągu i zmieszczenia się w określonym czasie. Warto wiedzieć, że tak naprawdę Moskwa jako miasto jest tworem Hanzy i Wielkiego Nowogrodu, bo to właśnie handel Wielkiego Nowogrodu tak przesunął szlaki handlowe na Rusi, że Moskwa z prowincjonalnej twierdzy stała się głównym węzłem handlowym.
@gangwiewiorek276111 ай бұрын
Marcin szkoda że pominąłeś wątki Polskie , a były bardzo istotne w powstawaniu Rosji jak i cała historia między nami .Na początek proponuje zapoznanie się Kroniki Nestora ( Powieść minionych lat. tzw. latopisy ) wydał je w 1113 r. czyli ponad sto lat przed powstaniem miasta Moskwa Pozdrawiam. Jeszcze mały bonusik: Przez całe 10 lat między rokiem 1991 a 2000 rosyjskim hymnem państwowym była stara polska pieśń religijna. Ta szokująca informacja nie jest powszechnie znana, chociaż można o niej z łatwością przeczytać na stronach Wikipedii. Pierwszym oficjalnym hymnem carskiej Rosji była pieśń Niech rozbrzmiewa grom zwycięstwa, którą skomponował …w roku rozbiorów (1791) nasz człowiek, Józef Kozłowski. To z polskich drukarń pochodziło rosyjskie słowo drukowane przez ponad 120 lat. Polscy inżynierowie budowali mosty kolejowe i tworzyli rosyjską sieć dróg żelaznych. To z polskich fabryk pochodziło 90 proc. stalowych szyn układanych potem w dalekich stepach. Nasi przyrodnicy odkrywali Syberię dla światowej nauki. Polką była caryca Katarzyna I, żona Piotra Wielkiego. Wielką rolę w historii Rusi odegrała inna caryca pochodząca z naszego kraju. Helena Glińska została w 1526 roku żoną cara Wasyla III i urodziła mu syna Iwana, znanego później jako Iwan IV Groźny. Ten słynący z okrucieństw car powoływał się na polskie pochodzenie, gdy kandydował w 1573 roku w elekcji na króla Polski. Dramaturg Mikołaj Hohoł-Janowski - znany później jako Mikołaj Gogol - wstydził się swojej polskości, chociaż w domu jego rodziców w przedsionku wisiał polski herb Janowskich - Jastrzębiec. Polskie kompleksy nosił inny pisarz o lechickich korzeniach - Teodor Dostojewski. Rodzina Rymskich-Korsakowów przez siedem pokoleń żyła na Litwie i nosiła nazwisko Korsak. Pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak Adam Czartoryski. A wiek później pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji bolszewickiej został inny Polak - Wacław Worowski. Ze szlachty smoleńskiej pochodził wielki podróżnik Mikołaj Przewalski (ten od konia Przewalskiego), jak niektórzy twierdzą prawdziwy ojciec Józefa Stalina. a to tylko część jest jeszcze wiele innych ,proszę poszperać w Internecie , Pozdrawiamy. Edit :Bolesnym był wkład Polaków w budowanie organów bezpieczeństwa Rosji po rewolucji a później ZSRR(Czeka, przemianowanej następnie w WCzK). Feliks Dzierżyński, jego z-ca Wacław Mężyński, Stanisław Redens- osobisty sekretarz, najbardziej zaufany człowiek F. Dzierżyńskiego, a prywatnie szwagier Stalina. Andrzej Wyszyński- generalny prokurator ZSRR, bracia Bończa-Brujewicze - to twórcy terroru, których ofiarami byli przede wszystkim Rosjanie.
@Olaf-ti7iy11 ай бұрын
Wszystko się zgadza Tylko nazywanie Katarzyny I i Heleny Glińskiej Polkami jest trochę na wyrost Pierwsza była chłopką z okolic Mohylewa, a ród Glińskich był Ruskim rodem książęcym wywodzącym się z Rurykowiczów. Obie wyrosły w kręgu kultury polsko -litewskiej ale Polkami nie były. Natomiast ciekawy był inny fakt. Po trzecim zaborze w Imperium Carów więcej ludzi piśmiennych pisało po polsku niż po rosyjsku. Zabory były tragedią i hańbą, ale skoro już się zdarzyły to można było przez rozumną politykę wobec zaborcy opanować większość wysokich stanowisk w administracji imperialnej tak jak to zrobili Niemcy bałtyccy. Ale my woleliśmy robić patriotyczne komedie i kretyńskie powstania.
@gangwiewiorek276111 ай бұрын
@@Olaf-ti7iy Polką była caryca Katarzyna I, zona Piotra Wielkiego, która po jego śmierci samówładnie rządziła krajem. Założyła słyn Rosyjską Akademię Nauk. Marta Skowrońska - bo o niej mowa - urodziła się na terenie tzw. Polskich Inflant w nie zamznnej, wielodzietnej rodzinie. Rodzice wcześnie zmarll a Martę (wraz z rodzeństwem) pod opiekę wzięła ciotka Anna Wesołowska. Wychowywała, karmiła, aje też edukowała, na- uczyła dzieci czytać i pisać W 1721 roku w Rydze Krystyna Skowrońska napisała list do swojej rodzonej siostry Marty wtedy już carycy, przebywającej tam z oficjalną wizytą z prośbą o spotkanie. List był po polsku..... Marta Skowrońska, nie była analfabetką - jak się dość powszechnie w Rosji uważa, po prostu czytać i pisać potrafiła tylko w ojczystym, polskim języku. a nie po rosyjsku). . Pozdrawiam
@gangwiewiorek276111 ай бұрын
@@Olaf-ti7iy Wczoraj opisałem Ci Katarzynę I a dzisiaj Helena Glińska . Książęta Glińscy, herbu własnego Gliński, posiadali majątki w całym kraju, poczynając od Mazowsza, ale najwięcej dobr mieli na lewobrzeżnej Ukrainie. Siedzibą rodu był Glińsk (obecnie Zołotonosza), a najważniejszą należącą do nich miejscowością była Połtawa. W 1506 roku marszałek dworu i marszałek wojsk litewskich Michał Gliński dowodził naszymi wojskami w wojnie z Tatarami, pokonując ich pod Kleckiem. Oczekiwał wdzięczności, lecz w wyniku knowań jego naj-większego wroga, wojewody Jana Zabrzezińskiego, król Zygmunt I Stary pozbawił go w 1508 roku wszelkich ty- tułów i stanowisk. Rozczarowany i oburzony Gliński nie przyjął tego do wiadomości - wraz z ok. 50 członkami swojej rodziny oraz przyjaciółmi zorganizowali prywatne 3-tysięczne wojsko i podnieśli tzw. bunt Glińskich. W akcie zemsty zabił Jana Zabrzezińskiego. Gdy wojska królewskie zaczęły zdobywać przewagę, Glińscy wraz ze swoim wojskiem przekroczyli granicę i uciekli do państwa moskiewskiego, z którym prowa- dziliśmy wówczas wojnę. Jedną z uciekających osób była będąca wówczas dzieckiem bratanica Michała - Helena. Po zamieszkaniu w Moskwie Michał Gliński przeszedł z katolicyzmu na prawosławie. Niezbyt wdzięczna bratanica, kiedy już została carycą, wtrąciła go do więzienia, w którym zmarł. Król Zygmunt Stary skonfiskował wszystkie nieruchomości tych członków rodu, którzy brali udział w buncie. Majątek zaś tych, którzy w nim nie uczestniczyli, nie został objęty konfiskatą, mogli nawet zachować tytuł książęcy. Musieli jednak zmienić nazwisko na Lichodziejski albo - do wyboru - Lichodziejewski, by przypominało o niechlubnej historii i stanowiło napomnienie dla potomnych. Helena Glińska została żoną cara Wasyla III w roku 1526, a po jego śmierci w 1533 roku odsunęła regentów i sama przejęła pełnię władzy.
@Olaf-ti7iy11 ай бұрын
Dziękuję Wielu z tych faktów nie znałem
@longinzaczek585711 ай бұрын
Trudno wszystko zmieścić w podkaście - pale rzeczy też w tak krótkim materiale Marcin uprościł (czasami można się czepiać jak np. fragmentu o łże-Dymitrze osadzonym przez Polaków, bo tutaj był ciut za duży skrót myślowy - były dwa wydarzenia jedno interwencja wybranych polskich magnatów w sprawy Rosji, drugie to otwarta wojna Polski z Rosją).
@mats837511 ай бұрын
Ciekawe wideo.
@maxx979211 ай бұрын
Tak w wielkim skrócie - Dokąd sięgało imperium rzymskie jest kultura zachodu , tam gdzie było imperium mongolskie panują zwyczaje mongołów .
11 ай бұрын
A Polska jest gdzie w takim razie?
@krzosu11 ай бұрын
rosja to kraj azjatycki - większość ich terenów leży w azji. Natomiast większość ich populacji mieszka w części europejskiej bo ta azjatycka ledwo nadaje się do życia xD Nie czyni z nich to jednak Europejczyków.
@xyz6977711 ай бұрын
70% Rosjan jest słowianinami, takimi samymi jak my. Nawet w Polsce niektórzy mają skundlona krew różnymi ludami ze wschodu np Tatarami, ale to nie czyni z nas kraju azjatyckiego.
@push3kpro11 ай бұрын
Od razu z wstępu - skoro uważają siebie za część osobną i żeby się do nich nie mieszać, to dlaczego próbują zanosić swój styl do innych nacji?
11 ай бұрын
Bo imperium się albo rozszerza, albo rozpada
@salwadorzdalisalwadorzdali604011 ай бұрын
Hmm RoSSja kraj Europejski czy Azjatycki?? Geograficznie na rozdrożu mentalnie w dawnym typie Azjatyckim. Czasem mam wrażenie że Turcja jest bardziej Europejska niż RoSSja
@monya.peretz.89211 ай бұрын
Taaak, zwłaszcza w zakresie praw kobiet, praw obywatelskich, sądownictwa, stosunku do rzezi Ormian... Baaardzo europejskie standardy.
@Jurekman11 ай бұрын
@@monya.peretz.892No i o co kłótnia, przecież to ruskie standardy, Turcy nie wymordowali 1 procenta ludności którą wymordowała rosja.
@salwadorzdalisalwadorzdali604011 ай бұрын
@@monya.peretz.892 w porównaniu z RoSSją nie w porównaniu z Polską czy np. Włochami
@damakameliowa571211 ай бұрын
@@monya.peretz.892 o rzezi Ormian w kontekście Turcji to się nie chce nawet mówić...
@salwadorzdalisalwadorzdali604011 ай бұрын
@@damakameliowa5712 Turcja i rzeź Ormian rzecz straszna 😢 popatrzmy na RoSSję Katyń (i inne obozy naszych jeńców) Hołodomor, GUŁAG, zsyłki na Sybir, rzeź swoich w czasie wojny domowej, Awganistan itd.
@Daruiusz7111 ай бұрын
👍
@zbigniewplocharz763111 ай бұрын
Rosja to Ukraina 😁
@MarymonckiJohn9 ай бұрын
Wszystko dobrze. Ale pragnę tylko zwrócić uwagę, że nie wspomniał Pan o czymś ważnym, a o czym wspominał Pan o ile dobrze pamiętam w odcinku/rozmowie z kimŝ innym. Chodzi mianowicie o wpływ okresu mongolsko-tatarskiego na kulturę sprawowania władzy w Moskwie. To jak Chanowie mongolscy ,,wymieniali" władców Moskwy i innych podbitych księstw: tradycja zaproszeń w jedną stronę do siedziby Chana lub masakr na miejscu; słowem rządzenia poprzez zastraszanie i okrucieństwo. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę bo ten okres nie jest moją domeną
9 ай бұрын
Jak najbardziej ten okres miał miejsce w Rosji.
@mrjosjos11 ай бұрын
Jeśli obejrzeć sobie zdjęcia umownego Władywostoku, to widać na nich miasto wschodnioeuropejskie, którym w zasadzie jest. Nie wygląda (przynajmniej na razie) podobnie do miast o tej wielkości w Chinach czy którejś z Korei.