Trochę słabo z merytoryką. Przykładowo: błąd asocjacji nie ma nic wspólnego z tym co pokazałeś w filmie, kilka pomieszanych pojęć jak: sieci vlan i interfejsy do nich. Ogólne wrażenie to sprzęt przedstawiony bardzo na szybko, bez zagłębienia się w jakąkolwiek instrukcje / poradniki.
@SwiatLinuksa5 ай бұрын
Za to efekty jak w teledysku prawie wzorowo 😂😂
@Stukowicz4 күн бұрын
Niestety takich materiałów pełna na YT i potem trzeba wszystko prostować bo ktoś obejrzy i się znają ;/
@marcinkabiesz46355 ай бұрын
@KOGR plssss.... nie mów "wilan" na skrót "WLAN" bo dla mnie wymowa "wilan" oznacza "VLAN" a nie "WLAN" :) podziękował - serio zobacz sobie nawet na nagraniach adminów zagranicznych jak wymawiają WLAN a jak VLAN - sry że czepiam się ale mam rację i po prostu mów poprawnie :) bo Cię inny admin może źle zrozumieć - Pozdrawiam !! :)
@marcin52403 ай бұрын
Generalnie mówi się po prostu Wireless LAN, ale skrót możnaby wymówić dablju LAN, czy coś.
@11111olo5 ай бұрын
Chaos! Zero przygotowania i gadanie od tak.
@ER-vh6vc5 ай бұрын
Mankamentem to jest to jak ty to testujesz... Następnym razem producent dwa razy się zastanowi, czy podeśle sprzęt... Człowiek chaos bez przygotowania... Sprzęt enterprise a testy na poziomie gimbazy...
@Gresos15 ай бұрын
Jak Omada jest Enterprise to ja nie wiem z czym Ty pracujesz 😅🤣
@lechulsk48455 ай бұрын
@@Gresos1 Dokładnie, to są urządzenia SOHO
@eetthhoo5 ай бұрын
Enterprise to Unifi, pfsense, Fortigate i tym podobne, Omada to jak masz malutki budżet a chcesz mieć namiastkę tego co oferuje konkurencja.
@Gresos15 ай бұрын
@@eetthhoo Enterprise to Cisco, Palo, Checkpoint albo Forti, reszta to SMB, a Omada to Soho...
@eetthhoo5 ай бұрын
@@Gresos1 dodaj do tego jeszcze Datto, ale to w Polsce mało znane, chociaż mają fajne produkty. Z tego co wymieniłeś znam Fortigate i Cisco, z pozostałymi nie pracowałem.
@marekt.1531Ай бұрын
Nie jestem wielkim znawcą konfiguracji sieci "korporacyjnych" ale mam wrażenie, że w tym materiale jest wielki, wielki chaos.
@yanek9115 ай бұрын
Ej no ale AP-ki w meshu jak są wpłatę w switche to jeszcze lepiej, niekoniecznie muszą być spięte bezprzewodowo. Fakt omada na początku nie jest intuicyjna ale jak już ją poznasz to wszystko staje się dość logiczne, u mnie w domu mam 4AP a w planach dojdą jeszcze 2 na razie mam dwa okrągłe pod sufitem na różnych piętrach, jeden naścienny bo w pokoju potrzebuje do konsol i Apple TV kable, jeden w oborze zewnętrzny, docelowo dojdą jeszcze dwa naścienne. W tym systemie mam trzy switche PoE do których wpięty jest zarówno monitoring jak i APki do tego część kamer jest wpięta bezpośrednio w rejestrator. Urządzeń wraz z IOT mam około 40-50 więc jakoś bardzo dużo tego nie jest ale kilka telewizorów z Netflixem do tego telefony i komputery potrafią obciążyć sieć. Przesiadłem się z Asusa bo tam w ich meshu można wpiąć tylko 5urzadzen a brakowało mi zarządzania pozostałymi urządzeniami, bardzo brakowało VLANów, no i każdy AP który bym wpiął to AP ale to kolejne logowanie do kolejnego urządzenia żeby zobaczyć co się tam dzieje nie mówiąc już o tym że przestaje mi działać roaming urządzeń jak to nie urządzenia tego samego producenta. U mnie za router robi ER-707-M2 i mam wpięte dwie sieci światłowodowe od różnych dostawców oraz backup w postaci LTE. Całość sieci to wifi 6 AX3000 jednak prędkości po WiFi nie zachwycają bo osiągam po 400-500Mbps czyli nieco lepiej niż miałem na asusie AX5400 gdzie wyciągałem na WiFi po 400Mbps, może to kwestia telefonów i kart sieciowych w laptopach. Ogólnie to jestem zadowolony od ponad roku rozbudowuje sieć w tym systemie, wydaje mi się że lepiej rozwiązane były VPNy w Asusie, bo ten generował mi plik który wrzucałem w telefon czy inny router i nie musiałem ręcznie tego konfigurować a tutaj ilość opcji jest porażająca, tak samo funkcje które lepiej miał rozwiązane Asus to Dual WAN bo tam po prostu sumował mi prędkości dwóch łączy i ostatecznie na komputerze miałem np 800Mbps a tutaj w zależności od tego na którego WANa mnie przerzuci tak mam albo 200 albo 600, no i fu k je którą uwielbiałem w asusie czyli podręczny Speedtest zintegrowany z ich softem, tutaj było to w jednej starej wersji omady ale tak szybko jak się pojawiło tak szybko zniknęło. Podoba mi się to że potrafiłem zabezpieczyć logowanie się do panelu kluczem sprzętowym co zwiększa moje bezpieczeństwo. Tak że platforma jest fajna, głąby lepsza gdyby TP-Link chciał zerknąć jak to robi konkurencja a nie trzymał się swoich rozwiązań, mimo wszystko cieszę się że to platforma na bierząco aktualizowana, z ogromnym potencjałem na rozbudowę.
@kuflik5 ай бұрын
Ale wtedy to nie jest mesh, mesh jest właśnie bezprzewodowy. Gwiazda jest lepsza, tylko trzeba mieć wspólna sieć wifi i roaming włączony
@yanek9115 ай бұрын
@@kuflikomada niestety domyślnie ma wyłączony roaming i jest dość głęboko zakopany w opcjach i oczywiście opisany jako 802.11r o ile ktoś wie że to roaming, no i po zaznaczeniu że chce korzystać omada informuje że sieć może działać niestabilnie ale nic takiego przez kilka miesięcy nie zauważyłem.
@BadBoy4755 ай бұрын
Fajnie ze poruszyłeś temat Omady ale temat przedstawiony tak płytko i chaotycznie że tylko chyba gimbaza może być zadowolona...
@JanKowalski-ov9me5 ай бұрын
Grzesiu ciekawe masz te zabawki. Pokaż coś wiecej co można z tym zrobić. tylko ten, sprawdź wszystko dobrze wczesniej hehe
@damianbojanek20795 ай бұрын
W tym filmie poruszony był temat MESHa, że nie mogą być wszystkie AP podłaczone LANem do switcha. Mam Deco M4 (2szt) które są podłaczone LANem do switcha ale grają na zasadzie MESH. Nie do końca to zrozumiałem, ktoś wyjaśni?
@marcin2468135795 ай бұрын
Wtedy masz ethernet backhaul, co zwiększa stabilność sieci i prędkości.
@marcin52403 ай бұрын
To jest tak, że jak ci się uszkodzi kabel idący do danego access pointa, to on się od razu podłączy do innego access pointa w zasięgu bezprzewodowo i zachowa łączność z siecią. Przynajmniej tak to działa na UniFi z włączoną funkcją mesh. Świeży ap może być nawet wykryty w ten sposób i być adoptowany do kontrolera bezprzewodowo, bez konieczności organizowania dla niego od razu kabla ethernet.
@krajeq5 ай бұрын
I w tym momencie zostawiam komentarz i w tym momencie zostawiam łapkę w górę
@eetthhoo5 ай бұрын
"We WILANIE", drogi autorze ogladnij sobie zagraniczne materiały jak się to wymawia, bo dla mnie wymowa "WILAN" równa się "VLAN" a to zupełnie dwie różne sprawy. Tu masz przykład jak prawidłowo się to wymawia: kzbin.info/www/bejne/bJDKmnisZ5V4pJI Ogólnie twój materiał jest od amatora dla amatorów, każdy kto ma do czynienia z siecią korporacyjną z pewnością nie jeden raz uśmiechnął się pod nosem. Jeszcze dużo nauki przed Tobą, ale tak trzymaj. Każdy od czegoś zaczynał.
@eridar69285 ай бұрын
O Nice nowy odcinek oby tak dalej z tą aktywnością
@Mielsqn5 ай бұрын
Ogólnie mam to wdrożone w kilku firmach które obsługuje. Jakoś 2 lata już to siedzi i szczerze powiem: do zastosowań domowych dla kogoś ktoś zaczyna się bawić w coś takiego to spoko ale nie do firmy. Mam kontakt z inzynierem tplinka i często podczas konfiguracji wychodzą jakieś kwiatki które z nim konsultuje i jak dla mnie jest tam mało funkcji. Sam kontroler jest 2x droższy od er605, mowa tu o oc200. Softy standalone w er605 i er7206 są praktycznie takie same.
@JanKowalski-ov9me5 ай бұрын
A nie jest tak że ten kontroler to niepotrzebny jest bo można sobie postawić softwareowy za darmoszke ?
@Mielsqn5 ай бұрын
@@JanKowalski-ov9memożna można, ale trzeba mieć jakiś serwer lub coś na czym go postawisz. Ogólnie jak dla mnie te routery powinny mieć zaimplementowany kontroler w sobie. Bugów w tych urządzeniach sporo jeszcze
@yanek9115 ай бұрын
@@JanKowalski-ov9me zobacz sobie to Turowo instalacji sterownika na Linuxie i taniej jest wydać te 400zł i mieć spokój, sam próbowałem na swoim serwerze postawić Omade ale poległem, jak już wydawało się że wszystko działa to przestało więc po kilku dniach wkurzania się kupiłem kontroler
@maczekg5 ай бұрын
Potwierdzam, omada do domu sprawdza się bardzo dobrze, ale wymaga cierpliwości. Zainstalowałem 2 lata temu i trochę nerwów zjadło, bo np. na początku prosta rzecz jak binding MACa z IP nie działał jak należy. Dobrze, że producent jakoś to wspiera, ale nadal jest wiele rzeczy do poprawy. Kontroler mam na Synology w dockerze, działa znakomicie, za to kolejnej prostej rzeczy, jak np. statystyk Rx/Tx w skali miesiąca nie uświadczysz. Dziennie - spoko.
@MrTN_10245 ай бұрын
Mam ER605 , rewelacja, polecam. Nie do zdarcia :)
@bledus_ek3 ай бұрын
Potrzebuję pomocy: może ktoś mi poradzić co mam kupić. Kupiłem kamerę która muszę podłączyć do internetu po kablu. Modem oddalony jest około 8m w linii prostej od kamery i musiałbym przejść kablem przesz 4 pokoje by był ukryty w listwach podłogowych. Co mógłbym zastosować by połączyć modem bezprzewodowo z tym urządzeniem a później te urządzenie po rj45 bezpośrednio do kamery. I drugie pytanie jaki modem/router kupić w przypadku gdy nie mam internetu w domu i chciałbym zastosować internet na kartę i żebym tym modemem/routerem połączyć się po rj45 z kamerą. W obu przypadkach chodzi i o najtańszą opcje może ktoś również poleci jakaś najtańszą ofertę internetu na kartę do obsługi tylko jednej kamery. Z góry dziękuję za pomoc I pozdrawiam.
@byKOGR3 ай бұрын
Zapraszam na serwer discord: discord.kogr.pl/
@piotrekk.90222 ай бұрын
Grzegorz, dalej korzystasz z tego TP-LINKa? Czy jednak pozostajesz przy MikroTiku? Pozdrawiam
@toxyczny.Ай бұрын
Ten zestaw to tylko pod film, wątpię by robił downgrade z mikrotika.
@Kostek0015 ай бұрын
3:10 Port SFP 1.25 GBit, a SFP+ ma 10GBit
@ukaszlisatowicz33605 ай бұрын
Dokładnie na to samo chciałem zwrócić uwagę :) SFP - 1.25Gbe SFP+ - 10Gbe SFP28 - 10/25GBE QSFP+ - 40Gbe QSFP28 - 100Gbe QSFP56 - 200Gbe
@grz17215 ай бұрын
Chłop co robi antyreklamę, film również z serii nie znam się ale wypowiem się..
@NaczelnyMaruda5 ай бұрын
Merytorycznie proszę poczytaj co to jest WLAN czytamy wulan a VLAN czytamy wilan bo to dwie całkiem różne rzeczy 😊
@BohunPolska5 ай бұрын
Mam pytanie czy nagrał byś film jak zrobić hosting strony internetowej
@MarekBury5 ай бұрын
Ja od zawsze miałem rozkmine, dlaczego switche mają rackmounty, a router musza mi sie walać po szafce luzem. Używam uż w sumie gdzieś od 2 lat ekosystemu omada i niestety nie jest bez wad - błędy w oprogramoaniu zarządzającym VLANami, jest problem z mostami pomiędzy podsieciami i inne rózne dziwne rzeczy kiedy wychodzimy w użycie trochę bardziejzaawansowany sposób niż zwykłe podłaćzenie
@piotr4244 ай бұрын
Dlatego lepiej mikrotik mieć albo nawet ubiquiti
@MarekBuryАй бұрын
@@piotr424 unifi ma te same wady co omada i te same zalety, to sa bardzo podobne rozwiazania. Tplink rozwinął się od 2 lat tak bardzo ze w zasazie zróœnał się z U. natomiast Mikrotik.. cóż :D Porównywać Omade do mikrotika to jak porównać Teslę do chevy z duzym v8 z lat 60. Obiema pojedziesz szybko, obiema podriftujesz, ale na zakręcie jak stracisz trakcje tesla sie wyprostuje, a chevy pojdzie bokiem do rowu. Właśnie migruję firmę z mikrotika i będziemy to robić właśnie na omadę.
@Johny54235 ай бұрын
No SIEEEMA!
@patrykgrzeskowiak67565 ай бұрын
Ja kupiłem er706w I niestety od razu oddałem bo nie da się wejść z iptv wanem 2 czyli pierwszym jaki jest po rj a nie sfp. Nawet w emulatorze na stronie nie da się tego ustawić
@rafal7m7965 ай бұрын
Te mesh'e oraz inne repeater'y nadają sie do domu i to jak ktoś lubi wkurwiać się na brak netu i co kilka dni resetować urządzenia. Ja już dawno wyleczyłem się z tp-linka w firmach (AP i switche, te z wyższej półki). Tani router do domu OK ale nic poza tym od tp-linka. Omawiana Omada to jakieś nieporozumienie i nie ma co porównywać do Unifi Controlera od Ubiquiti. P.S. od wielu lat równolegle instalowałem Tp-linki i Ubiquiti. Na przestrzeni tych lat tp-link dawał tak często ciała, że już od kilku lat jeśli AP to Unifi, a switche zyxel albo d-link.
@marcin2468135795 ай бұрын
Jak tam czytam te komentarze to mam wrażenie że unifi jest doskonałe. Ale pewnie unifi ma tyle samo błędów co reszta tego typu systemów...
@rafal7m7965 ай бұрын
@@marcin246813579 Gdyby tak było to prawie nikt by tego nie instalował. Ponad 300 sztuk unifi w różnych firmach instalowałem i administruje nimi(i dochodzą nowe). Możesz wierzyć albo nie ale jak na razie żadnego uszkodzonego AP, a jeśli chodzi o przywiechy(brak netu) to może 3 sztuki resetowałem i to wszystko :) Początek mojej przygody z unifi to rok 2015.
@szynek95525 ай бұрын
@@marcin246813579 Unifi też ma swoje kwiatki, ale w porównaniu z Omadą to jest niebo, a ziemia.
@eetthhoo5 ай бұрын
@@marcin246813579 instalowałem AP od unifi w różnych lokalizacjach, od małych biur po duże hale przemysłowe i do tej pory działają bez zarzutu. O ile wiesz jak prawidłowo je skonfigurować i masz pojęcie o sieciach, a zwłaszcza WiFi. Bo jak masz biuro, gdzieś w biurowcu, gdzie dookoła masz pełno innych sieci to niestety musisz zagłębić się w tajniki ustawień zaawansowanych i trochę pokombinować z kanałami, mocą itd... A Omada i tp-link, ostatnio instalowałem zewnętrzny AP od tp-link na dużym parkingu dla ciężarówek i w zasadzie jestem zawiedziony jak to działa. Niby działa, ale spodziewałem się lepszych rezultatów.
@marcin52403 ай бұрын
@@marcin246813579 UniFi nie jest doskonałe. Potrafiły być babole w kontrolerze w wersji stable, że robiło drogą bezprzewodowego mesh pętlę w sieci, mimo że wszystkie ap miały połączenie kablem. Kontroler domyślnie przed tym zabezpiecza, ale czasem po aktualizacji coś schrzanili.
@kapi-qy5ht5 ай бұрын
co sądzisz o accespointach od Ubiquiti ? opłaca się je kupować czy lepiej tp link ?
@olekaleksander5 ай бұрын
Opłaca się, jakość i intuicyjność softu jest na najwyższym poziomie
@Akwarium305 ай бұрын
@@olekaleksanderpotwierdzam i jako zadowolony użytkownik kilku sprzętów ubi zdecydowanie polecam a tplinka słabo wspominam
@JanKowalski-ov9me5 ай бұрын
Lepsze i droższe. Ale Tplink też robi robotę.
@Michal220125 ай бұрын
Siema kogr fajny film👍
@Hir39875 ай бұрын
Z tego co gadałem z Tp linkiem sieć mesh powstaje też przy podłączeniu wszystkich urządzeń po lanie. Kwestia konfiguracji i nawet takie połączenie zalecają. Nawet mam to gdzieś na mailu.
@marcin2468135795 ай бұрын
Wtedy mamy ethernet backhaul, co zwiększa stabilność sieci i prędkości.
@Nahoris5 ай бұрын
@@marcin246813579 Dokladnie. Tylko oczywiście urządzenia Ethernet Backhaul muszą obsługiwać. Nie wszystkie to mają.
@Atra_Krol5 ай бұрын
Ja natomiast preferuje urządzenia Mikrotik trudniejsze w konfiguracji ale działają bardzo stabilnie.
@marcin52403 ай бұрын
To prawda. Jest zabawy z konfiguracją i wszystko musi być zrobione dokładnie, ale potem to już działa praktycznie bezobsługowo.
@kamilpluta168321 күн бұрын
ja tam mam mikrotika do tego mesh xałomi 2x ax3000 jako ap mesh i zadowolony
@Cannictal2 ай бұрын
sfp+ ma 10gb/s, 1gb/s to sfp, pare razy na poczatku mowisz sfp+
@Johny666EU5 ай бұрын
woow ale niezle, teraz to mozna kazdego kontrolowac, niezla inwigilacja.
@Waldo_Ilowiecki5 күн бұрын
Nie wiem o co chodzi ale podziwiam.
@KreatywneBudowanie5 ай бұрын
Zwolnij z mówieniem
@tommerok5 ай бұрын
Z 3 urządzenia tego TP-Linka zastąpiłbyś 1 - ER7212PC. Niższa cena bezgłośny i sumarycznie niższe zużycie prądu.
@filiptazuszel23475 ай бұрын
"Aby nikt nam go nie ukradł"
@rojad5 ай бұрын
Siemaneczko
@skyler77995 ай бұрын
Ja bym korzystał z takiego sprzętu nie dla ustawień, a gromadzenia pięknych soczystych statystyk :) Ile już jest tych niewolników w piwnicy Kogra Michał daj znak na filmie jeśli jesteś trzymany na silę 😂
@aleeeeeq5 ай бұрын
chociaż mamy ciepło od serwerów
@ıLuQı5 ай бұрын
Komentarz taktyczny
@tatageek5 ай бұрын
Pierwszy!
@AdrianuX19855 ай бұрын
Ostatni...
@eremas5 ай бұрын
Poproszę coś o Ubuntu Server.
@Andrzej.5 ай бұрын
Z 6 lat temu zapragnęliśmy tej TP-Linkowej doskonałości z AP TP-Link EAP330. Czego te cuda nie miały potrafić a jak dobrze miała nam zrobić Omada.... Takiej tragedii z siecią Wi-Fi to chyba nigdy nie przeżyłem.... Przyznam, TP-Link się zachował, po zgłoszeniu RMA odebrał od nas bez szemrania wszystkie te AP.
@stalowyszczur31985 ай бұрын
Co ty sie nakręcasz Omadą ;p przecież to kopia Ubiqiti . Może pokaż też coś z Ubiqiti bo może nie wszyscy co oglądają mogą wiedzieć że jest alternatywa nie tylko OMADA .
@PanRomekPL5 ай бұрын
witam
@l6vel5 ай бұрын
drugi :>
@JanKowalski-ov9me5 ай бұрын
Trzeci!
@AdrianuX19855 ай бұрын
Ostatni.
@Adam1306945 ай бұрын
>2024 >microUSB No beka, TP-Link, ch**nia totalna...
@JanKowalski-ov9me5 ай бұрын
A jakie to ma znaczenie? Podłączasz i zapominasz. To może być złącze w kształcie precla...
@MatysPC5 ай бұрын
I tak zwykle OC200 jest zasilane przez PoE. Ewentualnie kabelkiem właśnie USB-microUSB z routera ER605.
@kondzio20035 ай бұрын
Miałeś mikrotika i nie pokazujesz a tu sprzet dla amatorów.
@Kowski_015 ай бұрын
Bagno
@MrGrzech19914 ай бұрын
po co brać taki chiński śmietnik tp-gówno, zamiast unifi?
@byKOGR4 ай бұрын
Cena?
@marcin52403 ай бұрын
Bo byle UAP AC Pro kosztuje ze 600 zł, nie wspominając o modelach z WiFi 6 i 7? Jeżeli już musisz inwestować w AP, bo jeden router z dobrym zasięgiem nie starcza w domu, to jednym AP też się nie zadowolisz. UniFi to świetny system, ale niestety ma to swoją cenę. Jak wszędzie.
@marchewa11305 ай бұрын
Czekam na ThinkPad'y zasilane przez PoE, Grzesiu był by zadowolony xD
@eremas5 ай бұрын
Ubuntu Server vs Proxmox vs Trune nas vs CasaOS vs Nextcloud vs etc. Porównaj.
@marcin52403 ай бұрын
To lepiej już porównać ProxMoxa z VMWare albo Hyper-V, bo to oprogramowanie do tego samego zastosowania.
@Qubaa015 ай бұрын
WUlan nie Wilan :)
@KRISUPLAY5 ай бұрын
Ruter mikrotik a AP unifi. Tp-link mnie zawiodł wielokrotnie, nigdy więcej:)