Przy takim ustawieniu jakie pokazałeś na filmie (7:46) nie zrobiłeś żadnego mesha ani nie wykorzystałeś żadnego protokołu roamingu sieci przez co twoje urządzenia klienckie same decydowały kiedy się przełączyć a kiedy nie, To dlatego mogłeś mieć problem z przełączanie się (15:24). 2:55 Im wyższa częstotliwość tym więcej kanałów może się na niej zmieścić co oznacza że więcej sici wifi może nadawać bez zakłócania siebie przykładowo na 2,4ghz jest dostępne w europie 13 kanałów, na 5ghz do 48 kanałów, 6ghz jest dostępne do 59.
@byKOGR6 ай бұрын
Faktycznie błąd z mojej strony z określeniem mesh. Poprawię sie na następny raz, dzięki za czujność! (Człowiek uczy się na błędach )
@Ari93106 ай бұрын
Co też jest turbo zabawne bo na 2,4GHz wszystkie sieci wifi mają albo okolice 1, albo 6 albo 11 kanału natomiast dla 5ghz jest to 36-48 (ja jako jedyny mam 36-64) albo 100-112, widzę jedna sieć się wybiła; ma 116-128. Miało być tyyle kanałów, każdy coś dla siebie znajdzie... a tym czasem na 5ghz jest gęściej niż na 2,4ghz bo wszystkie wifi działają albo na 36-x albo na 100-x kanale ;/
@KapoWielki5 ай бұрын
@@Ari9310 temu winny jest algorytm "auto" wyboru kanału w routerze/AP. Wbrew temu co mogłoby się wydawać nie jest on wcale taki auto i wiele routerów kanał na auto ustawia tylko przy włączeniu/resecie i później już tak zostaje. Najczęściej polega to na pomiarze kolejnych kanałów zgodnie z zasadą czy "kolejny jest lepszy" jeśli jest taki sam, to najlepszy jest niezmiennie ten pierwszy - stąd zagęszczenie w niższych numerach kanałów. Producenci zostawiają jeszcze czasami przestrzeń na "bufor" więc zamiast kanału 1 zostanie ustawiony 2 lub 3 ale to już niuanse. Sam algorytm nie jest skomplikowany i naprawdę niewiele routerów robi ponowne przydzielenie kanałów dopóki komunikacja właściwie nie padnie.
@pf-studio6 ай бұрын
czyli wygląda na to że żadnego MESH'a nie zrobiłeś... i zanim wywalisz te "papierki" z pudełek z instrukcjami warto je przeczytać :)
@mirekk177523 күн бұрын
Dokładnie, chciał zabłysnąć a wyszło jak zawsze!
@marcin2468135796 ай бұрын
Generalnie z meshem to na razie ma mało wspólnego. Każdy z EAP-ów działa jako osobne urządzenie. Wiąże je tylko nazwa sieci i hasło. Pełen mesh to obsługa standardów 802.11 k/v/r. Przy teście iperf brakuje szerokości kanału oraz modelu karty sieciowej użytej do testów. Brak też odległości do nadajników. Wypadało by powiedzieć trochę więcej o 655 wall gdyż ma jednak słabsze anteny niż reszta. Dodatkowo przy tego typu teście mógłbyś pokazać narzędzie do sprawdzania propagacji sygnału w kontrolerze . Jako mesh do domu to omada jest za droga i zbyt skomplikowana a zastosowanie pokazane na filmie nie ma sensu.
@Nethrus5 ай бұрын
U siebie w domu mam omade tylko normalnie na suficie wiszą, internet jest dksłownie wszędzie a z powodu takiego że w środku nie ma zasięgu gsm więc trzeba sie wifi ratować
@marcinwachcinski10966 ай бұрын
Łapka na zachętę ale popełniłeś sporo błędów które już inni też zauważyli przez co te AP wypadły blado
@jacekstolecki48986 ай бұрын
Testowałem te rozwiązanie głównie z uwagi na fakt że mam u siebie mocno rozbudowaną sieć dla dwóch domów opartą o Omade z kontrolerem OC200. Niestety średnio mi się to sprawdziło. Postawiłem na rozwiązanie konkurencji, mianowicie 3 x Asus Zen WiFi XT8 - wyszło drożej niż TP-Link, ale ważne że działa bez zająknięcia. Wszystkie urządzenia działają poprzez połączenie ethernet 1Gb / ustawione sztywno w aplikacji.
@robalone1236 ай бұрын
Szkoda jednak że nie pokazałeś na wifi6 jak działa Mesh w trybie jednej sieci gdzie sam ap steruje przełączaniem (2.4,5,6) urządzenia konsumenckie takie jak telefony czy też laptopy średnio same z siebie zarządzają przełączaniem między sieciami...
@mbugajsky6 ай бұрын
Woo, Grzesiu, super że się rozwijasz 😁 Fajnie, że pojawiają się partnerzy, może wreszcie uda Ci się wrócić do regularności
@goorthiss6 ай бұрын
Możesz przetestować Seamless Roaming (Fast Roaming) czy te AP wspierają protokoły roamingowe 802.11k/r/v. Jestem ciekaw czy przełączenie między AP nastąpi bez utraty pingu lub czy nie zerwie połączenia VoWiFi.
@tomaszj.75915 ай бұрын
ja właśnie zwróciłem EAP610-outdoor, o ile w 5GHz prędkości były ok, to w 2,4 GHz były tragiczne. Potrzebowałem do ogrodu przede wszystkim do urządzeń IOT właśnie na 2,4 GHz. Po prostu bardzo kiepski zasięg.
@misiukosta6 ай бұрын
To nie jest żaden mesh. Za pomocą kontrolera omada można uruchomić fast roaming na tych access pointach i wtedy działa to całkiem fajnie.
@marcin52403 ай бұрын
Tylko na urządzeniach wspierających standard 802.11r.
@SzesciennaGeometria6 ай бұрын
ja do testowania prędkości w sieci lokalnej czasem używam opespeedtest odpalonego na dokerze, nie muszę się oglądać ile ISP daje
@mondelas20006 ай бұрын
Hej jak byś mógł ciągnąć kable po domu to byś sobie zrobił na każdym piętrze ap i wtedy byś miał super.
@zmeczoneoczyjackaopor36126 ай бұрын
kto siedzi tylko po kablach biceps w górę
@WojtriX6 ай бұрын
Fajna współpraca, ciekawe sprzęty nic tylko dalej tak!
@gnajmacz6 ай бұрын
Ale fajny ten zewnętrzny, można pobierać materiał przy ognisku 🔥
@mariuszelloxpx6 ай бұрын
Mam ax3 pro jako główny dwa ax3 jako podrzędne, wszystko spięte przełącznikiem gigabitowym. Samo przełącza, w każdym pomieszczeniu po kilkaset mb/s. Co ciekawe po kupnie nowego routera wystarczy tylko wpiąć kabel i nowy punkt nadawania gotowy bez konfiguracji.
@misiekthcteam6 ай бұрын
Dlatego robi się 2.4/5GHz do użytku ogólnego i oddzielną sieć 2.4 GHz dla iot którą po dodaniu urządzeń się ukrywa.
@arivaldarivald32126 ай бұрын
Może dla IoT użyj starego AP/routera, i daj im osobną sieć WiFi? Z dodatkowych zalet to osobne regułki na firewallu im możesz dać.
@artixprabuty6 ай бұрын
O wow w końcu film
@byKOGR6 ай бұрын
Trochę to trwało 😅
@Junekwsk5 ай бұрын
Czyli wkładam w naścienny 600zł, sufitowy 1000zl i mam wielkie G.... Jak to była reklama TP-LINK to się powiodła 🤣🤣
@MrAxorPL6 ай бұрын
Hej. A można WSZYSTKO w domu zrobić na automat ? Chodzi mi WSZYSTKO ustawić na np Grzegorz_2.4Ghz i Grzegorz_5Ghz. Czy wtedy nie będzie w całym domu niby FULL ZASIĘG ?
@apito57756 ай бұрын
Mesh to to nie jest, zwykłe access pointy na jednej sieci. Kupowanie urządzenia (tu akurart nie miało to znaczenia) na AX3000 gdzie idzie przez gniazdo gigabitowe to tylko strata kasy. Wkręcić jeden więcej na schodach po kablu i wsztstkie AP mogą być nawet ac1200 jak chodzi o dostęp do internetu 500MB. Switch PoE, który zasila tylko jedno urządzenie, bo drugiego się nie dało. Ogólnie dobry przykład jak nie należy kupować i łączyć sprzętu.
@kuflik6 ай бұрын
To zaden mesh przecież skoro normalnie po kablu na gwiazdę spięte jest. Mylenie pojęć.
@marcin52403 ай бұрын
Tak. Kilka ap w jednej sieci ethernet, nadających to samo ssid, ewentualnie zbiorczo sterowane z kontrolera, to nie mesh.
@awokadosky5 ай бұрын
Z tego co sie orientuje, to nie jest WiFi mesh, poprostu utworzyłeś 3 sieci o tej samej nazwie. W mesh'u to AP decyduje o przepinaniu urządzeń, a w twoim przypadku to klient to robił. Klient ma zazwyczaj problem z przepinaniem automatycznie, często trzyma połączenie aż do utraty zasięgu.
@awokadosky5 ай бұрын
A dla IoT proponuje osobną sieć, najlepiej oddzieloną od reszty twojej sieci. Nigdy nie wiadomo jakie różne nietypowe urządzenia zbierają dane o reszcie użytkowników.
@nanka54725 ай бұрын
Powiem tak.. Bardzo bardzo bardzo słabe meshe tp-linka (choć dla mnie to punkty AP, a nie meshe). Albo źle przeprowadzony test? Sama nie wiem. Prędkości z 500 spadają na 40? Nie jest to dla mnie dopuszczalne nawet na oddzielnych punktach. Mam mesh Xaiomi 2000(mesh po kablu, by oba urządzenia zaczynały od 1gb, a nie przechwytywały już zmniejszoną prędkość) x2 urządzenia, 1 podpięty przy routerze (router wifi off) drugi na 1 piętrze i wszędzie mam od 1000Mb do 750/700Mb czyli jakiś 30% spadek w dwóch miejscach spadek o 60%. Tu pokazywane spadki były w granicach 80/90% w domu przy chyba nowym budownictwie, które ma cięższe mury. Tu masz trzy osobne urządzenia, ktore nie umieją w domu utrzymać 50% prędkości pierwotnej. Jedynie co by mnie zaciekawiło to urządzenie zewnętrzne jako jedyny godny do kupienia u utrzymuje piertowną prędkość.
@tatageek6 ай бұрын
Dobry film. Polecam tego jutubera 😉
@CZARNYEU6 ай бұрын
Mesh rozwija skrzydla własnie na DualBandzie. 👍👍
@Regis-gry6 ай бұрын
ehhh, niestety, mój operator "plus" wciska mi kit ciągle że przeciążoną sieć mają, dlatego internet wolny, bardzo do 8Mb/s
@tvszyszka036 ай бұрын
GRZESIU SIE SPRZEDAŁ XDDDDD
@aleeeeeq6 ай бұрын
where sprzdanie jak w sumie to słabo te AP wypadły w filmie xd
@eridar69286 ай бұрын
W końcu nowy odicnek
@ArusHear6 ай бұрын
To nie jest żaden Mesh... Mesh jest gdy AP łącza sie miedzy sobą bezprzewodowo Cytując z strony TP-Link'a Urządzenia Omada Mesh Omada Mesh umożliwia bezprzewodowe połączenie punktów dostępowych w celu zwiększenia zasięgu bez używania dodatkowych kabli. Ułatwia to rozmieszczenie urządzeń. A dwa odnośnie roamingu: §Omada Mesh, Płynny Roaming i Logowanie przez Portal wymagają użycia kontrolera Omada SDN. Sprawdź Poradniki Użytkownika Kontrolerów Omada SDN w celu uzyskania informacji o metodach konfiguracji.
@kostek93836 ай бұрын
kiedyś ten tplink to był OK, teraz tak jak widać na testach i kreskach zasięgu........ trzeba chodzić za antenami 😂😂😂😂
@XYZ-qb7iu2 ай бұрын
Niee nigdy nie spotkałem sie z takim problemem A po co ci wifi nie lepiej po kablu?
@playlista_6 ай бұрын
2:31 prosto i szybko wyjaśnione dzięęęki :D bo się zastanawiuałem co to za różnica :]
@_Momeq_6 ай бұрын
W dzień matki odłączasz jej internet. SIGMAAA XD
@byKOGR6 ай бұрын
Spokojnie, materiał był nagrywany z miesiąc temu XD
@Michal220126 ай бұрын
Siema Kogr coraz fajniejsze filmy robisz👍👍👍
@uzurbator92116 ай бұрын
O wiele lepiej kupić sprzęt od Cudy, mesh to bajka w ich wykonaniu.
@grudzin91636 ай бұрын
Jakiś konkretny sprzęt bo przyznam szczerze że próbowałem na cudy x6 i nie specjalnie się mi spinało pomimo wielu prób
@Rebrov.6 ай бұрын
biedny ten sponsor odcinka ;) co z wifi7 ? 3 dni temu akurat przyszły 2x DECO BE95 ;)
@duzaliteraf73736 ай бұрын
1 sekundę temu Brak wyświetleń Brak komentarzy Brak polubień Pierwszy
@eremas6 ай бұрын
Kurs Ubuntu Server poproszę.
@AdrianuX19856 ай бұрын
Do tego frytki. ;-)
@byKOGR6 ай бұрын
i koniecznie z kepuczem :3
@kurwamacjebanapizda6 ай бұрын
Kto używa wifi w dzisiejszych czasach.
@PiotrK20226 ай бұрын
O, Grzesiek... Myślałem, że zniknąłeś z Internetu. 😄😄