No video

Czy ty też nosisz w sobie wirusa "S"? | Magda Korczyńska | TEDxKatowiceSalon

  Рет қаралды 9,144

TEDx Talks

TEDx Talks

Күн бұрын

Wielu z nas zaraża się wirusem stereotypizacji we wczesnym dzieciństwie. Będąc jego nosicielem, niejednokrotnie zarażamy nim innych. Czemu nasze mózgi tak chętnie poddają się stereotypom? I dlaczego tak ważne jest, byśmy potrafili dostrzec ich działanie w naszym myśleniu? Wyrusz ze mną w drogę do wolności od stereotypów płci. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w marketingu. Studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Autorka bloga www.jakwychowywacdziewczynki.pl. Pasjonatka wiedzy psychologicznej z zakresu wychowania dzieci. Mama dwóch córek w wieku 4 i 6 lat. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx

Пікірлер: 23
@aluette1
@aluette1 2 жыл бұрын
No i musimy o tym rozmawiać! Dzięki💟
@kingat8056
@kingat8056 4 жыл бұрын
Bardzo mądry wykład, a moje pierwsze skojarzenie przy tej początkowej "zagadce" to to że chłopiec był adoptowany a ojciec gejem.
@kgoo88
@kgoo88 4 жыл бұрын
to samo! więc chyba nie mamy wirusa S :)
@agnieszkamichalska3011
@agnieszkamichalska3011 3 жыл бұрын
@@kgoo88 no właśnie macie
@magdafalinska3070
@magdafalinska3070 5 жыл бұрын
super ciekawie i merytorycznie ⚡❤
@emomaleprincess7561
@emomaleprincess7561 3 жыл бұрын
Ogólnie to z tym wykładem bardzo się zgadzam, ale ta zagadka na początku według mnie trochę nietrafiona ze względu na to, że w języku polskim mamy jednak feminatywy. Forma męska "chirurg" sugeruje, że chirurgiem jest mężczyzna, dlatego wyszedłem z założenia, że chłopca wychowuje po prostu para jednopłciowa. Myślę, że nie dlatego, że podświadomie uważam, aby kobieta nie mogła być chirurżką, tylko własnie przez ten brak żeńskiej formy. Gdyby zagadka dotyczyła zawodu stereotypowo uważanego za kobiecy, ale również została użyta forma męska np. fryzjer zamiast fryzjerka, to też pomyślałbym, że chłopiec ma dwóch ojców (wiadomo, tutaj raczej ciężko skontruować sensowną fabułę, ale chodzi o sam fakt, że kiedy słyszę historie, gdzie np. przychodzi ojciec z synem do fryzjera, a fryzjer na to "to jest moje dziecko", to myślę raczej o parze jednopłciowej niż heteroseksualnej) . Ta zagadka bardziej zadziałałaby w języku, gdzie nazwy zawodów są zazwyczaj neutralne płciowo (np. po angielsku, gdzie byłoby to po prostu "the surgeon").
@brysiax3
@brysiax3 3 жыл бұрын
Z tym, że nawet na kobietę chirurga powiemy właśnie "chirurg", feminatywy nie są aż tak popularne niestety
@aluette1
@aluette1 2 жыл бұрын
Chirurżka???? Nowa ku*wa! 🤣😆😂😄😄😄
@dominikakahl6206
@dominikakahl6206 2 жыл бұрын
Mam wrażenie, ze ta zagadka zawiera pułapkę myślenia. Sugeruje pewne odpowiedzi, przez dobór słów. Już na wstępie sugeruje mężczyzn lekarzy „lekarze zabierają chłopca na salę, a chirurg..”, dlatego ciężko nam wpaść na odpowiedź mama chirurg. W przypadku doboru innych słów do słowa chirurg, wydźwięk zadania może się diametralnie zmienić. Dlatego uważam, ze zagadka nie oddaje istoty problemu, bo w tym wypadku nikt nie ma złych „chęci” umniejszania kobietom.
@MEDIASYSTEMSTUDIO
@MEDIASYSTEMSTUDIO 4 жыл бұрын
Temat skupia się na stereotypie żeńskiego rodzaju. Jednak temat stereotypowego przyklejania etykietek jest głębszy niż z pozoru można sądzić. Świat opiera się na stereotypizacji w najróżniejszych dziedzinach. Indoktrynacja światopoglądowa już od kołyski dotyczy kształtowania ludzkiej psychiki. Wzorce zachowania i pojmowania rzeczywistości tworzy się człowiekowi na poziomie niemowlęcym. Nie specjalnie mamy wpływ na to jak tworzone są w naszym umyśle kategorie pojmowania. Dlatego najłatwiej jest powiedzieć; ja jestem z dziada pradziada katolik itp...
@kaskanajlepiejrobito
@kaskanajlepiejrobito 5 жыл бұрын
Hipnotyzujący wstęp!
@cebularz364
@cebularz364 Жыл бұрын
O Jezu, anegdotka na wstępie tak płytka że aż nawet mi się nie chce słuchać dalej. Lewackie wpajanie ludziom dyskryminacji.
@Aleksanra1961
@Aleksanra1961 3 жыл бұрын
przykro powiedzieć, ale to są głupoty.
@voidlesshearts
@voidlesshearts 3 жыл бұрын
Dlaczego?
@buretehudesi
@buretehudesi 4 жыл бұрын
Bzdury sfrustrowanej feministki. Nie ma żadnych uprzedzeń względem dziewczynek i kobiet. Wręcz mamy do czynienia z ułatwianiem życia i kariery wyłącznie kobietom. Chyba zrobię filmik - odpowiedź bo nie mogę tego słuchać.
@KnowBra
@KnowBra 3 жыл бұрын
Występująca powołała się na badania naukowe, a Ty?
@buretehudesi
@buretehudesi 3 жыл бұрын
@@KnowBra Naprawdę potrzeba badań naukowych, żeby zrozumieć, że wybory życiowe dziewczynek i chłopców się różnią? We współczesnej cywilizacji każda dziewczynka może być kim zechce jeśli jest w tym dobra. Nie ma żadnych barier instytucjinalnych. Byłoby to nielegalne!
@KnowBra
@KnowBra 3 жыл бұрын
@@buretehudesi no tak, przecież to logiczne że Ziemia jest plaska, przecież z niej nie spadamy 😁 badania naukowe nie są nikomu potrzebne, wystarczy to co już "wiemy" i rozumiemy - taka jest logika Twojego komentarza.
@buretehudesi
@buretehudesi 3 жыл бұрын
@@KnowBrabadania naukowe? To chyba naukowcy z uczelni rydza. ona przytacza statystyki nie badania naukowe.
@drboczek
@drboczek 3 жыл бұрын
@@KnowBra Ej sorry... to są badania w stylu "udowodnimy wszystkim że stereotypu są złe mimo tego że wszyscy już dawno wiedzą że stereotypy są złe" Dokładnie tak wygląda cały występ tej pani. Równie dobrze mógłbym zrobić wykład o tym dlaczego nie warto trzymać psa na łańcuchu choć od dawna trudno spotkać psa na łańcuchu.
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 18 МЛН
拉了好大一坨#斗罗大陆#唐三小舞#小丑
00:11
超凡蜘蛛
Рет қаралды 9 МЛН
Dad Makes Daughter Clean Up Spilled Chips #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 1,9 МЛН
Siła pędu | Lech Kaniuk | TEDxPiotrkowskaStreet
18:02
TEDx Talks
Рет қаралды 28 М.
How to Talk Like a Native Speaker | Marc Green | TEDxHeidelberg
17:38
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 18 МЛН